Rederijen gooien de mooiste ontwerpen in de strijd om straks te mogen varen 1 SBÜfti&Rl veroveren Nieuwe Maas Experiment met 'busboot' tussen Dordt en Rotterdam kent grote belangen Rotterdams Dagblad Zaterdag 20 september 1997 Trimaran Spido pont Hook Snelle passagiersschepen zullen binnen afzienbare,tjjd.een vertrouwde verschijning zijn op de wateren bij,Rotterdam Komende week wordt bekend of een catamaran zoals Rlver Runner of de nog naamloze trimaran van de Spido de ver binding tussen Dordrecht en Rotterdam mag gaan onderhou den. In beide gevallen worden totwfntïg'minuten 250 passa giers met een topsnelheid van zestig kilometer per uur vervoerd. De catama/an Spldl Spido en de draagvleugelboot Rying pirtchman- worden nu al voor rondvaarten In het Rotterdamse havengebied gebruikt. De provincie Zuid-Holland wil vanaf volgend jaar experimenteren met personenvervoer over water tussen Dordrecht en Rotter dam. Streekvervoerbednjf ZWN en Stadsvervoer Dordrecht hebben plannen voor een waterbus tussen de Drechtsteden. Voor op iets langere termijn zijn er plannen voor bootver- bmdmgen tussen Rozenburgen Rotterdam en Spijkemsse en Rotterdam. Ook wordt gestudeerd op een veerverbinding tussen Hoek van Holland en de Maasvlakte. Bestaande Maassluis Oo^vèdmé;t Rian: fastferry Rozenburg - Rotter RocKafte Plan; fastferry verdam Barendrechr iiörecht Puttershoek Foto s Niets van der Hoeven Rotterdams Dagblad/Deirdre Fabery de Jot Spldl Spido Draagvleugelboot Flying Dutchman Het vervoer van personen over water ligt bijna nergens anders zó voor de hand als In onze waterrijke regio met zijn dichtgeslib de rijkswegen. Maar de eerste busboot i moeter nog steeds konten. Lang zal dat 1 mogelijk niet meer duren. Komende dlns- dag wordt beslist wie - bl] wijze van proef - oen snelle bootverbinding tussen Dordrecht en Rotterdam mag gaan onder- I houden. Er liggen plannen van twee con sortia op tafel. Hoewel het slechts om een experiment met een fastferry gaat. Is het besluit van grote waarde. De belangen van de partijen die azen op de proef zijn groot. Personen vervoer over water wordt een grote toe komst toegekend als aHernatief voor de overvolle wegen en het'gewone'openbaar vervoer. Wie eenmaal op het water zit, zit I mogelijk gebljtold, want het blijft natuur lijk niet alleen bij een busboot tussen Dordt en Rotterdam. Ook aan de westkant van Rotterdam, en niet te vergeten elders in Nederland,zijn de mogelijkheden legio. Eén van de betrokken consortia is ge bouwd om streekvervoermaatschapplj ZWN. Als belangrijke speler In het veld van personenvervoer In het Rijnmondgebied natuurlijk gebaat bij het 'afdekken' van de markt. In hetandere consortium speelthet opgekrabbelde Rotterdamse rondvaart- bedrijf Spido een voorname rol. De Spido I 'claimt' zijn rol op het Rotterdamse water envoettzichbovendlen bedreigd omdat de snelle busboten buiten de spitsuren óók toeristische tochtjes door de haven moe ten gaan maken. Boor Alexander Bakker In menig grote stad, gezegend met een flinke rivier, is personen- vervoer over water al lang de ge- i woonste zaak van de wereld. In bijvoorbeeld Lissabon en Sydney razen de catamarans met duize lingwekkende snelheid over res pectievelijk de Taag en de baai j Port Jackson. En over de Russi- i sche binnenwateren stuiven ook vele draagvleugelboten. 1s We- J relds grootste havenstad, door sneden door de Nieuwe Maas, i stelt het nog altijd zonder eigen j ferry. I Hotel New York, dat al een eigen veerdienstje heeft, werkt hard j aan plannen voor snelle water taxi's die tussen Van Brienen- oordbrug en Vlaardingen een der tigtal opstapplaatsen krijgen. Al j jaren wordt er gesproken over een 'busboot' dm m de spitsuren fo- rensen tussen Dordrecht en Rot- 1 lerdam moet gaan vervoeren. Als het allemaal een beetje meezit j is die verbinding vanaf volgend j najaar een feit, zo hoopt de pro vincie Zuid-Holland. De plannen er voor zijn klaar, maar een keuze I tussen de aanbiedingen moet nog i worden gemaakt. I Op tafel liggen twee voorstellen, j Het eerste en oudste plan is dat 1 van de vennootschap Fast Ferry, i een consortium waarin wordt sa- i mengewerkt door streekvervoer- der ZWN Groep, Stadsvervoer j Dordrecht en de rederijen Doek- j sen (Terschelling) en Heymen Wie het water heeft, heeft de toekomst Shipping (Arnhem). De groep wil voor de lijn twee snelle catama rans laten bouwen. Deze elk ruim veertig meter lange schepen met een dubbele romp zullen een topsnelheid hebben van ongeveer zestig kilometer per uur en plaats bieden aan zo'n 250 passagiers. Zij kunnen geduren de de twintig minuten durende tocht plaatsnemen in speciale vliegtuigstoelen. Een enkele reis gaat ongeveer zes gulden kosten, maar uiteraard komen er ook voordeliger abonnementen. Voor alsnog wordt uitgegaan van twee retourvaarten per uur in de spits uren en op zaterdag en buiten de spits van één retourvaart De Riedijkhaven in Dordrecht is het beginpunt van de busboot, de Rotterdamse Leuvehaven het eindpunt met op loopafstand het metrostation Leuvehaven (noord- zuidlijn) en de haltes voor trams naar Spangen en Hillegersberg dijn 6) en Zuid en het Centraal Station (lijn 20). Het consortium wii bij beide havens bewaakte fietsenstallingen. Bij én. de Rie- dijkshaven en de Leuvehaven (onder de Erasmusbrug) komen parkeergarages. Mogelijk gaat de fastferry nog een tussenstop ma ken in Ridderkerk. De samenstelling van het consor tium is niet helemaal toevallig. Het forensenvervoer tussen Dor drecht en Rotterdam is een be langrijke markt van en voor ZWN, dat jaarlijks in het totaal tachtig miljoen reizigers vervoert. Het Dordtse stadsvervoerbedrijf ver zorgt het openbaar vervoer in Dordrecht en is daarmee een be- langrijke 'feeder'. Bovendien ex ploiteert het ook drie voetveren (naar Zwijndrecht en Papen- drecht en het pontje Kmderdijk- Slikkerveer-Knmpen aan de Lek) en de autopont Kop van 't Land- Werkendam. De belangen gaan nog verder. Sa men met ZWN is er ook een geza menlijk plan voor een waterbus die de Drechtsteden met elkaar moet gaan verbinden Tot slot zijn er ook nog vergevorderde plan nen voor de vorming van een geheel nieuw openbaar vervoer bedrijf in de Drechtsteden, be staande uit Stadsvervoer Dor drecht en een deel van de ZWN Groep. Heymen Shipping en Doeksen zijn de specialisten. Heymen is de eigenaar van de Flying Dutch man, de snelle draagvleugelboot die sinds enkele jaren ook in Rot terdam vaart. Heymen -ook ei genaar van de in Rotterdam veel geziene partyschepen Jules Verne en Mississippi Queen - heeft in Rotterdam als rondvaartbedrijf naast de Spido haar draai gevon den. De tochtjes met de snelle uit Rusland afkomstige 'sigaar' zijn erg in trek en de broers Heijmen wijten graag een tweede draag vleugelboot. Een besluit daarover hangt nauw samen met de beslis sing over de busboot Dordt-Rot- terdam. Doeksen exploiteert de lijndien sten tussen Harlmgen en de wad deneilanden Terschelling en "Vlie land. Sinds 1992 vaart Doeksen op deze verbindingen een snei- dienst. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van een moderne cata maran, de Koegelwieck. Doeksen gaat er prat op in Nederland de enige te zijn met ervaring met het exploiteren en varen met moder ne catamarans. Doeksen-direc- teur Oosterbeek is bovendien een goede bekende van minister Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat). „We spreken elkaar regelmatig." Hoge snelheid De catamarans voor de fastferry Dordrecht-Rotterdam zullen wor den gebouwd volgens het zogehe ten low-wash-pnncipe. Dit bete kent dat beide rompen zo worden gebouwd dat er ook met hoge snelheid kan worden gevaren over binnenwateren zonder dat hinderlijke waterbewegingen worden veroorzaakt. Het consorti um heeft (via Doeksen) goede contacten met de scheepswerf NQEA in het Australische Sydn ey, die is gespecialiseerd in dit soort catamarans. Maar ook het Noorse scheepsbouweonglome- raat Kvarner is als specialist in de markt De partijen m het tweede consor tium hebben pas recent een hu welijk gesloten. Het gaat hierbij om het Rotterdamse rondvaartbe drijf Spido. de onderneming Rota tor Tankscheepvaart Dordrecht en rederij Naco in Amsterdam. De Spido is eind vong jaar van haar toenmalige eigenaren Travel Unie International (onder meer de reisorganisaties Arke en Hol land International) en sleep- en bergingsbedrijf Smit Internatio nale overgenomen. De nieuwe ei genaren zijn een Utrechtse beleg gingsmaatschappij, het rond vaartbedrijf Graaf van Bylant in Lobith en het scheepsmakelaars concern Amels in het Friese Drachten. Saillant detail: drie van der vier partners in het andere consortium -ZWN, Doeksen en Heymen - hebben vorig jaar ge probeerd de Spido te kopen, Eerst aasden ze alledrie individueel op het rondvaarbednjf, later geza menlijk. De Spido heeft begin dit jaar een metamorfose ondergaan. Het be drijf, dat de afgelopen jaren een wat sukkelend bestaan heeft ge leid, heeft 'een fantastisch toeris tisch seizoen' achter de rug, Naar verwachting zijn aan het eind van dit seizoen meer dan vierhon derdduizend passagiers vervoerd: ruim vijftigduizend meer dan m 1996. De nieuwe eigenaren van de Spi do waren eind vorig jaar niet echt blij toen zij, na aankoop van het rondvaartbedrijf, van de busboot plannen van de provincie Zuid- Holland hoorden. Pogingen om bij het consortium Fast Ferry aan sluiting te vinden, liepen op niets uit. De belangstelling was er wel, maar de rol voor de Spido zou ui terst beperkt blijven. „We mogen alleen meedoen om de kaartjes te verkopen," het destijds een te leurgestelde Spido-woordvoerder weten. De Spido voelt zich door de plan nen van de Fast Ferry-groep be dreigd omdat de snelle catama rans op suggestie van de overhe den buiten de spitsuren moeten worden gebruikt voor toeristische tochtjes in de haven, om de kos ten te drukken. Het niet verkrij gen van de concessie voor de fast ferry zou, zo wordt gemompeld, wel eens ingrijpende gevolgen voor het bedrijf kunnen hebben. Spido-partner Rotator is het be drijf van Dordtenaar Gerrit Bid den, die zich al ruim tien jaar sterk maakt voor een snelle boot- verbinding met Rotterdam. Bid den dong tot dit voorjaar met een eigen plan mee naar de concessie voor de fastferry, maar had als 'kleine zelfstandige' -niet zulke beste papieren. De Spido betrok Rotator, iets meer dan een maand vóór sluiting van de inschrijvings termijn, bij zijn plannen. De samenwerking is inmiddels zó innig dat Didden vanaf komend vooijaar leiding gaat geven aan een nieuwe docntermaatschappy van de Spido, de rondvaart en par- tyeraise-rederij Dordrecht. Met voorlopig één schip gaat dit be drijf rondvaarten verzorgen van uit Dordrecht. Opmerkelijk in dit consortium is nog de deelname van de Amster damse rederij Naco. Dit bednjf is een honderd procents-dochter van streekvervoerder NZH. Het vaart al met draagvleugelboten op het IJsselmeer (Enkhuizen-Urk en Enkhuizen-Stavoren) en dingt mee naar de concessie voor een fastfeny-verbinding tussen IJ- muiden en Amsterdam. Naco en Spido hebben bovendien plannen voor het onderhouden van een snelle bootdienst tussen Den Helder en Oude Schild op Texel. Deze dienst zal worden uit gevoerd in samenwerking met re derij Allship, die hiervoor vorig jaar al een vergunning van het mi nisterie van Verkeer en Water staat heeft gekregen. Rederij Te- so Bootdienst, nu verantwoorde lijke voor de 'gewone' veerdienst tussen Den Helder en Den Hoorn, vecht de vergunningverlening nog aan bij de Raad van State. Ook aan de andere kant van Rot terdam heeft de Spido inmiddels de positie verstevigd. Deze zomer is de veerdienst Maassluis-Rozen burg gekocht. Het veer was eigen dom van Nedlloyd Rijn- en Bin nenvaart. Nedüoyd is de vroegere werkgever van de huidige Spido- directeur S. Heerschop De Spido-groep wil voor de fast ferry tussen Dordt en Rotterdam gebruik gaan maken van twee nieuw ontworpen trimarans: schepen met dne rompen. Ze zijn ontworpen door scheepswerf De Hoop in Lobith, dat door partici patie in rondvaartbedrijf Graaf van Bylant tot de eigenaren van Spido kan worden gerekend. De Spido heeft al zo'n schip be steld voor uitbreiding van de rondvaartvloot in Rotterdam. De ze trimaran zal als 'reserve' gaan dienen voor de fastferry. Daarmee wordt voldaan aan de provinciale eis voor betrouwbaarheid van de snelle bootverbindmg. Luxe interieur „Het is een uniek stukje Neder landse technologie," weet Spido- directeur Heerschop. De schepen krijgen een luxe interieur: tafels en stoelen én speciale werkplek ken, met aansluitingen voor draagbare computers en faxfacili teiten. In totaal honderdtaehtig zitplaatsen, maar binnen een tien tal minuten zijn de tafels 'om te bouwen' tot zeventig extra stoe len. De schepen voldoen ook aan de eis van de provincie Zuid-Hol land dat een kwart van de passa giers zyn of haar fiets kan meene men. Door middel van verplaats bare wanden kan meer ruimte worden gemaakt voor fietsers of 'zittende' passagiers. Net als de fastferry van de concur rentie vaart de trimaran in twintig minuten van Dordrecht naar Rot terdam. Betaald moet worden per strippenkaart: zeven zones. Het luxe interieur biedt mogelijkhe den voor extraatjes, waaronder minimaal 'een krantje en een croissantje'. Heerschop denkt met de keuze vooreen trimaran een belangrijke troef in handen te hebben. Het voornaamste probleem bij snelle boten op binnenwateren is im mers de golfslag. Bij een trimaran wordt de grootste waterverplaat sing veroorzaakt door de middel ste romp. Maar de golven die dit oplevert worden voor een belang rijk deel 'gebroken' door de gol ven die op hun beurt weer 'afko men' van de buitenste drijvers. De Spido-groep heeft in zijn offer te ook twee goedkopere vananten aangeboden* een eigen versie van de Australische catamaran en een draagvleugelboot, net zo één als de Flying Dutchman. De draag vleugelboten liggen bij een Russi sche werf (Heerschop: 'Een soort Fokker') in folie verpakt, maar moeten worden voorzien van een met-Russische motor. Werf De Hoop heeft met deze klus erva ring omdat het voor de Duitse re derij Koln-Düsseldorf draagvleu gelboten heeft geconverteerd. De busboot tussen Dordt en Rot terdam is slechts het begin. In op dracht van de Stadsregio Rotter dam is onderzoek gedaan naar soortgelijke projecten m Londen, Oslo, Bergen, Sydney, Hongkong, Istanbul, San Francisco en New York, De studie heeft duidelijk gemaakt dat personenvervoer over water uitsluitend haalbaar is als er voor verbindingen wordt ge zorgd die - met alleen in de spits, maar ook in de daluren en week einden- qua snelheid, prijs en comfort kunnen concurreren met de auto en 'droog' openbaar ver voer. Er zijn ook al voorzichtige plan nen voor vervoer over water van uit Spijkenisse en Rozenburg naar Rotterdam. Het is één van de geopperde mogelijkheden om de bereikbaarheid van Voorne-Put- ten en Rozenburg te verbeteren. De acquisitie van het veer Maas sluis-Rozenburg kan daarom voor de Spido wel eens heel belangijk worden. In het ka der van het File plan Regio Rotter dam is al eens ge keken naar de mo gelijkheid van per sonenvervoer over Water tussen Hoek van Holland en de Maasvlakte. Dat zou een uitkomst zijn voor een deel van de werkne mers van onder meer het eontai- neroverslagbednjf ECT die nu van de noordoever van de Nieuwe Waterweg via het veer Maassluis- Rozenburg of de vaak verstopte Beneluxtunnel nog een enorme afstand naar de Maasvlakte-ter minal moeten afleggen. De plan nenmakers denken m omgekeer de richting werknemers van Ste- na Line en DSM, die op Voome- Putten wonen, van dienst te kun nen zijn. Wettelijk is het met zo eenvoudig het personenvervoer uit te voeren. De roeiers van de Eendracht zouden daarom als 'be- drijfsvervoer' de veerverbinding moeten gaan onderhouden. De groep Spido Fast Ferries ziet gro te mogelijkheden in ontwikkeling van wat wordt genoemd de oost- west-as. Heerschop: „Van Maas vlakte tot Utrecht." Het bedrijf bezit reeds intentieverklaringen van onder meer Shell, Kemira en ICI, die willen meewerken om het vervoer van personen over water tot een succes te maken. In de Drechtsteden had Stadsver voer Dordrecht de veerrechten over de Oude Maas en de Bene den Menvede. Die concessie is in middels 'opgerekt', zodat ook het waterbusproject onder de vergun ning valt. En dus rekenen ze er bij de Spido op dat de veerrechten over de Nieuwe Waterweg ook 'ruim' kunnen worden uitgelegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2