12 port 'Ik moet er weer een beetje inkomen' Handbalteam mét 'verloren dochter' Saskia Mulder in Schiedam Bestuur DRGS ontslaat Dutina met tegenzin Timman en Nikolic geven geen krimp: tweede remise in mini-match Veldrijders mogen starten van Jan Raas Dryade des Bois laatste Gigant De zetten Excelsior M knikkert SHO uit toernooi 'Zelfs Van Gaal, Cruijff en Michels zouden moeite met deze groep hebben' Voetbalkampioenschap Schiedam in augustus HBSS en PPSC gaan 'huiswerk' maken Rotterdams Dagblad Woensdag-22 oktober 1997 7 Bndhoven Richard Groenen- daal en Adrie van der Poel mogen van hun teammanager Jan Raas komende zondag toch starten in de eerste wereldbeker veldrijden in Eschenbach (Zwitersland). Raas had de beide Rabo-renners een startverbod opgelegd, omdat de internationale wielrenunie (UCI) de ploegen verplicht in het landentricot te rijden. Aangezien de UCI, bij monde van voorzitter Hein Verbruggen, heeft laten weten vast te houden aan de verplichting landentruien te dra gen, heeft Raas in overleg met sponsors besloten zijn startver bod op te heffen. „We willen de renners niet de du pe laten worden van een miscom municatie by de UCI," zei de oud- renner. „De unie had ons veel eer der op de hoogte moeten brengen van de nieuwe regeling. Van der Poel en Groenendaal starten in de landentrui, maar het is een tricot met een verrassing. Wat het is gaan we niet verklappen. We wil len de UCI zo lang mogelijk in spanning houden," De Nederlandse renners laten zich goed van voren zien in de Rende-vaa^de Kaap. Steven de Jongh won gisteren in Zuid-Afri- ka de derde etappe. De Noord- Hollander uit de TVM-ploeg van Cees Priem versloeg zijn landge noot Lucien de Louw in de sprint. In de tweede rit ging de overwin ning naar de Deen Frank Hoj, Hij klopte de Duitser Timo Scholz en de Deen Lars Michaelsen in de spurt. Michaelsen gaat aan de lei ding in het klassement. De ploeg genoot van De Jongh heeft 50 sec voorsprong op De Louw. Hilversum De Franse draveT Dryade des Bois heeft gister avond de laatste Grote Prijs der Giganten gewonnen. De merrie werd in de finale briljant gereden door de Belg Jos Verbeeck, die zijn paard onderweg lang spaar de. Toen met nog 100 m te gaan de Zweedse favoriet Huxtable Hom- line de leiding overnam, zocht Dryade des Bois de ruimte. In een flits nam de merrie een lengte voorsprong. Het paard verdiende voor haar eigenaar met haar zege honderdduizend gulden. Dryade des Bois won in een snelle 1.13,3 over 1609 m, voer Nederlandse be grippen een toptijd. Toch was het in de series al harder gegaan. De uit België overgekomen Paparaz- zy evennarde daarin met 1.12,8 het jaren oude baanrecord van Friendly Face. De GP der Giganten was het laat ste topnummer dat op de haan in Hilversum plaatsvond. Zondag koerst Hilversum voor de laatste maal. Daarna wordt de drafbaan gesloopt De paarden zullen op termijn verder draven in Almere. Door Hans Reismann Rotterdam Jan Timman heeft (nog) geen concrete plannen voor een bezoek aan het museum. Tijdens het Nederlands kampioenschap schaken in de Kuip afgelopen juli besloot de Amsterdammer - zoals al eens eerder - een ochtendje een kijkje te nemen in Boijmans Van Beuningen. Niet ontkend kan worden dat het uitstapje een verfrissende uitwerking op hem bleek te hebben, want enkele uren later behaalde hij een schitterende overwinning op Jeroen Piket, De partij werd be kroond als meest spectaculaire van het toernooi. Nu was er die zomerdag ook alle aanleiding voor Timman om de zinnen te verzetten, want een ron de eerder had hij een smadelijke nederlaag geleden tegen de Rot terdamse Chileen Roberto Cifu- entes. De situatie is nu anders. Timman hoeft zich vooralsnog weinig verwijten te maken in zyn beslissingstweekamp om de na tionale titel tegen Pedrag Nikolic, die gisteren zijn tweede ronde en tweede remise beleefde. Timman zal de laatste zijn om te beweren dat hij foutloos speelt - foutloos schaak, bestaat dat eigenlijk wel? - maar hy is over zyn vorm 'niet ontevreden', 2oals hij zei. Hij noemde zijn spel 'wel redelijk'. „Zeker als je in aanmerking neemt dat ik drie maanden niet gespeeld heb. Ik moet er weer een beetje inkomen. Maar gemakke lijk is het niet, dat bleek vooral de eerste dag. Ik was heel moe na die lange partij." Gisteren waren de H.H. groot meesters eerder klaar - net bin nen de vier uur - maar daarmee is niet gezegd dat de partij weinig om het lijf had. Het tegendeel was het geval. „Het was een inte resssanten scherp gevecht," vond Pedrag Nikolic, die zei met het halfje te kunnen leven. „Het is een normaal resultaat" Improvisatie De Bosniër leek aanvankelijk het beste van het spel te hebben, na dat hij in de opening een pion had geofferd. Timman kwam in de Grünfeld-Indiër, zo'n beetje zijn lijfvariant, op de negende zet met het bepaald niet alledaagse Db6. Die zet schynt slechts eenmaal eerder gespeeld te zijn, tussen twee onbekende Denen, een gege ven waarvan Timman niet op de hoogte was. „De zet was improvi satie, maar ik ben er niet ontevre den mee," aldus de bedenker van het plan. „Beiden nemen de handschoen op," merkte commentator Lex Jongsma in de publieksruimte op toen de zwarte dame na 10. Ld3 de NKschaken, tweede matchpartij. Wit, Pedrag Nikolic Zwart: Jan Timman 1. d4 Pf6,2. c4 g6,3. Pc3 d5,4. Lf4 Lg?, 5. Tel 0-0, 6. e3 c6, 7, Pf3 Lg4, 8. h3 LxfJ, 9Dxf3 DbS, 10. Ld3 Dxb2,11.0-0 dxc4,12. Lxc4 Db4,13. Lb3 Pbd?, 14. Tfd 1 Tae8,15. Lc7Tc8,16. Lh2 Da5,17. Pa4 Df5. 18. De2 Dh5, 19.13 Lh6, 20. Khl Db5,21. Del c5, 22. Tbl Da6, 23. e4 c4, 24. Lc2 Ph5, 25. Db4 DflS. 26, Dxb7 Tfd8,27. Pc3 Db4,28. e5 Df2,29. De4 f5,30. De2 Pg3+, 31 Lxg3 Dxg3, 32. Dfl Lf4,33. Dgl Pb6, 34. Tb5 Dg5, 35. Del Tc7,36. a4 Lg3,37. De2 Lf4,38. Del Lg3.39. De2 Lf4, remise. Stand: 1- 1. pion op b2 mocht slaan. Het leid de tot scherp schaak aan beide zij den, waarbij wit met het loper- paar, actief spel en een veelbelo vende pionnenstructuur in het centrum voldoende compensatie voor het offer had. In de analyseruimten verscheen meer dan eens een variant op het bord die voor zwart niet veel goeds voorspelde, maar achter het bord toonde Timman aan dat hij wel degelijk tegenspel had. Hij zocht zijn heil op de koningsvleu- gel, gaf aan de andere zijde van het bord een pion terug („Die was niet belangrijk") en bracht zijn te genstander met 29.f5 in verwar ring. De Bosniër zag af van en passant-slaan, hetgeen groot meester Jeroen Piket in de pers kamer afkeurde. „Hij had die pion beter wel kunnen nemen," oor deelde hij. Timman was het daar niet mee eens, Nikolic op zijn beurt vond dat hij al eerder in de fout was gegaan. „Myn negen tiende zet (f3) was een misser. Kfl was beter geweest" Waardering De rollen waren omgedraaid, want nu stond de man uit Oegst- geest voor de opgave de beste ver- dedigingszetten te vinden. Dat bleek hem wel toevertrouwd. Timman had vooral waardering voor wits 30e (De2) en 35e zet (Del). „Ik moet eerlijk bekennen dat ik Del helemaal gemist had, hoewel het de enige zet was." Weinig tijd Timman was niet te spreken over zyn Dg5 (zet 34). „Dat was een dui delijke fout Maar het was niet ge makkelijk en ik had weinig tijd in een moeilijke stelling." Door her haling van zetten kwam vlak voor de eerste tijdcontrole het einde, waardoor de stand in de mini- match nu 1-1 is. Vandaag is een rustdag, die onge twijfeld bij beide matadoren geheel in het teken zal staan van een intensieve voorbereiding op de beslissende dagen die komen. Een bezoek aan het museum komt later nog wel. Pedrag Nikolic, hier achter de zwarte stukken In zijn eerste partij tegen Timman. De twee deontmoeting noemde hij gis teren 'een interesssant en scherp gevecht.' FotoceesKuiper/ Rotterdams Dagblad SchiedamSaskia Mulder maakt vanavond in de Schiedamse Mar griethal haar rentree in het Ne derlands handbalteam. Bonds coach Bert Bouwer heeft 's lands grootste talent als een verloren dochter in zijn armen gesloten. Geruisloos. Alles is vergeten en vergeven, hoe gek het ook klinkt. Want toen Mulder op 20 januari haar handte kening zette onder een contract" dat haar verbond aan de Duitse Bundesligaclub HSG Herrentrup/ Blomberg stond Bouwer op z'n achterste benen. Geen Oranje plan, dan ook geen Oranje, zo luidde zijn onwrikbare standpunt. Einde interlandcarrière voorMul- - der dus. Maar het leven gaat verder. De naam 'Moeide/ is inmiddels ge vestigd in Blomberg. De Drentse speelt er de sterren van de hemel. Er gaat geen wedstrijd voorbij of ze is topscorer. En dat is natuur lijk ook Bouwer niet ontgaan. On langs kwam de- Vleutenaar hoogstpersoonlijk naar Blomberg om de hoekspeelster de trofee 'Handbalster van het Jaar' uit te reiken, hetgeen in de Duitse handbalpers breed werd uitgeme ten. Daarmee plaveide hij de weg voor een terugkeer van Mulder in Oranje, hoewel ze zich niet weke lijks voor twintig uur hoeft te mel den op de centrale trainingen en toch bij een club kan blijven spe- Saskia Mul dertijdens het voorgaan de Holland- toernooi In Schiedam. werd ze door haartransfer naar Duits land In de ban bondscoach Bert Bouwer Maar ze Is in in genade len. Vanavond maakt ze in Schiedam haar rentree tijdens het jaarlijkse Holland-toernooi, waar in Oranje om 20.00 uur begint te gen Slowakije. Bouwer lijkt een knieval te heb ben gemaakt, maar volgens de keuzeheer zelf ligt de zaak iets ge nuanceerder. „Saskia had de groepscode even verstoord," legt hij uit „Als je met z'n allen ergens voor kiest moet je er ook voor Maar Saskia is door de knietjes gegaan voor een aanbie ding uit Duitsland. Om de rust in de selectie te handhaven is Saskia uit Oranje gezet Saskia en ik heb ben dat zo besproken. We hebben met haar een traject uitgezet. We zouden ziep hoe alles reilt en zeilt en nu blijkt de tijd rijp voor een terugkeer. De groep staat daar ook volledig achter en de accepta tie is na haar terugkeer perfect." Bouwer geeft toe dat voor Mulder een 'status aparte' is geschapen. „Maar," tekent hy daar by aan, „die is eenmalig. Kijk, voor Sas kia golden verzachtende omstan digheden. In de fase waarin zij voor Herrentrup tekende waren een aantal zaken niet helder. Met al die vergaderingen was het zelfs niet eens zeker of het Oranjeplan wel door zou gaan Trouwens, Laura Robben is vol gens Bouwer het levende bewijs hoe nauw hij het met z'n principes neemt Voor de gelouterde doel- vrouwe was er ook geen tussen weg. 'Instromers' Jokelyn Tienstra is gepromo veerd tot tweede doelvrouwe nu Marlie Menten niet inzetbaar we gens een blessure. Tienstra, net als Menten vorig seizoen actief voor Anova/E en O, is één van de acht speelsters die Bouwer aan duidt als 'instromers'. Dat zijn speelsters die gewoon bij hun club blijven spelen maar drie keer per week met Oranje meetrainen. Uitgangspunt van het Oranjeplan is dat de ploeg minimaal tot mei '99 bij elkaar blijft, met als hoogte punt het EK van volgend jaar in Rotterdam en Amsterdam. Maar dat zal -zo vreest Bouwer- veel moeite kosten want er wordt mo menteel van alle kanten aan zijn speelsters getrokken. Zoals on langs in Oostenrijk, waar de ploeg onder de dekmantel Attilla met speels gemak over Europa Cup-te genstander heenwalste, maar nog meer indruk maakte in het oefen duel met Hypobank, dat met 23-25 werd verloren. „We maakten daar een erg sterke indruk. De meiden krijgen nu al aanbiedingen uit Oostenrijk "aldus Bouwer. Speerpunten Spelervaring en fysieke ontwik keling zyn de speerpunten van Bouwers (Oranje) plan de cam pagne. Vooral dat laatste kost tijd. Bouwer: „Voor de meiden het maximale aan kracht hebben be reikt ben je drie, vier, vijfjaar ver der. Dat kan ook want dan zijn ze gemiddeld 25,26 en 2? jaar. Maar voorwaarde is wel dat ze bii elkaar blijven," Eén haakte er al defini tief al. Liv Horne-Haugberg, de international van Noorse af komst, sloot zich in mei aan by het Oranjeplan, maar kon het vele trainen (twintig uur per week) niet met haar privéleven combi neren. Het Nederlands team speelt de komende dagen tegen vijf ver schillende tegenstanders in het Holland-toernooi: Slowakije (van avond), Zwitserland (morgen), Wit-Rusland (vrijdag), Frankrijk (zaterdag) en Oekraïne. Elke speelavond omvat drie partijen en begint om 18.15 uur. Oud-Beijerland Excelsior M heeft voer een daverende verras sing gezorgd. Ging het vorig sei zoen drie keer onderuit tegen SHO, gisteravond won het in Oud-Beijerland met liefst 4-0. Het betekende dat de districtsbeker winnaar van de editie 1996-'97 werd uitgeschakeld. Excelsior trok dus de opgaande lijn door. In het achterstallige competitieduel van zaterdag kreeg Achilles Veen dezelfde cij fers klop. „Een mooie overwin ning. Je ziet de ploeg de laatste weken groeien. Ten opzichte van afgelopen seizoen draait het al veel beter, maar we zijn er nog lang niet," verklaarde Mark Nijs- sen. De trainer herinnerde met die op merking aan de eerste dertig mi nuten, waarin Excelsior M aan een achterstand ontsnapte. Mede dankzij enkele fraaie reddingen van keeper Rob Grauwmeijer bleef het gelijk. Na het counter- doelpunt van Manuel Monteiro, bediend door Robert Visser, werd de marge nog voor de pauze ver groot Dat gebeurde met mede werking van SHO'er Dino Lima, die een voorzet van opgerukte Paulo Mendonca over de lijn werkte. In deel twee zette SHO de deur soms wagenwijd open. Excelsior gaf geen kansen meer weg en brak veelvuldig uit Met nog ruim een half uur in het verschiet deel de Robert Visser op aangeven van Monteiro de doodsteek uit De mooiste goal kwam op naam van Paul Louter. De door Montei ro weggestuurde middenvelder gaf uitlopende sluitpost Sander Groenendijk met een lob het na kijken. Opstelling Excelsior M: Grauwmeijer; Mendonca, Krehé, Rasens, Voogt; Loeve (83. Sonneveld), Visser, Van Stnen, Louter; Monteiro, Vermaas (66. Nicolai). Door Sander Sonnemans Schiedam 'Een club als DRGS ligt me na aan het hart. Omdat ik een type trainer ben die alles voor een club wil doen, passen we goed bij elkaar'. Het waren vorig sei zoen de woorden van Slobodan Dutina toen bekend werd dat de 5l-jarige oefenmeester van de zondagtak in de nieuwe voetbal jaargang ook bij de zaterdagafde ling aan het roer zou komen te staan. Nu, ruim een half jaar ver der, houdt 'Duti* er duidelijk een andere mening op na. Niet zo gek ergens, want hij werd maandag avond door het bestuur van de Schiedamse fusieclub op straat gezet. Het merendeel van de spe lers van de zondaghoofdmacht kon niet langer overweg met de soms snel opvliegende oefen- meester. DRGS-voorzitter Joep den Brui ker zit behoorlijk mei de kwestie in zijn maag, „De aanleiding voor het ontslag is het feit dat de selec tie niet met hem verder wil. De re sultaten zyn natuurlijk nul kom ma nul. Met de zondag zijn we vo rig jaar gedegradeerd en nu staan we weer onderaan. Is dat de schuld van de trainer? Nee, die man doet er alles voor, daar ben ik honderd procent van overtuigd. Ik denk dat de spelersgroep nu maar eens bij zichzelf te rade moet gaan. Maar ja, je stuurt nu eenmaal eerder een trainer weg dan dertig selectiespelers. Ik ben maandagavond met lood in myn schoenen naar de club gegaan om Dutina te gaan vertellen dat we hem moesten ontslaan. Het deed me echt pijn het hem mee te moe ten delen. Die man vertelde wel eens zich een echter DRGS'er te voelen. Hij heeft een tijd terug Dutina: „Erlo- penbljdezon- dag gewoon een paar jon hele slechte mentaliteit. Archieffoto Peter den uit elkaar gegaan Dutina zei zelfs dat de afspraak die we een tijd terug hadden gemaakt voor een etentje, zou blijven staan." Den Brinker: „Ik heb Dutina gewaarschuwd voor de spe lersgroep." FotoPetfifMolkenboer zelfs aangeboden gratis ook wat jeugdelftallen te trainen." Het DRGS-bestuur vond het niet raadzaam Slobodan Dutina na hem als trainer van de zondag- voerdeklasser te hebben ontsla gen, wél bij de zaterdagtak en de jeugd te handhaven. Volgens Den Brinker zijn Dutina en het be stuur maandagavond 'als vrien- Veeï geld „DRGS heeft aan zijn financiële verplichtingen voldaan en dat heeft veel gekost Laat de spelers en de mensen die er op aange drongen hebben dat Dutina weg moest, dat alsjeblieft beseffen. Mij doet het echt pijn om zo'n fijn mens op zyn ziel te trappen. Als ik zie dat sommige mensen die de club in de steek hebben gelaten, daar op aan&luieii, viaag ik me wel eens af waar ik en mijn be stuursleden het allemaal nog voor doen." Slobodan Dutina is pissig. ,jtk vraag me af wat Den Brinker be doelt met de financiële verplich tingen, want ik gaf zes trainingen in de week. En hoe kan je een goe^ de vriend van iemand zijn als hij je de laan uitstuurt? Veel wil ik er nu nog niet over zeggen, omdat ik zeer emotioneel ben en misschien de verkeerde dingen ga zeggen. Met de zaterdag sta ik bovenaan en met de zondag onderaan. Ben ik dan op zaterdag een goede trai ner en op zondag een klotetrai ner? Er lopen bij de zondag ge woon een paar jongens met een hele slechte mentaliteit. De zater dagselectie en de jeugd zijn hele maal niet naar mijn functioneren gevraagd en de stemming in de zondagselectie is maar onder veertien spelers gehouden, Nee, er kloppen sommige dingen niet." Den Brinker weer: „Ik heb Duti na, toen hij solücteerde, gewaar schuwd voor de spelersgroep. Wy hebben een lastige spelersgroep. Zelfs Van Gaal, Cruijff en Michels zouden moeite met deze groep hebben. Dutina vond dat geen probleem. Wat me nog het meest verbaast is dat hij nu toch met modder gaat lopen gooien terwijl hij maandag benadrukte geen mannetje te zijn om na te trappen. Hij mag van mij best emotioneel zijn, maar in de bestuurskamer was hij dat absoluut niet. Dutina gaf veel trainingen ja, maar had zelf aangeboden gratis de jeugd te trainen. Nee, voor wat betreft de financiële verplichtingen sta ik recht in mijn schoenen hoor. En trouwens, Dutina staat met de za terdag misschien bovenaan, maar dat beeld is wel vertekend. DRGS heeft elf uit zes, daarna volgen Badios Boys met tien uit vier en ZW met acht uit vier. Zo rooskleu rig is dat dus ook weer niet. En die stemming, die is in het eerste elf tal gehouden. Twaalf van de veer tien spelers wilden niet met hem verder. Nogmaals, ik vind het jammer met deze man te hebben moeten breken. De spelers moe ten het nu maar oppakken. Ze hebben beloofd er zondag tegen RAVA te zullen staan. Daar reken ik dan ook maar op." Schiedam De zesde editie van het Schiedamse voetbalkampioenschap wordt komend jaar weer in de eerste twee weken van augustus afgewerkt. De lo ting voor het toernooi vindt plaats tijdens de huldi ging van sportkampioenen op vrijdag 28 november. De deelnemende clubs zijn Demos, DRGS (za/zo), Ex- celsior'20, GTB, HBSS, Hermes DVS, PPSC, SVDFW, Schiedamse Boys, SWSMC en WK. ODC en Ursus hebben zich niet aangemeld. Schiedam Uit de fusiebespreking die bestuursaf- vaardigingen van HBSS en PPSC bij de Dienst Sport en Recreatie (DSR) hebben gevoerd, zijn nog geen concrete zaken naar voren gekomen. DSR-directeur Jan van Vugt had daar ook niet op gerekend. „Het ge sprek was puur inventariserend van aard," zegt hij. „Men gaat nu verder aan de slag om een stukje huis werk te gaan maken." Van Vugt benadrukt dat een fusie tussen PPSC en HBSS één van de opties is voor de herindeling van sportpark Thurlede. „Ook Ursus zit nog altijd in de wachtkamer." Ursus-voorzitter Beny Antonissen heeft deze week contact gehad met Van Vugt om uit te leggen dat de financiële situatie van zijn club helemaal niet zo slecht is als wordt gesuggereerd. Ursus wil graag het leeggekomen clubhuis van SMC betrekken. Aan een fusie wordt daarbij niet gedacht. „Ik denk," aldus Antonissen, „helemaal niet aan een fusie. Ik ben geen fusie-voorzitter. Er zijn zelfs plannen om een jeugdafdeling op te zetten. Die plannen zyn interes santer dan een fiisie Sport kort BADMINTON. Het Schiedamse TSF heeft zich in de kopgroep van de vierde divisie genesteld na een 5-3 overwinning op BC T.ïybfc ut Haarlem. Voor de pun ten zorgden Wouter Perretjn, Reza Tazzari en Moni que Louwers. Bq de dubbels werden de vrouwen- en mtxdubbel in winst omgezet. SCHAKEN. In de tweede ronde van de KNSB-com- petitie heeft het eerste team van schaakvereniging Groenoord in en tegen het derde van Rotterdam riipt verloren (4,5-3,5). Hans Uilenbroek en teamcaptain Cees Sio wonnen hun partij. John san Baarle Aad Juyn en Cees van Toor bereikten remise.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6