'Misschien wel een aankoop' Hoe hard zal de waarheid zijn? klassiekers Romario op zijspoor na bordeelbezoek AJAX - FEYENOORD Sm-twetfe Pagina 16 'Manchester United speelt ook onder z'n niveau' Pagina 19 Ebi Smoiarek debuteert in eerste elftal SC Feyenoord Pagina 21 Op bedevaart naar Jordan; Parijs houdt de adem in Achterpagina Handjeklap in de herfst van Lombardije Druk op Feyenoord en Haan groter en groter na kansloze nederlaag bij Willem II (2-0) E clusief CANAL+ Speciale gast bij loting Timman-Nikolic Japanner komt om, Coronel ongedeerd Poolse politie schiet op fans Rotterdams Dagblad Maandag 20 oktober 1997 Tilburg De afgelopen weken veranderde de Kuip menigmaal in een praatiiuis. En trainer Arie Haan liet gisteren na de 2-0 ne derlaag bij Willem II doorsche meren dat er opnieuw gespro ken zal worden, „Ik ben bijvoorbeeld voortdu rend in gesprek met de voorzit ter, Jonen van den Herik, Bént vraag staat centraal: hoe krijgen we deze ploeg weer uit het dal en aan het voetballen. Daarbij komt ook mijn rol aan het woord. Mis schien ligt het wel aan mijMaar er zijn wellicht meerdere oorza ken, Het kan ook best zo zijn dat we iemand moeten aankopen om deze ploeg weer op de rails te kragen. Ook dat is een mogelijk heid." zei de Feyenoord-coach, zonder daarbij in details te tre den. Haan zal in de Champions Lea gue-wedstrijd tegen Manchester United, overmorgen op Old Trafford, in elk geval aanvoer der Henk Fraser moeten mis sen. De verdediger kampt nog altijd met een blessure aan de hiel. Patricio Graff is herstellen de van een bovenbeenblessure. De Argentijn zat gisteren in Til burg op de bank bij Feyenoord. UI rich van Gobbei is niet speel gerechtigd, Julio Cruz, die tegen Willem II beter speelde dan de laatste weken, is geschorst. Daarentegen is Henk Vos ver lost van de gevolgen van de rode kaart, die hij in de voorronde te gen FC Jazz opliep. De Feyenoord-trainer zag Man chester zaterdagmiddag met 2-2 gelijkspelen tegen Derby Coun ty. Hij was niet verrast door de Engelse kampioen. „Ze kwamen met 2-0 achter, maar maakten daarna zoveel druk dat Derby er totaal niet meer aan te pas kwam. Dat tekent de klasse. Manchester speelt niet typisch Engels. Het tiet ook zien kwets bare punten te hebben, maar het blijft een ongelooflijk zware te genstander." Valencia Romario de Souza Pa ria is gisteren gepasseerd voor het elftal van Valencia tegen Celta de Vigo. De reden: de Braziliaanse international is vrijdagnacht be trapt tijdens een bordeelbezoek. Trainer Claudio Kanieri nam on middellijk een disciplinaire maat regel en zette hem uit de selectie. Romario gaf als laconiek com mentaar dat hij tegen Celta toch niet zou spelen omdat hij niet fit is. Romario en Valencia, het is geen sterk huwelijk. De tweede termijn lijkt al even tumultueus te verlo pen als het eerste. Tijdens het sei zoen 1998-97 pikte de toenmalige trainer Luis Aragones het ook al niet van Romario dat hij meer energie stopte in het nachtleven dan m de dagelijkse trainingen. „Ik ben gekomen om te voetbal len en niet om te trainen," zei Ro mario toen. Aragones passeerde hem voor de UEFA Cup-wedstrijd tegen Bay- ern München. Romario reageerde met het pakken van zijn koffers en een enkele reis Rio de Janeiro, waar hij tekende voor Flamengo. Hij bleef echter eigendom van Va lencia, De Spaanse dub zag hem opleven en eiste hem voor het nieuwe seizoen weer op. Jorge Valdano, de opvolger van trainer Aragones, wist Romano's vertrouwen te winnen en maakte hem warm voor een nieuwe start bij Valencia. De oefenperiode gaf hoop maar nog voor de nieuwe competitie raakte de spits gebles seerd. Hij liet zich behandelen in Rio. Hij bleef vijf weken weg. Bij terugkeer bleek trainer Valdano vervangen door de Italiaan Ranie- ri. Dat zinde Romario absoluut niet. Ranïeri stelde Romario op te gen Athletic Bilbao (1-1) maar niet meer tegen Celta de Vigo. De officiële lezing luidt: keelont steking. Maar de waarheid is zijn stap in het nachtleven. Romario wijdde er een persconferentie aan zijn absentie. „De zaken liggen heel eenvoudig. Als ik 's nachts niet uitga, scoor ik 's zondags niet. Dus ga ik uit. Ik doe niets stie kem, Ik dans en dat is alles. Ro ken en drinken doe ik niet. Het nachtleven is al achttien jaar mijn beste vriendin." „Van een huishoudelijk regle ment dat uitgaan na 23.30 uur ver biedt, weet ik niets. Mijn ploegge noten moeten ook niet zeuren. Ik ben hier in Valencia om te scoren. Als men mij mijn gang laat gaan, maak ik in 25 wedstrijden min stens twintig doelpunten." Door Paul van den Bosch Tilburg—Het meegereisde le gioen was stil, muisstil. Even roerde het volksgericht zich en werd voorzitter Jorien van den Herik om het hoofd van trainer Arie Haan gevraagd. Maar het was vooral een stil protest van de Rotterdamse aanhang, die gistermiddag murw gebeukt leek. Murw door het machteloze spel van Feyenoord tegen Willem II, in de hoek gezet door de 2-0 neder laag waarop niets viel af te din gen, geslagen door de serie teleur stellingen van de laatste weken. Maar wat nog het zwaarst woog: de onzekerheid over wat er deze week gaat komen. Manchester United, de beste ploeg uit wellicht de sterkste com petitie ter wereld, wacht overmor gen op Old Trafford, En zondag moet Feyenoord de ongenaakbare koploper in de eredivisie, Ajax, de eerste punten zien afhandig te maken, De week van de waarheid, wordt zoiets ai snel genoemd. Cruciaal voor Feyenoords kansen, dit sei zoen. Na de bijna-zeperd tegen MW (2-1) en de nederlaag tegen Willem II zal de vice-kampioen morgen met veel twijfel naar Manchester afreizen. Vandaar de stilte onder het afdruipende le gioen, die misschien nog wel schrijnender was dan het meest felle fluitconcert. Ter afscheid wenste Co Adriaan- se, de trainer van Willem II, zijn collega Arie Haan succes toe voor de ontmoeting met de Mancuni ans. „Want succes dóar is ook goed voor het Nederlandse voet bal." Maar de resultaten in de voetbaltempel van Manchester én in de uitbeurt bij Ajax zijn even zeer belangrijk voor de carrière van Haan in de Kuip. Regels Als speler en trainer bij vele Euro pese topclubs kent Haan de regels van het spel. Wanneer de gewens te resultaten uitblijven en ook goed voetbal langdurig ontbreekt, ontstaat een sneeuwbaleffect met een onvermijdelijke afloop. Van Feyenoord worden de komende weken aansprekende uitslagen verwacht - niets meer en niets minder. Anders zou het volksge richt een stuk heviger kunnen worden dan sporadische spreek koren. Dat is het lot van een top club en een toptrainer. ZONDAG 26/10.18.00 UUR ZONDAG 21/12.18.00'UUR AJAX - PSV ZONDAG. 15/2 18.00 UUR PSV - AJAX De voorbeschouwingen-mei Willem van Hanegem en/ofWim Kielt beginnen eén half uur voor aanvang van de wedstrijd. Arie Haan kijktzorgelijk. Ook voor hem persoonlijk is Feyenoords week van de waarheid hee slecht ge start. Foto John de Pater Julio Cruz (r) legt het m de lucht af tegen Willem ll'er Joonas Kolk ka. De Feye noorder dan de laat ste weken maar kon sa men met de Ier David Con nolly voorin breken. Foto Hans Stein meier/ Arie Haan maakte er gistermid dag geen geheim van dat ook hij de druk voelt, „Ik voel me minder vrij in mijn functioneren dan zou moeten," erkende hij. Maar toch niet in die mate dat hij afstand zou doen van Feyenoord, dat hij nu precies twee jaar onder zijn hoede heeft. Afgelopen week liet Haan wel we ten waar voor hem de grens ligt „Een mens kan veel hebben, maar hij moet wel fatsoenlijk kunnen leven," herhaalde hij nogmaals in Tilburg. „Mijn opgroeiende kin deren moeten wel normaal naar schooi kunnen. Als je langer aan de top staat lijkt het wel alsof je huid dunner wordt. Ik accepteer niet alles meer. Als de randver schijnselen van het voetbal mij te veel worden, is voor mij de grens bereikt. Maar dat is zo maar een filosofische gedachte van me." Met andere woorden: géén con crete toespeling op de huidige si tuatie in Rotterdam-Zuid. Zijn spelers staan eveneens onder grote druk. Door de helse kritiek van pers en publiek, zei trainer Haan. „Ze willen wel, dolgraag zelfs, maar er hangt als het ware een deken boven hun hoofd. Het wil maar niet goed gaan. Ze strij den meer tegen zichzelf dan tegen de tegenstander. Dat het niets heeft te maken met de mentaliteit van de groep, is me de afgelopen week wel op de training geble ken," Maar de training is geen wedstrijd als tegen het gretige Willem II „Beter hadden we het niet kun nen treffen," vond Co Adriaanse, die zijn ploeg langzaam maar ze ker in vorm ziet komen. „Feye noord heeft eerst een moeilijke wedstrijd tegen MW achter de rug en speelt woensdag tegen Manchester United. Dan zijn de gedachten toch minder bij een te genstander als Willem II uit Til burg." Voor Igor Komejev, afgelopen week bejubeld en verguisd door voor- en tegenstanders, was geen plaats in de basis-elf. David Con nolly mocht het in de voorhoede proberen, naast Julio Cruz, maar bleef onopvallend. Kees van Won deren kwam op de plaats van Paul Bosvelt terecht, waardoor Ber nard Schuiteman voor het eerst sinds tijden het beginsignaal van af het veld aanhoorde, „Ik heb te ruggegrepen op het middenveld van vorig seizoen, om zekerheid in te bouwen," verklaarde Haan. Maar het verdedigingsduo Schui- teman-Pieun bleek in de ope ningsfase allerminst zeker. Het was dat doelman Jurek Dudek zich zonder na te denken stortte op de schietende voeten van Sami Hyypia en Joonas Kolkka, anders had Feyenoord al in de eerste tien minuten tegen een achterstand aangekeken. De Poolse doelman, die later een kopbal van Marco Heering uit zyn domein hield, was de beste 'Rotterdammer'. Ook al kwam hij diep in dc tweede helft niet al te nadrukkelijk uit zijn doel, toen Tomas Galaseks hoofd een gevoelvolle voorzet van Arno Arts schampte: 1-0. Enige kans Niet Komejev, maar Henk Vos werd in de slotfase ingebracht om de gelijkmaker te forceren. De ex- Willem H'er stond koud in het veld of hij kreeg Feyenoords eni ge uitgespeelde kans. Maar Vos kopte de voorzet van Cruz over het doel van Jimmy van Fessem. Zeven minuten voor tyd ontnam invaller Ousmane Sanou de Rot terdammers het laatste restje hoop na een fraaie counter met Jatto Ceesay,2-0. De wedstrijd was een kwartier te laat begonnen omdat de Rotter damse supporters in de file ston den, nu wilden ze met alle geweld éérder naar huis. Maar de beveili ging stond hen met toe het sta dion te verlaten. Ze bleven. Zwijg zaam en geslagen. Even later zei Bernard Schuite man in de catacomben: „Ik zit nu drie jaar bij Feyenoord en heb ge leerd dat we de zaken juist in één belangrijke wedstrijd kunnen rechtzetten. Dat zal de komende week moeten gebeuren." En Arie Haan: „Of ik tegen deze week opzie? Nee, ik kan niet meer dan mijn werk doen. Het wordt pas een probleem als ik dat niet meer doe." GA NAAR DE BETERE RADIGr EN.TY-ZAAK Öf Bn'0930.-8353^fl.'iH - e bovengenoemde dala en aanvangstijden -zijn ónder voorbehoud. JanTïmman en Pedrag Nikolic (r) poseren met de 'crew' op de achtergrond. V.l.n.r. zijn dat hoofdarbiter Cor Roet, HansZoethoutmaarvan Rotterdam Topsport, Mur ray Campbell van IBM en de Rotterdamse sportwethouder Hans den Oudendam mer. Geheel links toernooidirecteur Geurt Gijssen. Foto Fred Emsvcorvos Rotterdam Een niet alledaagse gast was gisteravond in Hotel Inntel in hartje Rotter dam getuige van de loting voor de extra match tussen Jan Timman en Pedrag Ni kolic om het Nederlands kampioenschap schaken. Murray Campbell is zyn naam, wetenschapper van het IBM T.J. Watson Research Center inYorktown Heights, New York. Sinds 1989 werkt hij aan de Deep Thought en Deep Blue schaakcomputer projecten. Vandaag presenteert de Ameri kaan in de Maasstad de Deep Blue Junior, de draagbare versie van IBM's geavanceer de schaakcomputer Deep Blue, die eerder dit jaar PCA-wereldkampioen Gary Kaspa rov versloeg. De presentatie vindt gelijktij dig plaats met de eerste partij van de twee kamp Timman-Nikolic in het gebouw van hoofdsponsor Broekhuis Training in de Alcxandcrpoldcr. De Nederlandse groot meester begint, zo wees de loting gister avond uit, met de witte stukken. De eerste zet wordt gedaan door 'mister Chess' Hans Böhm, verkleed als 'Graaf Schakula', een creatie waarmee hij, met veel succes, tv-cursussen voor de school jeugd heeft verzorgd. Fuji De Japanse autocoureur Takashi Yokoyama is gisteren tij dens een formule 3-race op het circuit van Fuji om het leven ge komen. Yokoyama verongelukte toen hij achterop een groep auto's reed, die achter de safety-car moesten blijven. De veiligheids maatregel was genomen na een ongeval waarbij onder anderen Tom Coronel was betrokken. De Haarlemmer bleef ongedeerd. Coronel, leider in de stand om het Japanse formule 3-kampioen- schap, werd bij de start van achte ren aangereden door Waklsaka, die een dubbele salto maakte en op de wagen van Coronel landde. Warschau De Poolse politie heeft voor het eerst in de geschie denis van het Poolse voetbal ge schoten op voetbalvandalen. Tij dens een wedstrijd in de derde di visie in Gdynia schoten agenten met rubberen kogels toen fans vlak voor tijd het veld opkwamen. De hooligans walden scheidsrech ter en spelers te lijf te gaan. Vol gens de officiële lezing gooiden zij stenen en flessen naar de politie. Veertig supporters werden gear resteerd. Voor de wedstrijd nam de politie al messen, kettingen en honkbalknuppels in beslag. Zeg Nel, Had ik me nogzo voorgenomen Feyenoord met rust te la- i ten - ik wil de schuld met knjgen dat Haans opgroeiende kinderen op school worden gepest- gaan ze op de eerste dag van de 'week van de waarheid' op een verschrikkelijke manier de pottenbak in bij Willem II. Hou daar je ogen j maar eens bij droog. j Alex Ferguson moet - ais hij er af was, ik heb 'm met kun- nen ontdekken - hebben gedacht dat hij naar een wed- stnjd van de reserves zat te kijken (Willem II, nietwaar) en tkkan me die vergissing levendig voorstellen. Weet je dat ik me gewoon een beetje geneerde voor die man? ik bedoel, i die knjgt bij Manchester wekelijks kaviaar voorgezet en moet zich bij ons met kleffe fish chips tevreden stellen, l Wat zou zo'n Ferguson zijn spelers nou vertellen, straks? Dat Feyenoord een met te onderschatten tegenstander is meteen goede keeper, een solide verdediging en een le vensgevaarlijk spitsenduo, gevoed door een ideeénnjk i middenveld? Dat 2e ach door die nederlaag in Tiiburggeen zand in de ogen moeten laten strooien, omdat in de sterke Nederlandse competitie iedereen van iedereen kan win nen (Willem II uit, always tricky, altijd lastig"). En dat die slimme coach vast en zeker nog wel een tactisch snufje in petto zal hebben? Misschien doet hijzelf wel mee woens dagavond, zoals Guliit bij Chelsea. Hij heeft zich laten ver tellen dat zijn collega onlangs nog stiekem heeft geoefend met Ajax' Godfathers. Nou, dan weetje het wel. En zou zo'n groep dat dan allemaal slikken, Nel? Voor sweet cake, zoete noek? ikgeioof er niks van. ik denk eer der dat Ferguson gewoon z'n mond houdt, op het bord schrijft wie de strafschoppen neemt en wie de score bij houdt er) verder alleen dat ene deuntje neunetdat hem van Tilburg is bijgebleven: 'En Ane Haan, d Zie je, Theo Poort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 7