Vaticaan verbijsterd over Nobelprijs voor Dario Fo Nobelprijs voor politiek Theater van de Lach Stripschapprijs Peter Pontiac Jongste trombonist RPhO nu al naar Concertgebouworkest Ballerina Sylvie Guillem op Holland Dance Festival Gevoel, warmte, nuances ill! Frans Bauer op één in Duitsland QDRIEDER Berlin - Rotterdam Bijzondere leerstoel: Popprofessor Rotterdams Dagblad Vrijdag 10 oktober 19p7 Stockholm/Rome/Milaan Rechts Italië en het Vaticaan heb ben verbijsterd gereageerd op de toekenning van de Nobel prijs voor literatuur aan de Italiaanse komedieschrijver Dario Fo (71). Dat klinkt de man die twee miljoen gulden krijgt van de Zweedse Academie overigens als muziek in de oren, want zijn leven lang was hij een clowneske linkse oproerkraaier die gezagsdragers tartte. De Vaticaanse krant Osservatore Romano schrijft dat het geven van de prijs aan 'een schrijver van discutabele teksten elke verbeel ding tart.' Dario Fo is een maker van politiek theater. Als üd van de partij Com munistische Herstichting maakte hij het gisteren mee dat zijn partij de eerste linkse regering van na de oorlog ten val bracht en dat hij de Nobelprijs won. Het laatste nieuws vernam hij op op een bij hem passende, kolderieke ma nier: bij een tolkantoor op de 'autostrada' hield iemand een bord bij zijn autoraam met daarop geschreven 'Dario. je hebt de No belprijs gewonnen". Bijgekomen van de schrik, zei de 71-jarige schrijver, dramaturg, re gisseur en acteur dat hij al 22 jaar min of meer in de race is voor de prijs. „Vierdagen geleden hebben ze me gebeld uit Zweden om me te vertellen dat ik dit keer een se rieuze kanshebber was," zei Fo, Hij kon eigenlijk maar moeilijk uitleggen waarom hij gewonnen had. „Waarschijnlijk hebben ze het werk van mijn hele leven wil len honoreren en het feit dat ik heb geprobeerd altijd coherent te blijven," Fo betrok nadrukkelijk zijn echtgenote en actrice Franca Rame in de hulde. Franca Rame zei gisteren dat Fo de prijs vooral ziet als 'een com pensatie voor de talloze vernede ringen die hij in Italië heeft moe ten ondergaan'. Ze nep in herin nering dat de links-anarchisti sche, weinig orthodoxe en in de ogen van Italië's machtigen ui terst ongemakkelijke Fo, talloze malen het slachtoffer is geweest van censuur, lastercampagnes en zelfs arrestaties. Ook het feit dat hij in 'zijn Milaan" nooit een thea ter ter beschikking heeft gekre- gen, is volgens haar veelbeteke- nend. In Italië waren de reacties even verdeeld als het politieke toneel. Hij kreeg felicitaties van de linkse voormannen Massimo D'Alema en Fausto Bertinotti, maar de ex- fascist Gianfranco Fini sprak van een 'ongehoorde schande'. „Wat heeft die man gegeven aan de Ita- liaanse literatuur, laat staan die i van de wereld," zo sneerde Fini. !Ook veel eminente Italiaanse Rotterdam Frans Bauer is in twee weken met zijn nieuwe al bum "Weil Ich Liebe Dich naar de .eerste plaats gestormd van de Duitse Mega Album Top 100. Hij is daarmee de eerste Nederlandse artiest die deze prestatie levert met een Duitstalige uitgave. Bauer krijgt als beloning maan- dag 13 oktober in Bussum een speciale trofee uitgereikt. Dat fes tijn heeft plaats in de brasserie van Theater 't Spant. schrijvers, journalisten en acea- demici konden zich gisteren niet voorstellen dat Fo de prestigieuze prijs had gewonnen. De bejaarde biologe Rita Levi Montalcino, zelf Nobelprijswinnaar, zei dat ze 'eer lijk waar, nog nooit van de man had gehoord'. Fo kreeg vorig jaar een beroerte waardoor hij gedeeltelijk blind is. Zijn laatste stuk, De Duivel met tieten, ging twee maanden gele den in première in Messina. Nar De lezing van de Zweedse Acade mie voor de prijs luidt: 'In de tra ditie van de Middeleeuwse hof narren, hekelt hij de macht en herstelt de waardigheid van de vernederden.' „Met een mengeling van spot en ernst, opent hij je ogen voor mis standen en onrechtvaardigheden in de samenleving en het bredere historische perspectief waarin ze kunnen worden geplaatst." Het besluit heeft overigens tot heftige discussies binnen de Aca demie geleid. Dat verklaarde voorzitter Sture Allen voor de Zweedse radio. Hoe de Academie tot haar oordeel is gekomen, zal traditiegetrouw pas over vijftig jaar bekend wor den „We hebben echter een onge woon interessante discussie over Fo gevoerd," zei Sture. Uiteinde lijk won de kandidaat die de meeste stemmen haalde. Critici klagen dat Fo maar wei- ning heeft geschreven, en vooral als „persoonlijkheid" bekend is geworden. Volgens recensenten heeft de Academie vooral het theater op zich willen bekronen. „We hebben gewoon de teksten die we van hem hadden beoor deeld," zo reageerde Allen. „Per soonlijk was ik onder de indruk van zijn ongewoon rijke fantasie. Je vraagt je steeds af wat hem nu weer te binnen zal schieten." Aliens bestuur staat al geruime tijd onder vuur. Vorig jaar stapte Dario Fo om helst zijn vrouw Franca Rame na de bekendwor ding dat hij de Nobelprijs voor litera tuur heeft ge wonnen. Foto Reuters een van de achttien leden van de Academie op omdat hij Aliens „dictatoriale maniertjes" beu was. Bejaarden „De meeste overgebleven leden zijn bejaarde, verstokte heren," aldus Gabt Gleichmann van het dagblad Aftenposten. Het gemid delde lid is 71 jaar, maar sommi gen zijn zo oud en zwak dat ze niet eens meer kunnen stemmen. Vier leden die in 11)89 opstapten omdat de Academie zich niet uitsprak over de fatwa tegen de Britse au teur Salman Rushdie, zijn nog steeds niet vervangen. „De heren Academici zijn hoogle raar in van alles en nog wat, behal ve in literatuur," zegt Gleich mann. Ook Allen zelf (68) wordt gebrek aan kennis over literatuur verweten. In de jaren zestig maakte hij vooral naam door zijn studies als linguist, waarbij hy na ging hoe vaak de woorden „en," „in," „dan" en „van" gemiddeld in de Zweedse taal voorkomen. Schrijvers die jaar najaar opdui ken in speculaties over mogelijke prijswinnaars zijn de Belg Hugo Claus, de Zuid-Afrikaan J.M. Co- etzee, de Britse Doris Lessing en de op Trinidad geboren V.S. Nai- paul. Popzanger en songwriter Bob Dylan werd voor dit jaar ge nomineerd, maar werd niet ge zien als kanshebber. Fo, de zesde Italiaanse auteur die de Nobel prijs heeft ontvangen, kwam dit jaar op geen enkele favorieten lijstje voor. Door Bert Jansma De bekroning van de Italiaan Da rio Fo met de Nobelprijs voor lite ratuur komt, zoals de meeste prij: zen, tamelijk laat Het belang van Fo ligt in de jaren zeventig. Hij was niet zozeer een literaire fi guur als wel een theatermaker. Hij vond een eigen vorm vond voor maatschappijkritisch, agit prop theater en in West-Europa gold hij als de goeroe van het linkse toneel. Fo bedde zijn nieuwe Italiaanse volkstoneel in de oertraditie van de commedia dell' arte en de rondtrekkende saltimbanco's, de potsenmakers en vertellers. Theater met zware politieke bo ventonen, socialistisch, marxis tisch of zelfs maoïstisch. Want nog in 1981 noemde de acteur-re- gisseur-sehrijver zich blijmoedig een maoïst De vraag is of de wij ze heren in Stockholm in Fo nu een inmiddels .wat vergeten lie veling van oud-links bekroond hebben in de winter van zijn Ie- ven. Of moet hun Nobelprijs ge zien worden als een teken in een tijd van ontpolitiseringen indivi dualisering in de kunsten? Vraagtekens. Er komt er nóg een bij, want Fo schreef zijn theater werk dan wel zelf, maar hij ver klaarde op diverse plaatsen dat dat werk ontstaan was uit impro- visaties met zijn acteurs. Het politiek toneel in dejaren ze- ventig was vaak een zaak van on genuanceerde politiekestand- werkers, die dreigende wijsvin-.. gertjes hieven en voor wie pam- fretten na afloop belangrijker wa- ren dan hun'theater.- Vaak frri-- .taht en vervelend. Van Fo kon je dat nooit zeggen ondanks zyn.:-, boodschap. Toen zijn discipel Ar- v. turo Corso in Vlaanderen by de Nieuwe Scène (genoemd naar - Fo's groep Nupva Scena) diens Dario Fo als harlekijn tijdens het Festival van Venetië In 1996. Foto epa parodie op een passiespel Mis- tero Buffo' ensceneerde werd dat prachtig theater waarbij de tra nen van. lach en ontroering je over dé wangen liepen, Ook al schoot Fo volop pijlen af op pa troons, pastoors en paus en barst te hij-bijna van het' mededogen ■met de door oorlog en sociaal on- .recht gekwelde mens. In zijn latere werk pakte hij actu- ele politieke zaken aan. Zoals de Italiaanse'affaire Pmélli in 'De plotselinge dood van een anar- chist' (hier gespeeld door Frans Stryafds),of 'De ontvoering.van - Fanfani'. burgerlijke ongehoor zaamheid en proletarisch win kelen in de klucht "Non sipaga! Non si paga!' (als "Betalen? Nee!' gebracht door de Nieuwe Kome die). Maar nooit verloochende hij dat theatrale, het variété en de komé die. Toen hij in Oost-Berlijn werd uitgenodigd om Brecht te ensce- neren en meteen de'muziek vaii Kurt Weill door een popgroep liet spelen, werd dat gezien als heilig-, schennis. Brechts dochter noem de het 'blasfemisch' en Lotte Le- nya kreeg in Amerika bijna een hartaanval. Het lag niet aan hem dat zijn boodschappen in Neder land nogal log over het voetlicht kwamen. „Het is belangrijk dat er gelachen wordt", zei Fo des tijds. „Komisch theater wil zeg gen: lachen met het bewustzijn de tegenstander, de klassenvij- and, de mythen van bourgeoisie en kapitaal te vernietigen. Dè macht de schijn van heiligheid af te rakken". - Fo wilde zich niet door de politiek laten inlijven. „Wy zijn geen arm van een politieke groepering", stelde hij Al speelde hy jaren- langbijna uitsluitend voor deeul- turele organisatie van de Itali aanse communistische partij. Rechts Italië noemde hem .een terrorist, hij kreeg door tussen komstvan het Italiaanse ministe rie van buitenlandse zaken geen visum vpor Amerika, zijn vrouw, de actrice Franca Rame, werd door neofascisten ontvoerd. Zijn, voorstellingen werden nog in' 1980 doodgezwegen in de rechtse pers en alleen vermeld in ex-, treem-linkse bladen. „Het zal ons een rotzorg zijn", stelde Fo, „want onze grote kracht is ons publiek. Wij spelen altijd voor volle zalen". Wanneer je cassettebanden van Dario Fo-de-aeteur.Hoort met zijn eigen solo's uit 'Mistere buffo' - die hij vooral in fabrieken en gro te hallen speelde- valt op hoe enorm dat publiek reageert „Meeslepen zonder dat ze ophou den helder te denken", vond Fo. Maar een linkse luis in de pels van de Italiaanse literatuur als Pier Paolo Pasolini noemde de populistische stijl van Fo al in 1970 'de pest voor het Italiaanse theater'. En Fo's politieke opvat tingen begonnen sleets te raken, Vooral toen hy in zyn maoïsti sche periode stelde dat hij in Chi na 'alleen maar gelukkige men sen had gezien'.Fo's politiek Theater van de lach van destijds bestaat nauwelijks meer, het in ternationale politieke toneel is reeds lang failliet. Als auteur kan je hem ook niet echt eên groot fi- guur of een groot denker noe men. Fo is hartstocht, theater. Met dat grote gevoel voor-fret clowneske, het absurde. Deze No belprijs voor literatuur heeft iets van een verkeerd gehangen pry s- kaartje. Adverteren in deze rubriek, bel Lex Zwanenburg 010-4004267 ZONDAG 12 OKTOBER U.OO-1ZOO UUR Met veel uitgevers, schrijvers en poppen-muziek theater CE VINCENT MENS (u.eo-jwo,^ 1 U1P)G A L E R I E ROTTERDA M 2: Boomgaardsstnat 8« Inkoppen t/m 19.10 vanaf 25.10 Eva Castringius, René Herar, Herbert; Hoi BredaDe Stripschapprijs 1997 zal komend weekeinde tijdens de Stripdagen in het Turfschip te Breda worden uitgereikt aan Pe ter Pontiac. De als Peter Pollman in Beverwijk geboren stripteke naar is vooral bekend door zijn covers en illustraties voor het mu ziekblad Oor, zijn tekenwerk voor Vrij Nederland en het weermuisje dat iedere dag op de voorpagina van het Algemeen Dagblad prijkt. Zijn eerste strips verschenen in 1970 in het NVSïï-blaa Sextant. Joost Swarte en Evert Gerards vroegen hem vervolgens strips te maken voor hun „underground bladen" Modem Papier en Leny Presenteert. Voor Willem de Rid der (Aloha, Suck) maakte hij vele illustraties, zoals tekeningen voor cassettehoesjes van radiopro gramma's als 't Klokje van Zeven en Odysseus. Veel eer legde hy in met zijn werk voor bladen als Ta lent, Inkt, Gummi, Supergum en Wordt Vervolgd. Thé Tjong-Khing krijgt een bij zondere prijs, de Trentenaire, voor zijn gehele oeuvre. Het is een eenmalige prys ter gelegenheid van het dertigjarig jubileum van het Stripschap. De prijswinnaar begon in de jaren vijftig bij de Toonderstudio's met klassiekers als Iris en Arman Eva. De figu ren van Thé Tjong-Khing zijn bij zonder door de vele emoties die zij uitdrukken. Zij kunnen op tien tallen manieren boos kijken. Hal- Zelfportret van striptekenaar Peter Pontiac. venvege dejaren zeventig stopte de tekenaar met strips en ging hij kinderboeken illustreren. Gene raties kinderen zijn voorgelezen uit Wiele Wiele Stap van Miek Diepmann, waarvoor Thé Tjong- Khing de illustraties verzorgde. De Prijs van de Stad Breda voor Strips -1997 gaat naar Tobias Schalken (1972). De aanmoedi gingsprijs wordt voor de vierde maai uitgereikt Schalkens werk verscheen in De Reflector. Eazza- fraz, Webbers Stripshow, en Ei land. Scholieren kennen hem van de Basisagenda '95-'96. Het Turfschip is op 11 en 12 okto ber van tien uur 's morgens tot vijf uur in de middag geopend. De toegangsprijzen zijn een tientje. Bezoekers met een lengte onder de 150 cm betalen vijf gulden. In het Showprogramma staat het 45- jarige jubileum van het Weekblad Donald Duck in Nederland cen traal. Zoals gebruikelijk is er ook een uitgebreide stripbeurs. Den HaagSylvie Guillem, 's we relds belangrijkste ballerina van deze tijd, opent volgend jaar het Holland Dance Festival in Den Haag. Wat de Parijse danseres, sinds 1989 als 'principal guest ar tist' verbonden aan het Royal Bal let in Londen, op 4 en 5 februari in Den Haag zal uitvoeren, is nog niet bekend. Het tweejaarlijkse internationale Holland Dance Festival -ter ge legenheid van het 750-jarig be staan van Den Haag vijf maanden later dan normaal- staat bij deze zesde editie in het teken van de danser, Het draagt dan ook al titel 'A dancer's tale' friet sprookje van de danser). Voorts is er een sym posium, van 6 tot en met 8 februa ri, over de betekenis van de dans er in de veranderende wereld van de 21ste eeuw. Het Holland Dance Festival-betekent tevens het start sein voor de manifestatie 'Den Haag danst'.', een activiteit in het kader van het 750-jarig jubileum van de stad waarin een aantal bij zondere evenementen op het ge bied van Haagse dans het licht zullen zien. In het Holland Dance Festival zelf neemt het Neder lands Dans Theater (NDT) uit Den Haag dit keer een prominente plaats in. Het zal op één (gala-) avond met alle drie de gezelschap pen vertegenwoordigd zijn. Andere grote namen in het festi val zijn: Nacho Duato (voormalig NDT-danser/choreograaf en thans leider van het Nationaal Ballet in Madrid), de Komische Oper uit Berlijn en Batsheva uit Tel Aviv. AmsterdamDe Universiteit van Amsterdam krijgt een bijzondere leerstoel in de popmuziek. De popprofessor maakt volgend jaar september zijn debuut, zo heeft de Stichting Popmuziek Neder land (SPN) bekendgemaakt. De leerstoel krijgt onderdak bij de faculteit der politieke en sociaal- culturele wetenschappen. De hoogleraar wordt voor een dag in de week aangesteld. Eerder dit jaar verzorgde de UvA colleges waarin het fenomeen Madonna op wetenschappelijke wijze werd be licht. Popmuziek en de bijbehorende jongerencultuur is vanuit de so ciale en communicatieve weten schap nog onontgonnen terrein, vindt de SPN. In Groot-Brittannië en de Verenigde Staten besteden universiteiten a! veel langer aan dacht aan dit de cultuuraspect. Door Peter van Eijkelenburg Rotterdam Nog maar drie we ken in dienst bij het Concertge bouworkest ging hij al op tournee met dat orkest door Duitsland, Zwitserland, Spanje en Engeland: de 22-jarige trombonist JÖrgen van Rijen. Begin dit jaar verbaas de bij door, nog niet afgestudeerd op het conservatorium, eerste trombonist te worden bij het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Deze zomer deed hij proefspel voor diezelfde functie bij het Am sterdamse orkest en werd er aan genomen. „Als ik deze kans niet gegrepen had, had ik waarschijnlijk nooit meer bij het Concertgebouwor kest binnen kunnen komen," ver klaart de Rotterdammer zijn snel le overstap. „Dat orkest heeft twee eerste trombonisten. De ene zit er pas driejaar en gaat dus niet snel weg. Want het Concertge bouworkest is hét orkest van Ne derland, als je daar zit dan blijf je. Na deze vacature zou er, normaal gesproken, dus pas na heel lange tijd weer een plek voor een eerste trombonist vrij komen." Niets ten nadele van het Rotter damse orkest, benadrukt de jonge trombonist. „Maar ik heb er altijd van gedroomd in het Concertge bouworkest te zitten. Dat orkest heeft toch de grootste aantrek kingskracht. Je doet de betere tournees, speelt in de grotere za len." Hij ging niet voor het tien procent hogere salaris naar Amsterdam. „Ik heb het nog niet eens vergele ken met m'n Rotterdamse loon- strook. Daar kreeg ik bovendien op m'n salaris een toeslag voor het spelen van tenortuba. Dat instru ment hoef ik in Amsterdam niet te gebruiken, dus die toeslag loop ik mis." Z'n eerste ervaringen: „Ik zit er nog te kort om iets gefundeerds over dirigent Chailly te kunnen zeggen. Maar de collega's zijn leuk, Het is een goede, gezellige club muzikanten. Heel relaxt en ze namen me meteen in de groep op. Geen fiauwigheden zoals: dat jonkie zullen we wel eens even uitproberen. En als je een keef een foutje maakt, doen ze ook niei vervelend." In juni van dit jaar won hij de fma-I le van het tweede Classic FM Conf cours. Maar Van Rijen moet nog steeds eindexamen doen aan het conservatorium in Rotterdam. Dit jaar doet hij het onderdeel kamer muziek, neemt hij zich voor, een jaar later het examen solorecital. Voor het examen orkestwerk heeft hij een vrijstelling, omdat hij die disciplined overtuigend in praktijk brengt. En. binnenkort begint hij aan het Rotterdamse conservatorium wellicht als assis tent van trombonedocent George Wiegel, ook lid van het RPhO! „Voor dat assistentschap hoefje zelf niet eens afgestudeerd te zijn." J Bij het RPhO is de stoel van JÖr gen van Rijen inmiddels ingenoi men door trombonist Pierre Vol ders. Die eindigde eerder als tweede in het proefspel in Am* sterdam dat Van Rijen als eerste afsloot, maar in Rotterdam won Volders. Jörgen van Rijen; razendsnelle transfer van Rotterdam naar Am sterdam. Fofo Robert Schllngemann a r tIe »t Carmen Gomez bum 'Heaven is State VIA Jazz d u u 68:15 min. Niét het zoveelste zangeresje dat een mix van jazz en Caraïbisch ofBra^ ziliaans brengt, zoals de naam wellicht doet vermoeden. Haar portretfo to wijst al in een andere richting. Gomez is gewoon Nederlands, compo neert haar aangenaam-rustige jazzsongs zelf, net zoals ze verantwoorde lijk is voor de meeste van de liedteksten. Die zijn overigens niet al tè diepgravend of origineel. Maar dat hoeft het ook, het is hier niet om poë zie te doen. Ze staan wel integraal afgedrukt in het ed-boekje. I De zang van Carmen Gomez blinkt uit in gevoel, diepe warmte en in fij ne nuances. Een groot stembereik heeft ze niet. De muzikale versiering op deze cd komt op de eerste plaats van haar parelend maar uiterst be heerst spelende pianist Cajan Wllnar. Daarnaast van öe gastblazexs die ze steeds voor een of twee nummers ingehuurd heeft' de bijna door zyn instrument neuriënde (bas)fluitist Peter Guidi, tenorsaxofonist Barend Middelhoff met zijn majestueuze toon en de uitbundige jubelende trom pettist EiïeVloeimans. Peter van Eijkelenburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5