10 Rotterdam Meer politie op Lijnbaan Geeske en Paul trouwen toch op Femina Verbazing over maatregel tegen gokfeest Water plaagt trampassagiers Sportschoolhouder is hoofdverdachte in grote xtc-zaak Winkeliers en publiek geïntimideerd door jongeren WV maakt flets- en wandelroute Stickers op traptreden om jeugd te laten bewegen Offensief tegen wildplakkers Erasmusbrug weer dicht Boos over terugtrekken ME 'Ik word neergezet als een gokbaas. Het is gewoon Monopoly' Opknapbeurt Zuidplein minder fors Bleiswijkse agent schendt ambtsgeheim 'Stad moet dynamischer' Rotterdams Dagblad Vrijdag 10 oktober 1997 WS* Door de overvloedige regen val van afgelopen nacht ont stonden op veel plaatsen in de stad grote plassen water. Het verkeer In de ochtend spits ondervond daar veel hinder van. Een van de over- lastplekken was als gewoon lijk het Eendrachtsplein, dat blank stond omdat het riool dè toevloed niet aan kon. Passagiers van lijn 5 moes ten dekking zoeken voor de waterfonteinen die passeren de auto's opwierpen. De brandweer hoefde geen en kele maal uit te rukken voor wateroverlast Wel kwamen tien meldingen binnen van geringe stormschade. Foto Niels van tier Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam De Rotterdamse sportschoolhouder Ed B. (32) is de hoofdverdachte in een omvangrij ke xtc-zaak waarbij ook een in Duitsland gelegerde militair is be trokken. Ook B.'s echtgenote Vïr- gie van der S. is gearresteerd. Naast B. en Van der S. zitten nu nog vier bendeleden vast. Volgens justitie in Rotterdam hadden de xtc-activiteiten van B. niets te ma ken met diens sportschool in Rot terdam-Zuid. By huiszoekingen de afgelopen twee weken in Gelderland, Zuid- Holland en Brabant zijn onder meer zeven vaten met grondstof fen voor xtc-tabletten gevonden, alsmede 20.000 XTC-pilIen, 100.000 gulden aan contant geld, vijf auto's en twee vuurwapens. In Gelderland stond een fabriek waar de pillen werden gemaakt. De marechaussee toont vrijdag in Gouda videobeelden van de fa briek en de inbeslaggenomen spullen. Op 30 september werd de militair van de Koninklijke Landmacht opgepakt, samen met zeven ande re verdachten die niet in het leger zitten. Later werd nog een onbe kend aantal mensen opgepakt en weer vrijgelaten. De militair ver bleef echter niet in de Nederland se basis Seedorf op Duits grond gebied, Daar zijn vorigjaar zeven tien militairen opgepakt en in Ar nhem veroordeeld wegens pillen- handel. Rotterdam—Om het ildplakken in Rotterdam een halt toe te roe pen willen VWKotterdam, Stich ting Rotterdam Festivals, disco theek Nighttown en het Amster damse bedrijf Plakker Co in sa menwerking met de gemeente een werkgroep oprichten. Van de -werkgroep, die door het le ven moet gaan als de Culturele Af- fichage Commissie, mag echter geen pasklare oplossing tegen het wildplakken worden verwacht, zo tempert de VVV eventueel te hoog gespannen verwachtingen. De na druk zal liggen op het bedenken van manieren om het wildplak ken te reguleren, Het initiatief voor het oprichten •van het platform komt voorname lijk van de Rotterdamse VVV die de bonte plakverzamelingen op 'de muren, elektriciteitskastjes en lantaarnpalen in de stad 'zo lang zamerhand een serieus probleem' begint te vinden. P. Swinkels, manager Kunst en Cultuur van het WV kantoor, meent dat de buitensporige hoe veelheid affiches in de stad de promotie van een evenement be moeilijkt Verder wijst hij op een toenemende vercommercialise ring van de aanplakbiljetten. Promotie „Nike introduceert zo nieuwe schoenen, platenlabels de aller laatste releases," zegt hij. „Het is steeds meer ieder voor zich en God voor ons allen terwijl daad werkelijke plannen om het pro bleem aan te pakken maar niet verder willen reiken dan het pa pieren stadium." Voor de collec tieve culturele promotie waarvoor Swinkels zich juist sterk maakt, is deze ontwikkeling dan ook fu nest, benadrukt hij, Erwin van der Laan van Plakker Co in Amsterdam is het daar he lemaal mee eens. „In Rotterdam hangen zoveel affiches dat je er tientallen voetbalvelden mee zou kunnen bedekken. Verkeersseha- kelkasten, lichtmasten, glasbak- ken, alles wordt onder- maar bin nen de kortste keren ook weer overgeplakti Ik denk dat er best oplossingen zijn waarbij een festi viteit met veel minder posters veel beter opvalt." Zo oppert Van der Laan het idee om op vaste plaatsen in de stad, bijvoorbeeld onder viaducten en aan lantaarnpalen op drukke kruisingen frames te nagelen waarin affiches tegen een bepaal- 'de vergoeding kunnen worden "vastgeklikt. De instelling die laat plakken betaalt dan wel iets voor "de huur van het raamwerk, maar is veel minder kwijt aan papier- kosten en weet bovendien dat zijn affiche niet ten onder gaat in de gigantische hoeveelheid andere exemplaren. Daarnaast pleit de woordvoerder van Plakker Co voor het plaat sen van zo'n 250 reclamezuilen in de stad, een aantal vrijeplakplaat- sen en demogelijkheid om op be staand straatmeubilair als glas bakken en eleetrieiteitshuisjes af fiches straffeloos te kunnen lij men. Of die laatste wens ook reëel is, is verre van zeker. Rotterdam heeft al vaker dan eens gezegd dat het-niets te zeg gen heeft over glasbakken en eleetrieiteitshuisjes omdat deze geen gemeente-eigendom zijn. Bovendien steken de Roteb en de ENECO jaarlijks enkele miljoe nen guldens in het schoonmaken en -houden van de kleine centra le-huisjes. Van der Laan vindt het echter 'be lachelijk' dat de gemeente zich achter dat argument verschuilt. „Rotterdam heeft bij al die be trokken instellingen een stevige vinger in de pap. Als de wethou der vindt dat dit een goede oplos sing is, kan hij veel voor elkaar krijgen. Dat is in Rotterdam niet anders dan in Amsterdam, Den Haag of Utrecht." Ookhet voorstel van de gemeente om twintig vrije plakplaatsen aan te wijzen en de andere bekende plekken met een posterlijm-we- rende coating te behandelen, is volgens Plakker Co verre van realistisch. „Twintig plaatsen is veel te weinig. Onze klanten wil len hun doelgroep goed kunnen bereiken. Kijk voor het gemak eens naar de andere grote steden, die hebben heel wat meer ruimte beschikbaar gesteld. Anders krij gen we toch weer te maken met wildplakkers. En dat wilden we toch voorkomen?" Rotterdam De Erasmusbrug is afgelopen nacht meerdere uren gesloten geweest voor het ver keer. Oorzaak was een storing in het computerprogramma dat het openen en sluiten van de slagbo men en de brugklep regelt Door dat de klep van de brug niet volle dig sloot, kon tussen elf uur gis teravond en half vijf vanmorgen geen gebruik worden gemaakt van de brug. Het verkeer werd omgeleid via de Maastunnel en de Willemsbrug. De storing was een gevolg van een defect in het portaal dat de trams van de RET over de brug leidt Dit euvel gooide het besturingspro gramma voor de brugklep in de war. De Erasmusbrug is sinds de ingebruikname vorig jaar septem ber ai vele malen wegens techni sche mankementen afgesloten geweest Vorige week kon de brug twee dagen niet worden gebruikt wegens filmopnamen. Rotterdam Ondernemingsraad-lid S. Los van de politieregio Rotter dam-Rijnmond doet in een brief aan het hoofd van de mobiele eenheid zijn beklag over het feit dat een sectie Mobiele Eenheid halverwege Feyenoord-NAC, afgelopen zondag in de Kuip, werd weggestuurd. „Je moet die mensen niet als jo-jo gebruiken," vindt Los. Volgens hem kwam de politieleiding in de rust tot de conclusie dat er in de tweede helft geen problemen waren te verwachten met de suppor ters. Los zegt dat het weghalen van de sectie tot nogal wat gemor leidde onder de ME'ers. „Bovendien is dit al de derde keer dit jaar," luidt zijn commentaar. „Ik vind het twijfelachtig of je al in de rust kan voorzien dat er niets meer zal gebeuren." Rotterdam De politie zet op vrijdagavonden op de Lijnbaan zes tot tien agenten extra in om de overlast van jeugdgroepen tegen te gaan. Daartoe is besloten na klachten van onderne mers en publiek die zich geïntimideerd voelen door een groep van dertig tot honderd Antillianen op koopavonden op de Lijnbaan rondhangen. Afgelopen vrijdag raakte de politie slaags met de jongeren. Daarbij werd een jongere gewond. „Het js elke vrijdagavond raak," zegt een woordvoerder van poli tiebureau Eendrachtsplein, „De Antillianen verzamelen op Kruis plein en zoeken vertier op Lijn baan. Dan wordt er met scooters over trottoirs gereden. De mensen voelen zich bedreigd." Afgelopen vrydag was het even duwen en trekken tussen de poli tie en de groep jongeren. „We heb ben de jongeren herhaaldelijk ge sommeerd om weg te gaan," zegt de woordvoerder. „Daar werd geen gevolg aan gegeven. Bij het duw- en trekwerk is inderdaad een tik gevallen. De meute ver plaatste zich toen naar de politie post aan de Lijnbaan om verhaal te halen en aangifte te doen." Eén van de betrokkenen heeft een andere lezing van de gebeur tenissen. Deze 20-jarige Rotter dammer zegt dat hy vrijdagavond op de Korte Lijnbaan zonder gel dige reden door een politieagent is 'bewerkt' met een wapenstok. Zijn zuster heeft zich in de Witte de Withstraat en in de politiepost op de Korte Lijnbaan vergeefs over deze gang van zaken be klaagd. „Er was niemand die mij fatsoenlijk te woord wilde staan," reageert zij furieus. De indirecte aanleiding tot het ge weid van de politie was de volgens de zuster de arrestatie van een meisje, dat op de Korte Lijnbaan met een jongen stond te zoenen. Haar broer was daar getuige van. „Nadat hij zich had verwijderd, werd hy aangesproken met 'hee'. Op het moment dat hy zich omdraaide, kreeg hij van een agent een tik met de wapenstok. Daarna begon de agent nogmaals te slaan en werd hy in de buik en in de rug getrapt." Volgens de zus zijn er getuigen die kunnen be vestigen dat haar broer niets had misdaan, Haar broer heeft gepro beerd uitleg te krijgen in de poli tiepost, maar daar werd hy niet te woord gestaan. De woordvoerder van de politie heeft daar wel een verklaring voor. „De sfeer was re delijk verhit," zegt hij. „De chef van dienst zag het met zitten om te midden van honderd geëmotio neerde jongeren de aangifte te doen. Hij heeft toen aangeraden om dat diezelfde avond nog te doen bij bureau Witte de With." De verwondingen die de broer heeft opgelopen waren van dien aard dat hij zich in liet ziekenhuis moest laten opnemen. De woord voerder van de politie zegt dat er altijd aangifte kan worden gedaan bij de politie, Rotterdam Burgemeester en wethouders vragen de Rotter damse WV om een wandel- et\ fietsroute te ontwikkelen, die voert langs diverse aan het water gelegen attracties. Daarmee voert het college een motie uit, die een jaar geleden door het WD-raadslid M.D. Tcenstra- Verhaar is ingediend, Zij-vroeg daarin om een zogeoemde 'blaUf we route', die van Delfshaven naar het DWL-terrem moest voe ren en onderweg de Schiehaven, de Parkhaven, de Veerhaven, de Willemskade, het Leuvehoofd, de Boompjes en de Maasboule- .vardjaandoeti.De route is tussen - de zeven eri acht kilometer lang ^verbindti^-aalf: .attracties, dértiën.horeaïvoorzieningen en rtwee"'*-'-"--""- 4 - Teenstra draagt de ontwikkeling en uitgifte van de route bij aan de bevordering van de toeris- tisch-recreatieve waarde van Rotterdam. De WD-fxactievoor- zitter.zou op een aantal plekken jop de route graag ook fietsver huur^ gerealiseerd zien. Daarover wil het collége, zo is deze week besloten, nog nader overleg voe ren met enkele organisaties. Door Rein Wolters Rotterdam Geeske Leyenaar (38) en Paul Penneweert (51) heb ben hun zin. Gisteren gaven ze elkaar in Rotterdam op de natio nale familiebeurs Femina publie kelijk het jawoord. De Amster damse zanger Dries Roelvink be zegelde hun besluit, als ware hy een echte ambtenaar van de bur gerlijke stand, met zijn handteke ning op een nagemaakte huwe lijksakte. Voorzien van een eenmalig Femi- na-trouwboekje en na het aansnij den van een bruidstaart begon het nieuwbakken echtpaar na een da verend applaus van de beursbe zoekers aan hun huwelyksrecep- tie elders in Ahoy1. De stunt was geslaagd. Geeske en Paul hadden hun zin, 'ambtelijke dwarsbome- rij' of niet. Wat officieel niet kon, was officieus uitgelopen op een groot succes. Overigens heeft hun huwelijk in Ahoy5 geen wettelijke status, maar was hun opmerkelij ke actie weinig meer dan een pro testuiting in een niet strak gere gisseerde doch wel ludieke opvoe ring. Hun hartewens was trouwen op de Femina. Daarvoor kreeg het stel uit het Friese Woudsend geen toestemming van burgemeester Peper. Ahoy' is geen officiële trouwlokatie, dus basta. Een amb tenaar van de burgerlijke stand kan of mag er geen man en vrouw in de echt verbinden, luidde het onverbiddelijke besluit. Een uit zondering was niet mogelijk voor de in Rotterdam geboren en geto gen Paul Penneweert, Deze handelaar komt al jarenlang naar Rotterdam om zijn Friese suikerbrood en andere producten te verkopen op publieksbeurzen als Femina en Ski-Happ in de hal len van Ahoy'. Bij Penneweert groeide het idee om dit jaar tij dens de Femina te trouwen, want daar had hij Geeske vorigjaar ook ten huwelijk gevraagd. Overigens zfjn Paul en Geeske gistermor gen, terwijl vrienden de verkoop van hun producten in hun stand in Ahoy' waarnamen, volgens de wettelijke norm werkelijk in de echt verbonden. Hun voor de wet officieel geldende jawoord klonk in de trouwzaal van de Rotter damse deelgemeente Noord. Paul Penneweerten Geeske Leyenaar: Toch een beetjegetrouwd op de Femina. Pleite Kartner ("Vader Abraham') konrtfeiiciteien.Foto peter de Jong^Cor Vos Rotterdam Stickers op trappen. Een reclamezuil in de vorm van een mobiele tafeltennistafel of een rydende boksbal die soms op het Zuidplein te zien is en dan weer op de Lijnbaan. Allemaal hebben ze hetzelfde doel. De jeugd aansporen in beweging te blijven. In de toekomst zullen deze din gen dagelijks in het straatbeeld van Rotterdam te zien zijn. Het zijn campagnes die er by een wed strijd voor jonge reclamemakers uitsprongen. De wedstrijd werd georganiseerd door het Jong Creatief Platform, een initiatief van het reclamebureau ARA/ BDDP in samenwerking met de gemeente Rotterdam en het R- festival. „We geven jonge, creatie ve mensen een keer per jaar de kans om een spraakmakende campagne te maken. De winnen de campagnes voeren wij uit," vertelt Ton van Jole van het Jong Creatief Platform. „We willen Rot terdam wat meer als communica- tiestad in de spotlight brengen." Dit jaar werd de wedstrijd voor de tweede keer gehouden. Het the ma was 'Breng de jeugd in bewe ging'. De jury koos uiteindelijk voor de interactieve reclamezui len. Er was een eervolle vermelding voor het idee om een grote sticker op de bovenste trede van openba re trappen te plakken met de tekst 'Uitgeput? Doe 's gek. Pro beer 'n sp „We zijn op zoek ge gaan naar net moment dat men sen het meeste aanspreekt", ver telt Sander van Muijen over het idee dat hij samen met zijn broer bedacht heeft. „Het moment waar het om gaat, is als mensen bovenaan een trap ko men met hartkloppingen. Ze rea liseren zich dan dat ze te vet zijn en dat ze meer moeten sporten. We wilden niet iets maken dat net zo belerend is als een overheids campagne tegen roken bijvoor beeld." Het reclamebureau ARA/BDDP is mor 'eel bezig met het uitvoe ren van deze ideëen. Voordat de campagne overal te zien is, moe ten eerst de teksten nog aange past worden, want die waren vol gens de jury niet scherp genoeg. Als alles meezit zijn de stickers binnen enkele maanden overal in Rotterdam geplakt. „Het is de be doeling dat ze op de trappen bij de metrostations, bij het Centraal Station en andere gemeentelijke instellingen terecht komen," ver telt Van Jole. „Hiervoor moet toe stemming gevraagd worden. Dus het hangt helemaal van alle in stellingen af binnen welke ter mijn de stickers geplakt worden. En gemeentelijke instellingen zijn nu eenmaal niet zo snel". Door Peter Louwerse Rotterdam Stomverbaasd is directeur M.J. Hendriks van Euro Entertainment over het justitieel verbod van zijn gokfeest Las Vegas Moneyparty. „Justitie zet mij neer als een louche gokbaas, maar het is ge woon een Monopoly-speBetje" zegt hij. „Hoe kan dat nou notoire gokkers aantrek ken?" Het Openbaar Ministerie in Rotterdam heeft Hendriks gewaarschuwd dat er pro ces-verbaal opgemaakt zal worden als Euro Entertainment de geplande gokfeesten op 14 en 15 november laat doorgaan in het Air- port HoteL De deelnemers kunnen niet of nauwelijks invloed uitoefenen op hun re sultaat. En dus, vindt justitie in Rotterdam, is dit gokfeest in strijd met de Wet op de Kansspelen waarin wordt bepaald dat een kansspel illegaal is als de deelnemers „in het algemeen geen overwegende invloed kunnen uitoefenen op de kansbepaling". Hendriks vindt de ophef omtrent de Las Vegas Moneyparty zwaar overdreven. „Het is gewoon een spelletje Monopoly," legt hy uit. „We zijn al twee jaar be zig met dit feestconeept. Ik heb een groot aantal grote bedrijven ais klant. De bezoekers moeten betalen voor hun hapje en hun drankje. Er is een or kest. En de bezoekers krijgen een startkapi taal van Monopolygeld, wat ze kunnen vermeerderen door roulette, klusjes of speculatie aan een nep-beurs. En dan kunnen ze een diner-cheque winnen." Hendriks: JDit spel heeft niets, maar dan ook helemaal niets met gokken te maken. De Wet op de Kansspelen is dan ook niet van toepassing. Als wij thuis roulette spe len om een paar knopen, is dat dan ook ver boden?" Hendriks laat het er niet bij zitten. Hij heeft een advocaat in de arm ge nomen die de maatregel van justitie aanvecht by de rechtbank in Rotter dam. Deze preventieve maatregel is gebaseerd op de Wet Economische Delicten en houdt in dat Justitie vooraf kenbaar maakt dat er opgetreden wordt tegen een van een gepland evene ment. Een gepland feest op 3 oktober werd afge last wegens gebrek aan belangstelling. De Las Vegas Moneyparty van 4 oktober ging wel gewoon door. Daaraan werd slechts deelgenomen door personeel van het bank en verzekeraarsconcem ING. De Wet op de Kansspelen maakt namelijk een uitzonde ring voor kansspelen die niet voor hel pu bliek zijn opengesteld en niet bedrijfsmatig worden gegeven. Aan de eerste vereiste vol deed het ING-feest, aan het tweede niet. Het Openbaar Ministerie wil niet zeggen of het ING-gokfeest nu wel of niet illegaal was. „Dat hangt van veel dingen af," zegt officier van justitie mr. J. H, Wesselink. „Ik vind het gevaarlijk om daar uitspraken over te doen, want mensen zouden het ver keerd kunnen opvatten en dan ten onrech te denken er rechten aan te kunnen ontle nen." Uiteindelijk moet de rechter oordelen of de feesten al of niet in strijd zijn met de Wet op de Kansspelen. RotterdamDe opknapbeurt van het winkelcentrum Zuidplein wordt iets minder ingrijpend, nu is besloten dat de megabioscoop verder weg, op het Piet Smitter rein, komt. Maar de verbouwin gen zullen voor de omgeving nog ingrijpend genoeg zijn, schrijft het dagelijks bestuur van de deel gemeente Charlois aan de deel raad. Die vernieuwingen zullen met na me op drie punten te zien zijn: aan de Pleinweg naast Albert Heijn, over de Meierijstraat en naast het metrostation. Het plan valt verder op door de verbetering van de 'in terne routering'. Ook de werk zaamheden aan het dak zullen niet ongemerkt voorbij gaan. Die hebben tot doel de toetreding van daglicht te verbeteren. De opknapbeurt is hard nodig wil het winkelcentrum - met zyn 52.000 vierkante meters opper vlakte na Hoog Catherine het grootste overdekte van Nederland aantrekkelijk blij ven. Eigenaar ING Vastgoed vreest dat als er nu niet wordt geïnvesteerd, over een aantal jaren een neerwqaartse spiraal zal ontstaan. Daar komt bij aat de Erasmus brug voor een betere verbinding zorgt met het centrum van Rotter dam, maar dat er ook winkelpu bliek makkelijker in de omge keerde richting kan gaan, dus naar het nieuwe Beursplein en omgeving, aldus het dagelijks be stuur van de deelraad. Een aantal gemeentelijke dien sten is al akkoord met de plannen dan wel ingelicht. ING vastgoed wil zo snel mogelijk aan de slag, Utrecht De politierechter in Utrecht heeft gisteren een politie agent uit Bleiswyk conform de eis veroordeeld tot 140 uur dienstver lening wegens het schenden van zijn geheimhoudingsplicht en het verduisteren van een patroonhou der. De 44-jarige J. D„ brigadier by het korps Gooi- en Vecht streek, is geschorst. Uit telefoontaps is gebleken dat D. gegevens over een kenteken doorspeelde aan de nieuwe vriend van zijn ex-vriendin. De vriend staat bekend als crimineel en D. was meermalen door collega's ge waarschuwd zich niet met hem in te laten. Verder gaf D. aan een kennis van hem gegevens door over een ar restatievan een familielid wegens bedreiging. De agent werd ook veroordeeld wegens het verduis teren van een patroonhouder, die hij vond tijdens een ME-oplei- ding. Hy was daar materiaalbe heerder. Volgens de rechter dient een politieman extra alert te zijn, zeker iemand die is gewaar schuwd door collega's. RotterdamRotterdam moet een veel dynamischer stad worden waar altijd volop te beleven valt en het bijzonder goed toeven is. Dat geldt met name voor de bin nenstad, waar veel meer mensen zouden moeten gaan wonen. Van tal van voorzieningen moet ook 's avonds, 's nachts en in het week end gebruik kunnen worden ge maakt. Dan gaat het niet alleen over nachtelijk openbaar vervoer en een dagelijkse markt, maar bij voorbeeld ook over de rechtbank, die, in de avonduren normaal zou moeten doordraaien: een night- court. Een uitzondering wordt ge maakt voor Rotterdam Airport.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2