Opgetopt opgeknapt De goocheltruc moet overeind blijven IfllHIl f/OSi mmmm 'I r m m •ft s Van Dalen heeft gelijk Bijenmiddag Muziek op schoot Bibliotheek ruimt op Ballet in uitvoering Alle eendjes... 'Het zijn niet meer van die Elementum- flats uit de jaren zestig Geen extra subsidie meer 0' Rotterdams Dagblad fe- 0i S3 Vrijdag 26 september 1997 De "Van Dale' is maatgevend in veel gevallen. De kleine of de dikke Van Dale staat in vele boekenkasten en ligt vaak als scheidsrechter op tafel bij woordspelletjes. Bij meningsverschillen is doorslagge- vend wat Van Dale zegt, aangeeft of, beter gezegd, schrijft. Van Dale krijgt van iedereen gelijk. Van mij krijgt vandaag Van Dalen gelijk! Niet het woordenboek Van Dale dus, dat ik overigens minder raad pleeg dan mijn vertrouwde Koenen, Nederlands Handwoordenboek Neen. Ik geef Jan van Dalen, de Hyundaidealer van VIaardingen, vandaag gelijk. Naar aanleiding van het artikel 'Plantinga bouwde garage aan de Van Hoger dorplaan', het laatst verschenen deel in mijn serie over in 1955 in Vlaardingen gereed gekomen gebouwen, stuurde Jan mij een fax. „Geachte Heer van Haren," begon hij. „Wij weten niet waar u de on zin vandaan haalt, dat Pelicar eigenaar is van Garage van Dalen, Ga rage Van Dalen BV is een volledige zelfstandig bedrijf dat voor 100% eigendom is van de Fam. van Dalen. Tevens zyn wij Hyundaidealer voor Vlaardingen, Maassluis en Maasland cn heeft Autobedrijf de Pe licar geen bedrijf in Vlaardingen waar zij Hyundai mag verkopea" Zo, daar kon ik het mee doen. Jan van Dalen wide weieens weten waar ik die 'onzin' vandaan had gehaald. Ik heb hem, hoop ik, duidelijk kunnen maken hoe ik tot deze stom miteit gekomen. Al schrijvend over de garage aan de Van Hogendor- plaan kwam ik toe aan de veranderingen op de Vlaardingse auto markt en de opkomst van de Aziatische merken. Een opmerking van de zijde van Pelicar, dat meer bedrijven hebben in Vlaardingen en Schiedam en van alle Koreaanse merken een dealerschap hebben, zette mij op het verkeerde been. Ek. schrapte hiervoor zelfs uit mijn tekst de zin,dat Garage Van Dalen het enig overgebleven oorspronkelijke garagebedrijf in de Westwijk is. Opa Jan en vader Kees gingen (onder meer met NSU) aan de Buys Ballotlaan garagehouder Jan van Dalen voor, die al vele jaren de Hy undaidealer van Vlaardingen is. Met het schaamrood op mijn kaken beken ik; Van Dalen heeft gelijk. BEN VAN HAKEN Vlaardingen Iedereen die meer wil weten over bijen, hommels en wespen kan zondag van 14.00 tot 16.00 uur de bijen- middag in de kas aan de Hofsingel 80 bezoeken. Een imker legt het verschil uit tussen de insecten en ver telt over zyn honingbijen. Bezoekers kunnen ver schillende soorten honing proeven en waskaarsen rollen. De toegang tot de kas is gratis. Muziekcentrum OpMaat houdt maandag een intro- ducticavond voor de cursussen Muziek op schoot en Klap eens in je handjes. De eerstgenoemde is voor jongeren van acht tot achttien maanden, In acht les sen leren ouders te zingen met de baby's - goed voor de emotionele ontwikkeling van het kind. Klap eens in je handjes is gericht op peuters; zij wor den onderverdeeld in een groep van 1,5- tot 2,5-jari- gen en 2,5- tot 4-jarigen. Hier leren peuters zelf op muziek bewegen, lopen en dansen. Ook gehandicap te kinderen kunnen meedoen. Bij voldoende belangstelling beginnen de cursussen in oktober, zowel in Vlaardingen als in Schiedam. De introductieavond is in het hoofdgebouw van OpMaat in Vlaardingen aan de Meidoomstraai 30 en begint ,om 20,00 uur. Informatie: tel. 4269680 (op werkdagen tussen 14.00-17.00). Met het oog op de verhuizing heeft de Schiedamse Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven haar ma- gazijnboeken op zolder bekeken. Veel zolderboeken krijgen straks een plaatsje in de nieuwe bieb, andere boeken zyn opgenomen in de collectie van het ge meentearchief of van een andere bibliotheek. Toch zijn er nog Hink wat boeken over. Deze exem plaren worden zaterdag lussen 10.00en 13.0öuurver- kocht aan het publiek m de hoofdvestiging. Het gaat om boeken over kunst, geschiedenis, hel dierenrijk, filosofie en ander onderwerpen. In Gallery Art Leathering begint zaterdag de derde jaargang Ballet ia uitvoering' van dc uit Zoctcrmeer afkomstige Anita Gaasbeek. Ze exposeert met en kele schilderingen met als hoofdthema mensen, dans en beweging. De afbeeldingen maakte ze na het zien van uitvoeringen van Nederlandse en Vlaamse balletgezelschappen. Het werk van Gaasbeek valt in twee groepen uiteen. Haar schetsen die ze bij voor keur tijdens de repetities van dansgroepen maakt, zijn heel direct. Zé probeert een bepaalde beweging 'vast te leggen in inkt of aquarel. De expositie is tot en met 29 november op vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur, tijdens koopavond en op zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur te zien. Ja, na zo'n titel (bij uw stukje in het Rotterdams Dag blad van 37 septemberleenvolkomen begrijpelijke re actie van U o Doorluchtige Di{c)k van (der) Lu(g)cht Want nog zittend in de fase van eendjes is watertan dend verlangen naar oorlog heel normaal; dan moet het knetteren, branden, ploffen. Met zo'n verwach tingspatroon i s ieder subtieler gevecht natuurlijk een teleurstelling, oh, eendengeestje, dat kan ik u niet kwalijk nemen, domheid is niet iedereen aan te reke- nen.zekernietiemanduitde hogere regionen vanbla derdeeg. Wat ik u wel kwalijk neem, oLu(g)cht, isdat u de gemiddelde intelligentie van het publiek gelijk- steltaan uwe Doorluchtige Domheid, een domheid die beledigend is voor de bezoekers (ook ik) die ondanks uw advies van overslaan de tentoonstelling toch be zochten of gaan bezoeken. Niet gehinderd zoals Uwe Doorluchtigheid door het verlangen naar kanonnen en atoombommen heb ik in een aantal (toegegeven niet alle) schilderijen en installaties wel het thema (duel èn verbroedering) van deze tentoonstelling her kend (een kwestie, o Lu(g)cht, van kijken en, maar dat is u misschien teveel gevraagd, associëren). Ik zal het u dan ookniet vragen, blijf maar stilletjes, o doorluch tige van Lu(g)cht, verwijlenmettedikke tranen bij uw nostalgische, onschuldige fotootjes, meisjes en eend jes. Gerrit van Schuppen, Schiedam. P.S. Papieren oorlog achteraf? Laat mij er bitte Lu(g)cht van krijgen. Redactie Waterweg; Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Deslreevan derJagt, Judith van Klaveren, Mariétte Oisthoom, Jan Rozendaal Overde Vesten 3, 31X6 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Door Jos van Nierop Maassluis Blauwe vlakken, schuine luifels, glazen scher men, liften en grote driehoe kige balkons. Nauwelijks is nog te zien dat de twee flats aan de Vincent van Goghlaan in de Maassluise wijk Sluis- polder-Oost ruim een jaar ge leden nog van die rechttoe- rechtaan jaren zestigflats wa ren. Ze zijn, net als de Ele- mentumflats aan de Willem Marislaan, de Breitnerstraat en de Jozef Israëlslaan, door de woningstichting (WSM) flink opgeknapt. Maar dat was niet het enige. Op de Van Goghlaanflats werd ook nog een extra woonlaag gezet, een etage met zogenoemde optopwoningen. Sluispolder-Oost is de eerste van een aantal Maassluise wijken die deze grootschalige opknapbeurt heeft ondergaan. Woensdag 8 ok tober is er voor de bewoners een 'opleveringsfeest'. Op deze dag wordt ook de eerste paal geslagen voor de woontoren die tussen twee van de flats zal komen. „Een ongelofelijke overlast is het geweest voor de bewoners. Vooral het geluid, dat klonk gewoon de hele dag door," blikt C.M.M. Smit terug op de verbouwing die ruim een jaar heeft geduurd. Smit, projectmanager bij WSM, heeft bewondering voor de bewo ners die het afgelopen jaar in de rommel hebben gezeten. Zo moesten alle bergingen worden 13 1 l if Aan de fiats in de Van Goghlaan is nauwelijks meer te zien dan nog maar een jaar geleden het rechttoe-rechtaanflats waren uit de jaren zestig. Foto Roel Dijkstra ontruimd omdat deze opnieuw werden ingedeeld- „Maar dat ging hier allemaal moeiteloos. Het luk te allemaal. Er is geen planstagna tie geweest door bijvoorbeeld bo demverontreiniging of vanwege bewoners die tegen waren." Het resultaat mag er zijn, vindt Smit. De kleine donkere por tieken in de fiats hebben plaats gemaakt voor een ruime, lichte entree met veel glas. Naast het trappenhuis is, aan beide koppen van de flats, een liftschacht ge plaatst. „Het grote voordeel van twee liften," legt Smit uit, „is dat er minder huishoudens op één lift zitten. Het is een stukje luxe. En veel van die investeringen doe je ook voor de toekomst. Als je nu maar één lift zou hebben ge plaatst, gaat die toch eerder ver pauperen." Ook de woningen -die onder meer centrale verwarming en dubbel glas kregen - en de woon omgeving zijn een stuk luxer ge worden. „De wijk is ontzettend leuk geworden. Een fris kleurtje verf, het comfort, het nieuwe. Het is ineens in je gevoelswaarde heel erg vooruit gegaan. Het zijn niet meer van die Elementumflals uit de jaren zestig. Wat ik zelf uniek vind aan dit project," vervolgt Smit „is dat we er nieuwbouw Kreeg de WSM voor de Tincent van Goghlaan een extra subsidie van 258,000 gulden, voor de re novaties in de andere wijken denkt de woningcorporatie geen gemeentebijdrage nodig te heb ben. De gemeente stelde het be drag enkele maanden geleden ter beschikking voor de optop woningen en voor werkzaamhe den in de openbare ruimte. De WDende fractie van SGP/GPV/ RPF stemden destijds tegen omdat op deze manier ook ande re (particuliere) bedrijven derge lijke subsidies gaan claimen. De partijen vinden dat de WSM, die hier optreedt als projectontwik kelaar, zelf voor de kosten moet opdraaien. C.M.M. Smit denkt nu dat de WSM extra bijdrages niet nodig zal hebben en ook niet zo snel zal krijgen. „De gemeente zal zeggen 'u herontwikkelt een wijk, zoekt u het vooral zelf uit'. Ik ben daar ook niet pessimis- tisch over,'3 koopwoningen tussen zetten. De ze combinatie heb ik nog nergens anders gezien." De WSM-mede- werkster doelt op de woontoren Tourneso! -een naam die ver wijst naar de Zonnebloem, één van de schilderijen van Vincent van Gogh. Het idee van de woon toren is ontstaan toen de maquet tes van de renovatieplannen en die van het project De Meesters naast elkaar werden gelegd. De Meesters -die aan de andere kant van de weg wordt ge bouwd- had al een woontoren, De Vincent van Goghlaan krijgt er nu ook één. Met twee woontorens ontstaat er op deze manier een aansprekende entree voor het oostelijk deel van Maassluis. Dit is de eerste aflevering van een korte serie over de Elemen- tumflats. In de volgende afleve ringen komen de bewoners aan het woord. De steigers rondom het Stadserf in Schiedam zijn zo goed als verdwenen en een ieder maakt zich op voor de verhuizing. De gemeente, het archief, de bibliotheek, het theater. Voor alle instellingen die een nieuw onderkomen krügen in de nieuwbouw op het Stadserf geldt dat de dozen moeten worden gepakt. Soms zal de verhuizing een kwestie zijn van het legen van een bureau, maar in andere gevallen gaat aan de verhuizing een voorbereidingstijd van soms wel enkele jaren vooraf. Het Rotterdams Dagblad volgt de 'verhuizers'..Vandaag de laatste aflevering uit de korte serie, waarin de directeur en het hoofd teehnische dienst van het Theater a.d. Schie vertellen over hoe zij de spullen voor de inrichting bij elkaar aan het sprokkelen zijn. Door Desiree van der Jagt Schiedam De aanschaf van de elektrische trekkerwand, kosten zo'n 6,5 ton, is precies wat het Theater a.d. Schie nu nog tekort komt. Nu de verhuizing naderbij komt, is directeur Paul van Ooit vooral geld bijeen aan het sprok kelen. „In vergelijking met de bouw van andere theaters in Ne derland valt het tekort wel mee," relativeert hij de huidige stand van zaken. Maar slapeloze nach ten heeft hij al meermalen gehad en die zullen er ook blijven tot het moment dat het theater daadwer kelijk draait. „Het kantoormeubi lair is besteld, maar het geld is er nog niet. Ik heb tot het einde van de maand om het geld bijeen te krijgen." Inmiddels is een sponsorwerving actie opgezet om het theater aan bijvoorbeeld het meubilair te hel pen. Aan alles zit een prijskaart je. Bij de inrichting van het ge bouw stuit je op dingen die een niet-gebruiker over het hoofd ziet en alles, echt alles kost geld," legt Van Oort uit. Een voorbeeld. „Bij de artiesten foyer was geen schoonmaakkar. Maar ook 's avonds gaat er wei eens een glas om en dat moet dan wel snel worden schoon gemaakt Iemand die niet in een theater werkt roept dan; 'er is toch een schoonmaakdienst', maar die komt wel 's morgens pas en zit aan de andere kant van het ge bouw. Het is een klein detail, maar daar hebben we er wel hon derden voorbeelden van." Sinds oktober van het vorig jaar is Van Oort samen met Rob Roos, het hoofd technische dienst bezig met deze kleinere en ook vele gro te details. In eerste instantie ging het om de logistieke indeling van- het gebouw. „Gelukkig hebben we een architect die heel goed werk heeft verrichtvertelt Van Oort Logica Het ideale theater bestaat niet, zo betogen Van Oort en Roos, maar ze hebben het afgelopen jaar wel geprobeerd om alles zo goed mo gelijk voor elkaar te krijgen. Zo zijn in overleg met de architect enkele veranderingen aange bracht Sommige van kleine om vang 2oals bijvoorbeeld het aan brengen van een deur, maar een ander heeft enkele tientallen dui zenden guldens gekost, „Voor de techniek zijn boven in het theater looptrappen'gemaakt, maar die zaten volgens ons onlogisch in elkaar," vertelt Roos, terwijl Van Oort ze op een papiertje uittekent. De trappen waren al aangebracht. „Inmiddels hebben de bouwers de loopgangen zo aangepast als wij dat voor ogen hadden," zegt Van Oort met het kladje nog in de hand. Nu het bouwproces is voltooid, richt de directie zich vooral op de inrichting, maar ook technische zaken komen aan bod. De voorbe reidingen voor de verhuizing van het kaartverkoopsysteem is in volle gang. Het systeem moet in één dag in zijn geheel worden ver huisd en moet meteen operatio neel zijn. Roos: „Het is een enor me operatie, Er moet meteen een netwerkverbinding worden ge legd met de Teerstoof. Het sys teem moet gelijk weer draaien. We kunnen ons geen vergissing permitteren." Vandaar ook dat het nieuwe per soneel ervaring moet hebben in de theaterwereld. nnen niet gaan experime. - Dat gaat gewoon niet. Het «ai moei lijk genoeg om de schaalvergro ting (de kaartverkoop wordt voor beide theaters zeven maal zo groot) in een keer door te voeren. Daarnaast zitten we met het pro bleem dat we in twee verschillen de gebouwen werken en dat de kassa bij de ingang van het Stadserf zit en niet bij de foyer van het theater." Directeur Paul van Oort (rechts) en Rob Roos zit ten naast de nieuwe or kestbak in het theater Foto Roel Dijkstra Gelukkig heefteen theaterorgani satie wel wat weg van het leger. „Iedereen heeft zijn eigen vaste taken. Dat ligt hier heel erg vast. Vandaar ook dat we met mensen willen werken die ervaring heb ben. Er heerst een hele strakke discipline en hiërarchie. Vergelijk het met het leger, maar dan wel een leger dat voor tachtig procent uit anarchisten bestaat," zegt Roos. Magie De lange voorbereidingstijd is no dig om de magie van het theater in stand te houden. „Als je in de zaal zit, dan mag je alleen de voor stelling zien en niet de trucs die nodig zijn om dat tot stand te brengen," vertelt Van Oort. In die zogenoemde goocheltruc zit ook vaak de moeilijkheid bij het ont werpen van een theater. „Vaak heeft een architect alleen de illu sie gezien en kent hij de truc niet Gelukkig heeft Ruijssenaars wel verder gekeken." Van Oorten Roos zitten sinds kort in het nieuwe gebouw. Een echt kantoor hebben ze nog niet, maar ze delen een kamer met de bouwers. Sinds hun aantreden in Schiedam hebben ze elders in een kantoor gezeten met allemaal ge leend spul. Het verhuizen daar van stelt niet zoveel voor en daar maken dc twee zich dan ook het minste zorgen om. „Het zijn een paar dozen. We hoeven, denk ik, één keer heen en weer te rijden met een heel klein bestelbusje. Dat is alles." Eerdere afleveringen van de kor te serie De Verhuizing versche nen in de kranten van 5, U en 18 augustus en 17 september. Vrijdag 26 september SCHIEDAM Thuriede. Optreden Tno the Oldy's, 19.00uTheater De Teerstoof. Syl-, via de Leur, 'Geluk? Wieso Glückl', 20.30u. filmhuis. The English Pati ënt', 21.00u. Podium. Vnjdagavond cd's, 21-OOu. 3V0. Start gespreks groep Vrouw, geloof, maatschappij. VLAARDINGEN Joannes de Dooperkapel. Wake voorvrede, 19.00-19.30u. Visserij- museum. Concert Emest Rombout en Enka Waardenburg, 20.15u. Stadsgehoorzaal. Wallebakken', Remder van der Naait, 21.00u, MAASSLUIS De Ark, Rembrandtlaan. Oud pa- piermleveren, 18.3Q-2Q.30u.Thea- ter Schuurkerk. Vincent Bylo, 20.30u. ROTTERDAM De Doelen. HalGr.z. Rotterdam Phil harmonic Gergiev Festival, 12.45; tevens Gr.z. 16.45 en 20.15; tevens Ha! Gr.z. 22.00. Zaterdag 27 september SCHIEDAM Beatrix park. Paddestoelenzoek tocht, lO.OOu. R.K. kerk St Jan de Doper, Dahliatentoonstellmg, 10.30-16.00u. Grote of Sint Jans- kerk. Inloopconcert, 15.00u. Thea ter De Teerstoof. Vincent Bijlo, Te gen', 20.30U, Podium. 'Sans Ran cune', ska, pop, 22.00U. Diverse wijken en winkelcentra Schiedam-Noord. Promotieoptre den Harpe Davids, 10.00-12.00u, Dc de 4 Molens. Dansavond, 19.30-23.30ls. 1 1 VLAARDINGEN Winkelcentrum De Loper. Vredes- markt, 12.00-16.00u. Stadsge hoorzaal. 'Hooikoorts', Anne-Wil, Blankere, Bram van der Vlugt, e.a., 20.00u. MAASSLUIS Staelduinse Bos. Herfstwandeling, 11.00-15.00u. Parkeerterrein Merellaan/Kwartellaan. Oud pa pier inleveren, 10.00-12.00u. Groote Kerk. Orgelconcert Jaap Kroonenburg, 20.15U. Theater Schuurkerk. Daylight 20.3Qu. HOEK VAN HOLLAND RechtestraaL Viswedstrijd, 09.00- 14.00U. Bioscopen ROTTERDAM Cinerama 1: The Lost Worfd' (al) dag.12.30-15.30-18.30-21.30. Cinerama 2; 'Absolute Power1 (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 3: 'A Smile Like Yours" (af) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 4: 'Smilla's Sense of Snow' (12) dag.13.15-16-18.35-21.30, Cinerama 5: 'Speed 2; Cruise con trol' (12) dag.18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15-16. Imax Theater. 'Super Speedway' (al) dag (beh.ma.) 14-16; za. ook 11. 'Rrngof Fire' (al) dag. (beh.ma.) 15, za.zo. ook 13. The Lost World' (al) dag.1T- 19.15-21.45;zo.ookl0.30. Lanta ren 1: 'Career Girls' (16) dag. 20-22; met op ma. 22. 'Sneak Preview'ma. 22. Venster 2: Tienerverzet in de ja ren negentig: Totally F***Ed Up. 'Benny's Video' do.19.30. 'Doom Generation' do.21.30. Turks Fruit' vr.22-22.30. Za.: Vampierennacht' slotavond van R'97; The Hungers 19.30-24. 'InterviewwiththeVampi- re' 21.30. 'Bram Stoker's Dracufa' 24. The Addiction' 00.15. The Son of Dracula' 24. 'La Grande Bouffe' ma.19.30. 'A Moment of Innocence' (al) zo. t/m wo. 19.30-22. niet op ma.19.30. Venster 3: 'Broos' (16) dag.20. 'Dying to go Home' (al) dag.22. Venster 4: 'Floating life' (16) dag. 20-22. Uimière 1: The Lost World' (al) dag. 12.15-15.15- 18.15-21.15. Lumlère 2: 'Nothing to Lose' (al) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Lumière3: 'AddictedtoLove' (all dag.18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15-16, Lumière 4: 'Batman Robin' (12) dag.12.15-15.15- 18.15-21.15. 'Naar de Klote' (16) zo.10.3Q. Rexane: 'Perfect Fit' (18) do. t/m zo. dood. voorst 'Meisjes van Manhattan' (18) ma. t/m wo. doori- .voorst. Pathé: 'Face/Off (16) dag. (beh.za.zo.) 11.35-14.30-18.05- 21.20; za.zo.12.30-15.20-18.05- 21.20. 'Nothing to lose' (al) dag.11.20-14-16.30-19-21.40. 'Bean, The Ultimate Disaster Movie* (al) dag. 11-13.20-15.30-17.40- 19.50-22. 'Men In Black' (12) dag.11.30-14.10-16.40-19.20- 21.50. 'ConspiracyTheory'(l2)dag. 15.20-18.15-21.10; do.vr.ma.di. ook 11.40. 'Mimic' (16) dag.16.40- 19.05-21.30; do.vr.ma.di. ook 11.20->4.10; di. veivalt21.30. 'Pa radis e Road(12) dag.11.50-15.40- 18.20-21. 'Zorg dat je erbij komt' di.21.30. Nachtvoorstellingen; Lumière 1: The Lost World' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: 'Face/Off (16) vr.za.00.15LumSéaC 3: 'Conspiracy Theory' (16) vr.za.OO. 15. Lumière 4: 'Nothingto Lose' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 5: '101 Echte Dalmatiëre' (al) za- .zo. wo. 13.15-16. Lumière 3: 'Lady en de Vagebond' (al) za- .zo.wo.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zo.wo.11.20- 13.10. 'Fly Away Home' (al) za .zo. v/o. 11.10-13.40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3