9 Politici vragen om opheldering Geheim van het flessenscheepje onthuld De Leede (GroenLinks) wel inzetbaar als lijstduwer Vlaardingers weer In de rij voor een griepprik Presentatie plan Broekpolder later: Rotterdams Dagblad liitóMS^MÉGA'MÖCKS. Vele emotionele reacties houden het Moermanhuis voorlopig dicht Steun voor startende ondernemers SP gaat voor drie zetels Hangbuikzwijnen voor de winter onderdak DR. MARTENS VAN BUUREN Schietpartij op de Koemarkt Winkeldieven aangehouden Gestolen spullen teruggevonden Man gewond bij uitladen Vrijdag 24 oktober 1997 Waterweg t Door Menno Haddeman Vlaardingen Na lang beraad is gisteravond op het Vlaar- dingse stadhuis de knoop doorgehakt. Het Moermanhuis gaat niet open. De grote hoeveelheid emotionele reacties van ver- ontwaardige mensen deden de burgemeester uiteindelijk be sluiten een opening niet toe te staan. In een zwaar overleg met de voorzitter van de Stichting Archeologie en Bouwhisto- rie Vlaardingen en zijn wethouders heeft Stam besloten de opening een halfjaar uit te stellen. Het zijn barre tijden voor het nen. Toch is de zaak hiermee ver- Vlaardingse college van burge meester en wethouders. Wat vori ge week nog een 'gewone' ope ning van een museum over de praktijk van plattelandsdokter en kankertherapeut Moerman leek, veranderde binnen enkele dagen in een omstreden openstelling van een dubieuze tentoonstelling. Met het voorlopig niet openen van het museum heeft de gemeente de eerste moeilijkheid overwon- Schiedam Op de Koemarkt is vanmorgen rond vijf uur een schietpartij geweest. De politie vond op straat een tiental hulzen. Naar aanleiding van verklaringen van getuigen werd een onderzoek ingesteld naar de auto, waarin de vermoedelijke schutter was weg gereden. Later bleek dat de be stuurder van de auto kort daar voor een stopteken op de Rotter- damsedijk hadden genegeerd toen agenten de man wilden con troleren op alcoholgebruik. De au to werd later niet meer terugge vonden. De recherche heeft een onderzoek ingesteld. SchiedamEen 25-jarige man uit Hellevoetsluis is gistermorgen aangehouden in eeu winkel aan de Lange Kerkstraat. De man had geprobeerd voor enkele honder den guldens aan artikelen weg te nemen zonder te betalen. De man werd door het winkelpersoneel in de kraag gegrepen en overgedra gen aan de politie. Later op de dag werd een 19-jarige Maassluizer aangehouden in de tram op het Hof van Spaland. De man had goederen gestolen uit een winkel op het winkelcentrum. Ook hij is overgebracht naar het politiebureau. VlaardingenPer toeval is gister middag op de Markt in Vlaardin gen een zwarte polstas en een por temonnee teruggevonden. De polstas met daarin wat losse pa pieren was twee jaar geleden uit een woning in Vlaardingen gesto len, de portemonnee verdween een jaar geleden uit een Vlaar- dingseafé. Twee voorbijgangers vonden de gestolen goederen nadat ze op de Markt jongens hadden wegge jaagd die daar een vuurtje wilden stoken. Toen ze op de plek gingen kijken vonden ze de portemonnee en de polstas onder een steen. De gestolen spullen worden terugge geven aan de eigenaren. Hoek van Hofland Een 55-jarige vrachtwagenchauffeur is gister middag op de Prins Hendrik straat gewond geraakt by het uit laden van zijn vracht. Hoewel de man beschermende schoenen droeg, raakt hij toch gewond aan zijn voet. Door omstanders werd de man naar de dokter gebracht. De vrachtwagen werd onbeheerd achtergelaten. Voor het overige verkeer was de vrachtwagen hin derlijk geparkeerd. De politie spoorde de gewonde vrachtwa genchauffeur op en omdat deze zelf niet meer kon rijden, heeft de politie de vrachtwagen weggezet. moedelijk niet afgedaan. Ver schillende politici die er by de burgemeester ook al op aange drongen hadden de opening uit te stellen, zitten nog met veel vra gen. De straat op het bedrijven park Hoogstad die drie jaar gele den werd vernoemd naar de Vlaardingse hdisarts en kanker therapeut bijvoorbeeld. De dr. Moermanlaan is voor A Attema van de PvdA stof voor vragen. On duidelijk voor haar is hoe de ge meente in 1994 een onderzoek kon verrichten naar het vermeen de oorlogsverleden van Moerman en daarbij niet stuitte op één van zijn antisemitische werken. „Tij dens het oprichten van de dr. Moermanlaan heeft de gemeente nadat er door een oud-verzets strijder protest was aangetekend een onderzoek naar Moerman in gesteld. Een vermeend NSB-ver- leden van de man kon met wor den aangetoond en dus is de straat naar de huisarts vernoemd. Ik vind het onbegrijpelijk dat nie mand het bewuste boek toen heeft gezien." Het handelen van de gemeente was volgens Attema al eerder onduidelijk. Zo heeft ze vragen over wat er m 1987 ge beurde. Toen heeft de gemeente afspraken gemaakt met Moerman over de instandhouding van zijn woonhuis en praktijk om er een museum van te maken. „Ik wil dat wordt uitgezocht hoe die over eenkomst toen tot stand is geko men. Het zou toch al te gek zijn dat bepaalde personen binnen de gemeente toen al wisten dat die Moerman dit soort ideeen had en er ondanks dat afspraken met hem zijn gemaakt." De vragen van Attema komen maandagavond m de raadscom missie algemene zaken aan de or de. Voor de fractievoorzitter van de PvdA staat al vast dat de dr. Moermanlaan op het bedrijven park een andere naam moet krij gen. Het siert de gemeente vol gens haar met een straat naar een racist en antisemiet te noemen. Jonge bezoekertjes van het Visserij museum in Vlaardingen werden deze week ingewijd in het geheim van het flessenscheepje. Een van de activiteiten tijdens de herfstvakantie was een demonstratie 'scheepjes bouwen in flessen'. De kinderen konden ook een mandenmaker aan het werk zien en daarna zelf een mandje vlechten of een visschilderij maken. Degene dïe geen zin had in geknutsel, kon luisteren naar spannende zeemansverhalen. Daarna nog even naar de ouderwetse snoepwinkel waar warme chocolademelk met cake werd geserveerd en het bezoek aan het Visserijmuseum was compleet. Foto Roei Dijkstra Schiedam De hele fractie van Groenlinks komt na de gemeen teraadsverkiezingen niet terug. Wethouder A F. de Leede vindt het na vijftien jaar gemeentepoli tiek hoog tijd worden voor iets an ders. B. Oomens staat nog wel op de nieuwe kandidatenlij sternaar op een vooralsnog onverkiesbare plaats en J.A.M. Poolman heeft vorige week de eer aan zichzelf gehouden na een stemming over het lijsttrekkerschap. De Leede, de laatste twee raads periodes wethouder, is jarenlang het gezicht van de Groenlinks- fractie in Schiedam geweest Voor de oprichting van Groenlinks was hij het enige raadslid voor de PSP/PPR-fractie in Schiedam. „Na twee perioden als wethouder en daarvoor twee als raadslid is hetmooi.geweestNa vijftien jaar wórdt het tijd voor een niéuw ge zicht. Ik wü vermijden dat ik een meubelstuk word," zegt hij over zijn besluit om te stoppen. Wel is zijn naam nog te vinden op de kandidatenlijst. Als allerlaatste. Zijn lijstduwerschap kan worden beschouwd als een steun in de rug van de adspirant-raadsleden, zo vertelt hij. Het besturen van een gemeente is De Leede goed bevallen. Wat hij na de verMezingen gaat doen is nog niet duidelijk. „Ik ben er nog meWecht mee bezig, maar het liefst zou ik iets op gemeentelijk niveau doen. Dat werk heeft de af gelopen jaren mijn hart wel ge wonnen." De politiek helemaal vaarwel zeg gen is er niet bij. De nieuwe raads leden kunnen een beroep op zijn ervaring blijven doen en hy blijft actief in de landelijke politiek waar hij in het bestuur van Groen links zit. Een plek in de Tweede Kamer ziet hij op korte termijn niet zitten. „Door persoonlijke redenen zou ik dat nu nog niet willen. Maar wellicht later wel." B. Oomens stopt na acht jaar met het raadswerk. „Al die tyd heeft ze met twee mensen alle commis sies moeten aflopen. Alleen als we nu bijvoorbeeld vijf zetels zouden halen, zou ze terug willen keren," vertelt De Leede. Oomens is ove rigens op vakantie. Het raadslid Poolman trok zich te rug, nadat met één stem verschil J. Boerfjens vorige week tot lijst trekker werd aangewezen. Pool man, die zelf hetlijsttrekkerschap ambieerde, overweegt zelfs om zijn lidmaatschap van Groen Links op te zeggen. „Dit is wel een heel bedenkelijke toestand ge weest," zegt hij. Het raadslid zet er meteen .wel een kanttekening bij. „Ik ben natuurlijk ook lid vanwe ge de landelyke uitgangspunten. Ik weet het gewoon nog niet." De stemming rondom het lijst trekkerschap zal zeker effecten hebben op het functioneren van de huidige fractie. Of Poolman zijn raadswerk tot de verkiezin gen blijft voorzetten, daar is hy nog niet over uit. „Mijn inzet is wel om de rit uit te zitten, maar ik weet niet of dat mij lukt. Uiteindelijk gaat het toch over personen." De Vlaar dingse huis artsen zijn gisteren be gonnen met het jaarlijks uitde en van de griepprik Dokter Ver voert was sa men met een arts-assis tent de hele middag en avond bezig met het in enten van zo n driehon derd patiën ten. Om de vaart er een beetje in te houden, hiel pen twee van zijn zoons die toch herfstvakan tie hadden, mee met r. Ifng. Ze plak ten driftig pleisters op honderden verschillen de bovenar men. Foto Roe! UI IKStra VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen zal binnenkort een stich ting Stimulering Startende On dernemers oprichten. Burge meester L. W. Stam heeft dit gis teren meegedeeld bij de inge bruikstelling van een volledig ge automatiseerde muur voor geld zaken in het regionale hoofdkan toor van de Rabobank aan het Veerplein in Vlaardingen. De bank schonk voor dit doel een be drag van 25.000 gulden, terwijl voorzitter N. A Nieuwstraten van het bestuur tevens faciliteiten en know-how beschikbaar stelde. De bank heeft zijn vloeroppervlak op de begane grond van het van NedLLoyd gehuurde pand kun nen verdubbelen na het vertrek van drankenhandel Gall Gall. In een zogenaamde Rabowall zyn automaten aangebracht, waaruit bedrijven muntenrollen kunnen trekken, particulieren Hollands en vreemd geld kunnen opnemen en bedrijven of particulieren zelf standig stortingen kunnen ver richten. Vooralsnog staan, sinds deze week in donkergrijze bedrijfskle ding gestoken, personeelsleden van de cliëntenservice gereed om klanten wegwijs te maken bij de automaten. Burgemeester Stam wees op het belang van steun aan startende ondernemers. „Zij zorgen voor dertig procent van de banen groei." Directeur P. Pouwer kon digde aan, dat volgend jaar m het centrum van Schiedam Rabo een nieuw rayonkantoor zal openen. SchiedamDe Socialistische Par ty in Schiedam gaat voor drie ze tels bij de gemeenteraadsverkie zingen van maart volgend jaar. Lysttrekker is Edith Kuitert, te vens de voorzitter van het afde lingsbestuur.' Ook de andere bestuursleden Yo- rick Haan, Cor Janssen, Kimo Grashuis, Cor Noordegraaf, Carla Geldhof staan op de kandidaten lijst voor de verkiezingen. Jan Boer, die enkele jaren geleden de afdeling Schiedam heeft opgezet, wordt lijstduwer. De SP is op dit moment nog niet vertegenwoordigd 1 in de Schiedamse gemeenteraad. Zie ook pagina 13: SP Schiedam trekt ten strijde tegen arrogan tie van de macht. Vlaardingen De presentatie van het plan om in het Vlaar dingse groengebied de Broek polder tot een multifunctioneel sportcomplex te komen, heeft enige vertraging opgelopen. Aanvankelyk zou het rapport op 7 november worden gepresen teerd aan het gemeentebestuur en de directie van de Shell die participeert in het ambitieuze plan. - In verband met een bodemonderzoek in deBroek polder zal het rapport niet eer- w der dan in de derde wéék van november klaar zij ru Danzal ook duidelijk zijn of het plan voorde p gigantischesportaccommodatie, waar verschillende verenigin- gen zich zouden'moeten gaan'! vestigen en dat enkele tientallen t miljoenen guldens gaat kosten,.;! kans van slagen heeft Maassluis De dieren van Die- renhoek 't Sparretje in Maassluis kunnen nog voor deze winter be schikken over een dierenverblijf. De stichting Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen (Kici) heeft geld beschikbaar voor de bouw van een stal voor de geiten, pony, hangbuikzwijntjes, ganzen en kippen van de kinderboerderij aan het Sparrendal. Het geldis af komstig van de verkoop van kle ding en schoenen die m de kle- dingbakken zijn ingezameld. Door de bouw van een nieuwe stal, die naar verwachting eind november klaar zal zijn, heeft Maassluis nu een volwaardige kinderboerderij. De dierenhoek is op loopafstand van het Centrum voor Natuur- en Milieu Educatie (NME) gevestigd, zodat in de na bijheid van de boerderij lessen voor basisschoolkinderen kunnen worden verzorgd. De dierenhoek is ontstaan op ini tiatief van de wijkvereniging Sparrendal. De "wijkbewoners hebben een stichting opgericht met als doel om in de buurt een echte kinderboerderij van de grond te krygen. De gemeente Maassluis heeft het terrein, de voormalige gemeenteiyke kweke rij ter beschikking gesteld. Finan ciële steun was niet mogelijk. De stichting vond een aantal spon sors bereid om de aanschaf van dieren en voer mogelijk te maken. Voor de bouw van een stal was echter geen geld meer. Hiervoor is een oplossing gevonden toen het NME-centrum de stichting Kl ei bereid vond de bouw van de stal te financieren. Al enkele jaren staan op zes plaat sen in Maassluis speciale bakken voor de inzameling van kleding, schoenen en tactiel. De inzame ling van gebruikte kleding en tex tiel via deze bakken verloopt goed. In 1996 hebben de Maasslui- zers gezamenlijk maar liefst 38.146 kilo in deze bakken ge gooid. Behalve aan de zorg voor het milieu door de gescheiden in zameling dragen, ze zo ook nog een steentje bij aan de stal voor de kinderboerderij en tal van andere hulpprojecten. Omdat de Kiri-kledingbakken duidelijk in een behoefte voorzien zijn er onlangs op vier plaatsen bakken bijgeplaatst, namelyk in de milieuparken bij winkelcen trum Koningshoek en aan de Mesdaglaan bij winkelcentrum Palet. De kledingbakken van Kici zijn herkenbaar aan hetlogo van van een trui met wereldbol en kie- dinghangertje. De opbrengst komt ten goede aan goede doelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1