14 Peper neemt het op voor surveillanten Verbouwing brengt eenheid terug in Dubbelde Palmboom Treurnis om steek partij in opvanghuis Dominee Visser niet onder de indruk van 'dreigementen' minister ébijk, ffi flM i S^fjfl g jg Geen straf voor doden van racistische halfbroer Te weinig controle op geslachtsziekten Boete voor rol by dodelijk ongeval Toch stadionverbod yoor vrijgesproken Feyenoord-supporter Voetbalfans slaags op bij Rijnhaven 'Ik wil kijken of mensen in functie kunnen blijven' 'Creatieve kwasten' voor leefbaar Nieuwe Westen de loep Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 september 1997 VWizx VS Rotterdam Sandra van W. (21) is gistermiddag door Rotterdamse rechtbank ontslagen van rechtsver volging voor de doodslag op haar 14-jarige halfbroer Frankje. De rechtbank kwam tot het oordeel dat de vrouw op dat moment bevangen was door een kort stondige ziekelijke stoornis. Daardoor waren haar geestesvermogens dusdanig aangtast dat de steeke- Lpartij met fatale afloop haar niet aan te rekenen was. Van W. werd als ongewenst kind geboren uit een mis lukte relatie van haar moeder met een Indische man. Later trouwde haar moeder met een andere man, waar hallbroer Frankje uit voortkwam. Van W. kon het goed met haar nieuwe vader vinden, maar de -man overleed. Daarna trok een broer van haar stief vader bij het gezin in. Deze figuur hield er racistische ideeën op na. Frankie begon te sphbelen, sloeg leraren, werd ge schorst van school en sloot zich aan bij racistische vrienden. Hij discrimineerde zijn halfzus S. steeds openlijker. Zeker toen zij ondanks het slikken van de jgil begin dit jaar zwanger werd van een Marokkaanse 'vriend, die haar in de steek liet. Desondanks besloot *S, hetkind te houden, hoewel haar moeder en stief vaders broer haar uit huis dreigden te zetten. Op 27 mei kreeg S. ruzie met Frankie, om een klei nigheid. De jongen schopte zijn halfzus tegen haar 'buik en zei: „Ik hoop dat het kind doodgaat." Op dat mement sloegen bij S. de stoppen door. Ze greep een pies en liep op Frankie af, die al klaar stond om een 'bloempot naar z'n stiefzus te gooien. De vrouw stak 'haar halfbroer recht in zijn hart. RotterdamEr is geen enkele vorm van toezicht op artsen die in seksclubs werkzame prostituees contro leren op seksueel overdraagbare aandoeningen (soa). 'D&t stelt de WD in een brief aan het college van bur gemeester en wethouders. "Het liberale raadslid mr. S. E. Korthuis wü onder meer weten of het gemeentebestuur in staat is deze eventuele ongewenste praktijken aan te pakken. Ooknad zij graag antwoord op de vraag welke moge lijkheden het college van burgemeester en wethou- dërs/heeftals het bordeelverbod komt te vervallen. Dé regering heeft het plan gelanceerd om de straf- baarheid van souteneurs af te schaffen. 'De WD vindt dat dergelijke controles veel meer een Haak voor de GGD zijn. Het is noodzaak dat de ge zondheid van prostituees en hun klanten van groot belang is voor de volksgezondheid. Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft giste ren de 49-jarige Robert L. uit Poortegaal vrijgespro ken van het veroorzaken van een dodelijk ongeval op de Groene Krulswegm november vorig jaar. Bij die 'aanrijding kwam een 33-jarige vrouw om het leven "en raakten haar twee zoontjes zwaargewond. Twijfel over de snelheid waarmee hij heeft gereden leidde tot het oordeel van de rechtbank. Rechtbank- •president mr. R. Pulles vond wel dat L. een verwijtba re verkeersfout had begaan. In plaats van de door of- •fider van justitie mr. M. van Ey kelen geëiste zestien 'maanden celstraf en vijfjaar rij-ontzegging, werd L •een boete van 1500 gulden opgelegd. Volgens het OM had de man zijn auto 'als een ver- lëngstuk van zijn ego' gebruikt. Aan het ongeluk op 2 "November 1996 was volgens Van Eykelen een 'wed strijdje' met een andere -snelle- auto voorafge- "gtian. Met een snelheid van tussen de 115 en 150 kilo meter per uur reed hijvolgens een reconstructie van dë politie, uiteindelijk op de auto van de slachtoffers yiftr die met pech bij een stoplicht stonden. Op de ffflhhts van het ongeluk geldt een maximumsnelheid -van-30 km/u. De man ontkende pertinent Met behulp van een on- 'afhankelijke schade-expert en verkeersdeskundige -toonde zijn raadsvrouw, mr. C. L. van den Puttelaar, 'aAn dat de reconstructie van de politie en het OM niet -deugde. Dat bleek ook al eerder uit een van de recon structie gemaakte video. Daarop was te zien dat de -politie het traject alleen had gereden met een auto die vergelijkbaar was met die van de verdachte. Ver klaringen van getuigen en de man uit Poortegaal wa ren daar niet in verwerkt Op grond van het tech nisch bewijs had de man ook hooguit 85 kilometer per uur gereden. v.Hij is," aldus de rechtbank, „de kruising waar de botsing plaatsvond genaderd met een hogere snel heid dan ter plaatste is toegestaan. Maar niet kan worden vastgesteld hoeveel te hard. Hoe tragisch de •gevolgen ook zijn, de rechtbank moet de strafmaat bepalen naar de mate van de vasgestelde schuld, niet -op grond van de door hem veroorzaakte gevolgen." {■Utrecht De KNVB hoeft een stadionverbod voor 'een Feyenoord-supporter niet in te trekken, hoewel de politierechter de voetbalfan heeft vrijgesproken .van strafbare feiten. De vice-president van de recht bank in Utrecht bepaalde gistermiddag dat de voet balbond zijn oordeel niet hoeft te wijzigen. Jü>e Feyenoord-aanhanger werd in december voor aanvang van een wedstrijd tegen NEC in Nijmegen ..ppgepakt omdat hij bierblikjes naar langsfietsende -vrouwen zou hebben gegooid. Daarop vaardigde de j^NVB een stadionverbod uit van negen maanden. Dat duurt nog tot 29 oktober. De Arnhemse politie rechter sprak de man in mei echter vrij van datzelfde -feit, waarna de supporter meende dat het stadionver- .fed onterecht was. Hij spande een kort geding aan tegen de KNVB. Jn het vonnis oordeelt de rechter echter dat de vrij spraak niet automatisch met zich meebrengt dat de voetbalbond geen verbod mag opleggen. ,,Dat is ge baseerd op de civielrechtelijke verhouding tussen .partijen, waarbij immers niet de strakke bewijsre- jjeJs gelden die in een strafzaak in acht worden geno- men," vermeldt het vonnis. Daarnaast stelt de vice- president dat ondanks de eerdere vrijspraak er 'voorshands' van uit moet worden gegaan dat de man zich toch zodanig heeft gedragen dat het stadionver bód gerechtvaardigd is. Verder tiet de rechter mee wegen dat het belang van de gemeenschap bij de be- strijding van voetbalvandalisme zwaarder weegt dan bet belang van de supporter om wedstrijden te bezoe- '_ken. De Feyenoordfan is veroordeeld tot betaling van -Óe kosten van het kort geding, ruim 1800 gulden. Rotterdam In hun pogingen om tientallen Joegoslavische vech tersbazen van elkaar te scheiden, zijn donderdagavond laat op de Rijnhaven drie politieagenten licht gewond geraakt. Twee groe pen Serviers, die m Belgie de UEFA Cup-voetbalwedstnjd Ger minal Eekeren-Rode Ster Belgra do hadden bijgewoond, waren vermoedelijk als gevolg van een familievete slaags geraakt. Bij de komst van de politie lagen er drie lichtgewonden op straat. Zij wensten echter geen hulp van politie en GGD. Korte tijd later ontstond een nieu we vechtpartij. Nadat de Serviers weigerden om weg te gaan. werd de Rynhaven door de politie schoongeveegd met gebruik van de wapenstok en de inzet van honden. Hierbij raakten dne poli tieagenten licht gewond De poli tie hield twee 24-jarige Serviers aan wegens belemmering en openlyke geweldpleging. RotterdamDominee H. Visser van de Pauluskerk is niet onder de indruk van het dreigement van minister Borst (Volksge zondheid), die meteen de politie zal inschakelen zodra hij start met het verstrekken van hero ine. „Simpelweg omdat ik hele maal niet van plan ben om hero ine uit te delen," zegt Visser. „Het is echt niet zo dat ik met zakken drugs klaar sta en ga scheppen. Het zyn antwoorden van de minister op verkeerde vragen." Het enige wat er gebeurt, stelt hij, is dat er voor sommige ver slaafden wordt 'bemiddeld'. „Niet-weerbare klanten,1' zegt de dominee, „verwijzen we naar dealers die goedkoop leveren, We doen wat aan begeleiding, kijken naar de gezondheid van iemand. Het gaat alleen om ge bruikers die een beetje in de war zijn, en bijvoorbeeld niet meer in staat zijn om de Straatkrant te verkopen." Het experiment loopt al een tijd je. „We hebben met dealers hier over afspraken gemaakt Want je hebt er best sociaal-voelden lui onder," weet Visser, De poli tie is welkom, zegt hij, maar zal niets vinden in de Pauluskerk. „Het is allemaal al uitgezocht. Ik heb het ook aan een advocaat voorgelegd die zegt dat ik, mocht zoiets voor de rechter ko men, geen risico loop." Het kabinet wil een experiment starten met 750 verslaafden. Een groep van vijftig drugsgebrui kers 2al het spits afbijten. Is de ze kleine proef succesvol dan zal de rest volgen. Wanneer en waar het experiment wordt gehou den, is nog onbekend. Door John Bunte Rotterdam Wat burgemeester Peper betreft mogen de poli tiesurveillanten van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond een vaste betrekking te krijgen. Wanneer mensen hebben aange toond geschikt te zijn voor zo'n functie dan moeten ze dat ge woon kunnen blijven doen, aldus Peper. Hy zei dit gisteren tijdens een vergadering van de raadscommis sie politie en veiligheid. Onder de commissieleden was commotie ontstaan nadat zo'n tweehonderd surveillanten met verbijstering hadden gereageerd op een brief waarin stond dat hun arbeidsover eenkomst met zou worden ver lengd. Na de verbou wing Is het overzichtelij ker: 'Door de twee trappen huizen werd het soms een doolhof voor kers'. FotoCees Kuiper/Rotterdams RotterdamMuseum De Dubbel de Palmboom in historisch Delfs- haven is na een ingrijpende reno vatie van een jaar geheel ver nieuwd en heringericht. Wat het eerst opvalt als gevolg van die ver nieuwing is een luxe café-brasse rie. Deze is stijlvol ingericht doordat er moderne en historische ele menten zijn gebruikt. De lampen zijn van zilver en aan de muur hangt een oud stenen bord waar sierlijk de naam van een gilde is uitgehouwen. De engeltjes aan de zij kant maken het geheel af. „Vroeger was er op zolder een res- taurant, maar dat vond ik soms toch wel gevaarlijk," zegt direc teur C. O.A. Schimmelpenninck van der Oije van het Historisch Museum Rotterdam. „Bovendien kunnen we nu deze brasserie ook voor andere gelegenheden verhu ren. Er kan gewoon een hapje en een drankje genomen worden, zonder meteen naar het museum te moeten." De tweede ingrijpen de verandering, naast het café, is het slopen van de twee trappen huizen. „Er was geen eenheid in het museum," vertelt de direc teur. „Dat kwam door de twee trappenhuizen waardoor het soms een doolhof werd voor de onze be- Een van de schilderijen van de groep 'creatieve kwasten wordt vol tooid tijdens de inrichting van het Oceaanhuls. De creatieve kwasten' is een groep wijkkunste naars die pa nelen be schilderen. De kunstwer ken zijn tot 3 oktober m het Oceaan huis aan het Heiman Dui- laertplein te zien, daarna worden ze op- aan de leeg dichtgetim merde huizen op het Ma th en ess er plein. Aktie- groep Het Nieuwe Wes ten en wijka teller Street fashion gaan op deze ma nier de strijd aan met de verloedering en de crims- na iteit in de Ze bUUlt. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams zoekers. Daar wilden we iets aan veranderen." Het architectenbureau die de enorme klus van de verbouwing moest klaren, heeft het probleem van de trappenhuizen bijzonder mooi opgelost. In het midden van het café, waar vroeger een trap penhuis zat, is nu een enorme gla zen plaat in het plafond. De bezoe ker van het café kan daardoor in het museum kijken en de eerste paar verdiepingen zien. De mu seumbezoeker kan op zijn beurt elke keer naar beneden kijken en een stukje van de brasserie zijn. In het andere trapgat hangt een verlichte zuil vanaf de zolder van de Dubbelde Palmboom tot de eerste verdieping. De trap is om de zuil heengebouwd. Tijdens een wandeling door het museum kan de bezoeker op de zuil lezen wat er te zien is op de betreffende ver dieping en uit welke tijd die ge beurtenis stamt. „We wilden ook meer eenheid op de verdiepingen," zegt Sehimmel- penninck van der Oije. „Dus bij voorbeeld niet allerlei verschillen de bedrijven uit Rotterdam, maar alleen oude elementen van de Rotterdamse Van Nelle-fabriek. Een nieuw element in het mu seum zijn de nagebouwde interi eurs van kappers, huiskamers en tabakszaken uit de jaren vijftig. Heel herkenbaar voor ouderen en spannend voor kindexen. Dit is leuker dan dat je oude stoelen eri pennen apart tentoonstelt." Alhoewel De Dubbelde Palm boom speciale programma's orga niseert voor schoolkinderen, wil het ook een museum voor volwas senen zijn. „We hebben het niet alleen gerenoveerd maar er staan ook andere voorwerpen in het mu seum," vertelt de directeur. „Toen het museum open ging in 1975 hadden wij een bevoorrechte posi tie. Het Maritiem Museum be stond nog niet en het Sehielands- huis was nog in een slechte staat. Toen kwamen de mensen wei naar dit museum. Maar nu heeft ieder museum wisselende ten toonstellingen en daarbij kunnen wij niet achterblijven." Veel Rotterdammers kennen de Dubbelde Palmboom misschien alleen uit hun jeugd, toen zy er ook met de klas daartoe gingen. Maar een tweede bezoek is zeker de moeite waard, want de renova tie heeft het museum nieuw leven ingeblazen. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger gaf gisteravond aan dat slechts de formele gang van zaken was gevolgd. In die brief was te zeer de nadruk gelegd op de juridische aspecten en dat had niet zo gemoeten, erkende hy. Zo'n moeilyke brief was vragen om moeilijkheden en het was be- grijpelyk dat paniekreacties ont stonden. De afspraken vooraf wa ren echter duidelyk. De tweehon derd surveillanten zouden moe ten weten dat hun contract beëin digd zou worden. De surveillanten waren aange steld met de wetenschap dat zy zes jaar de tijd hadden ervaring op te doen voor een eventuele an dere baan of zo geschikt te blijken dat zij de politie-opleiding konden volgen. In die laatste categorie be landden slechts weinigen. De ver trekkers werden opgevolgd door nieuwe surveillanten en daarvoor was volgens Ottevanger volop ani mo. Een aantal had al een andere baan gevonden, bijvoorbeeld by bewakingsdiensten, aldus de plaatsvervangend korpschef. Het was voor PvdA-raadslid J. El lenkamp desalniettemin reden tot schriftelijke vragen. In de Tweede Kamer deed haar partijgenoot Van Heemst hetzelfde. Zij vinden de handelwijze niet kies. Volgens Ottevanger was er geen andere mogelijkheid dan heel geleidelijk de surveillanten te vervangen. Zij die er zes jaar op hadden zitten konden rekenen op een gemiddel de extra vergoeding van ruim 30.000 gulden. Dat kwam overeen met de regeling voor kort verband vrijwilligers by defensie en paste ook binnen de Melkert-regelin- gen, aldus Ottevanger. Aanblijven Hij zei dit in antwoord op vragen van GroenLinks-fractievoorzitter Kruse. Zij vroeg zich af of mensen niet gewoon konden aanblijven als surveillant. Het is toch goed mogelijk dat mensen met ge schikt zyn om agent te worden, maar hele goede surveillanten zijn gebleken? Uit onverwachte hoek kreeg ze al le steun. Nadat Ottevanger haar eerst op de praktische onmoge lijkheden had gewezen kwam de verlate burgemeester Peper (hy had eerst een extra coliegeberaad) met de mededeling dat hij het ei genlijk maar onzm vond dat sur veillanten na zes jaar verplicht hun plek beschikbaar moesten stellen. „We kunnen klagen over de te juridische tekst van de brief, maar in feite gaat het maar om de bantwoording van een simpele vraag. Vinden we dat mensen die goed functioneren als surveillant in die functie moeten kunnen blij ven? Ik denk dat ik als korpsbe heerder de mogeiykheid heb dat uit te voeren. Ik wil kijken of dat of werkelijk kan." Vanuit de commissie werd daar met groot enthousiasme op gerea geerd. De leden waren sowieso al blij dat het mogelijk bleek een ex tra vergadering uit te schryven om over de surveillanten te pra ten. „Want ook al hebben we for meel mets over de politie te zeg gen; we zyn wel betrokken," zei den in vergelijkbare bewoordin gen de meeste commissieleden. Burgemeester Peper plaatste daar echter een kanttekening bij. Als we het over politiezaken heb ben kunnen we iedere week wel bij elkaar komen." Hii onderschreef overigens de kritiek op de brief aan de surveil lanten en kon zich voorstellen dat de commissie er in gekend had willen worden. „Maar ik kende de brief ook niet. Én toen ik 'm zag maakte die niet bepaald een ver pletterende indruk. Maar daar heb ik de laatste tijd wel vaker last van als ik brieven lees." De voorzitter van de onderdeels commissie van district Zuid, J. van der Hor, heeft de politiesur veillanten afgeraden om deel te nemen aan wilde acties. Volgens Van der Hor staan de grote politie bonden ACP en NPB niet achter wilde acties. RotterdamBij een steekpartij in opvangcentrum de Hille aan de Lange Hilleweg heeft een Belgi sche dakloze gistermorgen een 41-jarige medebewoner neerge stoken en korte tijd een 51-jarige medewerker gegijzeld. De politie wist de man te overmeesteren, na dat de gegijzelde was ontsnapt. De 24-jarige Belg kreeg ruzie in de eetzaal van het opvanghuis. Plotseling stak hij eenmedebewo ner in zijn buik. Het slachtoffer heeft in het ziekenhuis een spoedoperatie ondergaan. Zijn toestand was gisteren nog kritiek De Hille, onderdeel van het Cen trum voor Dienstverlening, is rich bewust van 'de trieste realiteit' dat een dergelijk voorval kan lei den tol 'gevoelens van angst en onrust in de omgeving'. Maar een woordvoerder van het centrum laat ook weten dat „door het snel le en effectieve optreden van de politie de interne onrust beperkt is gebleven." Het opvangcentrum is pas sinds enkele maanden aan de Lange Hilleweg gevestigd. De buurt stond zeer sceptisch tegenover de opening van een pand waar daklo zen zouden worden opgevangen. Bij de voorbereiding werden slui tende afspraken gemaakt tussen alle partijen om eventuele over last voor de omgeving zoveel mo gelij k te voorkomen, Iaat het CvD weten. „De afgelopen maanden is er door de buurt en De Hille hard gewerkt aan het realiseren van al die afspraken. Een proces dat zich gunstig ontwikkelt." H. van den Brüle, voorzitter van de deelgemeente Feijenoord, ziet in het gebeurde van gisteroch tend geen reden om siuiting van het centrum te overwegen. Ook twijfelt hij niet aan de professio naliteit van de medewerkers. „Het is natuurlijk een heel erg vervelend incident, allereerst voor het slachtoffer maar ook voor het centrum. Maar ik ben heel te vreden over de manier waarop het personeel de zaak heeft opgepakt. Alle medewerkers hielden het hoofd koel. De politie reageerde snel en doeltreffend, de man is keurig ingerekend. Voor mensen buiten is de situatie geen moment bedreigend geweest" Van den Brüle kondigt aan dat hy op korte termijn gaat praten met de bewonersorganisatie en het Centrum voor Dienstverlening over eventuele mogelijkheden om de veiligheid in en rond het cen trum te verbeteren. /Mddélkoop: „We dachten dat het.met dé hoofden van dienst .ook wel goed zat, totdat rich in- eens'"de affaire-Krosse voor tdeed." De financiële escapades van Krosse als directeur van de - tdienst Sociale Zaken en Werk gelegenheid leidden ertoe dat de controle werd verscherpt, ook hij andere diensten. Uit oogpunt van het gelijkheidsbeginsel vindt degemeenteraad het wen selijk dat ook het reisgedrag en uitgavenpatroon van b en w wor- den onderzocht De commissie voor het onderzoek van de reke ningen, onder voorzitterschap •van PvdA-raadslid P.J.H.M.- van ISjkj zal'hiertoe het voor touw gaan nemen. "Degemeenteraa'd': stelt 'een onderzoek' in haar. de 'réisedtau? .v^ jb'urgeineester - i en wethouders van-Rotterdam. /De doelmatigheid vari excursies: wordt kritisch.'getoetst:en Ook.: a wordt het uitgavenpatroon ge-* controleerd. Het gaat hierbij' om Initiatiefnemer C. J.J/ Beynen (D66) ontkende gisteren "dat ér rhst vermoeden hetfeaftiétjeden- van het college te veel spende ren of vaak onnodig'iuthuizig zym-Er is volgens Beynen geen sprake van zulke verdenkingen: Maar Jhij:vindt"het;ontbreken'- vah-a^t^.-een slechte zaak, f De raad was/dat zéer- met hem eens. PvdA-xaadstid.R. M. van.:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2