Haan: 'Wij hebben zelf alle doelpunten gemaakt' Arie Haan moet terug voor de klas Henk Vos slikt zijn verdriet weg CHAMPION LEAGUE Pak slaag bij Juventus: 5-1 'Vanavond hadden we zelfs van RKC verloren Sea-tmetp R< c Donderdag 18 september 1997 George Boateng (r) slaat zijn arm troos tend óm Ju rekDudek heen. De Poolse Feye noord doelman werd vijf keerge passeerd doorJu- ventus, waarbij hij zich de laatste Ita liaanse treffer mocht aan rekenen. Foto's Oudenaarden/ Stefnmetef/ANP Vermorzeld in Turijn TurijnAlleen in 1965 (5-0 te gen Real Madrid) en in 1986 (5-1 tegen Borussia MG) kreeg Feyenoord een verge lijkbaar pak slaag als gister avond tegen Juventus. De af straffing door de Italiaanse kampioen deed pijn, sneed diep in de ziel van de meeste Feyenoorders. Maar de uitglijder op Europees niveau strooide ook zout in an dere wonden, die vóór de wedstrijd al waren opengereten. Het Feyenoord-bestuur hoorde dat de collega's van Ajax-in Slove nië nogal hadden gelachen, en gedold over de kansen van Feyenoord tegen de machtige Italianen. CHAMPIONS LEAGUE De ploeg van Arie Haan zou de cij fers alleen met grote moeite onder de tien kunnen houden. „Zielig voor die Rotterdammers," zouden de beleidsbepalers van Ajax heb ben geroepen. Alleen daarom al was Feyenoord er veel aan gele gen om in Turijn een klinkend re sultaat neer te zetten. Maar het mocht niet zo zijn. Het werd een afgang, daar werd na afloop niet omheen gedraaid. ,Als je met zulke cijfers verliest, is er geen twijfel over mogelijk. Dan ben je gewoon weggespeeld," had aanvoerder Henk Fraser ge voel voor de realiteit. „Dit Juven tus is zo sterk. Daar zijn weinig ploegen tegen opgewassen. Het elftal doet me denken aan het Ajax in de gouden periode van Louis van Gaal. Met Kanu en Fini- di George had Ajax toen ook zo veel klasse in huis, dat het elke te genstander kon opvreten." Stom Los van het respect dat Fraser had voor Juventus, was er in het Rot terdamse kamp het besef dat Feyenoord rich slecht had ver kocht in Turijn. „Door stomme, persoonlijke fou ten hebben we het Juventus heel makkelijk gemaakt. Uli begon met een fout, aan de tweede goal was weinig te doen en net toen we een beetje begonnen te voetbal len, ging ik zelf in de fout. Ik be oordeelde een voorzet verkeerd, kon niet meer bij de bal en daar door kreeg Inzaghi hem zomaar voor zyn voeten. Die derde goal was achteraf dodelijk," aldus de routinier. Schamen De Uruguayaan Fernando Pieun- noemde het optreden van .Feye noord de grootste teleurstelling in de acht maanden die hij nu by de Stadionclub in dienst is. „Juventus is een geweldige ploeg, dat weet iedereen sprak de cen trale verdediger. „Je hoeft je niet te schamen als je uit tegen die club verliest. Op elke positie staat een speler met uitzonderlijke klasse. Maar we hebben zelf ver beneden ons niveau gepresteerd en daarvoor moeten we ons wel schamen." „Feyenoord speelde waardeloos en dat irriteert me verschrikkke- lijk. Ik ben hier gekomen om in de top te voetballen. Wat we nu heb ben gedaan had daar weinig mee te maken. We speelden zo slecht, dat we vanavond zelfs van RKC zouden hebben verloren." De Zuid-Amerikaan is een eer zuchtig baasje. Tot op heden heeft hij naar buiten uit weinig van zich laten horen, maar tegen Picun wordt in de spelersgroep én door de leiding van Feyenoord flink opgekeken. Hij geldt als een mo delprof met een 'over-mijn-lijk- mentaliteit'. Hij heeft in record tijd de Nederlandse taal geleerd en zal zich vanaf nu meer gaan la ten gelden binnen de selectie. Pi cun zal zyn medespelers op de training wel duidelijk maken dat hij in de Champions League niet nóg eens zo te kijk gezet wil wor den. „Voor mij is dit klaar. Ik be schouw het als een incident en wil nog steeds met Feyenoord naar de volgende ronde. Om dat te berei ken zal alleen een andere instel ling nodig zijn." Dramatisch Ook Giovanni van Bronckhorst denkt dat het gezichtsverlies in Turijn een eenmalige zaak is. De middenvelder, die halverwege het eerste bedrijf al van plaats moest wisselen met de tegenvallende en in de rust gewisselde Igor Kome- jev op de linkerflank, sprak net als Henk Fraser van een drama tisch begin legen de wereldkam pioen. „Dit moet een wijze les voor de meeste spelers zijn. Op dit niveau kun je je geen foutjes veroorlo ven. Die worden genadeloos afge straft In je bagage meenemen, zou ik zeggen, en zorgen dat we ons in de volgende wedstrijden beter presenteren. Ik kan me niet voorstellen dat we nog twee of drie van zulke klappen krijgen." Geslepen Heel even kreeg Feyenoord het idee dat het terug in de wedstrijd kon komen. Bij een 3-1 stand had de ploeg enige tijd een veidover- wicht. Fraser: „Maar dat was de geslepenheid van Juventus, hè. Ze laten je lekker aan de bal, wachten totdat je in de fout gaat en slaan dan keihard toe." Achik wist dat we nog veel te le ren hadden. De vierde en vijfde goal maakten het voor ons alleen maar erger. Vooral voor de jonge spelers is dit een wijze les voor de toekomst. Feyenoord wil de ko mende jaren nog vaker aan de Champions League meedoen. Dan zal een avond als deze alleen maar van pas komen..." Champions LEAGUE TurijnArie Haan kon niet eens boos zijn op rijn spelers. Maar hij was wel teleurgesteld over de ve le persoonlijke fouten, die stuk voor stuk tot tegendoelpunten hadden geleid. „De druk, die iedereen op deze ploeg heeft gelegd door steeds maar te benadrukken hoe goed en sterk Juventus wel niet was, bleek achteraf te groot," conclu deerde Feyenoords trainer, „Ze konden dit niet aan, vooral door gebrek aan ervaring, waardoor ze gekke dingen gingen doen. Bal len zo maar weggeven - daar wa ren het meesters in." De klappen, die Feyenoord bin nen tien minuten kreeg te ver werken: 2-0 achter, is de ploeg niet meer te boven gekomen. „Toen knapte er iets en kom daar dan maar eens uit. Het waren al lebei cadeautjes. Vooral de der de," vond Arie Haan, „dat was een beoordelingsfout van Fra ser." O/er het veldspel kon hij niet eens ontevreden zijn. „Want we zyn niet stuk gespeeld, zeker niet in de tweede helft, waarin we zelfs meer in balbezit waren." Na rust dacht hij zelfs nog even terug te komen in de wedstrijd. ,Jn de rust heb ik gezegd: ga het niet forceren, denk niet we gaan ernog even vier inschieten, maar blijf normaal spelen. Juventus Patricio Graff (r) haalt Zidane onderuit. Binnen of buiten de zestien, vrije trap of strafschop? Scheidsrechter Heynemann besloot tot het laatste: 2-0. Foto anp denkt er al te rijn, het zal zich niet meer zo druk meer maken." Na de 3-1 van Jean-Paul van Gas tel uit een strafschop leek Feye noord inderdaad enige tijd ge lijkwaardig aan Juventus. „Het verschil in beweging rond de bal, de balbehandeling, het inspelen en weglopen van de bal - daarin is Juventus veel verder. Het ver schil tussen Europese top en Feyenoord," moest de trainer be kennen. De persoonlijke blunders, daar aan heeft Arie Haan zich het meest gestoord „Bet enige dat eraan ontbrak was, dat we niet in eigen doel hebben geschoten. Want in wezen zijn het allemaal eigen doelpunten. En als je op dit niveau zulke fouten maakt, kan je het vergeten." Complimenten had Arie Haan desondanks voor Patrice Graff, die rich na een zwak begin goed herstelde. Voor Jean-Paul van Gastel ook, maar minder was hij te spreken over Igor Koraejev, die hij verweet alleen maar een balletje te willen tikken, waar op zijn tijd bikkelen vereist is. Halverwege de eerste helft liet hij de Rus dan ook van positie wisse len met Giovanni van Bronck horst „Op links kwam Van Bronckhorst beter uit de verf." vond Haan, die na rust George Boateng liet opdraven voor Kor- nejev. „Maar goed, we wisten dat Juven tus een goede ploeg had. En dat is alleen maar bevestigd. Al blijf ik erbij, dat we dit onszelf hebben aangedaan. Want echt, Juventus heeft één goede actie gehad, waaruit de strafschop ontstond. Meer niet!" De mare dat Feyenoord een van de zwakste ploegen in de Cham pions League zou zijn, bestreed Juventus' trainer Marcello Lippi met klem, „Het Nederlandse voetbal staat op een behoorlijk niveau. Feyenoord is vorig sei zoen niet voor niets als tweede geëindigd, dicht achter kampi oen PSV. De ploeg was beter dan Ajax en staat nu weer bij de bo venste drie in de competitie. Dus het is wel degelijk een team, dat iets in zijn mars heeft. Maar geen enkele tegenstander blijft tegen ons overeind als je al na tien mi nuten twee doelpunten hebt moeten incasseren." Mee eens Marcello Lippi kon er niet om treuren om al die blunders van Feyenoord met de grootste van doelman Jurek Dudek bij de vrije trap van Birindelli, die 5-1 bete kende. Jk ben het volledig met Haan eens als hij zegt dat Feye noord het ons wel erg gemakke lijk heeft gemaakt. We kregen de eerste doelpunten zo maar op een presenteerblaadje aangeboden," beaamde Lippi. Hij gaf toe, dat de monsterzege voor hem wel op een goed mo ment kwam. „Juventus moet nog groeien. Er rijn vedetten vertrok ken en er zijn nieuwe vedetten voor teruggekomen. Elke uag gaat deze ploeg een stapje voor uit. Ik heb er drie maanden voor uitgetrokken om op het niveau van vorig seizoen te komen. Van daag hebben we echter een grote sprong voorwaarts gemaakt. Vooral het optreden van de spit sen Del Piero en Inzaghi in de aanval heeft me blij verrast" Door Marcel van der Kraan Turijn Feyenoord hoopte een eindje op weg te zijn op de Euro pese ladder. Een paar leuke inves teringen in subtoppers uit de Ne derlandse competitie en een Ar gentijn van dik tien miljoen voor de spitspositie. Arie Haan wilde vei uei polijsten aan een ploeg, die hij m anderhalfjaar van de grond af aan heeft opgebouwd. Maar wat al werd ge vreesd, werd gister avond in Turijn be vestigd: Feyenoord verkeert nog altijd op de onderste trede van het internationale voetbal. Wereldkampioen Juventus gaf de Rotterdammers een vreselijk pak slaag: 5-1. Elke vergelijking met de Italiaan se topploeg gaat mank. Misschien is het ook niet redelijk om de Rot terdammers tegenover de super rijken van het Europese clubvoet bal te plaatsen. Maar als je wilt meedoen in het miljoenentoer- nooi van de UEFA en nationaal bij de top denkt te horen, zul je toch wat in je mars moeten hebben. Feyenoord wist van tevoren dat het was gekoppeld aan twee van de beste ploegen, Juventus en Manchester United, maar hoopte dat tegen clubs van een dergelijk kaliber het een en ander zou wor den opgestoken. Een leerschool wilde Arie Haan de deelname aan de Champions Lea gue voor zijn ploeg niet noemen. Toch moet de coach zich na gister avond realiseren dat een hardere les niet mogelijk was geweest. Terug naar de klas, terug naar het trainingsveld? De vraag is of Haan, of welke trainer dan ook, in staat is om het elftal van Feye noord nog zoveel bij te brengen dat volgende confrontaties met o.m. Juventus en Manchester United meer zullen opleveren dan de strafexpeditie in Noord-ltalie. De klasse van Juventus en het on vermogen van Feyenoord kwa men ai in de eerste tien minuten schrijnend aan het licht. De Itali anen gaven even gas en speelden de Rotterdammers meteen zoek. Alessandro del Piero maakte al na twee minuten en 30 seconden dankbaar gebruik van een uitglij der van Van Gobbel en prikte de bal achter Dudek in het net: 1-0. De Poolse doelman van Feye noord zag daarna de ene na de an dere kanonskogel op zich af ko men. Op een schot van de Franse international Didier Deschamps had Dudek met een fraaie reflex nog wel antwoord, maar bij de strafschop van Del Piero was hij kansloos: 2-0. De Italianen moch ten van elf meter aanleggen omdat Patricio Graff rich - in de opvatting van de arbiter - net binnen het strafschopgebied ver greep aan de briljante Zidane, Tien minuten voor rust kreeg Du dek ook nummer drie nog om de oren. Filippo Inzaghi, de topsco rer van het voorbije seizoen in de Serie A, kreeg de bal door een dekkingsfout in Feyenoords ach terste linie op een presenteer blaadje aangeboden. Inzaghi maakte het karweitje af, alsof hij op het trainingsveld stond: 3-0. Was de score voor de pauze min der hoog opgelopen, dan had het tweede bedrijf nog interessant kunnen worden. Meteen na rust kwam Juventus immers met tien man te staan, nadat Angelo di Ii- vio (direct) rood had gekregen voor een handsbal op de doellijn. Di Livio was woedend, net als de aanhang van Juventus, maar het was de logische straf voor de wijze waarop hij een tegentreffer van Feyenoord voorkwam. Via Van Gastel, die vanaf de stip mocht aanleggen, kwam Feyenoord als nog aan zijn doelpuntje. Maar veel meer zat cr met in. De Rotterdammers drongen, gestimu leerd door Haan en met George Boateng voor de Rus Igor Komejev in het veld, nog wel aan. Een mi nuut of twintig liet Juventus de Neder landers in de waan dat er nog meer in het vat zat. Eén venijnige uitval van Zidane en een dek- kingsfoutje van Van Gastel waren echter voldoende om Delle Alpi voor de vierde keer in extase te brengen. De regelrechte blunder van Jurek Dudek bij een vrije trap van Birin delli kon er daarom ook nog wel bij: 5-1. Niemand in het Rotter damse kamp nam het de Pool, die juist de afgelopen weken zijn klasse had bewezen, echter kwa lijk. Voor de afstraffing in Turijn, zo begrepen de Feyenoorders, moesten ze immers massaal het boetekleed aantrekken. Turijn. Champions League. Groep B, eer ste ronde. JuventusOtafFejenoord (Ned)5-1(3-0) 3 Del Piero 1-0,11. Del Ptero 2- 0 (strafschop), 34 Inzaghi 3-0, 59 Van Gastel 3-1 (straf schop), 67, Zidane 4-1,83 Binndelh 5-1 Scheidsrechten Heynemann !Dui) Toe schouwers: 20 000 node kaart: 58 Di Lmo (Juventus) wegens hands op dedoelLjn Ge le kaart Conti, Montereo, Ferrara (Juven tus), Cruz, Bosvelt, Van Gobbel (Feyenoord) Juventus: Peruzzi, Bznndelli, Montero, Ferrara en Dimas, Zidane (73. Pessot- to), Deschamps, Di Lmo en Conté, Inzaghi (84 Fonseca) en Del Piero (60. Tacchuiardi). Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Fraser, Pi cun (70- Connolly) en Graff, Bosvelt, San chez, Van Gastel, Van Bronckhorst en Kor- nejev(46 Boateng), Cruz. RotterdamBy de eerste treffer van Del Piero maak te Henk Vos al aanstalten om restaurant De Cuyperij te verlaten. Maar hij bedacht zich en was zodoende precies op tijdvoor Del Piero's tweede treffer. Het restant van de wedstrijd tegen Juventus onderging de geschorste spits met een gezicht als een oorwurm. Sigaretje en een haco' binnen handbereik. Het een om de spanning weg te blazen, het ander om het ver driet te verdrinken. „Je hoopt vooraf op het beste, maar met 5-1 zijn we nog goed weggekomen." Vooraf was het nog zo gezellig geweest in het Maas gebouw waar Feyenoords sponsors, spelersvrouwen en achtergebleven spelers waren uitgenodigd om het eerste treffen voor de Champions Leaque op een groot beeldscherm te bekijken. Vos had de vrouwen op een etentje getrakteerd uit de spelerspot. „Mijn geld dus," lachte hij, doelend op de hoge boete, die hij heeft moeten betalen na zijn rode kaart tegen FC Jazz. „Hoeveel die boete nu was? En kele tienduizenden guldens. Je zou er een leuke auto van kunnen kopen." Speciaal voor de gelegenheid had de kok een paar Italiaanse gerechten op tafel getoverd. Toen Johan Cruijff in de voorbeschouwing nog had gewezen op Vos' diepgaande kwaliteiten, maakte hij zelfs spon taan het bekende gebaar met de wijsvinger. Rondje van Vos. Van de jolige stemming was later niet veel meer over. „Rol je doekje maar weer op," werd de verantwoorde lijke technische man van het tv-scherm vriendelijk doch dringend meegedeeld na afloop. „Dit Juventus was zelfs met tien man te sterk voor Feyenoord. Mis schien had ik voor wat meer diepgang kunnen zorgen, maar daarmee had ik die vijf doelpunten ook niet kunnen voorkomen," baalde Vos. „Je staat compleet machteloos. Ik hou me er maar aan vast dat ik uit tegen Manchester er weer gewoon bij kan zijn." Hé Cas - Hoe voel je lefjongen? Zeker een ratreis gehad, hè? Terug- is het ergste, Heen maakt een autoreis van twaalf uur ook niks uit, dan heb je nog moed Je bent Feyenoorder, je blijft erin geloven. Ook ai 2egt je verstand, datje waarschijnlijk tegen een van de grootste zeperds in je supportereteven oploopt Maar liefde maakt blind, en clubliefde helemaal. ik ook niet zo pessimistisch. Ik had ge- droomd dat we door Van Bronckhorst op 0-1 kwamen, en kort daarop zelfs op 0-2, al was dat dan buitenspel. Pas in het laatste kwartier zou Del Piero Juventus meteen laf bal letje naar 1-1 drukken. De meeste dromen zijn bedrog, maar deze was zo overtuigend, dat ik mijn gevoelens nog aan iedereen begon te verkondigen ook. Ik ben wat uitgelachen. Niemand geloofde me, en nie mand had ook zin om met me naar een bloedeloos gelijk- spelletje te gaan zitten kijken, zeiden ze... Ze konden gis teravond immers ook terecht bij DeetOs-PKCin DonJt, of bij Snefwiek-Atomium op de Erik. Niet de hele wereld was Feyenoord, hè. Dat moest ik goed begrijpen. Cultuurmin- nend Rotterdam sloeg toch ook de kop eraf bij het R-festi- val? De R van Rammeling, zullen ze bedoelen. Ik hou ook van cultuur, maar ik ben geen verraaien ik zat thuis voor de buis. Maar ineens, toen de opstellingen in beeld kwamen, kreeg ik me toch een raar gevoel van bin nen... Juventus FC tegen SC Feyenoord. Het stond er écht Tegen Sportclub. Nou, dat kon dus nooit meer goedko* men, dat moést wel misgaan. Enja boor, 5-1, kan het er- ger? De return schijnen ze op Va ikenoord af te werken. Maargoed, kop op, Cassie. Laat dit een leszijn. Als je van daag de kranten opslaat kun je overal Sezenwatiedere jon gen zal beamen: van een Oude dame moet je hetjeren, Doei, Nel van "déKëetering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6