17 Hemaplein wordt hekvrij gemaakt Stoelen staan al in nieuw Schiedams theater Rotterdams Dagblad Brede steun voor nieuw programma van eisen Otterbuurt PvdA wil onderzoek naar permanent onderkomen HSV Schiedam in Bijdorp Solidair'93 probeert voet aan de grond te krijgen in Vlaardingen Actie tegen vissendood Inwoners beloond met gratis compost IlihmüslI .n Man mishandelt politieagenten Kwekerij opgerold Blaffende hond bemoeilijkt werk brandweer Mishandeld na ruzie Jongen bekent diefstallen Kom kijken naar uw nieuwe Thuiswerkplek Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Waterweg Woensdag 8 oktober 1997 Schiedam De hekken en de omheining worden zo snel mo gelijk. van het Hemaplein in Schiedam weggehaald. Wethou der L. A. Hafkamp zei gisteravond tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer toe dat uiterlijk voor de feestdagen het Hemaplein 'hekvrij' zal zijn. De grond wordt daarna afgedekt, zodat het Hemaplein bijvoorbeeld kan worden gebruikt als fietsenstalling. Ook worden binnenkort proefboringen uitgevoerd door archeologen. Vanuit de archeologische hoek is iaars. Deze, Mabon en de combi- vooral interesse getoond m de grond onder het huidige parkeer terrein. Ais uit de proefboringen mocht blijken dat het parkeerter rein archeologisch interessant ge noeg is, dan wordt de parkeer plaats verlegd naar het nu nog omheinde gebied. De archeologen hebben dan vrij baan op het par keerterrein. De maatregelen om het He maplein op te kalefateren komen nu er schot lijkt te zitten in de be sluitvorming over de bebouwing van de zogenoemde Otterbuurt. Het oude programma van eisen is heroverwogen en op basis van dat nieuwe programma wordt bin nenkort onderhandeld met de twee betrokken projectontwikke- natie Maasstede/Slavenburg, had den in maart op basis van het ou de programma van eisen al een ontwerp gepresenteerd. „Binnen kort zullen we met de ontwikke laars om de tafel gaan zitten om te kijken of ze uit de voeten kunnen met het nieuwe programma van eisen," zei Hafkamp gisteren. Het grote verschil is de aanzienlij ke reductie van het aandeel kan toren in het plan. In het oude pro gramma ging het om 4400 vier kante meter kantoren en 400 vier kante meter winkels en zestig wo ningen, terwijl nu wordt'uitge gaan van 1800 vierkante meter winkel, horeca en diensten en 95 woningen. In het nieuwe plan is ook een stadsplein met terrassen Vlaardingen Een 34-jarige Vlaar- dinger is gistermiddag aangehou den nadat hij twee politieagenten had bedreigd en één van de man nen had verwond. De agenten stelden samen met iemand van Dierenbescherming op de Zuid- buurt een onderzoek in naar een verwaarloosd paard. De agenten Sèhïedarn Twee Schiedammers van 25 en 27 jaar zijn gisteravond aangehouden omdat zij afval van hennepplanten vervoerden. By eeü controle van het voertuig waarin het tweetal zat vonden de agenten vuilniszakken met ben- nepresten. Na een huiszoeking in een woning aan het Raam in Schiedam ontdekten de agenten een kleine kwekerij met 250 plan ten. Alle spullen zijn in beslag ge nomen. Het tweetal zit nog vast. SchiedamIn een woning aan de Van Heuven Goedhartstraat in Schiedam is gistermiddag rond half vijf brand uitgebroken. De brandweer moest het vuur blus sen met behulp van een hoogwer ker omdat een blaffende hond de toegang tot het huis versperde. De brand was ontstaan in de keuken van de woning. De bewoner was vergeten een pan van het fornuis te halen toen hij het pand verliet. Nadat de brandweer de brand had geblust is een politieman van de hondenbrigade de^voning binnen gegaan om het gas uit te draaien. De hond maakt het goed. Vlaardingen—Een 18-jarige Vlaar dinger is vanochtend gearres teerd,omdat hij op station Vlaar- dingèn-Oost een stadgenoot in hetj'gezicht had geslagen. Het slachtoffer liep daarbij een bloed neus en een snee in het gezicht op. ppe toedracht van de mishan deling betreft een uit de hand ge- lopenwoordenwisseling. Vlaardingen—Een 14-jarige Vlaar- dinger is gisteren beboet omdat hij de afgelopen maanden een aantal strafbare feiten had ge pleegd. De jongen bekende een fiets, een tas en eenjpchtdrukwa- pen te hebben gestolen. Boven dien had hij op de Kraanvogellaan over een auto gelopen, hadden daarvoor toestemming gekregen van de eigenaresse van het dier. Controle van het paard wees uit dat het paard opengebar sten en ontstoken zwellingen had. Terwijl de agenten bezig waren, kwam de zoon van de eigenaresse het weiland in lopen en bedreigde de agenten met een stoeptegel. De politiemannen wisten de Vlaardinger de steen af te pakken waarop de agressieve man een stuk hout pakte. Ook dat konden de agenten hem afhandig maken, waarop de Vlaardinger één van de agenten agenten met een zweep sloeg. De politieman liep daarbij een hoofdwond op. De politiemannen besloten zich terug te trekken en op verster king te wachten. Even later werd de agressieve Vlaardinger aange houden en afgevoerd naar het bu reau. Tegen hem is proces-verbaal meegenomen. De commissieleden waren gister avond blij dat het college goed naar hen had geluisterd. Bij de vergadering van juli was vanuit de commissie veel kritiek ge weest op het grote aandeel kanto ren in het plan. „Het is een goede zaak dat de kantoren uit de dis cussie zijn verdwenen," vond J, A. M. Poolman (Groenlinks). H. W. Metaal (Gemeentebelangen Schiedam) wil ook in de toekomst nauw betrokken worden bij de planvorming. „Kunnen we de pro jectontwikkelaars niet wat schet sen laten maken?" vroeg hij zich af. Dat idee kon niet rekenen op steun uit de commissie. „Dan ga je op de stoel van de ontwerper zitten en dat lijkt me geen goed uitgangspunt voor een ontwikke laar," zei E. D, van Collenburg-in 't Hout (WD). Ook Hafkamp was daar geen voorstander van. „Bij het spelletje gezamenlijk bouwen krijg je in de meeste gevallen een gedrocht. We moeten op hoofdlij nen denken, ook om het tempo er in te houden." Ook de suggestie van G. Kaptein (CDA) om op het Hemaplein een plek in te ruimen voor de nieuw bouw van het Stedelijk Museum kon niet rekenen op de steun van de wethouder. „Het onderzoek naar het museum zal nog enkele maanden duren en daar kunnen en willen we niet op wachten," zei Hafkamp. Schiedam De PvdA in Schiedam wil dat wordt onder zocht of de softbal- en honkbal- veremgmg Schiedam een perma nent onderkomen kan knjgen in Bijdorp. De softbal- en honkbal- veremgmg, nu nog gevestigd op sportpark Harga, moet plaatsma ken voor de tweede Beneluxtun- nel en moet daarvoor verhuizen. De verhuizing zou tijdelijk zijn, maar het bestuur van de vereni ging voelt wel wat voor een defini tieve verhuizing naar Bijdorp Het enige probleem lijkt daar de drasstgheid van de velden te zijn. „Als dat met een geringe kosten verhoging kan worden verholpen dan is het zeker de moeite waard een permanent verblijf in Bijdorp te overwegen," schrijft de PvdA in een reactie aan het bestuur van de softbal- en honkbalveremgmg Schiedam. De vereniging zou dan maar één keer hoeven te verhui zen en er zou ook een probleem met de herinrichting van het oude terrein op Harga worden opgelost. Als de vereniging op Bijdorp bluft, hoeft de voetbalclub op Har ga na de bouw van de Benelux- tunnel geen velden af te staan. De softbal- cn honkbalveremgmg Schiedam wil wel dat de verkeers situatie rond Bijdorp wordt verbe terd. Een deel van het fietspad zou ook toegankelijk worden ge maakt voor auto's, zodat er een doorgaande route m de richting van de Parkweg komt. Volgens de politieke partijen in de gemeenteraad zal daar geen spra ke van kunnen zijn „Dat het par keren in Bijdorp een ramp zou zijn, zien wij toch principieel an ders," schrijft de PvdA aan het be stuur. „Bijdorp is uitstekend be reikbaar met frein, tram en bus. Van een sportvereniging mag worden verwacht dat het bestuur de moeite doet zijn leden te wij zen op het gebruik van de fiets of het openbaar vervoer." Volgens de PvdA is in de omgeving van Bijdorp meer dan genoeg par keerplaats. Ook de overige party- en zijn tegen de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen. „We zijn ver genoeg gegaan in het te gemoet komen van de vereni ging," vindt W. van Wijk (WD). „Het lijkt alsof er nu een spelletje met ons wordt gespeeld." Verantwoordelijk wethouder L. A Hafkamp vindt het nog te vroeg om een discussie over een perma nente plek voor de vereniging te starten. „Het tijdstip is niet han dig, omdat we nog steeds aan het onderhandelen zijn met Rijkswa terstaat." De gemeente verwacht eind deze week uitsluitsel te kunnen geven over de onderhandelingen met Rijkswaterstaat over sportpark Harga. MevrouwVan Dijkheeft gistermiddag posters opgeplakt om zo aandachtte vragen voor devissensterfte Inde voorde metro gedemp te singel. Foto Roet Dijkstra Vlaardingen Sohdair'93 onder- Voorlopig afdelingsvoorzitter m zoekt de mogelij kheden on^roeeH^VjjftardH^^MiiV^^Bafeng. Een te doen aan.de gemeenteraads- initiatiefrijke Vlaardinger die on- verkiezingen in Vlaardingen. Dinsdagavond is er in De Üjn- draaijer een vergadering waarin de oprichting van een lokale afde ling op de agenda staat. Daar maakt ook Jaap van der Scheur zyn opwachting. Hy heeft, nadat hij uit onvrede de PvdA verliet, de partij opgericht. De voormalig voorzitter van de AbvaKabo en in woner van Hoek van Holland is nu landelijk voorzitter. der meer de man is achter het Vlaardings Taalgenotschapen het satirische blad De Zwart Witte Vlaardinger volschrijft. Een se cretaris (Melanie Molhoek) is er ook al en naar een penningmees ter wordt naarstig gezocht. De Jong, een groot bewonderaar van Van der Scheur die onlangs ook zijn laatste bundel ten doop hield, volgt 'de gebeurtenissen in Vlaardingen' al jarenlang heel kritisch. Door zijn contacten met Van der Scheur en gesprekken met vrienden en familie, heeft de Vlaardinger besloten ook 'politiek mijn ei kwijt te willen'. „Waarom Solidair? Omdat Soli dair niet zoals alle andere partijen voor één bepaalde groep staat. De WD alleen voor de rijken, de SP die alleen naar het sociale deel kijkt en het CDA voor de gelovi gen. Om vervolgens allemaal slappe compromissen te sluiten en blij te zijn datje een heel klein beetje gelijk hebt gekregen. Kij ken naar de kwaliteit van het be leid is er niet bij. De belangen van je eigen clubje, dat is het enige wat voor al die partijen telt. Dat wil Solidair, dat gaat verjongen, doorbreken," aldus De Jong, die voorlopig voorzitter is, „Maar als er voldoende draagvlak is om een afdeling op te richten, gaan we met al die mensen kijken wie het best op welke plaats kan komen." De vergadering van Solidair'93 Vlaardingen, dinsdagavond in De Lijndraaijer, begintom 20.00 uur. Solidair'93 is voorlopig de derde nieuwe partij die meedoet in Vlaardingen aan de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar. De andere twee zijn Stadsbelangen onder aanvoering van winkeliers van de Hoogstraat en het AOV. CDA-afdelingsvoor- zitter P. van der Zwan zegt zich zorgen te maken over 'de ver- splin tering in de Vlaardingse poli tiek'. De Jong: „Dat is nu precies wat ik bedoel. Die mensen zitten daar alleen maar om hun eigen clubjes in ere te houden." Schiedam Mevrouw Van Dijk is met haar kinderen een actie begcanen tegen de in haar ogen 'asociale streken van de gemeente Schiedam'. Vanuit haar woning volgt ze op de voet de verrichtingen van de aannemer die voor de aan leg van de metro een singel aan het dichtgooien is bij de Parkweg/Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan. Ze heeft de palingen door het gestorte zand zien kringelen en haar kinderen hebben de 'nog net levende' vissen op het droge zien liggen. „Schande," aldus mevrouw Van Dijk, die gister middag enkele posters op de graafmachines heeft geplakt waarop ze de wetklui oproept- de vissen te redden. De projectbegeleider van de metrolijn reageert verbaasd. „Ik heb gistermiddag nog een gesprek gehad met de voorzit ter van de visvereniging Schiedam en omstreken. Die is 's morgens wezen kijken en heeft vastgesteld dat het er perfect bij ligt. Het heeft gere gend en gewaaid, zodat er - ondanks dat er al honderd me ter van de singel is volge stort- voldoende zuurstof in het water zit." In overleg met de visvereni ging wordt geprobeerd de vis sen in westelijke richting op te drijven. „We hopen dat ze uit zichzelf via de duiker hun weg zoeken naar andere singels of vijvers. Als dat niet gebeurt gaat de visvereniging de die ren voor ons vangen en zetten zij ze elders uit," aldus de woordvoerder, die benadrukt dat 'er juist heel voorzichtig' wordt omgesprongen met de vissen. Schiedam Nog geen enkel ge zelschap kan in het nieuwe Thea ter a/d Schie in Schiedam de plan ken op om de kunsten te verto nen. Toch hebben werklui de af gelopen dagen al alle stoelen in de zaal geplaatst. Meestal gebeurt dat bij nieuwgebouwde theaters pas vlak voor de opening. In Schiedam hebben ze ervoor geko zen dat nu al te doen. Waarom weet directeur Paul van Oort niet precies. Kwaad kan het in elk ge val niet. Het vuile werk in het theater is inmiddels gedaan en het gevaar dat het bordeauxrode pluche van de stoelen beschadigd raakt,is geweken. Trots banjert Van Oort door zijn volledig met blank hout betim merde theater. Zweeft Van Oort, is misschien beter. De man is zo vol van het 'prachtige en bijzon dere ontwerp' van het theater dat hij in hogere sferen verkeert als hij buitenstaanders rondleidt in de nieuwe gehoorzaal. „Nergens anders in West-Europa staat zo'n bijzonder theater. Het houten ont werp bestaat alleen in Schiedam. Het Theater a/d Schie is daardoor uniek in zyn soort." Natuurlijk zijn er volgens Van Oort ook andere mooie theaters. Het Teatro Famese in de Italiaan se stad Parma bijvoorbeeld. Ook dat is van binnen volledig van hout. Het Famese stond dan ook symbool voor het theater in Schiedam. In de zaal zijn werklui hard bezig met het plaatsen van de rode stoe len. De bovenste rijen staan al. De werklui hebben er echter nog een paar te gaan. Ruim zevenhonderd stoelen, 702 om precies te zijn, moeten er worden geplaatst, On gestoord werken de meubelma kers door. De één boort gaten, de ander schroeft ze vast. Met de ruim zevenhonderd stoe- Werklul zijn hard bezig met het plaatsen van stoelen in het nieuwe theater in Schiedam. Foto Roei Dijkstra len wordt Theater a/d Schie vol gens Van Oort in Nederland tot een groot theater gerekend. Uit voerig legt de directeur vervol gens uit hoe de nieuwbouw vor dert. Van Oort blijft het bijzonde re van het blanke hout in het thea- ler benadrukken. Overal is vol gens hem aan gedacht. Toch stuit de directeur aan het eind van de rondleiding op een pijnlijke misser. De fout is echter met alleen gevoelig voor Van Oort, ook de aanwezige fotograaf voelt de onvolkomenheid. Vooral in zijn kruin. Bij het veriaten van net balkon stout de ongelukkige terwijl hy de trap afloopt namelijk zijn hoofd tegen een verraderlijk laag bevestigde balk. „Oei," zegt de fotogTaaf. „Oh, oh," schrikt de directeur. „Dat is me tot nu toe nog niet één keer opgevallen. Die balk hangt te laag, dat is niet goed." Zorgelijk kijkt Van Oort naai de overigens piachtig blank houten drager. „Daar zullen we iets op moeten verzinnen." Gelukkig voor Van Oort duurt het nog wel even voor het theater echt wordt geopend. Begin volgend jaar beginnen eerst de proefVoor- stellingen. Aan het begin van het nieuwe theaterseizoen van 1998 woidl Theater a/d Schie officieel geopend. Maassluis De gemeente Maas sluis wil haar inwoners bedanken voor het meewerken aan de ge scheiden inzameling van afVal door hen gratis gft-compost of pa len en planken van hergebruikt kunststof aan te bieden. Belang stellenden kunnen dit deze week afhalen by de Milieustraat aan de Heldringstraat. De compost is gemaakt van gro tendeels in Maassluis ingezameld groente-, fruit-,en tuinafval (gft). Het bedrijf AVRAM Composte- ring, aan de overkant van de Nieuwe Waterweg, heeft dit 'groe ne' afval verwerkt tot compost, die prima kan worden gebruikt als organische grondverbeteraar voor in de tuin of de bloembak. De compost voldoet aan de gang bare eisen; gft-afval dat teveel is vervuild met met-verteerbare stoffen zoals plastic, wordt name lijk niet verwerkt, maar met het huisvuil verbrand bij de Afvalver werking Rijnmond (AVR). De nu aangeboden gft-compost is overi gens niet verpakt. Wie iets wil op halen dient dus zelf een zak mee te nemen om de compost in te doen. De palen (rond en vierkant) en planken die de gemeente aan biedt, 2ijn in verschillende afme tingen verkrijgbaar. Het mate riaal is gemaakt van kunststof dat afkomstig is uit het milieuparkje bij de Konmar in winkelcentrum Koningshoek. Tot voor kort wer den daar alle soorten kunststof in gezameld, nu zijn dat uitsluitend nog kunststof flessen en flacons, zodat er minder verschillende soorten plastic bij elkaar terecht komen. De hogere kwaliteit kunststof die hierdoor ontstaat, zorgt ervoor dat er ook nog andere producten van kunnen worden gemaakt. Rotterdam Centrum, Korte Hoogstraat 19. tel, 010-4334204. Rotterdam Alexandnum.Watermanweg 205. tel. 010-2203853 Sliedrecht, leeghwatemraat 103, tel. 0184-412549.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1