Sport Zelfs afgekeurde doelpunt krijgen we niet te zien J Nooit een titel voor sterrenelftal R 0 Ruud Heus: 'De unieke Feyenoordsfeer is weg' Alleen Canal mag de Kuip in Het voetbal is ziek, doodziek Blind hoeft niet te stoppen Als twee druppels zijn vader, Ernst jr. Wim Barkley in de cel na knokpartij Rotterdams Dagblad Maandag 27 oktober 1997 Het is zo'n avond waar alles mis gaat. Niet alleen verliest ons Feyenoord afgetekend van het gevreesde Ajax. Ook worden we in de Knip getracteerd op een fikse regenbui, waardoor een deel van de vijfduizend 'bioskoopkijkers' nat wordt. Tot overmaat van ramp gaat een minuut of tien voor tijd ook nog het vi deoscherm op zwart. Laat Feyenoord net in die periode eindelijk scoren. We juichen mee, maar even later blijft de onzichtbare treffer van Julio Cruz te zijn afgekeurd. Ook dat nog. Door Gert Onnink en Wessel Penning RotterdamHoe gek wil een Feyenoord-supporter zijn? Wil ie in de avondkou naar een groot scherm kijken in een voetbal stadion cm zijn favoriete voetbalclub ergens ver weg een wed strijd te zien spelen? Ja, dat wil ie! Ruim vier jaar geleden zaten we ook in een tot bioscoop omge bouwde Kuip. Een zonnige pinksterdag en een vol stadion. Feyenoord stond op het punt om in Groningen kampioen te worden. En wérd het. De Kuip feestte op afstand mee. Het is langgeleden... Nu is de stemming anders en heb ben we weinig hoop. In de afgelo pen jaren liep Feyenoord in wed strijden met Ajax de ene na de an dere zeperd op. We herinneren ons uitslagen als 0-3,0-5 en 04 en bereiden ons voorop een mogelijk nieuw drama. Het kan er ook nog wel bjj. Feyenoord-supporters worden al wekenlang gepijnigd. Door al diegenen, die zich -nu het slecht gaat - opeens met te rugwerkende kracht voor voetbal rijn gaan interesseren. Door hen die het, precies volgens de laatste mode, Iéuk vinden als Feyenoord nederlaag na nederlaag oploopt. Enboyenal door alle resultaten, in Europa en in de Nederlandse competitie. Het eerste half uur verloopt goed. We houden de nul en hopen op een bevlieging van de spaarzame Moet kunnen •Jkpaols trainer uit «m keteif -S'ïeft.maM:"Ais jeSüccmbiÜ hebben in het voeMX mxt je Scoren. Je moét Samenspelen, maaf ook een ScIdhr^m.Een teit is heel belangrijk om a?die mensen die, nu thuis op tv naar de samenvattingen kijken naar het stadion te kalen. Strijd ook. (M) Snelheid moet erinptten, dat proberen we door fore- checkingte spelen. Een wed strijd moei Sensatie brengen en Spanning. Dus moet je Sco- Tingsmogelijkheden afdwin gen. D&tiswatde klant wïi Willem H-trainer Co Adriaan- seinVI „Cmijff heeft alleen bij Ajax en /Barcelona gewerkt Dan wordt doch iedereen eerste? Ik toil Cruijff wel eens zien bij FC ■Zwolle.IkdenkdatCruijfferbij Zwolle niet meer uithaalt dan de gemiddelde Nederlandse trainer. Ik toil hem ook wel eens .bij het Nederlands elftal zien. Dat toil hij toch zo graag? Net eis het voetbalpubliek met hun oranje ompttj.UA hu?» y pm pen en hun feestneuzen. Maar Cmijff heeft al twee kansen laten lig gen. Waarom?" Nogmaals Co Adriaanse „Wat heeft Cruijffnouvoor bij zonders gedaan bij Barcelona? Hij heeft gewoon het Ajax-sys- teem gespeeld. Ik vind het vaak zo oneerlijk... Kijk, als voetbal- ler kan ik Cruijff heel goed be oordelen, mant ik heb altijd te gen hem gespeeld. Ongelooflijk, geweldig, ongrijpbaar. Hij was de enige die ik niet kon afstop pen. Maarals tminerweetikhet niet. Natuurlijk, hij heeft prij- "zen gewonnen, maar dan moet jeookanalyserenhóe. Tweekeer de landstitel op het laatste mo ment. Puur mazzel" Co Adriaanse in VI „Als ik Cruijff hoor praten, be grijp ik hem vaak niet. Dat heeft .niets met mijn intelligentie, mijn taalgevoel of mijn inzicht te maken. Want als ik het qua kennis niet aankan, begrijpt niemand in Nederland het. Of bijna niemand. Maar alles wat hij zegt is het evangelie. Ik be grijp er niets van," Co Adriaanse ,Peafgelopenjarenheb ikenor- me tikken gehad. Het lijkt er op alsofhet nog nietisafgelopen. Ik voel dat ik nog meer tegenslag kan verwerken, maar ergens toopi de grens, ik geloof niet m toeval, maar het zou best kun nen zijn dat in mijn geval per soonlijke drama's tot sportieve ellende leiden." Gilles de Bilde in het AD spitsen. Het is eigenlijk heel erg datje zo moet denken, maar het is de realiteit. We ritten hier in het kader van het Jaar van de Bezinning, maar van enige bezinning, vooraf door hotemetoten van de daken ge schreeuwd, is op het veld weinig te merken. We zien een opstootje met Dani, Blind, Graff en Van Wonderen. De Kuip staat direct in vuur en vlam. „Ze moeten niet denken dat ze alles mogen," roept iemand over de tegenstander. Vreemd is het wel, het kijken naar zo'n scherm in een bijna lege Kuip, waarin de dug-outs door technici van Canal+ worden be volkt Je kunt wel zingen, Hand in Hand Kameraden ofzo. Maar rij die ondersteund moeten worden door dat gezang -de spelers- horen het niet. En zij, die door het gezang geïmponeerd moeten wor den - de Ajax-aanhangers- zit ten ook een kilometer of zeventig verderop, Dus wordt er onwennig gezongen. Steeds een seconde of twintig lang, waarna het geluid wegsterft. Af en toe klinkt een kreet richting scherm. Dat scherm heeft echter ook zijn voordelen. Door de vele herhalin gen van spelmomenten kunnen omstreden scheidsrechterlijke beslissingen nog eens goed onder de loep worden genomen, Wy zien derhalve dat scheidsrechter Van der Ende keer op keer trapt in de scktvalbes van Dani. Wij zien ook dat aan de strafschop van Ajax een buitenspel-situatie vooraf gaat. En we erkennen ook dat de tweede goal van Ajax géén buiten spel was, ai waren we drie secon den ervoor nog woedend over de zoveelste rare beslissing. Boos blyven we over dat eerste doelpunten. Feyenoord is weer eens benadeeld. Hoe anders had deze avond kunnen verlopen... Bij de rust staan 'we' met 2-0 ach ter. „Vind je het gek als je Boateng op het middenveld zet," meent een supporter in de rust. Zijn maat wijt de achterstand aan 'klote- goals'. Het leed is nog niet gele den. Na de 3-0 verlaten de eerste aanhangers het stadion. „Het rijn In Amsterdam hing er een spandoek op het lege Feyenoord-vak: 'Saai, hè, zon der die gasten.' Die gasten zaten 'thuis' in de Kuip naar een videoscherm te kij ken. De voorzitters spraken elkaar voor de aftrap via een straalverbinding toe. Foto's Jaap Rorema/Rotteröams Dagblad maar namaaksupporters," krij gen ze uit de monden van de ach terblijvers te horen. Verder blijft het stil. Pas als Igor Komejev, de held van het legioen, in beeld verschijnt, veert de aan hang op. Ook als er kansen zijn voor Cruz, Henk Vos en UIrich van Gobbel. Vlak voor tijd neemt het scherm ons in de maling. Commentator Jansma is onverstaanbaar, maar het beeld lijkt toch echt te tonen dat een Ajacied (Frank de Boer) een rode kaart krijgt. De Kuip juicht, Het is een misvatting. Van Gobbel is de pineut. Niet veel later valt het beeld weg, zodat we het zuivere doelpunt van Cruz niet te zien krijgen. Sommi ge supporters werpen een blik in de skyboxen, waar de televisie stellen nog wel beeld hebben. De ze salonkijkers, onder wie we ook Gerard Cox menen te'betrappen, zijn daar niet van gediend en trek ken met angstige gezichten snel de gordijnen dicht. Het volk mocht eens opstomen naar hun warme optrekjes, stel je voor. Ge lukkig is een enkele agent gauw ter plaatse. Ultiem In de laatste minuten keert het beeld terug. We zien nog net dat Richard Witschge het balletje tien keer hoog houdt. Commentator Jansma telt mee. Een, twee, drie, vier.... Het is de ultieme vernede ring! Vier-nul wordt het. Het publiek is zo murw geslagen dat het zelfs niet meer de puf heeft om om het hoofd van Arie Haan te roepen. De Kuip stroomt leeg Tot woens dagavond tegen Fortuna Sittard. Dan zal het legioen er weer ritten. Want Feyenoord-supporter ben je voor het leven. Rotterdam Feyenoord heeft gisteravond geen audiovisuele media toegelaten bij de 'schermvertorung-' van Ajax- Feyenoord in de Kuip. Behalve Canal+ werden zon dag alle radio- en televisiesta tions uit het Feyenoord Sta dion geweerd, inclusief Radio Rijnmond en TV Rynmond. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) wil de ze week een gesprek met Feye- noord-voorzitter Jonen van den Herik. Feyenoord zegt dat het geen radio of tv heeft willen toela ten, omdat het geen spreekko ren wilde uitlokken. Amsterdam 'Saai hè, zonder die gasten,' zo stond er op een span doek voor het lege Feyenoord- vak. In de Arena werd gisteren de actie Voet hal, verziek het niet' ge lanceerd. Ajax-voorzitter Van Praag vroeg het woord, maar de F-side zong er lustig op los. Op de middenstip van de Arena zocht hij contact met zijn Feyenoord collega Jorien van den Herik, die in De Kuip was gebleven, en... in Amsterdam- Oost niet was te horen. „Zou je aan onze spelers door wil len geven, dat we hier in De Kuip achter ze staan," vroeg Van den Herik rijn collega. „Ik zal 't doen, maar ik denk dat ze het wel we ten," antwoordde Van Praag voor dat er een hip spotje met Fraser en Blind werd gestart. Het was een aardig een-tweetje tussen Ajarieden en Feyenoor- ders, gesteund door alle suppor tersverenigingen in het land. Be halve die uit Amsterdam en Rot terdam, zo leek het gisteren. Maar het was leuk geprobeerd. Van Praag en Van den Herik vroegen wat respect voor elkaar, maar de fluitconcerten spraken voor zich. En sommige spelers toonden het vervolgens evenmin: de kaarten vlogen weer in het rond. De 'onvriendelijkheden' gingen verder op de tribune. De spandoe ken met Voetbal, verziek het niet,' werden naar beneden ge trokken. 'Haan ophetKerstmenu' was nog speels, maar met We wil len Vos in een rolstoel' en Vos ga maar dood' werden de grenzen weer overschreden. „Er heerst een rare sfeer in het stadion," had Van Praag vooraf gezegd. Het werd steeds raarder en naarder. 'Carlo één ding moetje weten: w zullen je nooit vergeten!! Je vrien den,' zo stond er op een lang zwart spandoek van de F-side te lezen. Ter nagedachtenis aan de in Be verwijk gedode Aiax-fan Carlo Pi- comie. Hij is dood, het voetbal ziek. Voetbalplaatjes... Vandaag de dag koop je hele albums tegel,y. Maar in de jaren vijftig toog je wekelijks naar het bezinestation voor weer een nieuwe elftalfoto uit een kleurige galerijVandaag: Fortuna '54 uit Ge leen. JIÏ _Frans ie Mu™k- Bart earlier, Maar misschien któam het ook Fortuna Een elftal van sterren, van enkele profs die al in het buitenland actief waren ge weest en die werden verenigd in het Lim burgse Geleen. Egidius Joosten, jarenlang voorzitter van Fortuna '54, stond in het oprichtingsjaar samen met o.a. Cor KJeboom en Phida Wolff (Feijenoord), Henk Zon en Aad U- bregts (Excelsior) en Jos Coler (Sparta) aan de wieg van het betaalde voetbal. In de beroemde slaapkamerconferentie in het Utrechtse hotel Terminus werd onder zijn leiding de aanzet gegeven tot invoe ring van het profvoetbal- Vele bekende voetballers, zoals Cor van Jan Notermans, Faas Wilkes, Henk An- genent, Spitz Kohn en Bram Appel haal de Joosten in de loop der jaren naar het kleine stadionnetje in Geleen, waar het een fusie aanging met de w Maurfts. La ter, na dc fusie met Sittardia, werd af wisselend In Sittard en Geleen gespeeld. Fortuna '54 had voor die beginjaren z6'n dure huishouding, dat de ploeg niet al leen vanwege de goede naam, maar ook om financiële redenen doordeweeks ve le vriendschappelijke wedstrijden in heel Europa moest spelen. Dat was volgens velen de oorzaak dat de ploeg nooit landskampioen is geworden. ook wel omdat de ploeg het toen zonder trainer moest stellen. Althans, op de achterkant van de foto staat achter de rubriek 'Oe- fenmeester': geen. In het nieuwste num mer van het voetbaltijdschrift Hard Gras schrijft Jean Neiissen een fiaaf anekdo tisch verhaal over de mooie eerste jaren van Fortuna'54. Op de foto, staande vanaf links: Jan No termans, H. Weber, E. Belski, Arie Piene- man, J. Munsters, Cor van der Hart. Voorste rij vanaf links: R. Morand, M. Quanjel, Henk Angenent, H. Custers, J. Jongen. Foto Esso/ANP Ruud Heus is gestopt met be taald voetbal, maar de bal laat hem nog lang niet los. De oud linksback van Feyenoord, en tot eind vorig seizoen van AZ, loopt momenteel stage als trainer bij de zondag derdeklasser Türldyem- spor in Amstelveen. Hy hoopt daar op termijn de huidige trainer Lesley Hellings op te volgen. Heus werd vorige week geïnter viewd docr Het Parool. Hy maak te daarin een aantal opmerkingen over Feyenoord. Na de constate ring, dat het inmiddels 'uit' is tus sen Heus en Feyenoord, zegt hij: ,Jk voel me er niet meer zo thuis. Ik mis de sfeer van voorgaande ja ren, hetwij-gevoel. Datwaserniet alleen in het kampioensjaar, maar ook vorig jaar nog door Ronald Koeman." „Die unieke sfeer is weg. Het is op dit moment fact een duiventil. De herkenbaarheid is weg. Feye noord heeft rijn gezicht verloren. Eigenlijk wil ik niets zeggen over Haan, maar ik denk dat je het als trainer dan niet goed hebt ge daan," aldus de Noord-Hollander. Frans Struis, de voormalige middenvelder van Excelsior die tegenwoordig de Dordtse tweede klasser DFC traint, werd gister middag tijdens de thuiswedstrijd tegen DCV herhaaldelijk uitge maakt voor 'kale'. Struis had na melijk zijn roemruchte kollossale snor laten kortwieken tot een be scheiden hoopje dons. Jk heb een smoes voor deze ge daanteverwisseling," veront schuldigde hij zich aan het thuis publiek, dat bang was dat Struis nu meteen ook zijn kracht kwijt zou zijn. „Ik rit thuis weken midden in een grootscheepse verbouwing. Zagen, timmeren, sjouwen, heel mijn snor hing vol met stof. En wat ik ook probeerde, ik kreeg die Amsterdam Danny Blind heeft gisteren tegen Feyenoord zijn 500e speelde tegen Feyenoord zijn 336e competitiewedstrijd voor Ajax De andere duels werkte hij af in Sparta-shirt Blind is bezig aan zijn laatste seizoen en werd gisteren uitgeroepen tot man van de wedstrijd. Ajax-traner Morten Olsen: „Zoals hü nu weer speelde is hy nog van grote waarde. Misschien kunnen we hem aan het eind van het seizoen nog een keer overhalen,aldus de Deen Het klassement van de 500-plussers; iKm Doesburg 687, 2. Jan Jongbloed 686,3. Het Schrijvers 574,4. Eddij Treytel 554,5. Willy van derKuylen 545,6. Edward Metgod 519,7. Willy van de Kerkhof 512,1 Aad Mansfeld 505,9, Danny Blmd 500,10. Willem van Hanegem 494. Vrijdag JJ. bij de onthulling van de achttien nieuwe straatnamen op De Veranda, Rotterdams nieuwste vroon complex nabij de Kuip: links Ernst Happel j.r., de zoon vón. Hij praat als zijn vader, hij rookt als zijn vader, hij ziet er uit als zijn vader. Als hij nu ook zou trainen als zijn vader, had Feyenoord misschien de oplossing voor een pro bleem... Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad rotzooi er met geen mogelijkheid meer uit. Knippen en scheren dus. Staat wel jeugdig hè?," aldus Struis, die beloofde zich 's avonds in het disccgedruis te storten. De echtgenote van Romario heeft geen problemen met het veelvuldige bezoek van de voet baller aan het nachtleven. Valen cia zette de Braziliaan onlangs uit de selectie omdat hij een dag voor de wedstrijd een bordeel had be zocht J)e nacht is mijn vriend," zei Romario, geflankeerd door vrouw en dochter. „Mijn bezoek aan nachtclubs en disco's hoort by mijn leven. Niemand hoeft daar moeilijk over te doen. Mijn vrouw heeft er ook geen enkel probleem mee. Ze geeft mij alle vrijheid." Canal-r teit nog maar 207.000 abonnees. Voor de overgang van FlimNet naar Canal+ waren er geen 200.000, zoals wel eens werd beweerd, maar slechts 160.000 aansluitingen. De 16 deelstaatpremiers in Duitsland willen dat de wedstrij den van het Duitse nationale elf tal kosteloos op televisie te zien zullen blijven, Een speciale com missie moet daarop toezien. Bayem München en autofabri kant Opel hebben het sponsor contract tot het jaar 2003 ver lengd. De Duitse landskampioen ontvangt de komende jaren vijf tien miljoen mark per seizoen. De samenwerking tussen Bayem München en Opel geldt als een van de succesvolste relaties in de sport. Sinds 1989 prijkt de naam van het bedrijf op het shirt van de Duitse club. Door de overeen komst is het marktaandeel van Opel alleen in Beieren met zeven tig procent gestegen. In München is de sponsor uitgegroeid tot het belangrijkste automerk. Het voetbalidool Bobby Charl ton gaat op toernee om de kandi datuur van Engeland voor het WK 2006 te promoten. De net 60-jarige wereldkampioen van 1966 reist met de Engelse minister van Sportzaken, Tony Banks, naar de Verenigde Staten, Costa Rica en Trinidad en Tobago om leden van het uitvoerend comité van de FI FA te ontmoeten. In de strijd om de organisatie van het WK in 2006 moet Engeland het onder meer opnemen tegen Duitsland. De FIFA wijst in 2000 het gastland aan. Dat WIM SUURBIER vorige week de KNVB liet weten te wil len stoppen met de trainerscursus oefenmeester 1 heeft me met echt verbaasd. „Vanwege drukke werkzaamhe den," luidae zijn motief. Nou weet ik bij toeval dat Suur bier zijn werkzaamheden veelal in Du itsland moet verrichten en dat hij dat heen-en-weer gesjces maar niks vindt. Want aan haas ten heeft hy een Toloedhekel", zo als hij zich doorgaans pleegt uit te drukken. Maar er is nóg een reden waarom hij mij niet verraste met zijn be sluit. Wim Suurbier wil namelijk helemaal geen trainer worden. Hy zag in de mogelijkheid van de stoomcursus voor voetballers met eerbiedwaardige staat van dienst een buitenkansje om het hoogste trainersdiploma te bemachtigen. Een diploma, dat hij ongetwijfeld ergens te gelde had kunnen ma ken, 'want ik word wel eens er gens gevraagd, maar ik kan nooit op een aanbieding ingaan, omdat ik niet over dat papiertje beschik Maar... Wim Suurbier is geen voetbaldier zoals Joban Cru y ff Dick Advo caat of Rob Baan. Ais in zijn stam café een wedstrijd live op een groot beeldscherm wordt uitge zonden, rit Suurbier daar rustig bij te klaverjassen. Als de stam gasten juichen om een doelpunt is hij nog net genegen rijn hoofd even naar het beeldscherm te wenden om in de herhaling de treffer mee te pakken. Maar zodra rijn ogen weer op de kaarttafel zakken vraagt hjj ongeduldig wie er moet geven. Een blauwe maandag zat Wim Suurbier als trainer op de bank bij Hekelingen, waar hij een vrien dendienst inloste. De mentaliteit van de amateurs beviel hem niet, waardoor hy er van de ene op de andere dag de brui aangaf. Leiding geven ligt hem niet. Hy maakt liever zelf lol dan dat hij toezicht moet houden op voetbal lers, die met hem een geintje wil len uithalen. Suurbier doet liever mee. Waardoor hy te veel fn de groep zou komen te staan in plaats van erboven. Dat weet hy van zichzelf als geen ander. Want zelfkennis heeft hij, al zal niet ie dereen dat achter hem zoeken. Velen zien Wim Suurbier nog al tijd als de onbevangen fliereflui ter, die het leven met een knipoog neemt en het laat komen zoals het komt. Zij weten niet dat hij ook over een ernstige levensbeschou welijke visie beschikt en dat hij heel goed kan relativeren. Hij loopt er alleen niet mee te koop. Maar om dagelijks als voetbaltrai ner door het leven te moeten, vindt hij net iets te ver gaan. Tijd voor scherts en luim moet er ook zyn. Vanavond is hij de gast van Wim de Jong, sponsor van de Sparta- amateurs, bij het rood-witte man- nendiner. De shirtsponsor wil hem benaderen voorde funtie van elftalleider, Ik zie het gericht al voor me, bij het aanzoek. „En moet ik dan elke zondag...?" Hij moet er niet denken, elke week die verplichtingen. Wim Suurbier is wars van sleur. Het motto 'pluk de dag' is hem meer op het Üjf geschreven. Regelmatig heeft hij een stap- avondje met Maarten 'taxi' Span- jer en René van der Gyp, met wie hy jaren geleden in zijn Sparta- tijd een appartement in Capelle deelde. Het wederzijdse respect is groot. Zo antwoordde Spanjer ooit op de vraag voor wie hij de meeste waardering heeft zonder dralen: ,Voor Wim Suurbier. Vanwege zyn gehele oeuvre." De trainersfunctie zal daar nooit aan worden toegevoegd. Vanwege drukke werkzaamheden... Charles Barkley, sterbasket-. baiter van dé NBA-dub Houston Rockets, heeft in Fio nmtrmr een knokpartij enkele uren in de cel doorgebracht De politie arresteerde.Barkley(34)naeen vechtpartij bi een nachtclub Hjj kwam op borgtocht (ruim 10.000 gulden) vrij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6