'Spelers net zo machteloos als supporters1 Feyenoord: zielloos en armetierig Samaranch polst Erica Terpstra als kandidaat voor lOC-iidmaatschap Villeiieuve nog wel boos op Schumacher Sm - tmetjè Fortuna S bezorgt Rotterdammers vierde nederlaag op rij Rotterdams Dagblad Donderdag 30 oktober 1997 Door Marcel van der Kraan Rotterdam Het einde van Feyenoord-Fortuna (1-3) was zo onthutsend, dat de sup porters voor het eerst sinds jaren weer de drang hadden om het veld van de Kuip op te gaan. Kenk Fraser, Feyen- oords geblesseerde 'captain', had begrip voor zijn eigen fans. Niet voor hun dreige menten aan het adres van scheidsrechter Van Egmond, die de frustraties van het le gioen over zich kreeg uitge stort. wèl voor de machte loosheid van Feyenoords aanhang. De vrije val van de Stadionclub heeft zowel de spelers als de ach terban flink aangegrepen. „Ik voel met net zo machteloos als de supporters. Daarom ben ik ook naar ze toe gegaan en ben ik met ze gaan praten," zei Fraser na de vierde achtereenvolgende neder laag. „Het is niet goed, maar als de zaken bij je club niet zo gaan als je hoopt, gaan allerlei kleine dingen je irriteren. Bij Feyenoord zitten we in een moeilijke perio de. Daar moeten we met elkaar uit zien te komen." Woorden van gelijke strekking bezigde hy ook naar de fans. Fra ser probeerde met zijn opstelling naar zijn eigen supporters, die door politie en stewards van Feye noord bij de spelerstunnel wegge houden moesten worden, duide lijk te maken dat het weinig zin heeft meer kapot te maken in de Kuip. Het imago van Feyenoord heeft door de hectische laatste we ken, zo vindt de Schiedammer, al meer schade opgelopen dan nodig is. Geert Meijer raag voorlopig de brokken bij elkaar vegen in Rot terdam-Zuid. maar ook hij heeft op korte termijn de oplossing met voorhanden. De man die tot maandagmiddag naast Arie Haan stond en precies twee jaar gele den ook het roer moest overne men toen Willem van Hanegem de dag na PSV bij Feyenoord ver trok, zag tot zijn afgrijzen dat het elftal nog dieper zakte dan menig een na de afgang tegen Ajax voor mogelijk had gehouden, Het begin was hoopvol en gaf zowel Meijer als het publiek de in druk dat Feyenoord met een scho ne iei wilde starten. Binnen een paar minuten stond Feyenoord in de persoon van Julio Cruz al voor het doel van Fortuna-keeper Arno van Zwam. De Argentijn deed echter wat hij al die weken daar voor ook al deed, Hij rondde de voorzet van Henk Vos af met een onbesuisde knal in de tribunes en Het zijn medespelers verbouwe reerd achter. Meijer: „Heel teleur- rwijten en verwensingen nandoPicun (voorgrond), Patricio Graff en George (links) om de oren als zij sa men met de andere Fey enoorders de spelerstunner induiken. De ontredden ng staat op de gezlchtente lezen. FotoCees stellend. Julio moet zo'n bal ge woon in het net knallen. Ik dacht dat we na de gebeurtenissen van deze week het ergste hadden ge had en dat we nu weer een stap m de goede richting konden doen. Maar het zat er kennelijk met in." Vervolgens ging het in de eerste helft snel bergafwaarts met de thuisclub. In de rust bleven maat regelen uit. Veel keus had de tij delijke hoofdcoach ook niet. Van Gobbel geschorst (voor vier duels, waarvan één voorwaardelijk), Fra ser geblesseerd, Connolly in Du blin, Sanchez in de lappenmand. Op de bank zaten jeugdspelers, voor wie op dit moment al hele maal geen tijd en plaats is. Meijer vond de kritiek, die ook hem na afloop bereikte, niet op zijn plaats. „Of ik het nog zie zit ten? Ik ben werknemer by deze dub. Als mij wordt gevraagd om de zaak over te nemen, dan doe ik dat. En als de club vindt, dat ik moet vertrekken, dan moet men dat maar zeggen," antwoordde hij op vragen over zijn rol na het voortijdige vertrek van Haan. Meijer heeft een arbeidsovereen komst met Feyenoord en is voor onbepaalde tijd in dienst getre den. Hij heeft het A-diploma op zak en hoopt als interim-eoaeh recht te zetten wat mogelijk is. Nieuwe man Maar het geploeter van de Rotter dammers tegen Fortuna maakte gisteravond duidelijk dat er voor hem weinig eer valt te behalen. Zolang Feyenoord ondermaats blijft presteren, zal de roep om een (nieuwe) sterke man m de Kuip toenemen en wordt diens aanstelling automatisch versneld. Meijer: „Na die tweede goal van Fortuna zag ik dat er iets knakte bij de spelers Waarom ze zo wei nig agressie toonden? Vraag het eens aan die jongens zelf! Als coach kan ik wel gaan rennen en vliegen langs de lijn, maar ik denk niet dat dat op dit moment bij Feyenoord helpt." Henk Fraser was het met zijn trai ner eens. Feyenoord is de weg kwijt. Haan kon de club niet op het rechte spoor brengen en de vraag is wie dat wel kan. Het ant woord zou van de spelers moeten komen, maar in de huidige lich ting Feyenoorders is niemand sterk genoeg om het voortouw te nemen. Fraser, die heeft moeten toezien hoe zijn ploeg alle wed strijden heeft verloren vanaf het moment dat hij in de lappenmand belandde: „Het meest frustreren de vind ik dat ik alles moet onder gaan, zonder dat ik zelf een vinger kan uitsteken. Als je meedoet, weet je voor je zelf dat je er in het veld alles aan hebt gedaan. Nu kan ik dat niet zeggen." Rijswijk Naast Ard Schenk en Wouter Huibregtsen is Erica Terpstra kandidaat voor het lid maatschap van het Internatio naal Olympisch Comité. De staatssecretaris maakte gisteren één voorbehoud. „Ik ben er pas voor in als ik niet meer gevraagd word voor een nieuwe kabinets periode." Indien Terpsta haar kandida tuur doordrukt heeft zij aanzien lijk betere kansen dan de oud schaatskampioen en de voorzit- ter van het NOC*NSF, De öud- zwemster heeft namelijk naast een loopbaan in de topsport, op gesierd met Olympische medail les, universitaire opleiding, poli- tieke ervaring, is zij bekend in velë"ontwikkelingsIanden en is zij bovenal vrouw. Het IOC zette f enige tijd geleden een nieuwbe- 'leid in dat erop is gericht op kor- te termyn zo veel mogelijk vrou wen binnen te halen. Juan Antonio Samaranch, voor zitter van het IOC, is al jaren ge charmeerd van Erica Terpstra. Hij ontmoette haar de afgelopen drie jaar meermalen, met name bij haar lobby om het Utrechtse anti-dopinglaboratorium de Olympische erkenning terug te geven. De 300.000 voorkeurs stemmen bij de laatste parle mentsverkiezingen in 1994, haar tomeloze enthousiasme voor sportprestaties, haai pleidooi voor breedtesport en haar bezie ling voor erkenning van de ge handicaptensport plaatsten haar hoog op het verlanglijstje van de voorzitter van het IOC. De Olympische sportbonden van Nederland moeten vóór 1 november hun voorkeur uitspre ken, zodat tijdens de ledenver gadering van NOC*NSF de kan didaat wordt benoemd om offici eel te worden voorgedragen in het hoofdkwartier te Lausanne. De kandidatuur van Terpstra is daar vóór de bekendmaking overheen gekomen. Rode loper Zij is door de naaste kring rond Samaranch voor de ftinetie ge polst. De bewindsvrouw kwam er zo laat mee naar buiten, omdat ze veronderstelde dat de invulling pas over twee jaar zijn beslag zou krijgen. Het IOC, in casu Samaranch, zal de rode loper voor haar uitleg gen. Desnoods een IOC-sessie later dan die van Nagano begin februari, want de staatssecreta ris van Sport wil eerst weten of ze niet terugkeert in het nieuwe kabinet. „Het lidmaatschap van het IOC is iets prachtigs,maar ik ga er niet voortijdig voor aftre den. Keer ik terug in het nieuwe kabinet, dan blijf ik hier in Ne derland de sport dienen. Als staatssecretaris kan ik geen ne venfuncties hebben. In combi natie met het Kamerlidmaat schap is het eventueel wel moge lijk." Door Peter Ouwerkerk Rotterdam De beker moet ken nelijk worden geleegd tot de bo dem. De vrije val van Feyenoord duurt onverminderd voort: tegen Fortuna S werd gisteravond in een kille, verbouwereerde Kuip de vierde nederlaag op rij gele den: 1-3. De derde achtereenvol gende in de competitie, de eerste dit seizoen in eigen huis. En als Fortunees Ronald Hamming zijn vizier scherper had afgesteld, wa ren de cijfers nog dramatischer geweest voorde ontHaande thuis club. Want als eén ding duidelijk werd: ook het ontslag van Arie Haan heeft Feyenoord niet op het goede spoor gekregen. Integendeel: Feyenoord was nog even zielloos en armetierig als in de laatste wedstrijden onder de dinsdag weggestuurde Groninger trainer- coach. Het dartele Fortuna daarentegen is onder een nieuwe hoofdcoach wel weer aan de praat geraakt. Sinds Pim Verbeek is gepromo veerd tot technisch-directeur, en Bert van Marwijk als trainer aan het bewind is, pakken de midden limburgers uit met onbevangen voetbal, dat zowaar nog punten oplevert ook. Veertien uit acht, is de positieve balans van Van Mar wijk; een rustgevend gevoel voor een reguliere middenmoter, die vorige competitie ook al als tiende afsloot, Fortuna startte niettemin gehan dicapt. Door schorsingen ontbra ken Lee, Roest en Jeffrey, terwijl ook Kool door buikloop in de voor bereiding moest afhaken. Het deerde de Limburgers weinig. Na dat Cruz in de openingsfase een kans had gemist, 2ette Fortuna Feyenoord meteen vast en na rust (0-0) bleken ze veel slagvaardiger dan hun zoveel hoger ingeschatte tegenstander. Feyenoords interim-coach Geert Meijer had weinig gesleuteld aan het door Haan bijeengekochte elf tal. Zonder Sanchez, Fraser (bei den geblesseerd), Connolly (Ier land) en Van Gobbel (geschorst) bleven Meijer ook weinig andere mogelijkheden over dan de elf met wie hij startte. Dat beteken de: Komejev hangend op rechts en Vos dito op links. En Kees 'multifunctioneel' van Wonderen draaide weer eens op voor een an dere plaats op het middenveld. Zoals Giovanni van Bronckhorst (midden) bij verdediger Hofland, zo zat heel Feyenoord klem inde omarming van Fortuna uit Sittard. Links Jiirgen Dircks. Foto ceesKufper/RottemamsDagblad Maar het werd voor Feyenoord 'een verdrietige avond', zoals se nior-manager Fred Blankemeijer het verwoordde. Ook al omdat niemand bij Feyenoord de lijnen kon uitzetten, de twee potentiële internationals Van Gastel en Van Bronckhorst geen moment zelf vertrouwen in hun acties legden, en er geen enkele 'aanjager' was met een oog voor het vervolg. Onmacht Was Feyenoord in de eerste helft niet één keer echt gevaarlijk voor het doel van Arno van Zwam op gedoken, ook na de hervatting tobde Feyenoord maar wat aan. Waarbij het de bijna onvermijde lijke wet van Murphy over zich af riep. Acties smoorden in onmacht, menige bal viel precies verkeerd, overtredingen werden 'andersom' geïnterpreteerd door scheidsrech ter Van Egmond. Feyenoord was rijp voor een zo veelste domper. Vooral ook omdat het verdedigend vele steken liet vallen; Picun zijn defensie niet kon organiseren, Boateng en Grai'f een gevaar waren voor zich zelf. Toen Patrick Paauwe in de 14e minuut een enorm misver stand, met Van Wonderen als aan gever, behendig afstrafte, wist het 20.000-koppig sterke Legioen niet meer waar het zijn frustraties op moest richten. De spreekkoren golfden van de tribunes. Het hoofd van Van Eg- mond werd geëist. De leidsman werd dusdanig beledigd, dat hij alle reden had het duel stil te leg gen, maar hij deed het niet. Net zomin als Hamming de kansen benutte om Fortuna verder te la ten uitlopen naar 0-2 en 0-3. Maar toen dezelfde Hamming Feyen oords Poolse goalie Dudek in een flits te ver voor zijn doel zag staan, en de bal vanaf dertig meter over hem heenlobde, was het wél 0-2. Heilig vuur Plotseling leek het heilige vuur alsnog in Feyenoord te varen. Het was niet langer zielloos, er werd op de bal gejaagd, en op resultaat. Maar het geheel bleef even arme tierig als in de eerste vijf kwartier van het povere duel. Tien minuten voor tijd joeg Paul Bosvelt alsnog enige hoop in de Rotterdamse harten, door een bal in de rebound in het drukbevolkte Fortuna-doel te plaatsen. Maar nog geen vijf minuten later was het debacle onvermijdelijk: op nieuw Ronald Hamming - sterk op dreef de laatst weken - met een behendig 'stiftje': 1-3. Twee jaar geleden nam Geert Meijer de honneurs van Willem van Hanegem over. De 'eeuwige assistent' vierde toen zijn eerste interim-wedstrijd met een 4-1 ze ge op FC Groningen. Zover kwam het gisteravond bij lange na niet. Feyenoord zit vast, 2akt steeds verder weg en lijkt niet meer uit het moeras te krijgen. De bezieling ontbreekt, de frus tratie op de tribunes neemt gro teske vormen aan. De slooptroe- pen van de meest militante sup porters rukken op. En de winter stop begint pas op 21 december... GRAPHIC NEWS Londen Voor de Canadese For- mule-I-coureur Jacques Ville- neuve is de botsing van afgelo pen zondag met Michael Schu macher allerminst vergeten en vergeven. De wereldkampioen acht de Duitser schuldig aan de botsing tijdens de Grote Prijs van Europa op het circuit van Je rez. In een bocht sneed Schumacher Villeneuve af, terwijl deze hem inhaalde. Na een lichte aanra king belandde de Duitser in de grindbak. De boosdoener liet dinsdag weten het incident te hebben uitgesproken met Ville neuve. „Hetwas een ongeluk. Ik had nooit verwacht dat hij op dat gedeelte van het circuit zou in halen." Volgens Villeneuve is er echter helemaal niets uitgesproken. „We hebben wel gepraat, maar niet over de botsing. Die had! overigens nooit mogen gebeuk ren. Ik zou zoiets nooit hebben^ uitgehaald. Verrast was ik niet? want hij heeft zoiets in 1994 ook al met Damon Hill geflikt." Villeneuve rijdt volgend seizoen' overigens met teamgenoot',' Heinz-Harald Frentzen in een rode bolide. Het blauw van de Rothmans-Wihiams renstal wordt het rood van Winfield-Wil- liams. Rothmans deed de titel- sponsoring over, maar blijft aan de stal verbonden. Sigarettenfabrikanten mogen tijdens autoraces in het geboor teland van Villeneuve, Canada, reclame voor hun produkt blij ven maken. De organisatoren van de Formule 1-race in Montreal hadden gedreigd öe race van volgend jaar anders af te gelasten., Feyenoord-Fortuna Sittard 1-3 (0-0). 60. Paauwe (assistHamxnmg) 0-1,80. Hamming 0-2,81. Bosvelt 1-2,87. Hamming 1-3 (ass. Zegrean). Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Van Wonderen (Feyenoord), Paauwe (Fortuna), Feyenoord: Dudek; Boateng, Pïcun, Graff; Komejev, Bosvelt, Van Gastel, Van Won deren, Van Bronckhorst; Cruz, Vos, Fortuna Sittard: Van Zwam; Zegrean, Dirckx, Hofland, Hermans; Burke (90. Das sen), Van Bommel, Paauwe, Lanekohr; Sun ons, Hamming. NEC-De Graafschap 0-4 (0-0). 74. Redeker 0-1 (ass. Puchs), 78. Fuchs Ö-2 (ass. Van der Haar), 80. Rzasa 0-3 (ass. Fiscaal), 90, Godee 0-4 (ass. Viscaal). Scheidsrechter: Van Dijk. Toesch ouwers; 4000. Gele kaart: Verhoeven, Sainovski, Pothuizen (NEC), Puchs (De Graafschap). NEC: Roorda; Verhoeven, Pothuizen, Koning, Maes; Sainovski, Schultz, Janssen; £3- lennan (71. Hesp), Van Eijkeren, Poutilo. De Graafschap: Olyslager, Wiinis, Hendnks, Redeker, Lindenbergh; Nok, Fuchs, Godee, Viscaal; Van der Haar, Rzasa- Stand Ajax.- .11 PSV. 12 Heerenveen 12 Vitesse- 11 Feyenoord 12 FCTwente 11 RodaJC. 11 De Graafschap 13 Sparta 12 FCGroningen... .12 Fortuna S 12 NEC 13 NAC J0 Willem 11 11 RKC J2 FCCtrcJ-.L 11 Volendam U MW -11 8 4 0 7 3 2 6 3 2 6 2 4 5 4 2 5 2 4 4 4 5 3 6 3 3 5 4 4 2 6 4 1 8 3 3 4 3 3 5 2 4 6 2 2 7 I 3 7 1 1 9 33 42- 3 28 39-12 24 20-12 21 26-18 20 19-16 19 16-10 17 18-16 16 18-12 15 24-20 14 17,19 14 16-20 13 13-29 12 12-11 12 17-20 10 14-23 8 18-32 6 7-33 4 8-32 Hé Theo, - Vanachter het vensterglas ben ik ervoor een deel getuige" van geweest. Ikzal maar met zeggen in welke business- j unit ik gisteravond de glazen vulde, maar het leek Wal! Street wel op maandagavond. Perplex, verbijsterd, sprake- - loos, uitgeteld, volkomen groggy. Dinsdag hadden er nog een paar lollig willen doen, en in het voorbijgaan gefluis- terd: 'Aandelen Haan? Verkopen...!' Maar als Feyenoord een beursnotenng had gehad, dan waren er nu honderden speculanten tegelijk bankroet. Wat een drama. In de erg- ■- ste betekenis van het woord. t 'Voetbal, verziek het met', stond er op de spandoeken, die Feyenoord en Fortuna het veld opdroegen. Maar als het dan 0-1 wordt, en de nederiaag almaar onvermijdelijker, waar moetje dan als supporter met je sores heen? l Je nchtte je op Haan; maar die is weg. Je weet dat Geert 'Hekking' Meijer geen partij is. Je ziet dat Cruz absoluut kan voetballen, maardathij kansen morst als water. Je fluit Boateng tot de orde als hij dreigt de bal wéér op Dudek 1 terug te spelen, ie merkt dat Komejev in een Dam-rol op rechts noggeen halve De Caivalho is. Je njmt iets kwalijks op Jonen. Je beleeft het opnieuw, dat ook de scheids nog f wat zout inde wonden wil strooien. Dus schreeuw je de frustrate maarweer eens je strot uit, met behulp van boerenjongens en kankerlijers. Enjewenst y Van Egmond een plaats, naast Picomse Hoe diep M je to 1 je machteloze woede zakken. De scheids reageert met vijf vnje tappen op nj tégen, en hij blijkt nog dover dan blind: hij negeert de gedesonnènteerde tribunes. je wilt als supporter de absolute wraak. Maar op wie, en waar, en hoe, en wanneer? Je bent volkomen de weg kwijt. Zoals iedere Feycr.oorderop hetveld.Theo^hoe lang moet <j ditnogduren? - Doei, Nel van de Keetèring^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5