7 België worstelt met trauma van Nijvel Srebrenica telt 7335 vermisten Gevolgen El Nino van Brazilië tot Nederland voelbaar 'Kabila moet niet denken dat hij kan doen wat hij wil' Theorieën over staatsgrepen en sabotage naar rijk der fabelen Verbijsterend" m 'Kerk steunde vuile oorlog' VS helpen Indonesië Belgische OvJ bekent smokkel Dienstplicht Griekse vrouwen Site voor baby's rage in VS Zware straf voor incest in België Euro op proef Wonen in broccoli Walviscommissie bespreekt beperkte hervatting jacht BIJENKORF Blazer, wol/kashmir, in camel, donkerbruin, lichtblauw of marine. 36 t/m 46, van 229.95 voor 149." Ribtruitje, zijde, in 8 kleuisn. S lm XL, van 89.95 voor 59." Jeans, stretchdenim, 5-pocket. 38 t/m 46, van 139.95 voor 79.- 'Damesmade' de Bijenkorf Rotterdams Dagblad -CV 'J Dinsdag 21 oktober 1997 Madrid Een voormalige Argen tijnse marineofficier die heeft be kend tijdens de 'vuile oorlog' in zijn land vermeende tegenstan ders van het militaire regime uit vliegtuigen te hebben gegooid, heeft gezegd dat de katholieke kerk dergelijke praktijken sanc tioneerde. „Er waren zelfs bis schoppen die zeiden dat dat een goede zaak was," zei Adolfo Sci- lingo gisteren. „Zij vertelden ons dat het doden van deze mensen een christelijke daad was en dat wy bijbelse voorschriften vervul den." Mensenrechtenorganisaties hebben de kerk al vaker beschul digd van medeplichtigheid aan de mensenrechtenschendingen van de militaire junta die van 1976 tot 1983 aan de macht was. Jakarta De Amerikaanse lucht macht bestudeert de mogelijk heid duizenden tonnen water te storten op de enorme bosbranden die Indonesische eilanden teiste ren. Het zicht was vandaag mi niem in delen van Sumatra, Java en Borneo, nadat het temperende effect van enige regen in het weekeinde was verdwenen. Weer- deskundigen verwachten op kor te termijn nauwelijks verbetering m de situatie. Zij voorspellen dat de voor eind oktober verwachte moessonregens, die de toestand zouden kunnen verlichten, nog enkele weken uitblijven. Gent Een Belgische onderoffi cier van Justitie heeft voor de rechtbank in Gent bekend enkele jaren geleden een grote partij can nabis van Nederland naar Spanje te hebben gesmokkeld. De vrouw maakte deel uit van een groep van 31 verdachten die gisteren voor de rechter moest verschijnen. De vijf Nederlandse hoofdverdachten kwamen niet opdagen. In totaal smokkelde de bende 30.000 xtc- pilien en duizenden tonnen hasj van Nederland naar Zuid-Europa. Athene De Griekse regering overweegt dienstplicht voor vrou wen in te stellen om de strijd krachten op peil te houden. Het voorstel is gedaan wegens de ver meende militaire dreiging van buurland en aartsvijand Turkije. Kranten publiceerden gisteren details van het voorstel, dat naar de pers was 'gelekt' om de publie ke opinie te testen. Vrouwen tus sen de 18 en 50 jaar zouden wor den opgeroepen voor dienst, waarbij zij ook zouden trainen met wapens. Dallas Steeds meer trotse ou derparen in de Verenigde Staten maken de geboorte van hun kind 'wereldkundig'. Niet met een kaartje aan vrienden en familie, maar letterlijk aan de hele wereld. Veel ziekenhuizen hebben inmid dels Intemet-sites waarop vaak at luttele uren na de geboorte wat gegevens en een foto van de nieu we mens te bezichtigen zijn. „Een enorm succes," noemt een woord voerder van een ziekenhuis in Dallas de nieuwe manier van ken nisgeven. „Nog maar onlangs hadden we hier een moeder die af komstig was uit Nederland. Haar verwanten in Europa konden het kind al een paar uur na de geboor te op Internet bewonderen." Bergen/Turnhout De zaak-Du- troux leidt tot zwaardere straffen in pedofilie- en incestzaken in Belgié. De rechtbank in het Waal se Bergen heeft een 4 I-jarige in woner van het stadje Lens veroor deeld tot acht jaar voor de stelsel matige verkrachting van zijn nu negenjarige dochter. Vorige week legde de rechtbank in Turnhout een 55-jarige grootmoeder nog een straf op van tien jaar wegens misbruik haar kleinkinderen. Rome Een supermarktketen is in dertien Italiaanse steden be gonnen met het op proef accepte ren van de nieuwe Europese munt, de euro. De proef duurt drie weken. „Hoe eerder mensen de euro leren kennen, des te beter," zei Europees commissaris voor consumentenzaken Bonino over het experiment. Door Paul Koopman BrusselTwee parlementaire onderzoekscommissies hielden zich ermee bezig en een duo hoogleraren dat, zoals Belgische kranten schertsend schreven, 'het onderzoek van het onder zoek moest onderzoeken'. Maar gisteren was het na bijna tien jaar speculaties dan toch zo ver: de 'Bendecommissie bis' pre senteerde zijn eindrapport over het grootste misdaadmysterie van Belgié. Belangrijkste conclusie: de bende van Nijvel, die begin jaren tachtig bij een reeks overvallen in totaal 28 bur gers ongestraft doodde, bestond vrijwel zeker uit ordinaire misdadigers. Het rapport van de parlements commissie is een laatste poging eindelijk duidelijkheid te schep pen rondom het bendedossier, dat in Belgie met alleen mythische proporties heeft aangenomen maar ook voedsel gaf aan talrijke speculaties. Zo was er de theorie van een geplande staatsgreep door extreem-rechtse rijkswach ters, het 'denkspoor' van sabotage van het onderzoek door 'hogere machten', een actieve rol van oud premier Vanden Boeijnants en de systematische eliminatie van mensen die zouden hebben deel genomen aan 'roze balletten'; seksfuiven met minderjarigen. Nadat de criminologen Fijnout en Verstraeten by een uitputtend on derzoek al tot de conclusie waren gekomen dat er geen seneuze aanwijzingen zijn voor deze theo rieën, heeft gisteren ook de parle mentaire onderzoekscommissie verhalen over staatsgrepen en sa botage van het onderzoek goed deels naar het rijk der fabelen ver wezen. Wel is de commissie, die het afgelopen jaar vele tientallen getuigen opriep, tot de conclusie gekomen dat politie- en justitie in Belgie op zijn zachtst gezegd niet bijster efficient hebben samenge werkt. Bij zijn enquête stuitte de commissie op dezelfde 'guerre des flics' die ook het onderzoek naar de handel en wandel van ze- denmisdadiger Dutroux c.s. op de klippen deed lopen. De 'bendecommissie bis' moest maandenlang in de schaduw ope reren van de parlementscommis- sie-Dutroux, die in de media veel meer aandacht trok. Terwijl voor zitter Marc Verwilghen van de commissie-Dutroux bijkans de heldenstatus verwierf, won bendecommissie-voorzitter Tbny van Parys nauwelijks aan popula riteit. Maar dankzij zjjn minder prominente positie kon Van Parys wel lessen trekken uit het weder varen van zijn collega in de schijnwerpers. Zo worden in het rapport van de 'Bendecommissie bis' zorgvuldig vermeden namen te noemen van gezagsdragers die zouden hebben gefaald. Precies dit onderdeel uit het rapport van Verwilghen stuitte de laatste we ken op taaie weerstand. Van Parys kiest een andere methode: hij zegt een 'niet nader genoemd aantal tuchtdossiers' te hebben opgestuurd naar de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken. Bezwaren Over de vraag welke lessen ge trokken moeten worden uit het fa len van het bende-onderzoek, blijkt de commissie-Van Parys zelf niet volledig eensgezind. De leden vinden dat de gerechtspar ketten beter moeten samenwer ken, maar de vorming van één landelijk parket voor het bestrij den van de zware criminaliteit, stuit op Waalse bezwaren. Juist vanwege deze interne verdeeld heid zullen de aanbevelingen van de commissie geen verpletteren de indruk maken op de regering- Dehaene. Utrecht Het fenomeen El Nino, dat eens m de paar jaar het weer aan beide kanten van de Stille Oceaan danig in war schopt, kan ook in Nederland een lichte, op waartse druk op de inflatie ver oorzaken. De hevige regenval in Zuid-Ame- nka en de droogte in delen van Azië stuwen de prijzen van agrari sche producten op. De Stafgroep Economisch Onderzoek van de Rabobank berekent dat een prijs stijging van grondstoffen als kof fie, cacao en palmolie met tien procent in Nederland tot 0,2 pro cent hogere inflatie kan leiden. En daarmee theoretisch ook tot een iets hogere rente. Eens in de paar jaar wordt het wa ter van de Stille Oceaan bij Zuid- Amerika een paar graden wanner en draait de gebruikelijke wind richting om. Dat gebeurt altijd rond de kerst dagen, waardoor het klimatolo gisch fenomeen de Spaanse naam El Nino, of (chnstus)kind heeft gekregen. Het leidt tot hevige slagregens en overstromingen in Latijns Ameri ka, terwijl m het gebied van Indo nesië tot in Afrika juist minder re gen valt. De directe schade van de El Ni no's van 1982 en 1990 aan infra structuur en gewassen bedroeg ongeveer 8 miljard dollar (op dit moment zo'n 16 miljard gulden). Inmiddels is het zeewater op som mige plekken al vijf graden boven het gemiddelde niveau, zodat me teorologen verwachten dat de aanstaande El Nino een van de zwaarste van deze eeuw zal wor- Een badgast op het strand van Copacabana bekijkt de schade die Ei Niiio aan de Braziliaanse kust heeft veroorzaakt. Door extreem den- hoge golven die wekenlang het strand teisterden zijn enorme hoeveelheden zand weggespoeld. FotoGreggNewtorvReuters De woning van Alfred Huniein in het Duitse Hammelburg heeft zowel qua kleur als vorm iets weg van broccoli. Het huls is de laatste vijftig jaar volledig overwoekerd door klimop. Op som mige plaatsen, vooral op het dak, is de hoeveelheid groen ruim twee meter dik. De klimop is een aardige blikvanger in het klei ne Beierse stadje, maar voor Hurrieln levert het groene tapijt steeds meer problemen op. De plant dringt op steeds meer plaatsen zijn woning binnen. foIoepa Sarajevo Van de moslimge meenschap die in juli 1995 door de Serviërs uit de enclave Srebreni ca werd verdreven, worden 7335 vluchtelingen nog steeds vermist. Vermoedelijk zijn de meesten vermoord. Dit heeft minister Voorhoeve (De fensie) gisteren in Sarajevo te ho ren gekregen van het Internatio nale Rode Kruis tijdens zijn be zoek aan Bosnië. In de door de VN uitgeroepen 'vei lige' enclave Srebrenica verble ven 35.000 tot40.000 moslims toen in juli 1995 Servische soldaten on der leiding van generaal Mladic de aanval openden. De enclave werd *beschermd' door Neder landse blauwhelmen. Vrouwen en kinderen werden gedeporteerd en mannen vluchtten de bossen in. Een groot deel werd gevangen ge nomen door Servische militairen en vermoedelijk daarna ver moord De val van de enclave wordt als het grootste echec van de VN in Bosnië gezien en tevens als een enorme blamage voor Ne derland, Rode Kruis vertegenwoordigster Krahnenbühl deelde minister Voorhoeve mee dat anno 1997 7335 vluchtelingen, voornamelijk mannen, nog steeds worden ver mist. Er kan van uit worden ge gaan dat zij om het leven zjjn ge komen, concludeerde een ge schokte Voorhoeve. Daarmee zorgen de moordpartijen in en rond Srebrenica voor een belang rijk deel van het totaal aantal ver misten in Bosnië als gevolg van de burgeroorlog. Dat zijn er pre cies 19.549, van wie het Rode Kruis slechts in 1200 gevallen de waarheid heeft kunnen achterha len. „Dat betekende in de meeste gevallen slecht nieuws," zei Voor hoeve. Door Frans van den Houdt Kinshasa De skyline van Braz zaville verraadt niets. Gezien van uit Kinshasa aan de overkant van de Congonvier lijkt de stad er vre dig bij teliggen. Maar aanhouden de geweerschoten wijzen op een andere realiteit. Na de terugkeer van de militaire dictatuur heersen in Brazzaville chaos en anarchie. Hier, in de Democratische Repu bliek Congo, is het wèl rustig. Kleurrijke menigten verlevendi gen het drukke straatleven en de opluchting is nog altijd groot dat men eindelijk' van het beklem mende militaire Mobutu-regime bevrijd is. Toch wordt het huidige bewind van alle kanten bekriti seerd en door de internationale gemeenschap in de tang gehou den. Terecht? „Nee," zegt een westers diplo maat resoluut. „Het westen wilde van de Mobutu-dictatuur af en Kabila heeft dat voor elkaar ge kregen. Maar nu krijgt zijn be wind geen enkele kans van sla gen. Het wordt onmiddellijk van allerlei vreselijke dingen beschul digd en financiële steun wordt hem onthouden. Groot struikel blok in de internationale gemeen schap is Frankrijk. Dat land heeft Mobutu altijd gesteund, is tegen het huidige regime en zoekt daar om naar alle mogelijke manieren om het zwart te maken. Het grote gevaar is dat als het westen niet snel met hulp over de brug komt, Kabila's regime, dat op dit mo ment erg wankel is, uit elkaar valt en dit land in een grote chaos ver andert." Steun De internationale gemeenschap staat voor een dilemma. Aan de ene kant wil ze dat schendingen van de mensenrechten door Kabi la's troepen m het oosten van het land worden onderzocht door een speciale mensenrechtencommis sie van de VN. Kabila heeft dat steeds tegengehouden en de in ternationale gemeenschap tegen zich m het harnas gejaagd. Die zelfde internationale gemeen schap onderkent vervolgens dat Kabila het voordeel van de twijfel verdient en snel steun nodig heeft om het land te ontwikkelen. „Zonder ons lukt dat allemaal niet," benadrukt de westerse di plomaat. „Kabila heeft de oorlog wel gewonnen maar dat wil niet zeggen dat je ook een gigantisch land als Congo kunt regeren. Dat lukt alleen als je heel goede men sen om je heen verzamelt. Dat heeft Kabila ook wel gedaan, er zitten jonge enthousiaste mensen in zyn regering die altijd in het buitenland hebben gewoond. Zo werd de dochter van oud-presi dent Kasavubu uit Brussel naar Kin shasa gehaald. Toen haar door een ambassadeur werd gevraagd hoe het nou was om weer terug te zijn, antwoordde zij verbaasd: „Terug? Ik ben nog nooit eerder in Congo geweest." „Maar er zijn ook oude revolutio nairen, die na dertig jaar eindelijk de kans hebben gekregen om uit de bush tevoorschijn te komen. Tussen beide groepen ontstaan steeds meer spanningen," zegt de diplomaat. „Bovendien is het voor Kabila erg moeilijk ergens con census over te bereiken, want al die mensen vertegenwoordigen verschillende legertjes met ver schillende belangen en niemand heeft enige ervaring in het bestu ren van een land." 'Geen dictator' „Elders kunnen bestuurders dan terugvallen op een deskundig overheidsapparaat maar dat be staat hier met meer. Kabila heeft voor al die zaken westerse hulp nodig, anders gaat het hier fout Iemand moet daarom nu de pat stelling doorbreken. Ik gi ervan uit dat Kabila geen nieuwe dicta tor is. Hij wordt op dit moment al leen geplaagd door grote on macht," zegt de diplomaat. Onder de inwoners van Kinshasa, een stad van 6 miljoen mensen, zijn de meningen verdeeld. Waar iederen het over eens is, is dat Ka bila geweldig goed werk heeft ge daan door Mobutu te verjagen. Maar of hy nu ook de juiste leider voor Congo is, wordt door menig een betwijfeld. Sommigen menen dat steeds meer dictatoriale trek jes bij hem zichtbaar worden, an deren rinden dat het nog te vroeg is om nu al een definitief oordeel te vellen. Op de markten van Kinshasa zijn de uiteenlopendste producten te koop: van blonde pruiken en kleu rige lappen stof tot levende vis sen, maden, rupsen, schildpad den, kakkerlakken en krokodil len. Allemaal om op te eten. Aan een tafelpoot zit een reptiel met een stukje touwom de bek vastge bonden klaar om op verzoek van een klant in moten gehakt te wor den. Als dat even later met een kapmes gebeurt, spetteren de bloederige stukken in het rond om ook op het hoofd van de wes terse verslaggever te belanden. „Het gaat slecht met de verkoop," meent visvrouw Janet Esengo. „De mensen hebben geen geld. Salarissen worden met uitbe taald, de afgelopen vijf maanden hebben de ambtenaren bijvoor beeld pas één keer geld ontvan gen. Ze moeten oppassen dat straks de corruptie niet weer toe slaat en mensen en soldaten gaan stelen zoals onder Mobutu. Nu worden we gelukkig met rust ge laten door de militairen. Er is ook nauwelijks sprake van criminali teit. We voelen ons erg vrij." Minder inflatie De prijzen zijn gestabiliseerd en de inflatie is van 600 naar zes pro cent teruggebracht. De waarde van de dollar is met de helft toege nomen Toch wordt er veel ge klaagd, vooral over incidenten waarbij militairen op burgers schieten. „Het probleem is," zegt filosoof Noel Akama, „dat de meeste soldaten niet van hier zijn en de taal niet spreken. Ze spre ken ook geen Frans. Dat leidt tot misverstanden en schietpartij en." Maar vooral over het feit dat Kabi la geen toenadering zoekt tot poli tieke partijen en dan vooral de UDPS en diens in Kinshasa zeer populaire Etienne Tshisekedi die enkele malen premier was onder Mobutu. „Als Kabila het vertrou wen van de bevolking wil winnen, moet hij met het politieke estab lishment gaan werken," meent handelaar André Paka. „Kabila's ADFL-regermg heeft geen wor tels in deze samenleving. De le den komen allemaal van elders. Dat staat veel mensen tegen. Wat Kabila op de eerste plaats moet doen, is de Rwandezen terugstu ren. We willen hier geen buiten landers, we willen nu zelf de dienst uitmaken en niet meer lo pen aan het handje van anderen, zoals voorheen Frankrijk." Vinger aan de pols De meeste krantjes in Congo schrijven uitermate kritisch over het Kabila-regime. Zoals 'Le Po- tentiel', dat gezien wordt als een pro-Tshisekedi-blad. Een mening die journalist Michel Luka be strijdt. „We hebben hetzelfde doel als Tshisekedi: dat er nooit meer een dictatuur in de Congo mag ontstaan. Het is moeilijk te zeg gen of Kabila die kant op gaat; hij zit er pas vijf maanden. Maar wij zien het als onze plicht om de vin ger aan de pols te houden en op al le misstanden te wijzen. Nee, Tshisekedi is geen dictator. Hij is erg populair by het volk, mensen geloven in hem. Hij is een man met politieke ervaring en Kabila kan daarom niet om hem heen." Hoe lang geven de critici Kabila nog en wanneer slaat de vlam in de pan? Journalist Michel Luka: „De bevolking verliest snel het vertrouwen m Kabila Het enige wat hij moet doen om het tij te ke ren, is toenadering zoeken tot an dere politieke leiders. Maar we kunnen daar niet te lang op wach ten. Ik weet niet wat Tshisekedi van plan is. Hij is erg terughou dend met het geven van informa tie over zijn strategieën. Omdat op demonstranten geschoten wordt, zullen we andere acties moeten bedenken. Bijvoorbeeld stakingen en burgerlijke onge hoorzaamheid. Congolezen zijn normaal erg rustig en geduldig. Maar na 32 jaar Mobutu willen we nu échte vrijheid, échte democra tie. Kabila moet niet denken dat hij kan doen wat hij wil Monaco De gisteren geopende jaarvergadering van de Interna tionale Walvisvaartcommissie (IWC) belooft een spannende aan gelegenheid te worden. Centraal in de discussie over het al dan niet hervatten van de jacht op walvis sen staat een voorstel beperkte commerciële vangst toe te staan. Krachtens het Ierse voorstel krij gen Japan en Noorwegen vergun ning om in wateren tot 300 kilo meter uit hun kust dwergvinvis sen te jagen. Het voorstel is een belangrijke concessie van de te genstanders van de walvisvaart, aangezien al elf jaar een formeel verbod op de jacht op walvissen geldt. In ruil voor de vergunning zouden Japan en Noorwegen ak koord moeten gaan met een we reldwijd walvisreservaat. Ook moet een einde worden gemaakt aan de praktijk om onder het ex cuus van wetenschappelijk onder zoek op walvissen te jagen. Noorwegen is het enige land ter wereld dat zonder valse voor wendsels aan commerciële wal visvaart doet. Het IWC-verbod is niet rechterlijk afdwingbaar en de regering in Oslo beroept zich op het argument dat er ruim vol doende dwergvinvissen zijn. Voor enkele Noorse kustplaatsen geldt dat de inkomsten uit de walvis- jacht van groot economisch be lang zyn. De vergadering duurt vijf dagen. Er staat ook een evaluatie op het programma van Japanse walvis vangstpraktijken. De Japanners maken voor hun jacht gebruik van de wettelijk toegestane moge lijkheid walvissen te doden voor wetenschappelijk onderzoek. De Bijenkorf Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn elke zondag geopend v.a. 12.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5