12 Raad houdt vast aan World Port Experience Herman Romer 'temidden van het straatgeraas' Investeerders huiverig voor wonen in centrum Lagere straffen voor opdrachtgevers moord in café 't Kruimeltje Er is van alles mis met brom- en snor-fletsen Bendeleider Firestarter liet 'zomaar' mensen overhoop steken Beer begin woningbrand •2^TSm&3s>i 'Dit kan niet zomaar terzijde worden geschoven' In long gestoken Rotterdam* Dagblad Donderdag 9 oktober 1S97 De straten in deoude binnenstad waren laaggelegen. Tijdensde noordwester storm wilden delen van de binnenstad nogal eens overstromen, zoals vanuit het zuiden aan de Westkant van het Hang. Door Rein Wolters Herman Romer, de geboren en getogen Rotterdammer die door zijn actieve productie zo zoet jesaan Rotterdams bekendste ge schiedschrijver is, publiceerde ooit een reeks schetsen gebaseerd op persoonlijke herinneringen. 'Het ware niet zomaar terugblik- - ken, zoals blijkt uit de bundeling 'van een aantal bewerkte herinne ringen, aangevuld met nieuwe schetsen, in het boek "Temidden •van het straatgeraas - Rotterdamse herinneringen'. "De inhoud van Romers geheugen- flitsen omvat globaal de periode '1930 tot 1970, waardoor zowel de vooroorlogse periode en de jaren van de Tweede Wereldoorlog, als de eerste kwart eeuw na de oor logsjaren in herinnering wordt geroepen. Het is tevens deel 1 van de serie 'Rotterdam in voorbije dagen', die uitgeverij Europese Bibliotheek Zaltbommel in de komende jaren Op de markt brengt. ■Romer. „Naar mijn overtuiging "voegt dit authentieke geschrift iets in de wezenlijke betekenis toe 'aan de serie boeken die in de afge lopen jaren over de jongste ge schiedenis van Rotterdam zyn verschenen." Romer herinnert zich de zwarte dagen van mei 1940 nog als de dag van gisteren, Weer ziet hij zijn va der in de middag van 14 mei 1940 om tien voor half twee boodschap pen doen in de kruidenierswinkel van De Zwaluw op de Goudseweg, het moment waarop de eerste ver nietigende bommen uit Duitse vliegtuigen vielen en in luttele minuten het hart sloegen uit het centrum van Rotterdam. Romer: „Bh het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog -vier da gen eerder - was vader terugge keerd van zijn arbeid in het kader van 'de werkverschaffing' by de Nederlandse Heidemaatschappij, elders in het land. Geen moment had hij er bij stilgestaan dat de overval door de Duitsers op ons land een zo'n realistisch karakter zou krijgen," En: „Bij het neerkwakken van de eerste bommen, in het oosten van de stad, rende hij met alle mensen in paniek de winkel uit, om kort daarna bij het dichterbij neer- dreunen van de onbekende ver schrikking te schuilen bij een melkboer in de Goudsestraat. Maar niet lang. In zijn radeloos heid was zijn allesoverheersende gedachte zo snel mogelijk zijn be nedenwoning in de Bemardina- straat te bereiken. Volgestroomd met angst waren daar mijn moe der en ik - in gezelschap van een toevallig aanwezige buurjon gen- in de kelder van het huis gekropen" „Muren beefden onder de bomin slagen, kuizen werden door vuur zeeën overspoeld, terwijl mijn va der -weg van de melkwinkel op zijn vlucht- gelukkig het Van Alkemadeplein links liet liggen. Op dat plein belandde iets later een voltreffer op een openbare schuilkelder en moesten velen daarin ontijdig het leven vaarwel zeggen. Meteen na het bereiken van zijn woning dook vader onder in de kelder, tot ergens achter het huis een bom gierend neerplofte op de glashandel van Pieters in de Van der Duijnstraat. IJlings vlo gen mijn ouders en ik daarop uit de woning, terwijl de buurjongen snel zijn ouders opzocht." Voordat voorgaande keiharde herinneringen zich onuitwisbaar vastzetten in het geheugen van Romer, had hij mildere opgedaan in de jaren dertig en dat meldt hij dan ook met een ondertoon van liefde aan die periode. Romer: „Vóór de Tweede Wereld oorlog plooide de stad zich om je heen als een veelgedragen, maar nog altijd warme jas. Ze presen teerde je elke dag de openlucht- voorstelling die je kende uit de jongensboeken van Christiaan van Abkoude en waaraan je zelf mocht deelnemen. Het was een openluchtvoorstelling waarin je soms achter op een van de talloze sleperswagens sprong voor een gratis ritje. Tenminste, als je het geluk had dat de voerman geen kwaaie rekel was, anders zwiepte hij met zijn zweep naar achteren om je van zijn wagen af te slaan en je weer op de kinderhoofdjes te deponeren."* Herman Romer staat ook bekend om zyn kritische insteilingjegens het openbaar bestuur waar het gaat om behoud van het histo risch erfgoed. Mateloos boos kan hij worden als hij denkt aan de fraaie panden die in het Rotter damse onnadenkend tegen de vlakte zyn gemokerd in de expan siedrift naar nieuw. „Bij meer dan één gelegenheid heb ik het gevoel gehad dat een aantal naoorlogse gemeentebe stuurders heimelijk het plan had ook de laatste scherven van de ou de stad radicaal van de kaart te vegen. Wie weet vonden zij dat om hen schikkende redenen gewens- ter, dat Rotterdammers hun her inneringen niet meer in het oor spronkelijke decor konden terug vinden. Een fraai voorbeeld van die aanranding van herinnerin gen is de herschikking van het stratenplan. Dat sommige straten uit de oude binnenstad door door braak moesten verdwijnen, was in veel gevallen onvermijdelijk." En dat ze in verband met de wa terkering soms wat verlegd moes ten worden, zegt Romer te begrij pen.AU een is het me een raadsel waarom er straten haaks op hun oorspronkelijke loop moesten ko men te liggen, terwijl er op die ou de plek wel een andere straat werd gesitueerd." Als voorbeel den haalt Romer de ligging van de huidige Kruisstraat en Kipstraat aan. De hand in eigen boezem ste kend: „Maar mogelijk doe ik de stadsbestuurders onrecht aan. Misschien kwamen hun soms droef stemmende handelingen voort uit de omstandigheid dat ze - timmerend aan hun politieke carrière- in mijn stad tijdelijk geparachuteerd waren, waardoor ze geen affiniteit hadden met de gevoelens en gedachten van gebo- ren Rotterdammers." 'Temidden van het straat geraas- Rotterdamse herinne ringen' telt 104 pagina met ruim tachtig illustraties. Auteur Her man Romer. Uitgever Europese Bibliotheek-Zaltbommel, Prijs ƒ29,90. ISBN 90m6461jL Door John Bunte RotterdamGrote particuliere in vesteerders blijven huiverig voor woningbouwprojecten in de Rot terdamse binnenstad. Hetzelfde geldt voor corporaties. Zij gaan liever 'op safe' met uitleggebie- den aan de randen van de stad. De Stichting StudentenHuisvesting Rotterdam (SSHR) zou daarente gen dolgraag veel meer volkshuis vestingsprojecten opzetten in het Centrum. Alleen lopen de visies van de SSHR en de gemeente soms nogal uiteen. Dit bleek gisteren tijdens een van de deelsessies tijdens de door de dienst Stedebouw+Volkshuisves- ting georganiseerde Dag van de Volkshuisvesting in De Doelen. Directeur J.B. Benraad van de SSHR meldde daar dat zijn stich ting de eigen doelgroep aanzien lijk wil uitbreiden. Niet meer al leen woningen aanbieden aan stu denten en jonge starters op de wo ningmarkt, maar nadrukkelijk in de weer gaan voor iedereen die zich in de Rotterdamse binnen stad wil vestigen. .Anderen staan niet te trappelen. Wij doen het graag. De doelgroep is groot ge noeg en zal alleen nog maar groei en. Dat geldt met name voor al leenstaanden en 55-plussers, die in het Centrum willen wonen." Voor die laatste groep is een nieu we term bedacht: de empty-nes- ters. De SSHR heeft thans zo'n zesdui zend woningen in bezit Negentig procent daarvan bevindt zich in de binnenstad of op de randen daarvan. Recente projecten zyn de voormalige kantoorgebouwen van het GEB en de Belastingen (aan de Puntegaalstraat). De SSHR werkt vooral op die manier. Aan bestaande kantoorpanden wordt een nieuwe bestemming gegeven. Echte nieuwoouw komt veel minder voor. De komende jaren zullen in de binnenstad meer kantoorpanden vrijkomen, die wellicht een woon bestemming zouden kunnen krij gen. Te denken valt bijvoorbeeld aan de PTT, die de Delftsestraat bij het Weena verruilt voorde Kop van Zuid. Daarnaast is er een aan tal bouwlocaties dat nog moet worden ontwikkeld. Zo staat er de komende jaren het een en ander te gebeuren ui het Laurensfcwar- tier en in het Wijnhavengebied. Hoogtelij ii Vooral voor deze laatste locatie is het moeilijk geweest een goed plan te maken. Investeerders ble ken bijzonder huiverig en zagen liever dat de gemeente Rotterdam de aftrap gaf. Probleem daarbij was het versnipperde particuliere bezit. Wethouder H. Meijer gaf gisteren aan, dat het voor project ontwikkelaars pas aantrekkelijk werd wanneer er heel veel wonin gen op een beperkt gebied wegge zet konden worden. Dat gebeurt nu inderdaad op het Wijnhavenei land waar twee woontorens van negentig en zeventig meter hoog komen. Volgens de dS-i-Vpast dat ook in de 'hoogtelijn' vanaf Weena en Coolsingel naar de Kop van Zuid. Eerdere ideeën voor allerlei klein schalige activiteiten rond de Wijn haven zyn terzijde geschoven, al dus Meijer. Nog meer horeca en winkels in de binnenstad zouden weliswaar de leefbaarheid vergro ten, maar kunnen zorgen voor een overdaad aan voorzieningen. Nu al is becijferd dat om alle bestaan de voorzieningen te laten rende ren er 60.000 mensen in de bin nenstad zouden moeten wonen. Dat is nu de helft. Woordvoerder H. Kroezen van het Bouwfonds Woningbouw gaf aan dat eerst goed duidelijk moet zijn wat Rotterdam voor ogen staat met gebieden als Laurenskwar- tier en Wijnhaven. Anders zullen particuliere investeerders huive rig blijven. „Kyk nu naar het Lau- renskwartier. Dat is een ongedefi nieerd gebied. Het er is niet pret tig toeven. Je moet bereid zijn tot een grote impuls voor het hele ge- bi ed van de Roopgoot tot en met de Binnenrotte. Daar moet ieder een aan mee willen doen en een gelijkgesteld doei hebben. Op die manier verleid je investeerders en vervolgens de toekomstige be woners." Meer durf Oud-directeur Stadsontwikkeling en de dS+V R. Bakker, thans 'kwaliteitsadviseur' van de ge meente Rotterdam, had zich eer der op die dag in gelijke bewoor dingen uitgelaten. Sprekend over de op de Dag van de Volkshuis vesting centraal staande notitie 'De ongedeelde stad vraagt kwali teit' zei ze dat Rotterdam meer durf zou moeten tonen. Er moest 'veel grootser' aan de slag worden gegaan. Meijers beleidsnotitie vond ze wat dat aangaat 'te braaf en te melig'. Belangrijkste punt in 'De onge deelde stad' is de keuze voor kwa liteit in plaats van kwantiteit. Er worden minder woningen dan ge pland gebouwd en het accent komt meer op de duurdere huur- en koopsector. Op die manier zou den inwoners de woning van hun keuze makkelijker in de eigen stad of buurt kunnen vinden. SSHR-directeur Benraad gaf aan dat het beleid er vooral op gericht moet zijn mensen voor de stad te behouden. „Wij hebben de laatste jaren gemerkt dat veel jonge huurders van ons nu hun studie hier bleven. Ze vonden een baan en het beviel hen hier. Die groep aan je stad binden is veel eenvou diger dan gaan proberen dertig- plussers alsnog binnen te halen." Volgens hem is die doelgroep ook veel meer geïnteresseerd in huur- dan in koopwoningen. „Ze zyn net gestart. Moeten nog carrière maken. Pas later gaan ze echt op zoek naar hun droomhuis. Bovendien kun nen ze snel weg als ze een nieuwe baan vinden." Een beeld van de le Middellandstraat in oktober 1949 met rechts de Bellevoystraat. Foto's collectie Hormon Romer Door Jan-Jaap Broekhuijsen Den Haag Noch ex-Europees kickbokskampioen Jan O. (36) uit Rotterdam, noch zijn twee mede verdachten uit het voormalige Joegoslavië Darkq M. (42) en Dra- gan V. (27) leken gisteren wat Je noemt echt blij met de forse straf vermindering die zij van het Haagse gerechtshof ontvingen. 'Jantje' 0„ door de rechtbank tot vijftien jaar cel veroordeeld als opdrachtgever voor de moord op de Rotterdamse oud-profbokser John Smit op 20 april 1995 in het Kralingse café 't Kruimeltje, kreeg in hoger beroep 'slechts' ne gen jaar cel opgelegd. Ook Jan O.'s boomlange kickboksleerling Darko M. en de doorgewinterde rascrimineel Dragan V. kregen ie der negen jaar gevangenisstraf van het hof, terwijl zij respectieve lijk dertien en negen jaar cel van de rechtbank opgelegd hadden gekregen. Jan O.'s teleurstelling was 't grootst. Hij claimt totale onschuld aan de koelbloedige aftekening en schudde moedeloos het hoofd na het horen van het eindoordeel. Hij had vrijspraak verwacht. Te- ringlyersschreeuwde zijn ont goochelde vriendin daarom naar de rechters. Jan O, zegt dat de Joegoslaven, die eerst vrienden van Jan O. wa ren, de kickbokskampioen erin hebben geluisd, mogelijk om ie mand anders buiten schot te hou den. De twee bekennen dat zij een Tsjetsjeense huurmoordenaar (18) naar Nederland hebben laten ko men die het karwei moeiteloos klaarde door het slachtoffer met drie kogels te doorboren op het toilet. Maar zij zagen zichzelf meer als een soort 'informatie- doorgeefluik', meer als een soort 'postbesteller' dan als uitvoerder of opdrachtgever. Die rol bedeel den ze Jan O, toe. De Joegoslaven hadden daarom zelf een forse strafvermindering gevraagd. Maar hoewel de oorspronkelijke straf van Dragan V. - de man die ook ai in Den Haag iemand pro beerde om te brengen en die in zijn eigen land elf jaar uitzat omdat hij daar eigenhandig een politieman had vermoord - werd gehalveerd door het hof, toonde h jj zich daarover allerminst tevre den. „Dit neem ik niet, ik wil een andere advocaat!" brulde hy. Het hof bleek dus, zander dat pre cies uit leggen, anders over de strafmaat te denken dan de recht bank had gedaan en dan hofaank- laagster Dekking deed tijdens de laatste behandeling van de zaken twee weken geleden. De aan klaagster eiste toen bevestiging van alle straffen. Over het motief van de moord liet het hof zich evenmin uit. De dood geschoten louche 'schuldenincas seerder' John Smit (37) had veel vijanden, maar daaronder zou Jan O. zich niet hebben bevonden. Dragan V. was ooit slecht betaald voor hand- en spandiensten ten ten behoeve van slachtoffer John Smit en had daar ruzie over ge kregen, maar het lijkt onwaar schijnlijk dat hij zich een huur moordenaar uit Tsjetsjenië kon permitteren, hoe 'goedkoop' {10.000 gulden) deze ook was. Ook is tijdens de langdurige zittings dagen veelvuldig de naam van een voormalige Rotterdamse gok- baas gevallen die nog een appeltje te schillen zou hebben gehad met het slachtoffer. Het lijkt erop dat slachtoffer John Smit is weggezakt in een beerput waarvan het deksel vooralsnog gesloten zal blijven. Ook de op handen zijnde berechting van de uiteindelijke schutter in de deze zaak, de Tjetsjeen Mehmet K. zal zeer waarschijnlijk niet tot nieu we inzichten leiden. De in Polen opgepakte en aan Nederland uit geleverde man heeft ontkend en zwijgt nu in alle talen. Rotterdam Spelen met vuur bij een speelgoedbeertje, daar mee begon gistermiddag een felle uitslaande brand in een woning op de tweede verdie ping van een pand aan de Vlag- gemanstraat. De brandweer had het vuur snel onder con trole. Er vielen geen gewon den. De 'dader', een jongen van twe- ^eënhalf jatuy had de eenmaal brandende beer geschrokken op de bank gegooid. Die vatte vervolgens ook vlam waarna het vuur izich verspreidde. De moedér kon ach met haar kinderen in veiligheid bren- gen. Hoewel de brandweer snel ter plekke was en binnen korte tijd,het vuur wist te do-" yen, kon Het worden voorko- men dat gehele verdieping on de zolder uitbrandden. - Er 2ijn nog twee deuren gefor ceerd om,H zekHvHte$n€ - dat^erfHémandJ'meH- in-hetr Rotterdam Burgemeester en wethouders zullen bij de be grotingsbehandeling moeten aangeven waarom het bavenpre- sentatieproject World Port Experience waarschijnlijk niet haalbaar is. „Binnen onze fractie wordt grote waarde aan het 'World Port' gehecht. Zoiets kan niet zomaar terzijde worden geschoven," aldus PvdA'er R. M. van Middelkoop. „Hier is het laatste woord nog niet over gesproken." Het raadslid wil ook het medisch havenpresentatie, die (deels on- pretpark Asklepion in de discus sie betrekken. „Daar hebben we toen wel geld voor beschikbaar gesteld, maar er gebeurt nog steeds niets. Ik denk dat het World Port' meer kansen van sla gen heeft." De D66-fractie was altijd al tegen Asklepion en is gaarne bereid die attractie in te ruilen voor het World Port Experience, Ook de WD-fractie weigert vooralsnog afstand te doen van de bedachte dergronds) een plekje zou moeten krijgen tussen de Erasmusbrug en de Willemsbrug. Van Middelkoop wijst erop dat na het afblazen van de aankoop van het cruiseschip Rotterdam was af gesproken dat het presentatiepro ject als goede compensatie zou kunnen fungeren. Met het World Port Experience was er toch een grote toeristische havenattractie. Die bovendien veel en veel goed koper zou zijn dan het verwerven Door Paul Smits Rotterdam Het is voor veel jon geren cool om zonder helm te rij den, veel harder dan is toegestaan en het liefst op het geluid van een stevige housebeat die uit de spea kers van de brommer knalt, Voor de politie is het minder coot, al le vert het bü controles wel specta culaire resultaten op, zoals eerder deze maand. Bij de controle van 196 tweewie- Iers kon de politie 185 bekeurin gen uitschrijven. Er blijkt dus nogal wat mis te zijn metbrom- en snorfietsen. „Ja, er is echt sprake van een toename," licht politie man H. van der Hoek toe. Bromfietsen die voor snorfietsen moeten doorgaan waardoor de be zitters zonder helm menen te kunnen rijden en ook harder dan is toegestaan of gemotoriseerde tweewielers die fiks worden opge voerd. Het zjj'n overtredingen die het meest worden geconstateerd tijdens controles. Van der Hoek weet erover mee te praten.' Als technisch verkeers- speciaüst krijgt hij menig 'fout' exemplaar in handen. „Moet je kijken," zegt hij, terwijl hij wijst op een bromfiets die in de werk plaats van politiebureau Boezem- bocht in de takels hangt. ,Aan de voorkant plakken ze dan oranje stickers over de gele heen, zodat de bromfiets kan doorgaan voor een snorfiets. Worden ze gepakt, dan hebben ze meteen twee over tredingen aan de broek. In de eer ste plaats rijden ze dan zonder helm en in de tweede plaats gaan ze harder dan 25 kilometer per uur, de maximale snelheid voor snorfietsen." Te weinig controles en de grote populariteit van gemotoriseerde tweewielers voert Van der Hoek Technisch ciallst H. van de politie con stat eert een problemen met snor- en De politie is de laatste tijd sieve, tijdro vende corrtro les. De oogst aan bekeurin gen is groot. Foto victor van op als verklaring voor hot grote aantal overtredingen. Controles zijn arbeidsintensief werk, onder andere doordat een snor- en een bromfiets van hetzelfde merk soms nauwelijks van elkaar te on derscheiden zyn. Of doordat het voertuig uit elkaar moet worden gehaald om te achterhalen of het is opgevoerd. Maar juist de laatste rijd lijkt de politie weer actiever in het toe zicht op de gebreken bij de brom- en snorfietsen van de jeugd. De resultaten blijken tamelijk op zienbarend. Een greep uit de laat ste week: 58 bekeuringen na 85 gecontroleerde brom- en snorfiet sen op het Ungerplein op 2 okto ber, 68 bekeuringen na 50 gecon troleerde brom- en snorfietsen in Charlois-Noord op 3 oktober en 59 bekeuringen na 61 gecontroleer de tweewielers op het Sandeling- plein afgelopen maandag. Per persoon kunnen meerdere, maar niet meer dan drie proces sen-verbaal worden opgemaakt. Dus minimaal een derde van de brom- en snorfietsers zit fout, want alleen de controles in deze maand leveren ongeveer per brommer één proces verbaal op. De boetes kunnen aardig oplopen als een overtreder er drie krijgt uitgereikt: die kan dan op circa driehonderd gulden rekenen. Van der Hoek vindt dat de jeugd de gevaren van de overtredingen ook in ander opzicht onderschat. „Ze vergeten rekening te houden met de verzekering die niet of minder uitbetaalt bij een ongeluk als bijvoorbeeld aan de scooter is gesleuteld." Bij een ongeval kun nen ook uitkeringsproblemen ontstaan als er wordt gereden zon der het verplichte bromfietscerti ficaat of zonder helm. Gesjoemel met verzekerings plaatjes is trouwens ook een ge liefde bezigheid, weet Van der Hoek. De deskundige hoopt dat kentekens voor brommers snel werden ingevoerd. Dat zou con troles vergemakkelijken zoals nu bij auto's het geval is. Nu zijn de tweewielers uitgerust met verze keringsplaatjes waarvan het veel moeilijker is na te gaan tot wie ze behoren. Verder is de herrie van langs- scheurende brommers een bron van overlast. Van der Hoek: „Sommige brommers kun je al leen benaderen met oordoppen op." Het geluid is vaak niet alleen afkomstig uit de motor maar ook uit de ingebouwde speakers die soms straten verder zyn te horen. Een oplossing voor het grote aan tal gebreken aan brom- en snor fietsen ziet Van der Hoek zo snel niet. „Maar ze zijn weer bezig met voorlichting in districten van de politie Rotterdam-Rijnmond. En dan ligt het er dus aan hoe dat per district wordt opgepakt. Die voor lichting verloopt via scholen, waarbij wordt samengewerkt met leraren." en publieksgeschikt maken van de boot. Volgens burgemeester en wethou ders heeft onderzoek uitgewezen dat de oorspronkelijke plannen met het World Port Experience sowieso niet haalbaar zijn. Het project zou te veel geld kosten en op onvoldoende financiële steun vanuit het bedrijfsleven kunnen rekenen. Momenteel wordt nog onderzocht of er wellicht een be scheidener World Port Experien ce kan worden opgezet. Wethouder Simons kondigde eer der deze week desgevraagd aan daar niet op te willen wachten. „Er gaat jaren overheen om het bedrijfsleven met voldoende geld mee te krijgen." Daarom is het volgens hem beter de nu gereserveerde vyf miljoen gulden waarschijnlijk overi gens niet meer dan vyftien pro cent van de uiteindelijke kosten te besteden aan andere toeristi sche attracties waarbij ook alle aandacht naar de haven gaat. De aanvankelijk circulerende plan nen kosten veel meer dan ge pland, „Bovendien," aldus Simons, „heeft Rozenburg al een soort "World Port', waar met name heel veel scholieren op af komen. Dat is misschien niet bij iedereen be kend, maar kan best wat meer on der de aandacht worden ge bracht." Het college wil evenwel niets we ten van de suggesties om As klepion maar 'in te ruilen' voor het World Port Experience. Er wordt op gewezen, dat er juist heel druk wordt gewerkt aan het medisch pretpark naast het Imax- theater. De noodzakelijke particu liere financiële ondersteuning is volgens wethouder Kombrink (ruimtelijke ordening) hoogst waarschijnlijk geen probleem meer. „Maar, die prachtige ontwerpen bestonden natuurlijk alleen op papier. Dat moet nog een stuk concreter worden gemaakt. Daar kijken weer deskundigen naar en dan gaat er natuurlijk de nodige tijd overheen." Volgend jaar zal er echter wel een start met de bouwmoeten worden gemaakt, belooft het college in de begroting voor 1998. RotterdamVanochtend vroeg is een 43-jarige -Rotterdammer het slachtoffer geworden van een ge welddadige beroving vlak bij het Centraal Station. De man ver klaarde dat hij in de Van der Schellingstraat door drie mannen was belaagd die hem wilden bero ven. Toen hij zyn geld niet wilde afgeven, werd hij door één van hen in de borst gestoken. Rotterdam Hij gaf veelal aan jongens die niet durfden te weige ren de opdracht om mensen over hoop te steken. Zomaar. Bijvoor beeld in de McDonald's, als ie mand de irritatie had opgewekt De vermeende leider van een An- tiliaanse jeugdbende hoorde gis teren in de Rotterdamse recht bank zeven jaar cel eisen voor zijn kwalijke praktijken. 'Firestarter iuidt de bijnaam van de 29-jarige Rotterdammer Gre gory H. Zijn belangrijkste maat was 'Psycho' ofwel B. A (19), die onder meer voor het doodsteken van een 13-jarig meisje in Hoog vliet al tot drie jaar cel en tbs is veroordeeld. Met name deze 'Psy cho' voerde alle gewelddadige op drachten van H. uit. Zo heeft A op bevel van H. in de McDonald's aan de Zwart Jan straat op 31 mei vorig jaar iemand neergestoken. Omdat er wat aar de in een kinderwagentje van H.'s kennis zou zijn gevallen. En A sloeg bijvoorbeeld ook toe in disco Cargo in Spijkenisse op 11 mei vo rig jaar of in Den Haag toen H. in eens werd geconfronteerd met ie mand met wie hy wilde afreke nen. „Ik doe alles wat hij zegt, uit angst," heeft A na zijn arrestatie vorig jaar aan de politie toegege ven. Twee andere jeugdige bendele den zijn wegens roof met geweld pleging veroordeeld tot celstraf fen tot 18 maanden. Volgens ver klaringen van. medebendeleden zyn zy door G.H. mishandeld en met de dood bedreigd om hun misdaden te plegen. A ontkende gisteren als getuige rijn eerder belastende verklarin gen over de bendeleider. Hij zou ze onder invloed hebben afgelegd en ook gisteren voelde hij zich niet helemaal goed. Maar voor of ficier van justitie mr. H. Harmeij- er maakte hij het te gortig. „U weet dat er maximaal zes jaar cel straf staat op meineed?" Toen A bij zijn herroeping van eerdere getuigenissen bleef, liet de offi cier een proces-verbaal opmaken voor meineed. Verdachte H. zelf ontkende vrij wel alles. Hij zou geen opdracht hebben gegeven tot een geweld dadige beroving en voelde zich ook niet schuldig aan moordpo gingen in Den Haag, Spijkenisse en Rotterdam. Alleen erkende H. zelf een keertje een ander bende lid te hebben gestoken na onenig heid over het afgeven van een by een straatroof buitgemaakte gou den ketting. Dit zou zijn gebeurd uit zelfbescherming, omdat HL zich bedreigd voelde. Andere ge tuigen ontkennen deze versie van de waarheid. Officier van justitie Harmeijer had geen goed woord over voor het gedrag van 'Firestarter'. „Het zijn vreselijk gevaarlijke feiten. Waarbij verdachte zich telkens, op één keer na, afzijdig hield, Hy heeft steeds mensen om zich heen die hy kan beïnvloeden, Ze zyn doodsbebauwd." Mede rekening houdend met een strafblad uit het verleden van H- op de Nederland se Antillen, waar hij onder meer voor een geweldsdelict is veroor deeld tot vier jaar cel, vond Har meijer een straf van zeven jaar op zijn plaats. Advocaat mr.'J.H.E. Wanrooy be pleitte echter vrijspraak op diver se gronden. In de eerste plaats wilde hij het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk laten verklaren. Met een voorarrest van zeventien maanden zou een redelijke ter mijn verstreken zijn. Daarnaast trok Wanrooy de ver klaring van maat A in twijfel Woorden van deze belangrijke ge tuige zouden yolgens hem niet veel waarde hebben. „Daar ko men alle belastende verklaringen vandaan. Hij heeft niet voor niks de bijnaam 'Psycho'. Het Is een harddruggebruiker die volstrekt onbetrouwbaar is.' Rechtbank president mr. P. C. Santema had zichzelf al eerder afgevraagd of A misschien uit wraak vorig jaar al lerlei misdaden had toegeschre ven aan de bendeleider. Want H. zou 'Psycho' erbij hebben gelapt toen die zijn vriendin had gedood. De rechtbank doet 22 oktober uit-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2