13 Toch één coffeeshop in Hoek van Holland Rotterdams Dagblad NAM helpt getroffen tuinders met schoon water Partijen herzien standpunt op laatste moment Erfpachters blijven zich verzetten tegen rekening sanering olietanks Vlaardingen op oude prentbriefkaarten Babbeltruc met spraakgebrek Diefstal caravan Te hard gereden Inbrekers door het dakraam Marktbrug afgesloten Nog eventjes naar Kolpabad Koffie-dief aangehouden fee- mium College zal gevolgen van nachtverbod op voet volgen Slechthorende Maassluizer krijgt ongelijk van rechter Mulder (AOV/Unie 55+) gaat 'puur lokaal' -nieuwe ideeën - Schiedam-C Kreupelstraat 31 naast A. B ,Cparkeergarage. m42700;Zpg Waterweg Vrijdag 26 september 1997 Vlaardingen Een 83-jange bewo ner aan de Julianasmgel in Vlaar dingen kreeg gisteren bezoek van twee onbekende mannen die zo genaamd de kachels kwamen controleren. Later bleek dat het duo alle kamers had doorzocht en een bedrag van vierhonderd gul den had weggenomen. Het gaat om een ongeveer 45-jari- ge man met een fors postuur en een 20-jangc man die moeilijk sprak vanwege een spraakgebrek. Vlaardingen Een caravan die aan de Van Beethovensingel in Vlaardingen was geparkeerd, is in de nacht van woensdag op don derdag gestolen. Diezelfde nacht verdween aan de achterkant van een flat aan de Van Hogendorp- laan in Vlaardingen een auto van het merk Honda Civtc. Vlaardingen De politie heeft gis terochtend een snelheidscontrole gehouden op de Ftoris de Vijfde- laan en op de Marathonweg in Vlaardingen. Van de 800 gecontro leerde voertuigen kregen 23 be stuurders een proces-verbaal. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 77 kilometer. Bij een bromfietscontrole op de Mr. L. A. Kesperweg voldeden diezelfde morgen dertien twee- wielers niet aan de eisen. In zes gevallen was de brommer opge voerd en in drie gevallen bleek de bestuurder niet in het bezit van een bromfietscertificaat. Vlaardingen Onbekenden heb ben gisternacht ingebroken bij een bedrijf aan de Industrieweg in Vlaardingen. De inbrekers wis ten binnen te komen door een dakraam te forceren. Volgens de politie hebben de daders alle ver trekken doorzocht, Vanmorgen kon de politie nog niet vertellen wat er allemaal is gestolen. Maassluis De Marktbrug in de binnenstad van Maassluis wordt maandag 29 september afgesloten voor alle verkeer. Ook voetgan gers moeten tijdelijk een andere route nemen om van de Markt naar de Goudsteen te komen. De brug wordt afgesloten in verband met onderhoudswerkzaamheden. De stremming geldt van 's mor gens acht tot 's middags vijf uur. Vlaardingen—Mensen die nog een kijkje in het Kolpabad willen ne men kunnen dat komend week einde voor het laatst doen. Het water is er al een tijdje uit, maar de Kunstestafette heeft de slopers nog een tijdje uit de buurt gehou den. Maar na het weekeinde is ook de expostie van ruim vijftig Schiedamse en Vlaardingse kun stenaarvoorbij. Zondagmiddag wordt het Vlaar dingse zwembad muzikaal dicht gezongen. Op 14,30 uur vindt er een optreden plaats van de Schiedamse zanger Albert de Bruin. Een uur later begint de eer ste van een tweetal optredens van de Vlaardingse showband Liberté. Het Kolpabad is vanavond nog open van 19.00 tot 22,00 uur en za terdag en zondag tenslotte op bei de dagen van 12.00 tot 17.00 uur. Zwijnd recht/Maassluis— Een 28-ja- rige inwoner van Maassluis is gis teren in winkelcentrum Walburg in Zwijndrecht aangehouden, toen hij met een aantal potten kof fie onder zynjas zonder te betalen probeerde de kassa te passeren. De man gaf te kennen de op brengst vooi drugs te willen ge bruiken. Hoek van Holland Het ziet er naar uit dat er toch maar één coffeeshop in Hoek van Holland komt. Oorzaak is de omme zwaai die de fractie van de Partij van de Arbeid gisteren maakte in de vergadering van de deelgemeenteraad en af stapte van twee verkooppunten van softdrugs. Na een schor sing koos het dagelijks bestuur eieren voor zijn geld en ging ermee akkoord de Rotterdamse burgemeester Peper te advi seren het aantal coffeeshops in De Hoek tot één te beperken. De ommezwaai van de Partij van de Arbeid was des te opmerkelij ker. omdat vonge week in de com missie welzijn nog een rotsvast standpunt leek te zijn ingeno men. Daar had burgerlid E. van Berkel een indringend betoog ge houden over drugsgebruik in het algemeen, de gevaren van de straatverkoop en de noodzaak van twee coffeeshops om te voorko men dat er een monopoliepositie zou ontstaan. Gesteund door CDA en D66 leek dat voorstel hel te gaan halen en daarmee zou worden voldaan aan de voorwaarde van het gemeente bestuur van Rotterdam om alco hol en drugs in de verkoop te scheiden. Bovendien leek er recht te worden gedaan aan de twee ex ploitanten van de nu bestaande shops m deChevy Baren De Para de. Verbod Hoeks Welzijn toonde zich voor stander van de nuloptie: een vol ledig verbod van verkoop. Maar uiteindelijk wilde de lokale groe pering wel écn coffeeshop toe slaan. Tot verbijstering van het CDA, van D66 en van het coalitie- bestuur ging de tweemans fractie van de PvdAgistercn overstag on der druk van Hoeks Welzijn. „Er ontstaat nu een politiek spel dat niets meer met de realiteit heeft te maken en waarvan ik de reikwijdte niet kan overzien." constateerde een verbijsterde P. van der Wel, De fractieleider van het CDA constateerde dat de visie van Hoeks Weizijn op drijfzand is gebouwd en dat de PvdA de visie die in de commissie was geformu leerd. volledig heeft losgelaten. „Als het zo moet dan trekken wij ons terug uit de hele discussie," stelde Van der Wel. Ook T. Brabander, portefeuille houder sport en ruimtelijke orde ning, weigerde het spel van haar partijgenoten mee te spelen. Zij stemde tegen het voorstel en hield vast aan het oorspronkelijke voorstel van twee coffeeshops. Op dq publieke tribune snapte PvdA'er Van Berkei er helemaal niets meer van. Gezien de patstel ling besloot het dagelijks bestuur aam burgemeester Peper te advi seren om in Hoek van Holland één coffeeshop toe te staan met een vergunning voor een jaar. Wie van de twee uitbaters de eer ge gund wordt, valt nog te bezien. Aan het eind van het eerste jaar wordt bekeken of het beleid moet worden gewijzigd. Naaldwijk De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft enkele tuin ders langs de Rijksweg 20 bij Naaldwijk tijdelijk voorzien van schoon water voor hun beregeningsmstallaties. De tuinders kunnen voorlopig geen gebruik maken van slootwater, dat vervuild raakte door olie toen donderdag bij werkzaamheden een transportleiding van de NAM werd doorboord. Uit de kapotte transportleiding spoot drieduizend liter olie vermengd met wa ter op de weg, m de berm en in de sloten. De lekkage deed zich voor op circa hon derd meter vanaf de kruising Westerlee in de richting van Maassluis. De rijksweg moest wegens schoonmaakwerkzaamhe- den geruime tijd voor het verkeer worden afgesloten. De brandweer is met de schoonmaak van de weg uren bezig ge weest. Volgens een woordvoerder van de NAM zal de reiniging van berm en sloten nog zeker enkele dagen duren. De transport leiding ts inmiddels provisorisch gedicht. In dc loop van volgende week volgt de de finitieve reparatie. Over de omvang van de schade is volgens de NAM-woordvoerder nog niets bekend. Evenmin is al duidelijk wie aansprakelijk is. Volgens de NAM was het onderzoeks- bedrijf dat de boorwerkzaamheden uit voerde volledig op de hoogte van de plaats waar de transportleiding in de grond zit Bovendien waren er met de NAM afspraken gemaakt over aanpak van de werkzaamheden. Bij werkzaamheden werd gisteren een leiding van de NAM doorboord waardoor drieduizend liter olie vermengd met water ont snapte. Foto Rod Dijkstra De raadscommissie voor milieu in Vlaardingen heeft wethouder K. van der Windt deze maand hei fiat gegeven om weer aan de gang te gaan met de Actie Tank- slag. In 1994 was in Vlaardingen al een begin gemaakt met het sa neren van vervuilde olietanks Maar het volgende jaar al werd de actie stilgelegd. Er bestond onduidelijkheid over wie er voor de kosten moest opdraaien in de gevallen dat de tanks in in erf pacht uitgegeven grond liggen: de pachter (bewoner) of de ver pachter (gemeente). Na een niet- inhoudelijke uitspraak van de Raad van State afgelopen zomer, ziet de gemeente de kans schoon om aan de slag te gaan om de res terende 371 tanks schoon te ma ken of weg te halen. Maar de be woners, verenigd in de Federatie Yan Eigenaren, leggen zich er nog steeds niet bij neer dat zij moeten betalen. Hun advocaat: „Niets tekenen. Eerst moet er duidelijkheid zijn." Door Jan Rozendaal Vlaardingen Wie is de feitelijke eigenaar van grond die in erf pacht wordt uitgegeven? De ge meente Vlaardingen, zeggen de bewoners die zich hebben ver enigd in de Federatie van Eigena ren. Dus, is de in hun ogen enige logische conclusie, moet diezelfde gemeente opdraaien voor de kos ten van saneren van olietanks die in de grond liggen. „Toen ik hier in de Van Blanken- heimstraat kwam wonen, was ik één van de weinigen die wist dat er een tank inde tuin lag. Hij was niet meer in gebruik en toen wist je niet wat de risico's waren. De vorige eigenaren van de huizen kunnen niet aansprakelijk wor den gesteld. Je was nog niet ver plicht om dergelijke dingen in de koopovereenkomst te zetten. Zo lang is het al geleden," zegt J. de Witte. En hij is de enige niet, weet H. van Rij, voorzitter van de Federatie van Eigenaren die is opgericht om de niet georganiseerde huiseige naren met raad en daad bij te staan tijdens de grootschalige re novatie van de Westwjjk. Maar ook voor andere zaken, zoals bij de Actie Tankslag, is de Federatie van Eigenaren met te beroerd om voor de belangen van de leden op te komen. De club werkt daarvoor samen met advocaat mr. L. C. H. Karstanje. De uitspraak deze zomer in de zaak die de raadsman namens acht bewoners van de Van Blan- kenheimstraat en Roemer Vis- scherstraat bij dc Raad van State aanspande, leverde niet veel op. De Raad van State deed geen in houdelijke uitspraak en verwees de Vlaardingers daarvoor naar de rechtbank in Rotterdam. „We zijn weer terug bij de situatie van 1995," aldus Karstanje. De verklaring van gemeenteamb tenaren dat jurisprudentie uit wees dat de bewoners bij de recht bank niet in het gelijk worden ge steld, hebben bij de Westwij k-be- woners kwaad bloed gezet. „Ik heb," zegt voorzitter Van Rij, „die jurisprudentie opgevraagd. Maar die bleek er toen niet te zijn." Dat verbaasde Van Rij en advo caat Karstanje nu ook weer niet. Immers, de procedure die zij vol gen, wordt in het hele land met ar gusogen gevolgd. Kamer van Koophandel {veel bedrijven heb ben ook grond met tanks erin in erfpacht), Vereniging van Neder landse Gemeenten, Vereniging Eigen Huis, Tweede Kamer, alle maal zijn ze benieuwd en wachten af hoe het in Vuiardingen verder gaat. Sommeert Volgens Karstanje is nu het wach ten op de eerste aanschrijving van de gemeente. Dat wil zeggen een brief aan een bewoner waarin de gemeente hem sommeert onder zoek te laten doen naar de tank in de grond. Met die brief in de hand meent Karstanje door de Raad van State wel ontvankelijk te wor den verklaard. Dan moet er wel een uitspraak volgen over wie de feitelijke eigenaar van de grond is en bij wie de kosten voor het schoonmaken of verwyderen van de olietank kan worden gedecla reerd. Bedragen die -zeker als de bodem rondom de tank is ver vuild - in de vele duizenden gul dens kunnen lopen, „Niets teke nen. Eerst moet er duidelijkheid zyn," is het advies van de advo caat. Inmiddels ligt er bij de Tweede Kamer een brief waarin een aan tal aanpassingen op het Besluit Opslaan in Ondergrondse Tanks (BOOT) wordt voorgesteld. Eén daarvan heeft te maken met de erfpaehtkwestie, waarvan men ook in Den Haag vindt dat het on duidelijk is. De Vlaardingse Fede ratie van Eigenaren onderhoudt stevige contacten met de diverse fracties in de Tweede Kamer. Ad vocaat Karstanje erkent dat ais de Tweede Hamerde Wet BOOT juri disch dichttimmert, de strijd is gestreden. Voorzitter Van Rij, die de lobby naar Den Haag stevig onder houdt, legt zich echter niet zo maar bij een nederlaag neer: „Als de wet wordt gewijzigd moet er op z'n minst een overgangsregeling in worden opgenomen voor de be staande gevallen. Anders gaat de overheid tijdens het spel de spel regels veranderen. Dat doe je toch niet?" De molenstomp is nu ruim twee eeuwen oud en sinds 1957 weer voorzien van wie ken en de naam Aeolus. De woningen aan de Vlaardingse Kortedijk, aan de overzijde van het Buizengat, en het kleine blokje hulzen met plat te daken aan de Hoflaan met de garage op de hoek staan er ook nog. De ophaalbrug verdween in 1941 nadat een groot deel van de parallel aan de dijk gelegen Beerhaven was gedempt ten behoeve van de aanleg van een smal spoor voor het transport van bouwmateriaal vanaf de kade van de Oude Haven naar de Sabberspolder. De Beerha ven dankte zijn naam aan de 'beer' (fecaliën) die daar uit de van gemeentewege bij de mensen thuis opgehaalde tonnen in schuiten werd ge stort voor transport naar de Westlandse tuinders. Deze foto is één van de negentig, die staan in de pas versche nen prentbriefkaartenbundel 'Vlaardingen, zo was het' van uitgeverij Christina uit Almere Haven. De Vlaardinger Frans W. Assenberg, van wie eerder zeer originele historische pu blicaties zijn verschenen, se lecteerde de foto's uit de eer ste helft van deze eeuw en voorzag ze van een puntige toelichting. Het boekje is ai- leen te koop bij de winkels van keten BoekenVoordeel Nederland. Prijs 12,50. Repro Roel Dijkstra Titmi Schiedam Als de overlast van luchthaven Zestienhoven in Rotterdam toeneemt, dan zal het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schiedam meteen bij de lucht haven aankloppen. Maar mo menteel is daar nog geen sprake van. Dat schrijft het college in antwoord op vragen van de PvdA. De socialisten dienden onlangs schriftelijke vragen in over de regionale luchthaven toen bleek dat er een verbod zou komen op nachtvluchten op Schiphol. Voor het college is het niet dui delijk wat en of er gevolgen zijn van het invoeren van dit verbod in de Amsterdamse regio. „Het is nu nog onduidelijk, maar de mogelijke gevolgen daarvan voor het gebruik van de regiona le luchthaven Zestienhoven zul len we op de voet volgen." Voor het college is de luchtha ven een moeilijk vraagstuk, zo blijkt uit de beantwoording van de vragen. „Zolang in de discus sie geen relaties worden gelegd met de overige regionale lucht havens, kunnen wij geen activi teiten ontplooien." Door eerdere ervaringen zal het college de besluitvorming van het ministerie van Verkeer en Waterstaat nauwlettend op de voet blijven volgen. „Uit onze er varingen met dit ministerie, overigens niet alleen op het ge bied van de luchtvaart, blijkt dat het ministerie niet altijd even ontvankelijk is voor argumen ten die beogen het gangbare in een ander, milieuvriendelijker, perspectief te plaatsen. Het zal dan ook duidelijk zijn dat wij de bewegingen van het ministerie met meer dan gewone belang stellingvolgen." Maassluis Het beroep dat J. C. Rosloot uit Maassluis had aange tekend tegen het GAK, is onge grond verklaard door de Rotter damse rechtbank. De Maassluizer was in het verweer gegaan tegen toewijzing van enkele functies door het GAK, omdat hij deze met zijn handicaps nooit zou kunnen vervullen. De,rechter meende evenwel dat het GAK niet onzorg vuldig is geweest in haar beoorde ling Rosioot, die dertien jaar geleden bij een zaagongeluk arbeidsonge schikt raakte en bovendien een ernstige gehoorbeschadiging heeft, verscheen vorige week voor de bestuursrechter in Rotterdam. Hij eiste een functietoewijzing door het GAK waarbij 'geen spra ke is van lichamelijke of geestelij ke pijn'. Volgens de 42-jarige Maassluizer blijft de bedrijfsver eniging zyn opleidingsniveau (on der meer Informatica op HBO-ni- veau) negeren. Lawaaidoofheid Het GAK had drie functies voor hem in petto: telefonist, mede werker postkamer en monteur koffiezetters. Daarbij is naar de mening van Rosloot voorbij ge gaan aan enkele lichamelijke be perkingen die hij heeft. De keuze van telefonist bijvoorbeeld, is ta melijk ongelukkig gezien zijn ge hoorbeschadiging, in dit geval la waaidoofheid. Ook de andere twee functies zou den in praktijk problemen opleve ren. Zo geeft zijn trechterborst (een ingegroeid borstbeen, red.) behalve (hoge rug-)pijn ook adem halingsproblemen, moeite met spreken en met het maken van strekkende bewegingen met de armen. De beschadiging aan zijn vingers vanwege het zaagongeluk belemmert Rosloot om als mon-' leur in hoog producüetempo klei ne schroefjes in te draaien. Rosloot reageert teleurgesteld op de uitspraak van de bestuursrech ter. „Ik had meer verwacht. In elk geval dat de eis van telefonist zou worden teruggedraaid. Maar de rechter vond dat ik in het verweer een medische verklaring had moeten meenemen in verband met mijn gehoor." Rosloot, die naar eigen zeggen on derhand murw gebeukt is door zijn jarenlange strijd tegen het GAK, gaat niet in hoger beroep. JEr zit immers geen financieel ge win aan en by een hoger beroep zou ik een hele dure advocaat no dig hebben. Aan de hoogte van mijn uitkering zou dat niets ver anderen, maar dat was ook niet mijn inzet. Wel had ik graag ge zien dat het GAK andere functies zou toewijzen, dat ik wat hoger in geschat zou worden." Maassluis Op eigen benen. De afdeling Maassluis van de politie ke partij AOV/Unie 55+ heeft rich losgemaakt van Vlaardingen en Schiedam. „Die mensen werken ook naar hogerop," is één van de bezwaren die de Maassluise kar- trekker H.F. Mulder had. De AOVer is apart gegaan omdat hij aardig wat leden bij elkaar heeft vergaard en omdat hij 'puur lo kaal' wil blijven werken. „Naarmate het ledental groeit (de afdeling in Maassluis heeft bijna veertig betalende leden, red.), gaat elke gemeente lichtelijk zijn eigen weg," vertelt Mulder. Voor Vlaardingen en Schiedam gaat deze vlieger echter niet op, blijkt uit de reactie van C. Raaphorst-De Groot. „Wij doen gewoon heel veel samen. Schiedam en Vlaardingen zijn eigenlijk de oprichters van de afdeling. Er zijn ook verwevenhe den tussen de twee plaatsen. Fa milies, vrienden, sommige din gen klikken gewoon. En Maas sluis is een heel andere stad." Dat Mulder apart is gegaan, vindt Raaphorst prima. „Dat is zyn goed recht.11 Kritisch Mulder, nog niet vertegenwoor digd in de gemeenteraad, is de af gelopen jaren opgevallen door zijn kritisch volgen van de Maas sluise politiek. De frequente in spreker tijdens vergaderingen richt zich daarbij op - vaak indi viduele- ouderen, gehandicap ten en andere Maassluizers die de dupe worden van in zijn ogen on rechtvaardig beleid. En dat wil hij blijven doen, maakt hij duidelijk. „De mensen van Schiedam en Vlaardingen, die werken ook naar hogerop. Ik wil puur lokaal blij ven werken." Collega Raaphorst begrijpt deze 'kritiek' niet helemaal. „Je wordt gewoon individueel voor bepaalde dingen gevraagd. Zo zit ik al een tijd in het provinciaal bestuur." Provinciaal of landelijk, dat is niets voor Maassluizer Mulder. „Ik heb ook niet gesolliciteerd naar bijvoorbeeld een zetel in de Tweede Kamer. Dat is mij te ab stract, ik wil het houden bij het in dividu." Zo sprong de actieve politicus bij voorbeeld in de bres voor de bewo ners van het te slopen Scbubert- laanflat en helpt hij mensen bij het invullen van een kwijtschel- dingsformulier voor de OZB. Niet alleen de landelijke maar ook de Maassluise politiek vindt Mul der vaak te abstract. „Men ver koopt leuke praatjes, maar doen is wat anders." En verder: „AL" cij fers mensen worden, wordt het anders. Dat ontbreekt bij de hui dige gemeenteraadsleden, zelfs bij de PvdA- Dat is wat mij er gert." Buiten de bijna veertig leden zegt Mulder een hoop sympathisanten te hebben. Ook heeft hij sinds kort de hulp van twee andere ac tieve leden. „Dat viel om de don der niet mee. In het begin ging ik van het standpunt uit dat ik liever iemand had die zich spontaan meldt, nu ben ik actief aan het werven. Maar veel mensen uit mijn leeftijdsgroep hebben een tweede huisje en kunnen daarom niet het hele jaar actief zijn. Som migen trekken voor een half jaar weg." De trekker van AOV/Unie 55+ in Maassluis heeft goede hoop voor de gemeenteraadsver kiezingen van komend voorjaar. „Ik heb al eens een prognose ge hoord en daar schrok ik van. Drie zetels Dat zyn uw woorden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1