10 iotferiai RET bezorgd over kortingen Annie Verdoold is nu ook Rooie Reuzin n Lee Towers eerste 'patiënt' op heliplatform man Kermismensen dupe van palletbrand Forse vertraging verwacht van TramPlus en Beneluxlijn PvdA wil voor veiligheid een 7 als rapportcijfer Zorgen om sportcentrum 'Wilgenring' Vleermulskolonie weg uit Blijdorp 'Elektronisch huisdier is goede oefening' Dief strandt in kapperszaak Messentrekker opgepakt Vrouw beroofd Fout geparkeerd Met 116 km voorbij zebra Donderdag 25 september 1997 Door Tonny van der Mee Rotterdam Een vrachtwagen van pailetfabriek B B rijdt met een paar stapels pallets op de trai ler door de straat. „Kijk nou, hij heeft er nog een paar over," merkt een man bij de patatkraam iro nisch op. Het moeten de enige pallets zijn die aan de vuurzee van de afgelopen nacht zijn ontko men. In de Linschotenstraat in de Spaanse Polder heeft de brand bij de pailetfabriek zijn sporen ach tergelaten: zwart geblakerde straatklinkers en een sterke brandlucht. De aanblik van het terrein maakt de trieste balans van de 'hete' nacht duidelijk. Slechts enkele meters scheiden de plek des onheils van de woon wagens van enkele kermisexploi tanten. Ook zy werden compleet verrast door de brand. De een sliep of stond onder de douche, de ander zat televisie te ky ken. Won der boven wonder zijn hun wonin gen aan de brand ontkomen. De acht gezinnen, bij elkaar bijna dertig personen, werden in allerijl geëvacueerd naar het Airport Ho tel. Een paar bewoners kijken mist roostig naar de grote open plek. Een enkeling snuffelt tussen het puin, waarvoor de brand vyflood- sen stonden. Daarin waren ge reedschap, tuinspullen, kleine rommeldingetjes en complete oliebollenkramen en schiettenten opgeslagen. „Je kan er een mooie achtbaan van maken", wijst ker misexploitant Ed de Haan scham per lachend op het half verbogen geraamte van een loods. Het is het enige dat nog een beetje overeind staat Vuurspetters De Haan was degene die de brand rond negen uur ontdekte toen hij in een van de loodsen aan het werk was.Hij waarschuwde ieder een en probeerde met zijn track zoveel mogelijk kramen en wa gens uit de loods te rijden. Het lukte voor een groot deel, maar voor drie oliebollenkramen viel er niets te redden. De Haan: „Het was mijn geluk dat de brand aan de andere kant van het terrein begon. Daardoor had ik ongeveer twintig minuten spe ling." De schade blijft dan ook be perkt tot enkele vuurspetters op het polyester dak van zijn woning. Daarvoor zijn de 'stropdas-ex perts' inmiddels langsgekomen. „Ik heb er wel vaak aan zitten denken wat er eventueel zou kun nen gebeuren met die pailetfa briek. Maar dit is verschrikkelijk. Diep in mijn hart hoop ik dan ook dat de fabriek hier niet meer te rugkomt." Terwijl De Haan de hele nacht in de buurt van het terrein is geble ven, zocht Ronnie Leijdekkers met zyn twee honden wat ont spanning op een rustig plekje. „Op een gegeven moment was het echt niet uit te houden. De hitte sloeg helemaal op je armen en ge zicht." Schoondochter Mariska: „De kinderen, dat is het eerste waar je aan denkt." Die werden dan ook meteen in veiligheid ge bracht bij een goede vriendin in Overschie. Daarna was het zaak zoveel mogelijk noodzakelijke en waardevolle spullen in veiligheid te brengen. Leijdekkers: „Ik liep met een stapel foto-albums weg. Pas later kom je op andere dingen die je eigenlijk had moeten mee nemen, zoals je paspoort en trouwboekje," Achterafkan hij er wel om lachen. Acht jaar geleden, toen de hele groep in de Keenstraat gevestigd was, kwam hij er minder genadig van af. Door een gasexplosie op een nabijgelegen wonboot ver loor Leijdekkers alles. Nu is de schade aan zijn woning beperkt tot een gesprongen raam en zwarte plekken aan de voorgevel. Leijdekkers:.Alles is verzekerd, maar dat zegt nog niks. Bij mijn gesprongen ruit zeggen ze dat het niet door de brand komt Ze den ken dat je de boel oplicht. Maar ja, er valt niks op te lichten. En wat is nu een ruit van 85 gulden? Ik be taal nota bene 1500 gulden aan de verzekering." De totale schade op het terrein schat Leijdekkers op minstens vijf ton. Alleen al een oliebollen- kraam kost kapitalen. De schade op lange termijn door verlies aan inkomsten is veel moeilijker in te schatten. Over de opvang zijn de bewoners echter dik tevreden. De deelgemeente Overschie is bezig om een alternatieve lokatie te vin den voor de kramen en wagens die nu noodgedwongen in de straat buiten het terrein zijn ge plaatst. Het is geen risicoloze plek. Welis waar een pailetfabriek minder, maar nog wel gelegen tussen een verffabriek en een plastic buLen- fabriek. Van verhuizen wil echter niemand, weten. „We staan hier hartstikke leuk", klinkt her stellig uit de mond van Leijdekkers. „We zijn hier helemaal vrij en hebben alle voorzieningen." Van diepe verslagenheid is geen sprake. De kermisexploitanten zijn wel wat gewend. De Haan herinnert zich de grote storm van een paar jaar geleden nog. Toen vloog de ene loods een paar meter de lucht in en zakte de ander in elkaar. Door Kor Kegel Rotterdam Tienduizend banen erbij in de periode 1998-2002. En, aan het eind van die nieuwe raadsperiode, een Rotterdam dat zo veilig is dat de inwoners er het rapportcijfer 7 voor kunnen ge ven. Uiterlijk vertoon van de ge meente moet kritisch worden be keken: niet overdreven veel kerstkaarten sturen, bijvoor beeld. Maar meer investeringen in de sociale structuur, zodat de wijken en buurten er beter van worden. En het grotestedenbeleid moet de financiën vrijmaken om twee maal zo veel achterstandsgebie den aan te pakken: niet vijf, maar tien. Elke deelgemeente heeft wel een rotte kies en een doffe parel, waar extra investeringen nodig zijn. Het bestuur van de PvdA-Rotter- dam publiceerde gistermiddag het verkiezingsprogramma in concept, met een handige samen vatting: zestien speerpunten ge ven aan hoe Rotterdam fijner moet worden. De PvdA wil dat alle gemeente diensten geld vrijmaken voor so ciaal investeren. Klachten van in woners moeten binnen acht we ken zyn afgehandeld, tenminste tachtig procent hiervan. Op brie ven van particulieren behoort de gemeente binnen drie weken te antwoorden. „Rotterdam is de mooiste stad van Nederland," jubelde afde lingsvoorzitter D. van Dongen gis termiddag in het Maritiem Mu seum Prins Hendrik, waar hij het concept-program en de top van de kandidatenlijst presenteerde. De achterban zal het programma op 22 november vaststellen en Van Dongen verwacht dat de leden dat met graagte zullen doen, omdat er zulke zinnige doelen in staan. Voor het leiden van de program commissie, die de tekst samen stelde, had de PvdA een Schiedammer ingeschakeld: par tijgenoot H. van der Vlist, die za terdagmiddag om drie uur in De Unie aan de Mauritsweg een toe lichting zal geven. De speerpunten spreken voor zich. Rotterdam moet als 'stad van de toekomst' milieuvriende lijk en energiezuinig bouwen, meer fietspaden aanleggen en doorgaand verkeer uit woonwij ken terugdringen. Van der Vlist wist als voormalig verkeersdes- kundige van Schiedam en latere gedeputeerde voor milieu in Zuid-Holland uitstekend waar hij het over had. De commissie pleit voor fijnmazig openbaar vervoer in een toegankelijke stad, ook voor invaliden. Het afdelingsbe stuur heeft de aanbevelingen gre tig overgenomen. Van Dongen spreekt van 'een goed stuk'. Mooier Rotterdam moet groener worden. Driekwart van de Rotterdammers moet in 2002 tevreden zijn over het groen, ambieert de PvdA Elk jaar 25 miljoen gulden extra voor schonere straten en mooiere plantsoenen. Onverminderde be strijding van de drugsoverlast in combinatie met wijkopvang van verslaafden. Tachtig procent van alle peuters moet in 2002 gebruik kunnen maken van kinderop vang. Het aantal 'brede scholen' (die naast onderwijs geven ook maatschappelijk actief zyn) moet worden verdubbeld. Meer culture le aanbod voor allochtonen; ook deelname van allochtonen aan het verenigingsleven moet wor den bevorderd. Het onderne mingsklimaat verdient volop aan dacht, vindt de PvdA onderne mers zullen meer aandacht krij gen. Met name starters en het midden- en kleinbedrijf- „de mo tor van de banengroei" - moeten op maximale steun mogen reke nen. Honderd procent kwijtschel dingvan het reinigingsrecht voor mensen in de bijstand. Het pro gramma staat 13 pagina's dik in de nieuwe Info, het partijblad in Rotterdam. Maar bij de presenta tie gisteren ging de aandacht van de media vooral uit naar de 'pop petjes'. Rotterdam De HET maakt zich grote zorgen over de extra bezuinigingen van 4,8 procent die minister Jorritsma het stadsvervoerbedrijf" heeft opgelegd. „We zijn hier niet blij mee," zegt een woordvoerster van de RET. „We weten nog niet hoe we dit gaan oplossen." De bezuiniging van 4,8 procent draaid. Concreet betekent de be- betekent een korting van 23 mil joen die de RET de komende drie jaar moet doorvoeren. Deze kor ting komt bovenop de het verlies dat de RET vorig jaar heeft ge- slissmg van de minister dat de TramPlus-Iijn tussen Vlaardm- gen en Schiedam vier jaar wordt uitgesteld. Ook bij het realiseren van de Beneluxlijn worden vertra gingen verwacht. „De minister heeft een ander kasritme inge voerd," zegt de RET-woo'.dvoer- ster. „Dat houdt in dat geld dat we dit jaar uitgeven pas volgend jaar krijgen van het ministerie." Vanaf volgend jaar gaat de minis ter werken met een nieuw subsi diesysteem voor het stads- en streekvervoer. Het vervoeren van meer passagiers wordt beloond. De RET moet dus proberen de kostendekkingsgraad van de lij nen omhoog te brengen. Anders gezegd: de RET moet een groter deel van de vervoerskosten uit ei gen inkomsten financieren en minder afhankelijk worden van rijkssubsidies. Nu is de kosten dekkingsgraad van de HET ge middeld 35 procent, wat betekent de RET 35 procent van de kosten kan dekken met eigen inkom sten. Dat percentage moet omhoog naar 54 procent. De woordvoer ster: „We moeten zorgen dan we onze oude klanten behouden en er nieuwe klanten bykrijgen. Waarschijnlijk zullen we moeten snoeien in de bedrijfsvoering. Dit is erger dan we dachten." Verder is de minister van plan om de tarieven van het openbaar ver voer volgend jaar te laten stijgen met gemiddeld 2.5 procent. Rotterdam „De wijk Spangen lijkt op Annie. Beiden hebben zij al veel ellende, ziektes en diepte punten meegemaakt. Maar ze hebben ook Miebei de wil en de vechtlust om te overleven en be ter te worden". Piet de Visser, oud-Kamerlid voor de PvdA en Rotterdammer in hart en nieren, liet er gisteren geen misverstand over bestaan. Annie Verdoold (46), actievoerster tegen drugs en drugstoerisme, is de de Rooie Reus 1997 meer dan waard. „Zij is een tof Rotterdams wijf, in en toffe Rotterdamse buurt", zei De Visser over de Spangense, die eerder al werd uitverkoren tot Rotterdammer van het jaar. De juryvoorzitter, oud-vakbonds man Herman Bede, reikte even later de onderscheiding uit. De Rooie Reusprijs, vernoemd naar de in 1986 overleden actievoerder 'Rooie Reus' Dirk de Vroome, wordt toegekend aan mensen of organisaties die zich inzetten voor behoud van solidariteit in de sa menleving en tegen maatschap pelijk onrecht. In het jury-rapport wordt Ver doold geprezen voor haar tomelo ze inzet om de wijk Spangen te rug te veroveren op de 'verloede ring, criminaliteit en ongeïnteres seerdheid'. De Rotterdamse is in middels ook voorzitter van het Nationale Actiecomité waarin en kele tientallen wijken in Neder land verenigd zijn die last hebben van drugsoverlast Een 'yes' uit het diepst van haar hart ontsnapte Annie toen zy hoorde dat zij uitverkoren was. „Ik ben er hartstikke trots op dat ik deze pry s in ontvangst mag ne men, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik tot voor twee weken niet eens wist wie de Rooie Reus was", bekende ze. Lachend begon An nie aan haar speech: „Ik heb geen briefje met bedanktekst erop, maar iedereen zei dat ik dat niet nodig zou hebben. 'Je lult toch hoe je lult en je bent wie je bent', zeiden ze." Geëmotioneerd betrok ze haar fa milie en mede-activisten in de eer, „De prys is niet alleen voor mij maar ook voor alle anderen die mij in mijn actie ondersteu nen. Natuurlijk is de onderschei ding ook voor mijn gezin dat de laaste jaren heel veel heeft moe ten inleveren. Vaak ben ik er niet, Annie Ver doold heeft de onder scheidinguit henden ge kregen van oud-vak bondsman Herman Bo de. Foto Maurice want het vrijwilligerswerk kost me zo'n vijftig tot zestig uur per week, maar klagen zullen ze nooit. Ik neem de prys mee en zet hem in het wijkgebouw. Het is tenslotte een erkenning voor ons allemaal." Annie Verdoold is niet bepaald in een gouden wiegje geboren. Haar jeugd bracht ze door in kinderte huizen, later kwam zy in de pros titutie terecht, Sinds drie jaar vecht zy met het bewonerscomité Spangen tegen de verloedering en het drugstoe risme in haar wijk. Door de acties kreeg zij landelijke bekendheid. „Uit al die jaren van actievoeren* is de angst om mijn gezin en kin deren het meest blijven hangen." De laatste jaren kreeg ze geregeld dreigbrieven, vertelde ze giste ren. „Maar de boosheid over wat er met de wijk gebeurde, won het altijd weer van mijn angst en gaf mij steeds de kracht om door te gaan. Die boosheid was en is mijn drijfveer." Het winnen van de Rooie Reus zal publiceit trekken, weet Annie. „De eerste twee dagen zal ik voor al de media te woord moeten staan. Dat vind ik niet erg; het hoorterby en zo krijg je voor je ac ties ook de broodnodige aandacht. De Rooie Reus is de extra onder steuning die wij allemaal goed kunnen gebruiken. De onder scheiding is het bewijs dat er mensen zijn die naar je luiste ren." Behalve een beeldje van heeft Verdoold ook een bedrag van 5000 gulden ontvangen. „Wat ik met het geld ga doen weet ik nog niet. Misschien koop ik wel gehoorap- paraatjes van voor politiek Den Haag, zodat ze ons eindelijk kun nen verstaan," grapte Annie om dan richting richting Rotterdam te vertrekken. Naar Spangen om verder feest te vieren. Rotterdam De vieermuisgrot in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is op last van het minis terie van Volksgezondheid be smet verklaard. De dieren wor den volgende week levend uit Blijdorp gehaald... Wat er met - hen zal gebeuren is nog ondui delijk. Een aantal zal wellicht "nader, worden onderzocht Blijdorp zal een nieuwe kolonie beginnen - W v' Vorige, week werd bij één, m-" .middels afgemaakte, vleermuis een stukje erfelyk materiaal van 1 het hondsdolKéidsvirus gevón- dea Omdat de vleermuizen niét ■(van" buitenaf besmet kunnen rijn is het mogelijk dat ze hetvi rus al langer dan zeven jaar bij rich, dragen. In 1990 zijn "de eer ste beesten in Blijdorp geko men. Omdat er in de vleermuis- grot nog nooit een hondsdolle vleermuis is gevonden, zou dat kunnen betekenen dat deze vleermuizen drager van het vi rus kunnen rijn zonder dat ze ziek worden. De beesten zouden daarmee de eerste diersoort zijn waarbij dat mogelijk is. Nader onderzoek daarnaar zou ook voor mensen van .belang kun nen zijn, omdat deze riekte ook voor mensen dodelijkis. Behalve Blijdorp pleitte ook de gemeentelijke gezondheids dienst GGD er by ministerie voor de kolonie niet onmiddel lijk af te laten maken. Rotterdam Met een optreden van Lee Towers tijdens een groots tuinfeest heeft het Zuiderzieken huis vanmiddag het nieuwe heli- kopterplatform in gebruik geno men. Lee Towers is daarvoor, ui teraard, per politiehelikopter op het platform afgezet. Met de ingebruikname van het platform, dat bovenop het dak van het behandelgebouw is gebouwd, gaat een lang gekoesterde wens van het ziekenhuis in vervulling. Verwacht wordt dat het transport van patiënten door de lucht de ko mende tijd flink zal toenemen. Het Zuiderziekenhuis heeft als één van de drie nationale brand wondencentra een belangrijke rol. Patiënten met brandwonden kunnen vanuit heel Nederland naar het ziekenhuis worden ge bracht. Maandagmiddag nog bracht de traumahelikopter uit Amsterdam een patiënt met ern stige brandwonden. Omdat toen het nieuwe platform nog niet in gebruik was moest de heli achter het ziekenhuis op de Valkeniers- weide landen. A twintig jaar levert het Zuider ziekenhuis traumateams (chirur- gisehe noodhulp) voor de zuidelij ke Maasoever. Dat gebeurt dan steeds op verzoek van de ambu lancediensten. De laatste tijd wor den deze teams steeds vaker per politiehelikopter opgehaald. De - trauma- en triageteams van het Zuiderziekenhuis kunnen ook worden ingeschakeld bij grote rampen in andere regio's. Ook in die gevallen kunnen de teams per helikopter worden opgehaald, Een andere noodzaak tot de bouw van het heliplatform is de komst van de medische urgentie-heli kopter in het Rijnmondgebied. Behalve voor snelle eerste hulp wordt deze helikopter ook ge bruikt voor het transport van hartpatiënten (samen met Djjk- zigl vormt het Zuiderziekenhuis het hartchirurgisch centrum Rot terdam), couveusekinderen, brandwondenpatiënten en slacht offers van vergiftigingen. Tot nu toe was het zo dat helikop ters steeds voor of achter het Zui derziekenhuis'of zelfs in het Zui derpark moesten landen. Daar voor moest dat de politie de omge ving uit veiligheidsoverwegingen afzetten. Dat is met de ingebruik name van het eigen platform niet meer nodig. Het nieuwe heli-platform meet 19 bij 19 meter en is geschikt voor de zogeheten categorie-3-helikop- ters, toestellen met een startge wicht tussen vijf- en negendui zend kilogram. Tot deze categorie behoren onder meer de Lynx-heli kopters van de Koninklijke Mari ne, de reddingshelikopters van de marine en de Sikorsky S76 waar mee de KLM bemanningen naar boorplatforms brengt. De helikop ter van de politie en de urgentie heli van de ANWB behoren tot een lichtere categorie en kunnen dus ook zonder probleem van het nieuwe platform gebuik maken. Rotterdam Na een jaar bedrijfs voering draait het nieuv sport complex De Wilgenrng in Schiebroek nog steeds met ver lies. Het in mei genoemde tekort van 44.000 gulden is in enkele maanden opgelopen tot bijna 65.000 galden. Dit als gevolg van fikse overschrijding van de personeelslasten van ruim 187.000 gulden. De verhoogde inzet van personeel valt hoger uit dan werd verwacht. Binnen dat bedrag is bovendien opgenomen de niet voorziene cor rectie van de trendmatige verho ging voor overheidspersoneel, per 1 juni van dit jaar. Alleen het bezoekersaantal over stijgt de verwachtingen. Met 206.000zwembadbezoekers steekt het aantal ruim boven de voor spelde 190.000. Het gebruik van de andere faciliteiten, zoals de zonnebank en de squashbanen, blijft daarentegen ver achter bij de verwachtingen. Een andere grote zorg is het ver minderde gebruik van de sport- voorzieningen door het onderwijs. Het levert De Wilgenring een ver lies van 50.000 gulden op. Overleg tussen de deelgemeente en wet houder Den Oudendammer heeft niet geleid tot een financiële com pensatie vanuit dé gemeente. Rotterdam De dierenbescher ming Rotterdam is bly met de po pulariteit van de Tamakotchi, een elektronisch huisdiertje. Dit com putertje geeft in het kort de le vensweg aan van bijvoorbeeld een hondje of kat. Het 'diertje' moet eten hebben, verschoond worden, beter gemaakt als het ziek is en er moet mee gespeeld worden. Dit is een hele verantwoordelijkheid. Wordt het beestje niet goed ver zorgd, dan gaat het dood. In de praktijk js al gebleken dat menig een deze verantwoordelijkheid met aan kan en het computcrdicr- tje weg doet. De dierenbescherming meent dat dc opvoeding en verzorging van het speelgoeddiertje goed te ver gelijken is met de werkelijke zorg voor een dier. Zonder goed te zijn voorbereid op wat hen te wachten staat, nemen ouders vaak te snel een huisdier. Na een tijdje is de lol voor de kinderen eraf en het eens zo schattige diertje wordt wegge daan. Het Dierenopvangcentrum Rot terdam raadt daarom aan eerst een elektronisch huisdier te ne men. As blijkt dat de elektroni sche opvoeding geen probleem is, worden deze gemotiveerde men sen graag verwelkomd m het op vangcentrum om een hond of kat mee te nemen. Rotterdam Een dief, die giste ren in een kapperszaak aan de Nieuwe Binnenweg stilletjes zyn zojuist uit een auto gestolen spul len wilde verkopen, had pech: in de stoel van de kapper zat een po litieman. De dief schrok toon hij de agent herkende, gooide zijn spullen neer en ging er vandoor. Hij kon niet meer worden achter haald. De spullen (een rijbewijs en en kele pasjes) zijn aan de rechtmati ge eigenaar teruggegeven. RotterdamEen 19-jarige Rotter dammer is gistermorgen op de Mathenesseniyk aangehouden omdat hij samen met een ander voorbijgangers met een mes had bedreigd. De man gooide het mes weg toen de politie kwam, maar dat mocht niet baten. Han Boxma, hoofd spoedeisende hulp, is blij met het helikopter platform op het dak van hetZuiderziekenhuis. Een langgekoes terde wens Is in vervulling gegaan. FotoNlelsvan der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotteiriam Op het Abert Sehweitzerplantsoen, bij het fiets- omneltje tussen Hesseplaats en President Rooseveltweg in Om moord, is gisteravond een 20-jari- ge vrouw van haar scooter be roofd. Twee jongens gooiden daar stenen naar haar en toen zy stopte en er iets van zei, werd zij met een stok geslagen en van de scooter getrokken. Het tweetal ging er daarna met de scooter vandoor. Rotterdam Tijdens de voetbal wedstrijd Feyenoord-Vitesse in De Kuip zijn bij 130 auto's par keerbonnen onder de ruitenwis sers gestopt. Dat gebeurde onder meer in Vreewijk op de Noorder helling. Vier auto's zijn weggesleept naar de Veilingweg. De politie pakte twee jongens (37 en 18 jaar) op. Rotterdam Met een snelheid van 116 kilometer per uur is een automobilist gisteren over de Grindweg (Molenlaankwartier) gereden, waar de politie op due momenten van de dag snelheids controles heeft uitgevoerd bij de oversteekplaats ter hoogte van de Wildersekade. 's Morgens reden 136 van de 514 gecontroleerde auto's te hard (er mag 50 kra per uur worden gere den), 's middags waren dat er 32 van de 467 en 's avonds 14 van de 135. De controle 's middags werd rond kwart voor vyf afgebroken omdat vlakbij een 19-jarige auto mobilist een 17-jarig meisje op het fietspad aanreed. Ze is voor be handeling naar het Sint Franeis- cus Gasthuis gebracht. Bij de Argonautenweg (Honderd- entienmorgen) reden 's morgens 91 van de 440 auto's te hard. De politie controleerde gisteren ook op de le Middellandstraat/ Henegouwerlaan, Tiendplein, Meent/Coolsingel en Pompen- bpg. Er werden 183 bekeuringen uitgeschreven, onder meer voor rijden door rood licht. Ook brom fietsers en fietsers werden be keurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2