16 Rotterd 'Simons is nu al beschadigd' 'Lichtkranten' effectief tegen files Het gaat nu echt gebeuren in de Witte de Withstraat Ondernemers verdienen goed aan armoede Toerisme in Rotterdam steeds belangrijker Fonds vindt ïe weinig collectanten Weggebruikers en bedrijven enthousiast over verkeersinformatie DRIP's 'Ravestein in de Kamer' Rotterdams Dagblad Woensdag 24 september 1997 Door Alexander Bakker RotterdamHet toerisme in Rot terdam wordt een steeds belang rijkere markt. Niet alleen de be zoekersaantallen nemen elk jaar flink toe, de bezoekers geven ook steeds meer uit Het aantal bezoe kers is in 1996 met byna zes pro eent gestegen tot ruim 3,5 miljoen mensen. Die bezoekers blijven ruim viereneenhalf uur in Rotter dam en geven bij hun bezoek aan attractie, evenement en musea gemiddeld zes gulden per uur uit. Elders in de stad wordt per per soon nog eens ruim vijftien gul den gespendeerd. De 'opbrengsten' van toeristische bestedingen in Rotterdam -in clusief seminars, studiedagen, congressen, bedrijfspresentaties en hotelovernachtingen- wor den geschat op jaarlijks ruim drie miljard gulden. De zakelijke be zoekers nemen hiervan eenderde voor hun rekening. In de periode 1991-1996 is het aan tal bezoekers met twaalf procent gestegen, terwijl landelijk het aantal dagtochten voor bezoek aan attracties, evenementen en musea met tien procent is toege nomen. In dezelfde periode is de verblijfsduur met vier procent ge groeid. De bestedingen per per soon zijn in vy f jaar bij bezoek aan evenementen en attracties (na in flatiecorrectie) met twaalf procent gestegen. Alleen de museumbe zoekers geven minder geld uit: 5,67 per uur. Het economisch resultaat van evenementen, attracties en mu sea - berekend op grond van be zoekersaantallen, verblijfsduur en bestedingen - is in de periode 1991-1996 gestegen tot 211 mil joen gulden. Dat is, na inflatiecor rectie, een toename met twintig procent. Dit alles blijkt uit de Toeristische Thermometer, een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het OntwikkelingsBedrij f Rotterdam (OBR), de VVV, de Kamer van Koophandel en het toeristisch be drijfsleven. Rotterdamse attracties en musea trekken een publiek met een groot aandeel van 30- tot 49-jari- gen. Evenementen kennen een traditioneel jong publiek. De groep 16- tot29-jarigen is de groot ste groep evenementenbezoekers, maar het aandeel van de 30- tot 43- jarige bezoekers is de laatste ja ren aanmerkelijk gegroeid. Voor al de Wereldhavendagen trekt veel bezoekers van 40 jaar en ou der. De musea en attracties trekken meer bezoekers uit de hogere so ciale klasse dan attracties. In alle sectoren stijgt het aantal bezoe kers uit de middenklasse. Het grootste deel van de bezoekers van toeristisch-recreatief Rotter dam komt uit de stad (56 procent) en regio (15 procent). Die verde ling is de laatste jaren redelijk sta biel, zo hebben onderzoekers vastgesteld. Attracties en musea hebben een meer 'boven regiona le uitstraling'. Steeds minder bezoekers aan Rot terdam komen per auto naar de stad, zo is de trend. Voor bezoek aan evenementen - waarvoor va- ken delen van de (bïnnen)stad zijn afgesloten - wordt door bijna de helft van het aantal bezoekers gekozen voor openbaar vervoer. Bezoekers van attracties en mu sea kiezen nog wel vaak voor de auto. De onderzoekers voorspellen dat aan het einde van deze eeuw het economische resultaat van mu sea, evenementen en attracties is gestegen tot 234 miljoen gulden. Dan moeten wel bezoekersaantal len en uitgaven blijven groeien. De totale uitgaven zullen minder toenemen, tot ongeveer veertig gulden per persoon. Onderzoekers waarschuwen Rot terdam toch vooral oog te hebben voor de kwaliteit van de toeris- tisch-recreatieve producten. Handhaving van de huidige kwa liteit is minimaal noodzakelijk. De fysieke staat van attracties en musea mag zeker niet achteruit Door Kor Kegel Rotterdam Bij het CDA werd Sjaak van der Tak de onbetwiste lijsttrekker. Drie maanden later maakt Hans Simons bij de PvdA een heel andere situatie mee: eensgezindheid over hem als lijst trekker? De PvdA valt vanouds in verschillende kampen uiteen; een meerderheid van de fractie ziet liever Els Kuijper op één. „Ze heeft haar werk goed gedaan," krijgt ze als complimentje mee. Simons niet dan? Afdelingsvoor zitter Dick van Dongen is ronduit positief over de wethouder voor werkgelegenheid, economische zaken, sociale zaken, armoedebe strijding en Grote-stedenbeleid. In het Mantiem Museum Prins Hendrik zullen de kwaliteiten van Simons vandaag uitvoerig aan de orde komen. Maar daar gaat het de opponenten van Simons niet eens om. Simons spreekt geen Rotterdams, is één van de bezwa ren. De mensen kunnen al dat verbale geweld van de wethouder niet bevatten. Kortom, zeggen de critici, hij spreekt de mensen in de stad niet aan en is electoraal ook al geen kassucces. Drieëneen half jaar geleden liepen de menin gen hierover al uiteen, toen staatssecretaris Simons naar de Rotterdamse politiek werd terug gehaald, met in zijn kielzog Hans Kombrink. De PvdA duikelde van achttien naar twaalf zetels, maar het Simons-kamp redeneerde dat het zonder hem nog ongunstiger was uitgevallen. Het duo Sïmons/Kombrink is door het afdelingsbestuur 'ontkoppeld'. Fractievoorzitter Els Kuijper is tussen beiden in op de tweede plaats van de voorlopi ge kandidatenlijst gezet. Het is bij de PvdA gebruik dat de hoogst ge plaatste personen de eerste wet houderskandidaten zijn, dus als de PvdA in een volgend college opnieuw slechts twee wethou derszetels krijgt, valt Kombrink buiten de boot. Dat is zuur voor hem: Kombrink wil graag zyn karwei afmaken, Simons daaren tegen leek een jaar geleden niet al te ambitieus om door te gaan, wain liy zinspeelde op vertrek naar Afrika. En Kombrink liet hem toen weten het niet verstan dig te vinden dat zo hardop te zeg gen. Het scheppen van nieuwe werk gelegenheid is de belangrijkste troefkaart van Simons in de ver kiezingsrace. Maan de andere vier coalitiepartijen delen in dat succes, dus profileren kan Si mons zich er niet mee. Een partij genoot: „Zaterdag kon je Simons horen op Radio Rijnmond. Hij had het er met professor Zijder- veld over dat de overheid te lang te weinig gedaan heeft aan het ac tiveren van de mensen. Dat is ty perend voor hem: hy zei dat vier jaar geleden ook al. Dan denk ik: waarom heb je er dan vier jaar niets aan gedaan?" Simons is nu al beschadigd, is de reactie in andere partijen. Er wordt verwezen naar Van der Tak: de hele partij staat achter de CDA- lijsttrekker. De PvdA is over Si mons echter verdeeld. Hoe moet je daar de verkiezingen dan mee winnen? PvdA'ers in buurge meenten van Rotterdam vinden het onverstandig om Simons zo hoog te noteren. In de regio wordt Simons beschouwd als de kwade genius van de Rotterdamse koers wijziging in het streven naar re gionaal bestuur. RotterdamEr zijn te weinig vrij willige collectanten die langs de deuren willen voor de kankerbe strijding. Dit heeft te maken met toenemende onverschilligheid van bewoners en de onveiligheid die samengaat met collecteren. „Het gekke is dat mensen die één keer gecollecteerd hebben, dat zo weer willen doen," vertelt J.K Daamen, promotor van het Konin gin Wilhelmina Fonds. „Maar voor beginners is de drempel toch te hoog. Ze zijn wel enthousiast te krijgen, maar uiteindelijk nemen ze niet de stap. Dat zou met de angst voor onveiligheid te maken kunnen hebben, maar in wijken zoals Spangen en het Oude Wes ten collecteren we niet eens." In het centrum van Rotterdam en in wijken als Lombardijen en Vreewyk is het aantal collectan ten erg laag. Bewoners hebben een brief in de bus gekregen met het verzoek .een bijdrage giraal overmaken. „Op de Kcp van Zuid zijn wel veel mensen bereid te col lecteren, dat komt omdat ze hier net zijn komen wonen," zegt Daa men, De kankerbestrijding van Rotter dam werkt nu een samen met een organisatie die zich bezighoudt met uitgeven van felicitaties aan de deur. Bijvoorbeeld voor verhui zingen of geboortes. „Dat bedrijf zorgt voor honderd vrijwilligers." Rotterdam Automobilisten en bedrijven zijn zeer tevreden over de panelen boven de snelwegen rond Rotterdam, waarop verkeersinformatie wordt weergegeven. Van alle ondervraag de automobilisten zegt dit jaar 77 procent dat de zogeheten dynamische route-informatiepanelen (DRIP's) een effectieve voorziening zijn. Van alle geënquêteerde bedrijven is 76 pro cent tevreden over de DRIP's. Dat blijkt uit het onderzoek Bele ving Bereikbaarheid Regio Rot terdam. De studie werd uitge voerd door het bureau Research International in opdracht van het ministerie van Verkeer en Water staat. Het betrof een marktonder zoek onder burgers, automobilis ten en bedrijven. Ze kregen vra gen voorgelegd over de effectivi teit van DRIP's, toeritdosering, park ride er. de verkeerssigna- lering. De ondervraagden moes ten antwoord geven op de vraag in hoeverre de genoemde maatrege len bijdragen tot het bestrijden van files. Uit de resultaten blijkt dat de bedrijven en burgers het meeste vertrouwen hebben in de DRIP's. Op deze grote lichtkran ten staat aangegeven waar op dat moment files staan op de ruit rond Rotterdam. Daar zijn er nu acht van in het gebied rond Rot terdam en Den Haag. Rangorde Op de tweede plaats in de effecti viteitsrangorde staat, volgens de burgers en de bedrijven, de ver- keerssignalering. Deze elektroni sche paneeltje? boven de snelweg geven aan welke njstroken buiten gebruik zijn. Ook wordt daarop de toegestane maximumsnelheid aangegeven. Van de automobilis ten gelooft 74 procent dat deze signalering effectief is in het be strijden van files, onder de bedrij ven is dat percentage 65. Het verschijnsel toeritdosering is een ander onderdeel van het File plan Rotterdam dat is onderzocht door Research International. In de Rotterdamse en Haagse regio's zijn zeven installaties in weridng. Het autoverkeer op de toerit kan dan niet ongelimiteerd de snel weg opkomen. Door middel van verkeerslichten wordt de toe stroom van auto's geregeld. De bedrijven (69 procent) zijn hier over optimistischer gestemd dan de geïnterviewde automobilisten (65 procent). Het minste effect op de files ver wachten de geënquêteerden van park ride. Slechts 46 procent van de ondervraagde burgers denkt dat door dc hierbij horende faciliteiten de files teruggedron gen worden. De bedrijven zijn op timistischer met 54 procent. Voor Rijkswaterstaat zijn de uit komsten aanleiding om volgende maand een Internet-site over het Fileplan Rotterdam te openen, waarop weggebruikers kunnen reageren en met suggesties kun nen komen over maatregelen te gen files. „We starten een cam pagne om de voorzieningen nog beter onder de aandacht van de mensen te brengen," aldus een woordvoerder. Deze campagne moet voor het eind van dit jaar starten. Rotterdam Het afdelingsbe stuur van D66 heeft de leden in Rotterdam opgeroepen om mas saal steun te betuigen aan Fran- cisca Ravestein, zodat haar kan sen op een zetel m de Tweede Ka mer toenemen. D66 heeft nog nooit een Rotterdammer in de Ka mer gehad. Het bestuur vindt het belangrijk dat de Rotterdamse in zichten over de Rijnmond nu eens goed gaan doorklinken in de Haagse politiek. De achterban heeft daarom het verzoek gekregen om eensgezind Ravestein op nummer één te no teren. In het kandidatenboek van de partij staat zij op positie 158. De leden hebben stembiljetten gekregen die zij vóór 1 oktober moeten insturen. Het bestuur: „Het is van belang dat iedereen dezelfde kandidaat op de eerste plaats zet." Door John Bunte Rotterdam Geen bezoeker van galerie Zonneschande in de Witte de Withstraat die aan hem ont komt. Willem van Zon wil van ie dereen het fijne weten. Waar ze vandaan komen, of ze wel vaker de Witte de Withstraat bezoeken, wat ze er van vinden en of ze van plan zijn vaker een kijkje in de straat te nemen. Het enthousias me van de galeriehouder kent geen grenzen. Als de bevlogen heid van deze voorzitter van de ondernemersvereniging bepa lend is voor de revival van de Wit te de Withstraat dan komt het wel goed, „Er gebeurt nu zo ontzet tend veel. Het kan gewoon niet op. De boel is echt volop in bewe ging." De revival van de Witte de With, hebben we dat al niet vaker ge hoord? Is het niet zo, dat er al ja ren plannen worden ontvouwen voor de straat? Er weer een nieu we start wordt gemaakt? Van Zon heeft het ook gehoord. Zelf was hij er niet bij. Hij opende in juni '96 zijn galerie en is pas sinds fe bruari van dit jaar voorzitter van de ondernemersvereniging. „Er zijn voortdurend ambitieuze plannen gemaakt," weet hy. „In '91 werd een prachtige nieuwe be strating voorgesteld. Het leek wel mozaiek. Maar vervolgens bleef het voornamelijk bij praten. Er gebeurde erg weinig." De Wijk Ontwikkelings Maat schappij probeerde steeds wel de boel in beweging te krijgen, deed ook het een en ander, maar het zo gehoopte effect bleef goeddeels achterwege. Zaken die een posi tief imago in de weg stonden wer den wanneer mogelijk gesloten. Er kwamen nieuwe ondernemers, galeries werden geopend, en drif tig werd gepoogd de Witte de Wit hstraat de sub-benaming Kunst- boulevard te doen waarmaken. Want dat moest de verbindings weg tussen Maritiem Museum en het Museumpark toch eigenlijk zijn. Het bleef echter allemaal wat rommelig. Toonaangevende on dernemers gooiden noodgedwon gen de handdoek en de opknap beurt van de straat liet ook maar op zich wachten. Dat was een van de eerste zaken, die Willem van Zon ter hand nam. „Ik ben met een met de wethouders Kombrink en Van der Tak gaan praten. Want met die herinrichting moest nu maar eens worden begonnen. Daar is iedereen bij gebaat. Er was nu lang genoeg gepraat." Eenrichtingsverkeer Begin vorige week gingen burge meester en wethouders, na een eerder positief advies van de be trokken raadscommissies, ak koord met de herinrichtingsplan nen voor de Witte de Withstraat Twee miljoen is er nodig voor een nieuwe bestrating, bredere trot toirs, de aanleg van fietspaden, het planten van bomen, nieuwe verlichting, en het aanbrengen van straatmeubilair. De ingrij pendste maatregel is het invoeren van eenrichtingsverkeer vanaf de Schiedamsedijk naar de Een- drachtsweg. Met de werkzaamhe den zal volgende maand al wor den begonnen omdat het werk voor de zomer van '98 moet zijn af gerond. Kopje koffie „Dan wordt het nog beter toeven in de Witte de Withstraat," zegt Willem van Zon. Welhaast lyrisch: „Dit is de mooiste as van Rotter dam. Ik hoor het van iedereen die hier komt Deze straat heeft zo veel te bieden. Vanaf het Mu seumpark beland je hier in een kluwen van belangrijke instellin gen. Scapino. Het RO-Theater, noem maar op. En kijk naar de leuke winkeltjes, de galeries en de goede terrassen waar je ge woon 's ochtends je kopje koffie kunt drinken." Volgens hem zijn de ontwikkelin gen de laatste maanden in een stroomversnelling geraakt. „Er was opeens sprake van een wissel werking. De straat toonde enthou siasme en iedereen wilde mee werken. Dat was al heel wat. De Witte de Withstraat heeft een mix van ondernemers. Iedereen heeft verschillende belangen en denkt verschillend. Maar er is iets dat een ieder bindt: ze hebben er alle maal belang bij dat er zoveel mo gelijk mensen door de straat lo pen. En dat is nu ook door de ge meente opgepikt. Burgemeester Peper is hier een paar keer ge weest om nieuwe zaken te ope nen. Het geeft goed aan dat ieder een zich nu wil inzetten om er iets heel moois van te maken." De voorzitter van de onderne mersvereniging zit vol plannen. Een aantal ideeën is al uitge voerd. Zo draait de straat volop mee in het festival R'97, rijden er trams met reclame van de Witte de Withstraat („En we hebben lek ker nog een contract tot de zomer van volgend jaar"), is er een vier talige promotiefolder en is hij druk doende om in samenwer king met de buurt dingen te orga niseren. Niet voor niets heeft op bouwwerker Ed de Meyer zitting genomen in de ondernemersver eniging. Van Zon: „Want we moe ten het met elkaar doen." De galeriehouder is bijzonder content met de aanwas van nieu we ondernemers. „AllemaaTza- ken die iets extra's bieden, die voor kwaliteit zorgen. Er komen goede restaurants met wereld keukens bij. We zijn niet alleen een culturele, maar ook een culi- neaire as." De Wyk Ontwikke lings Maatschappij speelt daarbij een belangrijke rol. Panden wor den opgekocht en vervolgens wordt er een huurder gezocht die past in de straat. Kwaliteit is daarbij het sleutel- Willem van Zon in zijn galerie In de Witte de Withstraat: „Dft is de mooiste as van Rotterdam. Deze straat heeft zoveei te bieden." woord. Op die manier zal in de na bije toekomst ook worden ge poogd een verschuiving van de horeca tot stand te brengen. Het stuk tussen de Schiedamsevest en de Schiedamsedijk hing er al tijd maar een beetje bij. Dat deel moet straks nadrukkelijk als poort van de Witte de Withstraat gaan fungeren. Zo zullen daar nog dit jaar dezelfde bomen als ver derop in de straat worden ge plaatst. Van Zon: „Het aantal ho recazaken in de straat staat vast. Maar we willen proberen tot een verschuiving richting Schiedam sedijk te komen." Want in dat stuk moet meer leven in de brou werij. „We praten ook met de zon dagsmarkt op de dijk. Wellicht dat die handelaren een beetje onze straat in kunnen buigen." In het verleden werd het beeld van de De Witte de Withstraat deels bepaald door shoarmaza ken, overlast gevende disco's, ani meer- en seksclubs. Dat is nog steeds niet helemaal uitgeban nen. Van Zon: „Het hoort erbij in de stad. Elke buurt moet een cof feeshophebben. Shoarmawinkels horen bij je aanbod van eetgele- genheden. En ook een seksclub moet kunnen. Zolang het maar geen enkele overlast in de straat veroorzaakt" Door Peter de Lange Rotterdam Iedere ondernemer kan het sommetje maken. Der tienduizend gezinnen hebben recht op 1100 gulden bijzondere bijstand per jaar, en dat vijf jaar lang. Bij afbetalingswarenhuis De Condor rekenden ze het uit en kwamen tot de conclusie: „Een f enorm gat, als je daar niet in "springt loop je een hoop geld mis." Het armoedebeleid is in het leven geroepen om gezinnen met een smalle beurs financieel wat lucht te geven, maar ook slimme onder nemers pikken er een graantje van mee. Sinds gezinnen die al minstens drie jaar op het mini mum leven een eenmalige uitke ring kunnen aanvragen om kapot meubilair te vervangen, bieden verschillende zaken in witgoed en huisraad hun bemiddeling aan. Ze regelen de aanvraag bij de dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid en leveren na een posi tieve beschikking ook het ge wenste artikel. Dat kan een koel kast zijn, een bankstel, een kleu- rentv. Een van de bedrijven die zich als bemiddelaar heeft opgeworpen is De Condor, een handelsonderne ming aan de Hiliedyk in Rotter dam-Zuid. Zowel in de etalage als in de winkel hangen affiches: 'Let op. Ook u heeft mogelijk recht op fl. 1106,- Laat zo'n unieke kans niet lopen'. Ook op de kabelkrant adverteert De Condor met de 'ar- moedepremie' van de sociale dienst. „Wat is er tegen eerlijk koopman schap?" reageren Paul Schaap en Paul van den Biggelaar, directeu ren van De Condor, op de vraag of hun campagne niet wat ongewoon is. Bij sommigen wekken de ad vertenties de indruk dat hier een gewetenloze ondernemer bezig is zich te verrijken ten koste van de armen, maar dat vinden Schaap en Van den Biggelaar wel erg boud gesteld. „Wij zijn een com merciële instelling, we zijn bezig met winst maken en proberen daar het maximum uit te halen," zeggen zy openhartig. „Maar," voegen ze er meteen aan toe, „dat juist wij deze actie voeren heeft alles te maken met de aard van ons bedrijf. Wij zijn een afbeta lingswarenhuis met een klanten bestand dat vanouds bestaat uit veel bijstandscliënten." Van den Biggelaar: „Wij kennen de meesten persoonlijk, wij heb ben een heel andere relatie met on2e klanten dan een contant zaak, Wat hebben wij in dit geval gedaan? Onszelf een verlengstuk gemaakt van de sociale dienst. Wij maken mensen attent op de mogelijkheid dat zij 1100 gulden kunnen aanvragen, In veel geval len zijn ze zelf niet eens van die mogelijkheid op de hoogte." De campagne legt De Condor geen windeieren, geeft de directie grif toe: sinds de eerste adverten ties verschenen en de aanschrij vingen aan vaste klanten de deur uitgingen, zyn er al 175 aanvra gen binnengekomen. Iedere posi tieve beschikking betekent: weer een ledikant, stofzuiger, eetftoek verkocht. Al die artikelen staan in de showroom, want De Condor is breed gesorteerd. Van den Bigge laar „Je kunt bij ons piemelnaakt binnenkomen, en wij kleden je aan en richten je in." De Condor werd kort na de oorlog opgericht als een warenhuis dat alleen leverde op-krediet. Dai is tot op de dag van vandaag het be- drijfsconeept. Het maximale kre diet bedraagt tweeduizend gul den. De rente - gemiddeld één procent per maand - is een betrek kelijk geringe bron van inkom sten, zeggen de directeuren. De winst zit in de verkoop. Schaap: „We moeten het hebben van onze marge op de artikelen." Deze artikelen zyn hoger geprijsd dan in andere witgoed- en meu belzaken. geeft Van den Biggelaar toe. „Wij hebben er geen moeite mee van de daken te schreeuwen dat we duurder zijn dan Radio Modem. Maar we zeggen er wel duidelijk bij dat we een uitsteken de service hebben. Als mensen in de gaten hebben dat wij meteen op de stoep staan om iets te repa reren dat onverhoopt kapot is ge gaan, zijn ze snel geneigd méér spullen bij ons te kopen. Waarom denk je dat mensen bij ons blijven kopen, terwijl ze weten dat wy duurder zijn?" De actie rond de bijstandspremie van 1100 gulden biedt De Condor uitgelezen kansen. De clientèle kan worden uitgebreid, en de zaak weet zich verzekerd van een leuke afzet over meerdere jaren. De Condor wil graag worden uit verkoren tot 'huisleverancier' van SoZaWe en doet daarom zijn ui terste best de regeling correct uit te voeren. Van den Biggelaar: „Fornuizen staan niet op het lijst je van spullen die met dit geld mo gen worden aangeschaft. Dus le veren we die ook niet. Terwijl er ongetwijfeld bedrijven zijn die 'koelkast' op de bon schrijven, en de klant een fornuis meegeven." SoZaWe heeft tot nu toe geen en kele onrechtmatigheid kunnen vaststellen in de bemiddeling van De Condor, laat een woordvoerder van de dienst weten. Desondanks houdt SoZaWe reserves. „Er zit natuurlijk het risico in dat men sen zich helemaal overgeven aan die winkel. Wat doe je normaliter als je een koelkast koopt? Dan ga je bij meerdere winkels langs en vergelijk je de prijzen. In dit geval gebeurt dat niet. Daarom advise ren wij onze cliënten: kijk eerst goed om je heen." Gemeenteraadslid Sandra Kort- huis (WD) daarentegen is uitge sproken blij met de bemiddeling van bedrijven tils De Condor. „Daar is toch niets op tegen? Dit Condor-directeuren Van den Biggelaar en Schaap; „Wij hebben een heel andere relatie met onze klanten dan een contant-zaak." i Kuiper/Rotterdams Dagblad meente voor relatief veel geld maar een beperkt resultaat boekt," aldus Van Deventer. Het raadslid maakt van de gele genheid gebruik om zyn voorstel voor de 'lease-koelkast' nog maar eens te promoten. „Ik heb contact met een grote handelsfirma die al le goederen kan leveren tegen zeer scherpe pryzen. Als je de cli ënten gedurende enkele jaren een tientje per maand laat betalen voor hun nieuwe huisraad, ben je als gemeente veel goedkoper uit en kun je een veel grotere groep mensen helpen." hoort by het vrije ondernemer schap. En het stimuleert de wijk- economie. Wy zien liever dat de spullen worden gekocht bij een bedrijf in Rotterdam, dan bij Wed kamp en Otto." Haar CDA-collega Wim van De venter ziet dat anders. Ook hy geeft de Rotterdamse onderne mers groot gelijk dat zij iets willen verdienen aan de armoede-rege- ling. „Maar waar ik me zorgen om maak, is dat de leverancier de pre cieze hoogte van het bedrag kent Hij zal zijn prijs daar zeker op af stemmen. Dat betekent dat de ge-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2