9 'Ministerschap? Daar heb ik geen seconde over nagedacht' 'Gerechtigheid kan ook zonder de doodstraf USA:AT IA OLD PENALTY 1 CDA gaat uit van wens om werk, huishouden en zorg te combineren Declaratie Benzine duurder Dertig kilometer Verhuispremie Rotterdam Politiebonden 'huilen' krokodillentranen Rotterdams Dagblad Vrijdag 3 oktober 199? Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal@luna.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Brieven op rijm, anonie me brieven, oproepen (voor acties e.d.) stencils, brieven die door anderen als discriminerend c.q. beledigend kunnen worden ervaren en 'open brie ven' worden niet opgenomen. Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. In het boekje De Brug van de dienst SoZaWe de gemeente Rotterdam staat vermeld datje, mits je lan ger dan driejaar een uitkering hebt, voor ƒ1100 aan duurzame gebruiksgoederen (meubels, koelkast, en zovoorts) mag declareren. Door publicatiesin de pers werd ik hier op attent gemaakt en heb ik SoZaWe ge beld. Nu blij kt datje hiervoor als alleenstaande niet in aanmerking komt; je moet er een rits kinderen voor hebben. Als alleenstaande word je hiermee wel weer gediscrimineerd. Ik heb al twaalf jaar een uitkering omdat deze verrotte maatschappij mensen boven de 50 jaar in een hoek trapt. Als ik myn vaste lasten heb betaald, dan blijft er niet veel overen sparen gaat niet. Als alleenstaande kun je je dan alleen maar in de schulden steken. De heer Simons, die deze uitkering voor duurzame gebruiksgoederen heeft verzonnen, wordt bedankten hoeft van mij niet herkozen te wor den. B. Braat, Rotterdam Ambtenaren van het milieuministerie VROM willen de benzine in de komende jaren ƒ0,50 tot ƒ1,50 duur der maken door de accijnzen te verhogen. Daarnaast willen zij de maximumsnelheid tot negentig kilome ter per uur beperken. Dit zijn de 'bouwstenen' voor een nieuw nationaal milieu beleidsplan, dat eind van dit jaar moet verschijnen. Delen van deze notities zijn 'per abuis' bij de Tweede Kamer terecht gekomen. Hieris dus sprake van eennieuwe luchtballon. Duide lijk is dat de Milieuminister, die eerder vanwege haar bijna religieuze milieuvisie al 'de groene ayatollah' is gedoopt, zich heeft omgeven met mensen van wie de visie ongeveer overeenkomt met die van eilandbewo ners: verstoken van alle ontwikkelingen in de wereld. Hoe kan iemandnu met droge ogen een accijnsverho ging van ƒ1,50 voorstellen, terwijl langs de landsgren zen honderden bedrijven op de rand van een faillisse ment staan? Het gehele Milieuministerie vergeet dat een welvarende economie grote bedrijvigheid met zich meebrengt. Dat betekent automatisch veel mobi- lititeit. Maak die kapot en je breekt de ruggegraat van de economie. En wat de maximumsnelheid betreft: het zijn autosnelwegen, geen milieulaantjes! Ambte lijke organisaties, die een eilandvisie hanteren, zijn een gevaar voor de nationale economie. Zij zijn aan re visie toe. Hans Grashoff voorzitter stichting Pro Auto), Rotterdam. De plannen die 'onze' intelligentia nu weer heeft ont wikkeld voor een maximumsnelheid van dertig kilo meter in de bebouwde kom, hebben onverwachte ge volgen. Als men dit doordrukt, is de consequentie dat deze snelheid nooit in de vierde versnelling kan wor den gereden, waardoor de automotor gaat 'pingelen. We zullen in onze '3' moeten blijven rijden, waardoor onze autos meer uitstoot zullen produceren vanwege de hoge toerentallen. Dit kan toch niet de bedoeling zijn van de Milieuminister? Frits Burgerling, Rotterdam Met ergernis las ik de suggestie van raadslid Maks van D66 voor een verhuispremie voor Rotterdammers die van hun stad zijn vervreemd en zich onveilig voelen, maar door geldgebrek niet kunnen verhuizen. Hij doet zelfs suggesties voorlokaties om een nieuwtebe- ginnenleven, zoals het naast de deur gelegen Gronin gen en Friesland. Ver weg van de omgeving waar je woont, wellicht geboren bent, weg van wat eens een veilig en vertrouwd thuiskomen was, maar op den duur hopeloos verloederde. Bemoedigende ideeën over sociale verbeteringen heeft de heer Maks blijk baar niet. Sterker nog, hij bedenkt zelfs een plan voor een vlucht met onbekende bestemming. Zijn ambitie reikt kennelijk niet verder dan het realiseren van nog meer bouwprojecten die van Rotterdam een tweede Manhaften moeten maken. Een wereldstad. Het be houd van de kwaliteit van het leven in de stad blijkt voor mynheerMaks geen prioriteitte zijn, maar hij wil je wel uitzwaaien. Hopelijk heeft het probleemoplos send vermogen van een nieuwe lichting bestuurders meer gehalte dan dit soort gemakshalve gedane voor stellen. N. Punt, Rotterdam Na enige krantenberichten gelezen te hebben over 'Rotterdam, een witte boorden-stad' en vervolgens over 'Rotterdam cultuurstad' is mijn vraag de volgen de: wat is het nut van dergelijke intitiatieven voor de doorsnee Rotterdammer? Ik heb het over de man of vrouw die geen werk kan vinden in onze 'werkstad'. Vele bedrijven hebben Rotterdam verlaten en hun werknemers achtergelaten in het vangnet van de so ciale wetgeving, dat daar niet op was berekend. Kijk maar naarde WAO! Maar debestuurders van onze stad kennen blijkbaar alleen maar de vierkante kilometer rondom het stadhuis aan de Coolsingel. Van Rotter dam wordt daar in figuurlijke zin weer een puinhoop gemaakt, want de Rotterdammers die hebben meege holpen om hun stad op te bouwen, zitten nu voor het raam om wat cultuur op te doen. Meer dan hon derdduizend mensen genieten van een uitkering; te veel om er van dood te gaan en te weinig om van te le ven. Hetzyn allemaal mensen dieopeenof andere ma nierwat hebben betekend voor de stad, die het imago vandestadbepaalden.dieindeseheepsbouwwerkten en in andere bedrijfstakken. Rotterdam is geen Was senaar of een andere luxe gemeente. Rotterdam is een voorvele menseneenonveilige stad geworden. En wat doet de politiek? Zij staat erbij en kijkt ernaar. Rotter dam cultuurstad? Zeg maar krepeerstad! Witte boorden-stad, j a tussen 9 en 17 uur, maar daarna is het in Rotterdam grauwe a- moe. x M. Hol, Rotterdam Door Ans Bouwmans en Dineke van der Burg Acht jaar geleden nog rende ze voor een campagne van de CDA- jongeren Ruud Lubbers achterna door de duinen. Het was een ko misch gezicht. Lijsttrekker Lub bers -rugnummer 1 natuurlijk- met vlak achter hem de paar tur ven hoge Ank Bijleveld -num mer 59 - en de ook niet bijster grote CDA-kandidaat Hans Hui- bers. De grote christen-democraat omringd door twee kleintjes. Toen nog letterlijk én figuurlijk. Of ze op eenzelfde manier straks achter Jaap de Hoop Scheffer - een fervent trimmer- gaat ren nen op het Scheveningse strand, nu als de échte nummer twee? „Nee," lacht ze. „Dat zie ik niet gebeuren. Ik geloof niet dat het mijn sterkste punt is achter Jaap aan te hollen." Ank Bijleveld, 35 jaar, moeder van twee kinderen en sinds 1989 lid van de Tweede Kamer, is een snel stijgende ster in het CDA. Tot haar eigen verbazing. Vier jaar ge leden stond ze als 22ste op de kan didatenlijst, maandag kreeg ze een telefoontje van partijvoorzit ter Helgers dat haar naam als tweede op de lijst prijkt, direct achter Jaap de Hoop Scheffer. Wat dat betreft hadden de CDA- jongeren een vooruitziende blik. In februari riepen de jongeren Ank Bijleveld uit tot aanvoerster van hun lijst en tot model-Kamer lid van een vernieuwde CDA-frae- tie. Ank Bijleveld-Schouten was ver rast. Ze wist dat ze een redelijke kans maakte op een plaats in de top-vijf. Toen ze hoorde dat ze nummer twee was, moest ze even slikken. „Ik heb Helgers ook ge zegd dat ik het als een zware ver antwoordelijkheid beschouw. Zowel ten opzichte van de nieuwe mensen als ten opzichte van de oude leden. Tijdens de komende campagne zal veel van me worden verwacht en als je op zo'n plek staat, mogen de mensen ook iets van je verwachten. Toch denk ik wel dat ik het aankan. Ik heb een optimistisch karakter." In drie korte zinnen analyseert ze haar stijgende positie. „Ik ben jong. Ik ben vrouw. En ik voer mijn portefeuille goed uit" Dan is het even stil, „Oh, voordat ik het vergeet,, het komt ook omdat ik uit Overijssel kom. Dat is een heel belangrijk punt. In Overijssel zit één van de grootste Kamerkrin- n. Dat betekent dus ook dat daaruit een goede vertegenwoor diging moet zijn." Het jonge Kamerlid - ze is de eni- e in de fractie onder de 40 jaar - praat soms snel en af en toe wor den haar zinnen onderbroken door een schaterlach. Bijvoor beeld als ze spreekt over de werk bezoeken in haar eigen regio, waar ze nu nog steeds zichtbaar van kan genieten. Soms ook praat ze bedachtzaam en formuleert ze haar zinnen voorzichtig. Dit doet ze als ze ingaat op de frustraties van CDA'ers die lager op de lijst staan. Alleen omdat ze geen vrouw zijn, niet jong zijn, terwijl ze wel dezelfde kwaliteiten heb ben. „Leeftijd en sekse zijn nu een maal criteria die meespelen bij de selectie van kandidaten. Dat weet je en daar moet je dan ook reke ning mee houden. Maar ik weet ook dat er een verschil is tussen het weten en het je realiseren. Een aantal fractieleden wist dat ze waarschijnlijk niet meer op de lijst zouden staan. Daarover zijn van tevoren gesprekken gevoerd. Maar maandagavond, toen ze wer den gebeld door partijvoorzitter Helgers, realiseerden ze het zich. Ik kan me voorstellen dat mensen daardoor emotioneel zijn ge raakt." Mentor Haar kop koffie wordt gedachte loos opzij geschoven wanneer ze begint te praten over de samen stelling van de lijst, Langzaam vertelt ze blij te zijn dat de lijst er minder bestuurlijk uitziet dan vier jaar geleden. Ze verwacht dat uit deze nieuwe club mensen een fractie ontstaat die zowel opposi tie kan voeren als regeringsver antwoordelijkheid aankan. Toch is het zo dat evenwicht tus sen oud en nieuw nét niet doorslaat, nu er onder de eerste 36 acht tien nieuwe lingen zijn. „Er zyn net genoeg men toren om de nieuwkomers in te werken. Wij werken met begelei ders, die de nieuwe leden by de hand nemen en hen uitleggen wat er nodig is voor dit werk." Vincent van der Burg, één van de CDA'ers die van al enige tijd geleden aangaf te stoppen met het werk, was haar mentor. „Hij was heel precies in procedures. Dat is heel belangrijk en wordt vaak onderschat. Ik heb er veel aan gehad, Kennis van re gels is belangrijk voor je uitgangs positie in een debat." Over de houding van fractiege noot Mateman, die na achttien jaar Kamerlidmaatschap het veld moet mimen en hiertegen luid keels protesteert, wil ze met moei te iets zeggen. „Iedereen weet dat dit werk in principe voor een pe riode is die niet langer duurt dan Ank Bijleveld: „Er: (jnnogmaarheelweinigmannendiewerkenzorgtakenmetelkaarcombineren. ik merk regelmatig dat ik deze ideeën nogsteeds aan mijn achterban moet verkopenGelukkigkan ik die als politica uitdragen. FotoGPo de periode waarvoor je bent geko zen. Hoewel je erg gemakkelijk met hart en ziel aan de Kamer ver knocht kan raken, moetje realise ren dat dit onzeker werk is. Som migen hebben dat te weinig ge daan en zich teveel in hun werk hebben vastgebeten." Zorgverlof Ank Bijleveld, geboren op 17 maart 1962 in IJsselmuiden, komt uit een katholiek gezin. Na haar gymnasium-A en het docto raal examen bestuurskunde aan de Techni sche Hoge school in Twente werkte ze twee jaar als beleidsmede werker bij de gemeente Hen gelo. Al snel stapte ze over naar de lokale politiek, waar na ze in 1989 de sprong voorwaarts maakte naar het Haagse. Ze trouwde een pro testantse man en kreeg onlangs haar tweede kind. „Baby Geertje is nu bijna vijf maanden." Haar echtgenoot neemt het groot ste deel van de opvoeding voor zijn rekening. „Mijn man is veel thuis, Anders zou het ook alle maal niet kunnen. Voor de kinde ren is het goed dat hij er is. Hij werkte drie dagen in de week, maar is onlangs tweeéneenhalve dag gaan werken. Tenminste, voor zover dat lukt, want vaak wordt het toch nog drie dagen. Crèche en kinderopvang doen de rest. Gelukkig kan ik zelf vrijwel elk weekeinde thuis zijn. Alleen als er een partijcongres is, lukt dat niet." Vlak na de zomervakantie keerde Bijleveld van haar zwan gerschapsverlofterug in de Twee de Kamer. Graag had ze nog zorg verlof willen opnemen, maar dat was niet mogelijk. „Tijd, daaraan hebben de nieuwe generaties, de dertigers en de veertigers, vaak gebrek." En dan, lachend, alsof ze alle tijd van de wereld heeft: „Het is ook niet voor niets dat ik voor zorgverlof heb gepleit." Bijleveld was een van de samen stellers van de nota over het ge zinsbeleid, die begin dit jaar werd gepresenteerd. Het gezinsbeleid staat hoog op de agenda van het CDA. De kritiek dat de nota een stoffig beeld schetst van de vrouw achter het aanrecht en de man naar het werk, vindt Bijleveld flauwekul. Er wordt juist uitge gaan van de wensen van de nieu we generatie om werk, huishou den en de zorg van kinderen te combineren. „We pleiten in de no ta voor een verhoging van de kin derbijslag, voor een uitgebreider zorgverlof waar ook vaders ge bruik van kunnen maken. Ook willen we dat er opvoedgeld komt." „Er zjjn nog maar heel weinig mannen die werk en zorgtaken met elkaar combineren. Ik merk regelmatig dat ik deze ideeen nog steeds aan mijn achterban moet verkopen. Gelukkig kan ik die als politica uitdragen. Aan mijn leven kunnen mensen zien dat dit in de praktijk werk. Ik heb daarin een soort voorbeeldfunctie." De CDA'ster kan nog niet zeggen wat er terecht komt van de ideeën uit de gezinsnota. „We hebben de nota aan de programcommissie gegeven. De commissie heeft uit gebreid gesproken over het zorg verlof en het opvoedgeld, maar ik weer niet wat er precies in het ver kiezingsprogramma komt te staan." De discussie over het gezin, haar inbreng tijdens de debatten over de ziektewet en haar voorzitter schap van de fractiecommissie so ciale zaken bestempelden Bijle veld tot het 'sociale gezicht' van het CDA. Haar bijdrage aan de discussies over het CTSV (College van Toezicht Sociale Verzekerin gen) riep waardering op bij haar eigen partij en bij de regerings fracties. Ook voor de manier waar op ze het standpunt van het CDA verdedigde in de discussie over de Turkse familie Gümüs kreeg ze complimenten. Het CDA meen de dat Gümüs moest terugkeren naar Turkije. „Voor mezelf vond ik dit een moeilijk debat, ook omdat het hier om mensen ging. Maar we hadden met z'n allen een lyn uitgezet. Dan kun je daar niet zomaar van afwijken." Tijdens de presentatie van de no ta over het gezinsbeleid pleitte Byleveld voor een minister of staatssecretaris gezinszaken. Nu ze zelf nummer twee op de kandi datenlijst staat, is een plek voor haar in het kabinet niet meer on denkbaar. „Een ministerschap? Daar heb ik nog geen seconde over nagedacht," klinkt het ver schrikt. In navolging van De Hoop Scheffer: „Voorlopig heeft het werk in de Tweede Kamer mijn voorkeur." „Het kan natuurlijk dat het CDA bewindslieden van buiten de par tij haalt. Vier jaar geleden by voor- i beeld deed D66 dat ook. Sorgdra- ger, Wijers en Borst kwamen uit het niets en werden in één klap minister. Bij D66 werd dat als po sitief gezien, terwijl het tegen ons als kritiek wordt gebruikt Dat vind ik dus onzin." Door Sjors Los De minister van Binnenlandse Zaken was des tijds zeer verheugd over het resultaat van de onderhandelingen met de poltiebonden over de CAO 1997-1S98. Er zouden geen acties komen van de zijde van de politie-achterban. In die CAO staat namelijk een unieke afspraak, het zogenoemde 'vre desartikel nummer 7', waarin de politiebonden toe zeggen om de nakoming van deze afspraken in de toen nog niet goedgekeurde CAO er bij hun leden door te zullen drukken. Het CAO-akkoord, inclusief het vredesartikel, zorgt ervoor dat de politiebonden thans 'krokodillentra nen' huilen. Zij, de onderhandelaars namens de bon den NPB, ACP, ANPV en de VMHF, gingen immers akkoord met een fooitje loonsverhoging én met het inleveren van bijzondere verlofdagen voor verhui zing, leeftijdsveriofdagen en met het inleveren van een dag bij herhaald ziekteverzuim, etcetera. Nu de discussie over de praktische invoering van de 36-urige werkwerk per 1 oktober 1998 in volle gang is, moet daarom maar eens duidelijk worden (Ét poli tiemedewerkers wel degelijk hebben bijdragen in de financiering van de noodzakelijke herbezetting in verband met de kortere werkweek, al was het bij voorbeeld maar dm versoberde verlofaanspraken of door het gedeeltelijk inleveren van de zogenoemde doelmatigheidswinst. De politiebonden gokten destijds op een landelijk aantal nieuwe arbeidsplaatsen van 917. Men rekende op 100 procent herbezetting voor de politie op straat en slechts op 30 procent herbezetting by het admini stratief, huishoudelijk en technisch personeel. Deze noodzakelijke mensen werden dus weer het kind van de CAO-rekening. De concrete plannen van politiekorpsen voor de her bezetting in het kader van de kortere werkweek die nen voor 1 januari aanstaande bij het ministerie van Binnenlandse Zaken te worden ingediend, dus breekt nu zo langzamerhand het uur van de waar heid aan. Zo staat voor mij vast dat er bij een herbe zetting voor achttien politiechefs, die twee uur per week minder gaan werken, minstens één nieuwe chef zal moeten terugkomen. In het geval van een kortere werkweek voor 180 brigadiers zal er dus spra ke moeten zijn van een herbezeting van tien nieuwe medewerkers, bij 1800 agenten van honderd nieuwe collega's erbij. Dergelijke rekensommen (henen in 26 politieregiós zo te worden gemaakt, want het betreft hier immers de uitvoering van afspraken in een landeljke CAO. In een politieregio zoals Rotterdam-Rijnmond zou den we tijdens deze regeringsperiode al extra politie mensen hebben moeten zien verschijnen, bijvoor beeld op Goeree-Overflakkee of in Bleiswijk. Maar u en ik weten dat als er al sprake zou zijn geweest van meer personeel, deze medewerkers wel erg goed ver stopt zouden zijn gehouden. Het is alleen al vanwege de behoefte aan meer men sen te hopen dat de landelijke politiebonden (slechts 60 procent van het politiepersoneel in Rotterdam- Rynmond is by deze bonden georganiseerd) zich niet meer laten ringeloren door een minister. En dat die bonden nu eens echt voor alle politiemensen gaan knokken. Bijvoorbeeld voor de politiesurveillanten, die de belofte van meer blauw op straat in Rijnmond echt hebben waargemaakt. Of voor rechercheurs die elders in het land een hogere salariswaardering krij gen dan in Rotterdam-Rijnmond. Het gevecht om een goede herbezetting moet dus ook gaan over de formatie van administratief en technisch personeel. Handen af van deze collega's, zij zijn, zoals in eik ander bedrijf en andere organisa tie, onontbeerlijk. Zij zyn niet te vervangen door computers of ander dood materiaal. Laat het voor eens en voor altijd duidelijk zijn. Het zijn de mensen die de politieorganisatie die voort gang geven, die het nodig heeft Mensen! Zij vragen niet om een gouden handdruk, maar gewoon om werk. Om werkgelegenheid. (Sjors Los is brigadier-rechercheur en onafhankelijk lid van de ondernemingsraad 5tj de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond) Amnesty In ternational, dat geregeld acties tegen de doodstraf organiseert, registreerde in 1995 2931 executies in 41 landen en 4165 ter dood veroordelin gen In 79 lan den. Archieffoto John de Pater De doodstraf deugt niet. Gerechtigheid kan zonder beul. Dat is de mening van gevange nispredikant Hans Abma. In zijn gelijkna mige studie, waar hij onlangs op promo veerde, stelde hij dat recht op leven voor al les gaat. Zelfs oorlogsmisdadigers mogen niet terechtgesteld worden. De samenle ving dient de waardigheid van een ieder, dus ook van criminelen, te respecteren. Door Robert van de Woestyne De doodstraf is wijdverspreid. Van de 194 lan den in de wereld is in slechts een kwart (54) de doodstraf volledig afgeschaft. In ongeveer de helft van de landen wordt de doodstraf re gelmatig toegepast. Amnesty International registreerde in 1995 2931 executies in 41 lan den en 4165 ter dood veroordelingen in 79 landen. Dat was vermoedelijk maar een klein deel van het werkelijke aantal. Veel landen maken namelijk geen cijfers bekend. Koplo per is China, waar Amnesty in 1995 3110 doodvonnissen en 2190 executies kon achter halen. Wereldwijd zijn twee tendensen te bespeu ren. Aan de ene kant neemt het aantal landen dat de doodstraf afschaft toe. Maar tegelijker tijd past een groep andere landen in versterk te mate en voor steeds meer delicten de dood straftoe. Hoewel de doodstraf nog steeds zeer omstre den is, zit de discussie erover muurvast. De argumenten over en weer zijn al twee eeuwen nagenoeg dezelfde. Voorstanders beweren onder meer dat de doodstraf een effectief af- schnkkmgsmiddel is in de stryd tegen de zware misdaad en dat vergelding voor moord noodzakelijk is om recht te doen aan de slachtoffers. Oog om oog, tand om tand. Tegenstanders, zoals Amnesty International, beroepen zich vaak op het recht op leven voor iedereen. Vanuit zijn betrokkenheid bij Am nesty besloot Hans Abma te onderzoeken of dat laatste een ethisch geldig argument is. „Het was mij opgevallen dat vrijwel geen en kele filosoof of ethicus zich de moeite heeft getroost om dat te onderzoeken terwyl dat voor abortus of euthanasie wel het geval is." Machteloosheid Abma komt in zijn boek tol de conclusie dat hoewel het recht op leven met absoluut is, de doodstraf in ieder geval een aantasting is van de moraal van de samenleving. „Een ge meenschap mag een crimineel niet ter dood veroordelen omwille van de menselijkheid die zij hoog in haar vaandel draagt. Boven dien is een samenleving niet in staat om on feilbare oordelen over mensen uit te spre ken Het recht op leven beschermt de gave van het leven en mag niet doorbroken wor den ter wille van vergelding en straf. Maai moet er in geval van moord dan geen recht gedaan worden aan de nabestaanden? „Jazeker, straf is noodzakelijk. Maar dat be tekent niet dat in zo'n geval alleen de dood straf de gerechtigheid kan herstellen." Dat geldt zelfs voor oorlogsmisdadigers, vindt Abma. Ook zij mogen niet terechtge steld worden. Niet omdat zij vanwege hun da den geen straf zouden verdienen, maar van wege de waarden van de samenleving die zich daartegen teweerstelt. In het geval van oorlogsmisdadigers wordt bovendien zicht baar hoe ontoereikend de doodstraf in feite is.Als je met de straf probeert de dader zo veel leed toe te voegen als hij zijn slachtoffers heeft aangedaan, dan is de straf een beledi ging voor hen en hun nabestaanden. Neem iemand als Eiehmann, die de dood van mil joenenjoden op zyn geweten heeft. Dat is on herstelbaar, Zijn dood als vergelding voor die miljoenen was ontoereikend. Het was niet meer dan een symbool van machteloosheid," Abma acht de doodstraf ook geen effectief middel in de strijd tegen de zware misdaad. „Het is nooit onomstotelijk vast komen te staan dat de doodstraf daadwerkelijk herha ling van halsmisdrijven voorkomt Verreweg de meeste moordenaars plegen hun delict slechts eenmaal. Ook is nooit bewezen dat de doodstraf crimininelen meer afschrikt dan andere straffen." Zelfmoord In een land als de Verenigde Staten wordt daar heel anders over gedacht. Een groot deel van de bevolking is om die reden voor de doodstraf. Dat steeds vaker tot uitvoering van de doodstraf wordt overgegaan, heeft volgens Abma alles te maken met die publieke opinie. .Als je als politicus pleit tegen de doodstraf, pleeg je politieke zelfmoord." Overigens wordt de doodstraf vaak heel se lectief toegepast. Niet iedereen die de dood straf Verdient' krygt haar ook. Uiteindelijk wordt in de Verenigde Staten maar één pro cent van de moordenaars ter dood veroor deeld. Leden van minderheidsgroeperingen lopen veel meer kans de strop te krijgen dan anderen. „Wie afwijkt en 'gewone' mensen angst inboezemt, loopt meer kans geselec teerd te worden." Daarom maken zwarten in de VS een onevenredig aandeel uit van de groep terechtgestelden. Abma constateert ook dat in veel gevallen de doodstraf als ritueel fungeert. Een misdadi ger wordt ter dood gebracht als een soort of fer voor het rechtsgevoel van de gemeen schap. Zo wordt tevens het noodlot van de misdaad afgewend. „Geweld wordt met ge weld bestreden. Dat verbindt mensen met elkaar en neemt onderlinge onlust- en schuldgevoelens weg." Ook dat is goed te zien in de VS, waar in de nacht van de execu tie soms uitzinnige menigten zich verzame len bij de gevangenispoort Verwerpelijk, vindt Abma. De christelijke theologie moet zich daartegen teweerstellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5