11 Vraag naar prioriteiten in stadsontwikkeling 'Peuters niet zomaar op straat zetten' Na 750 namen voor borrel is het nog niet op Rotterdams Dagblad Tienduizenden guldens schade door veranderen straatnaam Ml Permanente verhuizing HV SV nog niet zeker Van Mansum nieuwe lijst aanvoerder CDA Vrouw beroofd van fiets Brutale winkeldief Fraudeur moet terugbetalen Hulzen gevonden .Daders overval opgepakt WD: 'Vlaardingen moet zich niet laten opjuinen door de Stadsregio' ■«u snuffel Liesveld ueaarumgen LtV Söl 89-S Donderdag 30 oktober 1997 Waterweg Schiedam Het CDA in Schiedam heeft gisteravond M. P. van Mansum als lijstaan voerder voor de gemeente raadsverkiezingen gekozen. Met de keuze voor de 46-jarige Var. Mansum wil het CDA ver jongen en vernieuwen. Boven dien js volgens huidige fractie voorzitter G. Kaptein het raadslid Van Mansum een be kend gedicht in Schiedam. Aan de rest van de kandidaten lijst wordt momenteel nog ge werkt De lijst wordt later dit jaar bekend gemaakt. De ver jongingskuur betekent vol gens Kaptein niet dat alle oud gedienden uit de gemeente raad niet meer op de nieuwe kandidatenlijst voorkomen. „Ik doe dit nu acht jaar en we hebben ervoorgekozen dat een jongere de lijst aanvoert" zegt ^af.57-jarige Kaptein. „Daar sta >i«2kachter. Maar ik wil wel blij- «"ven." "KSptein vervracht dan ook dat naam aan het einde van jaar hoog op de kandida tenlijst zal prijken. Schiedam Een 24-jarige Schiedamse is gistermorgen met geweld beroofd van haar fiets op de Burgemeester Van Haaren- ïaan. De vrouw stond voor het ver keerslicht te wachten toen twee jongens haar de tgd vroegen. Op het moment dat ze naar haar hor loge keek, kreeg ze een harde klap op haar hoofd. De vrouw viel en de twee jongens gingen er met haar fiets vandoor. Schiedam Een onbekende man heeft gisteren een televisietoestel gestolen uit een winkel aan de Lange Kerkstraat De man kwam binnen, pakte het toestel en liep ermee naar buiten. Het apparaat werd in een auto geladen en de verdachte vluchtte weg. Een per soneelslid dat achter de man aanliep moest daardoor de achter volging staken. Schiedam Een 17-jarige Schiedammer heeft een proces verbaal gekregen omdat hij een jaarlang een uitkering van de so ciale dienst kreeg, terwijl hij ook werkte. De man moet het teveel ontvangen geld, 17.000 gulden, te rugbetalen. Maassluis De politie heeft van morgen enkele hulzen gevonden op de Havenstraat Drie inwoners hadden gisteravond ongeveer zes schoten gehoord, maar een buurt onderzoek leverde niets op. Tij dens de zoektocht vanmorgen werden de hulzen gevonden. Ver moedelijk is er zes keer gescho ten. De politie is nog bezig met het onderzoek naar de schietpar tij. Maassluis Met de aanhouding van een 22-jarige Rotterdammer en een 25-jarige man uit Rozen- buig is de overval op een snack- bay aan de Jan Schoutenlaan in - Maassluis opgelost. Bij de over val, gepleegd op 16 oktober, werd eèn mes gebruikt. De 25-jarige man heeft tijdens zijn verhoor ook een overval op een snackbar in Zevenhuizen bekend. Daarbij werd geen wapen gebruikt. Het geld is opgemaakt aan drugs. De twee zijn inmiddels aan justitie voorgeleid. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur 'elefoon: 010 - 4004 444 Door Ben van Haren Vlaardingen De gemeente Vlaardingen moet zich niet van zijn eigen beleidsvoornemens op het gebied van stadsontwik keling laten afbrengen. Die waarschuwing kreeg wethouder Van der Windt gisteravond te horen van WD en D66. Zij kon digden aan bij de begrotingsbehandeling toezeggingen te ei sen over de prioriteiten op dit terrein. De woordvoerders van deze twee coalitiepartijen drongen erop aan het ambtelijk apparaat met te be lasten met nieuwe plannen en be spiegelingen over de toekomst. De na twee bezuinigingen en reor ganisaties ingekrompen capaci teit by de dienst Stadsbeheer moet efficient worden ingezet. Aan het herhalen van studies en maken van nota's over onderwer pen die ook een paar jaar geleden zyn behandeld bestaat geen be hoefte. „Zorg eerst voor de uitvoering van de zaken die we hebben afge sproken. Dus voor concrete bouw plannen m de Westwijk, op het terrein van het Kolpabad en by het Buizengat, Pas als daar schot in zit, kan er tyd vrijgemaakt wor den voor andere ontwikkelin gen," heten H. de Wit van D66 en L. de Beer van de WD weten. De kwestie kwam aan de orde by de bespreking van de activiteiten planning uit de meerjarenbegro ting van het college. Daarin staat ook het zogenoemde ROM-project vermeld Dat gaat over de ontwik keling van het grondgebied langs de Nieuwe Waterweg. Hieraan zit ook het door het ministerie van VROM gesteunde experiment Stad en Milieu vast. Dat iaatste is gericht op het combineren van wonen en werken rond de Buiten haven en de Koningin Wilhelmi- nahaven, De coalitiepartners den ken daar heel verschillend over. De Wit stelde voor om voor deze ingewikkelde matene, waarby verplaatsing van bednjven naar plekken buiten de stad nodig kunnen zyn, werk over te dragen aan de Stadsregio. Verder komen op de planning nog zaken voor als herziening van het Structuurplan 1993, het maken van een nieuw Volkshuisvestings plan en van een 'sociale structuur schets'. PvdA'er P. Roovers vroeg zich af wat met dat laatste werd bedoeld en wanneer de gemeente raad besloten heeft zoiets te laten maken. Het maken van een nieuw structuurplan was, bleek uit de re actie van ambtelijke zijde, ingege ven door de plannen van de Stads regio voor het gebied langs ryks- weg A 4, in Rotterdam en Den Haag heel regionaal aangeduid als Noordwestpunt Weihouder Van der Windt voegde eraan toe dat het bestaande struc tuurplan veel vaagheden bevat. „Er staan wat krassen over gebie den ris aanduiding dat ze voor verandering in aanmerking ko men. We zullen onze gedachten over dié gebieden scherper moe ten formuleren. Bovendien heb ben we rekening te houden met ontwikkelingen die bijvoorbeeld door de Stadsregio in gang wor den gezet. We kunnen niet voor bijgaan aan de dingen die om ons heen gebeuren," verdedigde hij zyn voorstellen. De Beer ontlokte dit de terecht wijzing: „Wy moeten ons niet la ten opjuinen door de Stadsregio, maar ons houden aan onze eigen visie en plannen Ais de regio er gens mee komt, dan moeten we gewoon antwoorden dat we daar nu geen tyd voor hebben omdat onze prioriteiten anders liggen." Van der Windt toonde zich niet ongenegen hierover te willen den ken, maar benadrukte tevens dat de gemeente zich niet uitsluitend op de bekende uitvoeringsplan nen mag richten. „De zaak mag niet stil staan. De Babberspolder en Holy-Zuid eisen ook aandacht en door onze ligging zullen we op stadsregionale ontwikkelingen moeten kunnen inspelen. En in een sociale structuurschets kan ons duidelijk worden voor wie we moeten bouwen. Wat willen men sen, hoe wonen en leven ze? De veronderstelling van De Beer dat Vlaardingen met de uitvoering van de bestaande plannen is afge bouwd, deel ik met. Er is nog veel te doen." Lensvelt zei dat hij een kaalslag- gebied in de omgeving van De Pelmolen eerder in ontwikkeling wil zien komen dan het Kolpabad- terrein: „Dat is groen en daar staan nu nog prachtige bomen," Bedrijfsleider R. van Leeu wen van Van countancy toont een trits visistekaaix les die na ging van de Dokter Moer- waardeloos zijn: 'De ge meente moet voor de kos ten opdraai en. FotoGerrttde Heus/Roel Dijkstra Vlaardingen Het veranderen van de naam van de Dokter Moer manlaan zoals de gemeente Vlaar dingen voorstaat is makkelijker gezegd dan gedaan. Maandag lie ten verschillende politici weten de naam Moerman besmet te vin den en deze met meer op prijs te steEen. Een op papier eenvoudige naams- wyziging brengt voor de aan de laan gelegen bedrijven echter veel kosten met zich mee. Brief papier, visitekaartjes, reclamema- De 86 pouters en vijf leid sters vanpeu Peuterieut in dlngseOost wijk zullen volgend jaar moeten ver- plek. Het ge- wordt name lijk verkocht en geschikt gemaakt voor woningbouw. Foto Ro«l Dijkstra Vlaardingen Wethouder A. Kool vijf gebruikers van het voormalig keiaar rond de tafel. De wethou- wil aEes op alles zetten om het buurthuis Oost aan de Ooster- der belooft elke mogelijkheid om huisvestingsprobleem van peu- straat Het college van b en w wil te komen tot een goed alternatief terspeelzaal Peuterieut in Vlaar- het pand per 1 januari 1998 verko- voor de speelzaal te benutten. Hy dingen op te lossen. „Ik zie het pen aan projectontwikkelaar Da- heeft op korte termijn eveneens niet direct gebeuren dat de peu- vid Hart uit Schiedam. Voordat een gesprek met directeur A. R. ters volgend jaar op straat staan," het college een definitief besluit de Booij van Stichting Kinderop- reageert de wethouder. neemt over de verkoop, gaat Kool vang Vlaardingen (SKV). De peuterspeelzaal is één van de binnenkort met de projectontwik- Kool: „De stichting heeft een ei gen verantwoordelijkheid voor de opvang van de peuters en is ook tydig op de hoogte gesteld van ons voornemen het pand te verko pen. Nu het de stichting niet is ge lukt een andere ruimte te vinden, trekt ze aan de bel. Voor een der gelijk signaal stop ik mijn hoofd niet in het zand. Daarom zal ik het ambtelijk voorstel dat nog moet verschijnen rond de verkoop niet afwachten. Hoe eerder er een op lossing komt, hoe beter. Al mag dit voor de gemeente niet extra in de papieren lopen." Pagina 13: Peuterieut zoekt naarstig naar nieuw onderko men Door Jan Rozen daal Schiedam— Hij kan al niet tegen 'Spa-met-te-veel-bubbeltjes'. „Laat staan sterke drank," Toch schreef Ewoud Sanders het 'Bor relwoordenboek, 750 volksna men voor onze glazen boterham'. Het eerste exemplaar werd gis termiddag uitgereikt in het Ne derlands Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel in jeneverstad Schiedam. „De enige plek waar je zo'n boek fatsoenlijk kan uitreikenaldus Sanders, die daarvoor Gerrit Komrij had gevraagd. Ook al zo iemand die niet drinkt. „Ais ik één glas jene ver drink, val ik gegarandeerd dood neer," zei Komrij, die het Schiedamse jenevermuseum dan ook 'het epicentrum van mijn trauma' noemde. Dat had weer te maken met de overdaad aan raki, de Griekse borrel, waaraan hy dertig jaar geleden een delirium overhield. Sindsdien geeft de ge dachte aan jenever de schrijver Komrij al braakneigingen. Hij ging daarom weer 'snel terug naar het papier'. Maar niet voor dat hij het kortste jenevergedicht had voorgedragen. Geschreven door 'vadertje' Jacob Cats: 'De keel, kost veel'. Komrij: „Daar zit de ziel van de Hollander in en de ziel van de drank." Koppijn Zevenhonderdvijftig namen voor de borrel. Sanders verklaart ze, maar heeft ze ook onder gebracht in rubrieken. Als namen voor slechte jenever, haarwater omdat je daar koppijn van krijgt Naar plaatsnamen: Schiedammer moedermelk. Naar de slechte in vloed op de gezondheid: hersen- pikker. Naar het effect op het ge drag: lefwater. Naar de 'slag kracht' van jenever van hard ei tot optaliedonder en dubbele kopstoot. Die laatste is een eerbe toon aan wijlen Bep van Klave ren, de Rotterdamse bokser die bekend stond om zijn dubbele kopstoot: een linkse uppercut, di rect gevolgd door een stoot vol op de kaak met rechts. Jenever kan - zeker ook in de verradelijke combinatie met bier - nogal hard aankomen. Maar er zyn ook schuilnamen. 'Witte koffie', die werd besteld in een café dat geen vergunning had om jenever te schenken maar dat wel deed. Of 'Spa Mai- son\ die uit België komt waar het tussen 1919 en 1984 officieel ver boden was om in openbare loka len sterke drank te schenken Geniepiger is de naam 'gatlik ker', die uit dezelfde tijd stamt; men schonk in de holte ('gat') van de voet van een bierglas jenever. Bij controle dronk men het vlie gensvlug op, draaide het glas nog sneEer om en vroeg om een vers biertj'e. Hoezo wordt hier sterke drank geschonken- Een groot aantal borrelnamen laat zich mooi verklaren. Zoals een snip. Want zo'n watervogel kan wat iedere dronkaard graag zou willen: zijn snavel eeuwig in het nathouden. Soms ook verras send. Afzakkertje bijvoorbeeld werd voor het eerst gebruikt omdat een borrel de daarvoor ge noten dranken of spijzen beter deed zakken. Pas later is daar de betekenis 'het laatste glaasje' aan gegeven. Geslachtsdeel Zevenhonderd'djftig namen voer de borrel. Een bewonderenswaar dige hoeveelheid, vond Komrij. „Maar dat is ook niet zo gek. Want waar het hoofd vol van is, loopt de taal van over. Drank is een obsessie, net als het ge slachtsdeel en de geslachtsdaad. Daar zyn ook honderden namen voor." Van Komrij moet Sanders nu dan ook een sekswoorden- boek gaan schrijven. Om al die verdwaalde kennis bij elkaar te brengen. Sanders vindt het een aardig idee, maar heeft eerst nog wat andere plannen. Bijvoor beeld een aanvulling maken op zijn borrelwoordenboek, want de eerste namen die niet in deze uit gave staan heeft hij al gehoord. En, stelt de historicus, er zullen er nog enkele tientallen zijn. „Maar meer niet" Het Borrelwoordenboek van Effss» Sanders 1272 pagina's) wordt uitgegeven door Sdu Uit gevers (ISBN: 9075566492) en kost 29,90. teriaal, geautomatiseerde bestan den, alles moet worden veran derd. Voor sommige ondernemin gen levert de wijziging een onge wilde kostenpost van enkele tien duizenden guldens op. De ge meente Vlaardingen kan in elk geval die rekening verwichten. Aan de laan, die in U-vorm op het Vlaardingse bedrijvenpark Hoogstad ligt, is een tiental be drijven gevestigd. Dit aantal zal binnen korte tijd groter worden. Op verschillende plekken wordt flink gebouwd. Eén van de ondernemingen van het eorste uur aan de laan is het bedriji Van der Graaf Accountan cy. Zy mogen met recht de pio niers van bedrijvenpark Hoogs tad worden genoemd. Bedrijfslei der R. van Leeuwen kan zich nog goed herinneren hoe er bijna drie jaar geleden ook al een flinke dis cussie plaatsvond rondom de naamgeving van de laan. Toen was er sprake van dat de Vlaar dingse huisarts en kankerthera peut in de oorlog had geheuld met de Duitsers. Een onderzoek naar het vermeende verleden van Moerman leverde geen bewys op. „Ze hebben toen uiteindelijk be sloten de laan de Dokter Moer manlaan te noemen," vertelt Van Leeuwen. „Dat 'dokter', werd ons verteld door de gemeente, moest voluit worden geschreven. Het ging volgens hen om de medische verdiensten van de man. Daarom was dat dokter zo belangrijk." Van Leeuwen is hoogst verbaasd dat nu opnieuw blijkt dat Moer man verkeerde denkbeelden had. „Ik dacht dat ze dat hadden on derzocht. Als blijkt dat de ge meente haar onderzoek niet goed genoeg heeft gedaan en ze de naam van de laan verandert, vind ik dat de gemeente ook voor de kosten die wij daardoor maken moeten opdraaien." Volgens Van Leeuwen kost een adreswijziging het bedrijf enkele tienduizenden guldens. „Naast het briefpapier en de visitiekaart- jes zijn er ook nog de geautomati seerde bestanden. Het verande ren van die bestanden is een tijd rovende klus. Daar gaan aardig wat uren in zitten." Van Leeuwen is van plan de reke ning bij de gemeente in te dienen. Volgens een woordvoerder van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) is de gemeente Vlaardingen de ondernemers in beginsel niet verplicht een scha^ devergoeding te betalen. Het gfr beurt vaker dat een straatnaam wordt veranderd. Ten gevolge van een gemeentelijke herindeling is de meest voorkomende reden. Doordat twee gemeenten samen worden gevoegd, is het mogelijk dat er bijvoorbeeld plots twee Sta tionsstraten zijn. Eén van de na men wordt dan veranderd zonder dat de gemeente eventuele scha de hoeft te vergoeden. Ook heeft de rechter volgens de woordvoerder van de VNG be paald dat de gemeente niet ver antwoordelijk is voor schade die ontstaat als een straatnaam wordt gewyzigd door een veranderd maatschappelijk inzicht Voor beeld daarvan is dat in het begin van deze eeuw nogal wat straten in Nederland zijn genoemd naar bekende Zuid-Afrikaanse (blan ke) boeren. Toen later bleek dat die boeren niet zulke schone han den hadden, werden de namen van de straten veranderd, Een aantal gedupeerden heeft toen be zwaar aangetekend by de rechter. Die besloot echter dat de gemeen te tijdens het benoemen van de straat niet over dezelfde informa tie beschikte als die zy jaren later onder ogen kreeg. De gemeente was daarom niet verantwoordelijk voor de schade. In het geval van de Dokter Moer- manlaan was de gemeente Vlaar dingen niet op de hoogte van het gewraakte boek van de huisarts, maar wist zij wel dat de man in op spraak is geweest Als de gemeen te haar onderzoek drie jaar gele den zorgvuldiger had aangepakt, waren de boeken wellicht opgedo ken en had de Moermanlaan nooit zo geheten. Het is dus niet onmo gelijk, redeneren de onderne mers, dat de rechter in hun voor deel besluit als het gaat om een schadevergoeding. Of het ook tot een 'juridisch ge vecht' komt is nog niet duidelijk. Volgende week zijn de onderne mers van de Dokter Moermanlaan uitgenodigd om by wethouder H. C. J. Royers (economische za ken) om de tafel te komen zitten en te praten over de naamswijzi ging. Voor Van Leeuwen staat echter vast dat als de gemeente niet van plan is de schade te ver goeden hij een. juridische proce dure begint. SchiedamHet voormalige sport complex in Bijdorp, dat nu gereed wordt gemaakt voor de komst van honk- en softbalveremging Schiedam, is op tijd klaar voor de nieuwe competitie. „Mits zich geen onvoorziene problemen voordoen natuurlijkzegt sport wethouder Hafkamp. Of de sportvereniging zich perma nent mag vestigen op het terrein dat eerst was bestemd voor volks tuintjes, kan Hafkamp nog met zeggen. „Het zou het mooiste zijn als de dub maar één keer hoeft te verhuren, maar ik kan nu een maal niet op de zaken vooruit lo pen." De honk- en softbalvereniging moet uit Harga vertrekken ui ver band met de Tweede Beneluxtun- nel. De gemeente kwam met het vuuïs>tel ue vereniging työeiyk onder te brengen in Bydorp, maar het clubbestuur verzette zich he vig tegen dat plan. Nu denken de bestuursleden van Schiedam daar plotseling heel anders over. De sporters wiUen wel naar Bydorp, maar dan definitief. Aan die wens zitten wel de nodige haken en ogen want de infrastructuur moet dan behoorlijk worden aangepast. Hafkamp: „Door de club is geop perd op de Parkweg een nieuwe toegangsweg en een aparte par keerplaats aan te leggen. Onder zocht moet worden of dat daad werkelijk kan." De honk- en softbalvereniging verhuist naar Bijdorp en als na de werkzaamheden aan de 'Benelux' ze weer teruggaat naar Harga, zou dat de gemeente overigens niet op kosten jagen. Daar draait Rijks waterstaat voor op. Een definitie ve vestiging in Bydorp zou de ge meente wel de nodige werkzaam heden in sportpark Harga bespa ren. Want als de sportvereniging met naar de oude stek terugkeert, hoeft ook het complex van buurman SWSMCniette worden aangepast S SNUFFEL J5Ö ;i- JAAR

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1