28 7 Caroline Vis groeit in dubbelspel Noodlijdende situatie zwemclubs in De Kulk 'Fast' Eddy Smulders is één rake klap verwijderd van wereldtitel Barnouw terug in sportraad Jeroen van Dijk stijgt met stip Jessica Gal haakt af voor WK-judo- Koernikova uit de 'zuur- ballenwet' Vlaardingse tennisprof weer in Oranje, nu voor Fed Cup-finale tegen Frankrijk Arrows krijgt Salo en ziet Damon Hill gaan Springruiter Simon houdt EK-zilver na onderzoek Ook Visser tijdelijk uit volleybalploeg Judoploeg naar NK Wijzigingen bij Refoba Internationaal waterpoio- toemooi John van de Belt wil wel weer in eerste SWSMC Rotterdams Dagblad Donderdag 18 september 1997 Rotterdam Badmintonner Je roen van Dijk is door zijn goede resultaten in de US Open geste gen naar de 22e plaats op de -we reldranglijst. De Rotterdammer, die in het Amerikaanse Orange de halve finale haalde, verkleinde zijn achterstand op de tóp-twintig aanzienlijk. Monique Hoogland schoot dankzij het behalen van de achtste finales naar de 45e plek. Hoogvliet Na Claudia Zwiers (zwangerschap) heeft ook Jessica Gal zich afgemeld voor het WK-ju- do, van 9 tot en met 12 oktober in Parijs. De Haarlemse lichtgewicht kiest voorlopig voor haar studie medicijnen. De judobond heeft geen vervangster in haar ge wichtsklasse (tot 56 kilo) aange wezen. In plaats van Zwiers gaat de jonge Edith Bos (-66 kilo). In de ploeg is ook plaats inge ruimd voor Mark Huizinga (-86 kg) van het Hoogvlietse sportin stituut van Chris de Korte en Cin dy Sneevliet (+72 kg) en Frangoi- se Harteveld (alle categorieën) van hetMaassluise Mahorokan. Stamford De WTA Tour heeft het toemooischema van de tie ners Anna Koernikova en Mirjana Lucic verruimd. De 16-jarige Koernikova mag zeventien ten nistoernooien per jaar spelen, de door Nederlander Glenn Schaap getrainde Lucic (15) twaalf. Dat zijn vier toernooien meer dan op grond van hun leeftijd is toege staan. De V/TA hanteert de grens van dertien WTA-toemooien voor 16-jarigen en acht voor 15-jarigen. Voor beide talenten heeft de WTA de regels versoepeld. Steffi Graf heeft een wild card geaccepteerd voor de première van de Masters of Champions van 3 tot 7 december in Frankfurt. Aan het toernooi nemen de win naressen van de toernooien uit de Champions Series deel. Naast Graf hebben Martina Hingis, Lindsay Davenport, Mary-Joe Fernandez, Ivan Majoli, Mary Pierce en Anke Huber de invitatie aanvaard. Huber is de vervang ster van Monica Seles, die na het mesincident in Hamburg in 1994 geen trek heeft in een toernooi op Duitse bodem. Boris Becker komt het komen de weekeinde uit in het enkelspel van de Davis Cup-beslissingswed strijd tussen Duitsland en Mexi co. Voor Becker betekent het zijn rentree op de tennisbanen na ver scheidene weken. Hij liet de US Open schieten vanwege de dood van een vriend. Door Hans Schelling Door Hans Schelling Rotterdam/Kansas Tennisspeelster Caroline Vis maakt in middels acht jaar deel uit van het internationale vrouwencir cuit. En grotendeels in de anonimiteit. Toch verdient de Vlaardingse meer erkenning. De 27-jarige Vis is met haar twaalfde plaats op de wereldranglijst van het dubbelspel lang zaam naar de top geslopen. Deze week dook haar naam weer 'ns in het nieuws op door haar selectie voor de Fed Cup-finale tegen Frankrijk, begin oktober in Den Bosch. Caroline Vis behoort al jaren tot door luxe en ontspanning- bete de Nederlandse tennisploeg. De speelster, die opgroeide bij het Vlaardingse Holy, is deze keer door bondscoach Fred Hemmes geselecteerd voor het dubbelspel met Manon Bollegraf. Of zij in de Bossche Brabanthallen daadwer kelijk in actie komt, is echter nog onzeker. „Fred Hemmes neemt een gok als hij kiest voor Manon en mij in de dubbel," benadrukt Vis, die in de Fed Cup-geschiedenis zes maal in het dubbelspel (drie keer winst, drie keer verlies) de vaderlandse kleuren verdedigde. „Brenda Schultz-McCarty, Mariam Ore mans en Manon Bollegraf zijn de vaste waarden in het team. De coach kan tijdens de wedstrijd vier speelsters opstellen. Als ik dé dubbel speel, zit Kristie Boogert op de tribune." Voordat (eventueel) de Fed Cup- finale lonkt, speelt Caroline Vis nog voor het team van Kansas Ci ty in de Amerikaanse competitie. Mary Joe Fernandez, Ann Gross man en de Zuid-Afrikaanse dub- belspecialist John de Jager zijn onder anderen haar teamgenoten. De gemengde competitie in de States -die wordt gekenmerkt kent voor Caroline Vis even geen druk op de ketel Het afgelopen zomerseizoen was het succesvol ste uit haar carrière. Zij won sa men met Yayuk Basuki de toer nooien in San Diego en Los Ange les. „Wij zaten op zo'n toernooizege te wachten," oordeelt Caroline Vis. ,3ij de vrouwen zijn veel minder toernooien dan in het mannencir- cuit. Je kan dus geen toernooi in een bepaalde week uitkiezen, waardoor je steeds dezelfde ster ke dubbels tegenkomt De publie ke belangstelling voor het vrou wentennis neemt toe. Dat komt grotendeels door Martina Hingis, Monica Seles en Lindsay Daven port. Er bestaat echter wel een groot verschil in het prijzengeld van het enkel- en dubbelspel. De toemooi-overwinning in het dub belspel leverde 19.000 dollar per persoon op. Eigenlijk ben ik een soort kleine zelfstandige, want je moet alles zelf regelen en betalen. Een coach is vóór mij te duur. Gigi Fernandez, Manon Bollegraf en ik zijn in het circuit de echte dubbel- specialisten." Dat is Yayuk Basuki zeker niet De 26-jarige Indonesische bivak keert rond de twintigste plaats op de ranking van het enkelspel, „We waren eind 1995 beiden op zoek naar een andere dubbelpart- ner. Zij zocht een service/volly- speelster. Het klikte meteen. De resultaten waren redelijk, maar het was ook niet super. Een halve finale was ons beste resultaat-De sterke teams vormden altijd een struikelblok. De toernooizege in San Diego betekende een door braak. Het bleek absoluut geen toevalstreffer, want een week la ter wonnen we in Los Angeles." Vis en Basuki deden goede zaken in de race voor de Championships of the Corel WTA Tour, waarvoor zich de beste acht teams plaatsen. Het duo is derde in de tussen stand voor de strijd, die eind no vember in de New Yorkse Ma dison Square Garden wordt afge werkt. Caroline Vis ziet de toekomst vol vertrouwen tegemoet. „Het gaat alleen maar beter," glundert de blondine, die ooit Mary Pierce tij dens de indoorkampioenschap pen van Parijs van de baan sloeg. „Het bereiken van de top tien is momenteel mijn streven. Over de Fed Cup maak ik mij nu nog niet zo druk. De bondscoach kan zijn opstelling vlak voor de loting nog wijzigen." Roetgen Eddy Smulders is niet van plan zich overmorgen in Aken een oor te laten aannaaien - of er zelfs maar la Evander Ho- lyfield in te laten bijten... - door de Amerikaanse puncher Lou Del Valle. „Mijn lichaam is sterk en goed," grijnst Fast Eddy nu de 'countdown' voor zijn wereldtitel gevecht is begonnen. Na de trai ning jn Roetgen, midden in de wouden van de Eifel, veert hij kwiek van de weegschaal. „Per fect, ik zit al meer dan een week op het juiste gewicht." Voor het professionele halfzwaar is dat 79,378 kilogram. Als Smulders zijn harde schedel heeft kaalgeschoren, zwaait er wat: dodelijke blik, flitsende vuis ten en een knock out-zege. „Eén stootje moet voldoende zijn." Wéér die grijns. Vierendertig is hijhoog tijd voorde klap van zijn leven, nég een kans krijgt hij niet. Minder naar de vrouwtjes lonken, de hereniging met trainer Henny Thoonen, plus de dreiging van de laatste gong. „Ik voel me topfit, het wordt alles of niks." Het is sowieso een wonder dat hij na het verschrikkelijke pak slaag Eddy Smul ders: minder vrouwtjes kij ken en terug bij zijn trainer Toonen. Want de wereldtitel lonkt. Archieffoto Cor Vos van drie jaar geleden tegen Fabri- ce Tozzo in 'no time' terugkeerde aan de Europese top. Misschien zit daar toch de gewiekste mana ger Henk Rühling achter, on danks alle gebakkelei over wurg contracten en openlijk gefoeter. Voor de training plaatst de rond borstige Thoonen een driedubbe le klapzoen op de wangen van mevrouw Edda Rühling en later schuift Smulders zelf aan bij het bekendste managementkoppel van pakweg het noordelijk half rond; dus zo'n vaart zal het niet lo pen met die gespierde verhalen. Het startboekje van Smulders lijkt iets gevulder dan dat van Del Valle. „Zeker als je in aanmerking neemt dat Europa het Mekka van het halfzwaargewieht is," prijst Thoonen. Toch blijft het uitkijken geblazen, De rechtsvoorstaande Del Valle is vjjf jaar jonger en pleegt zijn partijen evengoed als Smulders binnen de limiet te be slissen. Henny Thoonen: „Ik ga niet vertellen hoe we de tegen stander gaan aanpakken." Dat is trouwens niet zo moeilijk: de man uit New York met het enorme litteken op het hoofd is de betere bokser, maar de vraag is of hij bestand is tegen de power en de rechtse moker van Smulders. Die klap moet dan wel in de derde of vierde komen, anders wordt het een loterij. De bokssport floreert in Duits land, 'Weltmeister' bij de vleet, tamtam in de media. Om niet on der de voet te worden gelopen heeft Thoonen een beschermend pantser rond zijn bokser opge trokken. Het tweetal is onderge doken in een soort bejaardente huis in de buurt van Aken. „Heer lijk rustig, niemand weet ons te vinden, precies wat Eddy nodig heeft." In de soos balt de tweede Neder landse wereldkampioen na Regi- lio Tuur alvast de vuisten: „Ik zal mijn kans met beide handen grij pen, het gaat om een échte titel, die van de WBA, de World Boxing Association, de grootste bond." Met een knipoog naar zijn tegen stander: „Als je ziet hoe die Ame rikaan danst en springt... Dat zal h(j tegen mij absoluut niet doen. Ik ben van plan erg rustig te blij ven en hem met mijn kracht uit te putten." De wedstrijd is in het Tivoii-ijssta- dion, een aftands geval en rijp voor de sloop. Het gevecht om de wereldtitel wordt het laatste grote evenement, voor de gemeente Aken en geheid ook voor één van beide boksers. „Er is maar één manier om te winnen, da's met een knock-out." De grijns van Fast Eddy is een smalle streep. Caroline Vis (I) vormt met de Indonesi sche Yayuk Basuki (twee de van rechts) een geducht koppel In het vrouwendub- bel. „De toer nooizege in San Diego be tekende onze doorbraak," weetde Vlaar dingse, die In deze discipli ne opstoomt naar de top. Foto Henk Koster tonden De Finse Formule I-coureur Mika Salo, nu nog bij Tyrell de teamgenoot van Jos Verstappen, rijdt volgend jaar voor het team van Arrows. Samen met de Braziliaan Pedro Dïniz zal hij het team pan vormen, waar de Engelsman Damon Hill nu nog de kopman is. Waarheen de wereldkampioen vertrekt, is nog onbekend. Al langere tijd botert het niet tussen de Engelsman, dik betaald met een jaarsalaris van ruim 13 miljoen gulden, en Wilkinshaw. In juli, vlak voor de Grote Prijs van Engeland, haalde de teambaas fel uit naar de coureur. ,,Hy is zijn geld absoluut niet waard." HiII sloeg vorige maand een bod van McLaren af. Hij zou in onderhandeling zijn met Jordan, Benetton en het Prost-Mugen-Honda-team. Lausanne De Oostenrijkste springruiter Hugo Si mon kan zijn zilveren medaille van de Europese titel strijd in Mannheim houden. Hij wordt niet langer verdacht van misbruik van medicamenten bij zijn paard E.T. Een nadere analyse van een bloedmonster van het dier in het laboratorium toonde geen aanwe zigheid van verboden stoffen aan. In Mannheim ontstond op 31 augustus een affaire toen Hans Wailmeier, de chef-steward van het orga nisatiecomité van de EK, constateerde dat E.T. FRH door een medewerker van Simon een spuitje in de hals toegediend kreeg. Dat gebeurde in de pauze tus sen de eerste en de tweede omloop van het sloteon- cours. De verzorger verstopte de spuit in het stro, maar dat was Wailmeier niet ontgaan. De injectiespuit, met daarin bloedresten, en een bloedmonster van het paard werden vervolgens voor onderzoek naar Newmarket gestuurd. Daar bleek dat het bloed in de gebruikte spuit overeen kwam met dat van E.T. FRH. Twee jaar geleden werd de Span jaard Fernando Fourcade tijdens de EK in Sankt Gal len wel gediskwalificeerd omdat zijn paard op een verboden moment medicamenten had gekregen. Apeldoorn Volleybalster Ingrid Visser stapt tijde lijk uit de nationale selectie. De talentvolle midden speelster heeft een contract getekend bij het Brazili aanse Belo Horizonte en mist daardoor het winter- pro gramma van Oranje. Visser is de derde speelster van de nationale ploeg die zich na het EK in Tsjechië, dat eind volgende week begint, in een Zuid-Amerikaans avontuur stort. Erna Brinkman en Cyntha Boersma werden eerder al vastgelegd door Rexona Curitiba. Het vertrek van Visser is tegen de zin van bonds coach Bert Goedkoop. Hij liet dat Visser duidelijk merken door haar tijdelijk naar de B-groep te verban- nen. Inmiddels heeft Goedkoop die maatregel terug gedraaid en staat Visser morgen in Amsterdam, waar Nederland de eerste van drie WK-kwalificatiewed- strijden speelt, waarschijnlijk gewoon in de basis. Goedkoop liet eerder deze zomer nog weten dat speelsters wat hem betreft best korte tijd in een ster ke buitenlandse competitie mogen spelen. Toen ging Goedkoop er nog niet vanuit dat ook Visser een der gelijk uitstapje wel zag zitten, omdat de speelster van BondueUe/WC zich juist sterk had gemaakt voor het initiatief om de internationals uit de competitie te halen. De zin van dat plan mag nu in twijfel worden getrokken, nu de belangrijkste speelsters tydens het winterprogramma in Amstelveen ontbreken. Brink man en Boersma zijn er straks niet bij en Elles Lefe- rink mag dit seizoen nog voor in de Nederlandse competitie uitkomen. Bij Oranje maakt Vera Koenen (30) morgen haar ren tree bij de selectie. Ze is terug omdat tweede spelver- deelster Jettie Fokkens vorige week in Italië ernstig geblesseerd raakte. VI Schiedam Sportinstituut Schiedam neemt zaterdag 27 sep tember met z'n judoploeg onder de 18 jaar deel aan het NK in Den Bosch. De pioeg van trainer- coach Arthur den Hamer dwong een toegangsbewijs af door in de Haagse sporthal Overbos kampi oen van Zuid-Holland te worden. In de halve finale werd Arashi uit Alphen aan de Rijn verslagen met 6-1. De finale tegen Shitari uit Spijkenisse verliep stroever. Die werd met 4-3 gewonnen. De suc cesvolle judoploeg bestaat uit Jef frey Koekebacker, Nick Harmsen, Raymond Schmink, Yoessef Ei- Yacoubi, Mark Boom, Ervin Pen- gel, Huseyin Tekin, Dogan Tekin en Martin Wijker. VlaardingenBadmintonclub Re foba gaat zonder Peet van Land schoot en Remco Hakhoff (ver blijf in het buitenland) de nieuwe competitie in. Als opvolgers zijn aangewezen Chris van de Knaap, die als jeugdlid by Refoba begon nen is, en Paul Mennen. Bij de vrouwen ontbreekt Helene van der Dungen door studie. Het team, dat zes jaar achtereen kampioen werd en met twee uit wedstrijden begint, bestaat uit: Christa Boeters, Dana Kuil, Paul Mennen, Chris van de Knaap en Nitte van Landschoot Refoba speelt de thuisduels in de Vlaardingse WestwijkhaL Tips voor dtie rubriek? De sportredactie is telefonisch bereikbaar onder OUT- 2732700 en 4OM310. VRIJDAG 19 SEPTEMBER HANDBAL; 22.00 Unitas-S3 (m+Snelvnek (Rijnmand Bokaal in sporthal Asterlo). Door Bas van den Berg Vlaardingen De Vlaardingse sportraad (VRSR) komt tydens de officiële opening van zwembad De Kulk, die 26 september wordt verricht door staatssecretaris Eri ca Terpstra, met een cheque ter waarde van 10.000 gulden voor de dag. Het bedrag is bestemd voor de inrichting van het gezamenlij ke clubhuis dat in De Kulk is ge creëerd. Met deze geste wil de VRSR enigszins tegemoet komen in de noodlijdende situatie van de zwemclubs en de Vlaardinsge Reddings Brigade als gevolg van de fors verhoogde huurtarieven. „We willen er een eenmalig mooi gebaar van maken," aldus voorzit ter Peter van Wiisen van de VRSR. „De totale inrichting van het gezamenlijke clubhuis in De Kulk wordt geschat op 30.000 gul den. Wij menen daaraan een bij drage te moeten leveren omdat de zwemclubs niet in aanmerking komen voor verhuiskosten. Bo vendien hebben ze zelf niet ge vraagd uit het Kolpabad te ver trekken. Dat hun financiële posi tie zorgwekkend is, heeft ook by het besluit meegespeeld een bij drage te leveren. We vipden het overigens wel een unieke situatie dat drie zwemclubs van één geza- melijk clubhuis gebruik moeten gaan maken." In het verleden konden de zwem clubs, die voor trainingen en wed strijden van het Kolpabad ge bruik maakten, rekenen op indi recte subsidie. Zij betaalden geen kostprijs, maar een huurprijs die afhankelijk is van de soort activi teiten. Zo moest voor waterpolot- rainingen meer werden betaald dan voor wedstrijdtrainingen. Daarnaast werd een hoger tarief gerekend als sprake was van het geven van zwemlessen. Het nieu- Het nieuwe zwembad De Kulk hanteert zulke hoge tarieven dat de zwemclubs gedwongen zijn de contributies fors te verhogen. Foto peter Moitenboer we zwembad De Kulk hanteert zo danige tarieven dat de zwemclubs gedwongen zyn de contributies fors te verhogen. Zo kost het lidmaatschap voor een 16-jarige gemiddeld 480 gulden per jaar. Hiervoor kan anderhalf tot tweeënhalf uur per week wor den gezwommen. Het lidmaat schap van een waterpoloër kost gemiddeld 450 gulden en een lid dat alleen maar recreatief zwemt, betaalt 300 gulden. Voor een zwemclub betekent het dat vijen- zestig procent van de begroting aan badhuur wordt afgedragen. Bij de reddingsbrigade is dat zelfs zeventig procent. Om het water niet helemaal tot de lippen te laten stygen, krijgen de zwemclubs de komende tien jaar jaarlijks een tegemoetkoming van 158.000 gulden. Voor een juis te verdeelsleutel gaat men uit van het aantal uren dat de zwemclubs in het zwembad hebben. Volgens sportraadlid Rob de Waard is des ondanks de nood bij de zwem clubs tot grote hoogte gestegen. ..Een tussenbalans van de zwem clubs VZC en De Walrus geeft aan dat zij voor 1997 al een negatief saldo hebben. Gevraagd wordt dan ook om extra subsidie aange zien anders moet worden ge vreesd dat een rijke zwemhistorie in Vlaardingen verloren gaat. We hebben gevraagd de bestaande activiteiten van de zwemclubs zo veel mogelijk ook in De Kulk te la ten plaatsvinden. De Vlaardingse Reddings Brigade heeft echter te horen gekregen dat zij niet alle ac tiviteiten kan ontplooien, Onder- waterhockey wordt gedoogd, maar wel zolang de sticks geen schade toebrengen aan de bo dem." Secretaris Arie van Irsen van VZC signaleert dat de zwemsport in Vlaardingen onbetaalbaar dreigt te worden en sociaal niet meer verantwoord is. „Voor een jaar contributie van ongeveer 400 gul den kan men tegenwoordig ook gaan tennissen, paardrijden of golfen," meent hij. Vlaardingen In het nieuwe zwembad De Kulk wordt zater dag en zondag een groot inter nationaal waterpolotoernooi gehouden. De organisatie is in handen van WSV, het vroegere De Walrus, Shell en VZC. Aan het toernooi nemen 21 ver enigingen deel met één of meerdere teams, waaronder de Hongaarse kampioen Vasas Sport Club. De wedstrijden, die in de twee 25-meterbaden worden gehouden, beginnen zaterdag om 10.30 uur en zon dag om 10.15 uur. Als inter mezzo spelen de topclubs ZPB (Barendrecht) en AZC (Alphen aan de Rijn) zondag tegen elkaar om 12.15 uur. Vlaardingen WD'er Jaap Barnouw is teruggekeerd in de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie. Hij voigt Frans van der Krans (CDA) op die de functie niet kon combineren met die van voorzitter van korfbalclub Spirit Voor de open plaats in de sportraad wa ren ook Joke Fial en John Ranshuijsen kandidaat Schiedam SWSMC'er John van de Belt sluit niet uit dat hij dit seizoen toch weer voor de hoofdmacht van de eersteklasser uitkomt. De voetballer stond in (de wedstrijd tegen Papendrecht van afgelopen zon dag niet opgesteld en verklaarde definitief te zyn te ruggezet naar de B-selectie. „Absoluut onwaar," reageert trainer Joop Molendijk. „Ik heb Van de Belt niet verbannen naar de B-selec tie. is op eigen verzoek uit de A-selectie getre den. Ik heb getracht open te staan voor hem. Hij heeft er niet zo veel zin meer in. Ik heb zestien man, dan kan je wel eens op de bank moeten zitten. Dat lijkt me logisch." „Het klopt dat ik zelf heb verzocht lager te mogen voetballen,1' aldus Van de Belt „Er zyn wat dingent- jes gebeurd en ik ben nou eenmaal een flapuit. Het zit me dwars dat ik jongens in de steek gelaten heb. Er valt altijd te praten, dus ik denk dat de mogelijk heid best bestaat terug te kunnen keren in de A-se lectie. Voorlopig blijf ik nog even in twee ballen." Kort en bondig ExceLsior'20 heeft afgelopen zondag het gloednieu we electronische scorebord in gebruik genomen De dub kreeg dat geschonken door de Club van Honderd en het VSB Fonds SWSMC heeft de oe fenwedstrijd tegen Strijen met 44 gelijkgespeeld Dick Sparreboom scoorde twee treffers Marjolein Jongepier heeft zilver gewonnen tydens de Europe se Junioren Kampioenschappen in Italië De 17-ja- rige drievoudig Nederlands kampioen mag zich in middels wej tot de Europese top van het klassiek wa- terskiëen rekenen Momenteel vertoeft ze in Co lombia voor deelname aan de WK Open Klasse By Excelsior Maassluis kunnen sinds kort ook de voet balwedstrijden op Canal worden bekeken HBSS- grensrechter 'Appie' Bijl heeft na veertien jaar by de hoofdmacht te hebben gevlagd een punt achter zijn carrière gezet Slijtage aan zyn knie heeft hem daartoe gedwongen SVDPWer Roberto Dijkstra is eindelijk bevrijd van de metalen plaat in zijn been SWSMC's wedstrijdsecretaris Aad Gudde zoekt een tweedehands snorfiets Telkens lopen van De Eik' naar de bestuurskamer, wordt hem te veel Nu Rob Hos geen elftalleider meer is bij RKWIK, is het een stuk rustiger bij de dug out van de Vlaardingers De DVO'ers Jan Struis en Robert Kortleven zijn sinds kort in het bezit van dochter Hans Hoogen- doom ontbrak op de opening van het seizoen bij GTB De leider was met zijn muziekband Juliana naar de Efteliug K&B gelooft niet in sprookjes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5