15 lucniCLi^LUJiar* ars sa g a a if Exploitatiemaatschappij Sveaparken van de grond Rotterdams Dagblad Verdeeldheid binnen PvdA over samenwerkingsovereenkomst Gemeente gebruikt WOZ-taxaties uitsluitend voor OZB-heffing Duurzaam bouwen IKIÏMLiJCll Eigenaar gedwongen tot sloop Westmoïenstraat Noordvest wil vinger aan de pols bij nieuwe moskee Woesteling aangehouden Stremmingen Spinhuispad Dorrestijn niet in Schuurkerk Burgemeester mag café niet vroeger sluiten 'Dit is een politieke overtreding' Waterweg Dinsdag 30 september 1997 Vlaardingen/Schiedam—Een 31-ja- nge Schiedammer heeft bij de po litie een drietal strafbare zaken bekend. Zo wordt hij er van ver dacht als een woesteling tekeer te zijn gegaan by een winkeldiefstal van enkele pakken koffie aan de Reigerlaan in Vlaardingen, Hij werd betrapt door een medewerk ster van de winkel die hem vast pakte. De Schiedammer sleurde haar de zaak door naar de uitgang om zich vervolgens uit de voeten te maken. Vrijdagavond werd hij in zijn woonplaats in de kraag ge vat voor tanken zonder te betalen en het stelen van een krat cola. Hij heeft de zaken bekend. Schiedam Het verkeer in de richting van het centrum van Schiedam moet de komende we ken rekening houden met een stremming van het Spinhuispad. De rijbaan wordt momenteel opengebroken om aan de riole ring te kunnen werken. Verder moet de weg worden verlegd in verband met de nieuwbouw van woningen, waardoor ook nog eens veel vrachtverkeer voor opont houd kan zorgen. Daar bovenop verdwijnt met ingang van maan dag 13 oktober de (tijdelijke) par keerplaats aan het Spinhuispad. In totaal verrijzen er aan het Spin huispad 143 woningen naar een ontwerp van de Zweedse architect Ralph Erskine. Bijna de helft van de woningen is al verkocht. Maassluis De voorstelling die Hans Dorrestijn op vrijdag 3 okto ber in Theater Schuurkerk in Maassluis zou geven is uitgesteld. De sombere verhalenverteller en liedjeszanger is wegens een blin- dendarmperforatie opgenomen in een ziekenhuis. HejtisjJe fafljPfr.. ling datDorresUinnu'opzaterdag' 7'februari 1 OTmak masSTiïB" komt. De gekochte kaartjes blij ven voor dat optreden geldig, de genen die dan niet kunnen mo gen hun toegangsbewijs inruilen. Schiedam/Den Haag De Raad van State heeft een stokje gesto ken voor de door de burgemeester opgelegde vroege sluitingstijden van een café aan de Parkweg in Schiedam. De afdeling bestuurs rechtspraak van het rechtscollege ziet geen. aanleiding om van het algemene sluitingsuur van 01.00 uur en 02.00 uur in het weekeinde af te wijken. Deze uitspraak doet de Raad van State op verzoek van de eigenaren van het eetcafé op het adres Park weg 373. Zij zijn al vanaf 1992 in conflict met het gemeentebestuur van Schiedam over de wijze waar op zy hun zaak willen exploiteren. Er zijn in het verleden al twee an dere rechtszaken bij de Raad van State gevoerd. Nu heeft het rechtscollege uitgemaakt dat er eigenlijk geen aanleiding is voor de burgemeester van Schiedam om het café annex eetcafé op te leggen dat het om 23.00 uur dicht moet zijn. De burgemeester legde deze voor waarde op aan de exploitanten omdat komende en gaande bezoe kers 's nachts overlast zouden veroorzaken in de buurt. De bur gemeester baseerde zich daarbij op het openbare orde-artikel uit de Drank- en Horecaverordening. In al die jaren dat het horecabe drijf open is, zijn er echter geen klachten uit de buurt. Voorheen zat in het pand aan de Parkweg 373 een Chinees restaurant Dat sloot om 22.00 uur. De gemeente wilde aansluiting zoeken bij deze openingstijd en verwachtte niets anders dan problemen wanneer in de rustige buurt een café kwam te zitten dat in het weekeinde tot 02.00 uur geopend is. De Raad van State stelt dat de burgemeester geen beperkingen kan opleggen om de openbare or de te beschermen als de openbare orde niet in gevaar is. Als de Schïedamse burgemeester vindt dat het eetcafé vanwege overlast vroeg dicht moet, dan dient hij zich te baseren op de Wet Milieu beheer en niet op de Drank- en Horecaverordening, zo vindt het rechtscollege. Schiedam De fractievoorzit ter van D66, M.J.C. Hout kamp, wil uitleg over het in zijn ogen 'vreemde stemge drag' van de PvdA-fractie tij dens de stemming over Svea parken. „In het collegepro gram staan afspraken over dit onderwerp. Het is een politie ke overtreding die op zijn. minst besproken moet wor den," vindt Houtkamp. Hij kreeg voor dat standpunt de fractievoorzitters van Groenlinks en de WD met zich mee. Over ruim een week kan fractievoorzitter P, Groe- neweg (PvdA) tijdens een be sloten bijeenkomst tussen de coalitiefractievoorzitters het verdeelde standpunt opnieuw uiteenzetten. Maar volgens Groeneweg was hij gisteravond tijdens de ver gadering al duidelijk genoeg geweest. „Een aantal raadsle den vindt dat er teveel onze kerheden in de overeenkomst zitten en stemmen daarom te gen," zei hij. Houtkamp vond echter niet dat tijdens de raadsvergadering duidelijk was geworden waarom die Pv- dA'ers nou tegen waren. „Dit is een fantastisch plan. De Pv- dA'ers laten volledig in het midden waarom ze tegen zyn en dat behoeft gewoon enige uitleg." Wethouder A G. Wiegman (PvdA) nam de verdeeldheid binnen zijn partij ietwat gela ten op. „Ik hoop dat de leden die nu tegen zijn over enkele jaren ruiterlijk zullen toege ven dat ze het mis hebben ge had." Door Desiree van der Jagt Schiedam De meerderheid van de Schïedamse gemeente raad heeft gisteravond ingestemd met de samenwerkings overeenkomst voor de nieuwbouwwijk Sveaparken. De ge meente heeft samen met drie marktpartijen de Gezamenlijke Exploitatie Maatschappij (GEM) opgezet voor de exploitatie van de nieuwe wijk. De meerderheid van de PvdA-fractie, A. van Loenen (Gemeentebelangen Schiedam/Solidair '93) en Th. H. B. Schoenmakers (Platform Schiedam) stemden tegen de overeenkomst. De tegenstemmers binnen de PvdA vonden dat er teveel onze kerheden in de overeenkomst za ten, maar ze twijfelden er ook aan of de gemeente er wel al het mo gelijke had uitgehaald. „Waarom heeft de gemeente gekozen voor deze constructie," wilde M. Siljée weten. „Als een gemeente hon derd procent eigenaar is van de grond dan is er geen enkele reden om in zee te gaan met de markt partijen. In de overeenkomst staat dat er zeker een positief re sultaat zal zijn, maar was daar als grondeigenaar niet wat meer uit te halen. Waarom is dat deel niet wat ambitieuzer opgesteld." Met het overbrengen van de grond naar de exploitatiemaat schappij komen de enorme rente lasten volgens wethouder finan ciën A. G. Wiegman niet meer op het bord van de gemeente en dat is volgens hem de grote winst. „De risico's worden gedeeld met de drie andere deelnemers en bo vendien houdt de gemeente zeg genschap over de grond," zei hij. Voorafgaand aan de raadsverga dering werd gistermiddag over de samenwerkingsovereenkomst een inloopspreekuur gehouden, gevolgd door een commissiever gadering. Deze was één week ge leden geschorst, toen bleek dat de raadsleden zich overvallen voelden en ook niet over de stuk ken bleken te beschikken. Haast was volgens Wiegman ge boden, omdat voor de Vinexbij- drage kapers op de kust liggen en dat elke dag dat de gemeente niets doet de rentelast van Svea parken als een molensteen om de nek van de gemeente hangt. 'Slikken of stikken' Maar de haast was niet goed voor het kweken van vertrouwen bij een aantal raadsleden. „Het is slikken of stikken," zei Siljée tij dens de commissievergadering van gistermiddag. „We praten hier over een overeenkomst waar in we niets mogen veranderen, omdat de partijen al hebben inge stemd. Als we iets willen verande ren dan is er geen overeenkomst meer." Voor wethouder Wiegman was het ook een kwestie van vertrouwen. „Het college is door de raad aan gesteld om de onderhandelingen aan te gaan. Alle mogelijke afwe gingen zijn gemaakt en dit stuk is het optimale resultaat," zei hij. Maar Siljée wilde niet worden vastgelegd. „De raad is voor een voldongen feit gesteld. Als wij geen bevredigend antwoorden krijgen dan is in de overeenkomst ook niets meer te veranderen en dat vind ik een gevaarlijk procé- Bouwlocatie Svaeparken. Foto Roei Dijkstra dé." Net als de meerderheid van de PvdA konden ook Van Loenen en Schoenmakers zich niet vin den in de overeenkomst. De laat ste sprak zelfs van 'overeenkomst met kartelachtige trekjes' en 'de GEM als monopolist'. „De ge meente en de drie partijen bepa len wat er komt. De consument kan niet meer kiezen. De partijen laten gewoon geen anderen toe en dat is een kwalijke zaak die over eind blijft," zei hij. WD'er AH. de Swart vond dat Schoenmakers daarmee veel te ver ging. „Dit riekt naar stem mingmakerij," zei hij in de raads vergadering. „Tijdens de commis sievergadering vanmiddag is heel duidelijk uitgelegd waarom er ju ridisch geen sprake is van een kartel." Ook V. Broeke (D66) vond dat en kele raadsleden veel te kritisch waren. „In het zicht van de haven haakt een aantal raadsleden af. Zij willen blijkbaar de behouden vaart niet meemaken." Dat schoot in het verkeerde keelgat van Sil jée. „Iedereen is positief over de woonwijk, maar daar hebben we het hier niet over. Het gaat over de overeenkomst en dan kun je ons niet verwijten dat we negatief zijn." De toon was gezet en de boot waar Broeke over sprak bleek in de vi sie van Schoenmakers ineens een geheel andere kant op te varen. „Ik zie een schip dat nog moet vertrekken. De reis is uitgestip peld en de bemanning is gekozen, maar ik wens dit schip en de be manning deze risico's niet toe." De eigenaar van deze panden aan de Westmolenstraat Is door de gemeente gesommeerd om te slopen. Foto Roei Dijkstra Schiedam De gemeente Schiedam heeft de eigenaar van vier bouwvallige panden aan de Westmolenstraat opdracht gege ven die (deels) te slopen. Twee moeten er helemaal tegen de vlakte en twee mogen alleen tot en met de eerste verdieping over eind blijven. Dat zegt loco-burgemeester A Wiegman in een reactie op een brief van de bewonersvereniging Schiedam Centrum. De BVSC luidt de noodklok over de slechte staat van de woningen in de West molenstraat. „De veiligheid voor zowel de mensen als de bebou wing in de directe omgeving staat op het spel," schrijft de bewoners vereniging in een brandbrief aan burgemeester R. Scheeres. A jaren staat in de Westmolen straat een aantal lege bouwvallige panden op de slopershamer te wachten, maar tot op heden is in de straat nog niets gebeurd. Door de slechte staat is er volgens de bewonersvereniging gevaar voor brand, ontploffingen en instor ting. Ook sluit de bewonersver- eniging niet uit dat er chemisch afval aanwezig is in of rondom de panden. De brandbrief komt niet zomaar uit de lucht vallen, stelt de bewo nersvereniging. Al diverse keren is in de bouwvallige panden brand geweest. „Zelfs op vijf meter af stand van de plek waar de am bachtelijke moienwerkplaats zich bevindt waar op dit moment wordt gewerkt aan de restauratie van de door brand verwoeste mo len De Walvisch ging een pand in vlammen op," schrijft de bewo nersvereniging aan de burge meester. Ook ontploffingsgevaar sluit de BVSC niet uit. „Onder het puin bevinden zich waarschijnlijk ex plosieve stoffen. Enkele jaren ge leden toen de panden nog toegankelijk waren, werden een autowrak, benzinevaten en jerry cans gevonden." Dat er niets aan de bouwvallen wordt gedaan, is de bewonersvereniging een doorn in het oog. Duister „Om geheel duistere redenen houdt de afdeling bouw en wo ningtoezicht stug vol dat er geen acuut instortingsgevaar dreigt, terwijl in de praktijk het tegen deel blijktOok brandweer en politie zijn volgens de bewoners- vereniging verre van gelukkig met de huidige situatie. Voor de bewonersvereniging Schiedam-Centrum blijft het dan ook een raadsel dat de gemeente niets doet aan de bouwvallen in de Westmolenstraat. „Dit stadsbe stuur beweert Schiedam te willen promoten als toeristisch product, maar toch hebben ze deze schan dalige situatie laten ontstaan." De zogenoemde aanschrijving van de gemeente is 22 september het stadskantoor uitgegaan. Eige naar Sitton heeft tot 13 oktober de tijd om een sloopbedrijf in te zet ten, aldus Wiegman. De gemeente wil de betreffende panden aanko pen, maar dc bouwplannen voor het gebied zijn door de provincie opgehouden naar aanleidmg van bezwaren van omwonenden. Tot dat de plannen zijn goedgekeurd Ml de gemeente de bouwvallige panden niet overnemen. „En tot die tijd is de huidige eigenaar dus verantwoordelijk voor bijvoor beeld de verzekering ervan, maar ook voor het voldoen aan de re gels die bouw- en woningtoezicht stellen," aldus Wiegman. Door Ben van Haren Vlaardingen De taxaties in het kader van de Wet Waardering On roerende Zaken (WOZ) zijn voor het gemeentebestuur van Vlaar dingen niet maatgevend voor de beoordeling van de marktwaarde van panden. Ze worden uitslui tend gebruikt voor de berekening van de onroerende-zaakbelasting (OZB). Voor andere gevallen scha kelt de gemeente altijd een ande re deskundige in. Dit blijkt uit de antwoorden die het raadslid J. Ranshuijsen heeft ontvangen op zijn vragen over de verkoop van het woongebouw De Veerman door de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen. Naar aanleiding van artikelen in het Rotterdams Dag blad over de handel met die wo ningen wilde het W2QÖ0-raadslid van burgemeester en wethouders weten op welke gronden zij met de2e verkoop hebben ingestemd. Zoals deze krant openbaarde, ver kocht het Woningbedrijf het woongebouw in juni voor 750.000 gulden en ging het pand „kort daarna rond in Schïedamse on- roerendgoedkringen, met als eindresultaat een verkoopprijs van 1,475 miljoen gulden. Later werd duidelijk dat de in 1995 in opdracht van de gemeente uitge voerde taxatie voor de WOZ op een economische waarde van meer dan één miljoen gulden was uitgekomen. Het gemeentebe stuur bevestigt in de beantwoor ding aan Ranshuijsen de juist heid van de in de krantenartike len genoemde bedragen. Ze bena drukt dat het Woningbedrijf te gen deze WOZ-waarde bezwaar heeft aangetekend. Van deze voor bepaling van de hoogte van de Schiedam Woningstichting Noordvest in Schiedam wil be trokken worden bij de plannen voor de bouw van een nieuwe moskee aan de Dr. Schaep- mansingel. Volgens een woord voerder van Noordvest „zijn we niet knalhard voor of tegen, maar willen we een goede inpassing van de plannen". „We hebben de plannen nog niet gezien dus kun nen daar inhoudelijk niets zin nigs over zeggen. Onze zorg zijn de belangen van onze huurders. Daarom hebben wij de gemeente schriftelijk gevraagd om bij de in vulling van het gebied betrokken te worden," Ook de wijk- en bewo nersvereniging Wonen en Leven Nieuwland voelt zich een beetje overrompeld. Een woordvoerder vindt dat de gemeente 'als een dief in de nacht' te werk is ge gaan. „Wij zijn niet tegen een moskee, maar waarom is ons niets verteld? Dan hadden we de buurt bewoners kunnen inlichten," al dus een woordvoerder van de be- wonersvereniging. Dat is volgens hem belangrijk omdat het een ge bied is met veel problemen. „Zo iets kan dan een enorme splijt zwam in de wijk worden, terwijl dat helemaal niet nodig is." De Schiedamse wethouders Haf kamp en Wiegman lieten gister ochtend in een toelichting op de verhuizing van de moskee van de Vijgensteeg naar de Dr. Schaep- mansingel weten dat de moskee in het bestemmingsplan past. En dat betrokkenheid van Noordvest en de bewonersvereniging niet kan leiden tot het tegenhouden van de komst van de moskee. „Het was een kerk en het wordt een kerk," aldus Hafkamp. For meel geeft de bewonersvereni ging de wethouder wel gelijk. „Maar," zegt de woordvoerder, „er komt een heel ander gebouw voor in de plaats. Dat vraagt dus best wel om overleg." De grootste zorg voor de omwonenden is de over last van geparkeerde auto's. Vol gens een woordvoerder van de So ciale Islamitische Culturele Ver eniging is het de bedoeling dat de helft van de drieduizend vierkan te meter waarover zij de beschik king krijgen aan de Dr. Sehaep- mansingel wordt bebouwd. De an dere helft is grotendeels bestemd voor parkeerplaatsen. Op normale dagen zullen zo'n 150 Turken de moskee bezoeken, vrij dags zijn dat er tijdens het gebed twee tot drie keer zoveel. Tijdens de ramadan en andere feesten is het nog drukker Evenals nu aan dc Vijgensteeg, wordt in de nieuwe moskee ook een aantal winkeltjes onderge bracht. Zie ook pagina 17*. Een moskee om trots op te zijn OZB-aanslag benodigde taxatie- gegevens is, zo staat in de brief, ook geen gebruik gemaakt bij de beoordeling of met de verkoop van De Veerman kon worden in gestemd. Burgemeester en wet houders: „De waardebepaling van het pand op grond van de WOZ staat op zichzelf. Indien taxatie wordt verlangd op basis van een andere regeling, dan wordt door ons advies gevraagd aan derden." Mededelingen van het Woningbe drijf over de slechte verhuurbaar heid en de noodzaak om 50.000 gulden onrendabele kosten per wooneenheid van 27 vierkante meter te vertimmeren voor het bereiken van een aanvaardbaar kwaliteitsniveau, hebben het col lege doen besluiten met de ver koop van De Veerman in te stem men. Als eisen zijn wel gesteld dat de zittende huurders zorgvuldig zouden worden behandeld, dat voor de verkoop naar een be trouwbare tegenpartij werd ge- zocht en dat éen onafhankelijke makelaar de kooprjjs zou bepalen. Het Woningbedrijf ging met die voorwaarden akkoord. De volks huisvesting in Vlaardingen noch de financiële continuïteit van SWV zijn geschaad door de ver koop van De Veerman, aldus het college. Vlaardingen Namens de ge meente Vlaardingen heeft wet houder K. van der Windt het con venant 'Duurzaam Ontwikkelen, Bouwen en Beheren regio Rotter dam' mede-ondertekend. Het gaat om een reeks afspraken tus sen het Algemeen Verbond Bouw bedrijf, ENECO, de woningcorpo raties, de Stadsregio Rotterdam, de Zuid-Hollandse Milieufedera tie en de gemeente Rotterdam over milieuvriendelijker bouwen. Vlaardingen had al een plaatselij ke regeling voor duurzaam bouwen, maar de nu vastgelegde afspraken gaan weer verder. Zo staan er maatregelen in voor het op het gebruik van zorme-energie afstemmen van woning- en instal- latieontwerpen, het gebruik van hoog rendement armaturen voor collectieve verlichting, het niet gebruiken van producten met CFK's en het toepassen van uit fluitend niet-tropiseh hardhout of hout met FSC-keurmerk. DORPSSTRAAT 174 2997 AH BARïMWECHÏ EJ OEWAT£2TOft£H 4 TEL 0180^1110O MAAMOAG 6£5LOT»i - ViUJQA^KOOfAVOKD m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1