De Peper-haters in Rotterdam Koude kermis dreigt voor Bosnische Kroaten an ft Boos, woedend, woest Wethouders Negatieve nabeschouwing over R Festival Poldermodel lijdt ook wel eens aan stroperigheid Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 oktober 1997 Onder eindredactie van AnnemJek van Oosten, tel.: 010-4004358 Binnen een week stonden de voor aanstaande mannen met uitzicht op gouden handdrukken, riante wacht geldregelingen of carrièreperspectieven in bet nieuws. Geen tycoons uit het turbulente bedrijfsle ven, maar knapen uitde(semi-)overheidssector, men sen die eigenlijk net als de gewone uitkeringsgerech tigde of ambtenaar een karig en moeizaam verkregen inkomen zouden moeten krijgen. Die voorkeursbe handeling en de gelden waarmee m hun geval wordt gesmeten, het is om boos van te worden. Krasse (be schermeling van Simons), de man die als directeur van de Sociale Dienst ruim 70.000 gulden achterover drukte en nu zijn wachtgeld als voormalig wethouder vanTilburgopstrijkt.hieldafgelopenweekinAmster- dam een toespraak voor ondernemers over hoe een on - geluk in een klein hoekje zit. Toegangsprijs: vijfhon derd gulden, Brinkman (beschermeling van Peper), voormalig korpschef van de Rotterdamse politie, nog geen blauwe maandag in dienst en niet functione rend, koerst openlijk aan op een gouden handdruk. Haasbroek (beschermeling van Haasbroek), de door tweelingbroer en directeur van Radio Rijnmond Nico bijna twee jaar geleden neergepote directeur van Stads TV, raasde samen met sloper Krul in rap tempo door het huidige Rij nmondTelevisieom lastige redac teuren eruit te donderen. De kijkcijfers vallen even wel tegen en Haasbroek zoekt het nu, evenals zijn broer, hogerop m Hilversum als directeur van de Hu manistische Omroep. Het hoofd van de afdeling On roerende Zaak Belasting moet verdwijnen omdat de taxaties niet deugden. Dat hadden we nou niet ver- wachttoen we eenjaar geleden inde hal van het belas tinggebouw eisten dat die honderden huurders uit de Afrikaanderwijk na maanden wachten eindelijk na verkeerde taxaties de hun toegezegde teruggave zou den krijgen. Wat deze dure mannen gemeen hebben is d at ze van overheidswege gefinancierd wordendat ze een kruiwagen hebben gehad.datzeopeenautontaire wjjzeeen bezem door hun organisatie wilden halen en dat ze na hun falendesondanks ruime carrièrekansen hebben of op een ruimhartige gouden handdruk aan spraak kunnen maken. Wat je dan zo woedend maakt is datdie mannen het nog allemaal de normaalste zaak van de wereld vinden ook. Daan Keiler, Bolnes De heer Van Dongen, voorzitter van de PvdA Rotter dam, vindt dat 'zijn' wethouders het de afgelopen raadsperiode heel goed gedaan hebben. Nu heb ik.als inwoner van Rotterdam, daar een hee) andere mening over. Het gaat my nu met om de mensen, maar om de feiten, wat hebben zij verbeterd ten opzichte van 3,5 jaar geleden. Behalve veel eerste palen slaan en linten doorknippen, vallen my de vele buitenlandse reisjes op. Maar van schoon, heel. veilig en werk heb ik niet zoveel opgemerkt. Van werk, werk en nog eens werk, isookweinigtereehtgekomen.Hetlandeljkwerkloos- heïdscijfer is procent: in Rotterdam is dat 15 procent, meer dan hetdubbeledus1 (Hierbij heb ik dan nog met eens de ontslagen heer Brinkman geteld). J. v,d. Velden, Hoogvliet Door Peter Swinkels Op 30 september publiceerde deze krant een nabeschouwing van Hans Maas, chef kunstredactie, over De VoorUITblik en het R Festival. Vooringenomenheid, weinig kennis van za ken en negativisme zijn de pylers waarop hij zijn ar tikel heeft gebouwd. Als organisator van een van de gewraakte evenementen, maar vooral als liefhebber van stad en kunst, wil ik hierbij graag enkele kantte keningen plaatsen. Begin september kende Rotterdam voor de tweede maal De VoorUITblik, de opening van het culturele seizoen. (De Uitgaansmarkt bestaat al een paar jaar niet meer!). Via de multimediaformule 'Lees, Kijk en Kom' zijn door de WV Rotterdam samen met het Al gemeen Dagblad en met TV Rijnmond, meer dan een half miljoen inwoners in Rotterdam en omgeving ge ïnformeerd over wat er allemaal te gebeuren staat in theater, museum en concertzaal. Dit jaar was er voor het eerst eer. Cultureel Informa- tiepaviljoen in een theatertent bij hotel New York, waar de cultuur letterlijk geproefd kon worden. Van de ruim tienduizend bezoekers mochten wij over het algemeen enthousiaste reacties ontvangen. Natuur lijk niet alleen maar complimenten, dus volgend jaar maken we het nog completer, gezelliger en informa tiever. Graag uw kritische commentaar, heer Maas, maar wel eerst even informeren. Dan het R Festival, waaraan Maas de meeste woor den besteedt. Heimwee naar de tijd van echte man nen als Huub Bals en Adriaan van der Staay hangt als een grauwsluier over zijn analyse. Maar helaas voor Hans Maas hebben we anno 1997 in Rotterdam het R Festival met een paarse octopus als logo. Ik heb tijdens de tien festivaldagen een aantal hele mooie dingen meegemaakt. Ik noem slechts "De ziekte die jeugd heet' van het Ro Theater, de spiritu ele bustour 'Nights in this city' van Forced Entertain ment/Rotterdamse Schouwburg, de tentoonstelling 'Kinderen kiezen kunst' in Boymans van Beuningen en de spetterende modeshow van en door jongeren op de slotavond in Nighttown. Tot mijn plezier was het festival dit jaar voelbaar in de stad aanwezig, niet alleen door het wapperen van vlaggen, maar ook door de voorstellingen die buiten plaatsvonden, zoals 'De kleine Zeemeermin' op het Schouwburgplein. Wat mij betreft was dit R Festival een geslaagde poging om kunst en stad bij elkaar te brengen. Natuurlijk was er overlast, maar we wonen toch niet in een dorp? Natuurlijk was het festivalpro gramma zeer divers en te omvangrijk voor één per soon om alles te kunnen volgen, maar «vat ik gezien heb, beviel me meestal wel. Terugkijkend is de vraag waarom de bibliotheek het ene jaar wel meedoet en het andere jaar niet, niet de eerste die bij mij opkomt. En de suggestie om proble men van het Gergiev Festival te bestrijden ten koste van het R Festival vind ik wel heel erg vlot bedacht. Graag uw kritische commentaar, heer Maas, maar mag ik verschoond blijven van uw 'ideetjes' uit de losse pols. Overigens ben ik van mening dat we eral ies aan moeten doen om Gergiev zo lang mogelijk in Rotterdam te houden. (Peter Sioinkels is manager kunst cultuur van de VVV Rotterdam Tekening Theo Gootjes Door Marcel Potters Teken aan de wand. Een willekeu rige voorbijganger m de Beurstra- verse reageert op het dreigende ontslag van tweehonderd politie surveillanten. De betrokkene is echt kwaad: „Ook dit idee zal wel weer uit de koker van onze burge meester komen. Ze kunnen beter die Peper een blindgier geven in plaats van de politiesurveillan ten." En dat terwijl Peper het, bijna ge lijktijdig, juist opneemt voor de surveillanten. Ook vorige week was het raak. Jacky Chan filmde op de Eras- musbrug. Die moest dus worden afgesloten. Leuk voor Rotterdam, zo'n film. Toch? „Het zal best," reageerde een man. „Burgemees ter Peper maakt zelf geen gebruik van de tram. De weg naar Wasse naar is gewoon open." Waarmee maar weer eens is vast gesteld: schelden op Peper is bon ton jn Rotterdam. Of nu de dak goot lekt, er gaten in een fietspad zitten of de verlichting in Hille- gersberg te wensen overlaat, onze burgervader is de sigaar. Hij is de lokale pispaal en hij is dat al jaren. Met wethouder Hans Simons als redelijke tweede. Uitgemolken Het actualiteitenprogramma 2 Vandaag deed er onlangs nog een schepje bovenop. Een duik in het stoffige archief leverde een rij al eerder stevig uitgemolken 'Rotterdamse blunders' op, die op het conto van Peper werden ge schreven. Het fiasco rondom het 650-jarig tositan van de stad, Per ron Nul, de mislukking van de stadsprovincie en -uiteraard! - de affaire Brinkman. De moraal van het verhaal: Rotterdam is Pe per beu. Tijdens de uitzending viel een nieuwe term, die de kern van de zaak goed samenvatte: Pe per-hater. WD-raadslid Ella ter Kuile was het in elk geval niet, zo'n Peper-hater. Het toenemen van de kritiek op Rotterdams eerste burger komt niet uit de lucht vallen. Peper wordt gezien als het arrogante boegbeeld van de al even arrogant bevonden PvdA, die jaren de baas was in de Maasstad. Enkele onge lukkige acties van de burgemees ter in zijn beginperiode zetten de toon. Hij ging 'luchtig' met alle kritiek om; een karaktertrek die hem in het algemeen niet in dank wordt afgenomen. Nog steeds kan Peper onaangedaan reageren. Is de kritiek terecht? Soms wel, meestal niet. Waar gehakt wordt vallen spaanders, en dat geldt ook voor burgemeesters. Wat een ob jectieve beoordeling van Peper niet ten goede komt, is dat zijn missers tot buiten-proportionele omvang worden opgeblazen, en hem nog jaren worden nagedra gen. En, zoals vastgesteld, hij krijgt dingen in de schoenen ge schoven waaraan hij part nog deel heeft. Bokken Trouwens, laat iedereen maar eens vyfticn jaar terugrekenen. Laat ieder voor zich persoonlijk nagaan wat hij of zij in die periode voor bokken heeft geschoten. Stop maar met tellen als je tien missers op een rijtje hebt. Natuur lijk, bij burgemeesters tikt het harder aan en kost het een enkele keer ook wat meer. Maar toch. Als Peper zo'n zwakkeling zou zijn, waarom is hij daarop nog nooit afgerekend? Zijn opponen ten schermen ermee dat hij mil joenen guldens heeft verkwist aan op non-actief gezette mede werkers, de naam van Rotterdam te grabbel gooit en alleenheerser- tje speelt. Dat moet toch een keer tje misgaan? Is Peper dan zo sterk, of zijn z'n tegenstanders zo rwak? Misschien dat wat dit betreft de situatie in de Rotterdamse ge meenteraad het meest tekenend is. Als Peper al onder vuur komt te liggen, houdt hij zich doorgaans moeiteloos staande. Een schram metje na de sluiting van Perron Nul, een deukje door Brinkman, en dat is het. Wie weet dat zijn on gegeneerd geeuwen tijdens raadsdebatten daaraan is te wij ten: gebeurt er nog wat, of hoe zit het, lijkt hij ermee uitte beelden. Kalmte Peper weet het zelf waarschijnlijk het best: hij heeft het inmiddels allemaal al een keertje meege maakt. De kalmte heeft reeds ja ren geledpn zijn intreden gedaan. Of het nu de CMI-ramp is, de toe standen rondom het bezoek van Clinton aan Rotterdam of -nog maar eens- aflevering 88 uit de affaire Brinkman, het brengt hem niet meer van zij n stuk. Onderschatting van de situatie, zeggen zijn kritikasters. Je zou ook kunnen stellen: controle over de situatie. Desalniettemin lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat Rotterdam uitgekeken is op Peper. Net zoals een voetbalclub uitgekeken kan raken op een trainer, een land op een vorstin en een korps op zijn korpschef, is ook een stad na ver loop van tijd toe aan een nieuw ge zicht. En laten we wel wezen, na een derde ambtstermijn heeft hij achttien jaar Rotterdam achter de rug en dat is tegenwoordig voor burgemeesters aan de lange kant. Pas dan, na zijn vertrek, zal blij ken wat zijn werkelijke waarde was voor Rotterdam. Dat het mis schien toch wel lekker was, die daadkracht. Dat hij een harde werker was, en achter de scher men toch heel wat voor elkaar heeft gekregen voor de stad. Je zelfs om hem kon lachen, met die speciale humor die op onverwach te momenten de spanning brak, En voor dat legertje critici onder ons: dat je toch wel heerlijk kon kankeren op die Peper. Door Prof. dr A. B. Ringeling Peper bij Rotterdams trots, de Erasmusbrug. De burgemeester is de lokale pispaal - en dat al jaren. Foto Nteis van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Nog maar kort geleden had iedereen er de mond van vol. 'De besluitvorming bij de overheid is te stroperig. Het nemen van beslissingen gaat veel te langzaam. Politiek-bestuurlijke beslissingen kosten veel te veel tijd. Alle belangen moeten erbij worden betrokken. Eindeloos wordt er vergaderd. Dat moet afgelopen zijn. Al die adviescommissies dienen opgeheven te worden. De politiek moet weer het pri maat hebben en ferm de koers uitzetten.' Dat was de boodschap van het kabinet-Kok bij zijn aantreden. Het is wat rustiger geworden rond de stroperigheid: En daarisook reden toe. Vooreen deel zijn dieredenen heel platvloers- Nederland heeft onlangs een belang rijke internationale prijs gekregen voorde wijze van besluitvorming die wel als het 'polder-model' wordt aangeduid. Vertegenwoordigers van andere landen, komen hier kijken hoedatNederlandse succes-model werkt. En een beetje politicus probeert onder die om standigheden te delen in het succes. Minder platvloers isdtat het in ons land,in vergelijking met ons omringende landen, ook relatief goed gaart Datus geen uitspraak over de wijze waarop de welvaart in ons land wordt verdeeld, maaralleen eenover inter nationale vergelijking. Het is dus niet zo vreemd dat anderelanden vol belangstellingzijn over de redenen van het succes. Kunnen zij,als zij op een vergelijkbare wijze te werk gaan ais Nederland, ook zo succesrijk! zijn? Van nog groter belang is dat door verschillende waar nemers de wijze van politieke besluitvorming in Ne derland als een belangrijke oorzaak van het economi sche succes wordt beschouwd. Wat is dan zo kenmerkend aan die besluitvorming?. Ons land Menteen staatstraditie die consensusgericht kan wo rden genoemd. We zijn gericht op het bereiken van overeenstemming in plaats van op het benadruk ken van onze verschillen. De politiek maakt het bo-1 vendien niet in zijn eentje uit. We kennen een lange geschiedenis van overleg tussen publieke en private partijen. Dat overleg heeft plaats over economische* problemen, over werkgelegenheid en over sociale ze kerheid. Maarniet alleen het sociaal-economische ter rein is onderwerp vanoverlegen onderhandeling. Dje traditie bestaat ook al vele jaren op het terrein van de woningbouw, van het onderwijs en van hetwelzijn. Dc organisatiesdieop die terreinen actief zijn overleggen met politieke vertegenwoordigers over de ontwikke lingen op hun terrein. Ze zijn niet louter uitvoerders van wat politiek wordt bepaald, maar praten mee ovèr wat er moet gebeuren. En dat kost tijd. Vandaar ook het geroep een paar jaar geleden over stroperigheid- En het gaat niet altijd goed. Het model is niet een succes-verhaal op alle ter reinen vanoverheidszorg.Landbouwenvolksgezond- heid zijn voorbeelden van terreinen waarop de in- 1 brengvandebelangengroepenzogrootisdatdesector ontspoorde. De polder liep, anders gezegd, op die ter reinen onder. Maar in andere gevallen is het Nederlandse besluit vormingsmode] een heel waardevol model. Wie vindt dat de besluitvorming door al dat overleg veel te lang duurt, moet bedenker dathet vaak veel langer duurt om iets voor elkaar te krijgen waar de betrokkenen te gen zijn. De aanleg van de Betuwe-lijn moge als illus tratie dienen. Ook de betrekkelijke arbeidsrust in ons land, we kennen immers weinig stakingen, is een van de gunstige effecten. Maar de belangrijkste eigen- schap van het model is dat de verantwoordelijkheid voorwater inonsland gebeurt,niet alleen doorpolitici wordt gedragen. Ik doe niet af aan de belangrijkheid van hun functie. Maar politiek is te belangrijk om aan politici over te laten. Alle burgers en hun organisaties dienen publieke verantwoordelijkheid te dragen. Het polder-model biedt daar de gelegenheid toe. Het is maar goed dat het kabinet-Kok zijn oorspronkelijke boodschap wat uit het oog heeft verloren. (Prof. drA. B. Ringeling is hoogleraar bestuurskunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam) Hoofd redactie: J, PnnsenLP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Riibrfekschefa: Eind radactie Vormgeving RU, van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister, Regio Voome-Putten: C.G, Buitendijk Regio Waterweg J,A. Rozendaal. Regio Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen Rego Zuid: M. Schreuder, Nieuwsdienst/Bmnen/buitenland: 8.V, Verkade, Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. deVnes Illustratie: F. van Someren. informatiebeheer G J. van den Hil. Sport P. Ouwerkerk. Ei ndredactie Rotterdams Dagblad TV: M. de Jong Door Marjolijn de Cocq Een goede deal of een loze belofte? Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag kreeg gis teren tien Bosnisch-Kroatische verdachten min of meer in de schoot geworpen, onder wie de hooggeplaatste Bosnisch-Kroatische leider DarioKordic. Na wekenlange zinspelingen op hun vrijwilli ge, maar zeker niet onvoorwaardelijke komst naar Den Haag, zouden de Bosnische Kroa ten vorige week over de streep zijn getrokken door Amerikaanse garanties dat zij 'snel'wor den berecht Maar zij zouden wel eens van een koude kermis thuis kunnen komen. De tien worden verdacht van oorlogsmisda den bij de etnische zuiveringen in de Lasva- vaiiei in Ccntraai-Bosnië tussen mei 1992 en mei 1993. Allemaal denken zij in Den Haag hun onschuld te kunnen aantonen. Het was het schrikbeeld van de eindeloze wachttijden voor processen bij het tribunaal dat hen er tot nu toe van zou hebben weerhouden naar Ne derland te komen. Zij vinden het bij monde van hun advocate 'ontoelaatbaar', maanden, zo niet jaren, in de cel te moeten voordat hun schuld is bewezen. Zie hun 'eigen' generaal Tihomir Blaskic, die zich vrijwillig meldde, maar vijftien maanden vast zat (zij het onder huisarrest in een luxe-villa) voor zijn proces zelfs maar kon beginnen. Toen uit Kroatië de eerste signalen werden opgevangen over een mogelijke deal met ze ven, dan wel negen, dan wei elf Bosnisch- Kroatische verdachten, werd onmiddellijk de pressie opgevoerd met een fors diplomatiek offensief. Tribunaal-aanklager Louise Ar bour vloog naar Zagreb om een voet tu? de deur te steken. De Amerikaanse 'ambai -- deur voor oorlogsmisdaden' David Schefiti hamerde bij de Kroatische autoriteiten op de verplichtingen van Davton. De Amerikaanse gezant Robert Gelbard" speelde zijn politieke spel en drong er bij president Tudjman zijn invloed bij de Kroaten in Bosnië aan te wen den. Vorige week donderdag volgde in Washing ton de verrassende aankondiging van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dat oorlogsmisdadigers die zich vrij willig melden binnen drie tot vijf maanden zullen worden berecht en dat de Verenigde Staten „deze onderneming ten volle steunen en al het mogelijke doen om de middelen van het tribunaal te versterken om snelle proces sen voor alle aangeklaagden mogelijk te ma ken". Voor advocate Jadranka Slokovie-Glumac, die de huidige groep Bosnische Kroaten ver tegenwoordigt, het sein om voor Den Haag te boeken. Andere advocaten reageren echter meer wantrouwend. „Ik ben op mijn hoede nndat de toezegging van de VS kwam en niet van de tribunaal-autoriteiten zelf. En die zijn als enigen gemachtigd zo'n besluit te ne men", zei Petar Pavkovic die ook een aantal Bosnisch-Kroatische verdachten als cliënt heeft. Zijn wantrouwen lijkt gerechtvaardigd en wordt door waarnemers bij het tribunaal ten volle ondersteund. Al is het zo dat de Ameri kanen binnen de Verenigde Naties de trom roeren, zij hebben strikt genomen niets te zeggen over de gang van zaken binnen het tribunaal. En van de kant van de aanklagers is over toezeggingen tot nu toe niets con creets vernomen. Afgezien van politieke overwegingen, is de Amerikaanse garantie bovendien praktisch gezien onhaalbaar. De werkdruk bij het tribu naal, dat nog steeds over maar één rechtszaal beschikt, is nu al ongehoord groot. Op het moment lopen er twee langdurige processen, waaronder dat van generaal Blaskic, en twee beroepszaken. De nieuwe groep Bosnische Kroaten niet meegerekend, wachten nog vijf verdachten in. Scheveningen op hun beurt - onder hen nog een andere Bosnische Kroaat uitdeLasva-vallei. Bovendien hebben de tien aangekondigd elk afzonderlijk te willen worden berecht. De processen die tot nu toe zijn gevoerd bij het tribunaal hebben aangetoond dat voor ieder 'detail' een lange juridische weg moet wor den afgelegd. Voor zaken als aangepaste huisvesting of individuele processen moeten moties worden ingediend die uitvoerig wor den behandeld. Tegen ieder besluit van de rechters kan ver volgens weer beroep worden aangetekend; Voor de aangeboden 'snelle' afhandeling van dergelijke voorbereidende kwesties in tien nieuwe zaken heeft het tribunaal eenvoudig weg ruimte noch mankracht. Een anonieme Amerikaanse regeringsfunc tionaris erkende vorige week tegenover pers bureau AP dat er „lange vertragingen warép opgetreden bij processen in Den Haag". Maar dat was volgens hem de schuld van de advo caten, die telkens maar weer met moties ko men. Hij noemde niet het geldgebrek dat teïï grondslag ligt aan het moeizaam functione ren van het tribunaal, als vertegenwoordiger van een land dat zoveel moeite heeft zijn VN; contributie op tijd te betalen en enige tijd te rug nota bene medewerkers bij het tribunaal om financiële redenen terugtrok. In dit licht lykt de gidle Amerikaanse belofte een holle frase. En lijken de Bosnische Kroa ten te zijn blij gemaakt met een dode mus. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5