7 m Schiedam onderzoekt verkoop van grond V J i I P" .~,v Adieu Kolpabad s Gondelvaart trekt 45.000 bezoekers i Op de foto in oldtimer van zand Bewoners verontrust over asbest in hun woningen - - Gemeenteraad staat voor keuze over erfpacht Val uit de 'Heksendans' Illegale vissers Fiets weg Brandweer 'eervol' genda f"~ 7 'ff i r 3 Rotterdams Dagblad Maandag 29 september 1997 Door Jan Rozendaai Vlaardingen Zo'n 1500 mensen hebben de afgelopen drie week einden de kans benut om nog een kijkje in het Kolpabad. te nemen. Om werken van een dikke vijftig Schiedamse en Vlaardingse kun stenaars te bewonderen, die er in het kader van de Kunstestafette '97 werden tentoongesteld. Maar voor velen toch ook -en soms zelfs alleen maar - om afscheid te nemen van het Kolpabad. Daar waar zoveel Vlaardmgers de afge lopen veertig jaar zwemmen heb ben geleerd. Om nog even te kij ken waar ze - om, zo zei moeder het altijd streng, het jaarabonne ment eruit te krijgen - minstens vijf keer per week de dag begon nen en vervolgens urenlang ble ven. Tot je ogen pijn deden. Waar is de tijd gebleven. „Ik was één van de eersten die hier zwemles kregen," pronkte een beetje truttige mevrouw gis termiddag, om vervolgens de weg naar de machinekamer te vragen. Omdat ze daar nog nooit is ge weest. Buitenom, over de parkeer plaats heen, vindt ze tenslotte Jan de Bruin. Twee jaar geleden is hij vervroegd uitgetreden, de twintig jaren daarvoor was hij mede-ver antwoordelijk voor het water. De temperatuur, de juiste hoeveelhe den van de juiste chemicaliën die het water 'vers' houden, het afvoe ren van de lichaamsvetten en na tuurlijk het verschonen van de fil ters waar al die dotten haar in te recht kwamen. „Op 1 juli 1975 ben ik hier begon nen," zegt hij. Het is zondagmid dag, even na vieren, krap een uur voordat het Kolpabad definitief op slot staat. Samen met zijn vrouw kijkt hij over het binnen bad, waar allang geen water meer m zit. Voordat De Bruin wordt overstemd door muziek* en show corps Uberté: „De eerste elf jaren waren het mooist. Had je vroege of late dienst. Je moest er altijd zijn, want als de bellen begonnen te rinkelen moesten de proble men gelijk "worden opgelost. Ik had een collega die graag 's avonds werkte, terwijl ik altijd een vroege vogel ben geweest. Dat was altijd mooi te regelen." In 1988 werd de hele machineka mer van het Kolpabad geautoma tiseerd. Jan de Bruin ging het on derhoud van de rioolgemalen doen, zijn collega kwam in de Stadsgehoorzaal terecht. „We kre gen zo'n piepertje mee. Dan werd je opgeroepen als er iets mis was. Vroeger was leuker.'' Hoge plank Het zijn de verhalen zoals ze in al lerlei variaties de afgelopen drie weekeinden veel zijn verteld. De stoere verhalen over het zonder diploma zwemmen in het diepe. „Dan dook ik van de hoge plank en kwam altijd aan de overkant weer boven." De eerste liefdes. De koude douches. Hoewel een woordvoerder van de gemeente nog niet kon vertellen wanneer de slopers die veertig jaar herinneringen tegen de vlak te gooien, om plaats te maken voor een stuk of honderd huizen, gebeurt dat we! 'zo snel mogelijk'. „Dit najaar nog," weet ze zeker. Met de trommels en blazers van Liberté, die in de catacomben van Mi De Schiedamse zanger Albert de Bruin zong vanaf de hoge duik- plank het Kolpabad dicht. Foto Roei Dijkstra het Kolpabad jarenlang hun oe fenruimte hadden, en de Schiedamse operazanger Aibert de Bruin, beleefde het Kolpabad op de valreep nog even de pri meur als muziektempel. Want muziek in een zwembad klinkt als in de badkamer: galmend goed. Ook als expositieruimte heeft het Kolpabad de afgelopen drie week einden prima gedraaid. „Natuur lijk," zegt Henk Horsten, één van de organisatoren, „natuurlijk zijn er veel mensen hierheen geko men om afscheid te nemen van het Kolpabad. Maar ze liepen ook langs de tentoongestelde werken. En dat is de bedoeling van de Kunstestafette: mensen in con tact brengen met kunst." Ook voor kunstenaar en mede-or ganisator Sjef Hendrickx heeft het bezoekersaantal de verwach tingen overtroffen. „Hieruit blij kt dat voor veel mensen de drempel veel lager is om een expositie in een gebouw als dit te bezoeken, dan m een museum of atelier." Maar na het water, is vandaag ook de kunst uit het Kolpabad ge haald. En, tot ergernis van velen, waren her en der ook al heel veel waardevolle, emotionele, soms zelfs by na intieme spullen uit het Kolpabad gesloopt door mensen die meenden daar (al) recht op te hebben. Het Kolpabad is voorbij, laat de slopers maar komen. Door Jan Rozendaai Schiedam De gemeente Schiedam heeft door de TU Delft een onderzoek laten uitvoeren naar de gronduitgifte. Het on derzoek is een aanzet voor de politieke discussie over de toe komst van erfpacht, die de gemeenteraad de komende maan den gaat voeren. Eerder dit jaar besloot Vlaardingen om huis eigenaren en bedrijven beide mogelijkheden te bieden: grond kopen of in erfpacht. na de Tweede Wereldoorlog is eerst voor bedrijfsterreinen en la ter voor woningbouw erfpacht re gel geworden. Het erfpachtsys teem betekent voor de gemeente Schiedam een aanzienlijke in komstenbron: 9,3 miljoen gulden in 1995. Inwoners zijn volgens de onder zoekers van de TU Delft 'vrij kri tisch' over het systeem. Een be langrijke ergernis wordt veroor zaakt door 'de procedurele romp slomp die soms weinig klant vriendelijk wordt afgehandeld'. De belangrijkste voordelen die de gemeente Schiedam heeft bij de erfpacht zijn dat het gebruik van de grond gedetailleerd kan wor den geregeld, onderhoud kan worden afgedwongen, net als het saneren van verontreinigde bo dem en het behoud van woningen voor de sociale woningvoorraad bij verkoop van sociale huurwo ningen. Maar daar tegenover staat een aantal nadelen. Als eerste noe- De onderzoekers van de Techni sche Universiteit spreken zich in hun rapport met uit over een keu ze. Wel vinden ze dat als Schiedam erfpacht handhaaft, een aantal tekortkomingen moet worden opgelost. Het huidige erf- pachtsysteem in Schiedam is 'ta melijk ondoorzichtig', aidus de onderzoekers. De voorlichting moet duidelijker en ook de moge lijkheden tot afkoop dienen te worden verruimd. Nu moet by tussentijdse afkoop een boete van tien procent wor den betaald ('stuit op onbegrip') en kan het erfpachtrecht voor maximaal 50 jaar worden afge kocht in plaats van 99 zoals in de meeste andere gemeenten ('min der gunstig effect op concurren tiepositie'). De gemeente Schiedam geeft sinds begin van deze eeuw grond in erfpacht uit. Aanvankelijk was er een vrije keuze voor eigendom of erpfacht -zoals onlangs in Vlaardingen is ingevoerd- maar men de onderzoekers dat erfpacht vaak minder aantrekkelijk wordt gevonden door potentiele kopers. Dit wordt bevestigd door signalen uit Vlaardingen. Daar is bij huisei genaren in Holy veel belangstel ling om de erfpachtgrond over te nemen en wethouder Roijers van economische zaken heeft by her haling verkondigd dat sinds Vlaardingen grond verkoopt op bedrijfsterreinen, dat bedrijven over de streep helpt om zich er te vestigen. De onderzoekers stellen dat een gemengd systeem Vanuit de klant' het meest aantrekkelijk wordt gevonden. Uit financie ringsoverwegingen kan een on dernemer besluiten om toch voor erfpacht te kiezen. Rompslomp Een voordeel voor zowel gemeen te als klant van het afschaffen van de erfpacht is het verdwijnen van een hoop administratieve romp slomp. Dit brengt volgens de onderzoe kers veel kosten met zich mee, Burgemeester en wethouders van Schiedam leggen de nota voor aan de gemeenteraad, zonder er eerst zelf een mening over te geven. Pas nadat de diverse fracties hun oordeel over het wel of niet door gaan met de erfpacht hebben ge geven, zal het college een stand punt innemen. Schiedam Een 16-jarige ker- mismedevverker uit Cuyk is gis termiddag op de kermis aan de Broersvest in Schiedam van zes meter hoog uit de zogenoemde 'Heksendans'gevallen. De jongen had de veiligheidsstang van de gondel losgemaakt, was gaan staan en werd vervolgens uit de attractie gelanceerd. Het slachtof fer kwam na een val van zes meter op een stalen plaat terecht en liep daarbij hoofdletsel op. In het St. Franciscus Gasthuis is de Braban der ter observatie opgenomen. De technische recherche onderzoekt de aanleiding van het ongeval. Vlaardingen In het recreatiege bied ten westen van Vlaardingen zijn in de nacht van zaterdag op zondag acht illegale vissers door de politie in de kraag gevat. Nachtvissen is daar alleen toege staan tussen 1 juli en 31 augustus. De vissers kregen proces-verbaal. Hoek van Holland Een 17-jarig meisje is dit weekeinde 's nachts op de Harwichweg van haar fiets beroofd, Dat gebeurde toen zij langs een bankje reed waarop een man zat. De dader sprong op en duwde het meisje van haar fiets waardoor zij viel. De man pakte de tweewieler van het slachtoffer weg en verdween, Maasland/Uithoorn Een plaats in de top zat er voor de wedstrijd- ploeg van de brandweer Maasland niet in. Tijdens de nationale kam pioenschappen op het onderdeel hulpverlening moest Maasland acht ploegen voor laten gaan en eindigde daarmee op de negende plaats. Een plek die als uiterst eer vol werd beschouwd, want een plaats verwerven in de finale was op zich al een prestatie. Daarmee liet de Maaslandse ploeg immers al vele tientallen korpsen achter zich. De Maaslandse ploeg beet in Uithoorn de spits af. Dat beteken de een vertrek om zes uur, want al om kwart voor acht stond de op dracht voorgeschoteld. Het korps van Uithoorn had daarvoor een vry ingewikkelde ramp in elkaar gezet. Zo moest een lekkende tankwagen afgedicht worden, een vat met giftige stoffen worden af gevoerd en een heftruck met la ding worden gelicht. Dat was nog niet alles want er moest ook nog een bewusteloos slachtoffer met een brancard van een hoge stelling worden geta keld. Om binnen te komen moest eerst nog even de sleutelkast met een snijbrander worden geopend. In samenwerking met politie. GGD, milieu-inspectie en een be- drijfsdeskundige moest dat kar wei in 35 minuten worden ge klaard. Een ervaring rijker en met een negende plaats keerde de Maaslandse ploeg huiswaarts. Schiedam Niet alleen kinderen, maar ook volwassenen stonden zaterdag te popelen om achter het stuur te kruipen van die wel heel bijzondere oldtimer. Tussen al dat echte blik dat in alle soorten en maten op het Schiedamse Broers- veld was uitgestald, trok de auto van zand verreweg de meeste aan dacht. Want hoe krijgt iemand het voor elkaar om van los zand zo'n breekbaar uitziend vehikel te ma ken dat niet in elkaar stort bij de eerste de beste aanraking? Het is gewoon een kwestie van goed nathouden, legt zandsculp- turenkunstenares Suzanne Alta mare uit. Ze pakt een handje zand ter illustratie, knijpt erin en zegt. zie je, dan blijft het vanzelf aan elkaar plakken, ,,'t Blijft een hele kunst," menen drie oudere da mes, Ze vinden het jammer dat ze hun kleinkinderen niet hebben meegenomen. „Vijf gulden, daar zet je je kind toch in," zeggen zij met een bewonderende blik op de zandcreatie. Suzanne is samen met haar man Mare Altamare vanuit Florida overgevlogen naar Nederland. In het kader van de Brandersfeesten in Schiedam is het kunstenaars paar al de hele week op twee plaatsen aan het Broersveld te be wonderen. They love Holland: het klimaat, de mensen, de manier waarop ze Engels praten. En de Schiedammers koesteren op hun beurt de twee Amerikaanse sculp tuurbouwers. Om half elf's morgens was Suzan ne Altamare er zaterdag al mee begonnen: scheppen, kneden, kloppen, allemaal met de hand. En precies vier uur later kon de eerste foto in de met rode verf be de ingang van de Pas sage konden mensen op de foto in een oldtimer van zand, ge maakt door dezand sculpturen- kunstenares Suzanne Al tamare. FotO Roel Dijkstra spoten oldtimer worden geno men. 'Een Franse Citroén', denkt ze zelf. Met een mix aan fantasie. Op de een of andere manier zit ze altijd opgescheept met auto's, zegt ze breeduit lachend, Terwijl de ene na de andere bezoeker van de Schiedamse Brandersfeesten zich laat vereeuwigen m de zand- auto, werkt Altamare aan een zee paard. Dat ligt haar beter, dieren en dan vooral katten, van die lieve kleintjes tot de grotere en wildere soorten. „Kijk papa, de Lion King," klinkt het enthousiast als een klein jon getje zijn vader aan de hand mee troon! naar het werkterrein van Altamare bij de Passage. Het ventje heeft nog niet gezien dat de leeuw van gisteren de nacht niet heeft overleefd. Teleurstel ling is van zijn gezicht af te lezen als hij de oldtimer ontdekt. Nee, een foto hoeft niet, schudt zijn moeder. Een ouder stel nestelt zich op dat moment in de auto met open dak en neemt vervol gens dankbaar de polaroid in ont vangst. Eigenlijk had de Amerikaanse zandsculpturenkunstenares de oldtimer gemaakt voor één kind. Maar soms nemen er zelfs drie plaats op het zitje. Heel voorzich tig, dat wel, maar dat kan niet al tijd voorkomen dat er stukjes af brokkelen. Het maakt Altamare allemaal niks uit. Haar kunst is nu eenmaal vergankelijk. En door het telkens te repareren lukt het allemaal best. Thuis in Florida heeft ze met haar echtgenoot, die een stukje verder- "L Maandag29 september ROTTERDAM De Doelen, Gr.z. Beroemde barokor- kesten spelen barokmuziek, 20.15. Wilgenhof. Rugzakroute door het Berg en Broekpark, 9-16.30. Zaal de Unie. Architectuurcafé,20.30. Dinsdag 30 september SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Koffie-inloop, 10.00-12.00u. Podium. Jamses sie, o.i.v. Richard, 21.30u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Montharmomcaqumtet The Nobody's, 14.00-16.00u. Stadsgehoorzaal. 'De Spooktrein', Filip Bolluy e.a., 20.00u. ROTTERDAM Dizzy. Coen üeckens, 22.00. O.T. Theater a/d Mülferpier. Hamlet, 20.00. Wilgenhof. Rugzakroute door het Berg en Broekpark, 9- 16.30. op een Jezusfiguur, moeder Tere sa en prinses Diana te midden van kinderen heeft doen herrij zen, een permanente tentoonstel ling van zandsculpturen. Die kun nen ze met behulp van haarlak of i, j dergelijks een aantal maan den conserveren. Maar nooit lan ger. Daarom leggen ze de kunst werken meestal met de camera vast. ROTTERDAM Cinerama l: The Lost World' (al) dag.12,30-15.30-18.30-21.30. Cinerama 2: 'Absolute Power' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 3: 'A Smile üke Yours' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 4: 'Smilta's Sense of Snow' (12) dag.13.15-16-18.35-21.30. Cinerama 5: 'Speed 2: Cruise con trol' (12) dag.18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15-16. Imax Theater: 'Super Speedway' (si) dag. (beh .ma.) 14-16;za. ook 11. 'Ringof Fire' (al) dag. (beh.ma.) 15, za.zo. ook 13. The lost World' (al) dag.17- 19.15-21.45;zo. ook 10.30. Lanta ren 1: 'CareerGiris' (16) dag. 20-22; niet op ma, 22. 'Sneak Preview' ma. 22. Venster 2'.Tïenerverzelin de ja ren negentig: Totally F***£d Up. 'Benny's Video' do.19.30. 'Doom Generation' do.21.30. Turks Fruit' vr .22-22.30, Za.: 'Vampierennacht' siotavond van R'97; The Hunger' 19.30-24. 'InterviewwiththeVampi- re' 21.30- 'Bram Stoker's Dracula' 24. The Addiction' 00.15. The Son of Dracuia' 24. 'La Grande 8ouffe' ma.19.30. "A Moment of Innocence' (al) zo. wo. 19.30-22. niet op ma-19.30. Venster 3: 'Broos' (16) dag.20. 'Dying to go Home' (al) dag.22, Venster 4: 'Floating life' (16) dag. 20-22. Lumière 1: The Lost World' (ai) dag.12.15-15.15- 18.15-21.15. Lumière 2: 'Nothing to Lose' (al) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. ü/mfère3.' 'AddictecftoLove' (a!) dag,18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15-16. Lumière 4: 'Batman Robin' (12) dag.12.15-15.15- 18.15-21.15. 'Naar de Klote' (16) zo. 10,30. Rexane: 'Perfect Fit'(18) do. tfm zo. doorl.voofst. 'Meisjesvan Manhattan* (18) ma. t/m wo. doori- .voorst. Pathé: 'Face/Off (16) dag. (beh.za.zo.) 11.35-14.30-18.05- 21.20; za.zo.12.30-15.20-18.05- 21.20. 'Nothing to Jose' (al) dag.ll.20-14-16.30-19-21.40. 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag.11-13.20-15.30-17.40- 19.50-22. 'Men In Black' (12) dag.11.30-14.10-16.40-19.20- 21.50. 'ConspiracyTheory' (12) dag. 15.20-18.15-21.10; do.vr.ma.di. ook 11.40, 'Mimic' (16) dag.16.40- 19.05-21.30; do.vr.ma.di. ook 11.20-14.10; di. vervalt 21.30. 'Pa radise Road'(12)dag.ll.50-15.40- 18.20-21. 'Zorg dat je erbij komt' di.21.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: The Lost World' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: 'Face/Off (16) vr.za.00.15. Lumière 3: 'Conspiracy Tbeojy' (16) vr.za.00.15. Lumière4: 'Nothingto Lose' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 5: '101 Echte Dalmatiers' (al) za- .zo.wo.13.15-16. Lumière 3: 'Lady en de Vagebond' (al) za- .zo.wo.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zo wo. 11.20- 13.10. 'Fly Away Home' (a1) za- .zo.wo. 11.10-13.40. Zoals elk jaar op de laatste zaterdagavond van de Brandersfeesten steeg er een gejuich op van het terras van café De Unie als de bel van de brug over de Lange Haven -zoals al tijd - een minuut of tien te iaat gaat rinkelen, de brugwachter voorzichtig de slagbomen tus sen de mensen laat zakken, en hij vervolgens het brugdek ophijst. Om doorgang te verschaf fen aan de Gondelvaart. Het was drukker dan ooit. Naar schatting 45.000 toeschouwers hadden zich aan twee kanten van de Lange Haven en Buitenhavenweg opgesteld. De oooh's en aaah's waren niet van de lucht. Voor de honderden lampjes aan het schip van de Stichting Lentefeest, de kleurrijk verlichte rie men van de roeiers die nun boot wisten te draaien en vervolgens een racewagenstart maakten, de getdtellers van watersportvereni ging De Nieuwe Waterweg, gekleurde para sols, een heuse walvis, een metershoge champagnefles - er was van alles te bekij ken. Tot en met gisteren was het enorm druk tijdens het zogenoemde watersportweekein- de. Er wordt gesproken van de mooiste Bran dersfeesten sinds jaren. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Enkele bewoners van Vlaardingse Zuidwijk vre zen dat ze aan gevaar zijn bloot gesteld toen werklieden afgelo pen week bij werkzaamheden aan hun woning asbest hebben verwijderd. De werklieden He pen rond in beschermende pak ken en de betreffende woningen aan de Wiaidi Beekmansingel» Johannes Poststraat en de (Pro fessor Teldersstraat werden af gezet met linten waar 'Gevaar Asbest' op stond. Dit terwijl de bewoners op geen enkele ma nier zijn gewaarschuwd en Iran woning ook niet hoefden te ver laten. Uit bezorgdheid over de gang van zaken hebben de bewoners de SP-fractie benaderd voor op heldering. Een fractielid van de partij deelde na een telefoontje met de afdeling milieu van de gemeente de angst van de bewo ners. Hoewel een ambtenaar meldde dat de werkzaamheden de voorschriften zijn uitgevoerd, kon ook bij'het frac tielid niet de indruk worden weggenomen dat er sprake is ge weest van een. potentieel geva< Hjke situatie. De partij stelt in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen het vreemd te vinden dat de bewo ners op geen enkele manier zijn gerustgesteld of gewaarschuwd.- De SP wil antwoord op de vraag waarom de werklieden wél en de bewoners niet beschermd Hoef den te worden.' Ook vraagt de fractie aan het college of de be- woners op een adequate manier - zijn voorgelicht over de aard van .de werkzaamheden die aan hun warringen moesten wordsüfver- richt En zo nee, waarom niet. De SP-fractie zegt dat ze geen paniek wil zaaien, maar vindt dat juist waar het asbest betreft, het van het grootstebelang is al- le voorzorgsmaatregelen te ne men die menselijkerwijs moge- lijkzijn. ,1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1