T 'Schiedam en Vlaardingen als een gemeente, dat is een mooie schaal' Vlaardingse 'Oscar' voor Madern sr. Erica Terpstra roemt Ylaardingen om zJn nieuwe zwembad Nieuwe moskee verrijst aan Dr. Schaepmansingel Wethouder Wiegman pleit voor meer samenwerking en droomt van Vijfsluizen J Rotterdams Dagblad Zaterdag 27 september 1997 Schiedam en Vlaardingen moe ten veel meer samenwerken, is de politieke boodschap van - al bijna twaalf jaar- PvdA-wet- houder Aad Wiegman. Een droom die bij onlangs had ging nog een stapje verder: Schiedam en Vlaardingen fuseren tot één gemeente. Ook de naam van die nieuwe gemeente verscheen in de droom van de Schiedamse be stuurder: Vijfsluizcn. „Maar zegt hij, „dat kan en zal ik als po liticus nooit uitspreken." Toch is Wiegman bereid om z'n nek uit te steken. Voor één gemeentelij ke werf. Voor één energiebedrijf. Voor één theaterdirectie, met ('het is nu eenmaal zo') twee theaters. Voor één reinigings dienst. „Ik hoop dat politieke partijen zich hierover in hun ver kiezingsprogramma's uitlaten. Want het kan allemaal zoveel ef- ficiênter. En dat betekent dat er meer geld overblijft voor andere zaken. Daar hebben de inwoners baat bij." En vervolgens gaat het gesprek toch vooral over Vijfslui zen, de fusiegemeente ontstaan uit Schiedam en Vlaardingen. Door Jan Rozendaal Vijfsluizen „Ach." zegt Aad Wiegman halverwege het ge sprek, „wat zijn dan die cultuur verschillen tussen Schiedam en Jlaardmgen? Dat is allemaal zo geforceerd. Ik weet zeker dat er m Vlaardingen wijken zyn waar mensen wonen die veel meer overeenkomsten hebben met de Gorzen dan Spaland met de Gor zen. Vroeger ja, toen had je de ka tholieken tegenover de protestan- en. De jeneverbrandenjen tegen- iver de haringvisserij. De Hoekse m Kabeljauwse twisten, waarvan Je laatste resten zyn uitgevoch ten op de Brederoweg. Op de bus- >aan. Een laatste stuiptrekking .ussen jongeren uit Schiedam en Vlaardingen. Ik denk dat nu voor beide gemeenten geldt dat ten op zichte van de totale bevolking de echte autochtonen in de minder- heid zijn Schiedammers werken in Vlaardingen, Vlaardingers ko men m Schiedam naar schooi We gaan by elkaar uit Dat laatste heeft hij onlangs ook eens gedaan Wiegman ging met z'n vrouw en wat kennissen uit m Vlaardingen En 't was nog leuk ook Een terrasje pikken op de historische Markt bij Het Scheele Hoekje. Daarna eten by Boris Beer, wat weer niet zo vreemd was omdat de/e keten ook een filiaal heeft in Schiedam. „En daarna zyn we in een van de leukste cafés van Schiedam en Vlaardingen ge weest Petrus." Dat verhaal had hij graag willen vertellen tydens de opening van de tentoonstelling van ruim vijf tig kunstenaars uit Schiedam en Vlaardingen in het Kolpabad, twee weken geleden In het kader van Het Duel, het thema dat de twee steden hebben uitgekozen. Maar het protocol het geen toe spraak van de wethouder toe Eerder deze zomer hebben schry- vers en tekenaars uit Schiedam en Vlaardingen in het Rotterdams Dagblad een polemiek gehouden. Door deze pennenstryd tussen de haringkoppen en jeneverneuzen kwam bij Wiegman een droom naar boven. De gemeente Vyfslui- zen, een zelf opgelegde fusie van Schiedam en Vlaardingen. „Maar dromen zijn bedrog," lacht Wieg man op de zesde etage van het Schiedamse stadskantoor. Hy ss, zegt ie. bereid om z'n nek uit te steken. Graag zelfs, omdat hij nu eenmaal niet van sudderen ZONE Ü'Jaezonderd: PvdA-wethouder Aad Wiegman heefteen droom: Schiedam en Viaardingenfuseren tot degemeen- te Vijfsluizen. FotoRo«iDtjkstra houdt Al is een fusie van Schiedam en Vlaardingen poli tiek (nog) niet te verkopen, een verdergaande samenwerking is dat wel. Zijn collega-wethouders in Schiedam en burgemeester Scheeres steunen hem en hebben onlangs opdracht gegeven tot een onderzoek naar het gezamenlyk exploiteren van een gemeentelij ke werf. Een opslag voor alle spul len die nodig zyn voor het onder houd van straten en groen. Wiegman: „Schiedam heeft een nieuwe werf nodig Ik heb toen gezegd waarom gaan we met met Vlaardingen praten. Die hebben bijna op de grens met Schiedam, langs de njksweg, een prima werf. Moeten wij dan miljoenen inves teren om er zelf ook eentje te heb- ben? Dat is zonde." Van het één kan het ander ko men' samen spullen inkopen, eikaars dure apparatuur gebrui ken, mensen over en weer inzet ten zodat de orgamsatte niet zo kwetsbaar is, somt de wethouder op. Zwembad Het is natuurlijk allemaal ai eens eerder geopperd en soms zelfs ge probeerd. Samen een mooi groot zwembad bouwen. Eén theater. Het wilde met lukken. Net als de fusie van de sociale werkvoorzie ning m beide gemeenten. Wieg man wil over de oorzaak van dat falen niets kwijt, maar het is een publiek geheim dat beide direc teuren niet met elkaar door een deur konden Wiegman kortaf: „Ik vind dat we het nog maar eens een keer, en misschien dan wat serieuzer moeten proberen." De tijd is er volgens hem ryp voor. Hij heeft het gevoel dat de ge meentebesturen aan alle kanten worden ingehaald. Scholen uit beide gemeenten 2ijn gefuseerd. Woningcorporaties en energiebe drijven praten over steeds verder gaande samenwerking tot de fu sie erop volgt. Het VSB Fonds Schiedam-Vlaardingen. De Tram- Plus. De brandweer. „Kijk eens naar die nieuwe kazerne die vori ge week is geopend: op de grens van Schiedam en Vlaardingen. Zo hoort het." Het past bovendien allemaal zo omdat Schiedam en Vlaardingen aan elkaar zijn gewaagd: evenveel inwoners, evenveel huizen en grenzend aan elkaar. „Als dat dyklichaam voor de A4 nogeens verdwijnt, dan lopen beide steden zo in elkaar over. Daarvoor rijn plannen geschetst. Al komen die," stelt Wiegman met spijt vast, „weer van derden vandaan." Annexatie Van annexatie door Rotterdam, zoals zijn partyvoorzitter Chris Zijdeveld weieens heeft geop perd, wil Wiegman niets weten. „Dat lijkt me niet verstandig. Dan wordt de schaal te groot." En Delft valt ook af: „Dat is met handig. Delft ligt te ver w_g." Wiegman: „Schiedam en Vlaar dingen bij elkaar is een gemeente van 150.000 inwoners. Dat is een mooie schaal, overzichtelijk, maar toch efficient. Het is misschien het minst belangrijke, maar dat levert nog meer geld op van het rijk ook. Ik hoop dat het onder zoek naar een gezamenlijke werf positief uitvalt. Daar kunnen we dan van leren." „Dat kan de basis zijn voor een steeds verdere samenwerking tussen Schiedam en Vlaardingen. Dan kunnen we gezamenlijk, de zelfde problemen te lijf. Laten we ons met meer uitspelen door be- dryven die zich hier in de buurt willen vestigen, maar stellen we dezelfde voorwaarden. Proberen we samen werkgelegenheid te creeren. Samen ons afvalpro bleem oplossen. Samen, elkaar niet concurreren. Dat is zinloos. En het Visserymuseum in Vlaar dingen en de Gekroonde Bran dersketel in Schiedam blijven ge woon bestaan." 'Uitspraak' Op 17 oktober brengt de voltallige gemeenteraad van Vlaardingen een werkbezoek aan Schiedam. „Daar zal die samenwerking ze ker ter sprake komen," zegt Wieg man met een fonkeling in de ogen. Maar hij wil meer. „Ik hoop dat de politieke partijen er bij het schrijven van hun verkiezings programma's ook eens over na willen denken. En een uitspraak erover doen. Er moet natuurlijk draagvlak zijn. Ek ben ook heel be nieuwd hoe de mensen op straat erover denken. Ik vind het de moeite waard om de vraag eens op te nemen in de Omnibusenquête die we elke twee jaar houden. Wat zou u ervan vinden als Schiedam en Vlaardingen één gemeente wordt?" khtedam—Met de overname van le voormalige Onze Lieve Vrou wenparochie aan de Dr SehdCp- nansingel in Schiedam nemen "urkse gelovigen voorgoed af- irheid van het pand aan de Vy- fensteeg. Het pand dat ruim twee jaar lang illegaal in gebruik was als gebedsruimte, zal uiterlyk binnen acht weken worden verla kten, - Het bestuur van de Islamitische Culturele Vereniging Schiedam 'heeft de parochie van de gemeen te Schiedam gekocht. De gemeen te nam het complex voor ruim een half miljoen gulden over van het - bisdom Rotterdam. De RK-kerk en de toren worden geheel gesloopt omdat de islamie ten de kerk niet als gebedsruimte "mogen inrichten. Het gebouw is volgens het kerkrecht namelijk ''/gewijd. Daarom is het niet toege- n staan dat een andere geloofsge meenschap daar haar intrek neemt. Als de kerk is afgebroken verryst op dezelfde plaats de nieuwe mos kee. De vroegere pastorie en het w nabijgelegen jeugdgebouw bly- yen gewoon intact en worden ge- f «tilörfrooivl m j|g niomyKQiiy» "TW de oplevering van de nieuwe mos kee, doen deze twee ruimten tij delijk en op beperkte schaal als gebedsruimte dienst Het zoeken naar een nieuwe ruimte voor de Turkse gelovigen n uit Schiedam bleek het afgelopen jaar een lastige klus. De leden van de Mili-Gorus-beweging betrok ken ruim twee jaar geleden het pand aan de Vygensteeg zonder toestemming van de gemeente. Omdat het gebruik van het pand als moskee in strijd was met het bestemmingsplan, moesten de Turken in maart 199G na een door de gemeente aangespannen kort geding het gebouw verlaten De islamieten namen geen genoe gen met de uitspraak van de rechtbankpresident en verhinder den de ontruiming. Enkele dagen later trokken ze massaal naar het Schiedamse stadskantoor om er tegen te protesteren. Wethouder LA Hafkamp besloot uit angst voor ongeregeldheden de ontrui ming op de lange baan te schui ven en met de betrokkenen te on derhandelen over een vervangen de gebedsruimte. Sindsdien heeft het bestuur van de Islamitische Culturele Vereni ging meerdere malen contact ge had met de gemeente om tot een oplossing te komen. Na Herhaaldeiyke pogingen werd de situatie nijpend toen m februa ri dit jaar enkele bezoekers van de clandestiene moskee aan de Vij genstraat door de vloer zakten. Ze vielen ongeveer drie meter naar beneden en kwamen terecht m een woningmnchtingszaak. De vloer had het begeven omdat er te veel gelovigen in de ruimte wa ren. Bouw- en woningtoezicht stelde een onderzoek in naar de technische staat van de vloer. Een oplossing van het probleem leek twee maanden later dichter bij toen bleek dat de voormalige katholieke kerk aan de Dr. Schaepmansingel een reele optie was. Inmmiddels zyn de plannen uitwerkt en zal de katholieke kent umnenkort het veld moeten ruimen voor de nieuwe moskee. Erica Terpstra kwam in de tijd dat zij nog topsport be dreef, graag in Vlaardin gen, zo liet rij weten tijdens de opening van De Kulk. Foto Roel DiJJ<stra Door Bas van den Berg Vlaardingen De officiële ope ning van het zwem- en recreatie- bad De Kulk door Erica Terpstra riep bij haar talrijke herinnerin gen op, De staatssecretaris train de in het begin van de jaren zestig met de nationale zwemploeg in het Kolpabad en zwom er ooit een wedstrijd tegen de Verenigde Sta ten. „Ik kwam altijd graag in Vlaardin gen," vertelde ze gisteren aan de enkele honderden genodigden in de tropische hitte van het op een steenworp afstand gebouwde nieuwe zwembad. „Het Koipabad was voor mij een uniek zwembad omdat het als enige in Nederland een vijftig-meterbad had. Ik waar deer het dat Vlaardingen altijd de zwemeultuur hoog heeft gehou den Want ondanks de bezuinigin gen heeft deze gemeente kans ge zien een nieuw zwembad neer te zetten (bouwkosten 12,5 miljoen gulden, red.) dat een voorbeeld is voor andere gemeenten." „Niet in de laatste plaats door de energiezuinige en milieuvriende lijke bouw. Ik wil er maar mee zeggen dat Vlaardingen weet hoe het hoort. De Kulk is een zwem bad voor alle doelgroepen. In het kader van de actie meer bewegen voor jongeren waardeer ik het ten zeerste dat Vlaardingen op een juiste wijze laat zien hoe de bewe gingsarmoede moet worden be streden. Dat komt mede tot uit drukking in het besluit om tien jaar lang het schoolzwemmen vei lig te stellen. Daarmee onder streept Vlaardingen het grote be lang om kinderen te leren zwem men." Feestelijk Even feestelijk als haar toespraak was de opening van De Kulk. De staatsecretaris had twee emmer tjes met water van het Kolpabad en De Kulk m haar hand en ver mengde het in een teiltje dat door leerlingen van de Encaschool werd vastgehouden. Vervolgens gooiden de leerlingen enkele tien tallen grote ballen de lucht in als teken dat De Kulk was geopend. Het zwem- en recreatiebad voor riet in de enkele maanden dat het geopend is in een grote behoefte. „Het is niet alleen uniek qua ont werp, maar ook uniek door de energiebesparende voorzienin gen," aldus stichtingsvoorzitter Jan Madem. „De Kulk is echter door de trage bouw geen makke lijk project geweest." Trendbreuk Burgemeester L W. Stam merkte op dat het overgaan van een ge meentelijk in een geprivatiseerd zwembad geen eenvoudige dis cussie is geweest. „Voor Vlaardin gen betekende dit min of meer een trendbreuk." Op symbolische wijze overhan digde hij stichtingsvoorzitter Jan Madern de sleutel van De Kulk. Voorzitter Peter van Wilsen van de Vlaardmgse Raad voor Sport en Recreatie overhandigde 10.000 gulden voor de aankleding van de gezamenlijke verenigingsruimte. Tevens ontving De Kulk twee se- eondenklokken. Een vertegenwoordigster van de gehandicapten pleitte voor auto matische toegangsdeuren, In De Kulk zijn al aangepaste kleedhok jes en toiletten. Vlaardingen Burgemeester L. W. Stam heeft J. Madem sr. gis- termiddag onderscheiden met de penning van de stad Vlaardingen. „Deze penning heeft eigenlyk iets van een Oscar," zei de burg meester tijdens zijn toespraak in =jde Oude Hal van het stadhuis. l„En dan niet van de 'gewone Os- -car', die iedere acteur bij een een malige topprestatie uitgereikt i krijgt Jij krijgt 'm, zoals Federieo .Fellini, Gary Grant en Paul New- .man, voor het geheel, voor je tota- 'le Career Achievement" En dat 'complete oeuvre' van Jan Madem is niet misselyk. Burge meester Stam tot zijn gehoor: „Ik zal u de eerste dertig bestuurslid maatschappen en voorzitter schappen besparen." En nog was de ry lang. Industriële Knng Vlaardingen. Stichting Nationale Gedenkdagen Vlaardingen. Stich ting Exploitatie Museumkade. Stichting Herman Frantzenhuis. Stichting Revalidatie Research. President Kerkvoogd van de Her vormde Gemeente. De Christelij ke Opleidingsschool voor Kleuter leidsters. En, memoreerde de bur gemeester, Madem zat niet m een bestuur, hij „hielp die besturen op weg, regelde de fondsenwerving, n^uwbouw, erkenning, kortom, je drukte er je stempel op" „Op zich genoeg voor êen men senleven," vond Stam. Zeker als je bedenkt dat hy in diezelfde tijd zyn eenmansbedrij f opbouwde tot een wereldwijd opererend gra- veerbedryf en tussendoor ook nog eens (met enkele onderbrekin gen) een jaar of twintig actief is geweest in de Vlaardingse poli tiek waarvan hij m 1990 afscheid nam als wethouder voor de WD. En Madem is nu nog steeds be hoorlijk druk bezig. Bijvoorbeeld als voorzitter van de stichting van het vandaag geopende zwembad De Kulk. Een opening door, niet geheel toevallig, partijgenoot En- ca Terpstra. De officiële opening van het zwembad was ook de aanleiding voor burgemeester en wethou ders om Madem gisteren te on derscheiden 'vanwege zyn grote verdiensten voor de Vlaardingse gemeenschap'. Het was niet de eerste onderscheiding voor Ma dem. In 1968 werd hij beloond als dank voor zyn bijdrage aan het kerkenwerk, kreeg hij-een pen ning bij de voltooiing van de res tauratie van de Grote Kerk in 1973 en vorig jaar viel hem het Gouden Stadshart te beurt vanwege zijn verdiensten voor Vlaardingen. Dc penning van de stad Vlaardin gen is in brons uitgevoerd en heeft een diameter van ongeveer 7,5 centimeter. De voorzijde toont het wapen van de gemeente Vlaardingen en een lintmotief beeldt de ontwikkeling van de stad uit: van een nederzetting aan het water tot het Vlaardingen van Zaterdag 27 september SCHIEDAM Beatrixpark. Paddestoeienzoek- tocht, lO.OOu. R.K. kerk St. Jan de Doper. Dahliatentoonsteliing, 10.30-16.00u, Grote oud-katho lieke kerk. Boekenmarkt, platen en postzegels, 11.00-17.00u;orgei-en koorconcert, 20.00; choral even song, 21.00u. Sint Janskerk. In-' loopconcert, 15.00u. Theater Dei Teerstoof. Vincent Bijlo, Tegen', 20.30u. Podium. 'Sans Rancune', ska, pop, 22.00u. Diverse wijken- en winkelcentra Schiedam- Noord. Promotieoptreden Harpe Da-, vids, 10.00-12.00u. Dc de 4 Mo--, lens. Dansavond, 19.30-23.30u. "1 VLAARDINGEN Winkelcentrum De loper. Vredes- markt, 12.00-16.00u. Stadsge hoorzaal. 'Hooikoorts', Anne-Wil Blankers, Bram van der Vlugt, e.a.,1 20.00u. MAASSLUIS Staelduinse Bos. Herfstwandelmg/ ll.00-15.00u. Parkeerterrein- Merellaan/Kwartellaan. Oud pa-, pier inleveren, 10.00-12.Ü0u. J' Groote Kerk. Orgelconcert Jaap Kroonenburg, 20.15u. Theater Schuurkerk. Daylight, 20.30u. HOEK VAN HOLLAND Rechtestraat. Viswedstnjd, 09.00- i4.oou. Zondag 28 september - -O SCHIEDAM R.K. kerk St. Jan de Doper. DahH atentoonstelling, ll.30-17.00d-) Stedelijk Museum. Rondleiding Gouden Eeuw van Schiedam;-1 14.00uTheater DeTeerstoof. Juf-" frouw Doge en juffrouw Lotje, 'Eerr dagje uit'. Dc de 4 Molens. Koffie-mloopj 11.00-13.00u en contactmiddagen/, ruilbeurs, 13.30-16.00u. Podium. Op zondag kan het anders, akoes. sessie, 21.30u. VLAARDINGEN Kolpabad. Muzikale afsluiting met Albert de Brum (14.30u.) en Show band Liberté (15,3Qu.). Stadsge hoorzaal. 'Lysistrata', Piccolothea ter, 15.00u. Heilige Geestkerk. SlotdienstVredesweek, 19.00u. ROTTERDAM Cinerama 1: The Lost World' (al£ dag.12.30-15.30-18.30-21.30. Cinerama 2: 'Absolute Power* (16> dag.13,15-16-18.45-21,30. Cine-' rama 3: 'A Smile üke Yours' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine-; rama 4: 'Smilia's Sense of Snow'. (12) dag.13.15-16-18,35-21.30. Cinerama 5: 'Speed 2: Cruise con trol' (12) dag.18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15-16. Imax Theater: 'SuperSpeedway' (al) dag. (beh.ma.)14-16;za. ookll. 'Rmgof Fire' (al) dag. (beh.ma.) 15, za.zo. ook 13. The Lost World' (al) dag.17- 19.15-21.45; zo.ookl0,30. Lanta ren 1: 'CareerGiris' (16) dag, 20-22; met op ma. 22. 'Sneak Preview' ma. 22. Venster 2: Tienerverzetin cfeja/> ren negentig; Totally F***Ed Up- 'Benny's Video' do.19.30. 'Dpbm Generation' do.21,30. Turks Efuit'j vr.22-22.30. Za,: 'Vampierennachf sfotavond van R'97; The Hunger'' 19.30-24. 'interviewwiththeVampi- re' 21.30. 'Bram Stoker's Dracula/ 24. The Add'cbon' 00.15. The Son of Dracula' 24. 'La Grande Bouffe' ma. 19.30. 'AMomentof Innocence' (al) zo. Vm wo. 19.30-22. niet op ma. 19.30. Venster 3: 'Broos' (16) dag.20. 'Dying to go Home' (al) dag.22. Venster 4: 'Floating life* (16) dag. 20-22. Lumlère 1: The Lost World' (al) dag. 12.15-15.15^ 18.15-21.15. Lumlère 2: 'Nothing to Lose' (al) dag.13.15-16-18.45- 21.30. Lumière3: 'AddictedtoLove' (al) dag.18.45-21.30; do.vr.ma.di.' ook 13.15-16. Lumlère 4: 'Batman Robin1 (12) dag.12.15-15.15- 18.15-21,15. 'Naar de Klote' (16) zo. 10.30. Rexane: 'Perfect Fitr (18) do. Vmzo. doorl.voorst. 'Meisjes van Manhattan' (18) ma. t/m wo. doorl .voorst. Pathé: 'Face/Off (16) dag. (beh.za.zo.) 11.35-14,30-18.05- 21.20; za .zo. 12.30-15.20-18.05- 21.20. 'Nothing to lose' (al) dag.11.20-14-16.30-19-21,40. 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag.ll-13.20-15.30-17.40-, 19.50-22. 'Men In Black' (12) dag.11.30-14.10-16.40-19.20- 21.50. 'ConspiracyTheoiy' (12) dag. 15.20-18.15-21.10; do.vr.ma.di.' ouk 11.40. 'Mimic* (16) dag.16.40- 19.05-21.30; do.vr.ma.di. ook 11.20-14.10; di. vervaft21.30.'Pa- radiseRoad' (12) dag.11.50-15.40- 18.20-21. 'Zorg dat je erbij komf di.21.30. Nachtvoorsteilingen: Lumière 1: The Lost World' (16) vr.za.00.15.- Lumière 2: 'Face/Off (16), vr.za.00.15. Lumière 3: 'Conspiracy Theory' (16) vr.2a.Q0.15. Lumière4: 'Nothing to Lose' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 5: '101 Echte Dalmatiers' (al) za- .zo.wo.13.15-16. Lumière 3: 'lady en de Vagebond' (al) za- .zo.wo.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zo.wo.il,20- 13.10. 'Ry Away Home' (al) za- .zo.wo, 11.10-13.40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1