Wandelen als huiswerk tegen depressie jXi 'Enthousiasme ouderen kent geen grenzen 'We werken dus niet op de manier van Ratelband' - Historie Promomiddag Avalance Zeldzame kaart te koop Creativiteitsmarkt Wedstrijden van jeugdbrandweer Russisch Staatscircus Werkzaamheden aan rails Rotterdams Dagblad Vrijdag 10 oktober 1997 Haar vader heeft ze nooit gekend. Hij overleed op 27-jarige leeftijd aan tuberculose» drie maanden na haar geboorte. Haar moeder zette een grote hoed met veren op een stoel voor haar bed als dreigende oppas. De jonge weduwe met drie kinderen moest wel inventief zijn. Het nieuwe cafe' met fraaie bovenwoning, dat ze anderhalf jaar voor zijn dood met haar man betrok aan deNieuwe Ha ven in Vlaardingen, wilde zij behouden. Terug naar een bedompt, vochtig, ongezond huisje als in de Dwarssteeg, waar hun enig gebo- renzoon naacht maanden was bezweken, dat nooit! Daarom gebruik te moeder de verenhoed om te voorkomen dat zij en haar oudere zus jes hun bed uit kwamen als de zaak open was. Haar oudste zuster overleed bij haar eerste bevalling en ook dat eer ste tante-zeggertje leefde niet lang. Neen, mijn moeder heeft geen prettige jeugd gekend. Mijn oma her trouwde een jaar na haar geboorte en raakte het café' met de boven woning in 1915 alsnog kwijt. Het gezin telde toen zes kinderen met twee verschillende achternamen. Vink en Dekker. Het in het nieuwe huis geboren broertje overleed na een haltjaar, het zusje dat in 1919 volgde is nu het enig overgebleven lid van dat gezin. Mijn moeder, Jo Vink, is namelijk maandag overleden. Een maand na haar oudere 2us An, die was getrouwd met een jongere broer van mijn in 1989 overleden vader. Die dubbele combinatie Van Haren- Vink leidt nog regelmatig tot de vraag: Ben je van Piet of Frans? Ik ben dus van Piet en Jo, over wie ik hier een stukje historie be schrijf. Zij behoren tot een generatie die niet alleen een harde jeugd had, raaar ook twee wereldoorlogen aan den ly ve heeft gevoeld. Mijn moeder heeft vele angsten gekend in haar leven. Vlak voor en in het begin van haar huwelijk, toen ze telkens incest af wachten of mijn vader veilig terugkeerde van zee. Nadat het beroep van visserman hem tweemaal de mogelijkheid had ontnomen om zijn vrouw te steunen bij de geboorte van een kind zocht en vond hy een baan aan de wal. Angst had ze ook, zo vertelde ze me eens, tijdens de bezetting door de oorlogszuchtige Duitsers. Al in 1939 hadden ze haar 'broertje' Ben met de tanker Sliedrecht lafhartig getorpedeerd. Bombardementen hadden haar later uit haar nieuwe woning in Botterdam naar Vlaar dingen terug doen vluchten. In de hongerwinter heeft ze nachten lig gen wachten op haar man en oudste zoon, die in het duister meteen roeiboot de Waterweg overstaken op zoek naar voedsel. Maar mijn moeder heeft ook veel plezier gekend in haar leven. Met zeventien keer overwinteren haalde ze als AOWer de vakanties in, die ze voordien had moeten missen. Ze heeft in twintig jaar acht kin deren grootgebracht Lat?r groeide die schare ruim door huwelijken en geboorten. Verliezen iildeze kringrijn haar gelukkig bespaardge- bleven. Ze vierde graag een feestje. Zo ook weer in mei, toen ze 88 werd. De laatste jaren ging het allemaal wat minder, vooral lichamelijk. Met al haar kinderen heeft ze de laatste tijd toch gezellig zitten keu velen. Zelfs maandag, toen ze in onze aanwezigheid rustig is ingesla pen, tevreden over de verzorging die haar in De Meerpaal is gegeven. Haar leven is nu historie. BEN VAN HAREN Vlaardirigen De showkorpsen Avalance en Jong Avalance houden zaterdag 11 oktober een promotiemiddag in de Indi sche Buurt. Van 13.00 tot 16.00 uur spelen de leden van beide korpsen in de wijk. Nabij het parkeerter rein van het Kolpabad wordt een promotiestand op gesteld waar allerlei informatie over de korpsen wordt gegeven. Bellen voor informatie kan ook, tel (010)4357566. In de Oosterkerk aan de Schiedamseweg 95 wordtza- terdagde maandelijkse boekenmarkt gehouden. Dit staat een oude kaart van Vlaardingen centraal. Deze ingelijste landkaart uit het jaar 1890 is een vrij zeld zaam exemplaar die de echte liefhebber zeker zal waarderen. Deze kaart wordt via inschrijving verkocht met een minimum van 75 gulden. De inschrijving sluit om 11,30 uur. Voor de vierde keer wordt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een creativiteitsmarkt gehouden in de ontmoe tingsruimte van de kerk van de Nazarener. De kerk is te vinden aan de Zwanensingel 1 in Holy. De Vlaardingse jeugdbrandweer gaat het zaterdag in een thuiswedstrijd opnemen tegen de korpsen van Bergsche Hoek, Maasland, Monster en Pijpacker. De teams - bestaande uit jongens en meisjes van 14 tot en met 17 jaar - rukken uit naar een pand in de Fransestraat, alwaar ze een fictieve brand moeten lo kaliseren, zonodig mens en dier redden en natuurlijk blussen. De wedstrijd in het centrum van de stad duurt van 13.30 tot 15.30 uur; de prijsuitreiking is om circa 17.15 uur in de kazerne aan de Hoflaan 13. Schiedam kan het komend weekeinde kennis maken met een verrassende en experimentele productie van het Russisch Staatscircus. Het programma, 'Para dox', is een mengeling van humor, sensatie en pri- meur-acts. Ruim zestig artiesten en een swingend orkest schit teren onder leiding van de beste Russische clown van dit moment, Andre Nikolaev. Trapezevirtuozen, Olympische springplankkampioenen en de Noord- Osetische Kozakkenruiters in de piste voeren be kroonde ensemble-nummers op, Dierenacts worden gedaan met Vietnamese Lapoender aapjes, Laika's, 'Lassiehonden' en Arabische volbloedpaarden. De circustenten staan opgeslagen aan de Maasboule vard. Voorstellingen zijn zaterdag om 16.30 en 20.00 uur; zondag om 13.00 en 16.00 uur. Kaarten kunnen worden gereserveerd op telefoonnummer 06- 91122333. In de maand oktober zal NS/Railinffabeheer nog en kele keren werkzaamheden in de nachtelijke uren uitvoeren aan de spoorbaan tussen Maassluis en Hoek van Holland. Het gaat om de laatste werkzaam heden die in het kader van de volledige vernieuwing van dit baanvak 's nachts moeten worden uitgevoerd. De werkzaamheden worden uitgevoerd in de nacht van zondag op maandag en van maandag op dinsdag. Ook in de nachten van zaterdag 18 en zondag 19 okto ber tot en met de nacht van dinsdag 21 tot woensdag 22 oktober wordt gewerkt van ongeveer 0.00 tot 6.00 uur. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniéile Hermans, Desiree van derJagt, Judith van Klaveren, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal Overde Vesten 3, 3116AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Door Danielle Hermans Vlaardingen Iedereen voelt zich wel eens dagje somber of 'depri'. Maar als deze sombere gedachten enkele weken aan houden of verergeren, kan er sprake zijn van een depressie. Een ziekte die veel voorkomt, maar nog veel te weinig wordt herkend en behandeld, zo ervaart de Riagg. Voor het eerst in Nederland vindt vandaag de Internationale Dag voor de Geestelijke Volksgezond heid plaats. Het thema dit jaar is depressie. De Riagg Rijnmond Noord West voert sinds 1995 een depressieproject uit en onder steunt deze speciale dag door tele fonisch informatie te geven aan iedereen met vragen over deze ziekteen debehandelmogelijkhe- den. Mensen kunnen lijden aan een depressie zonder dit te weten, terwijl een depressie in de meeste gevallen goed is te behandelen. De Riagg-vestiging in Vlaardin gen besloot enkele jaren geleden om de kwaliteit van de zorg aan depressieve klanten te verbete ren. De psychologen H. de Hoogh en C. Bockting deden onderzoek naar een goede behandelmetho de. Dit resulteerde uiteindelijk in een zogenoemde cognitieve ge dragstherapie. Hierin werkt een persoon in veertien individuele sessies aan het (weer) oppakken van plezierige activiteiten en het aanleren van minder somberma- kende gedachten. Soms gebeurt de therapie in combinatie met medicatie. „Een klant krijgt na de wekelijkse sessie huiswerk mee, bijvoor beeld de opdracht om dagelijks een half uur te wandelen," licht psycholoog H. de Hoogh toe. „We gaan tijdens de gesprekken aan de slag met sombere gedachten die bij iemand heersen. Wat kan er aan worden veranderd. Hoe krijgt iemand die nergens meer fut in heeft, weer plezier in zijn werk. Dat vraagt een gedragsver andering, We werken dus niet op de manier van Ratelband, zo van Tjsakka!" Effectief In het jaar 2000, wanneer het on derzoek van de Riagg in samen werking met de Universiteit Utrecht afloopt, moet duidelijk worden of deze therapie ook in de praktijk het beste uitpakt. De Hoogh: „We hebben na bezoeken aan universiteiten en na bestude ring van de nodige literatuur ge kozen voor een bepaalde behan deling. Deze zou wetenschappe- gSfev.: ia Wandelen kan helpen bij het aanleren van minder sombermakende gedachten, aldus de Riagg in VI aa rd i n genArchieffoto Rotterdams Dagbla d lijk gezien het meest effectief zijn. Over een paar jaar blijkt of de door ons aangepaste therapie ook slaagt in een praktijkinstelling zo als het Riagg. Daarnaast vergelij ken we onze behandeling ook met andere methoden," Hij heeft veel vertrouwen in de behandeling die tot nu toe door cirea dertig mensen uit deze regio is gevolgd. Volwassenen tussen de 18 en 65 jaar mogen meedoen - als er tenminste geen alcohol- of medicijnmlsbruik in het spel is. Het eerste wat De Hoogh tijdens een gesprex probeert te achterha len is of de betreffende persoon werkelijk aan een depressie lijdt. Geen plezier „Het gaat om twee belangrijke dingen. Is er bij een persoon spra ke van verlies van interesse of plezier in zijn leven. En duurt de sombere stemming waarin hij verkeert langer dan twee weken. Het klassieke beeld van iemand met een depressie is dat deze somber en stil is. Maar het omge keerde gebeurt ook. Iemand die bijvoorbeeld heel druk en kwaad reageert op zijn omgeving." Een depressie kan meerdere oor zaken hebben waarbij zowel psy chische als lichamelijke factoren een rol spelen. Ook bepaalde pro blemen op het werk, relatiecon flicten of ingrijpende gebeurte nissen zoals een ernstige ziekte of het overlijden van een dierbare kunnen aanleiding zijn van de ziekte. De klachten van een depressie zijn eveneens onder te verdelen in psychische en lichamelijke. De Hoogh: „In het rijtje psychische klachten horen gevoelens thuis van schuld, je waardeloos voelen, kampen met aandacht- en con- centratiestoomissen. Onder de li chamelijke klachten vallen slape loosheid of het omgekeerde, ge remde motoriek, droge mond en obstipatie." Hij benadrukt dat een rouwreac- tie elementen van een depressie kan bevatten, maar dat er toch we zenlijke verschillen bestaan. Deze groep mensen kan bij de Rwgg te recht vooreen rouwbehandeling. Ook een niet goed werkende schildklier kan angst en depres sieve gevoelens bij mensen te weegbrengen. „Dan is zo iemand geholpen met medicatie en hoeft hij natuurlijk geen gespreksthe rapie te volgen." Voor informatie of advies over de pressies kan tijdens werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur contact worden opgenomen met Riagg Consult,010-4453427. Broeder Ver haren voor het ouderen- koor in Hoek van Holland. FotoWostland* Foroburo Door Leen van Ooyen Hoek van Holland „Even de alten apart. Die middelste noot iets langer aanhouden en vooral geluid geven. Ja, goed zo, prima. Nu de sopranen, iaat horen die woorden, duidelyk uitspreken." Elke woensdagmorgen staat Broeder Le opold Verharen als dirigent voor het oude- renkoor in het dienstencentrum in Hoek van Holland. Op dinsdagmiddag is hij dan al in Monster geweest waar hij in De Haven eveneens een ouderenkoor leidt, De leden van de koren zitten op stoelen en banken, een aantal beleeft zangplezier vanuit de rol stoel. Het gaat om het plezier - prestatie en kwaliteit komen op de tweede plaats. Maar Verharen wil er niettemin uithalen wat er in zit, al was het alleen maar om te laten zien dat ouderen nog midden in het leven staan, zoals hij dat met zyn vrolijke, stra lende verschijning zelf ook doet. De m Rotterdam wonende broeder heeft ook nog de leiding over het 'Shantykoor': een mannenkoor dat voornamelijk bestaat uit oud-loodsen en dat zich heeft gespeciali seerd in de zeemansliedjes zoals die in de oude zeilvaart werden gezongen als bege leiding van de dagelijkse zware werkzaam heden. Verharen is nu 75 jaar. Een kwart eeuw ge leden liet hij zjjn gezicht voor het eerst in Hoek van Holland zien als muzikaal leider van het rooms-katholieke kerkkoor waaruit nu nog het Hoeks Jongenskoor is overge bleven en dat inmiddels ook heeft geleid tot de oprichting van het meisjekoor Tiritom- ba. „Het is inmiddels wel allemaal oecume nisch geworden, dus van alle kerken, en daar heb ik alleen maar plezier in," zegt broederVerharen. Roeping De broeder is inmiddels 55 jaar lid van de Kloosterorde van de Onbevlekte Ontvange nis. Tegenwoordig gaat die orde door het le ven onder de internationale naam FIC. „Wij hebben als orde vooral de taak om onder wijs te geven, te ontwikkelen. We zijn inge steld op de medemens. We verzorgen zowel gewoon onderwijs als godsdienstonderwijs. Tot 1920 hadden we naast de verwaarloosde jeugd ook veel kinderen van gegoede ou ders. Zij moesten zorgen dat het geld op ta fel kwam, omdat de overheid toen nog niet bijdroeg. Na 1920 kregen ook de monniken een salaris en dat maakte het allemaal veel gemakkelijker." Broeder Verharen ziet er bepaald niet uit als een monnik, met het gestreepte over hemd dat aan de hals gemakkelijk open staat en de grijze broek. „Dat is in de loop der jaren allemaal veranderd," zegt hij. „Toen ik in 1942 de gelofte aflegde was het allemaal anders, maar wij waren nooit een echt strenge orde. Bijna iedereen bij ons was leraar en we stonden dus altijd in con tact met 'de wereld'. Nee, ik ga echt niet uit de weg voor een goede mop of een dubieuze opmerking." Hij realiseert zich dat de broeders met al hun idealen een uitstervend ras vormen. In Nederland is er geen aanwas meer. In Indo nesië, Chili en Afrika melden zich nog wel monniken voor de FIC-orde, maar dat zijn inwoners van die landen zelf. Zij werken naast de Nederlandse broeders die daar na jaren nog actief zijn. „Het is een roeping, maar misschien dat het na al die jaren de mensen niet meer aanspreekt. Ik heb zelf ook wel eens twij fels gehad. Ik heb mensen gezien die naja ren beseften dat ze een verkeerde keus hadden gemaakt. Zij stapten er uit en in on ze orde hebben we daar begrip en respect voor. Vroeger waren dat afvalligen, maar daar denken we tegenwoordig anders over. Met de meesten van hen hebben we nog re gelmatig contact. Ket weggaan uil het klooster gebeurt vaak omdat men wilde trouwen. Maar het werk dat de mensen de den, bleef vaak hetzelfde." Zanghobby Toen hij zestig jaar was, besloot hij gebruik te maken van de pensioenregeling en uit het onderwijs te gaan. „Dat gaf mij gelegen heid om mij helemaal aan mijn zanghobby te wijden. Ik mocht van het klooster al in 1945 muziek gaan studeren, mits dat geen afbreuk deed aan mijn werk in het onder wijs. Ik deed de vierjarige cursus voor koor directie in driejaar. Als onderwijzer werkte ik in die tijd voornamelijk bij schippersin- tematen in Rijkholt, Zevenaar en Nijme gen. Daar werden ook zangkoortjes ge vormd. Maar sinds ik met pensioen ben kan ik me helemaal toeleggen op het dirigeren. Vooral de ouderenkoren hebben myn voor keur. Daar is meestal weinig geld beschik baar en voor de meeste dirigenten is er wei nig eer te behalen. Maar het enthousiasme van die mensen kent geen grenzen." De broeder woont tegenwoordig in een kloostergebouw aan het Marconiplein in Rotterdam, recht tegenover het politiebu reau. Hij prijst zich gelukkig met het bezit van een kleine auto om naar de repetities te ryden. Maar hij realiseert zich ook dat hy met zijn 75 jaar in de nadagen van zijn mu zikale loopbaan is gekomen. „Ik heb de km en verleid dat ze langzamer hand eens moeten gaan uitzien naar een opvolger. Misschien kan ik het nog wel een paar jaar volhouden. Maar mijn gezichts vermogen wordt wat minder en als ik niet meer verder kan, dan moeten de koren niet in een gat vallen. Vooral ouderenkoren val len dan uiteen en dat zou jammer zyn. Van daar dat ze moeten gaan uitkijken naar een opvolger." Vrijdag 10 oktober SCHIEDAM Dc Oost. Geheugenspel, 14.00- 16-OOu. Wijkcentrum Filmhuis. Kolya,21.00u. VLAARDINGEN Dreesplein. Bingo-dansant) 20.00u. Dc de Bijenkorf. Bingo,- 14.00-16.00u. Stadsgehoorzaal. 'Ik BV' door Tim van der SluijSr 20-OOu. Antiquariaat Uevredoor. Lezing overSimon Vestdijk, 20.00u. MAASSLUIS Parkeerterrein Rembrandtlaan. Oud papieractie De Ark, 18.30- 20.30u. ROTTERDAM Theater Zuïdpleir. gr.z. Fredenque Spigt, 20.15; kl.z. Poppe Ver- maercke, 20.30. De Doelen, gr je. Rotterdams Phiiharmonisch Orkest, 20.15; kl.z. Argentijnse Tango, 20.15. Luxor Theater. De Jantjes, 20.15. Hollywood Music Hall. Ruth Jacott, 22.00. Nighttown. Rocket- men, 23.00.0.T. Theater a/d Mül- lerpier. Hamlet, 20.00. Biblio theektheater. Lof der Zotheid, 20.30. Rotterdamse Schouw burg. gr.z. Cirque Interieur, 20.15. Zaterdag 11 oktober SCHIEDAM Christelijke Basisschool Kethel. Tijdkethef-feest, 11.00-16.00u. Grote- of Sint Janskerk.Concertop koororgel en hobo, 15,00u, Dorps kerk Kethel. Concert Harpe Dawds. Maasboulevard Schiedam. Groot Russisch Staatscircus, 16.30 en 20.00u. Dc de 4 Molens. Dans avond met dj Leon, 19.30-23.30u. Theater De Teerstoof. Van Houts en De Ket-Alles mag, 20,30u. Film huis. Kofya, 21.00u. VLAARDINGEN Joannes de Dooper parochie. Rommelmarkt, Mamlxflati Rom melmarkt, 10.00-16.00u. Uitvaart centrum Monuta. Open dag, 10.00-16.00u. Kerk van de Naza rener. Creativiteits- en rommel markt, 10.00-16.00u. Oosterkerk. Boekenmarkt, 09.00-12.00u. Par keerterrein Kolpabad. Promotie middag Avalance en Jong Avalance, 13.00-16.00u, Stadsgehoorzaal. Jenny Arean &lucretia van derVtoot, 20.00u. Theater- en eetcafe De planken op. Arola's Blues Band, 22.30u. MAASSLUIS Parkeerterrein Rembrandtlaan. Oud papieractie De' Ark, 09.00- 12.00u. Groote Kerk. Orgelconcert Jaap Kroonenburg, 20.15u. ROTTERDAM Cinerama 1: The Lost Wortd' (al) dag.12.30-15.30-18.30-21.30. Cinerama 2: 'My Best Friend's Wed ding' (al) dag.16-18.45-21.20; do- .vr.ma.dJ. ook 13.15. Cinerama 3r 'Men in Black' (12) dag. 14-16,35- 19.10-21.45. Cinerama 4: 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag.13.30-16-19-21.50. Cine rama 5: 'Gordel van Smaragd' (12) dag.l5.10-l8.10-2L10;do.vr.ma- .di. ook 12.10. Imax Theater: 'Su per Speedway' (al) dag. 14-16; da. ook 13; vr. ook 10; za. ook 11. 'Ring of Fire' (al) dag.15; za. 1Zm wo. ook 13. The Lost World' (al) dag.l7r 19.15-21.50; vr, ook 11.30; zo. t/m wo. ook 10.30. Lantaren Is 'Career Girts' (16) dag. 20. 'Happy Together' (al) dag.22. (niet op ma.). Venster 2: 'Broos' (16) dag.20. 'FloatingLife' (16) dag. 22. Venster 3: 'Ma Vie eo Rose' (al) dag.2ö-22. Venster 4: 'A Moment of Innocence' (al) dag. (beh- .ma.) 19.30. 'Engelchen' (al) dag.21.3Q. 'Angst Essen Seele Auf (al) ma.19.30. Lumière 1: TheLost World' (al) dag.12,15-15.15- 18.15-21.15. Lumière 2: 'AirForce One' (16) dag.12.10-15.15-18.20- 21.25. Lumière 3: Copland' (12) dag.21.2Q. 'George of the Jungle' (al) dag.13.20-15.50-18.20. Lu mière 4: 'Paradise Road' (12) dag.18,05-21.10; do.vr.ma.di. 12- lö.Rexane: 'Gulzige Liefde' (18) do. f/mzo. doorl. voorst. 'Zwoele Zonne- tnp' (18) ma. t/m wo. doorl. voorst. Pathé: 'Air Force One' (16) dag,11,45-14.40-18.15-21,20; za, n letom 11.45. 'Austin Powers: In ternationa! Man of Mystery' (12) dag,11-13.20-15.30-17.40- 19.50-22.05; wo. niet om 13.20. 'Conspiracy Theory' (12) dag.18.10- 21.10; do.vr.ma.di. ook 11,40- 15.20. 'Copland' (16) dag.11,10- 13.45-16.20-18.55-21.30, 'My Best Friends's Wedding' (al) dag.11.15-14.10-16.40-19.05- 21.40. 'Nothing to lose' (al) dag.l7.15-19.35-21.55;do.vr.ma- .di. ook 11.20-14. 'Face/Off (16) dag.11.35-14.30-18.05-21.20. Sneak Preview; 'One Fine Dove' (16) di. 21.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: The Lost World' (16) vr.za.00,15. Lumière 2: 'Air Force One' (16) vr.za.00.15. Lumière 3: 'Copland' (16) vr.za.00.15. Lumière 4: 'Mur der at 1600' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 'George uit de Jungle' (al) za- .zo.wo.13. Cinerama 5: '101 Echte Dalmatiërs' (al) za.zo.wo.12.45. Lu mière 4: 'Napoleon' (a!) za- .zo.wo.13-15.30. Pathé: 'George uit de Jungle' (al; za.zo.wo.11.30- 13.45-16. 'Free Willy 3: De redding' (al) za.zo.wo.11.15-19.15-15,15. 'Richie Rich' (al) wo.13.15.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3