10 7 De president mag niet slapen mm wm 'De speelsters moeten nog aan elkaar wennen' Hein Verbruggen begint aan laatste vier jaar van voorzitterschap UCI Topcllftehr mm Persoonlijk succes voor Eelco Derks bij rentree Joost Volmer topscorer door goals tegen Sparta Jeroen van Dijk ('Accu is leeg') zegt Dutch Open af Davis Cup-team geplaatst RKWIK oefent op eigen veld Uitgangspositie 'Musis' hoopvol jslfl Leen Warnaar na rentree: 'Het blijft voorlopig een eenmalig optreden' Rotterdams Dagblad VTf.\ ff Dinsdag 7 oktober 1997 Doordek van der Sluis Groningen Het incasseringsver mogen van Idétrading/RB werd gisteravond in de Martinihal in Groningen weer eens zwaar op de proef gesteld. Niet alleen waren de Rotterdamse basketballers, per slot van rekening lang niet al lemaal full-prof, in het nadeel door plaats en tijd van de wed strijd tegen Donar, bovendien had de scheidsrechterscommissie niet het sterkste duo - Veenstra uit Groningen en de Amsterdam mer Galas - voor dit duel aange wezen. De Martinihal heeft nu eenmaal een reputatie, niet in het minst door de immer aanwezige trouwe supportersschare (gisteravond weer ruim 1800 toeschouwers) en die ambiance vraagt van de arbi trage sterke benen. Het tweetal overtuigde evenwel niet, leek zelfs geïmponeerd door de 'omgeving' en was tamelijk lankmoedig voor de press-verde- diging van de Groningers. Getui ge bijvoorbeeld het geringe aantal fouten dat Donar in de tweede helft behoefde te incasseren, [dé- tra ding/RB liep al in de zevende minuut na rust tegen de zevende persoonlijke fout op, waarna Do- nar na iedere Rotterdamse fout al naar de vrije worplijn mocht; de Groningers konden dat lot tot vlak voor tijd (38e minuut, zeven de fout) ontlopen. Blessure Donar-Idétrading werd de wed strijd van Eelco Derks. In de aan loop naar het seizoen raakte hij geblesseerd en gisteren speelde hy pas zijn eerste competitiewed strijd. Met succes, wat vooral uit zijn cijfers - 20 punten en 7 re bounds, en dat zonder ritme - bleek. De Rotterdammers konden zodoende lang in de wedstrijd blijven, 68-63 in de 14e min, maar toen al sloop langzaam maar ze ker de frustratie in de formatie van coach Toni Vujanic. In de ogen van de scheidsrechters ging Donar steeds 'perfecter' spe len en liep de foutenlast van ïdé- trading steeds verder op. Tot on genoegen van bijvoorbeeld Slobo dan Kalicanin (opzettelijke fout in de 28e min) en Sander Kales (technische fout in de 36e min). De dubieuze overtreding van Ka- licanin leverde Donar 4 punten op (Mike Vreeswijk); Vujanic haalde Veiligheidshalve Kales na de tech- riische fout maar naar de kant Om erger te voorkomen. Q was het overwicht van de Gro ningers in cijfers) en het Het wer- derom op de vrije woiplijn de no dige punten liggen. IJonar-IdÉtradiaf/RB 86-70(44-34). Scores Donar Dormell Thomas 31, Patrick Fayd- herbe 15, Mike Vreeswyk 15, Idétrading: Eelco Derks 20, Slobodan Kalicanin 19, Du- san Sa vie 15. Door Peter Ouwerkerk San Sebastian Er zijn wereldkampioenschappen wielrennen geweest, waar bij de president in slaap viel. Niet dat het gebodene niet spannend genoeg was, maar sommige voorzitters van de Internationale Wielren Unie UCI kon enige desinteresse niet worden ontzegd. Adriano Rodoni, de Italiaanse leidsman in de jaren zeventig, zoals ook zijn Spaanse opvolger Luis Puig in het decennium erna, knapte met regelmaat een uiltje in de ereloge bij het WK voor profs in volle finale Zon president is Hein Verbrug gen niet. Hein demarketmg-man, die m 1970 bij Mars middels een profploeg de wielerwereld leerde kennen, via een bestuursfunctie bij de KNWU opklom tot het hoog ste ambt binnen de UCI, en die vandaag - met algemene instem ming - aan zijn laatste, vierjarige termijn ais voorzitter van de UCI is begonnen. Hein Verbruggen slaapt niet op een WK; hij heeft de ogen altijd wagenwijd open. Tijdens de koers, op de congressen, in de we ken ervoor en de maanden erna. De internationale wielerwereld heeft Hein Verbruggen (56 nu) le ren kennen als een hervormer. Maar om te bereiken wat hij, naar zijn mening - in het belang van een modem geleide wielersport móest bereiken, moest hy vaak door muren. Wat hem niet altijd in dank is afgenomen. Verbruggen werd in 1984 voorzit ter van de UCI-profseetie, en dat heeft die aartsconservatieve, door allerlei belangen sterk verdeelde wereld geweten. Verbruggen ging de combine, de kalender en de do ping te lijf, en schoeide de UCI op een professionele leest. Om het vanouds bekende samenspel in de wielersport - voor wat hoort wat om die combine zoveel mo gelijk aan banden te leggen, voer de hij de individuele waardering voor renners in: punten voor een mooie klassering. En ook de ploe gen sponnen daar garen bij, want met veel punten mocht je deelne men aan de belangrijkste wed strijden. De combine is nooit hele maal uit te bannen, maar in top wedstrijden is er zeker minder doorgestoken kaart Renners en ploegleiders hadden in aanvang kritiek, maar je hoort weinigen meer klagen. Verbruggen nam vervolgens de kalender op de schop. Hij begon, analoog aan andere sporten, met een wereldbeker voor de bekend ste en mooiste eendagskoersen; hy verplaatste de Vuelta naar au gustus/september, en het WK naar begin oktober. Dat alles om de internationale kalender 'meer lucht' te geven. Hij hing er met een een categorieën-label aan vast het was niet erg dat er overal wedstrijden werden georgani seerd, maar kwaliteit moest wor den geprezen, beschermd en be loond. Verbruggen wilde tegelijkertijd dat de traditionele wielersport zich ook zou nestelen in 'de nieu we wereld', zou neerstrijken in voor de wegsport nog onontgon nen gebieden, de wereld zou ver overen. Er werden geforceerd met WB-wedstryden naar Canada, Ja pan en Engeland getrokken, maar als het pubhek er al rijp voor was, dan was er nog een geweldig lo gistiek probleem. De bekendste renners krijg je nog amper op de fiets voor een laat WK, laat staan voor een koers waar je ruim tien uur voor moet vliegen. De UCI-president erkent dat met zyn 'mondialisering' wat te al uto pisch is geweest, maar constateert tegelijkertijd, dat er in de winge westen wel andere disciplines van de wielersport floreren. De baan in Japan en Australië, de moun- tam-bike in de VS, en m de meest exotische landen worden tegen woordig ook etappekoersen voor wegrenners georganiseerd. Fiet sen en laten fietsen, is zyn devies dan ook nu. Op het punt van doping heeft de wielersport nooit achteraan ge staan in de reeks van schandalen. Enerzijds omdat de ultieme ver zorging niet bij een fysiek zeer veel eisende sport kan worden weggedacht Anderzijds omdat de wielersport zich immer kwetsbaar heeft opgesteld door het flinke aantal controles. Verbrugggen weet ook wel dat doping nooit he lemaal is uit te roeien, maar pleit nu voor een 100% medeverant woordelijkheid by de begeleiden de artsen. Die 'in' moeten zyn voor een simpele bedryfskeuring vooraf. Wielrenner zijn is een vak. Hein Verbruggen heeft tijdens zijn bewind ook het professionele apparaat van de UCI onder het stof vandaan gehaald, er nieuwe impulsen aan gegeven. Het hoofd kantoor staat nu m Lausanne, m welke stad hy is gaan wonen, dicht ook bij zijn kwaiitate qua-ze- tel in het IOC. En dat hoofdkan toor kent een bedrijfsvoering, die past bij deze tijd. Studeren Verbruggen zit de UCI nog vier jaar voor. Als hij zestig is wil hij ('eindelijk') geschiedenis gaan studeren. Maar hij vindt het nog geenszins tijd om de laatste vier jaar van zijn presidentsschap op de tribunes weg te dutten. Toch zou ook eigenlijk hij moeten worden wakker geschud. Hein Verbrug gen, UCI-pre sident, heeft de ogen altijd wagenwijd open.Toch zou ook hij ei genlijk wak ker moeten worden ge schud. Foto Ca r Vos ■C-- Vorige week, op de Europese Sport Conferentie in Amsterdam, hekelde Verbruggen de toene mende invloed van de commercie op de sport in het algemeen. Waar het de uitwassen betreft heeft hij zeker gelijk. Maar omdat de wie lersport voor 100% afhankelijk is van die commercie (een sport im mers zonder inkomsten uit ticket verkoop, alleen uit tv-rsehten),zal ook Verbruggen die commercie meer moeten omarmen dan hij in zijn hart wil. Anders maakt hij de wielersport nog kwetsbaarder dan-ie nu al is. Wielrennen is nau welijks een sportief alternatief meer in het van wereldbekers ver geven sportaanbod van heden. Verbruggen dient er in de laatste vier jaar van zijn bewind voor te zorgen, dat het vlaggenschip, de professionele wielersport, ge waarborgd blijft van continuïteit. Hij zal een systeem moesten ont wikkelen waarmee een flink deel van de in de wielermarkt geplaat ste miljoenen rechtstreeks ten goede komt aan de competitie en zijn uitvoerders. Als wielrenners werknemers zijn, zyn wielerploe gen bedrijven; en de UCI zou bei der toekomst en dus voortbestaan in de basis moeten garanderen. Dat er ieder jaar opnieuw sponsor- ploegen verdwijnen, en daarmee mensen en dossiers vol know how, dat is te dwaas voor woorden. Het is die specifieke eigenschap van de wielersport, waar Verbrug gen de afgelopen jaren zyn ogen wél (te vaak) voor heeft gesloten. En zijn woorden, uitgesproken op de Europese Sport Confrentie, be loven wat dat betreft nog steeds niet veel goeds. Hein Verbruggen oogt niettemin nog veel te strijdbaar om dat straks in 2001 aan zijn opvolger over te laten. Een beetje wielren ner zet een tandje bij. Rotterdams Dagblad I A L S P Lj- Rotterdam De verrassende top scorer in SPEELRONDE 4 van TOP COACH was MW-verdedi- ger Joost Volmer. Tegen Sparta scoorde de m dat duel als middenvelder geposteerde MWer eenmaal met het hoofd en eenmaal uit een strafschop, het in middels 'beroemde' cadeautje van scheidsrechter Helmstnjd. Het leverde de van FC Twente afkomsti ge Volmer zeven punten op. Evenveel punten vergaarde de Eindhovense Brazili aan Marcos Vampeta. De rechtervleugelverdediger verzorgde namens PSV twee assists n het treffen met SC Heerenveen, Daarnaast ontving hy ook een gele kaart. Het spitsenduo van Vitesse, Dejan Curo- vic en Nikos Mahlas, scoorde opnieuw in ons spel. Beide aanvallers waren goed voor vyf punten Voor SPEELRONDE 4 telden de volgende acht wed strijden mee: vr. 3 okt: MW-Sparta; zat. 4 okt: PSV- SC Heerenveen en NEC-FC Volendam, zo. 5 okt: Vi- tesse-RKC. Feyenoord-NAC, Willem II-Ajax, FC Twente-FC Groningen en De- Graafsehap-FC Utrecht. De spelers in de eredivisie kunnen punten scoren via gemaakte doelpunten, het geven van assists, het be nutten van strafschoppen en m het geval van doei» mannen en verdedigers het houden van de nul. Alle spelers krygen minpunten voor gele en rode kaarten. De volgende spelers scoorden punten in SPEELRONDE 1 Ajax: Van der Sar 4, De Boer 4, Laudrup 4, Tobiasen 4. Oliseh 4 Feyenoord: Pieun -1, Van Gastel 4, Cruz 2. Sanchez 4 De Graafschap: Van der Haar -I SC Heere rvff n: Ebiede 3, Van Njstelrooy 4. Hompe - J MW; Landzaat 3, Volmer 7 NAC: MiUcic 2, Arwladze 3. De Roovcr -1, Gudelj JMcDonald -1 NEC: Janssen 6. Van Eykeren 8. Maes 2, Koning 4 Schultz PSV: Braggink 2. Niks J. Vampeta 7. Stinga 4, Möller -1. Pctrovic 4 RKC Waalwijk: Cola 3. Kalezic -I, Hill -1, Rommedahl 2, Van Die- men 4. Van Dijk 4 Sparta: Groenendijk 3, Dennis de Noouer -I. Den Dunnen 3, Jali- ens 3, Manha 5. Jansen -1 FC Twente: Kamebwk 4, Ajoepov-1. Sumiafa 3. Ten Rag 4, Venno- goor of Hossel)nk 3, Hoogma 4. Oude Kamphuis 4. McKinnon 4, Boschker 4, Ten Caat 3 FC Utrecht: Nascimento 4. Decheivcr 3, Mols 2, Van der Gaag 4. Postma 4 Vitesse: Curovic 5. Sturing 4, Van Hintum -1, De Marei -3, Mahlas5 FC Volendam: Valk 3, Matthaei 3 1-s.m. HM Soccer Promotions. Nfeuwcgelri Jeroen van Dijk heeft besloten af te zien van deelneming aan de Dutch Open, die van donderdag tot en met zondag plaatsvindt in De Maas poort in Den Bosch. De vijfvoudige Nederlandse kampioen badminton nam die stap omdat hij de laat ste tijd veel toernooien heeft gespeeld en het even rustig aan wil doen. „De accu is leeg," aldus de 26-ja- rige Rotterdammer. Van Dijk, die vaak in Denemarken verblijft, is de laatste tijd goed op dreef. Hy bereikte op de US Open (drie weken geleden) en het afgelopen weekeinde tij dens de Duitse Open in Saarbrücken de halve fina les. Londen Het Nederlands Davis Cup-team is woens dag, tijdens de loting in Londen, geplaatst, zodat het de toplanden in de eerste ronde ontloopt. Bonds coach Michiel Schapers - opvolger van Stanley Franker - debuteert in het landentoemooi met een wedstrijd tegen België, Brazilië, India, Rusland, Slo wakije, Zuid-Afrika, Zwitserland of Zimbabwe, Dennis van Scheppingen heeft het in het Challen- gertoemooi van de Chileense hoofdstad Santiago tot de finale geschopt. Daarin ging de man uit Wilnis met 6-4 5-7 3-6 ten onder tegen de Argentijn Guiüer- mo Canas. l Vlaardlngen Het Vlaardingse RKWIK speelt vanavond op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen Steeds Volharden. Het duel be gint om 19.30 uur. Ook Excelsior'20 en MW27 ko men in actie. De Schiedamse vier deklasser is gastheer en trapt om 20.00 uur af tegen de Maaslandse formatie. Schiedam—De bowlers van Musis Pro Shop 300 zouden ook dit sei zoen wel weer eens een rol van be tekenis kunnen gaan spelen in de eredivisie van de trio league. De Schiedamse formatie heeft zich een redelijke uitgangspositie ver worven en gaat aan kop. 'Musis' gaat aan de leiding met ze ven punten en een pinfall van 3612. Het verloor de eeTste speel dag van GWK (Amstelveen), won de derby tegen 'voordeurdeler' Musis United Technology en was te sterk voor Dozy (Julianadorp). Musis United Technology is met twee puntjes de hekkensluiter. De vrouwenformatie van Musis Sacrum is de competitie ook niet al te best van start gegaan. De eer ste competitiedag in Zeist lever den de Schiedzmsen twee ver- liesparty en en één keer winst op. Badminton Het Schiedamse TSF heeft de eerste zege (6-2) op zak. DKC werd het slachtoffer. Na successen voor Reza Tazarie, Mo nique Louwers en Wendy Faatz was het opvallend dat ook het mannendubbel Reza Tazarie/Bart van der VTist weer eens tot winst kwam. Het Vlaardingse Refoba won met 6-2 van Nieuwerkerk. NAKAARTEN MET.... is een serie verhalen over sport ers en sportfanaten in het Waterweggebied. Zij die zich opvallend manifeste ren, in positieveof negatie ve zin, komen In aanmer kingvoor deze rubriek. Dit maal komt handbalster KARIN DEKKER (25) van fu sieclub Ventura aan het woord over haar geplande terugkeer in het eerste team en haar rol als bege leidster. Door Bas van den Berg Schiedam Zes jaar geleden werd Karin Dekker, toen nog speelster van DSO in Zoetermeer, gescout door UVG. Haar manier van spelen als opbouwster maar ook als keiharde verdedigster paste bij het beeld van de Schiedamse handbalclub. Zij be gon bij UVG in de eredivisie. Vo rig jaar belandde zij door haar werk bij de reserves en dit seizoen maakt zij grote kans op een terug keer in de hoofdmacht De trainerswissel heeft er veel mee te maken dat zij weer het hoogste nastreeft, maar tot nu toe werd ze tegengehouden door een chronische ontsteking aan haar Karin Dekker tijdens de eerste com- petitiewed- strijdvan Ven tura. Fanatiek a sdeZoeter- meerse is, houdt ze zich ook bezig met de coaching. Foto Peter darmen. Zelf verwacht ze half ok tober de training te kunnen her vatten en dit seizoen ook nog aan spelen toe te komen. UVG heeft haar zolang op de bank gezet als begeleidster en reserve-keepster. Is het zo belangrijk: voor je om in ket eerste team te spelen „Het is geen noodzaak, maar ik hou me gewoon gTaag met top sport bezig. Ik ben een speelster die altijd veel scoort en daar heeft Ventura behoefte aan. Afgelopen zaterdag waren we tegen Sittardia veel in de aanval, maar er werd weinig gescoord. Dan zit ik me te verbijten, alleen heb ik door m'n darmontsteking tijd nodig. In het tweede team heb ik vorig jaar een fantastisch seizoen gehad. We werden op het veld zelfs kampi oenvan Nederland." Is Ventura er dit seizoen sterker op geworden? „Ik weet zeker van wel. Alleen is het team volledig in opbouw en moeten de speelsters aan elkaar wennen. Dat "kost tijd, maar als we eenmaal zo ver zijn, geloof ik dat we sterker zyn dan vorig jaar. Het is normaal dat we ook nog scherp te missen, zoals tegen Sittardia het geval was. Trainer Max Tuk ker verkeert m de gelukkige om standigheid dat hij veel meer speelsters tot z'n beschikking heeft dan vorig seizoen," Wat houdt jouu? taak uan bege leidster in? „Het is een functie die moeilijk te omschrijven is. Omdat de selectie voor het merendeel uit jeugdige speelsters bestaat, praat ik veel met ze. Ik geef aanwijzigingen, ik motiveer ze en zorg dat ze het naar hun zin hebben. Men moet mij zien als het verlengstuk van de trainer. Hij moet zich alleen maar met de wedstrijden bezig houden. Hoewel we de eerste wed strijd hebben verloren, is het niet zo dat de speelsters diied al in een dal zitten. Iedereen is ervan overtuigd dat Ventura meer mo gelijkheden heeft dan vorig sei zoen. Grote steun hebben de mei den aan Petra de Bruin van eredi visieclub E en O en Davina Rink van Internos. Ook Astrid Winters, die terugkeerde uit het tweede team, is een vaste waarde. Als be geleidster hou ik een deel van de administratie bij en jegel het ver voer voor de meiden." Waar hangt jouw terugkeer in het team vanaj? „Ik schat zelf dat ik half oktober met de training kan beginnen. Maar het hangt natuurlijk van de blessure af. In juni constateerde de dokter dat ik een darmontste king had. Het is nu al een stuk minder. De ene keer is de pijn er ger dan de andere keer, daarom wil ik het niet forceren. Het be langrijkste is dat ik naar m'n li chaam luister. Ik mag gelukkig al les eten en hoop dat de medicij nen de ontsteking kunnen onder drukken." Kan je het werk als begeleidster/ speelster combineren met jouw baan? „Daar heb ik nu geen problemen meer mee. Enkele jaren geleden nog wel en toen heb ik een stapje teruggedaan. Je moet niet verge ten dat ik uit Zoetermeer kom en elke keer een uur kwijt ben aan reizen. Ik schat dat alles by elkaar Ventura me zo'n vijftien uur per week kost. Als onderwijzeres heb ik een drukke tijd achter de rug, maar ik ben nu in rustiger vaar water gekomen," Waarom ben je ook beschikbaar alskeepster? „Omdat we gewoon geen reserve- keepster hebben. In principe fun geer ik als stand-in, al hebben we intussen Jolanda Hessing uit Zoe termeer bereid gevonden ais tweede keepster op te treden. Ik moet zeggen dat ik natuurlijk wei nig ervaring als keepster heb. Huidige keepster Jessica Sterken is pas 17, maar veel meer keepster dan ik." Door Sander Sonnemans Schiedam—Als, het aan Leen Warnaar ligt, krijgt zijn rentree in de voetballerij geen vervolg. De voormalig prof van onder andere SW en Eindhoven 49 jaar inmiddels en wat zwaarder dan in zijn actieve perio de die twintig jaar betaald voetbal speelde, gaat er niet van uit dat hij een vaste kracht wordt in het eer ste zaterdagelftal van DRGS. Warnaar nam afgelo pen weekeinde voor het met 3-2 gewonnen thuisduel tegen RSM als wisselseler plaats in de dug-out en kwam kort na de rust warempel binnen de lijnen. „We hadden het probleem," legt de vice-voorzitter van de Schiedamse fusieclub uit, „dat het eerste, tweede én derde elftal allemaal zo'n beetje op de zelf de tijd speelden. We misten voor het eerste elftal we gens uiteenlopende redenen Raymond Oosterveer, myn zoon Ronald, Ronald Lemmen en verder waren er wat vraagtekens bij verschillende spelers. Het was niet eens zeker dat onze spits Kees van Os kon spe len. Ik heb me daarom beschikbaar gesteld voor het tweede elftal en wilde best als vuile wissel bij het eer ste op de bank gaan 2itten." Linke soep Warnaar zag vanaf de reservebank hoe Kees van Os, overgekomen van de zondagtak, met twee treffers de al na vijf minuten opgelopen 1-0 achterstand omboog in een 2-1 voorsprong. Het was een gelykopgaande wedstrijd met kansen over en weer. RSM benutte er daar na de theepauze eentje van (2-2) en toen wilde trainer Slobodan Dutina niets meer aan het toeval overlaten. Twaalf minuten na de rust gaf hij Warnaar het sein: 'warmlopen'. 'Good old' Leen Warnaar weer: „Ja, het werd linke soep hè, dus moest ik er in. Of ik nog goede dingen gedaan heb? Man, ik heb mijn hele leven lang alleen maar goede dingen gedaan! Nee, serieus nu. Ik heb dit puur gedaan in het belang van de vereniging. Je helpt je duppie toch? Je moet van mij niet verwach ten dat ik diep ga. Ik heb wat aanwijzingen gegeven, de spelers op hun juiste plek gezet. En ja, dan is het leuk als je ook nog eens met 3-2 wint. Of het bij een eenmalig optreden blijft? Voorlopig wel Ik vind het leuk om in het tweede of het derde wat te ballen, maar in het eerste? Nee, toch liever niet. Ik ben zater dag een paar keer een bal uit de bosjes wezen halen, man als je hoort wat er dan langs de kant allemaal ge zegd wordt! Dat is niet mooi meer gewoon. Die dui gen hoorde je vroeger niet. Of ik moet toen met wat jes in mjjn oren gelopen hebben."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6