Björk vindt alle sterren mazzelaars Veel theater in Promconcert Marianne Dirksen vindt schilderromantiek terug 'O?o9o' nogal zozo Nachtclubwerkjes, helaas Schoolkranten bij Spice Girls Scandinaviërs scoren op Cinekid Ben van Lieshout in de prijzen Filnyury Gent niet eensgezind Pilar Miro overleden Rotterdam Journalisten in de dop komen bij de Spice Girls voor lopig verder dan het gros van de professionele muziekpers, Want 200 medewerkers van schoolkran ten mogen Mel B, Emma, Geri, Victoria en Mel C volgende maand (de datum blijft nog even geheim) vragen stellen tijdens een persconferentie in Amster dam. Deze uitnodiging is een ini tiatief van clipzender The Music Factory (TMF), die alle school kranten oproept om leuke Spice- pakketten, posters of banners op te sturen. De leukste inzendingen worden beloond. Amsterdam De Cinekid Award '9? is toegekend aan de Deense film 'Oog van de Adelaar' van re gisseur Peter Flinth. De filmische saga beantwoordt aan de behoef ten van kinderen rond de tien jaar, aldus de internationale vak jury, zaterdag m de BaJie in Am sterdam. Dejuiy moest een keus maken uit zestien competitie films. De publieksprijs ging naar de Zweedse film 'Selma en Johan na' van de regisseuse Ingeia Mag- ner. Eervolle vermeldingen waren er voor da Chinese film 'Koning der maskers' van Wu Tian Ming en voor de Deens-Poolse film The island in Birdstreet van Soren Kxagh-Jacobsen. Cinekid is een jaarlijks film- en televisiefestival voor de jeugd van vier tot zestien jaar met films uit de hele wereld en een selectie van televisiepro gramma's. De bezoekersaantallen in de Balie en Alfa waren 20 pro cent hoger dan vorig jaar. Er is dit jaar geen Cinekid Televisieprijs uitgereikt, aldus de organisatie. Rotterdam De film 'De Verste keling' van de Nederlandse regis seur Ben van Lieshout heeft op het 46-ste filmfestival van Mann heim deHBtemaUonale^prijs van de onafhankelijke bioscopen - 30.000 qwk -^gewonnen»-. Van Lieshout krijgt bovendien de prijs van de oecumenische juiy voor z|jn verhaal over een jonge man uit de ecologische woestenij bij het Aralmeer naar het Westen trekt om daar het fortuin te zoe ken. Als verstekeling komt hij in Rotterdam aan, waar hij zijns on danks in de rol raakt van plaats vervangend vader en minnaar. Gent Een verdeelde jury heeft op het 24-ste Filmfestival van Vlaanderen in Gent de prijs voor de beste film (Gulden Spoorprijs) toegekend aan 'The Witman Boys' van de Hongaar Janosz Szasz. Juryvoorzitster Gina Lollobrigida maakte er op de slotpersconferen- tie zaterdagavond geen geheim van dat de beslissing van de jury niet unaniem was. Van haai zou Szasz de prijs niet hebben gekre gen: „En ik was niet de enige in de jury." De Italiaanse (ex-)aetrice (70) sprak over morele bezwaren te gen de rolprent omdat de hoofd rolspelers, twee broers, hun moe der ombrengen, „Een film moet poëzie hebben en het publiek geen pijn doen. Er is al te veel ge weld. De misdaad in deze film richt zich tegen de moeder en wordt nog beloond ook." Madrid De Spaanse filmregis seur Pilar Miro is gisteren op 57- jarige leeftijd overleden na een hartinfarct. Miro, die van 1986 tot 1989 hoofd was van de Spaanse staatstelevisiemaatschappij RT- VE, regisseerde de marathon-tele visie-uitzendingen van de huwe lijken van de dochters van de Spaanse koning Juan Carlos, Ele na en Cristina. Laatstgenoemde trouwde op 4 oktober jongstleden in Barcelona. In 1976 kwam haar eerste lange speelfilm in roulatie: 'La Peticion' ('Het Verzoek)', naar een novelle van Emile Zoia. Drie jaar later maakte ze 121 crimen de Cuenca' CDe misdaad van Cuen- ca') naar een echt gebeurd geval van gerechtelijke dwaling in 1910. Deze film mocht van de militaire censuur eerst niet worden uitge zonden omdat erin te zien was hoe leden van de Guar dia Civil een ge vangene martelen. Haar laatste film 'El perro del hortelano' ('De hond van de tuinman'), kreeg in januari van dit jaar zeven Goya- prijzen, de belangrijkste onder scheidingen van de Spaanse film. Door Jacob Haagsma Londen De hedendaagse pop- scene kent weinig persoonlijkhe den zo kleurrijk als Björk Gud- mundsdóttir. Haar land van her komst is exotisch IJsland! haar verschijning is apart en haar mu ziek is zo bont als een lappende ken. Of was, eigenlijk Want haar nieuwe cd, 'Homogenic', is ineens een stuk eenvormiger. Maar wel apart, gelukkig. Met 'Debut', een titel waarmee ze voorbijging aan een soloplaat op elfjarige leeftijd, een album met het jazztrio van haar vader en aan haar verleden met The Sugareu- bes, vestigde ze vier jaar geleden haar naam meteen goed: een bonte plaat vol exotica en apart toegepaste dansbeats die haar grillige persoonlijkheid knap be nadrukte. Op de opvolger 'Post' werd die tendens verder bena drukt. Björk is pijlsnel tot de groten van de pop gaan horen, iemand die speelt op Pinkpop, in Ahoy' en in MTVs 'Unplugged'. Iemand die serieus genomen wordt. Maar ook een 'publiek persoon' die in de pu bliciteit komt wegens scharrels met vakgenoten Goldie en Tricky, kloppartijen met journalisten en het bombrief-incident: een Ameri kaanse fan die zozeer door het fe nomeen Bjork geobsedeerd was dat hij haar een explosief pakket je wilde doen toekomen, maar by het verzenden daarvan omkwam. Die gebeurtenis is wellicht een van de sleutels tot 'Homogenic', een plaat waarop Björk, voor het eerst eigenlijk, het heft helemaal in eigen hand nam, Het is een so bere, ingetogen plaat geworden, waarin de technoriedels van Mark Bell (van het Britse duo LFO) schitterend botsen op vreemde strijkersarrangementea Maar vooruit, laten we Björk zelf eens aan het woord laten over 'Homogenic'. Terwijl de wasma chine op de achtergrond in Björks Londense woning vreemde gelui den maakt, maar nog altijd min- 'der vreemd dan Björk op haar 'weirdst'. „Het begon niet met een concept of zo", zegt ze. „Maar het was wel de bedoeling dat het hele maal mijn plaat zou zijn, In The Sugarqubes was ikeeojrgn de zes en had ik'dus 16,6 procent van de inbréhg. Op jrrijn vorige solopla ten deed ik missohiëroe helft, in zekere zin waren dat bloemlezin gen van duetten. Maar deze keer vond ik dat ik genoeg bij mensen op bezoek was geweest, het was tijd om thuis te komen en probe ren uit te zoeken wat dat eigenly k is, thuis, in muzikale zin. Dit is de werkelijke Björk-nmziek, al ben ik eigenlijk nog maar net begon nen." Voor een deel gaat de plaat ook over IJsland „Daar moest ik ook maar eens eerlijk over zijn. IJs land is een heel modem land, maar tegelijkertijd met een rijke historie en vol schitterende na tuur. Dat moest ook een plaats krijgen in mijn muziek, zonder dat ik het mooier of lelijker of exo tischer maakte dan het is." 'Homogenic'; je zult het woord in Engelse noch in IJslandse woor denboeken tegenkomen. Toch is het een programmatische titel: je B]örk Gudmundsdóttlr over het bombrief-incident: 'Ik realiseerde me dat ik een baan heb die het leven van mijn enige zoon In gevaar kan brengen.' foioGpd vindt er het woord 'homogeen' in terug, maar ook 'home'. „Het gaat ook over de muziek die ik hoorde als kind. Ik woonde 27 jaar op IJs land, dus die muziek speelt er ook een rol in. Maar voor een groot deel hoorde ik in mijn jeugd de zelfde muziek als jij. Het is geen bewuste poging om IJslandse mu ziek te creëren, al heb ik wel on- derzoek gedaan naar die muziek, maar meer een manier om de emotionele landschappen die ik doorgemaakt heb te herscheppen. En IJsland speelt daar nu een maal een belangrijke rol in," Pose Toch ironisch: een plaat die, deels althans, over IJsland gaat, in Spanje is opgenomen en een hoes die Björk in een soort Japanse po se toont, met Afrikaanse, Europe se en Mexicaanse elementen. „Als ik een vikinghelm had gedragen, had ik gelogen. De bedoeling was om een internationaal beeld sa men te stellen, want zo ben ik evengoed. Zoals iedereen in deze tijd." Björk onderhoudt nauwe banden met de Britse dansscène, zoals blijkt uit de talloze remixen die vanuit die scene van haar werk zyn gemaakt - zie het remix-al- bum 'Telegram'. De verwach tingspatronen omtrent 'Homoge nic' hadden dan ook een veel 'dansbaarder' album voorspeld. „Ja, op grond van die remixen misschien, maar 'Debut' en 'post' waren op zich ook niet zo dans baar. Het is meer muziek voor thuis, onder de koptelefoon. Die remixen zijn oké, maar ik zie dat niet als mijn werk, eerder als coverversies." Maar de dansmuziek heeft wel de gelijk haar warme belangstelling. Vooral 'drum 'n' bass', het vrij nieuwe, overdonderende genre dat vanuit haar woonplaats Lon den de wereld verovert. „Ik heb het geluk om hier in Londen te wonen terwijl de drum V bass zich zo veelbelovend ontwikkelt. Dat is ongelooflijk opwindend. Je bent in een club, iemand komt binnen met een plak vinyl die nog warm is, de DJ draait het en de maker kan meteen de reactie pei len. Dan kan hij naar huis gaan om een ander nummer te maken, geïnspireerd door de manier waarop de DJ zijn werk draait. Om dat te zien, om daarbij te mo gen zijn, om de opwinding van die creativiteit te voelen: een briljant gevoel. Maar daar maak ik geen deel van uit, ik ben een toeschou wer. De invloed van die scene op mijn werk is heel groot, maar niet in letterlijke zin. Meer in termen van hoop en enthousiasme. Als je in een club bent en de muziek is zo goed datje vergeet naar de bar le lopen, zodat je uiteindelijk naar buiten loopt met het idee datje de hele wereld aankan. Dat is de kracht van die muziek." Tuurlyk, het zou mooi zyn als haar muziek, m een andere con text, hetzelfde effect heeft. Maar zo denkt Björk met. „Als je mu ziek maakt, denk je daar met bij na. Het zoiets als vnjen en den ken: de baby die ik nu maak zal over elf jaar iemand aan het la chen maken. Zo werkt het niet. Je geniet van je vrijpartij en des noods denk je: ik blyf de rest van mijn leven by deze persoon, maar je denkt op dat moment met na over wat daaruit voortkomt. Zo is het ook als je aan een song werkt: je bent in een 'high' als je daaraan werkt, zonder je te realiseren dat zeven maanden later iemand in Stuttgart het nummer op zijn walkman heeft, terwijl hij naar zijn werk fietst en er de tranen van in zyn ogen krijgt." Kurt Cobain Sinas Björk zichzelf lanceerde als solo-artieste, is haar ster razend snel gestegen. Volgens de berich ten in de speculeergretige pers zou de relatief bezonken toon van 'Homogenic' tenminste voor een deel een reactie zijn op de druk en de beslommeringen die onge vraagd bijgeleverd worden bij zo'n sterrenstatus: met het bom brief-incident als betreurenswaar dig dieptepunt. „Ik heb er een bloedhekel aan als mensen klagen over het sterren dom, de hele Kurt Cobain-lrip. We zijn gewoon mazzelaars. We heb ben de keus, en die hebben heel veel mensen niet. Ik zou op elk gewenst moment de scene de sce ne kunnen laten en een bakkerij in Italië kunnen beginnen. Maar ik loop niet weg, al heb ik de keus. Ik wil dit kennelijk. Deze plaat gaat niet zozeer daarover, meer over mezelf. Vier jaar geleden, toen 'Debut' uitkwam, besloot ik om IJsland te verlaten en deze he le trip aan te gaan. Alsof ik op een missie ging. Er gebeurde heel veel en het was niet altijd even ge makkelijk, maar ik wilde deze missie. De plaat gaat over de vraag: nu heb je watje wilt, waar sta je nu? Was het de moeite waard, had je plezier, deed het pijn? De vragen waar ik vorig jaar mee bezig was. Nu schrijf ik weer heel andere songs." De pijnlijkste vraag van het ge sprek gaat overhel bombrief-inci dent. „Dat was een heel droevige gebeurtenis, die veel indruk op me heeft gemaakt. Maar ik ben volwassen genoeg om me te reali seren dat dat incident in wezen niets met mij van doen had. Ik ben niet verantwoordelijk voor wat er gebeurde, maar ik ben wel verantwoordelijk voor mijn zoont je, Ik realiseerde me dat ik een baan heb die het leven van mijn enige zoon in gevaar kan bren gen. Dat betekent dat ik mijn ver antwoordelijkheden moet dragen. En je komt tot de ontdekking dat je niet onkwetsbaar bent. Dat het leven een kwestie is van leven en dood." Björk treedt op maandag 3 no vember op in de Melkweg in Am sterdam Door Joyce de Bruijn RotterdamZe voelt zich in geen van beide genres thuis, maar wie haar schilderstijl per se wil cate goriseren, zal terechtkomen bij het magisch realisme en surrea lisme. Beeldend kunstenares Ma rianne Dirksen (37) betitelt zich zelf liever als landschapsschilder, al zul je haar kleurige landschap pen alleen tegenkomen in sprook jes, videospelletjes of heel mis schien op Mars. Geïnspireerd door Zuid-Ameri kaanse schilders als Julio Galan en de Oost-Europese kunstenaar Milan Kunc heeft Dirksen na ja ren zwoegen een eigen stijl ont wikkeld. Felle kleuren, een absur distische voorstelling en scherpe contrasten tussen licht en donker zijn enkele kenmerken waaraan men een. echte Dirksen kan her kennen. In die voorstelling komt bovendien vaak een voor dertien personen gedekte tafel of een te levisie voor. Marianne Dirksen heeft haar ta lent waarschijnlijk geerfd van haar ouders, die allebei aan de kunstacademie hebben gestu deerd. Voor hun dochter hadden vader en moeder Dirksen evenwel een andere bestemming. Op die kunstacademie zitten alleen maar enge mensen, leer toch een vak, werd haar te verstaan gegeven. Dus volgde Dirksen de opleiding verpleegkunde ('Omdat mijn vriendinnetje dat ook ging doen') om vrijwel direct na haar afstude ren te ontdekken dat dit het toch niet was. Na omzwervingen in het buitenland en een escapade als MarianneDirksenbijhaarwerk.-eerstdoorhaargoedwillendeoudersophetverkeerdespoorgezet. Foto Peter de Jong/Ccr Vos bedrijfsleidster bij een groot modeconeem, besloot zy alsnog naar de kunstacademie te gaan. Romantiek Dirksen heeft het zich pas on langs kunnen veroorloven haar baan in de verpleging op te zeg gen om zich volledig te kunnen wijden aan kunst. Vorig jaar kreeg ze een beurs van de stich ting Fonds voor Beeldende Kun sten, Vormgeving en Bouwkunst, waarmee ze de romantiek van het beroep enigszins terugvond. „Die romantiek is er vanaf omdat wij tegenwoordig een hogere levens standaard gewend zijn. We willen met meer straatarm zijn en in een isolement leven. We willen een huis om in te wonen, en we willen af en toe eens op vakantie kunnen gaan. Je bent tegenwoordig als kunstenaar een beginnend onder nemer. Je moet plannen en cijfer tjes kunnen laten zien. Het is heel moeilyk om er van rond te komen want ik heb nog niet zo lang aan de weg getimmerd. Die beurs is ervoor om romantisch te kunnen zijn: afleidende baantjes opzeg gen om je artistieke niveau te ver hogen." Onder artistiek niveau verstaat Dirksen perfecte beheersing van de schildertechniek, zodat het beeld in het hoofd ook precies zo op het doek terecht komt. „Ik heb heel hard geworsteld om iets bo ven water te krijgen waarvan ik vind dat het bij me past en wat nog niemand heeft gedaan. Toen, ik net van de kunstacademie kwamging ik dus niet veel expo seren, waar de school heel erg op hamerde. Ik sloot me op, schilder de door en werkte in de verple ging om rond te komen. Pas na twee of drie jaar begon het erop te lijken." Klooien Maar nog steeds is het creatieve proces er een van vallen en op staan. „Je hebt van die dagen dat je dat beeld in je hoofd gewoon niet hebt. En de volgende dag is het er nog steeds niet. Dan ben je dagenlang aan het stoeien en klooien. Ik kan me dan ook supe- rellendig voelen. Nu weet ik dat het erbij hoort. Sterker nog: hoe lulliger ik me voel, hoe beter het schilderij wordt" Het verhaal achter haar schilderij en mogen de toeschouwers zelf bedenken. „Ik vind dat juist leuk, dat mensen speculeren over wat ik ermee bedoel. Als ze ernaast zitten, ga ik ze niet corrigeren," vertelt Dirksen. Die mentaliteit past als gegoten in haar fascinatie voor Latijns-Amerikaanse kunst. ,,De kloof tussen kunstenaars en intellectuelen en de gewone be volking is daar heel klein. Grote namen in de literatuur schrijven daar voor soaps." Marianne Dirksens schilderijen hangen nog tot en met 2 novem ber in galerie Honingen aan de Oostzeedijk Beneden 27b te Rot terdam. Openingstijden van donderdag t/m zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Voor afspraken: 010-213,03.09. Door Willem Jan Keizer Rotterdam - Rome, dal is de medi terrane stad van het chaotische verkeer, waar elke automobilist zich m Circus Maxi mus waant, van het onophoudelijk kabaal, van de vele kerken, van de fontei nen, de pleinen, de feesten, het dolee vita en de rust van de tui nen. Zelden is deze stad treffen der op muziek gezet dan m het drieluik van Ottonno Respighi. Hij beschreef Rome's fonteinen, pijnbomen en feesten. 'Feste Ro- mane' was het uitstekend ge speelde lawaai-sluitstuk van de twee Promconcerten dit weekein de van het Rotterdams Philhar- momsch Orkest onder leiding van Gergjev-ontdekking Gianandrea Noseda. Nosed a is een pure theaterman, zichbaaraan het eind van het con cert zich met typisch Italiaanse gebaren tevrenen tonend aan pu bliek en orkest. Met zwier en zwaai boog hij in alle windstre ken. Het theatrale vertaalde zich direct naar de muziek. Beetho ven's 'Egmont Ouverture' werd stevig op het operatoneel geplant. Dik aangezet en met diverse dra matische vertragingen en ver snellingen klonk dit werk als een veristiscb drama m plaats van als een klassieke compositie. Geluk kig kan Beethoven's muziek wel tegen een stootje. De saaie Vari ations Symphoniques' van César Franck - met prima spel van pia nist Pedro Burmester - had mis schien beter vervangen kunnen worden door Fianek's 'Chasseur Maudit', theatraler en meer pas send bij de opvattingen van Nose da. Dat het concert voor piano en orkest van Bach een goede vertol king kreeg was vooral de verdien ste van solist Burmester en het spet van het sterk uitgedunde or kest Toch hield Noseda de boel goed bijeen; hij is een kundig diri gent. Het leukste aan dit soort concer ten is nog de aanwezigheid van tainjke kinderen. Nu de kunste ducatie in het regulier onderwys nauwelyks serieus te nemen is, en in de media (radio, tv) van een absurd laag niveau, zullen de kunstinstellingen dit zelf ter hand moeten nemen. Als een van de weinige orkesten is het RPhO zich ten volle bewust van deze taak, zich uitend in een jaarlykse 'RPhO-show' sn samenwerking met de SKVR Ook de Promcon certen spelen een niet te verwaar lozen rol in een tijd waarin de Ho mo Economicus de boventoon voert. De Doelen, grote: Rotterdams Philharmonisch ORkest o.l.v. Gi- anandrea Noseda m.m.v. Pedro Burmesler-piano. Werken van Beethoven, Franck, Bizet, Bach en Respighi. Gehoord: zondag middag. DoorHan Geurts Rotterdam Tussen de hui chelaars en de meelopers zijn er altijd wel een paar die het een tijdje volhouden om eerlijk en puur te blijven of die er op zijn minst in slagen te doen alsof Zo ook de mensenhater int Moliè res gelijknamige stuk. De jonge-' man pretendeert het geweten van de wereld te zijn en yer- warmten vertedert zo de harten van een hele ^vrouwenschare. Maar met al rijn gelijk begrijpt hij geen barst van het leven en dat breekt hem op. De nieuwe Vlaamse, groep De Onderneming brengt 'De Men- serihater' order de titel 'O,o,ob Drie acteurs zetten op, licht-, clowneske manier ik weet niet -.hoeveel' pensohen neer, heel ^eenvoudig door een oorbel aan te doen, een lange neus voor te binden of .een pruik over het hoofd te hangen; Zelfs de men senhater wordt door meerdere acteurs gespeeld. Dat blijkt QP- merkelijk weinig verwarring te geven, maar het leidt evenmin totniewe inzichten in aHeinge- wikkelde relaties en'vierkants- verhoudingen, Een paar man meer op toneel zou niet hebben gestoord Molières, figuren moeten het nogal eens hebben van een al te grots staat van cpvrir,dir»g, waar in ze de grote lijn uit het oog ver liezen en de eigen zaak verstie ren. By De Onderneming heerst vooral diepe onderkoeldheid, soms haast wetenschappelijke kalmte. Erg komisch wordt 'Oaq' daardoor niet en vreselijk tragisch' al evenmin. Het aar- digstis nog de scène waarin een - verstokte roddelaarster een koekje van eigen deeg krijgt van een deerne op eejijbank, Mer ge speeld door een jongeman met "een jurkje•Jn$ó^aad, beiden, zijn eikaars concurrenten: ook de vrome roddeltante is verliefd op onze vriend de mensenhater. Het is vast leuk om zulke typet jes te spelen, maar toch blijft de vraag: waarom dit stuk? Valt er nietmeer uitte halen? Hetzit'm eigenlijk al in de titel '0,0,0'. Die zou je boven zowat al Molières stukken kunnen plakken en voor myn part ook boven alle krantenartikelen, boven het he- le wereldgebeuren en de com plete bliksemse bende tot aan Satumus. Dat is de makke hier: wat men Pp toneel Iaat zien is misschien wel heel erg eigen voor deze formatie spelers, maar niet voor dit stuk van Molière. De voorstelling is er daardoor een van veel in een 'dozijn. '0,0,0' naar 'De Mensenhater* van Molière door De Onderne- mingi Geilen; zaterdagavond sn L&ntoftfVêfcsler. r 4 I o t Bill Evans I d u m 'Star Fish&the Moon' I a b o 1 Escapade/Via Records 54:27 min. Saxofonist .Evans is kennelijk weer eens op zoek naar een nieuw pu bliek, By Miles Davis was hij de stevige schreeuwer met een ferme toon Via electrische muziek kwam hij terecht bij hip hop-aehtige dingen. Nu zit hij in sferische muziek, met veel galm en een Jan Garbareü-achtige aanpak Het is merendeels erg gemaakt, gelikt, gladjes, en dan ook nog met van die eng-moore, wezenloze achtergrondkoortjes erbij. Evans speelt so praan- of tenorsaxofoon en wie weet ook nog wel een keer de alt door al le gaim is het niet eens duidelijk te horen. Of hij heeft een tweede instru ment erlaterbijgedubd, ook al een bedenkelyk signaal. Z'n solo's begin nen nergens en eindigen in het niets. Ze vertellen kortom geen verhaal ze zijn zweverig en vervelend en zijn met die kunstmatige echo alleen maar uit op het scheppen van een bepaald sfeertje. Het betere nacht- clubwerkdus eigenlijk. Peter van Eijkelenburg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2