18 Bond: meer aandacht voor scholing Deloitte Touch zet ook crimefighters in Rijk kiest Getronics als koper van Roccade Verwarring en 'hartzeer' door Europees rijstbesluit Bouwbonden boos op Visser Smit Hanab KPN en Philips uitTeleworld Contract voor 30 stationswinkels Akzo Nobel met Turken in vezels P. Porsius topman HMG Schilders willen goed presteren Vefdere uithouw van Palthe 'Naarmate sociale zekerheid minder wordt, wordt vakkennis belangrijker' SHB'ers bereiden acties voor RISC neemt van Hydro Agro trainingscentrum brandweer over MKB wil milieuconvenanten -- Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 oktober 1997 O» RotterdamKPN Multimedia en Philips trekken zich terug uit Te- leworld, het teletekst-bedrijf dat deze zomer in het middelpunt stond van een affaire die bij Hol land Media Groep de directeuren Boermans en Roemer de kop heeft gekost. De activiteiten van Teleworld worden overgenomen door het nieuw opgerichte Twis ter Research International, waar in Teleworld-directeur F. Vaessen een belang van 60 procent heeft. De rest is in handen van Freia Group en Alpinvest Holding. Capelle aan den Usset De CD- winkelketen Free Record Shop heeft een joint venture gesloten met NS Stations. Momenteel baat het muziekbedrijf zeventien win keltjes op treinstations uit. Dat moeten er ongeveer dertig wor den. Door het aangaan van een sa menwerkingsverband hoopt Free Record Shop in aanmerking te ko men voor de beste lokaües in de stationshallen. Arnhem Akzo Nobel brengt zyn industriële vezels onder in een combinatie met het Turkse Sa- banci Holding. Sabanci neemt in de joint venture een belang van 50 procent. Akzo Nobels industriële vezels zijn goed voor ƒ1,6 miljard omzet met 4500 werknemers. De stap heeft geen negatieve gevol gen voor de werkgelegenheid. In Nederland werken bij dit bedrijfs onderdeel 860 mensen. Rijswijk President-directeur P. Porsius van het Nederlands Om- roepproduktie Bedrijf (NOB) wordt per 1 januari de nieuwe top man van de Holland Media Groep (HMG, RTL4 en 5, Veronica). Hij volgt H. Boermans op, die op 4 ju ni van dit jaar zijn functie met on middellijke ingang moest neer leggen. Porsius ts sinds 1993 pre sident-directeur van het NOB, waar hü in 1988 in dienst trad als financieel directeur. Den Haag—De schilders gaan met hun klanten 'prestatiecontracten' afsluiten. Na een klus controleren ze samen met hun opdrachtgever of het werk volgens afspraak is uitgevoerd. De aanpak is nieuw voor de ambachtelijke sector. In 'De Standaard', een boek dat als hulpmiddel dient voor het maken van afspraken, staan 490 eisen waaraan het werk moet voldoen. De nieuwe werkwijze draagt vol gens het bedrijfschap bij tot meer professionaliteit. Amsterdam Palthe Stomerijen heeft drie bedrijven in Nederland overgenomen en één in Antwer pen. Daarnaast zijn er twintig sto- merijbedrijven aan de Duitse Pal- the-organisatïe toegevoegd, waar mee het aantal in de Bondsrepu bliek op 120 komt. In Nederland gaat het om stomerijen met een groot aantal aannamepunten in Amsterdam (Azea), Goes (Kleane- rette)en Lelystad (Quickynette), Het bedrijf, dat in 1993 failliet ging en werd voortgezet door de investeringsmaatschappij Ma- naus, heeft nu 112 filialen. Rotterdam „Ik ga integriteit verkopen," zegt de voormalige fraude-officier in het arrondisse ment Leeuwarden, mr. B. van der Lugt, als hem gevraagd werd naar zijn overstap naar de accountants- en adviesgroep Deloitte Touche. Nog maar een paar dagen in dienst van de accountants mul tinational wil Van der Lugt, naar Amerikaans voorbeeld, gaan wer ken aan een soort 'certificaat van integriteit' voor bedrijven. Zoiets als de technische ISO-normen. 'Forensic accounting', oftewel het opsporen van mogelijk criminele en frauduleuze handelingen bin nen een bedrijf, is ai enkele jaren een groeiende beroepsgroep. 'Cri- mefighter' Van der Lugt gaat lei ding geven aan dit specialisme binnen de Nederlandse vestigin gen van de accountantsgroep. Maar hij is ook uit op een soort omdraaiing van de bewijslast. Hij wil niet alleen eventuele fraude binnen bedrijven opsporen, in kaart brengen of tenslotte de rechtsgang begeleiden. „Bij grote opdrachten wordt steeds vaker een soort van bewijs van goed ge drag gevraagd aan de concurre rende aannemers." Als voormalig officier van justitie heeft hij meerdere gevallen mee gemaakt waarbij de overheid een oordeel vraagt over de integriteit van een bepaald bedrijf. 'Crimi nal auditing' heet dat in goed En gels. De overheid wjl weten of een deel van het geld niet recht streeks verdwijnt in de 'onderwe reld', aldus Van der Lugt. „En on derschat niet het belang dat de 'onderwereld" heeft by contacten met de 'bovenwereld'." Volgens Van der Lugt is de omke ring van de bewijslast een jaar of tien geleden begonnen, toen de stad New York een groot aantal scholen wilde renoveren. „De eis om een criminal auditing' te on dergaan schrok sowieso een aan tal bouwondernemingen af. Sindsdien is de bouwwereld in die stad behoorlijk gesaneerd." Van der Lugt wil op termijn wer ken aan een soort certificaat van betrouwbaarheid. Met het stem pel van een gerenommeerd ac countantsbureau, dat de integri teit van een onderneming regel matig tegen het licht houdt, kun nen bedrijven zich immers onder scheiden van de concurrent. Dat brengt de accountants overigens dichtbij specialismen als marke ting en public relations. De voorzitter van het bestuur van Deloitte Touche, mr. P. Hoo- gendoorn RA. wil inderdaad niet uitsluiten dat ook marketing een onderdeel wordt van zijn 'waren huis' voor dienstverlening met daarbinnen diverse 'boetieks'. Amsterdam Een baan voor het leven bestaat niet meer. Daarom verlegt de Industrie bond FNV de prioriteit in het CAO-beleid. Scholing is te genwoordig volgens de bond in wezen belangrijker dan loon, fatsoenlijke werktijden en sociale zekerheid. De spil waar het arbeidsvoorwaar denbeleid de komende jaren gaat draaien, wordt gevormd door investeringscontraeten die regelen dat werknemers zich kunnen kwalificeren voor de toekomst. Werknemers moeten in deze visie een goede vakopleiding kunnen volgen en zinvolle beroepserva ring kunnen opdoen. Er moet een stimulerend werkklimaat zijn, een moderne arbeidsorganisatie en mogelijkheden voor bijscho ling, vindt de bond. Het doel isdat meer mensen dan de huidige acht procent zich kunnen laten scho len en daarmee hun positie ver sterken. Het klassieke beleid waarin werk nemers hun arbeidsprestatie ruilen voor loon, behoorlijke werktijden en sociale zekerheid blijft wel belangrijk, maar moet meer in samenhang met investe ringscontraeten zijn. „Naarmate de sociale zekerheid minder wordt, wordt scholing belangrij ker," meent de bond. De bond presenteerde gisteren een pakket CAQ-voorsteUen dat handen en voeten moeten geven aan het begrip investeringscon tracten. De bond vindt dit belang rijk omdat een vaste baan tegen woordig schijnzekerheid biedt. „De ideale baas is degene die je in staal stelt om probleemloos te kunnen vertrekken," aldus CAO- coördinator C. de Wildt. Een recht op scholing en ontwik keling betekent volgens hem dat werknemers ook de plicht hebben in zichzelf te investeren. Als zij dit nalaten, heeft dat consequenties. ,Als er goede investeringscon tracten zijn, zullen er goedkopere of helemaal geen sociale plannen meer worden afgesloten." Beleidsmedewerker C. Korevaar, geestelijk vader van de investe ringscontracten, erkent dat zicht baarder wordt wat de capaciteiten van werknemers zijn. Hij weef nog niet of het vakbondsbeleid succesvol genoeg is om zwakkere werknemers binnenboord te hou den „De nieuwe generatie zal zich moeten bewijzen. Wij moeten de drempels om scholing te volgen zo laag maken." Volgens de bond vraagt het om een andere houding van iedereen. Werknemers moeten hun eigen verantwoordelijkheid nemen en anders tegen scholing, flexibilteit en mobiliteit aankijken. Werkge vers moeten verder vooruit kijken dan de waan van de dag en scho ling beschouwen als een investe ring in plaats van een kostenpost. De overheid moet zorgen dat scholing fiscaal aantrekkelijker wordt. De sociale zekerheid moet als vangnet gaat dienen om de flexibiliteit en mobiliteit ook echt mogelijk te maken. De n Jouw© gen era tJ e werknemers modt zich volgens de Industriebond FNV wat betreft scholing be wijzen. Arctiteffoto Rotterdams Dagblad Den Haag Het rijk heeft geko zen voor Getronics als koper van Roccade (3500 werknemers), het voormalige Rijks Rekencentrum. Getronics groeit door deze zoveel ste aankoop uit tot het vijfde auto- matiseringsconcem van Europa met een omzet van 3 miljard gul den en 11.000 werknemers. Vol gens Getronics-topman Risseeuw is zijn concern zo sterk, dat hij nu de beslissende stap kan maken naar de wereldtop. „We hebben nu genoeg kritische massa om ook de concurrentie van de grote Amerikaanse bedrijven beter te weerstaan." Het rijk heeft de voorkeur aan Ge- tronies gegeven znwel vanwege de (geheim gehouden) prijs, ais vanwege de toekomstmogelijkhe den die Risseeuw in zijn business plan schetst. „Op de middellange termijn kan de combinatie groei en tot een grote Europese infor matietechnologie- en telecommu- nicatieonderneming met het hoofdkantoor in Nederland," al dus Risseeuw. „We staan nu in de topvijf van Europa en hebben ge noeg kritische massa om door te groeien." Volgens Risseeuw is er geen sprake van om Roccade, net als het twee jaar geleden overge nomen Raet, te saneren ten koste van honderden arbeidsplaatsen. „De combinatie is zeer goed voor de werkgelegenheid en voor de carrièrekansen van de medewer kers" Risseeuw spreekt nadrukkelijk van een 'fusie'. Vriendelijke woor den zijn van groot belang om de Roccade-werknemers te vriend te houden. Risseeuw staat weliswaar bekend als een uitstekend en de gelijk zakenman, hij heeft ook de reputatie bijzonder zuinig te zijn, ook voor zyn personeel. Roccade is vanwege zijn ambtelijke histo rie het enige bedrijf in de automa tisering waarvan de werknemers onder een CAO vallen. Risseeuw heeft vorig jaar, waarschijnlijk preluderend op het inlijven van de voormalige ambtenaren, de eerste 'raamovereenkomst' in de sector gesloten metde bonden, ais aanloop naar een CAO. Getronics wordt strak en indivi dueel geleid door Risseeuw. Dat maakt hem niet bijzonder geliefd bij zijn ondernemingsraden. Ook onder werknemers van Roccade bestaat vrees voor de sterk eentra- Ie manier van leiding geven. Grote partner Vorige maand nog nam Getronics het Noorse Arc, met een omzet van enkele honderden miljoenen, over. Dat was maar een tussen doortje waarvan „de opportuniteit zich voordeed", aldus Risseeuw. De grote internationale partner waarnaar Risseeuw op zoek wil om door te stoten naar de wereld top, komt volgens de bestuurs voorzitter nu in zicht. „DAar kun nen we in alle rust naar toe wer ken." De toetreding van Roccade, na af ronding van de onderhandelin gen eind dit jaar, „zal over het lo pende j aar hooguit een licht druk kend effect hebben op de winst groei," aldus Risseeuw, en vol gend jaar „een stevige bijdrage le veren aan de winstgroei." Getronics, het vroegere Geveke Electronics, is door Risseeuw ge kocht uit de boedel van het voor malige SHV-coneem en in 1985 naar de beurs gebracht. Sinds dien zijn omzet en winst twaalf jaar achtereen gegroeid met 23 procent per jaar. Via talrijke over names is Getronics gegroeid tot de nummer twee van Nederland, vlak achter Philips-dochter Ori gin. Getronics-dochters produce ren elke maand 2,3 miljoen sala risstroken. Door Roccade zal dat aantal nog sterk toenemen. Roccade beschikt over de krachti ge rekencentra die Getronics no dig heeft bij zijn internationale expansie. Recentelijk zijn onder meer de Amsterdamse (GCEI) en Rotterdamse (GRC) aangekocht. Daarnaast telt het concern met een omzet van 700 miljoen gulden en 3500 werknemers dochterbe drijven als Pink Elephant, Bow House, Data Process, RCC, L+T Informatica en Consist. Aanvankelijk waren ook EDS, Origin, Debis en IBM in de race voor Roccade, maar uiteindelijk heeft alleen IBM een concurre rend bod uitgebracht. Vrienden Door de keuze van de Staat der Nederlanden, die alle aandelen houdt van Roccade NV, voor Ge tronics, krijgt ook de topman van Roccade, H. Bosma zijn zin. Bos- ma kan het uitstekend vinden met Risseeuw, vertelde hij zelf, en hij vindt dat een 'niet onbelang rijk' gegeven voor de overname. Risseeuw laat desgevraagd weten dat Bosma zeker een plaats in de nieuw te vormen eoneemleiding zal krijgen. „Dat mogen we ho pen." Begin vorig jaar meenden de bei de vrienden de overname al te hebben beklonken. Bosma maak te toen bekend dat Getronics voor de directie van Roccade 'de eerste en enige kandidaat' voor overna me was. De Tweede Kamer gooide roet in het eten door onverwacht een openbare veiling van het door Bosma gestroomlijnde en winst gevend gemaakte concern te ei sen. Risseeuw, die al jaren werkte en masseerde aan de inlijving van het staatsbedrijf, klapte bijna uit elkaar van woede en dreigde in fe bruari van dit jaar zijn omvangrij ke orders aan Roccade stop te zet ten, wanneer het bedrijf in han den zou komen van een buiten landse concurrent. Getronics en Roccade opereren al jarenlang nauw verweven. Voor uitlopend op een samensmelting namen de bedrijven aanvankelijk gezamenlijk Raet over. Maar doordat de verkoop van Roccade langer duurde dan gehoopt, zagen Risseeuw en Bosma zich in sep tember '95 gedwongen het 50-pro- centsaandeel van Roccade over te hevelen naar Getronics. De be drijven werken ook samen, met KPN, in de onderneming Trionet, die het landelijke communicatie netwerk van de overheid ON2ÖOO bouwt. Door de innige samenwerking en de voorbereiding kan de nieuwe combinatie nog dit jaar een vlie gende start maken. Risseeuw gaat er prat op overnames gewoonlijk uit eigen middelen, zonder in menging van banken, te betalen. Hoe hij het deze keer doet, weet de topman nog niet. Maar zijn kaspositie van 460 miljoen gulden biedt een riant uitgangspunt, laat hij weten. Ook de uitgifte van nieuwe aandelen zijn volgens hem een optie. Rotterdam De Bouw- en Hout bonden van FNV en CNV en de kleinere vakorganisaties HZC en FIV/FBV vinden dat Visser Smit Hanab de bouw-CAO ont duikt. Het in Papendrecht geves tigde dochterbedrijf van het Rot terdamse aannemingsconcem Volker Wessel Stevin is van plan ruim driehonderd bouwvakwerk nemers onder te brengen onder de metaal-CAO. De bonden hebo den geëist dat dit besluit wordt in getrokken. Er is een ultimatum gesteld, dat inmiddels al is ver streken. Komende donderdag is er in Dordrecht een bijeenkomst voor de betrokken leden. Visser Smit Hanab houdt zich onder meer bezig met het leggen van kabels en leidingen. Dat is een voornamelijk ondergronds karwei, dat onder de bouw-CAO valt Omdat er ook laswerk aan te pas komt, verdenken de bonden de Volker-dochter ervan een goe de reden te hebben gevonden om ineens de metaal-CAO toe te pas sen. Deze overeenkomst brengt minder loonschalen met zich mee. Ook kan het akkoord de con currentiepositie van de sector ver beteren. De bonden zijn van me ning dat arbeidsvoorwaarden nooit onderwerp van concurrentie mogen zijn. Volgens CNV-be- stuurder M. Post kan het bij do andere CAO voor een gemiddelde Visser-werknemer jaarlijks twee duizend gulden netto schelen. Als een groot concern als Volker dit gaat toestaan, dan krijgen de kleinere bedrijven een vrijbrief ook de CAO niet toe te passen. En dat zou een ramp zijn." Tijdens drie eerdere vergaderin gen in juni dit jaar waar circa 350 werknemers van Visser Smit Hanab op af waren gekomen, lie pen de emoties zo hoog op dat het de bonden grote moeite kostte te voorkomen dat er een wilde sta king zou uitbreken. Post sluit niet uit dat er na donderdag alsnog wilde acties komen. .Rotterdam Als morgenavond de ongeveer 300 werknemers van de Amsterdamse havenpool SHB collectief worden ontslagen, en als de Vervoersbond FNV dat niet tegenhoudt en niet alsnog een le denvergadering uitschrijft, dan komen er onbeperkte acties in zowel de Rotterdamse als de Am sterdamse haven. Dat voorspelt de voorzitter van de Ondernemingsraad van de Rot terdamse SHB, J. Toussaint. Hy wilde gisteren geen ultima tum noemen omdat de bond vol gens hem al lang weet hoe de werknemers erover denken. „De draaiboeken liggen al klaar," al dus Toussaint. De Amsterdamse pool, net als de Rotterdamse enige jaren geleden met geld van de overheid en ha venbedrijven geprivatiseerd, is failliet. Sinds vorige week is koortsachtig overlegd over een oplossing voor het bedrijf, en on der leiding van de curator is in middels met ook de vakorganisa ties een reddingsplan overeenge komen. Maar dat behelst onder andere het collectieve ontslag van alle Amsterdamse SHB'ers, waar na de helft weer in dienst geno men wordt. De anderen verdwij nen in een nieuwe pool, betaald vanuit de WW, waaruit pieken moeten worden opgevangen. De Rotterdamse SHB verkeert ook in moeilijkheden. Bonden en directie denken er met een korte re werkweek voor iedereen uit te komen. De ondernemingsraad van de SHB verzet zich daar te gen. Volgens de raad moet de Ver voersbond zich sterker maken voor een goede verdeling van het werk in de haven. Rotterdam RISC Fire Safety Training, het opleidingsinstituut voor brandbestrijding op de Maasvlakte, neemt de exploitatie over van het brandweertrainings centrum van Hydro Agri Rotter dam. Het akkoord, dat met terug werkende kracht ingaat per 1 sep tember dit jaar, houdt in dat RISC gebruik maakt van het complex. Ook draagt het zorg voor de perso nele invulling van het terrein. Hydro Agro, producent van onder meer kunstmest, behoudt de ver antwoordelijkheid over het mi lieu. De elf medewerkers van het instituut zijn in dienst getreden bij RISC. Het nieuwe trainings centrum opereert onder de naam RISC Vlaardingen. RISC beschikt behalve over een vestiging op de Maasvlakte en nu Vlaardingen ook over een trai ningscentrum in Den Haag. Het oefencomplex op de noord-west hoekvan de Maasvlakte moet bin nenkort plaats maken voor de bouw van een nieuwe fabriek van Arco Chemie. RISC verhuist nu naar een terrein verder op de Maasvlakte, bij de Suurhoffbrug langs deEuropaweg. Delft MKB-Nederland wil dat de overheid minimaal 100 miljoen gulden uittrekt voor meeijarenaf- spraken tussen het MKB en de overheid over de milieubelasting van het bedrijfsleven. Volgens de werkgeversvereniging voor het midden- en kleinbedrijf is zo'n vorm van milieuzorg effectiever dan het huidige, geformaliseerde, milieuzorgsysteem. MKB-Nederland vindt dat het MKB vooral gebaat is by vrijwilli ge, praktisch toepasbare, maatre gelen om de milieubelasting te rug te dringen, In de praktijk wordt bij milieuzorgsystemen di rect gedacht aan een manag- mentinstrument. „Voor onderne mingen sluit dat niet aan bij de huidige manier van werken," al dus MKB-Nederland. Volgens de organisatie moet by de voorgestelde meerjarenover- eenkomsten de geldende wet- en regelgeving als uitgangspunt worden genomen. Brancheorga nisaties zullen deze vertalen naar concrete, realiseerbare techni sche en organisatorische maatre gelen waar individuele onderne mingen redelijkerwijs aan kun nen voldoen, In overleg met de overheid kunnen deze afspraken vervolgens worden vastgelegd jn meerjarenafspraken. „Milieu en economie kunnen hand in hand gaan wanneer de overheid niet meer de nadruk legt op regels De minimaal 100 miljoen gulden zyn volgens MKB-Nederland no dig om branche-organisaties in staat te stellen voorbeeld- en voor lichtingsprojecten op het gebied van milieuzorg te ontwikkelen. Het geld kan volgens de organisa tie gevonden worden uit de 750 miljoen gulden die het kabinet voor de reductie van de C02 ter beschikking heeft gesteld. 1, Groningen (-) 177771172.533 1 1168.856 2. Biesland I 1234.729 3. Drenthe 4ZZZZZ2 247-968 j I 248.915 4. Overijssel (-) 17777771 259.938 1 3 246.173 5. ëefcSeriaml (-) 'aLLLLLLLi 307.508 ■I 1286.098 6, Utrecht VnZim 322.155 ■f~ i 331.537 7. Noord-Holland '.7777777 274.561 Z I 277.232 S.ZuWRottand (-) 7777771 257.129 253.771 9. Zeeland P7777 205.049 'I1 219.100 10. Noordflrabant .777/7/7"] 301-780 4 t 290.299 11. Limburg '\i i i i Lu '2G0.32' 1 I 257.814 12. Flevoland 7777771 244.046 1 7 1235.993 Prijsontwikkeling koopwoningen Door een Iets ruimer aanbod iljn de gemiddelde prijzen van koopwoningen In m verschillende provincies gedaald. (777) =juli 1997 1 - augustus prijzen prijzen gestegen H otterdam» Dsgbladanp/brofi. NVM Door Paul Koopman Luxemburg Een besluit over 160.000 ton rijst en 36.000 ton sui ker heeft de Europese Unie en "vooral Nederland gisteren in gro te verwarring achtergelaten. Ru zie binnen het koninkrijk, een volgens minister Van Mierlo 'bi zar' arrest van een Haagse rechter en een onzekere vrede in de Unie was de balans na een dagje poke ren over de exportreehten van de Antillen en Aruba in Europa. Staatssecretaris Patijn van Bui tenlandse Zaken kwam '5 mid dags met een zoetzuur gezicht melden dat de vijftien lidstaten een compromis hadden bereikt over de rijst- en suikerexport van de Nederlandse overzeese ge biedsdelen. De dramatiek van de ze gebeurtenis mocht volgens Pa tijn niet onderschat worden. „In mijn hele loopbaan ken ik. geen dossier dat zoveel gevoelens van ontreddering en hartzeer heeft veroorzaakt," zei hij. Kort daarvoor had de rijksminis terraad (het kabinet inclusief de premiers van Aruba en de Antil len) voor het eerst in de geschie denis van het koninkrijk met 'meerderheid van stemmen' een besluit genomen, namelijk dat het Europese ryst- en suikereom- prorrüs acceptabel was. Een kind kon weten dat deze stap in de Caraïben als niets minder dan 'verraad' zou worden opgevat Maar het kabinet-Kok vond vol gens betrouwbare bronnen dat Aruba en de Antillen al te lang hadden dwarsgelegen. Nog in de- cember vorig jaar blokkeerden zij tot woede van de overige veertien lidstaten en de Europese Com missie een compromis dat duide lijkheid moest scheppen over de Antilliaanse exportrechten. Door hardnekkig dwars te blijven lig gen zou Nederland alle krediet in Brussel verspelen, vreesde het kabinet-Kok. Dat bleek geen mis vatting. Uitgerekend Benelux- bondgenoot België dreigde giste ren met tegenacties als Nederland (lees: de Antillen) geen eieren voor zijn geld zouden kiezen. Oorzaak van het al lang slepende Antilliaans-Europese conflict is een regeling die in 1991 onder druk van Frankrijk en Engeland werd getroffen voor de zogeheten 'Landen en Gebiedsdelen Over zee'. Bedoeld was deze gebieden een handje te helpen via gunstige Europese handelsregelingen. Zo zou bewerkte rijst vrij van heffin gen ingevoerd mogen worden. Maar de Antillen en Aruba maak ten al te enthousiast gebruik van deze voorziening. Onder ambtenaren van land bouwcommissaris Fischler wordt op vrolijke momenten vaak de anekdote van de Antilliaanse rijst verteld. Het verhaal wil dat op de Antillen een schip met rijst uit Su riname of Guyana arriveert. Een Antilliaan in hemdsmouwen klimt in het laadruim, pakt een schop en gooit wat ryst in de lucht, 'Olé' roepend. De passaatwind voert wat rijstvlies- jes weg en daarmee is de lading veranderd in 'bewerkte rijst'. Het spul kan vrij van heffingen naar de Europese Unie worden uitge voerd: kassa! Deze rijstroute heeft zich in een enorm succes kunnen verheugen; in nog geen zes jaar tijd vertwaalf- voudigde de export van 20.000 naar 240.000 ton. Met name Span je en Italië, zelf rijstprodueenten, voelden zich daardoor enorm be nadeeld. En de Antillen wilden de truc herhalen met suiker, nu goed voor een export van 3000 ton per maand. DU laatste zou de Europe se schatkist uiteindelijk liefst honderd miljoen gulden per jaar kunnen gaan kosten: kassa! Maar het compromis (beperking van de suiker en rijstexport) was nog niet beklonken, of een ambte naar drukte minister Van Mierlo een fax in zijn handen. Daarop stond de uitspraak van de arron dissementsrechtbank te Den Haag in een kort geding, aange spannen door een suikerexpor teur uit Aruba. „Er is toen even binnensmonds gevloekt," wist een ambtenaar in de omgeving van ue minister te meiden. Van Mierlo zelf had het 's middags lie ver over een 'buitengewoon bizar vonnis'. „De uitspraak zegt ,dat Nederland het eerder aanvaarde compromis van de Europese mi nisterraad niet mag uitvoeren," verzuchtte hij. „We zitten in. een wat merkwaardige situatie."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4