t Servais Knaven, sterker door jaren UFO'87 leeft als nooit tevoren Erik Breukink, een ereplaats via de Zeelandbrug? 'I Tijdritbelofte van bij amateurs won 'Denemarken' tegen het horloge Jeugd van vitaal belang voor Maaslandse volleybalvereniging Programma in San Sebastian Museeuw toch naar het WK Andere klassen in het judo Schakers in achterhoede MW27 eerst voor de beker tegen CW Zwervers; De Jong Volvo-ïoop: erop of eronder Rotterdams Dagblad Woensdag 8 oktober 1997 San Sebastian Gisteren is in de Baskische stad San Sebastian een begin gemaakt met de WK wiel rennen op de weg 1997. De eerste regenboogtruien gingen naar de Russische juniore Olga Zabelins- kaja en de Duitse junior Thorsten Hieckmann op de individuele tijdrit Vandaag staan de tijdritten voor vrouwen en mannen-beloften op het programma, morgen rijden de elite-renners (de profs) tegen het horloge, vrijdag zijn de wegwed strijden voor jongens en meisjes junioren, zaterdag die voor belof ten en vrouwen. Zondag worden de WK 1997 afgesloten met de apotheose: het WK op de weg voor professionals. Het WK op de weg in het jaar 2000 vindt plaats in het Bretonse dorp Plouay. In Frankrijk was grote belangstelling voor de orga nisatie. Na San Sebastian doet het WK in 1998 Valkenburg aan en in 1999Verona. Gistel Johan Museeuw verde digt zondag toch zijn wereldtitel wielrennen. De infectie aan de urinewegen, die de Belg zondag ervan weerhield deel te nemen aan Parijs-Tours, is bedwongen. Museeuw heeft gisterochtend bij na vier uur getraind achter de der- ny van zijn vader, en voelde zich fit genoeg zijn voorbereiding op het WK voort te zetten. Parijs De wereldjudofederatie (IJF) heeft voor het eerst sinds twintig jaar een aantal gewichts klassen gewijzigd. Tijdens het congres in Parijs werd voorts tot invoering van blauwe wedstrijd- kleding besloten. Bij de mannen blijft de lichtste ca tegorie tot 60 kilogram gehand haafd, De overige klassen werden telkens in zwaarte bijgesteld, -65 kg werd -66 kg, -71 kg werd -73 kg, -78 kg werd -81 kg, -86 werd -90 kg, -95 kg werd -100 kg, de zwaarge wichten gingen van +95 naar 100 kg. Bij de vrouwen bleven.de. klassen tot 48' en tot 52 kg ongewijzigd. Nieuw zijn de klassen tot 57 kg (was -56 kg), -63 kg (was -61 kg), - 70 kg (was - 66 kg), -78 kg (was -72 kg) en +78 kg (was +72 kg). De veranderingen worden per 1 ja nuari 1998 doorgevoerd. Ook werd besloten de tydregels te veranderen. De scheidsrechter mag voortaan bij een houdgreep al na 25 seconden ippon geven; dat was 30 seconden. Verder volgt na 10 seconden al koka (was 14), na 15 seconden is het yuko (was 19) en na 20 seconden volgt waza- aii (was 24). San Sebastian Vorige week woensdag hoorde Servais Knaven van de gebro ken hand yan Erik Dekker in de Ronde van Apulië. De zoveelste pech voor een renner van de Rabobank, dit seizoen. De Nederlands kampioen tijdrijden, en nummer vijf in de 'slottijdrit' van de Tour in Disneyland, kon meteen een streep zetten onder het seizoen. Dag WK in San Sebastian. Of Knaven zich maar wilde klaarmaken voor de tijdrit van morgen, donderdag. De 26-jarige geboren Lobither, sinds twee jaar met zijn wieier- vriendin Natasja den Ouden woonachtig in de Nederlandse wieler-enclave te Meerle, België (nabij Hoogstraten), vond dat wel een goed idee. Het debuut van de oud-eeonomiestudent, in 1994 in Catania, Sicilië, was niet onver deeld gunstig (ergens diep in de twintig), maar de frêle Knaven is sterker geworden. Als derde tijd- rijder van Nederland (op het NK) was hij eigenlijk ook eerste reser ve. Niet voor niets legde hij in de Ronde van Denemarken tegen het horloge ook de basis voor zijn eindoverwinning. Logisch, derde keus? Knaven: „Op zich hoefik niet zo veel onder te doen voor Dekker of Breukink. Maar zij zijn het hele jaar door telkens net iets beter ge weest. Hoewel het moeilijk is tijd ritten te vergelijken. Etappewed strijden zijn eigenlyk geen maat staf. De ene keer rijd je voluit, de andere keer niet." Je beste tijdritten, dit jaar? Knaven: „Ik heb de proloog ge wonnen in Zweden, was tweede in Denemarken, derde in de Route du Sud, achtste in Murcia en acht ste in de Ronde van Nederland. Bijna alle tijdritten wel in de eer ste tien gereden. Op de Tour en de Vueltana." Bij de amateurs leek het een spe cialiteit van je te ivorden. Maar toch te beperkt? Knaven: „Ik ben de laatste twee jaar juist een stuk verbeterd, heb er weer moraal voor. Het is ook zo anders bij de profs. Bij de ama- door Peter Ouwerkerk Servais Kna ven als win naar zegt over de tijdrit in San Sebasti an: „De eer ste tien, dat moet kunnen, maar dan moet ik een echte super daghebben." Archieffoto Cor Vos teurs kun je voor je eigen kans rij den, maar hier moet je je werk doen voor de ploeg. De tijdrit schiet er dan gauw bij in. Je bent .gewoon niet genoeg hersteld. Maar ik voel dat ik steeds sterker word: ik werk voor de ploeg en kan ook nog een goeie tijdrit neer zetten." Sterker uwden, hoe voel je dat? Knaven: „Dat is heel moeilijk uit te drukken. In fietstesten zou je het moeten zien, maar de hoeveel heid watt die ik wegtrap is niet toegenomen. Ik heb een test ge daan vóór de Tour en erna, en dat was hetzelfde. Het komt ex ge woon op neer: wanneer ga je ver zuren, en hoe lang kun je in die verauring rijden? Nou, dat wordt allemaal vrat beter. Zeker na een Tour als deze. Het is voor mij heel belangrijk geweest dat ik de Tour nu heb uitgereden. Vorig jaar moest ik met een opspelende le ver voortijdig naar huis, nu heb ik Parijs gehaald. De laatste dagen zat ik zelfs nog een paar keer mee. Ik herstelde goed, kwam gewoon goed de Tour uit." Het seizoen is lang. Jij voelt je nog niet afgedraaid? Knaven: „Nee hoor, In de Vuelta was het allemaal wat minder, werd ik ziek en ben ik op de laat ste woensdag afgestapt. Diarree en zo. Gewoon op. Maar ik ben er weer redelijk bovenop gekomen. Nog twee wedstrijden, morgen en zondag, en dan weet ik dat het ge beurd is. Ik ga nog wel naar Zuid- Afrika, ook om te koersen, maar dat is toch heel anders dan dit. Ik hoop tenminste dat ik tijd genoeg heb om er een beetje te leren dui ken. Dat heeft me altijd geboeid." Het parkoers van de tijdrit? Knaven: „Het schijnt licht gol vend te zijn. Wel goed voor mij, dus. Ik heb me er niet specifiek op kunnen voorbereiden, niet achter de brommer getraind, of zo. Maar dat kan zowel een voor- als een na deel z(jn. Dat weetje toch niet. Als de vorm er niet is, krijg je die van een paar dagen achter de brom mer ook niet terug." De eerste vijf, een droom of een utopie? Knaven: „De eerste vijf, dan zou ik wel héél erg tevreden zijn. Daar ga ik maar niet van uit. De eerste tien, dat moet kunnen, maar dan moet ik een echte superdag heb ben. Zo'n eendaagse tijdrit is heel moeilijk in te schatten. In een etappekoers weet je zo'n beetje hoe iedereen rijdt, maar het WK is heel anders. Ik heb tijdritten ook liever in een etappekoers. Zit ik beter in mijn vel, ben ik in een be paald ritme. Maar we zien wel. Ik ben in ieder geval blij dat ik mag rijden." van de week; John Suisse (VDL) San Sebastian Een ereplaats, of mis schien zelf een medaille... Erik Breukink (33) is bezig aanzijn laatste wedstrijden, en eerlijk gèzegdzouhij 'het wel mooi vinden'. In het WK tijdrijden van morgen liggen zijn kansen hoger dan zondag in het individu ele weg-WK; en ook het parkoers en de af stand in San Sebastian staan hem niet echt tegen. Goed veertig kilometer, hij heeft er natio nale titels op behaald. Dit jaar nog. Vlakke aanloop, gevolgd door vals plat, een heuvel tje op het eind - „dat ligt me de laatste ja ren beter dan de echte klimtijdritten." Breukink - tot de Tour 1991 jarenlang één van 's werelds beste tijdrijders - oogt nog gretig, zo in de herfst van zijn laatste jaar als coureur. En hij is van plan er een mooie punt achter te zetten. Driejaar geleden was hij er trouwens ook al dicht bij: vierde, net van het brons afgehouden door ene... Jan Ullrich... -- Gisteren is hij. in Sam Sebastian aangeko men, na zeven dagen Italië (de Coppa's en Apulië). Parijs-Tours liet hij bewust schie ten. „Die wedstrijd ligt mij niet. En het is nu wel supersnel gegaan, maar in Apulië was het ook elke dag recordtempo. De snel heid heb ik wel. Ik vond het beter nog een paar dagen in eigen omgeving te trainen; zonder de vermoeienissen van de reis." Het kan Breukink niet ontzegd worden dat hij serieus met de tijdrit in San Sebastian bezig is. Hij experimenteerde met het ma teriaal, waarmee hij morgen ook zal rijden, in de GP des Nations. En hoewel de bezet ting daar niet meeviel, blikt hij toch tevre den terug op zijn vijfde plaats, een goeie minuut boven die van winnaar Peschel. „Ik heb zondag wat specifieke tempo-trai ningen gedaan. Drie keer twintig minuten -tegen tachtig, negentig percent van mijn maximum. En maandag heb ik er nog een duurtraining achteraan gezet. Vïjfeneen- half uur, rondje-Zeelandbrug, met Adrie van der Poel, die is er altijd wel voor te por ren. Het veldritseizoen komt er ook weer aan..." Breukink is klaar voor zfjn laatste WK tijd rit. Zondag nog de weg, en dan volgende za terdag de Ronde van Lombardije, Waarna het officiële afscheid volgt in de Beach Classic, van 26 oktober. En daarna? „Ik weet het nog niet. Ik wil wel iets in de wie lersport blijven doen. Ik vind het een leuke wereld, heb heel wat kennis opgebouwd, dan is het zonde als je daar de rest van je le ven niets meer mee doet. Maar dat ik met- een in een ploegleiderswagen zal stappen - dat zie ik mij toch ook niet doen. Ik ga er nog eens rustig over nadenken." Tenzij... hy in San Sebastian de regenboog trui grijpt, heeft hij gezegd. Die weg-Telof- te', geldt die ook voor de tijdrit? Breukink: „Nou, dat ligt wel een beetje anders. Maar wereldkampioen... Als ik niet ver van de vjjfde plaats eindig, moet ik tevreden zijn." Het WK tijdrit voor profs wordt morgen middag om 13.30 uur weggeschoten; af stand 42,6 kilometer. De belangrijkste deel nemers: Frankrijk: Jalabert, Seigneur. Po len: Jaskula. Duitsland: Peschel. Zwitser land: Zülle, Rominger. Spanje: Mauri, J.C. Dominguez. Verenigde Staten: Julich. Bel gië: Streel. Groot-Brittannië: Boardman. Denemarken: Meinert Nielsen. Italië: An- driotto. Rusland: Berzin, Ekimov. Neder- land: Breukink, Knaven. Oekraïne: Gontsjar. Doelpuntenmaker Tilburg Ook na de negende ronde in het Tjlburgse Fontys-toemooi is er aan de kop weinig veranderd. Zowel Kasparov als Svidler speelde remise, zodat Kramnik door middel van een zwaar bevochten zege op Piket kon oprukken naar de gedeelde tweede plaats met Svidler. Kasparov blijft met een half punt voorsprong lijstaanvoerder. De meest interessante en tevens moeilijkste partij werd gespeeld door Jeroen Piket en Vladimir Kram nik. De Rus moest gezien de stand in het klassement wel risico's nemen en even leek het erop dat hij daar bij te ver ging. De stelling bleef ook in het midden spel razend ingewikkeld. Zelfs Kasparov, weer eens aanwezig in de perska mer, durfde geen oordeel te vellen. Wel keurde hij enkele zetten van Piket in tijdnood af. Na de veertig ste zet leek remise het meest waarschijnlijke eindre sultaat, maar in de tweede tijdnoodfasegaf een onze ker spelende Piket de partij alsnog uit handen. Loek van Wely zal zich van zijn 25ste verjaardag on getwijfeld meer hebben voorgesteld. De immer opge wekte Tilburger wilde zichzelf trakteren met een aanvalsoverwinning op Peter Leko en hij leek aan vankelijk in die opzet te slagen, totdat hij kort na de twintigste zet enkele keren minder goed voortzette. Leko profiteerde direct en besliste de party zeifin de aanval. Met een score van 31/2 uit 9 is Van Wely net als Piket (twee punten) in de achterhoede van het klassement terug te vinden. Ongetwijfeld hadden beide Nederlandse spelers op veel meer gerekend. Sport Kort Tafeltennis FVT/Visser heeft na de 5-2 overwin ning op Perfection/Irene de koppositie in de eredivi sie overgenomen. Jörg de Cock zegevierde eenvou dig over Vincent van Kuijk en klopte kopman Jos Verhulst in drie games: 16-21,21-13,16-21. Michel de Boer pakte zijn partijen tegen Frank Boute en Van Kuijk. Alfred de Jong leverde zijn punten. De vijfde Rotterdamse winstpartij kwam van het nog ongesla gen dubbel De Cock/De Boer, f Tennis Boris Becker volgt Niki Pilic op als 'Teamchef van het Duitse Davis Cup-team. De Joegoslaaf bekleedde die functie tien jaar en blijft aan als adviseur. Carl-Uwe Steeb wordt captain, Formule I De Japanse autocoureur Tora Takag| wordt stalgenoot van Jos Verstappen bij Tyrrell Foij mule I. Hij was al in dienst als testrijder. Takagt neemt de plaats in van Mika Salo, die zijn vertrek reeds had aangekondigd. Rotterdams Dagblad Topscorersklassement '97-98 Rob Karsbergen (PBGC) Ronaldo Mars (SMV Hlllegatsberg) Leon van Elzakker (CW) Marco Plomp (WGZ) 'Rob van Gila (Poortugaal) Marco Klein (WK) Eric van der Weezen (Belvédère) Raymond Lodder (Oud-Seljeriand) Hasan Balbag OW) Rob ten Oever (Leonkfós) "CDIADORA schenkt de topscorer van de week een T-shirt De meest produktteve voetbalter van de I maand verdient een paar voetbalschoenen. De prijswinnaars krijgen een brief waarin staat, waar zij hun prijs kunnen afhalen. Aan het einde van het seizoen krijgt de winnaar van het klassement een trainingspak, kousen, jack, een paar voetbalschoenen, een sporttas en een bal. De tweede plaats is goed voor een trainingspak en een bal. Ook krijgen de winnaars respectievelijk gouden, zilveren, en bronzen voetbalschoen. f? DoorMikosGouka Maasland Waar in het dagelijks leven hét woord UFO (unidenti fied flying object) normaal ge sproken de mensen een beetje angst inboezemt en raadsels op- roept, zegt men in Maasland te genwoordig direct 'Uit Fusie Ont staan'. De Maaslandse volleybal vereniging bestaat inmiddels al weer tien jaar en heeft haar plaats in 'het sportwereldje' meer dan duidelijk ingenomen. Als het eer ste team op vrijdagavond de thuiswedstrijden afwerkt in sporthal De Hofstede blijkt het volleybal ook in Maasland te le ven. Sinds Olof van der Meulen in At lanta de beslissende bal langs de Italiaanse verdedigers sloeg om daarmee voor het eerst in de ge schiedenis volleybal-goud rich ting Nederland te brengen, heeft de sport in z'n totaliteit meer aan zien gekregen. Ongetwijfeld zal ook UFO'87 geprofiteerd hebben van het feit dat volleybal een plaats veroverd heeft in de rijke Nederlandse sporthistorie. Joke Rasens, een van de drijvende krachten achter de jeugdafdeling en nog altijd speelster van het eer ste vrouwenteam, is daar echter niet van overtuigd. „Nee hoor, dan zou het gewonnen Europees kampioenschap afgelo pen maand ook meer aanwas op geleverd moeten hebben," stelt Rasens. „Dat is helaas niet zo. We zijn nou eenmaal geen voetbal club of korfbalvereniging waar veel meer mensen lid van worden. Sinds vier jaar hebben we een jeugdafdeling en naar Maasland- se begrippen hebben we veel le den. We hebben nu twaalf mini's, dat zijn kinderen van acht tot twaalf jaar oud, die spelen naast hun wedstrijdjes één keer per maand een toernooi tegen teams uit de regio, Daaamaast hebben we een C- en een B-afdeling, Daar boven is het nog steeds een pro bleem. In de leefdtijdsgroep van 15 tot 20 jaar oud hebben we heel UFO s drijven de krachten Peter van Rijs an Joke Rasens in het 'Maasland se'. „Om ons ledenaantal te laten groei en, proberen we meer jeugd te krij- weinig leden. Vaak krijgt de men sen op die leeftijd dansles of een baantje waardoor ze weinig zin meer hebben om te gaan sporten. We proberen de jeugd zoveel mo gelijk te behouden. De jongsten moeten doorstromen naar de jeugd en de jeugd uiteraard weer naar de senioren. In de senioren hebben we twee damesteams en drie herenteams." Boegbeeld „Het eerste vrouwenteam speelt in de eerste klasse en dat is voor deze regio vrij hoog. Ik speel zelf sinds twee jaar weer in het eerste team. Daarvoor heb ik een tijdje in het tweede gespeeld, maar de trainer heeft me teruggehaald. Ik ben nu 42 jaar en ik vind datje op die leeftijd eigenlijk niet meer in het eerste team zou moeten spe len. Gelukkig doe ik het nog met alle plezier, anders zou ik er niet aan beginnen." De vrouwenhoofdmacht is het boegbeeld geworden van de ver eniging. „Klopt, we hebben jaren lang een grote herenafdeling, maar het ledental is daar gewoon teruggelopen. Bij de dames zijn er voor dit seizoen enkele speelsters van andere verenigingen bijgeko men. Zo kwamen er twee meisjes uit Vlaardingen en twee speel sters uit Monster en Den Haag. De ploeg heeft nog altijd een Maaslands karakter en dat willen we gTaagzo houden. Bij de jeugd hebben we op twee meisjes na he lemaal geen mensen van buiten Maasland." Voorzitter van UFO'87 is sinds twee jaar Peter van Rijs (41). Ook hij vertelt honderduit als zijn ver eniging ter sprake komt. „Twee maanden geleden hebben we ons tweede lustrum gevierd. Tien jaar terug zijn de verenigingen 'De Hofstede" en 'Time Out" gefu seerd en hebben zo UFO'87 ge vormd. Op dit moment hebben we zo'n zestig leden. Daarnaast is er een sponsorgroep die wij heel erg dankbaar zijn. In Maasland heb je natuurlijk twee grote verenigin gen. De voetbalvereniging MW27 en de korfbalclub ODO hebben meer leden en ook meer sponsors. Onze sponsors zorgen er echter voor dat het qua begro ting allemaal aardig klopt bij ons. Wij hebben tijdens onze laatste bestuursvergaderingen steeds vier punten naar voren geschoven die wij op dit moment centraal hebben staan. Allereerst willen wij een Maaslandse vereninging zijn. We richten ons op het sport ieve vlak. Daarnaast spelen we competitie en daar zit dus dat wedstrijdelement in. Als derde heb je veel mensen die gewoon voor de gezelligheid een balletje slaan. Dat recreatieve willen we ook bieden. Tenslotte is er de aan dacht voor de jeugd. We hebben door middel van folders op de ba sisscholen jongeren uitgenodigd eens kennis te komen maken met het volleybal. We moeten het ook hebben van de jeugd. De gemeen te Maasland groeit niet meer als je naar de inwoners kijkt. Om ons le denaantal dus te laten groeien, proberen we meer jeugd te krij gen." Overgangsjaar Voorzitter Van Rijs heeft het met zijn bestuur voor elkaar gekregen dat de 'heilige' vrijdagavond ge handhaafd bleef. „Omdat de lan delijke bond, de Nevobo, wil gaan reorganiseren is dit jaar een over gangsjaar. De bond wil minder districten en het plan was om Maasland en dus UFO'87 in te de len bij de regio Zuid-West. Dat zou wedstrijden opleveren met teams van de Zuidhollandse eilanden. Bovendien moesten we de vrij dagavond inleveren en op zater dag gaan spelen. Omdat we toch meer binding hebben met de teams uit het Westland Maas land is tenslotte een Westlandse gemeentehebben wij er op aan gedrongen tot een ander district te behoren. Gelukkig is dat gelukt zodat we ook lekker op vrijdag avond kunnen blijven spelen. Daarnaast doen we veel meer aan p.r. Via de huis-aan-huisbladen houden we de lezers op de hoogte van onze activiteiten. De mensen praten weer over het duppie en beginnen UFO'87 weer te kennen. Dat is natuurlijk belangrijk voor ons." Maasland Derdeklasser MW27 speelt zaterdag 18* oktober niet de competitiewedstrijd tegen Naald?; wijk, maar moet die dag van de KNVB uitkomen ïn.: de tweede ronde van het bekertoernooi. Tegenstan-" der in Maasland die dag is CW Zwervers. Het competitieduel tegen Naaldwijk stond gepland voor het begin van het seizoen, maar de sireekderby werd uitgesteld in verband het 75-jarig jubileum van Naaldwijk. MW27-trainer Cor van Hoeven is niet helemaal te spreken over het traject dat de bond heeft uitgestippeld voor hem en zijn ploeg. „Normaal hoort in zo'n geval de wedstrijd vooruit ge speeld te worden, maar wij hoorden pas twee weken voor de oorspronkelijke datum dat Naaldwijk vrij had gekregen. Die wedstrijd werd toen maar naar 18 oktober (inhaaldag; red.) verschoven, waarbij de KNVB er kennelijk vanuit ging dat wij dan wel uit het bekertoernooi zouden zijn geknikkerd. Wanneer we dan wel tegen Naaldwijk spelen? Misschien op Tweede Kerstdag of 's ochtends op 1 januarirea geert Van Hoeven cynisch. „Ik cynisch? Misschien 1 wel, want ik baal hier verschrikkelijk van. Die pot telt wel gewoon mee voor de eerste periode." Barendrecht Voor de De Jong Volvo-loop is het za terdag 18 oktober erop of eronder. Het evenement over 16,09 kilometer moet tenminste 250 wedstrijd en prestatielopers trekken. Anders zal de tweede edi- - tie de laatste zijn. Voor de atleten is kleedgelegenheid bij Energie (in Barendrecht). De atleten worden met bussen naar de start (14.00 uur) aan de Kolenbranderstraat in Rid derkerk (Donkersloot) gebracht. Het parcours gaat door de straten van Ridderkerk en Barendrecht naar de finish op de atletiekbaan van Energie. Inschrijven is voor trimmers mogelijk tot 11 oktober bij de De Jong Volvo-vestiging aan de Klaas Timmerstraat in Alexanderpolder (Rotterdam). De na-inschrijving kost 15,00. Telefonische inlichtin gen: De Jong Volvo (01804411500). Tips voor deie rubriek kunt u doorgeven aan de sportredactie van deze krant, postbus 373,3100 AJ Schiedam. WOENSDAG 8 OKTOBER BASKETBAL; 21.00 JuventustaVBasketiers {Margriethal).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5