25 Goede meiden, slechte meiden Wilde hippies vieren lusten bot Film Karakter valt weer in de prijzen 'Official Dutch Spice Girls Fanclub' beleeft topdrukte Zeven dagen Latijns-Amerikaans festival In Memoriarn James Michener, reiziger van de Amerikaanse literatuur BAVA winnaar designprijs Aluminium Award Centrum Beeldende Kunst dB Centrum Beeldende Kunst jse Rotterdams Dagblad I Vnjdag 17 oktober 1997 Door Diederik Kramers De Amerikaanse schrijver James Michener heeft zijn landgenoten laten meereizen aan de hand van zijn werk. Doorzijn boeken maak ten ze kennis met verre landen en met de geschiedenis van hun ei gen land. Michener overleed gisteren op 90- jarige leeftijd aan een slepende nierziekte. Enkele dagen geleden maakte hy een eind aan de dialy ses die hem in teven hielden. „Hij wi! zo niet langer leven," zo liet een naaste vriend weten. Michener is een van de meest suc cesvolle naoorlogse auteurs in de Verenigde Staten, Van zijn 48 boe ken zijn in totaal meer dan 50 mil joen exemplaren verkocht. Michener is vermoedelijk op 7 ok tober 1907 geboren. Als 2-jarige werd hij in Doyiestown, Philadel phia, te vondeling gelegd fay de weduwe Mabel Michener en haar kinderen, een gelovig lid van de quaker-gemeenschap. Het ge heim van zijn herkomst heeft hij nooit kunnen onthullen. Het reizen zat hem al vroeg in het bloed. „Toen ik klein was liep er een eindeloos lange weg naar het Westen achter ons huis Ik was daardoor gefascineerd, en wilde weten wat er aan het eind van die weg lag." Als tiener had hij liftend de hele oostkust van de VS afge reisd. Na te hebben gewerkt als leraar, redacteur en docent aan de uni versiteit, diende hij in en na de Tweede Wereldoorlog in de mari ne. Hij moest in de Stille Zuidzee informatie inwinnen over de vele eilanden en archipels. Deze ervaring verwerkte hij in zijn eerste boek, de bundel Tales of the South Pacific uit 1947. Het leverde hem in 1948 de Pulitzer Pnze op, en vormde de basis voor de succesvolle musical en film ArehlsffotoANP South Pacific. Een boek van Michener vertelt doorgaans de geschiedenis van een gebied aan de hand van een familiesaga, die zich over genera ties uitstrekt. De reizen en het on derzoek die hij voor elk van zijn boeken ondernam, kostten soms jaren. Na een zware hartaanval mid-ja- ren tachtig verhoogde hij zijn pro ductie, Tussen 1986 en 1991 ver schenen maar liefst elfhoeken. Critici hekelden de enorme hoe veelheid feiten en details die hij in zijn romans propte. Zijn epische vertellingen bleken ech ter bijzonder populair bij de le zers, die hij een zorgvuldig be schreven wereldreis bood. Zijn hart bleef echter uitgaan naar de Stille Zuidzee. In een vraaggesprek drie jaar geleden vertelde hij over zijn terugkeer naar het eiland Bora-Bora. „De lo kale bevolking kwam in prauwen uitvaren, bracht me naar een troon en bedekte me met bloe men. 'Welkom thuis op uw eiland, meneer Michener', zeiden ze. Dat is de mooiste beloning die ik ooit voor mijn werk heb gekregen." Madrid Opnieuw is de speelfilm 'Karakter' van debuterend regis seur Mike van Dicm in de prijzen gevallen. Op Madridimagen, een Europees festival in Madrid dat zich op de cameratechnische kant van de film richt, kreeg Rogier Stoffers een van de twee toege kende hoofdprijzen voor beste fo tografie in een bioscoopfilm. Mike van Diem en Jan Becleir werden tot beste regisseur en bes te mannelijke hoofdrolspeler uit geroepen. Een paar weken gele den won de Bordewjjk-verfilming tijdens het Nederlands Filmfesti val in Utrecht al het Gouden Kalf voor beste Nederlandse speelfilm, nadat de film in vier categoriën genomineerd was. Bovendien ontving Jan Decleir voor zijn hoofdrol een lucratieve onder scheiding van een van de spon sors. Tijdens het filmfestival in Cannes was Karakter ook al bekroond met een publieksprijs. Februari vol gend jaar zal blijken of de film, een vrije interpretatie van Borde- wijks beroemde roman over Dre- verhaven en Katadreuffe, in aan merking komt voor de meestbe- geerde filmonderscheiding. De Nederlandse filmwereld koos Karakter onlangs tot inzending voor de Oscarcompetitie, overi gens nadat de makers van All Stars voorde eer hadden bedankt. DoorHanGeurts RotterdamKct bier spat in fon teinen rond, familiezakken chips vliegen als confetti door de lucht en de "Vogeltjesdans' houdt de sfeer er helemaal in. Het stomme meisje trekt haar jurkje op en plant haar blote achterste vol in een berg chips op tafel. Ervoor en erna doet iedereen het met wie het dichtst bij staat tenzij ze die persoon een doodsknal op zyn bek geven. Agressie moet je uitle ven, het maakt niet uit hoe. The Family' van Lodewijk de Boer is door Suver Nuver inge kort tot anderhalf uur raggen. Ruige hippies verrichten aan de lopende band sloopwerkzaamhe den in hun kraaketablissement. Vlees en bloed' is wel een treffen de titel: is het niet eigen vlees en bloed dan is het wel dat van een ander. Compleet met punkband en geluidseffecten en naar ik aan neem iedere voorstelling een nieuw vloerkleed. Tussen een weergaloos zootje on- RotterdamBAVALichtarehitec- tuur uit Den Haag heeft gister middag in het Bouwcentrum te Rotterdam de designprijs van de landelijke Alumunium Award 1997'gewonnen in de categorie kantoorinrichting. De prijs werd uitgereikt door prof. Mm Crouwel van de TU Delft. Bij de mensen van BAVA heerst extra vreugde over de designprijs, omdat uitgerekend 1997 in het te ken staat van 100 jaar aluminium in de architectuur. geregeld steelt Dette Glashouwer de show als het meisje dat is opge houden met praten nadat haar va der haar sufneukte - maar praten is ook wel echt het enige waar ze mee is opgehouden. Glashouwer acteert als altijd ver voorbij de schaamte en ook hier laat ze zich weer alles gewillig overkomen of creëert zelf wat bedenkelijke situ aties. Even alleen gelaten spijkert ze zich met een hand vast aan de deurpost, brengt zich met de an dere hand nog een mooie buik wond toe (niet makkelijk nee), maar wordt voordat ze haar eigen kruisiging kan voltooien door een medebewoner met een paar vrese lijke rukken met spijker en al los getrokken van de muur. Soms ligt de slapstick er wel erg dik bovenop, dan had iets meer mooi spelen ook leuk geweest En toch jammer dat Suver Nuver het stuk in Rotterdafn niet in het Ne derlands doet: dat Fries is toch best lastig. Hoe dan ook, het tijds beeld laat niets te wensen over. These are the seventies en in dit tempo zijn die nog helemaal niet gedateerd. Orde moest toen nog echt orde zijn en daar zit de enige echte clou van het verhaal: aan het slot staat de politie met loeien de sirene voor de deur. Eén voor één komen de wilde hippies te voorschijn, de handen openge sperd, van 'hier ben ik, arresteer mee maar'. Eén voor een vallen ze neer door de politiekogels. Uitein delijk is het geïnstitutionaliseer de geweld nog net wat erger dan het eigengemaakte zootje. Those were the days my friend. 'Vlees en Bloed' naar 'The Fa mily' van Lodewijk de Boer door Suver Nuver. Gezien: gister avond in Lantaren/Venster. Her halingen: vanavond en morgen avond. Door Patrick Meershoek Rotterdam Het is woensdagavond en het'bestuur van de Of ficial Dutch Spice Girls Fanclub zit kiaar in het huis van voor zitter Nuria van Ooyen (18) voor het telefonisch spreekuur. Van zeven tot half elf regent het telefoontjes. Over de verkoop van de kaartjes voor het concert van de Spice Girls, volgend jaar maart in Arnhem, over de verschijningsdatum van de nieuwe aflevering van het clubblad Spicey, over de komst van de tweede cd. over van alles en nog wat. De drukte kweekt be grip voor het verzoek van de ouders van Nuria aan de clublei ding om het telefonisch contact met de leden te beperken tot twee spreekuren, op woensdag en op zaterdag. Want wat in december van het vo rig jaar begon als een hobby, dreigt een serieuze aangelegen heid te worden. Nuria nam voor tijdig afscheid van de banketbak- kersschool en zocht in afwachting van een baan een zinvolle beste ding van haar vrije tijd. Een fan club. dacht ze toen, dat is leuk. „Ik wilde eerst een'fanclub starten voor No Mercy, maar daar wist ik niet zo heel veel van. Over de Spi ce Girls was toen al veel informa tie te vinden," vertelt de Amster damse over de ontstaansgeschie denis van de fanclub. „Ik ben zelf ook geen echte fan van de Spice Girls. Ik vind ze goed, maar ik heb niet mijn hele kamer volhangen met posters. Die tijd heb ik ge had." Amper een jaar na de oprichting telt de fanclub bijna zeshonderd leden, De onstuimige groei heeft gelukkig niets veranderd aan het ontwapenende amateurisme van Nuria en haar compagnons Tama ra (15), Jelena (16) en Patricia (16). Zo heeft de Official Dutch Spice Girls Fanclub nooit toestemming gekregen van de Spice Girls om deze vlag te voeren. Nuria: „We hebben wel een paar keer een brief geschreven naar Engeland, maar daar is nooit een antwoord op gekomen. Ja, dat js jammer, maar we noemen ons toch maar gewoon de officiële fanclub. We hebben veel jonge leden, en bij de ouders wekt zo'n naam nu een maal meer vertrouwen In ruil voor 35 gulden aan contri butie krijgen de leden vier keer per jaar een exemplaar van Spic ey in de bus. Het sterk wisselende aantal pagina's van het kwartaal blad staat vol met verhalen, nieuws en foto's over de idolen, veelal gesprokkeld uit andere me dia. Verder zijn er songteksten, een puzzel en in elk nummer een complete karakterschets van een Spice Girl. Nieuw is de verkoop via de fanclub van T-shirts, vlag gen en kalenders. Voor een tientje contributie extra weten de leden zich verzekerd van een snelle te lefonische tip van de fanclub, zo dra de Spice Girls voor een optre den naar Nederland komen. „Daar zit iedereen op te wachten, natuurlijk," zegt Nuria. Stormachtig Het zijn opwindende tijden voor de fans van de Spice Girls. De ver koop van kaartjes voor het optre den in Arnhem verliep stormach tig; binnen twintig minuten wa ren alle dertigduizend toegangs bewijzen weg. Voor de fans zon der tickets is er troost op komst in de vorm van een nieuwe cd en een speelfilm met hun idolen. Boven dien komen Victoria, Emma. Mei B., Mel C. en Geri binnenkort naar Rotterdam om de uitreiking van de MTV-Awards op te luiste ren, „Mijn favoriet is Geri," zegt Nuna van Ooyen. „Ze heeft een grote mond en doet waar ze zin in heeft. Zo zit ik zelf ook wel een beetje m elkaar." Voor alle duidelijkheid: Geri alias Ginger Spice, is de Spice Girl met het rode haar en een veelbezon- gen verleden als naaktmodel. Mei B. alias Scary Spice, zingt stoer met een piercing door haar tong, terwijl Emma alias Baby Spice een engelachtige onschuld uit straalt die bijna dagelijks door de Engelse tabloids wordt weerspro ken. Voetbal is het favoriete tijd verdrijf van Mei C. alias Sporty Spice. De rijfde Spice Girl is Vic toria alias Posh Spice, een beetje een deftig type. Fans van de Spice Girls komen voor in alle leeftijden, maar het lij ken vooral meisjes in de leeftijd van negen tot vijftien jaar die val len voor de muziek en uitstraling van de meidengroep. Fanclub- Rotterdam Op 22 oktober start in Lantaren/Venster in Rotterdam de tweede editie van het festival Latino Americano de Cine Y Lite rature, oftewel het Latijns-Ameri kaanse festival. Dat betekent ze ven dagen en nachten film, mu ziek, theater en literatuur uit Zuid Amerika. Een overvol programma met talkshows, theatervoorstel lingen, concerten, en vooral heel veel films. Een overzicht van de belangrijkste programma-onder delen: •Film 'Ló grimas Negras' ('Zwarte Tra nen') van de Rotterdamse film maakster Sonia Herman Dolz be leeft op donderdagavond 23 okto ber zijn wereldpremière in Ven ster 2 (om 20.00 uur) en Venster 1 (om 20.15 uur). Dolz heeft twee jaar gewerkt aan de documentaire over het leven van de rij f bejaarde leden van de Cubaanse band La Viega Trova Santiaguera. 'Soy Cuba' ('Ik ben Cuba') van de Russische regisseur Michail Kala- tozov. Deze füm heeft jaren onder het stof gelegen omdat de als pro pagandafilm bedoelde rolprent door de authoriteiten als te avant- gardistisch werd beschouwd. Ci nematografisch is 'Soy Cuba' een meesterwerk, maar van de beoog- Je blijft kijken zaterdag 1 november 10-18 uur DAG VAN DE KUNSTUITLEEN bij Artoteek Rijnmond Nieuwe Binnenweg 75 Cristlna Garcia is donderdag 23 oktober te gast in de literai re salon van Lantaren. de verheerlijking van het socialis me komt maar weinig terecht Te zien op zaterdag 25 oktober om 16.00 uur in Venster 3, dinsdag 28 ok'ober om 19.00 uur in Venster 2, en om 21.30 uur in Lantaren 2. Bijprogramma Retrospectief José Mojica Mar- ins met zijn filmcyclus 'The stran ge world of Zé do Caixao'. Op za terdag 25 oktober draaien in Ven ster 2 alle films achter elkaar. De surrealistische filmbeelden in de Zé do Caixao-films worden door filmcritici vaak vegeleken met het vroege werk van Luis Bunuel. Zijn camerawerk doet ook wel denken aan de eerste films van Pasolini. Hommage aan cameraman Ga briel Figueroa. In april dit jaar overleed de Mexicaanse camera man die faam maakte in de gou den eeuw van de Mexicaanse film op 89-jarige leeftijd. Figueroa maakte meer dan 200 films en won daarmee vele internationale filmprijzen. Met 'Maria Candela- ria' en 'Macario' won hij in respec tievelijk 1946 en 1960 pnjzen op het filmfestival in Cannes. In 1995 won hij voor zijn hele oeuvre een prijs van de American Society of Cinematographers. De term Fi- gueroa-luchten is inmiddels een begrip geworden in de filmindus trie. Tijdens het festival wordt de Mexicaan geeerd met de verto ning van de films 'Maria Candeie- ria' (1943) op zondag 26 oktober om 12.15 uur in Venster 3 en 'La Perla' (1948) op 26 oktober om 14.30 uur in Venster 2. Muziek Naast het optreden van de Cu baanse band La Viega Trova San tiaguera, is er een wervelende 'krasse knarren show' van de min stens even goede band Estudian- tina Invasora. De band werd in 1927 (1) opgericht in Santiago de Cuba en bestond oorspronkelijk uit studenten die in de traditione le universiteitskieding op straat musiceerden. Studenten zijn ze inmiddels niet meer. Sterker: de 84-jarige bassist Roberto Népolis is het enige bandlid dat het begin heeft meegemaakt. Estudiantina speelt van alles en nog wat: van bolero, trova, danzón tot de son. Op dinsdag 28 oktober, aanvang 22.30 uur, toegang 20.00. Een ander muzikaal hoogstandje is te bewonderen tijdens de slot- avond. Speciaal voor het festival werd de Latin Festival Band op gericht. In Europa wonende La- tijnsamerikaanse musici, die elkaar van tevoren nauwelijk ken den, sloegen de handen ineen en doken de oefenruimte in. Diverse Latijns-Amerikaanse en Caribi sche muziekstijlen smelten sa men tot een verrassend arrange ment. Te horen op woensdag 2y oktober om 22.30 uur. Toegang ƒ20.00. Talkshows De Braziliaanse schrijfster Gloria Perez ('De Draagmoeder') vertelt over de invloed van soaps op het miljoenenpubliek in haar vader land. De serie 'Pantanal' bijvoor beeld, speelde zich af in de gelijk namige moerassen nabij de grens met Bolivia. Het leeuwendeel van de Braziliaanse kijkers had nog nooit van het gebied gehoord, laat staan dat men er was geweest. Maar nadat de serie op televisie was geweest, veranderde de Pant anal in een toeristische trekpleis ter. Ineke Holtwijk praat met Glo ria Perez op zaterdag 25 oktober om 20.00 uur in Lantaren 1, die wordt omgedoopt tot Literaire Sa lon. Veelbelovend is ook het bezoek van José Mojica Marins alias griezelheid Zé do Caixao. Zater dag 25 oktober 21.30 uur in Lanta ren 2. Literatuur Vrouwelijke schrijfsters treden voor het voetlicht in de literaire poot van het festival. Cristina Garcia is één van hen. Zij weid op Cuba geboren maar verhuisde op 2-jarige leeftijd naar de Verenigde Staten. Bijna vijftien jaar geleden zocht zij op het eiland haar achter gebleven familie op. Ze schreef er een roman over, 'Cubaanse Dro men' getiteid. Garcia is behoorlijk verbitterd over wat er op Cuba gaande is. Katnen Gottlieb en Maarten Steenmeijer praten met haar in Lantaren 1 (Literaire Sa lon) op donderdag 23 oktober om 20,00 uur. Theater 'Querido Diego' is de titel van het splinternieuwe toneelstuk van schrijver Senel Paz, die het ver haal van de film 'Fresa y Chocola te' speciaal voor het festival her schreef. Toneelregisseur Carlos Diaz beioou dal het atuk uiepei zal ingaan op het thema van de film, namelijk onbegrip en com municatie tussen andersdenken den. Hoofdrolspeler Vladimir Cruz speelt, net als in de film, de (hoofd)rol van de homoseksuele kunstenaar David. Voorbeeld van de Spice Glrts-gekte: tijdens de gisteren geopende Londen se speelgoedbeurs Toy '97 verschenen deze Spice Glris- poppen, getipt als hèt kerstcadeautje van dit jaar. fowepa voorzitter Nuria van Ooyen weet hoe dat komt, „De Spice Girls zijn allemaal verschillend, ook al zijn ze een echt geheel. Iedereen heeft wel een Spice Girl om zich één mee te voelen. De een is sportief, de ander brutaal, de volgende een beetje verlegen. Jonge fans moe ten zichzelf nog vinden. Die heb ben een sterke behoefte aan een voorbeeld. Zodra meisjes ouder worden, wordt die behoefte van zelf minder." Dat is ook de verklaring van Ju dith Munster, redacteur bij het weekblad Tina. Het meisjesblad heeft het afgelopen jaar vele tien tallen artikelen gewijd aan de Spi ce Girls. „Het is allemaal vrij snel gegaan. Uit brieven van lezeres sen konden wij vorig jaar al aflei den dat de groep populair aan het worden was. Sindsdien schenken wij veel aandacht aan de Spice Girls. Het werkt heel simpel: als de Spice Girls in het blad staan, worden er meer exemplaren ver kocht. Geen duizenden, maar het effect is zeker merkbaar." Ook volgens Judith Munster is de uit straling van de groep een belang rijke factor van het succes. „Alle meisjes van veertien zouden op dit moment een Spice Girl willen zijn." Meidengroep Dat was zo ongeveer de bedoeling van manager Chris Herbert, toen hü drie jaar geleden met een ad vertentie in een muziektijdschrift vijf meisjes zocht voor een mei dengroep. Uitvierhonderd kandi daten koos Herbert Melanie Chis- holm, Emma Bunton, Geraldine Halliwell, Melanie Brown en Vic toria Addams. Zij waren aantrek kelijk zonder overdreven mooi te zijn, mensen van vlees en bloed. Dat geen van de artiesten in wor ding kon dansen of zingen was geen bezwaar. De manager huur de een woning in Londenwaar de vijf meiden zich gedurende een jaar zouden kunnen bekwamen, in het ambacht van de showbusi ness. Het bedrijfsplan van Herbert was tot in detail uitgewerkt, maar wat hij niet had voorzien was een overstap van zijn ontevreden pu pillen naar een ander manage ment. Jn april 1995 klopten de meisjes aan by Simon Fuller, een grote naam in de Britse muziekin dustrie. Het bleek zakelijk een verstandige beslissing: dankzij Fuller had de groep binnen korte tijd een miljoenencontract met platenmaatschappij Virgin op zak. Er kwam een hitsingle, nummer één in meer dan dertig landen, en een eerste cd waarvan wereldwijd inmiddels meer dan tien miljoen exemplaren zyn verkocht. Colafa brikant Pepsi betaalde een mil joen gulden om de Spice Girls de frisdrank in twee reclamespotjes te laten aanprijzen. Imago De Spice Girls zijn geen popgroep in de traditionele betekenis. Hoe wel de vrouwen hebben laten zien dat ze hun repertoire live op het podium naar behoren kunnen uit voeren, zijn de optredens dit jaar op de vingers van één hand te tel len. De muziek lijkt toch al een ondergeschikte rol te spelen. Ais de Spice Girls in het openbaar verschijnen, wordt voorèl hard aan het imago van zelfstandige en losbandige vrouwen gewerkt. Zo liep een ontmoeting met prins Charles uit op allerhande geknuf fel en geknijp en ook de Ameri kaanse presentator David Letter man werd overrompeld in zyn show. De boodschap van de zorg vuldig voorbereide spontaniteit is duidelijk: Spice Girls doen wat zij willen doen en storen zich daarbij aan niemand. Kookpunt Met een speelfilm, een cd en een serie optredens in aantocht lijkt de roem van de Spice Girls zyn kookpunt te naderen. Maar wat voor elke rage geldt, geldt ook voor de Britse meidengroep: het succes heeft een beperkte houd baarheid. Judith Munster van Tina verwacht dat de Spice Girls over een jaar verleden tijd zyn. „Je hebt dat bij meer groepen ge zien. Het ene moment zijn ze enorm groot, maar het volgende moment is alles voorbij. Ik geloof dat de Spice Girls daar zelf ook wel een beetje van uitgaan. Ze zijn op dit moment verschrikke lijk actief, om er uit te slepen wat er in zit." Nuria van Ooyen van de Spice Girls Fanclub maakt zich ook zorgen over de toekomst van haar idolen, zij het om andere redenen. „Deze meiden staan undei Vei- schrikkeüjk grote druk. Ik vraag mij af of ze het wel kunnen op brengen om onder deze omstan digheden door te gaan. Ze zijn ook zo kwetsbaar en klein. Als je wat dikker bent, houd je zo'n leventje langer vol." Advert ere' in deze rubriek bel Edith van Keken 010-400426' Atelier van Lieshout urt.ovei'richt v.ln 15 jj.i< Joepv Lieshout, nog t/m 16 novcmbi 23 okt. turn dcb.it overwryj3 iisscn kunstdisciplines ü.l v. Ja lisman (dt Voffesferenf) om 20X GALERIE RÏEDER ROTTERDAM Inkoppen t/m 19 10 Vanaf 25.10 Berlin - Rotterdam Eva Castringius, René Herar, Herbert Hafe HTTttMi Je blijft kijken zaterdag 1 november 10-18 uur DAG VAN DE KUNSTUITLEEN bij Artoteek Rijnmond Nieuwe Binnenweg 75 Ernst Ludwig Kirch ner (1880-1938) 19 10 1997 18 01 1998 m Chabat Museum Rotterdam De Dubbelde Palmboom bruist van de bijzondere activiteiten: aftemoon-tea, taxatiedagen, kinderadivFleiten in de herfstvakantie sinterkaascursus etc. etc. vraag het programma aan op de werkdagen van: 10.00-12.00 uur telefoon: 010-217 67 38 JtftUUi lUB.w. ie Herfstvokantie in 'f Maritiem - 18 t/m 26 oktober Beschilder je eigen t-shïrt 4 t/m 12 jaar iedere dag 11 -16 uur Maritiem Museum "Prins Henderik" leuveh erven 1 Rotterdam 010-4132680 Charles Rochussen werk van deze veelzijdige Rotterdamse kunstenaar uit de 19de eeuw is van 18-10-1997 t/m 18-1-1998 te zien in: Het Schielandshuis Korte Hoogstraat 31 Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5