M enseii centraal 't Is nergens zo gezellig als in Rotterdam Praten over vroeger is heilzaam voor oude mensen (Sak van Rotterdam Stomdenten Hartige pannenkoekentaart Strips S Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: tel. 010-4004337 Maandag 6 oktober 1997 I Door Maryke Ny boer Wie z'n hart openstelt, maakt zichzelf kwetsbaar. Wordt de liefde beantwoord of niet? Het houden van een stad is bijna net zo spannend, al heb je die roman ce iets meer zelf in de hand. Je belevenissen in de straten van Rotterdam ma ken dat die stad zich langzaam nestelt in je bin nenste. Pleinen, hoeken, vijvers en deuren, ge kleurd door her inneringen, wor den onuitwisba- re beelden. Zo leeft elke Rotter dammer in z'n eigen, unieke stad. Vandaag het Rotterdam van John Litzau, Schiedammer gebo ren uit Rotterdamse ouders, een gepokte en gemazelde horeca- man die zich niet kan voorstellen dat zijn stamkroeg ergens an ders dan in Rotterdam zou staan. Waar je het ook over hebt met John Litzau, twee thema's sluipen als dieven telkens weer het ge sprek binnen. Het eerste: als dub beltje kan je wel degelijk een kwartje worden, maar in de ogen van veel anderen blijf je toch dat duppie... Het tweede: de kroeg is nergens zo gezellig als in Rotter dam. Litzau is degene die samen met z'n vrouw Annie vijfen twintig jaar lang hotel De Spil bestierde aan deVlaar- uingerdijk in Schiedam. Met hart en ziel, totdat door te fanatieke bemaling van hun buurtje de houten fundering ging rotten. John en Annie werden in 1989 uitgekocht en gingen hun geluk elders m de Schiedamse horeca probe ren. Ze kochten 't Vier kantje op de Koemarkt en verkasten twee jaar later naar La Route, maar von den niet echt hun draai. De ouder wetse, vanzelfsprekende gezellig heid van De Spil was niet te even aarden... Ze verkochten hun laat ste zaak en kapten ermee. Misschien hadden ze beter een Rotterdamse tent kunnen kopen, want dóór voelden ze zich thuis. Jéren werkte John in allerlei Rot terdamse horecazaken, en daar na, gedurende die hele kwart eeuw in De Spil, trokken ze elke keer naar Rotterdam als ze zelf aan ontspanning toewaren. Wa ren alle hotelgasten op zondag avond naar bed, dan ging het café op slot en reden John en Annie I5S*a'ï"''sSs,Rf'S'<fC Presentator/musicus Bart Peetere in Tele- Vizier: „Iemand die heel goed kan zingen, omdat-ie van God een wonderschone stem heeft gekre gen, is meestal niet de meest succesvolle zan ger. De zangers tegen wie ik opkijk, zijn ei genlijk helemóal niet zo goed. Miek Jagger heb ik nog nooit helemaal toonvast horen zin gen, maar er stóót wel iemand. Of Ramses Shaffy... Lang niet altijd helemaal zuiver, maar de hemel trekt open." Kruiswooid- min-een Niet het ge vraagde woord invul len, maar een woord dat be staat uit de let ters van het gevraagde woord in de zelfde volgor-. de mini Ietter. Horizontaal:!. Mestvocht; 5. 'ongeschon den; 7. zelfwer- i .kend toestel; 8, 'kledingstuk; 9, loog; 11. gok- kër, 14. troef- kaart; 16.vloer- 'kleed; 17. kost- "Tsaar; Ï8. wier; Archieffoto GPD 19. lokspijs; 20. voordeel; 22. kudde dieren; 25. wreed heerser; 27. bewijs stuk; 29. beweegbare verbinding van beenderen; 30. kleine plaats; 31. dierenverblijf. "Verticaal: 2. Tweetal; 3. safe; 4. vloer; 5. verwarmingstoestel;6. delfstof; 8, gaard; 10. naderhand; 12-piaats in Portugal; IS.doorwateromgevenlana; 15. ongedierte; 16. slotwoord; 19. allee; 21. dierenmond; 22. bende; 23. reeks; 24. onverbrekelijk; 26. derhalve; 28. vulkaan op Sicilië. Oplossing dagpuzzel vrijdag j Horizontaal: 1Spieken; 8. Oeral; 10. bond; 12. skai; 14. te; 15. eis; 16. ik; 17. "dor; 19.aal;21.mie;22.rei;23.pit;25.per;26, nu;27.ral;28.op;."?.asla;32. Etna; 34. onder; 36. aktetas. Verticaal: 2. Pon; 3 ieder;4. er; 5. kassa; 6. elk; 7, abt; 9.dik;11Oedipus; 13. aileron; 18. oei; 20. are; 24 trant; 25.pleet; 26 nat; 29. pal; 31 lok; 33. tra; 35. de. naar De Pul, voor een lekker sa- teetje. Of naar de Oase, waar An nie regelmatig Hollandse liedjes zong. „Ik had de deurknop nog in m'n hand of de bassist stond al te wenken," vertelt ze. Skelet Dat spreekwoordelijke dubbeltje kwam al tevoorschijn op de Schiedamse Rijks*hbs, waar John Litzau na een kwajongensstreek iets te gretig van af werd ge schopt „Ik had een skelet aan de achterste bank vastgebonden. Dat ging bewegen en de klas schrok zich een beroerte." Voor John het wist, stond hij op straat. „Ik was daar niet erg gezien omdat ik niet uit het juiste milieu kwam," zegt hij stellig. „Mijn vader was scheepskok; de meeste anderen woonden in betere buurten. Bo vendien voetbalde ik bij SVV, een arbeidersclub. Dat mocht niet." En dan te bedenken dat John wel licht bijna tot de elite had be hoord. „Mijn grootvader zou com pagnon geweest zijn van de oude Swarttouw, de opa van Frans. Sa men begonnen ze een cargadoor- business. Handmatig, heel een voudig, zeven dagen per week keihard werken. Het ging goed, er kwam personeel bij, en toen heeft opa Litzau zich laten uitkopen. Vijftig jaar lang had hij geen va kantie gehad, en nu hoefde hij nooit meer te werken..." In '49 monsterde John aan als ke telbinkie bij een koopvaardij schip, Z'n plan om later naar de Zeevaartschool te gaan liet hij va ren toen het dubbeltje-scenario zich herhaalde. „De tweede stuur man bleek een oude schoolvriend te zijn. Ik zeg: dag Kees, hoe is het met jou? Zegt-ie: voor jou ben ik meneer Brugman. Echt waar. De eerste stuurman keek de tweede niet aan, de tweede de derde niet. Ze kwamen aan tafel in vol or naat, met gouden strepen en al, en dat op zo'n klein koorvaardij- scheepje." In navolging van z'n vader koos John Litzau voor de civiele dienst, waar iedereen gewoon bij elkaar aan tafel schoof en hij leerde ko ken, bedienen, tappen, bakken en vlees verwerken. Dat zou hem la ter aan de wal nog goed van pas komen. Vanaf *56 was John kelner en bar- John en Annie Litzau in De Ballentent. 'Rotterdamser kan het niet...' Fotocor vos keeper in allerlei (nachtzaken in Rotterdam. Hij bediende op de Euromast, werkte in Palace, in het oude Cascade, later Las Pal- mas dat met z'n jukeboxen voorlo per was van de discotheken. Parkzicht met z'n grote Duitse or kesten; 1' Ambassadeur, waar hij z'n verkooptalent bewees door een onwaarschijnlijke hoeveel heid snacks om te zetten. Z'n trots verloor hij nooit. Hij nam ontslag bij de Euromast toen een klant hem door het stof liet krui pen voor een stuiver fooi; liep weg tijdens een sollicitatiegesprek bij Old Dutch omdat iemand een vin ger in z'n boordje zette om te kij ken of het schoon was; zag af van een baan bij Engels toen bleek dat hij rich dagelijks bij de prikklok moest melden. In '64 hadden hij en Annie genoeg gespaard en kochten ze De Spil. Een oud pandje, binnen was het eenvoudig maar netjes. Veel gas ten waren Britse werkkrachten in de haven. Feyenoorder Piet Ro mein, vaste klant, hielp maar al te graag om de keuken beter te laten draaien. John: „Dan riep ik: één saté voor Piet En één voor ome Arie aan de andere kant. Die kre gen ze dus gratis. De mensen ro ken de saté en al gauw zei zo'n kaarter: doe mij d'r ook maar een tje" Tatoeage Veel klanten kwamen jarenlang over de vloer. John: „Aan boord waren tatoeages absoluut verbo den, dus ik was nog helemaal blanco. Daar had il^het een keer over met drie gasten: een Austra lische,advocate, een Franse para ar chutist en een duiker uit Enge land. We besloten het te doen. Zij haakte af, maar de rest ging mee. Degene met de grootste bek viel flauw zodra hij bloed zag, maar we déden het." Trots rolt hij z'n mouw op en daar is het bewijs: de tekst 'My Annie', omgeven door een al ietwat verbleekt hart met een pijl erdoor. Echt klikken wilde het na De Spil niet meer tussen het ervaren ho- reca-echtpaar en de nieuwe clien tèle. John en Annie beseften dat je als 55-jarige niet meer zo mak kelijk een nieuwe klantenkring opbouwt. Volgens John lag het probleem deels ook bij de gokkas ten. Jn Rotterdam kon je vroeger 'geen café binnenlopen of er wa ren weT'een tafêds mét kaar ters. Aan de bar zaten een paar no toire borreldrinkers een praatje te maken. Met de opmars van de gokkasten is dat veranderd Ik heb 't jaren zonder gokkast ge daan, maar de klanten gingen er om vragen." John, net 65 geworden,schrijft nu korte verhalen waarin het bier rij kelijk vloeit Maar ze gaan ook over het Rotterdamse straatleven dat hij als kind in oorlogstijd mee maakte. Hij is druk op zoek naar een uitgever voor z'n inmiddels dikke bundel. En als hij en Annie heimwee krijgen naar de sfeer van vroeger, trekken ze naar De Ballentent aan de Parkkade. „Ie dereen komt er, van matroos tot kapitein, van vertegenwoordiger tot directeur. Er hangen diverse schepen waarmee ik heb gevaren. Rotterdamser kan het niet Ze draaien Nederlandse liedjes en ie dereen zingt lekker mee..." sussen geheugentraining voor ouderen. Die cursussen bleken zo geliefd, dat er van Door Greelje van der Veen Ze worden vaak negatief beoordeeld, oude mensen die 'steeds maar over het verleden praten'. Kleinkinderen zuchten nog wel eens dat opa en oma het 'altijd over vroeger' hebben en hun ouders, veertigers en vijfti gers, houden diezelfde gedachte voor zich. Sommige oude mensen hebben het nooit over het verleden. Ze weten wel hoe daar over wordt gedacht. Het wordt beschouwd als een teken van psychische achteruitgang en ze willen niet ris zeurende bejaarden worden bestempeld. Als je niet over vroeger praat ben je niet oud, is hun ge dachte. Maar het ophalen van herinneringen, pra ten over je belevenissen en gebeurtenissen in vervlogen tijden zou juist veel meer moe ten. Het is een idee dat de laatste tijd - ook in ons land - steeds meer terrein wint. Re miniscentie, het ophalen van herinnerin gen, is juist heilzaam voor oude mensen. In Amerika eri Engeland is het al heel popu lair, in België en Nederland komt er ook steeds meer interesse. De Vereniging voor Psychogeriatrie heeft haar laatste congres aan reminiscentie, in Leiden is on- het Nederlands Reminiscentie Net- opgerieht en de psychologen Huub Buijssen en Karin Poppelaars schreven een boek over het onderwerp: 'Reminiscentie, een handleiding voor de praktijk'. rsyuiug gewijd a langs h< werk op „Het ophalen van herinneringen, praten over vroeger," zegt Huub Buijssen, „helpt oude mensen de balans van hun leven op te maken. Dat is een belangrijke taak in de laatste levensfase van een mens. Hij riet zijn leven onder ogen en dat vergemakke lijkt het afscheid nemen van het leven. Het geeft rust. Maar ook jongeren kunnen er veel aan hebben met ouders of opa's en oma's over vroeger te praten. Heel veel mensen die geen ouders meer hebben, mer ken dat er vragen naar boven komen die ze nooit hebben gesteld. Ze vinden het spijtig dat ze toen het nog kon niet in het familie verleden zijn gedoken. Dat ze nooit meer zullen weten hoe vader en moeder ellraar hebben leren kennen, waarom ze voor elkaar kozen, waar ze zich bij de opvoeding door lieten leiden en hoe ze zelf zijn opge voed, wat ze als de mooiste dagen of perio den in hun leven beschouwen en wat ze als hun belangrijkste prestatie zien." Aan het ophalen van herinneringen zitten veel positieve kanten en dat geldt niet al leen voor oude mensen, meent Buijssen, die als psycholoog met ouderen werkt in de Willem Amtsz Hoeve, een psychiatrische kliniek in Den D older. Het is niet toevallig dat mensen bij grote veranderingen in hun leven, zoals op kamers gaan wonen, trou wen of een nieuwe baan krijgen, even om kijken. Het helpt bij de verwerking van het verleden. Maar omdat jongeren nog een le ven voor zich hebben, praten zij minder lang dan ouderen over voorbije jaren. „Iedereen die een beetje interesse heeft in de oudere en goed kan luisteren, kan remi niscentie toepassen," zegt Buijssen. „Het is een sociale, gezellige activiteit. Je bezorgt de, oudere plezierige momenten, je kunt een brug slaan tussen verschillende gene raties, je krijgt een beeld van de voorbije eeuw en van je eigen geschiedenis. Het is bovendien een aangenaam tegenwicht te gen het voortdurend praten over proble men en kwalen die met de ouderdom ge paard gaan. De ouderen gaan zich door re miniscentie prettiger voelen. Soms ook minder eenzaam. Ze genieten tijdens de ge sprekken nog eens van de mooie momen ten van toen en de zelfwaardering kan ook toenemen." Reminiscentie heeft niet alleen op gezonde ouderen een positief effect. Bij depressieve ouderen verbetert het de stemming, oude ren met een rouwprobleem helpt het by de verwerking van hun verlies, demente oude ren worden rustiger en schizofrene oude ren vinden het vaak prettig om over hun jeugd, de periode dat ze nog goed waren, te praten. Huub Buijssen en Karin Poppelaars kwa men op het idee om het boek te schrijven omdat ze veel vragen kregen van mensen die met bejaarden werken, Buijssen had les gegeven aan aankomende leiders van cur- alle kanten werd gevraagd om een vervolg. „De bejaarde deelnemers waren enthousi ast Terug In De Tijd' werd als leuk, speels en nuttig ervaren. De mensen konden her inneringen delen. Dat schiep een band. Het aardige is ook dat zo'n cursus niet als betut telend wordt ervaren. Integendeel, van het verleden weten de cursisten vaak meer dan de cursusleider. Ik merkte dat het ook bij psychiatrische en demente bejaarden goed werkte. Vandaar dat het idee werd geboren een boek te schrijven waarin we vertellen hoe je reminiscentie kunt toepassen, indi vidueel of met een groep. Waar je het over kunt hebben. Aan de hand van een fotoal bum kun je al heel gemakkelijk in het ver leden duiken. Sommige mensen vinden het leuk om een levensboek te maken. In tehui zen wordt dat ook wel gedaan. Dan begrijpt hei personeel ook meer van de bewoners." Reminiscentie moet er toe leiden dat men sen zich prettig voelen. Het is dus niet de bedoeling dat er gebeurtenissen worden opgerakeld waar de betrokkene niet over wil praten. Dingen die te veel pijn doen kun je beter mijden. „Het is geen therapie. Het doel is mensen op hetzelfde moment een stukje geluk te geven." Het boek Reminiscentie bost f 24.90 en is uitgegeven bij Intro in Baarn. Ook in het hoge noorden is er zo nu en dan gedonder in de glazen. Laatst, onderweg naar de water skiclub, was de dood van eerste jaarsstudent Reinout Pfeiffer het onderwerp van discussie. De naam van de overleden stu dent kende ik toen nog niet, maar ik hoorde wel het gruwelijke ver haal over de ontgroening die 2ijn dood werd. Een mooi klote ver haal voordatje een 'fijn' middagje gaat waterlatten. Als kind heb ik geleerd om de maagstreek nooit al teveel te ver wennen als je het water ingaat en aangezien ik meer in het water lig dan op de ski's sta heb ik er ge woonte van gemaakt om me niet vol te stouwen. Toch lag my iets zwaar op de maag; de dood van de achttienjarige student. Wie stel je verantwoordelijk voor de dood van zo'n jong mens? Hier in hel noorden en in de media worden er veel woorden aan vuil gemaakt, maar ik zie er geen pro pere weg uit voortvloeien. Het enige wat ik zie en hoor is dat men met beringde en onberingde vin gers naar elkaar wijst. Al kopje- ondergaand probeer ik me voor te stellen in welke doodsangst de ad- spirant Vindicater moet hebben gezeten voor hij stierf. Iets wat een geintje had moeten zijn ein digde in een catastrofe van be nauwdheid, zweet, kots, mis schien visioenen om dan nooit meer wakker te worden. Me zo bevallig mogelijk uit het water hijsend met kroos in mijn haar vraag ik me af welk stom rund zo achterlijk is om iemand die normaal geen drinker is een li ter jenever te laten wegklokken, alsof het rary'a is. En dat zijn dan mensen die een universitaire op leiding volgen. Ik mag toch hopen dat het geen 'stomdenten'waren die medicijnen studeren. Alle res pect in acht genomen was het ook niet erg slim van de overledene om zo'n stomme opdracht uit te voeren, maar wat doe je als je jong bent en je er koste wat kost by wilt horen? Dat is de keerzijde van het drama, een drama dat mei op zichzelf staat Duizenden kinde ren en volwassenen doen dingen waar ze totaal niet achter staan, en halen stommiteiten uit om er bij horen. Weer duizenden ande ren verloochenen de hele bliks- katerse boel om er bij te horen. Waar is het het begin, maar vooral het eind van deze waanzin? Die ligt by één persoon: de persoon in kwestie, die bepaalt hoever hij of zij wil gaan, Ritzen kan gesprek ken voeren totdat 'ie blauw ziet over het aan banden leggen van overvloedig drankgebruik tijdens de groentijd van studenten, ik heb er een zwaar hoofd in dat de toekomstige elite van Nederland zich daar een borrel meer of min der van aantrekt. Nee, Ritzie doet er beter aan om Emile Ratelband langs alle studentenverenigingen te laten fietsen om de nieuwko mers er van te overtuigen dat ze ook 'nee' kunnen en mogen zeg gen zonder zichzelf een lui of een softie te vinden. En als Ratelband tóch bezig is, kan hij mij er misschien van over tuigen dat ik er vrede mee moet krijgen dat ik het waterskiën nooit onder de knie zal krijgen! Afhankelijk van de honger is deze Voor de pan- pannenkoekentaart bedoeld voor nenkoeken: 4-6 personen. Maak een pannen- 180 gram koekenbeslag van bloem, eieren bloem, 3 eie- en melk. Voeg zout toe. Bak hier- ren, 3 dl melk. van achter elkaar 7 pannenkoe- Voor de saus: ken. Maak intussen een gladde 25 gram boter, saus van boter, bloem en melk. 25 gram Houd twee eetlepels kaas achter bloem, 3 dl - en laat de rest van de geraspte kaas melk, 150-200 in de saus smelten en breng op gram geraspte smaak met peper en zout Pel en kaas. Verder: snipper de ui en fruit deze samen 500 gram methetgehaktVoegdeblokjesto- gehakt, 1 ul, 1 maat toe en kruid met peper, zout blikje tomaat- en tijm. Laat enkele minuten zon- blokjes (polpa- der deksel pruttelen. Stapel in een beila), peper, springvorm of ovenschaal de pan- zout, tijm, 2 nenkoekentaart als volgt. Pannen- eetlepels koek,beetjegehakt dan kaassaus, gehakte peter- weer pannenkoek, gehakt en ka as- selie saus enz. De laatste laag is een pan nenkoek. Bestrooi deze met de achtergehouden geraspte kaas. Dek de schaal af met aluminiumfo lie en bak de taart weer 20 minuten in een oven van 200 graden C. Derechter mr.JessevanMuyiwijck Heinz Rene Windig e n Eddie de Jon g i j^Anserruoe dB HBitFsr, BUÜBTT sc-HtPHou eew eeeTjc kort Fred Basset Peanuts Charles M.Schulz wea je dat al éêmö eerper ÖEPA4M? 2ej hij uren IK ÖA EVEN OUÉ VERVEK&EN geleden TANDARTS WET l& V«J ÊIMPÊL, 'T lè 20 KLAAR»., VANDAAG UITGELEGD OKÉ SCHAT, ONE? VOORKOMEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2