Wonen aan een moderne zorgstraat De utopieën van een politieke partij i'," .w Een jood met kanker Oppepper voor omgeving Broekweg: 'Vriendelijk binnenklimaat en zorg op maat' Solitair Film La Promesse Cursus verzorging thuis Forum ouder worden in een vreemd land Kant-instuif Jongeren en vleermuizen Rotterdams Dagblad ,-sc ■c-ff Od* TS Woensdag 29 oktober 1997 r£ «ia& 'JStel je voor: je bent jood, je hebt kanker en je hebt geen vertrouwen .dn de traditionele kankertherapieÓL Zou je dan naar dokter Moer- ;'man zijn gegaan, wetende dat hij 'fel antisemitische en racistische ■uitlatingen' (Rotterdams Dagblad van 21 oktober) heeft gedaan? Dat -lijkt me een interessant dilemma. Ik zou deze vraag graag willen voorleggen aan de journalist van het Rotterdams Dagblad, die de opening van het Moermanmuseum heeft aangegrepen om in de krant van 21 oktober enkele passages te citeren uit Moermans boek 'De wedergeboorte van het Christendom'. ■Ik zou deze vraag graag willen voorleggen aan burgemeester Stam, die van deze publicatie met de prikkelende kop "Vlaardingse burge meester opent museum over racistische huisarts' dermate is ge schrokken, dat hij heeft besloten het museum toch maar niette ope nen; na ruggespraak met het college. Ik zou deze vraag graag willen voorleggen aan de wethouders, die Stam geadviseerd hebben om zich terug te trekken. „Om duidelijk te maken dat het gemeentebestuur vanzelfsprekend afstand neemt van de gewraakte uitlatingen.-" Alsof ik zo dom ben te denken dat ons "college er zulke denkbeelden op na zou houden. Ik zpu deze vraag graag willen voorleggen aan de heerS. Min co, voor zitter van de stichting Geuzenverzet, dié inhet Rotterdams Dagblad van 23 oktober verklaart dat 'dit soort ipensen' (Moerman dus) een moraal had, die 'ver beneden het vriespunt ligt'. AlxofMoerman ooit een zieke patiënt de deur heeft gewezen, omdat hij jood was. 11 Ik zou deze vraag graag willen voorleggen aan dokter Cornells Moer man (1893-1988), 'geneesheer te Vlaardingen' (aldus het titelblad van zijn boek), die immers de Hippocratische eed heeft afgelegd. En ik zou hem ook willen vragen: heeft u wel eens een joodse patiënt de deurgewezen? Ik zou deze vraag graag willen voorleggen aan mezelf, die een groot bewonderaar is van Moerman. Immers; een arts die het durft op té ^nemen tegen zij n collega's en de medicynen-maffia verdient respect -Vooral omdat zjjn visie op kanker (met name het verband mètvoe- jding) door de reguliere geneeskunde inmiddels niet meer als onzin «^vordt afgedaan. Jlk zou deze vraag graag willen voorleggen aan C1DI-directeur R. Haf- Haniëh die de gemeente beticht van het subsidiëren van antisemitis- £me. Hij noemt het museum ^absoluut onwenselijk' en pleit voor slid- Ming (Groot Vlaardingen, 23 oktober). Hoezo onwenselijk? Mogen ^kankerpatiënten niet geïnformeerd worden over Moermans eigen- Iziiraige visie cp kanker? pk zou deze-waag graag willen voorleggen aan mijn moeder, dochter Wan. een joodse vader die evenals zijn familie de TweedeWereldoor- |og niet heeft overleefd. - f ik zou deze vraag graag willeri voorleggen aan mijn vader, ge el met een half-jodin, die ook was wéggevoerd indien de oorlog ger had geduurd, tr *- - - r 7 laar beiden zgn overleden. Aan kanker. DICK VAN DEB LUGT Ter informatie: 'De wedergeboorte van het Christendom' (391 pagi na's) verscheen in 1956. Een deel van de tekst kwam in 1946 reeds uit onder de ondertitel 'Eerste deel. Het probleem der schepping'. Beide boeken hebben als motto Handelingen 5:38 en 39. Overigens heb ik nietde indruk dat een van bovenstaande personen (metuitzondering van de schrijver) het boek heeft gelezen. De sterk esoterische, met bijbelcitaten doorspekte tekst is ook nauwelijks te volgen voor een leek. In reactie op 'Ik '98', de kolumner snack van Dïck van der Lugt van woensdag 22 oktober het volgende: Soli tair is een spelletje voor eenzame oude reizigers. Wan neer het vriest is het niet warm, Krijgjehetkoudalsje dan buiten loopt, is datniet de schuld van dedunne jas, maar van jezelf. En Solidair'93 Vlaardingen bindt nieuwe politiek-actieven en sociaal geëngageerden die gezamelijk het eigen lot in handen nemen omdat die gevestigde politieke orde hen in de kou dreigt te Ia- ten staan. Maar er zitten hier geen PvdA'ers die hun partij durven verlaten vanwege het sociale verraad. Tenslotte: ook ik ga soms nog weieens op zoek naar de kleine waarheid in een biertje en fatale vrouwen. Ge lukkig loop ik in mijn stamcafé, de Steeg, vrij vaak te gen een goed gesprek. En anders lees ik de Waterwegpagina dus. Peter de Jong, voorzitter Solidair'93 Vlaardingen Vlaardingen Het Platform Ander Vlaardingen presenteert vrij dagavond in filmzaal Het Zeepaard de Belgische film La Promesse. De in België tot beste uitgeroepen film föm 1996 en publieksfavoriet op het filmfestival in Rotterdam vertelt het verhaal van een vader en zoon die illegale migranten uitbuiten. Als de zoon een stervende illegale Afrikaan belooft te zorgen voor lijnvrouw en kind, begint bij hem een ingrijpend be wustwordingsproces. De film begint om 20.15 uur in Het Zeepaard, gelegen in de Harmonie aan de Schiedamseweg 51 Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord begint 5 novem ber een eursu s verzorging thuis. De cursus is bedoeld Voor senioren die een huisgenoot of familielid heb- l?en die hulp nodig heeft bij de dagelijkse verzorging, deelnemers leren hoe ze het beste kunnen helpen bij het aan- en uitkleden, wassen en de dagelijkse ver zorging. Tijdens de lessen worden verschillende vaardigheden geoefend. De cursus bestaat uit zes bij eenkomsten op woensdagavond van 19.30 tot 21.30 uur en wordt gegeven in het gebouw van de thuis zorg aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan 57 in Schiedam. De kosten voor de cursus bedragen 65 gulden, leden van de thuiszorg betalen 25 gulden. Mensen die geïnteresseerd zijn kunnen zich opge ven bij het Centraal Meldpunt wonen, zorg en welzijn van 8.30 tot 12.30 uur, telefoon 2463261. Vluchtelingenwerk Maassluis houdt morgen een fo rum over het onderwerp Ouder worden in een vreemd land. Het forum heeft plaats om 13.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis. In de toekomst zal de samenleving steeds meer ouder wordende alloch tonen in haar midden krijgen. Waaraan hebben zij behoefte, in hoeverre kunnen wij daarin van beteke nis zijn? Voor de discussiemiddag zijn vijf forumle den uitgenodigd die dit onderwerp zullen toelichten \vaama zij op vragen vanuit de zaal ingaan. Als be langstellenden zijn politici en instellingen die wer ken op het terrein van de ouderenzorg uitgenodigd. Voordat het forum begint wordt een videofilm ver toond over 'oudere Nederlanders in Australië'. De 'zorgs traat' op de begane grond is het hart van het woonge bouw. Aan de geklimati- seerde woon straten op de twee verdie pingen daar boven liggen woningen voor hulpbe hoevenden. De andere ap partementen zijn op Eroekwegen dr. Abr. Kuy- perstraat ge richt. Tekening Archltektenburo Geluk en Treurniet Door Ben van Haren Vlaardingen - 'Life in carré' is de naam van het plan, dat de jonge architect Roelant Nij- wening van het Architekten- buro Geluk en Treurniet heeft gesitueerd in de omge ving van de Broekweg in Vlaardingen. „Het zou een mooie oppepper kunnen zijn voor deze vroeg-2Öste eeuwse woonbuurt met een tamelijk eenzijdige bebouwing," zegt zijn baas Hans Treurniet Het plan is gemaakt in het kader van een project van de Stichting Architektenonderzoek Gebouwen Gezondheidszorg (STAGG), die een kwart eeuw bestaat en van daag in De Doelen in Rotterdam op een jubileumbijeenkomst de bouwkundige kant van de 'Zorg voor Morgen' behandelt. Een jaar geleden zijn de bij de studiestich ting STAGG van de Bond van Ne derlandse Architekten(BNA) aan gesloten architectenbureaus op geroepen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een 'zorgland- schap' voor het jaar 2015 te ont werpen. Voor architecten, die gewend zijn te werken aan de hand van een stapel vaste richtlijnen voor de bouw van gezondheidscentra en verpleeginrichtingen en de door subsidiegevers aangegeven aan tallen bedden, kamers etc., was dit een moeilijke opgave, maar te vens een aardige uitdaging. Ze moesten hun eigen visie geven op ontwikkelingen in de zorgverle ning. De steeds harder doorklinkende teneur om mensen zoveel moge lijk in een normale woonomge ving te huisvesten, in plaats van in specifieke tehuizen voor de verschillende categorieën en de groei van het aantal ouderen met uiteenlopende behoeften aan zorg, heeft de architecten bezig gehouden. Markterrein In de opdracht zat een voorstel vooreen lokatieopgesloten om de toepasbaarheid te kunnen toet sen. Van de 22 deelnemende bu reaus kwamen er twee uit het Rijnmondgebied, die hun gedach ten over nieuwe bouwvormen in de gezondheidszorg in bestaande, oude stadsdelen situeerden. Kruisheer Elffers uit Rotterdam maakte een ontwerp voor een zorghotel, meteerste-hulppost en gezondheidscentrum, in de buurt van de Laurenskerk. In dat zorg hotel in het centrum van Rotter dam zouden ook zakenlieden of toeristen kamers kunnen huren. Geluk en Treurniet uit Vlaardin gen koos het ongeveer 1 hectare grote terrein tussen Broekweg, Groen van Prinstererstraat en Dr. Abr.Kuyperstraat in Vlaardin gen uit voor haar ontwerp. Het grootste deel ervan is nu nog een maal in de week in gebruik als marktterrein en op het andere deel staan gebouwen waarvan de meeste hun oorspronkelijke be- Netterrein aan de Broekweg biedt volgens Geluk enïreumlet goede mogelijkheden om de bijna honderd jaar oude buurt op te pep pen. 'Ik weet dat daar nu oude mensen wonen In portiekwoningen, die nog nauwelijks hun huis uitkomen. Ze willen de buurtniet uit, maar vinden hier geen geschikte nieuwe woning.' Foto Roei Dijkstra stemming in de loop der jaren zijn kwijtgeraakt. Het gebied staat in gemeentelijke plannen aange merkt als woningbouwlokatie, Roelant Nijwening is gaan wer ken aan een woonmilieu waarin mensen, met en zonder behoefte aan zorg, een goed sociaal contact, voldoende privacy maar ook de gewenste of noodzakelijke hulp en verzorging kunnen vinden. Een woongebiedje waann de zo geheten mantelzorg (van buren, kennissen en familie) wordt gesti muleerd, maai waarin ook de pro- en hulpverlening van specialisten naast de deur zit. De architect: „De opzet van mijn gebouw is zo dat alle bewoners een overdekte winkelstraat kun nen bereiken, waar ze de hoofd zorgfuncties aantreffen, zoals ac tiviteitencentrum en coördinatie punt, zeg maar het zorgkruispunt In de 'zorgstraat' kunnen ook mensen van buiten terecht en ze is de wandelverbinding tussen twee bestaande straten." Carré Zjjn gebouw is een rechthoekige carré, die in dwarsrichting is door sneden door de 'zorgstraat' die met liften en speciale, door rol stoelers zelf te bedienen, hydrau lische hefplateau's in verbinding staat met de hoger gelegen woon straten. Deze laatste hebben, on der de transparante overkapping, weer dwarsverbindingen met elkaar. De lange zijden van de rechthoek (Broekweg en Dr, Abr. Kuyperstraat) bestaan aan beiden zijden van de toegangen tot de zorgstraat uit ruimten voor com mercieel/maatschappelijke voor zieningen. Treurniet: „De mogelijkheden zijn velerlei in de zorgstraat en langs de buitenrand. Fysiothera peuten., huisartsen. Maar ook zou hier bijvoorbeeld een polikliniek kunnen komen van het straks in Schiedam te vestigen nieuwe re gioziekenhuis." Op de begane grond ontstaan zo twee, wel met elkaar verbonden, gedeeltelijk overdekte binnenho ven met parkeerplaatsen en expe ditiestraten. Ook heeft Nijwening in die hoven vervangende gebou wen getekend voor de gerefor meerd vrijgemaakte, art.31, kerk en de moskee, die nu in het voor malige Prof. Rutgershuis is geves tigd. Op de eerste verdiepingjfë; een rondom doorgaande woonstraat gesitueerd, die net als de zorg straat, volledig geklimatiseerd is. Door vormgeving en zeer ruime lichtval is het een 'open' binnen ruimte geworden, met een aantal ontmoetingsplekken die uitzicht bieden op het stadsparkje, dat op de overkapping van de expeditie straten en parkeerplaatsen is be dacht. De torens van moskee en kerk stijgen in het midden boven dat niveau uit Op de hoeken van het gebouw zijn vier woongroepen voor zorgbe hoevende mensen gepland. De gemeenschappelijke ruimten lig gen aan de buitenzijde en de indi viduele verblijfsruimten aan de binnenhoven. Vier clusters van appartementen voor zelfstandig wonenden zitten, aan de buiten zijden, tussen die woongroepen in. Woongroepen voor psychoge riatrische ouderen en maisonnet tes voor zelfstandig wonenden zijn op de tweede en derde verdie ping te vinden. Zij zijn via korte galerijtjes bereikbaar vanaf een van de in totaal aciH Stijgpunten huis uit komen. Ze willen die buurt niet uit, maar vinden hier geen aan hun specifieke wensen voidoenende woning. Dit gebied kan een verbetering als deze goed gebruiken. „Ons plan zou een mooie oppep per zijn voor deze buurt. Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen, dat aan het binnenhof met de moskee allochtone ouderen willen wonen. Dat is een groeiende groep, waar voor nu nog geen geschikte woon ruimte bestaat. Het plan is echter weer zo flexibel, dat het behalve 'aan de Broekweg overal in ons met elk een lift en*trSf>génTDF land 'waaf'behoefte "is aan zo'n hefplateaus voor rolstoelers ko- zorgstraat gebouwd zou kunnen men aan de uiteinden van de worden," aldus Treurniet, zorgstraat. Het exacte aantal woningen of Hans Treurniet is trots op het ^zwgappartemenlen is niet inge- werp waarmee zijrfS bureau In een reeks basisplatte- J bureau draagt in het jubillura, yan Tiet' STAGG. Vandaag komt het onder ogen van zijn collega's en andere genodigden op de bijeenkomst in De Doelen. Het staat ook beschre ven in het jubileumboek 'Zorg voor Morgen'. Flexibel „Dit plan is gesitueerd in de vroeg 20ste-eeuwse woonbuurt rond de Broekweg. Ik weeldai daar nu ou de mensen wonen in portiekwo ningen, die nog nauwelijks hun gronden zijn soorten woningen en woongroepen veranderbaar en in wisselbaar, „De dichtheid is hoog. Er zouden in totaal 160 woningen inpassen of duidelijker is mis schien dat in dit plan 250 mensen wonen," probeert Treurniet. „Dat aantal is betrekkelijk," haast hij zich vervolgens weer, samen met Nijwening. „Het belangrijk ste idee is een vriendelijk binnen klimaat en zorg op maat bij de hand." 4i>;- Door Desiree van der Jagt SchiedamRegeren is vooruit zien. Soms heel ver vooruit zien en soms kan dat vooruit kijken alleen worden vastgelegd in utopieën. De PvdA in Schiedam, de eerste in de rij van de politieke partijen die maandag hei verkiezingsprogramma presenteerde, heeft net programma door spekt met utopieën. Een greep uit de dromen van een politieke partij. Een studentenstadrond een Ker sentuin in 2006: „De Sehiedamse binnenstad is na vele jaren bouwen en vernieuwen uiteindelijk een plek die met an dere binnensteden kan concurre ren, Als sluit- en klapstuk van de opwaardering van het centrum is op het plein tussen Kreupelstraat en Broersvest, op de oorspronke lijke locatie, één van de verdwe nen molens herbouwd. In de Ker sentuin, die eveneens op deze plaats is aangelegd, bepalen jon geren het beeld. Schiedam is als woonstad ontdekt door Delftse en Rotterdamse studenten. De nieu we studentenhuisvesting in de voormalige panden van de ANWB en de sociale dienst aan de 's-Gra- velandseweg trok al veel jonge mensen. Maar de echte omslag kwam toch met de vestiging van de Sehiedamse academie. De Sehiedamse academie is een op leiding die uniek is in de wereld. Een sociaal-technische studie, een ontwerpersopleiding, MBO/ HBÖ-niveau gericht op duurzame ontwikkeling. De afgestudeerden zijn zeer gevraagd als ontwerpers van duurzame productiemidde len en consumptiegoederen. Sinds 2003 zijn er meer Schie dammers werkzaam in de ontwik kelingssamenwerking dan Wage- ningers. Rond de Wilhelminahaven is het oude Sterrebos in ere hersteld. Een bijzonder gebied overigens, het 'Herstelde Bos'. In 2001 is daar de eerste MBO-eampus van Nederland gebouwd. Opvallende gebouwen in het groen. Beroeps opleidingen met een maritiem ka rakter zijn gehuisvest in een om geving die nog het meest doet denken aan de campus van de Drienerlo in Twente. Langs de Waterweg staan wondertjes van architectuur: combinaties van jongerenrestaurants en cafés met uitgaansgelegenheden voor de havenbezoekers. Vergaderzalen en collegezalen. Een conferentie- gebied voor bedrijven en organi saties die zich willen profileren in functionaliteit. Het nieuwe metro station Vijfsluizen, een nieuwe TramPluslijn en de aansluiting op de A 4 maken het een uitstekend bereikbaar gebied dat in een paar jaar tijd een totale metamorfose heeft ondergaan." Koemarkt 2005: „Een willekeurige zomerdag in 2005.Opde Koemarkt is het gezel lig druk. Sinds de herinrichting komen steeds meer Schiedam mers, maar ook mensen van bui ten de stad en toeristen naar dit plein. De talloze kiosken die er een paar jaar geleden nog in de weg stonden zijn verwijderd of verplaatst. De tramhalte is veran derd in een TramPlushalte en ver schoven in de richting van het He renpad. Trams vanaf het station Schiedam-Centraal en uit de rich tingen Vlaardingen en Marco- niplein rijden af en aan. Omdat doorgaand autoverkeer over de Broersvest niet meer is toege staan is het goed toeven op de Koemarkt, Voor de winkels aan de oostzijde van de Broersvest is een nieuwe periode aangebroken. De Koemarkt en de autoluwe Broers vest hebben het winkelklimaat aanzienlijk verbeterd. De Hoogs traat en de Nieuwe Passage profi teren ook van de aantrekkkings- kracht van het plein en trekken meer winkelend publiek. Doordat de Koemarkt goed met de tram bereikbaar is geworden en Schie dam de afgelopen jaren veel heeft geïnvesteerd in fietspaden en fiet senstallingen komen nog maar weinig mensen met de auto. Voor de enkeling die toch met de auto is gekomen zijn er voldoende par keerplaatsen beschikbaar in de parkeergarages." Schiedam,molenstad van Neder land en Europa: „Het is 2010. Het stadsgezicht rondom de binnenstad wordt be paald door acht monumentale mo lens. Naast de molens die er aan het eind van de vorige eeuw ston den - de Walvisch, de Drie Koor- nbloemen, de Vrijheid, de Noord- molen en de nieuwe Palmboom - zijn er drie bijgekomen. Het is de gemeente Schiedam en de stich ting de Sehiedamse molens in nauwe samenwerking met het be drijfsleven en met grote steun van de Schiedammers gelukt de Ka meelmolen (nabij de Proveniers- brug), de Oostmolen (tegenover het Stadserf) en de Brandersmo len (aan de Westvest) te herbou wen nabij hun historische plaats. Bij het herbouwen van deze mo lens die meel leveren aan een groot aantal bakkers in West-Ne derland is gebruik gemaakt van de grote ervaring die is verkregen bij de herbouw van de Nieuwe Palmboom. Plannen voor de her bouw van de Starmolen (nabij de Velleyestbrug) en de Zuidmolen (nabij de Koemarktbrug) zijn in voorbereiding. De verwachting bestaat dan nok dat in 2020 Schiedam rondom de binnenstad tien molens bezit, een verdubbe ling ten opzichte van de situatie in En als in 2020 slechts een deel van de utopieën wordt uitgevoerd, dan zijn dromen in het Sehiedam se blijkbaar geen bedrog. Woensdag 29 oktober VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Donne van der Klei met Leve de koningin...en de meisjes van Verkade, 20.00u. ROTTERDAM Ahoy. Phil Collins, 20u. Zaal de Unie. Volgspot Live, 20.3ÜU. Ro- town. Lucky Strike Comedy Night, 22u. RO Theater. Antomus en Cleo patra, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg. gr.z. Zinsbegooche ling, 20.15u.; k!.z. Sometimes he sees an enemy..., 20.30u. Theater Zuidplein. gr.z. Schakels, 20.15u. Luxor Theater. Youp van 't Hek, 20.15u. Laurenskerk. Laurensle- zing, 20,30u. Donderdag 30 oktober SCHIEDAM Filmhuis. Romeo Juliét, 21,00u. Podium. Oorsmeer, 21.00. VLAARDINGEN Grote kerk. Lunchconcert, 12.45- 13.15u. Stadsgehoorzaal. Theater Malpertuis met Vrijdag, 20.00u. MAASSLUIS Burgerzaal stadhuis. Forum over ouder worden in een vreemd land, 13.30u. ROTTERDAM Laurenskerk. Middagpauze-con cert, 12.45u.; SL AnsganI Kantore!, 20.15. De Doelen, kl.z. Piet Veen- stra,20.15u. RO Th eater. Antomus en Cleopatra, 20.15u. Rotterdam se Schouwburg. gr.z. Zinsbegoo cheling, 20.15U. Theater Zuid-*' plein. De Vliegende Panters,,^ 20.15u.; Mylène d'Anjou, 20.30a Luxor Theater. Youp van 't HekJT 20.15u. Studiotheater. De Rotter-u, damse Dansgroep, 20.30a ROTTERDAM Cinerama 1: The Lost World' (al) 12.30-15.30-18.30-21.30. Cine rama 2: 'My Best Friend's Wedding' (al) 16-18.45-21.30. Cinerama 3: 'Conspiracy Theoty' (12) 18.20- 21.20. Cinerama 4:'Bean, The Ulti mate Disaster Movie' (al) 16-18.30; 'Gordel van Smaragd' (12) 13- 21.10. Cinerama 5: 'Men in Black' (12) 13.15-16.15-18.45-21,45. Imax Theater: The Lost World' (al) 17-19.15-21.45. Lantaren UVen- sten Festival Latin e Americano 'De Cine Y Uteratura'; Muziek,.Theater, Film en Literatuur uit Latijns-Amenka t/m 29oktober.Lumlèrel:,TheLost World' (al) 12.15-15.15-18.15- 21.15. Lumière 2t 'George of the Jungle' (al) 14.0£ï6:3Ö-'l8.55.''Ajr Force One' (16) 21.20. Lumfère 3: 'Austin Powers' 13.45-16,15-19- 21.45. Lumière 4: 'Paradise Road' (12)18.15-21.15. Pathé:'AirForce One' (16) 11.45-14.40-18.10-21. 'Co pla n d(16)11,05-13.45-16.20- 18.55-21.30. 'My Best Fnends's Wedding' (al) 11.15-14.10-16.40- 19.05-21.40. 'Nothing to lose' (al) 17.15-19.35-21.55.'Face/OfT(16) 18.20-21.20. 'Murderati6O0' (16) 11.50-16.40-19.15-21.40."Volca no" (12) 11.30-13.55-16.20- 18.45-21.10. Maassluis De Stichting Kant klos Activiteiten (KKA) houdt op zaterdag haar jaarlijkse kant-in stuif in Maassluis. De stichting nodigt iedereen uit die geïnteres seerd is in kant of handwerken. De kantklosters die op de instuif aanwezig zijn brengen eigenwerk mee en laten zien hoe zij het kunstambacht beoefenen. Het trefpunt voor kantwerksters en liefhebbers opent zaterdag haar deuren om 10.00 uur in het wees huis bij de Govert van Wijnstich ting aan de Noordvliet NZ 19 in Maassluis. De snuffelhoek gaat een half uur later open. Maassluis Jongeren uit Maas sluis kunnen maandag en dins dagavond mee met een uiterst spannende vleermuisexcursie. De excursie wordt in het kader van de nationale jeugdnatuurweek georganiseerd door het Maasslui- se centrum voor Natuur en Mi lieu-Educatie in samenwerking met de stichting het Zuidhollands Landschap en de Vrienden van het Staelduinse Bos. Met een bus gaan de jongeren naar het Stael duinse Bos, waar een groot aantal verschillende soorten vleermui zen wonen. Ze huizen in holle bomen en in de winter verblijven de meeste vleermuizen in de oude bunkers die in het bos staan. Over vleermuizen bestaan nogal wat misverstanden. Om deze mis verstanden uit de wereld te hel pen en om te laten zien dat het heel bijzondere diertjes zijn wor den alle jongeren tussen de tien en zestien jaar uitgenodigd mee te gaan met de spannende vleer muisexcursie naar het Staelduin se Bos. Jongeren tussen tien en zestien kunnen zich opgeven bij het informatiecentrum in de hal van het stadhuis. •t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3