16 Louche kaartverkopers slaan munt uit Sophia SE op toernee en Daan en Annie doen even mee Verhoudingen 'beetje zoek' bij diner voor daklozen Eigenaren hebben behoud pony's in eigen hand Rotterdam houdt in begroting koers aan Sportdorp verbaasd over zandwalten voor de deur Bekendheid kinderziekenhuis vaak misbruikt Aanbrengen dempers op Erasmusbrug gestart Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 oktober 1997 Door John Bunte Geen dress-code? Dieluimet die spijkerbroeken en T-shirte gewoon binnenlaten? Voor de portiers van'het Maas- theater was het gisteravond even wennen. Het was wel een maan dag, maar toch-. Ja. Doen/ Sa geen restricties. De ftotiertfarnse yuppen-tent bij.nftstek was na melijk afgehuurd door de Socia listische- Party'' «a 6r over de tweedeling in de maatschappij te pratenlEn die moet worden afge schaft. Dus mocht iedereen bin- aem Ook in kostuum. /Ja; ifc Ben hier ook voor het «eist In het weekend zou Ik waarschijnlijk niet binnen zyn. gekomen* En dat geldt voor de meesten hier", zegt het Rotter- Chris van Heumen; terwijl het water van dé Maas tegen de ra men van hetookals discotheek dienst 'doöide 'ondergrondse' theaterkiötsL '*v 'v „Maar dat is niét?,de reden ge weest het Maastheater uit te kie zen vboride start van onze mani- festatie,We wildengewoon thea- nooit komenomdat het duur is of ze wellicht niet binnen mogen nu de zaak ook eens van bin nen zien is alleen maar een leuke bijkomstigheid.". Het kost wat, maar de SP kan het hebben. Qua ledental bijna de vierde van Nederland en met een /groot aantal gemeenteraadsleden 4 (en ook een paar wethouders), die alle verdiensten in de partijkas v storten heb je wat 'te makken*. „Maar we zien dit als een goede manier van actievoeren," aldus de voorzitter van de tweemans fractie in de Tweede Kamer, Jan Marynissen. „Het is een deel van onze activiteiten." De Socialistische Partij gaat de komende maanden het hele land door om actie te voeren tegen de tweedeling in de maatschappij. Tegen het verschil tussen arm en r(jk, dat eerder groter dan kleiner wordt Na eerst in de buurten en steden actief te zijn geweest werd de Zuidholiandse'campagne gis- teravond afgesloten in het Maas- En datïoensefl die hiér normaal 'Ervaringsdekundigen' met het nodige leed, artiesten en andere. meer of minder prominente Ne derlanders verleenden hun me dewerking. Jan Rot was er. Harry Sacksioni. En ook de cabaret groep Niet Uit Het Raam. Ande ren meldden zich via een beeld scherm. 'Nederland in tweeën' wordt nog elf maal herhaald op diverse plekken in Nederland. „We willen bekendheden uit de buurt, maar nadrukkelijk ook an deren die iets over het thema -hebben te zeggenaldus Van Heumen, die tevens als coördina tor van de campagne optreedt. Cany had bijvoorbeeld helemaal geen trek gisteren al op te treden (Th Rotterdam kennen ze me al zo goed'}, maar de columniste is wel present op de laatste mani festatie in het Amsterdamse Pa- radiso. En Dominee Hans Visser is van de partij wanneer de tour Lelystad aandoet Activiste Als lokale beroemdheden zijn on der anderen Spangen-activiste Annie Verdoold en Daan Keiler, spreekbuis van de zich roerende uitkeringsgerechtigden in Rot- terdam, presentActies hebben succes als ze breed worden gedra gen. Het moet gezamenlijk ,ge- beui en. Ik kan vanuit de Afri- kaanderwijk praten en Annie kan druk staan zwaaien in Span gen, maar echt wat bereiken is moeilijker. De verantwoordelij ken luisteren misschien wel naar ons, maar er gebeurt uiteindelijk weinig." 'Het op de politieke agenda zet ten van de tweedeling', dat was volgens Marijnissen de bedoe ling van de groots opgezette cam pagne. Ju het boek dat ik had ge schreven kwamen vooral op dat aspect, de tweedeling, veel reac ties. Toen er op zeker moment tienduizend van verkocht waren, gingen we eens nadenken over een bestemming van die op brengst Het leek ons goed die tweedeling een gezicht te geven en uiteindelijk heeft Roel Visser een fotoboek gemaakt" De illus traties van de Delftse fotograaf zijn ook te zien in alle theaters waar de campagne halt houdt. Op die politieke agenda is nog niet zoveel te zien, aldus Marij- nissen. Gisteren presenteerde de PvdA eveneens in Rotterdam het voorlopig verkiezingsprogram. „Heel braaf. Ze willen dus iets gaan doen, maar zo'n program zegt helemaal niets. Vier jaar te rug zag net ook nog niet zo slecht uit, maar leg het eens naast deze periode paars. Op de avond van de verkiezingen gaat zo'n pro gram in de pmllenbak en bepaalt de WD weer voor een groot deel wat er gebeurt." Zekerheid Het voormalig PvdA-kamerlid Frans Moor ("Ik ben nog steeds lid, maar ik stem er niet op') deelt de kritiek van Marijnissen, „Ik herken het. Nu wordt alles inge zet op het bestrijden van de ar moede. Een aantal jaren geleden ging het om de sociale zekerheid, die later opeens opzij werd ge schoven. Het was voor mij reden op te stappen. Let maar op, straks gebeurt hetzelfde," aldus de Rot terdammer. De SP gaat weer verder met de toernee. „We zijn in Rotterdam begonnen omdat hier onze roots liggen. Rotterdam is de SP van de politiek. De plek van de wer kers." Wellicht dat ze over een paar maanden nogeens terugko men bij de presentatie van het verkiezingsprogram. ..Maar die zal weinig verschillen van vier jaar terug. Wat we toen wilden is alleen maar harder nodig." Wat de portiers betreft hoeft dat niet in het Maastheater. Het SP- publiek? Te weinig tip. Door Rutger Kerstiens Rotterdam De koks vechten zich geïrriteerd een weg langs de drie camerateams, vier radio-ma kers, zes fotografen en een hand vol verslaggevers. Frans Beze- mer, teamleider van van het dak en thuislozencentrum Van Speyk in Rotterdam Noord, vraagt zich hardop af op hij volgend jaar de zaken toch niet anders aan moet pakken. Een man of twintig pers op honderd eters, is wel wat veel van het goede, concludeert hij. Onder overweldigende belang stellingvan de media kookten zes chefkoks gistermiddag in Van Speyk een gratis driegangenme nu. De gasten, Rotterdamse dak en thuislozen, lieten het zich zo op de Dag van de Daklozen best sma ken. Haring met wittebrood voor af, boerenkool met klapstuk en een kuiltje vette jus als hoofdge rechten ijs toe. De Goudse chefkok Ruud Ver- kaaik, een van de stuwende krachten achter het voor Neder land unieke project, wil met dit initiatief extra aandacht verstigen op de 'ellendige situatie van de dak- en thuislozen'. En om dat streven kracht bij te zetten kookt hij jaarlijks een stevige pot in het centrum Van Speyk. „Het menu moet vooral voedzaam zijn. Het maakt niet uit wat de samenstel ling is. Zoals wij koks naar eeri ki lo witte truffels kijken, kijken de mensen hier naar een bord boe renkool." Roger, 34, thuisloos, Rotterdam mer, schept een taartje van boe renkool. worst en jus en schuift dat met genoegen naarbinnen. „Zo lekker eten we niet vaak." Hij lacht zijn paar bruine tanden bloot. Hij vindt dat projecten als deze dringendnodig zijn omdat er naar zijn idee steeds meer dak- en. thuislozen in de grote steden bij komen. „Mensen zijn steeds meer op zichzelf gericht en hebben daardoor weinig oog voor perso nen die het in de samenleving niet meer bolwerken." Dat laatste is ook de reden dat een van zijn lotgenoten zich op de biljarttafel in een hoekje van het centrum heeft teruggetrokken. Terwijl hij op de rand heen weer wipt, be klaagt 'ie zich over de manier waarop met name de cameraploe gen van de landelijke omroepen iedereen ongevraagd op de band zetten. „Al die camera's hoeven van mij niet. Vorig jaar kwam ik op de buis en toen heeft mijn familie me uit schaamte meteen laten vallen. Een aantal van mijn vrienden is zo even bij het zien van de came ra's alweer vertrokken. Wat voor belang hebben ze erbij als ze van avond met hun kop op de buis ver schijnen? Het kan ze alleen maar schaden." Frans Bezemen „Dit is inderdaad te gek. Het gaat allereerst om de maaltijd die de daklozen door de koks en diens toeleveranciers aangeboden krijgen. Als er zoveel pers is kun je niet meer rustig van je eten genieten. Aan de andere kant is het mooi dat we zo aan dacht krijgen voor de situatie van dak- en thuislozen. Maar de ver houding is wel een beetje zoek," Ook twee wijkagenten schuiven aan. „Het is goed dat we ze ook eens op deze manier tegenkomen. Heel vaak maken we de dak- en thuislozen ook op in heel andere situaties mee," weet wijkagent W. Westendorp.Alleen jammer dat de media alleen op een dag als de ze het centrum weet te vinden, terwijl hier veel meer goede din gen gebeuren/' Maar niet iedereen ergert zich aan de pers. Een vrouw met twee slori- ge vlechtjes in het haar, schiet ex pres voor de lens van de camera een kok aan. „Het eten is wel lek ker maar toch zitten we met een probleempje. Zouden jullie vol gend jaar ons niet eens kunnen trakteren op spareribs of een lek ker biefstukje met saus?" De daklozen diezich niets van de media aantrekken laten het zich goed smaken en zouden volgend jaar ook wel eens 'spareribs of een biefstukje met saus' op het menu willen zien staan. Voor andere daklozen was alle aandacht- op zich het doel van de kokende chef koks echter te veel. Foto's Niels van der Hoeven/Rottefdams Dagblad Rotterdam De Shetlandpony's aan het Zevenbergsedijkje in ÏJs- selraonde hoeven niet allemaal weg van het terrein. Eén of twee pony's zullen mogen blijven. Voorwaarde is dat het houden van dieren op kleine schaal gebeurt en de eigenaren zich houden aan vergunningen en voorschriften. De eigenaren van de vier pony's, de familie JongeneJe, verklaarden eerder diep teneergeslagen te zijn over het besluit van gemeentelij ke diensten dat de dieren moes ten verdwijnen. Volgens R. J. Kuis van het Ont wikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR) is op verzoek van de deel gemeente onderzocht of het ter rein wel volgens de vergunningen werd gebruikt. Dit gebeurde naar aanleiding van klachten over stankoverlast. Volgens het huur contractvan het OBR is alleen het 'weiden van kleinvee' toegestaan. „De huidige hoeveelheid pony's is niet meer hobbymatig, maar bijna bedrijfsmatig," aldus Kuis. Als gevolg van het te grote aantal pony's is de mestopslag veel te groot en valt die buiten de wette lijke normen. Daarnaast hebben de eigenaren hun terrein illegaal vergroot. Een aangrenzend pad, dat loopt naar het achtergelegen boerenland, is eigendom van de gemeente. Maar de eigenaars van de pony's heb ben voor het pad een hek gezet om de rijbak te kunnen vergroten. Die grenst nu aan de heg van de buurvrouw. Omwonenden hebben veront waardigd gereageerd op de klaag zang van de familie Jongenele. „Er is geen ruzie over de pony's, maar er is ruzie over het onrecht matig toe-eigenen van een stuk grond van het OBR," aldus omwo nende A. van den Berg. „Dat is de basis van het ongenoegen." Doordat de bak is uitgebreid tot aan de heg van buurvrouwN- Bur- gerhouts, rijden de paarden dicht in de buurt van haar woonwagen. Volgens Van den Berg is Burger- houts herhaaldelijk ernstig bele digd en zelfs bedreigd door de fa milie Jongenele, bijvoorbeeld toen ze haar heg wilde knippen. Mevrouw D. van der Schee kan dat beamen. Zij komt al 25 jaar bij mevrouw Burgerhouts en vindt het onbegrijpelijk dat deze zo 'aangeklaagd' wordt Wat Van den Berg betreft, hoeven de pony's ook niet weg. Maar een oplossing door goed overleg met de eigenaars zit er volgens niet in. „Met die mensen valt niet te pra ten. Ze zijn niet voor rede vat baar." Door John Bunte Rotterdam Het is een begroting van de volharding, staat in de ka derbrief van burgemeester en wethouders die vandaag aan de Rotterdamse gemeenteraadsle den is gestuurd. De echte investe ringen rijn de afgelopen jaren al gedaan. Toen kon het geld wor den gereserveerd en nu moet op de ingeslagen weg werden voort gegaan, stelden de wethouders Si mons en Van der Tak vanmiddag bij de presentatie van de hoofdlij nen van de begroting. Wat de burgers er van gaan ma- ken is nog niet duidelijk, maar als het aan het college ligt kan er al vast één belofte worden gedaan: op de onroerende-zaakbelasting zal geen inflatiecorrectie worden toelast. De collectieve lakten moeten namelijk worden gestabi liseerd. Het volgend jaar wil het college nog eens 25 miljoen extra stoppen in de pot van het investeringspro gramma, waarin in voorgaande ja ren al 500 miljoen was gedepo neerd. Dit geld is bedoeld voor een aantal specifieke bestemmin gen. Zo gaat er 6 miljoen naar maatregelen rond de werkgele genheid, met name voor onregel matigheidstoeslagvoor Melkert 1- functionarissen. Eén mii'ccn is er voor voorbeeldprojecten voor Koers 2005 (waarbij in deelbegro tingen evenzeer extra middelen worden gereserveerd). Verder gaat er 2,5 miljoen extra naar so ciale activering om werklozen als vrijwilligers in te schakelen bij tal van projecten en hen op banen voor te bereiden en komt er 2,5 miljoen extra voor integrale jeugdzorg. Bovendien heeft het college besloten geld beschikbaar te stellen voor de totstandkoming van een Rotterdamse Rekenka mer. Hier ligt een half miljoen voor apart. Daarnaast is er extra geld voor knelpunten in het on derwijs, bijvoorbeeld de lichame lijke opvoeding, de stadsreiniging en de kunstsector. Projecten die al in het investe ringsprogramma (met daarin de heel grote langlopende projecten) of het meerjarenprogTam stonden en nu iets meer geld verlangen zijn eveneens van extra middelen voorzien. Dat geldt onder meer voor de Topsporthal en de suppor terstunnel bij De Kuip, geluid- meetapparatuur bij Rotterdam Airport en een breder tentoonstel- lingsplatforum voor kunstenaars. Ook de Croosboot wordt {voor een ton extra) expliciet genoemd in de kaderbrief. De hoofdlijnen worden doorgezet. Werk en veiligheid zijn onvermin derd prioriteit. Het ingezette be leid wordt gecontinueerd. Door Peter Louwerse Rotterdam Bij de stichting 'Vrienden van het Sophia' zyn ze niet meer zo snel verbaasd. Allerlei louche figuren proberen op listige wijze munt te slaan uit de bekendheid van het Sophia-kinderziekenhuis en de bereidheid van de mensen om daar geld voor af te staan. Onlangs was het weer zo ver: in Go- rinchem gingen kaartverkopers langs de deur. Voor het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, zo vertellen ze er leu genachtig dan bij. Voor een vergeeld setje van tien kaarten moet de argeloze koper dan vijf gulden betalen. Politie man H.K Kraajjeveld uit Go- rinchem vestigde er in het Alge meen Politieblad van 27 septem ber de aandacht op. „De kaartver kopers zijn in deze politieregio ac tief tussen zes uur en half acht 's avonds," schrijft hij. „De kaarten zijn oud en van slechte kwaliteit, wat misschien de meeste poten tiële kopers in het donker niet op valt. De verkopers hebben een valse vergunning. Navraag leerde dat het Sophia-ziekenhuis niet be kend was met de actie." Fondsenweiver Eric-Jan Broede- let kjjkt niet op van dit soort ac ties. ,Als je in een tweedehands winkel honderd van die pakjes koopt voor een gulden, en je ver koopt ze voor vijf gulden, dan maak je een mooie winst," zegt hij. „Mensen krijgen ai gauw tra nen m de ogen als ze naam van het Sophia Kinderziekenhuis ho ren en zijn dan bereid geld te ge ven." Mensen die voordoen als kaart verkopers voor het Sophia Kin derziekenhuis kunnen niet bona fide zijn. Dit om de doodeenvou dige reden dat de stichting op dit moment geen kaarten uitgeeft. •Als mensen twijfelen of de ver kopers wel te goeder trouw zijn, kunnen ze ons altijd bellen." 2egt Broedelet. „In Hiilegersberg gin gen kinderen langs de deur met het verhaal dat ze kaarten ver kochten voor het kinderzieken huis. Maar in werkelijkheid was het om zelf een centje bij te ver dienen. Gelukkig werden we ge waarschuwd." De stichting haalt jaarlijks zo'n miljoen gulden op voor het zie kenhuis. „Soms krijgen we dui zenden guldens binnen van een actie waar wy niet eens van we ten legt Broedelet uit Veelal gaat het echter om beken de acties, zoals de Roparan of de aerobic marathon. Maar ook ano nieme inspanningen van bijvoor beeld een dames-breidub leveren geld op, „Het vervelende is," ver volgt Broedelet, „dat de mensen ook de bonafide acties gaan wan trouwen," Verder profiteert de stichting van jubilea van bedrij ven. Een oliemaatschappij gaf on langs 50.000 gulden, een groente- beurs stond 10,000 af. Het opgehaalde geld wordt volle dig uitgegeven aan extra zorg, zo als thuiszorg voor kankerpatient jes. Als mensen een actie willen opzetten," benadrukt Broedelet, „laat ze dan contact met ons opne- Rotterdam Op de Erasmusbrug is gisteren een be gin gemaakt met het aanpassen van de tuien. Elk van de 32 tuien wordt voorzien van een zware hydrauli sche demper die moet voorkomen dal de brug bij slecht weer gaat schommelen, zoals tijdens het vori ge stormseizoen gebeurde, Het karwei moet begin november klaar zijn, voor de eerste najaarsstormen losbarsten. Gisteren werd van acht anti-vandalïsmebuizen (ge monteerd aan de onderzijde van de tuien) een stalen plaat verwijderd om die geschikt te maken voor de ophanging van de nieuwe dempers. Tegelijkertijd werd een gedeelte van de kunststoflaag op het brug dek verwijderd, om ook daar aanhechtingspunten voor de dempers te installeren. De oude schokdem pers, die niet op hun taak berekend blijken te zijn, worden verwijderd. Het werk wordt in fasen uitgevoerd. Volgens scheflra worden de eerste dempers, geleverd door Koni, op21 oktober aangebracht. Tijdens het werk zal het ver keer enige hinder ondervinden, maar de dienst Ge meentewerken laat weten dat de Erasmusbrug niet zal worden afgesloten. De kosten van de aanpassing zijn nog niet precies bekend. „Het gaat niet om mil joenen guldens," aldus Gemeentewerken. De aanpassing van de tuien is nodig omdat gebleken is dat bij een combinatie van regenval en een bepaal de windkracht, het brugdek gaat bewegen. Als nood oplossing zijn de tuien onderling verbonden met spanbanden. Die kunnen binnenkort weg. De inwoners van Sportdorp wisten wel dat de Sta dionweg ingrijpend zou gaan ver anderen, maar dat ze daardoor een jaar lang zandwaüen van ruim drie meter hoog voor hun deur zouden krijgen, hadden ze niet verwacht Veel verbaasde re acties dus tijdens de voorlich tingsavond over de reconstructie van de Stadionweg gisteravond in het Maasgebouw bij de Kuip. „Het is toch niet normaal/' was ais eerste te horen in de zaal toen een dia werd getoond met de zandwallen die de Sportlaan een jaar lang zullen afsluiten van de Stadionweg. Zo'n tweehonderd omwonenden zaten in de zaal. De organisator van de informatieav ond, projectbegeleider S. Ennen- ga van de dienst Gemeentewer ken Rotterdam, had slechts 75 ge- interesseerde omwonenden en ei genaren van bedrijven uit de buurt verwacht Het was dus aar dig krap in het zaaltje. In de zaal klonk, in koor, een zeer verbaasd 'Söóóó!' toen werd ver teld dat al deze maand begonnen zal worden met de zandophogin- gen ten noorden van het kruis punt Mensen in de buurt van Sportdorp hebben al te maken met werkzaamheden. Op dit mo ment worden kabels en buizen uit het werkgebied omgelegd. Half maart 1998 zal de Sportlaan wor den afgesloten. D. R. Mulder van het ingenieurs bureau van Gemeentewerken is de ontwerpleider van het project 'Recontructie Stadionweg'. Vol gens hem is de afsluiting van Sportdorp van de Stadionweg door de zandbergen inderdaad 'een beetje pijnlijk'. Maar het kan niet anders volgens hem. „De Stadionweg loopt heel steil af op dat kruispunt," aldus Mulder. „Dat is niet erg voor het autover keer. Maar als daar straks tram lijn 20 moet gaan rijden, wordt het gevaarlijk en we willen nou een maal het TramPlus-tracé in de toekomst doortrekken naar het centrum van IJsselmonde. Dat kan dus alleen maar als we het daar ophogen." „Bovendien kunnen kinderen in de winter van de zandbergen sleetje rijden," zei de ingenieur van gemeentewerken om de aan wezigen milder te stemmen. Hy heeft als kind in Sportdorp ge woond en ging toen 'altijd met het sleetje van de steile helling'. Het publiek kon het aardigheidje niet waarderen. Een andere belangrijke reden om het kruispunt vlak te maken, is dat het een rotonde gaat worden. Nu staan er op die drukke weg, waar veel verkeer vanuit het zui den des lands via de afslag Feije- noord van de A16 Rotterdam bin nenrijdt, nog stoplichten. „Door de vaart waarmee automobilisten de stad binnenrijden, is dit een zo genaamde black spot in Rotter dam," legde verkeersdeskundtge J. A. Vermeer van de dienst Ste- debouw en Volkshuisvesting (dS+V) de noodzaak van de recon structie uit. „Er vinden daar rela tief veel ongevallen plaats. Een rotonde zou het er een stuk veili ger maken. Een rotonde maakt het punt bovendien tot een ^el aantrekkelijker entree van 3e stad," vervolgde Vermeer. „Met een rotonde kunnen we ook nog een ontsluiting naar het bedrij venterrein Stadionboulevard ma ken. En de tram kan zo een lus op de kruising Stadionweg-Mara- thonweg maken. Wat nodig ris* omdat daar het voorlopige eind punt van lijn 20 komt. We weten namelijk niet hoe het tracé van de tram verder door IJsselmonde gaat lopen." De wegwerkzaamheden waarvan het verkeer de meeste hinder on dervindt, zullen eind februari 1998 beginnen en dertig dagen duren. In die tijd moeten het vrachtverkeer en de forensen het op 'de belangrijke doorvoerroute', zoals Vermeer de Stadionweg noemt, het met tweemaal één rij baan doen. Daarna 2a) er een jaar lang een tijdelijke weg met twee maal twee rijstroken liggen. Datjs evenveel als er nu ligt Mulder van Gemeentewerken probeerde de pijn bij een vrouw uit Sportdorp nog te verzack^n met: „U woont straks wel heel rus tig." Waarop de vrouw zei; „Ja, maar wel met veel zand, datbyle- der zuchtje wind opstuift." Sportdorp (linksonder) gaat tegen zandwallen aankijken, die nodig zijn om deTramPlus-lijn na het EK 2000 door te kunnen trekken naar Usselmonde. De huidige verkeerskruising komt een stuk noordelijker (meer rechts op de foto) te liggen. Hierdoor ontstaat op de ook nog aan te leggen zand vlakte ruimte vooreentramlus, een voorzieningvoor voetbalsupporters die in het jaar2000het sta dion bezoeken. Illustratie GemeentewerKen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2