14 Twijfel over aanpak huurharmonisatie Smartv bescheiden de lucht in gegaan I i. Spugen naar honden helpt Corporaties hebben betere middelen voor differentiatie van woonwijken Dijkzigt: nieuwe aanpak van slokdarmkanker Voetbalvandalen vechten stadionverbod KNVB aan Lappendeken van culturen op American International School ap V - v Voorrang voor de binnenwijken Rotterdams Dagblad Dinsdag 21 oktober 1997 Hij droomde er al van toen hij zes jaar jong was: een fietstocht rond de wereld. Rotterdammer Marco Mout was als kind al gek van fietsen en is dat altijd gebleven. Enige tijd geleden vertrok bij om zijn droom waar te maken. In het Rotterdams doet hij daarvan verslag. Vandaag aflevering 5. Ik was nog nooit in Demirli ge weest en nu ik er wel ben geweest hoef ik er hopelijk nooit meer te rug te komen. Niet omdat Demirli geen fraai, piepklein Turks berg dorpje zou zijn, maar omdat de weg er naar toe voor een fietser een lijdensweg kan worden ge noemd. De Cicekbaba is een 2300 meter hoge berg die een onderdeel vormt van de Gölgeli-keten in Zuidwest-Turkye. Ik wil wel een omweggetje van ruim vijftig kilo meter maken om vanuit de kust plaats Köycegiz naar Demirli te fietsen. Dit wordt dus een verhaal van zweet en tranen maar, geluk kig, net geen bloed. De zon schijnt pal in mijn gezicht ais ik in Beyobasi over het bijna droge riviertje fiets. De weg is smal. Verkeer is er niet Ik kan dus de volle breedte van drie me ter benutten om me omhoog te slingeren. Maar verdorie, wat valt dit tegen. Ik heb al 76 kilometer in de benen en ik moet eigenlijk eerst wat eten. Maar wat moetje eten als al les op is en er alleen nog honing over is? Inderdaad: honing met water. Wat ik opdrink, zweet ik net zo snel weer uit Het is 35 graden vol gens de fietscomputer. De omge ving is schitterend. Veel bergtop pen, op de lagere hellingen prach tig groene bossen, want Turkse is dan wel heet, maar vaak ook ver rassend groen. Ergens moet hier de Dalamanri- vier zijn. Maar waar? Ik scheld op elke kilo bagage die ik omhoog moet fietsen. De ketting knarst. Te veel stof en zand. Met een oude Rotterdam Woningcorporaties zette grote vraagtekens bij het plan van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer om forse huurverhogingen onmogelijk te maken door de zogeheten harmonisatie aan banden te leggen. Een wetsvoorstel met die strekking wordt deze week ingediend. Ook de Rotterdamse volkshuisvestingswethouder Meijer is niet overtuigd van het nut. tandenborstel maak ik hem schoon en vet ik hem in. Nu knar sen alleen mijn spieren op weg naarAkköprü, Een herder sluit met zijn kudde geiten mijn pad af. Ik geniet van de verplichte pauze en begin dan aan een steile klim. Het kleinste verzet brengt me met 4,6 kilome ter per uur naar boven. Een hond vliegt naar mijn benen. Ik spuug hem tussen zijn ogen en dat helpt. Jankend blijft hij staan. Na zes liter zweet ben ik in Demir li. En dan maak ik een fout, want ik fiets niet terug over de min of meer redelijke weg, maar ik fiets door, naar Cayhisar (volgens mij is dat TheeheuveF), En daar is géén weg meer, alleen stof, zand en stenen. Maar de route gaat grotendeels naar beneden en dat is voor een fietser het belangrijkst Als ik 's avonds voor mijn tentje zit, met uitzicht op de top van de Cicekba ba, moet ik lachen als ik denk dat dit wel een lekker dagje was: 140 kilometer fietsen in hitte, stof en bergen. Ik lijk wel gek, maar ben dat niet Rotterdam De combinatie van chemotherapie en een operatieve ingreep biedt perspectief voor mensen met slokdarmkanker. Het Dijkzigtziekenhuïs in Rotter dam gaat deze combinatie van nu af aan standaard toepassen in ge vallen waarin nog geen uitzaaiin- genzichtbaarzijn. De nieuwe aanpak is het resultaat van een studie van T. Kok, die morgenpromoveert op een onder zoek naar chemotherapie bij pati ënten die worden geopereerd aan slokdarmkanker. Zijn onderzoek toont aan dat de gecombineerde behandeling de overlevingskan sen van patiënten bij wie nog geen uitzaaiingen zijn geconsta teerd, aanmerkelijk verbetert. Of de combinatie-therapie ook zinvol is voor mensen bij wie wel uitzaai ingen zichtbaar zijn, is nog niet duidelijk, aldus Kok, die 7,5 jaar aan zijn onderzoek heeft gewerkt. Wanneer er al uitzaaiingen zijn, heeft opereren of bestralen niet veel zin, omdat de kanker vrijwel altijd terugkomt. Zijn geen uit zaaiingen zichtbaar, dan blijkt de ziekte na een operatie of bestra ling toch meestal terug te komen, kennelijk omdat er dan toch al he le kleine uitzaaiingen aanwezig zijn, UitKoks onderzoek blijkt dat in die gevallen chemotherapie, gevolgd door een operatie voorde len biedt. By 41 procent van de pa tiënten die voor de operatie che motherapie hadden ondergaan, was de ziekte na drie jaar niet te ruggekeerd. Bij anderen die wel waren geopereerd, maar geen chemotherapie hadden gehad, was dit 21 procent. Pas wanneer de ziekte na vijfjaar niet is terug gekomen, mag je er vanuit gaan dat iemand genezen is. Het onder zoek loopt nog niet lang genoeg, om daarover al betrouwbare cij fers op te leveren. Ook loopt nog onderzoek naar het effect van de combinatie in gevallen dat er al beperkte uitzaaiingen zijn. dat voor heel Nederland geldt, nergens op. „Het is vergelijkbaar met een krantenuitgeverij die le zers verbiedt een krantenkiosk binnen te gaan," aldus Noppen. RotterdamMinimaal tier. 'Feye- noord-fans' die betrokken waren bij de massale vechtpartij met Ajax-fans bij Beverwijk gaan in beroep tegen het stadionverbod van vier jaar dat hen is opgelegd door de KNVB. Een kort geding tegen de KNVB dient waarschijn lijk volgende week voor de presi dent van de rechtbank in Utrecht. Bij de vechtpartij kwam Ajax-sup- porter Carlo Pïeomie om het le ven. De fans die nu tegen de KNVB in beroep gaan, zijn eind augustus door de politierechter in Haarlem veroordeeld tot celstraffen van enkele maanden, dienstverlening en een stadionverbod van twee jaar. Tegen die rechterlijke uit spraken is ook hoger beroep aan getekend. Het is nog niet bekend wanneer dat dient. De veroordelingen door de rech ter tot onder andere het stadion verbod van twee jaar, waren voor de KNVB aanleiding op eigen houtje het stadionverbod op te voeren tot vier jaar. De veroor deelde fans gaan daar niet mee akkoord. Hoeveel fans precies tegen de KNVB in het geweer gaan, is niet bekend. „Een van hen is nu na men aan het verzamelen. Het gaat in ieder geval om meer dan tien," aldus hun advocaat mr. C. J. Nop pen. De rechtbank in Haarlem veroor deelde in totaal 25 Feyenoord- fans. Enkelen moeten straffen van twee tot vier jaar uitzitten. Degenen die nu bezwaar tegen het stadionverbod van de KNVB aantekenen zijn allen tot lagere celstraffen veroordeeld. In af wachting van het hoger beroep voor het Gerechtshof lopen de meesten nu vrij rond. Volgens Noppen slaat het door de KNVB opgelegde stadionverbod, Directeur Erkens van het Woning Bedrijf Rotterdam, met 37.000 wo ningen de grootste particuliere verhuurder in de stad, is vemieti- nd over het plan. Het zal vol os hem niet alleen de corpora ls in grote financiële problemen brengen, maar schiet ook de be oogde doelen voorbij. Erkens stelt dat er veel betere manieren zijn om differentiatie in woonwijken tot stand te brengen en de woon lasten binnen de perken te hou den, In Rotterdam gebeurt dat al op tal van terreinen, aldus de WBR-directeur. Meijer onder schrijft dat. In het wetsvoorstel van de PvdA- fractie wordt het verhuurders on mogelijk gemaakt vrijkomende huurwoningen meer dan fors in huur te verhogen. Mensen die ja ren in een huis hebben gewoond worden slechts geconfronteerd met de jaarlijkse huurverhogin gen. Verlaten zij de woning dan kan de verhuurder aan de hand van de dan getaxeerde waarde een nieuwe huurprijs gaan hante ren. Door deze harmonisatie kan het gebeuren dat huren in een maand omhoog gaan van zeshon derd tot negenhonderd gulden. Dit betekent dat zo'n huis onbe reikbaar wordt voor lagere inko mens, omdat de huur boven de grens voor huursubisidie uit komt. Van het bezit van het WBR valt negentig procent onder de huursubsidiegrens van 710 gul den. Zo'n 24.000 woningen zitten zelfs onder de 600 gulden, „Om dat aanbod te handhaven zijn we al uiterst terughoudend met huurverhogingen. Aan extra ver hogingen willen we al helemaal met," aldus Erkens, Geld voor het onderhoud aan wo ningen haalt de corporatie juist uit de opbrengsten van de harmo nisatie. „Raken we dat kwijt dan komen we in grote problemen. En daarmee dus ook de huurders." Het WBR heeft vorig jaar een be gin genaakt met de verkoop van huurwoningen. Het geld dat daar mee binnenkomt wordt gebruikt voor nieuwbouw en het onder houd van de buurt. Volgens Er kens is dat een veel effectiever middel om tot een gedifferenti eerder woningaanbod in wijken te komen. Bovendien profiteert de buurt daar van mee. Wethouder Meijer geeft via zijn woordvoerder aan dat in Rotter dam al tal van maatregelen zijn genomen om forse huurverhogin gen tegen te gaan en juist ieder stadsdeel voor iedereen bereik baar te houden. Zo wordt op som mige plekken juist afgezien van reguliere huurverhogingen." Erkens: „Er zijn te weinig grote woningen. Om die bereikbaar te laten zijn voor grote gezinnen zyn we in een aantal gevallen zelfs tot huurverlaging overgegaan. We doen dus al het een en ander. En dat lijkt ons beter dan dat wat de PvdA nu voorstelt." De tientallen vlaggen aan het plafond in de hal weerspiegelen de samenstelling van de school bevolking. Zo'n dertig nationali teiten zijn vertegenwoordigd op de American International School of Rotterdam. De Wassen zijn klein, de omgangsvormen zeer beleefd en in het lespro gramma is volop ruimte voor sport, kunst en muziek. Dat alles draagt bij aan het 'familie-ge voel' dat de schoolleiding de 150 leerlingen, die vanwege het werk van bun ouders dikwijls om de paar jaar van land veranderen, wil meegeven. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam De Amerikaanse Er in Riley (15) en de evenoude Re- nata de Sutter uit België lopen giebelend het lokaal uit waar 2e zojuist art-class hebben gehad. Erin is hier twee jaar - haar vader is militair en tijdelijk gestatio neerd in Nederland - en volgend jaar wacht haar alweer een terug keer naar de States. Renata's moeder werkt als zakenvrouw met Rotterdam als thuisbasis. De twee vriendinnen omschrijven hun school ais nice en peaceful „Hier zijn geen vechtpartijen na schooltijd, zoals in Amerika." Ze vinden het leuk dat zoveel ver schillende culturen vertegen woordigd zijn. Over Rotterdam zyn ze zeer te spreken. „Je kunt hier met een strippen kaart overal naartoe. Je hebt geen auto nodig. En het is heel veilig. Myn moeder vindt het goed dat ik 's avonds de metro neem," zegt Erin. „Nou, in Amerika hoefik dat niet te doen. Daar moet je steeds om je heen kijken of er gevaar dreigt." De tieners doorlopen hun high. school bovenin het gebouw. Op de begane grond hebben de aller jongste leerlingen les. Muziekle raar James Long, van huis uit jazz-muzikant, neemt plaats ach ter de piano en onmiddellijk hef fen de kinderen een liedje aan over de belevenissen van een beertje. Een verdieping hoger heeft zich een clubje kinderen rond een computer-met-Intemet verza meld. Eén leerling hanteert de muis. In opdracht van docent Charly Hutzier zoeken ze naar in formatie over het zonnestelsel De American International De vele culturen op de American International School - leerlingen en docenten - maken deel uit van een 'community of learners'. Iedere dag leren ze van elkaar. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad School - met achttien leslokalen en faciliteiten als een kantine, sportzaal, computerruimte, scien ce lab en een multi-media cen trum - is riant gehuisvest. Twee jaar geleden betrok de school, me de dankzij subsidie van de ge meente Rotterdam, samen met de 'Japanese School of Rotterdam' een gloednieuw pand in Hille- gersberg. Het instituut, sinds 1959 gevestigd in Rotterdam, schreef dit schooljaar twintig pro cent meer leerlingen in dan het jaar daarvoor. In het nieuwe pand is nog voldoende ruimte voor ver dere uitbreiding. Het kost een iieve duit om je kind op de American International School te laten lesnemen. Afge zien van vaste jaarlijkse bijdragen vraagt de school voor een jaar middle school ruim 20.000 gulden en voor een jaar high school nog eens duizend extra. De prijzen zijn vergelijkbaar met die van pri- vé-scholen in de Verenigde Sta ten, benadrukt Mary Jo Jerome die de public relations voor de schooldoet. Veel ouders van leerlingen van de American International School betalen die bijdragen overigens niet zelf. De multinationals waar zij veelal voor werken, nemen die kosten voor hun rekening, als compensatie voor de vele over plaatsingen van hun werknemers en hun families. De subsidie van de gemeente Rotterdam moet ook in dat licht worden gezien. De ge meente heeft graag dat grote be- dryven zich hier vestigen en wil daarom bijdragen aan de facilitei ten voor werknemers die met de ondernemingen meekomen. New kid De meeste leerlingen van de Ame rican International School weten wat het is om een new kid on the block te zijn. Het werk van hun ouders brengt met zich mee dat zij om de paar jaar van school wis selen. „Het is niet voor niets dat vrywei geen enkele klas meer dan vijf tien leerlingen heeft," zegt Mary Jo Jerome. „Wij willen dat zij zich heel erg welkom voelen. De fa mily atmosphere staat hoog in het vaandel." Directeur Alan Conkey omschrijft de school als een community of learners„We hebben hier niet enerzijds leraren en anderzijds leerlingen. We leren elke dag een heleboel van elkaar." Docente Marie van den Bosch be vestigt die visie. „Hier lopen zo veel kinderen rond die dingen we ten die ik nog niet wist. Het is net als op wereldreis gaan. Je pikt enorm veel op." Omgaan met culturele verschillen is voor Marie van den Bosch en haar collega Lynda Boot dagelijks werk. „Tolerantie is één ding," zegt Van den Bosch. „Maar echt accepteren dat verschillen goed zijn - en ze niet ervaren als be lemmeringen waar je overheen moet komen - is wat anders. Ik zie op Nederlandse scholen vaak dat buitenlandse kinderen in we zen zo snel mogelijk Nederlands worden gemaakt. Dat willen we hier juist niet" De zeer diverse niveaus van de leerlingen ragen om een indivi- Rotterdam Geld om Smartv middels grootscheepse campag nes voor te stellen aan het Rotter damse publiek ontbreekt Ook is de programmering nog verre van optimaaL Toch hebben producent Gerard van Collenbuxg en zijn team de stap maar vast gezet. Sinds 6 oktober is Smartv - het educatieve tv-kanaal in de regio Rotterdam - 'in de lucht'. En warempel: „Tijdens de eerste week kwamen er, tot onze blijd schap, al telefoontics binnen," zegt producent Van Collenburg. „Dat duidt er in ieder geval op dat er mensen hebben gekeken. We hebben geen idee hoeveel, want het is voor ons te duur om dat te laten meten." Smartv is te zien op kanaal S18 of 279,25 MHZ, waarop onder meer ook Toegangs TV en de migran- tenomroep zitten. De kans dat de kijker al zappend op de educatie ve zender stuit, is niet bijster groot. „Het kanaal waarop wij zit ten is begin dit iaar pas nieuw ge maakt, waardoor veel mensen de zender nog niet hebben voorge programmeerd." Smartv is op werkdagen twee uren te zien, van drie tot vijf uur 's middags. Op zaterdag is het sta tion van twaalf tot twee in de lucht. Elk half uur brengt Smartv actueel onderwijsnieuws. Daar tussendoor zyn programma's te Camera vrouw Karin Ver- smartv maakt bij een bedrijf opna men voor een uitzending in opdracht van het Regionaal Bureau Ar beldsvoofide- ning.Deafle over het be roep van en de opleiding tot brand wacht Foto Roei Dijkstra zien die de redactieleden zelf heb ben gemaakt of die zijn aange kocht. Minimum Van Collenburg spreekt van een 'minimum-formule'. „We willen nog veel meer, maar het leek ons een goed idee Smartv nu al te la ten zien. Zo krijgen potentiële partners en opdrachtgevers een idee van wat we kunnen bieden. Ons doel is dat onderwijsorgani saties in de regio een omslag in het denken maken. Het besef moet nog doordringen dat televi sie een prima medium is om cur sisten te bereiken." Smartv debuteerde vorige week maandag met een uitzending in opdracht van het Regionaal Bu reau Arbeidsvoorziening over het beroep van procesoperator, „We brengen in totaal vijftien van deze programma's," zegt Van Collem- burg. „Steeds komt een ander be roep aan de orde. We laten iemand aan het woord die de opleiding doet, iemand die het beroep uitoe fent en iemand die vertelt hoe de opleiding In elkaar steekt" Van de NFS heeft de Rotterdamse educatieve zender de serie 'Kinderen van Dichtbij' aange kocht. Die gaat over kinderen in allerlei soorten gezinnen. Binnen kort start een schildercursus en de serie Vrouwen Vertellen', dat bestaat uit vijf portretten van markante vrouwen. Op de nomi natie voor uitzending staat een cursus over wijnen. Van Collen burg is verder in gesprek met en kele organisaties, Zo heeft hij ideeën om samen met het Project Integratie Nieuwkomers (PIN) lessen Nederlandsen inburgering te verzorgen op Smartv. Tweeledig Het doel van Smartv is tweeledig. „We proberen enerzijds alle Rot terdammers te bedienen met, bij voorbeeld, een cursus schilderen. Aan de andere kant kunnen we programma's verzorgen voor heel specifieke groepen. Sommige op leidingen bieden eerstejaars, die te weinig wiskunde in hun voor opleiding hebben gehad, een kor te bijspijkercursus aan. Je zou de helft van die lessen ook via Smartv kunnen geven." Smartv beschikt momenteel over een budget van 1,1 miljoen gul den per jaar. Het Albeda College, het Grafisch Lyceum en Fokor, de koepelorganisatie voor het basis onderwijs en het voortgezet on derwijs in Rotterdam, participe ren in de organisatie. Het team van Smartv bestaat naast producent Van Collenburg uit twee redacteuren, een eindre dacteur, een cameravrouw en een productie-assistent. Enkele free lancers verzorgen het geluid en de editing. Een uur zendtijd kost de opdrachtgever gemiddeld vijf tienduizend gulden. duele aanpak. „Daarin zyn we ge specialiseerd," zegt Lynda Boot. „Ik geef les aan een 10-jarig Kore- aans jongetje dat tot voor kort geen woord Engels sprak. In ze ven weken tijd heeft hij zich al verstaanbaar weten te maken," zegt Van den Bosch. „Het zijn nog geen volzinnen, maar hij kan met zinnetjes als 'me go toilet' wel duidelijk maken wat hij wil. Het is heel makkelijk zo'n kind te onderschatten. Maar hij is, ook al spreekt hij nog maar kort wat Engels, net zo slim en .net zo rijk aan geleerde stof als de ande re kinderen." Niet eens Niet alle leerlingen zijn kinderen van ouders die voor hun werk ge regeld van land wisselen. De Bel gische Renata de Sutter bijvoor beeld, zit op de American Interna tional School omdat haar moeder het niet eens is met het Neder landse onderwijssysteem. „Zij vindt het niet goed dat in Ne derland kinderen, afhankelijk van hoe slim ze zijn, op de mavo of het vwo worden geplaatst. En ze is ook van mening dat Nederlandse leraren te weinig aandacht aan de leerlingen besteden." Maar de meeste leerlingen maken hun opleiding niet af in Rotter dam en stappen na verloop van tijd over naar een andere interna tionale school. Veel kinderen, on derhouden nog wel het contact met hun voormalige klasgenoten via e-mails. Om de wisseling van school zo gladjes mogelijk te laten verlopen, hebben de internationa le scholen zich verenigd. Tijdens conferenties bespreken schoolleiders en docenten van in ternationale scholen de inhoud van de lesprogramma's. Volgens schooldirecteur Alan Conkey is het voor de ouders een geruststel lende gedachte dat hun kind steeds in een zelfde schoolsys teem terecht kan. „Ik denk dat het voor hen anders moeilijk zal zijn naar het buitenland te gaan." Conkey heeft gewerkt op interna tionale scholen in de Verenigde Staten, Duitsland, Kroatië, Tjechiè en Zuid-Afrika. „Tijdens de Golfoorlog had ik de kinderen van de Iraanse ambassadeur en die van de ambassadeur van Koe weit op mijn school. Maar geen probleem. Het zijn de ouders die de problemen hebben, niet de kin deren. Politiek mag geen rol spe len binnen de school." Conkey noemt Rotterdam a great little town. „Het is een stad met charme, user friendly en progres sief. Het stadsbestuur doet echt heel goed werk om bedrijven naar Rotterdam te halen. De stad be reidt zich voor op de volgende eeuw." Margaretha de Boer hield alweer een jaartje geleden de Burger- zaallezing in het Rotterdamse stadhuis. De minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM) hield een pleidooi voor de compacte stad, die door dubbel grondgebruik - ondergronds bouwen, wegen in tunnels - toch voldoende ruimte voor recreatie moest garanderen. De Boer bepleitte niet een sane ring van stadsparken, maar juist een kwaliteitsverbetering van het openbare groen, teneinde de steeds vollere stad toch leefbaar te houden. Ze zei ook dat er een eind moet komen aan het beleid om jonge, kapitaalkrachtige ge zinnen ertoe te verleiden naar rustige buitenwijken te verhui zen. Want de trek van huishou dens naar de buitenste stadsran den of naargroeigemeenten pakt in twee opzichten verkeerd uit. In de eerste plaats betekent het dat binnensteden en oude wyken aan koopkracht verliezen; armere inwoners nemen hun intrek in de achtergelaten huizen en omdat ze minder te verteren hebben, lijdt ook de middenstand in die wijken er onder. Het bedrijfsleven in ou dere stadsdelen heeft het bitter moeilijk en kwijnt soms gewoon weg. Door de stadsvernieuwing waren ai veel hinderlijke bedrij ven verdwenen, en nu is er een economische factor die de bedrij vigheid in wijken en buurten par ten speelt. Het is niet verwonder lijk dat een 'mail' als Alexan- drium allerminst bevorderlijk is voor het oppeppen van oudere winkelstraten, want veel consu menten geven de voorkeur aan zo'n nieuw winkelcentrum. Het is uiteraard geoorloofd om dan met economische stimule ringsmaatregelen het midden- en kleinbedrijfin de moeilijke gebie den de helpende hand te reiken. Een noodzakelijke impuls, maar in feite komt het neer op het paard achter de wagen spannen. De oorzaak wordt er niet mee weggenomen: dat is het vertrek van koopkrachtige huishoudens. In de tweede plaats leidt de trek naar de buitenwijkt 1 uxere buurgemeenten var. uotterdam op termijn tot een herhaalde bouwbehoefte. De kinderen van die gezinnen worden groot en wil len zich zelfstandig vestigen. Je ziet aan Maassluis dat je dan een ongebreidelde zucht tot bouwen krijgt. De stad kreeg decennia lang een instroom van Hagenaars en Rotterdammers te verwerken en wil nu de volgende generatie onderdak bieden en daarom de groene Dijkpolder van Maasland annexeren. Terecht zegt de Stads regio Rotterdam dat Maassluis die volkshuisvestelijke taak niet aileen op zich hoeft te nemen. Er is een regionale verantwoordelijk heid: de import-Maassluizers kunnen elders in de Rijnmond gaan wonen, bijvoorbeeld in de Vinex-locaties. De verstedelijking kan namelijk niet overal maar doorgaan en doorgaan. Het idee van de compacte stad moet juist voorkomen dat er telkens groene ruimte buiten de bebouwde kom moet worden opgeofferd. Maas sluis kijkt te veel naar zichzelf. Het merkwaardige van De Boers lezing was dat ze ideeën ontvouw de, die strijdig zijn met het huidi ge Vinex-beleid. De minister wil een eind maken aan de trek naar buitenwijken, maar voorlopig komt hetVInex-verhaal er wel op neer dat minstens tot 2005 zulke buitenwijken gerealiseerd blijven worden, met een woningdifferen tiatie die vooral voor de jonge, ka pitaalkrachtige gezinnen nog ui terst aanlokkelijk zal zijn. De trend, die De Boer niet meer wil, gaat dus voorlopig nog jaren door. De gemeente Rotterdam vindt dat er in de Vinex-locaties eigenlijk meer sociale woningbouw zou moeten komen om ook modale en benedenmodale huishoudens een kans op 'buitenwonen' te bieden, maar Rotterdam zit vast aan con- venanten en kan de verhouding tussen sociale bouw en vrije sec tor niet eenzijdig veranderen. Daar hebben debouwgemeenten ook een slem in. En die zitten nu eenmaal niet te wachten op bene denmodale gezinnen als ze ook bovenmodale kunnen krijgen. Rotterdam kan er wel een tikje in manipuleren, in het belang van de hele regio. Het gemeentebestuur kan volop prioriteit geven aan de realisatie van koopwoningen in de oude stadsdelen, om de vraag ernaar bij de buren af te romen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2