15 Bijzonder bouwplan voor ex-Féestterein Kap weer op De Vrijheid Vraagtekens bij realisatie plannen voor binnenstad Rotterdams Dagblad Architectenbureau creëert (woon)ruimte voor hulpbehoevenden 'Afvalstoffenheffing voor Iedereen gelijk' Raadsleden Hoek van Holland mogen niet terugkeren Fietser valt gat in hoofd Ingang afgesloten Miljoenste maand eerder Nieuwe borden voor parkeren Wijkceislnim Holy: toekomt hoopvol WNieuwe Passage 70 winkels^nder éën dak Grote parkeergarage Komwinl^lenin cfê'Nieuwe PassageSebïëddm -< i Waterweg Woensdag 29 oktober 1997 VlaardingenModerne woonruimte voor 250 mensen, van wie een groot deel hulpbehoevend, een polikliniek voor het straks in Schiedam te verrijzen streekziekenhuis en een verzame ling van hulpposten van zorginstellingen. Dat in carré ge bouwd vormt twee hofjes met op de overkapping van expedi tiestraten en parkeerplaatsen parkjes, die op niveau een kerk je en en een moskee omzomen. Het zou gebouwd kunnen worden het stadscentrum is afgerond. op het vroegere Feestterrein aan de Broekweg m Vlaardingen, waarvan het grootste deel nog één dag in de week dienst doet als marktterrein tot de inrichting van Dit staat in het plan van architect Roelant Nijwemng waarmee het Architektenburo Geluk en Treur niet uit Vlaardingen deelneemt aan het jubileumproject van de Stichting Architektenonderzoek Gebouwen Gezondheidszorg. Ie STAGG is een studiestichtmg van de Bond van Nederlandse Archi- tekten (BNA) en herdenkt van daag zijn 25-jarig bestaan met een bijeenkomst in De Doelen m Rot terdam met als thema 'Zorg voor Morgen'. De steeds harder doorklinkende teneur om mensen zoveel moge lijk m hun vertrouwde woonom geving te huisvesten m plaats van in specifieke tehuizen voor de versvhillende categorieën en de groei van het aantal ouderen met uiteenlopende behoeften aan zorg, hebben de 22 deelnemende architecten in hun plannen ver werkt. Opknapbeurt De twee deelnemers uit de Rijn mond situeerden ze m oude stads delen. Kruisheer Elffers uit Rot terdam komt met een ontwerp voor een zorghotel, met eerste- hulppost en gezondheidscen trum, m de buurt van de Laurens- kerk. Het zorghotel m het cen trum van Rottudam zou ook za kenlieden ot'toeristen kunnen op vangen. Geluk en Treurniet uit Vlaardin gen koos het ongeveer één hecta re grote terrein tussen Broekweg, Groen van Prmstererstraat en Dr.Abr.Kuyperstraat in Vlaar dingen uit voor zyn ontwerp. Di recteur J. G. Treurniet vindt dat deze uit het begin van deze eeuw daterende woonbuurt hard toe is aan een opknapbeurt. Hij pleit voor de bouw van woningen en voorzieningen voor allochtone en andere ouderen, van wie sommi gen nu hun portiekwoningen niet meer uitkomen Bij de presentatie vanmiddag is het Vlaardmgse gemeentebestuur vertegenwoordigd door wethou der A. Kool tonder meer volksge zondheid). Pagina 17: Wonen aan een mo derne zorgstraat Schiedam Het eollege van bur gemeester en wethouders is niet van plan om mensen die langere tijd buiten de stad verblijven voor die penode vnj te stellen van af valstoffenheffing. Volgens het college is dat onmogelijk door de wettelijke bepalingen en de geko zen systematiek van het kosten verhaal. Bij Gemeentebelangen Schiedam zijn de afgelopen peno de enkele malen mensen op het spreekuur geweest die daar over klaagden. Gemeentebelangen had hierover schriftelijke vragen ingediend bij het college van Schiedam, VlaardingenEen 44-jange Vlaar- dinger is gistermiddag rond kwart voor vier gewond geraakt bij een aanrijding op de Water sportweg in zijn woonplaats. De man stak met zijn fiets de weg over maar volgde daarbij niet het fietspad. Een 31-jange Vlaardin- ger reed met zijn auto op de Wa tersportweg en wilde afslaan de Marathonweg in. Op dat zelfde moment werd hij verblind door de zon waardoor hij de fietser niet zag. De automobilist botste tegen de fietser waardoor die ten vai kwam en een hoofdwond opliep. Hij is voor behandeling naar het ziekenhuis overgebracht. Schiedam De achteringang van de begraafplaats Beukenhof aan de kant van de Slachthuisbuurt is onlangs afgesloten In verband met de werkzaamheden voor de metro-aanleg is deze ingang met meer bereikbaar. Bezoekers van de begraafplaats kunnen op dit moment alleen nog van de hoofd ingang bij de Laan van Spierings- hoek gebruik maken. Omdat veel bezoekers, die te voet of op de fiets naar de begraaf plaats komen, van de achterin gang gebruik maakten, is beslo ten om een vervangende achterin gang te maken. Deze wordt aan gelegd aan de kant van de Burge meester Van Haarenlaan. Behalve een poort zullen hier ook fietse nklemmen worden ge plaatst Deze achteringang zal medio november klaar zijn. Hoek van Holland Ruim een maand eerder dan vorig jaar kon Stena Line de miljoenste passa giers verwelkomen. In 1996 ge beurde dat pas op 3 december, maar deze week kregen de lieer en mevrouw Duran uit Rotterdam een speciale ontvangst, omdat zij voor dit jaar het miljoen volmaak ten. Volgens directeur Pim de Lange van Stena Line heeft de komst van de supercatamaran 'Stena Discovery' alles te maken met de snelle groei van het aantal passa giers. „We hebben sinds juni, toen het nieuwe schip in de vaart kwam, vrijwel steeds vol of bijna vol gevaren," aldus De Lange. De heer en mevrouw Duran wer den verwelkomd met bloemen en koffie met gebak. Aan boord van de 'Stena Discovery' werden zij voorgesteld aan de kapitein en ui teraard mocht er een kijkje wor den genomen op de brug voordat gebruik werd gemaakt van het gratis diner. Het echtpaar Duran gaat een paar dagen naar Londen. SchiedamWethouder L. A. Haf kamp heeft gistermiddag samen met de leden van het Schiedamse Centrummanagement de nieywe parkeerbewegwijzering m ge bruik genomen. De borden leiden de bezoekers van de Schiedamse binnenstad naar de verschillende parkeerplaatsen en -garages in het centrum. Automobilisten hoe ven daardoor niet meer naar een plaatsje te zoeken wat de overlast van het autoverkeer in de binnen stad vermindert De borden van het zogenoemde P-route-systeem zijn voor de toekomst ook uitge rust met een vol/vrij signaal. Met uiterste precisie is gistermiddag de kap weer op molen De Vrijheid (1785) gebracht Een enorme, tweehonderd tons mobiele kraan moest er op de Noordvest In Schiedam aan te pas komen om de kap, die zo'n achttiendui zend kilogram weegt, weer op de plek te leg gen. Dertig meter In de lucht Aan de kap van De Vrijheid, één van de hoog ste brandersmolens van Schiedam, is twintig weken gesleuteld. Een heuse renovatie. Zo moesten de zogenoemde voeghouten worden vernieuwd. Dat zijn de hoofdbalken waarop de kap is gebaseerd. De rollen waar de kap op draaft, de bedekking, de staartbalk, de over- ring... het is bijna een hele nieuwe kap gewor den. Inmiddels zitten de wieken ook al weer aan de mohn, al ziet dat er nog een beetje ar metierig uit omdat het hekwerk ontbreekt Ook dat moest helemaal opnieuw worden (na) gemaakt. Als dan de remmen er weer op zitten kan molen De Vrijheid in december weer als vanouds draaien. Het is overigens niet de eerste keer dat de Stichting Restauratie Werkplaats Schiedam een molenkap heeft gerestaureerd. De kap van molen De Palmboom (1781) is enkele ja ren geleden gelicht en in 1979 is de kap van De Drie Koombioemen (1770) gehesen. „Maar," zegt een woordvoerder, „routine wordt zo'n klus nooit. Je bent toch attljd weer blij als alles precies past." Foto's Roel Dijkstra Door Desiree van der Jagt Schiedam Het was het laatste stadsgesprek over de binnenstad en het was meteen de eerste thea tervoorstelling in de foyer van het nieuwe Theater a.d. Schie, In een volkomen geregisseerde inlei ding, die overigens meer dan een uur tijd in beslag nam, werd gis teravond de beleidsnotitie 'Van toekomst voor de oorsprong' ge prezen en opgehemeld. Voor kri tiek leek in eerste instantie wei nig ruimte in de foyer en echt veel improvisatietalent was er ook niet te zien. Maar in een zaal voornamelijk ge vuld met belanghebbenden en be stuurders bleek uiteindelijk toch dat niet iedereen zó enthousiast was over de notitie. De bewoners- vereniging Centrum heeft de af gelopen twee jaar zelf een plan voor de binnenstad gemaakt, dat gisteravond werd overhandigd aan wethouder L.A. Hafkamp. „Ik heb de notitie met verbazing gelezen," zei J. van Gestel, „Ik mis een budget en een prioritei- tenlijst." In het plan van de bewo nersvereniging staan onder meer ongeveer vij ftig bouwprojecten. Ook J. van der Meulen vond dat in de notitie veel te weinig stond over de realisatie van de plannen. „Ik zou wel willen weten hoe het er feitelijk uit gaat zien. De reali satiegraad is voor mij ruim schoots onder de maat" Naast kritiek op de onderbouwing van de g emeente keken de deel nemers aan het stadsgesprek toch vooral ook naar zichzelf. K Klein, de eigenaresse van De Bonte Koe aan de Lange Haven, één van de inleiders overigens, had na haar enthousiaste verhaal over de noti tie felle kritiek op de rol van de middenstand. „We moeten niet wachten. De stad gaat snel achter uit. De winkeliers moeten nu snel de touwtjes in handen nemen," vond zij. Winkeliers en middenstanders in de binnenstad kunnen volgens haar zelf een steentje bijdragen door de straten op te ruimen en geen rotzooi buiten te zetten. „We moeten zelf de stad opruimen. Weg met die reclameborden. Als we een ander publiek naar de bin nenstad willen halen, kunnen we niet meer wachten op de gemeen te. We moeten zelf beginnen." Ook A. Heemskerk van de Nieu we Passage ziet de binnenstad met rasse schreden achteruit gaan. „Het is tijd om aan de slag te gaan. De druk op de winkels wordt steeds groter. Er is steeds meer leegstand en leegloop. We hebben nu de gelegenheid er iets van te maken. Een stad met een winkelapparaat dat niet goed functioneert is ten dode opge schreven." Museum Bij de herinrichting van de bin nenstad moeten volgens R.W. Poels van de Historische Vereni ging Schiedam de oude monu mentale panden niet worden ver geten. „Door de bouw van dit Stadserfcomplex vervalt een aan tal publieksfuncties op de Lange Haven en Korte Haven, zoals het archief en de bibliotheken. Ook die oude gebouwen moeten een functie blijven houden. Misschien dat we een apart museum voor moderne kunst kunnen maken op de Lange Haven." Ook de eigenaren van de panden in de binnenstad willen meepra ten en in een nog eerder stadium wat horen over de plannen. „Het staat mh enorm tegen datje hier voor je normale rechten moet pro cederen. Ik heb als ondernemer voldoende raakvlakken met dit plan dat je zou verwachten dat ik zou zijn ingelicht. Maar dat is niet het geval," zei onroerendgoed- handelaar G. Toth. „Als gemeente kun je wel dingen plannen, maar als je geen eigenaar bent van de spullen dan kom je nergens. Ik ben voor een groot deel eigenaar van de Oversehiesestraat, De tram moet daar gaan lopen. Ik voorspel hier al dat die tram in elk geval niet over de Oversehiese straat gaat rijden." Voor de bewoners van de binnen stad is ook een rol weggelegd, vond bewoonster A. Koning. „Ik vraag me af hoe dit allemaal te realiseren is. Als ik naar dit het mooie boekje kijk en deze bijeen komst denk ik dat er heel veel geld in kas is. Maar met kleine maatregels is ook al veel te doen. Maak de binnenstad autoluw, zo dat iedereen kan genieten van die overbakken klinkers." De beleidsnotitie wordt volgende week in de raadscommissies be sproken. In Schiedam is destijds voorde af valstoffenheffing gekozen en niet voor reinigingsrechten. Dit onder meer omdat de kosten van inza meling en afvoer voor een groot gedeelte vast staan en omdat de belastingplicht objectief wordt vastgesteld. Bij ieder perceel is de gemeente verplicht om in te za melen, ongeacht hoeveel vuil er wordt aangeleverd, „Wij kunnen ons wel voorstellen dat bepaalde Schiedamse burgers dit als onbil lijk ervaren omdat zij langere tijd ergens anders verblijven. Maar eenzelfde onbillijkheid kan wor den ervaren door mensen die wei nig afval aanbieden," schrijft het college aan Gemeentebelangen. Volgens het college is er geen sprake van ongelijke rechtsbede ling, omdat *be!°stingheffing plaatsheeft op grond van een ob jectief criterium dat voor idereen gelijk is. Dit wordt volgens het college nog eens bevestigd door uitspraken van de belastingrech ter die van oordeel is dat aan het karakter van de afvalstoffenhef fing afbreuk wordt gedaan als ontheffing van de belasting wordt verleend omdat van de gemeente lijke inzameldienst geen gebruik wordt gemaakt. Vlaardingen—De toekomstvan,, het wijkcentrum Holy in Vlaar dingen is hoopvol Dat leidt het bestuur tenminste 'af uit de" plannen die de gemeente'en Albert Heijn er mee hebben. De grootgrutter wil een|4eeb van het gebouw huremVöor jdegkfc personeels rrüiüstraüe bmjz winkelcentrum p&L kunnên breiden.T Holy aan de Aristide v Briari- dring afstoten; omdat ,het4e duur was. Daar kwamen het'? bestuur én dé" duizend bezoe- - kees cfie er per week komen te gen in opstand/De gemeente', trok het besluit ia; maar-legde de wijkcentra wel nieuwe bë- "zuinigingeribpf'' Naiëen -gesprek gisterenl'met dë gemeente en AH denkt het bestuur .dat! de toekomst? van het wijkcentrum tenminste voocdekoipendévijf j aar is ge- waarbbrgd. De' kruidenier heeft-inmiddels een architect1- Sn^laïjjte genomen om het pand wahandefs ,in te richten. Hoewel ereenhieywehuurder bijkomt, gaat hei wijkcentrum er volgens penningmeester B.J.A Diepstraten,.niet op- achteruit „Er j worden wat wandjes gezet' waardoor er meer ruimten bykomcm-Zanis het er op het eerste gezièht uit- ziet gaan" de gebruikers .van.. het wijkcentrum er "zelfs "op vooruit" - - v - Met het gesprek gisteren is de angst van het bestuur dat de gemeente het hele gebouw, dat aan de noordkant van de par keergarage bij De Lope'rzit ge plakt aan Albert Heijn zou ver kopen, voorlopig verdwenen. Hoek van Holland De politieke partijen in Hoek van Holland moeten hun kandidatenlijsten voor de komende gemeenteraads verkiezingen aanpassen. A. Lan- genberg {D66) en A. Bras (PvdA) mogen volgend jaar niet in de deelgemeenteraad terugkeren, ondanks dat beiden een rdeuwe zittingsperiode ambiëren. Dit is een gevolg van het feit dat ge meenteambtenaren geen deel meer mogen uitmaken van een deelgemeenteraad binnen hun ei gen gemeente. Dispensatie Voor de gemeenteraden zelf was die regeling allang van kracht, maar voor de deelgemeenteraden werd door de regering tot nu toe dispensatie verleend. Staatssecre taris Van cte Vondervoort van Bin nenlandse Zaken is echter niet bereid tot verdere ontheffing. Dat heeft voor een deelgemeente als Hoek van Holland belangrijke gevolgen. "Want het gaat dus niet alleen om ambtenaren die bij de deelgemeente werken, maar om alle mensen die in dienst van de gemeente Rotterdam zijn. De be trokken Hoekse deelraadsleden zoeken nog naar andere mogelijk heden om ontheffing te krijgen, maar het is niet duidelijk waar die kansen op dit moment liggen. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft wel de uitbetaling van de dagelijks bestuurders van de deelgemeenteraden herzien. On der de bestaande regelgeving van het rijk is het niet mogelijk om deelraadsbestuurders op fulltime basis te betalen. Maar burgemees ter en wethouders van Rotterdam zijn van mening dat de functie van de voorzitter van de deelge meenteraad wel voor honderd procent beloond dient te worden en men is niet bereid om op dat punt een stap terug te doen. De precedentwerking is volgens het college beperkt, omdat alleen in Rotterdam en Amsterdam deze vorm van gedecentraliseerd be stuur voorkomt. Ten aanzien van de andere leden van het dageiijks bestuur zal wel de rijksregelgeving worden ge volgd. Voor hen wordt uitgegaan van een salariëring van 55 procent van het salaris van de voorzitter. Eg Sf.$

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1