In Amsterdam gaat een miljoen de mist in Bal na w Snelste seizoentijd blijft overeind, Densamo's Rotterdamse record ook Kuip bijna uitverkocht voor kraker tegen Manchester United Van Vlaanderen boos op Nijboer en de bond mémmmgmjkehorno- Appie TTT! -.crpfüf j>6|csj,rf Door Loet van ScheHebeek Amsterdam Met het optrekken van de mist verdween in de marathon van Amsterdam het zicht op de bonus van 1 mil joen. In de natte novembemevel bleef de snelste tijd van het jaar lang binnen bereik van drie kleumende Kenyanen. Maar bij het passeren van de Munt, met een waterig zonnetje in de nek en het Olympisch Stadion op komst, kon de sponsorende verzekeraar opgelucht ademhalen. De kou eiste z'n tol, de jackpot hoefde niet te worden uitbetaald. Winnaar Sammy Ko- rir (2.08.24) kwam één en een kwart minuut te kort en kon zich in de monumentale bouwval slechts warmen aan de gloed van een imitatie-Olympisch vuur. De vreugde bij de verantwoorde lijken was groot. Jos Hermens en Rob Pauel van het organiserende Global Sports vielen elkaar aan de finish breed lachend in de armen. „Van 2.07 hebben we gedroomd, ook onderweg nog even," straalde Hermens. „Met 2.08 waren we al happy geweest, maar met 2.08 ho ren we er nu helemaal bij." Pauel: „Die hoofdprijs van een miljoen toont aan waar onze ambities lig gen. Amsterdam wil een grote in ternationale marathon worden. Deze tijd is een flinke stap voor- Na zeventien jaar verdween ein delijk de naam van Gerard Nij- boer uit de boeken als snelste win naar ooit. Zijn 2.09.01 uit 1980 kan moeilijk als parcoursrecord gel den, want de route verandert in de hoofdstad zo ongeveer elk jaar. De bondscoach zei gisteren dat de onttroning hem niet echt aan het hart gaat „Alleen was ik het re cord kever aan een Nederlander Maar dat zat er geen moment in. Bert van Vlaanderen, met 2.13.45 (Turijn, 11 mei) nog altijd de snel ste Nederlandse marathonman van dit seizoen, verdween al na een goed kwartier gedesillusio neerd uit de koers. De heupbles sure die hem tot voor enkele we ken aan de loopband kluisterde, speelde bij de eerste oneffenheid in het parcours pijnlijk op. Veertiger Aart Stigter, pas don derdag verzekerd van een startbe wijs, was nu de eerste landgenoot die op de historische grond aan Nijboer voorbijkwam, maar toen waren er al ruim 2 uur en 21 minu ten verstreken. Hij werd er twaalf de mee. Zelfs cabaretier Dolf Jan sen deed nog mee voor een plaats in de Nederlandse top-3. Met zijn 2.37 en nog wat was hij in elk ge val wel de snelste Amsterdammer en bleef hy de winnares by de vrouwende Ethiopische Elfenesh Alemu (2.37.37), net vóór. Acht Kenyanen Het verhaal van de Amsterdam Marathon 1997 was het verhaal van de tien, of beter, acht kleine negertjes. De kopgroep, die zich al in de eerste vijf kilometer af scheidde van de rest, bestond uit sluitend uit Kenyanen: vier 'ha zen' en vier aspirant-miljonairs. De Mexicaan Andres Espinosa, vanwege zijn persoonlijk record van 2.07.19 getooid met net start nummer 1, deed wijselijk geen moeite bij de Afrikaanse clan aan te klampen. ,Jk wist dat zy dit tempo onmogelijk vol konden houden bij deze temperatuur, Daarom besloot ik m'n eigen race te lopen." Die tactiek zou zich later lonen. "Waar Espinosa (winnaar van New York 1993 en tweede in Boston, een jaar later) vrijwel geen verval kende en na het beruchte 35 kin punt aan zijn opmars begon, daar verzwakten de Kenyanen zien derogen. Paul Yego en Charles Tangus waren de laatsten die hun Fila-ploegmaat Sammy Korir konden volgen, Maar toen de nummer drie van Rotterdam dit jaar (in 2.08.02) op het Rokin vol gas gaf, gooide eerst Tangus en even later ook Yego de handdoek. Op dat moment was al duidelijk dat niet alleen het wereldrecord van Rotterdam (2.06.50, Belayneh Densamo), maar ook de te klop pen tijd van dit jaar, van de Ma rokkaan Khalid Rhannouchi (2.07.10, Chicago/19 oktober), on aangetast zou blijven. Op de an tieke tribune van het Olympisch De Kenyaanse kopgroep draaft door Amsterdam. Van linksaf: Kenboi (33), Mereng (48), de latere winnaar Sammy Korir (3), Kiprona (32), Yego (7), Tangus (5). Foto Marcel Antonlsse/ANP Stadion vormde zich al ver voor de binnenkomst van Sammy Ko rir een bevrijdend glimlachje rond de lippen van Joop Franken en Mario Kadiks, respectievelijk voorzitter en directeur van de concurrerende Rotterdam Mara thon. 'Amsterdam' moet het doen met een lopersbudget dat half zo groot is als de 1,2 miljoen, waarover Jos Hermens in Rotterdam kan be schikken. Met de superpremie van een miljoen hoopte Hermens desondanks atleten van naam en faam naar de hoofdstad te lokken. Dat lukte slechts ten dele; tegen de aantrekkingskracht van het prestigieuze New York viel niet op te boksen. Alleen de 'Filatelisten' van de be faamde Italiaan Gabriele Rosa waagden een gokje. Deze trainer/ arts begeleidde afgelopen zomer Paul Tergat naar zijn fabuleuze wereldrecord op de 10.000 meter en is ook de man achter het succes van Joseph Chebet, de Kenyaan die gisteren tweede werd in New York en vorig jaar regen en wind trotseerde om als eerste te fi nishen in de Amsterdam Arena. Afspraken Sammy Korir, Charles Tangus en Paul Yego waren gisteren met William Koech de 'beschermde renners', vier anderen (Kipkemoi, Kiprono, Kemboi en Mereng) ver leenden hand- en spandiensten en zijn een andere keer aan de beurt om de eerste viool te spelen. De acht traden op als team en had den ook de daarbij behorende af spraken gemaakt over - bijvoor beeld - het aantal kilometers dat ieder van hen zou 'hazen' en over de verdeling van het prijzengeld. Zou één van hen de jackpot heb ben gewonnen, dan zou hij niet de henen hebben genomen met dat miljoen, maar het eerlijk hebben gedeeld met zijn kameraden. Die profiteren nu ook van de, pakweg, 80,90,000 dollar, die Korir volgens Jos Hermens aan zijn zege in Am sterdam (de derde in zijn loop baan, na Florence en Cancun in '96) overhoudt. Yego en Tangus, resp. vierde en vijfde in de uitslag, storten hun verdiensten netzo- goed in die pot. De hele top-3 klaagde op de pers conferentie na afloop - met hand schoenen aan - over de tempera tuur, die de zes graden Celsius niette boven ging. „Zeker zes gra den te koud," vond ook Gerard Nijboer die in 1980 tijdens zijn re cordrace ideale omstandigheden trof (13 graden, windstil), „Het probleem is," wist Jos Her mens, „dat je met die kou geen dorst hebt. Maar je moet wél blij ven drinken. Immers, de warmte toevoer heeft extra energie ge kost, energie die je te kort komt als je niet voldoende vocht tot je neemt" Kamel Ziani leek zich die les nog het best ter harte te hebben geno men. Hit het niets ('de derde groep', verbaasde ook Hermens zich) rukte de 24-jarige, sinds zijn derde in San Sebastian wonende Marokkaan op naar de tweede plaats in 2.10.18, vier tellen vóór Espinosa. Binnenkort verwerft Zaini de Spaanse nationaliteit, nu al kan hij van regeringswege re kenen op een aanmoedigingspre mie van 30.000 dollar. Voor hem is 'Amsterdam' daarom nu al een wereldmarathon. Marathon Amsterdam Mannen: 1 Konr (Ken) 2.0? 24, 2 Ziani (Mar) 21018,3. Espinosa (Mex) 2.10122,4. Yego (Ken) 2.10.59,5. Tangus (Ken) 21137, 6. Serrano (Spa) 2.12.01, 7 Kodama (Jap) 2.13 55,8.Adan(Spa)215.06,9 Panin(R'JS) 217.18,10. El-Madi (Fra) 21741.11. Tafa (Eth) 2 2006,12. Stigter (Ned) 2.21.06,13. Osano(Ken)2.23 31,14.Gebremedihm(Ëth) 2 23.34,15 Vaclav (Slw}2,23.40,20. Van Duy- venvoorde 2.29.26,21. Bamhoom 2 30 36. Vrouwen: 1. Alemu (Eth) 2.37.37,2 Colomb- Janin(Fra)2 38.57,3.Munoz (Spa)2.40 01,4. Gront (Pol) 2.4 3 4 8.5. Hijman (Ned) 2.46.54 Amsterdam Bert van Vlaan deren zag gisteren opnieuw een marathon de mist in gaan. Na zeven kilometer moest hij opgeven, toen de pijn door zijn al eerder gekwetste heup schoot. Het begint op een treu rige reeks te lijken, maar denk niet dat hij de buik vol heeft van de marathon. Flegmatiek als hy is, werd de nieuwe teleurstelling geaccep teerd. Hij sprak: „Natuurlijk is dit niet leuk," En zijn gezicht zei: 'Wat doe je er verder aan'. Toch was hij gisteren boos. Op de KNAU, op bondscoördina- tor Gerard Nijboer. Dat hij de verwijdering uit de nationale selectie uit de krant had moe ten vernemen, dót stak hem. Nijboer, die juist een betere communicatie tussen, bond en atleten voorstaat, kon niet an ders dan het boetekleed aan trekken. „Een fout van my Ja, De heb in de afgelopen week twee keer het antwoordappa raat ingesproken, met het ver zoek terug te bellen." Toen daarop niet werd gereageerd dacht Nijboer dat Van Vlaan deren wel een briefje van de KNAU zou krijgen. Maar dat bleek dus niet zo. Die brief had Nijboer namelijk zelf moeten schrijven. Het KNAU-besluit zelf zal Van Vlaanderen 'worst' zijn. „Ik heb mijn eigen arts en eigen trainer en ga toch wel mijn ei gen weg. De financiële onder steuning vanuit de nationale selectie is een leuk extraatje, meer niet," Met die trainer (Jon Weller- dieck) en arts (Peter Vergou wen) gaat Van Vlaanderen bin nenkort wel in overleg. Aller eerst om de heupblessure te Ia- ten genezen. Maar er is meer. Bloedonderzoeken tonen aan „dat ik meer afbreek dan op bouw." Overtraind? „Nee, maar het is duidelijk dat er iets moet veranderen in deaan pak." 1 Moet kunnen „Dehumorvan VanderZeevalt goed. Hij is ook helemaal geen f bluffer met eert grote bek- Hij is juist een heel rustige man, die 5 alleen opdebankeengraadjeof x 280 verandert. Maar hij zal s nooit geWce dingen roepen. Mis- l schien is Van der Zee zelfs wél te bescheiden 'en zou hij zich eens t wat meer moeten profileren. - Spart aan Gérard de Nooïjerin .VI i „EndanvmernatuurlijkFeye- noord, waarmee ik ook heb ge- praat. Maar dat liep stuk op het salaris en dan houdt het op. Feyenoord dacht: die twee halen we eventjes binnenmaar zo t toerJcthetnatu.'urlijkniet.IIcben. t tenslotte geen achttien meer. Nogmaals Gérard de Nooijer „De relatie met Aalbers is goed. MetTenCatehelaasniet.Endat k is niet plezierig werken, niet voor hm en niet voor mij" Vitesse-manager I^o Beenh akker in VI „Ook ik laat natuurlijk scheten en kan boeren! Alleen schijn ik redelijk uit mijn woorden te ko men. Ik hoef niet zo snel naar krachttermen te grijpen." Valesca vanRees, vrouwelijke voetbalcoach van Antibarhari in Ster van Kralingen Jk heb zien aankomen dat Igor problemen zou krijgen met Haan. Nee, ik heb hem niet ge- tDaarscfcuiod Igor ts oud enslim genoeg omzijn eigen beslissin gen te nemen. Als ik op hem in tras gaan praten, had het net geleken alsof ik er alleen maar op uit was om hem bij Heeren veen te houden" Heerenveen-traiucr Foppe de Haan over Komejevin Vrij Ne derland ,/Üsjewekelijksgeconfnmteerd wordt met spreekkoren word je daar niet vrolijk van en je gaat "er zeker niet beter van spelen. Maar het is wel je broodunn- ning, dus houd je wijselijk je mond. Dat is naar mijn mening -tfe-efttgereden-dai-eritt de ooet- seksualitp.it bekend is." - Ajax-aanvoerder Danny Blind in Gay News Het legioen van Feyenoord komt nog steeds voor echte ster ren naar de Kuip. Voor de vierde wedstrijd in de Champions Lea gue, het duel tussen Feyenoord en Manchester United, loopt het stadion woensdagavond zo goed als zeker vol. Tot vanmorgen wa ren er al ruim 40.000 kaarten ver kocht. Wie zich vandaag of uiter lijk morgen meldt bij de SENS- kantoren of de loketten van de Kuip, kan nog een kaartje kopen. Woensdag, op de dag van de wed strijd, blijven de kassa's gesloten. In de competitie hollen de toe schouwersaantallen van Feye noord hard achteruit. Gisteren za ten er voor de tweede achtereen volgende keer slechts 20.500 toe schouwers in de Kuip. Feyenoord heeft dit seizoen zo'n 19.500 sei zoenkaarthouders. Dat betekent dus dat er in deze periode weinig mensen spontaan naai Feyenoord gaan kijken. Vorig seizoen lag het gemiddelde in dezelfde periode rond de 27.000 toeschouwers. Jorien van den Herik staat 99 van de 100 keer de pers te woord, als hij wordt gevraagd om voor een microfoon of een camera wat antwoorden te geven. Gisteren had Feyenoordspreses echter een keer geen zin om by RTL sport te verschijnen. Toen de verslagge ver bleef aandringen, zei Van den Herik: „Nee, ik doe het niet! Kom zeg, ik sta niet bij RTL op de loon lijst." Waarna hij er na enig nadenken aan toevoegde: ,3ij Feyenoord trouwens ook niet..." Van den Herik sluit niet uit dat Feyenoord in de toekomst gebruik zal moe ten maken van betaalde bestuurs leden. Maar zelf ziet hij het niet gebeuren dat hij net als Karei Aal- bers van Vitesse een loonstrookje van zijn club zal ontvangen. „Het kost steeds meer tijd om een grote club te besturen. Eigenlijk heb je er een volledige weektaak aan. Ie dere dub gaat met professionele krachten werken. Er zijn maar een paar mensen zoals Arie van Os en ik die het anders doen," Die Van Os staat, volgens Quo te, overigens nog een paar treden hoger op de lijst van Nederlands rijkste zakenmensen dan Van den Herik. Exeelsior-trainer Adrie Koster: „Het samenwerkingsverband met Feyenoord werpt zijn vruchten al af. Nu leveren we weer iemand af aan de Kuip, alis-ïe wel een beetje oud.." Koster doelde uiteraard op John Metgod, die tijdelijk de as sistent wordt van Geert Meijer bij Feyenoord. De oud-international zat zaterdagavond op de tribune en werd door iedereen gefelici teerd. Een zwartkijker, een paar meter verderop: „Feliciteren, waarmee? Dat-ie naar Feyenoord Door het tijdelijke vertrek van Metgod naar zijn oude club is Ma rio Been gepromoveerd tot rech terhand van Adrie Koster. 'Mario- dona' kon afgelopen weekeinde zijn bed laten staan op Woude- steln. Zijn programma was name lijk overvol Zaterdagmiddag met de A-jeugd naar Cambuur, waar de Kralingers met 2-0 wonnen. Na de lange busreis arriveerde hij om zeven uur, om meteen bij het eer ste plaats te nemen op de bank. En de middag na de 2-1 nederlaag tegen FC Den Bosch leidde hij de Excelsior-amateurs als coach te gen Steeds Volharden. Dat duel werd wel weer gewonnen door Been Co: 2-0. Mario Been speelde vorige week met oud-Oranje tegen het Kijswijkse Vredenburch, Kort voor de aftrap kwam er een bom melding binnen. Het complex moest enige tijd worden ont ruimd. Simon Kelder, Excelsiors directeur voetbalzaken, tegen Been: „En hoe lang hebben jullie Henk Vos, op forel, afgelopen vrijdag in polsbroek. foioanp moeten wachten?" Been: „Tot die bom afging..." De twee nieuwe tribunes m Kralingen zullen nog een naam krijgen. Het lijkt bijna vanzelf sprekend dat er een naar de le gendarische oud-voorzitter Henk Zon wordt genoemd. Aan het sta dion in zyn geheel heeft Ex celsiors hondstrouwe hoofdspon sor Akai zich verbonden. Misschien dat de andere tribu ne wel wordt vernoemd naar één van de drie internationals, die voor Excelsior én Oranje uitkwa men. Twee van hen, Heimen La gerwaard en Arie Vermeer, waren zaterdag aanwezig op het ver nieuwde Woudestein. De derde, Maarten Grobbe, is overleden. Nog meer feest zaterdag: oud secretaris Aad Libregts vierde z'n 76e verjaardag. Excelsior-FC Den Bosch was vijf minuten oud toen ter reinknecht Hans Volwerk een gat in het veld moest repareren met een schep zand. Waarschijnlijk hadden de vele konijnen op Woudestein hun vernietigende werk weer gedaan. Dennis en Gérard de Nooijer hadden vorige week een akkefiet je met trainer Hans van der Zee. Ze kwamen te laat op de training op Spartanello, „We zijn achterom door de kamer van verzorger Henk Klamer binnengeslopen, zonder dat de trainer ons had ge zien. Maar even later kwam hij naar ons toe en kregen we allebei 25 gulden boete. We verweerden ons dat we toch op tijd waren om gekleed. Maar hij daar had hy niets mee te maken, zei hij. Hij zou ervoor zorgen dat we alleen nog door de voordeur birmen kon den komen. En verdomd, hij heeft de sleutel van de achteringang verstopt Zijn we mooi mee..." Nico Jalink is terug bij Sparta en er is er in ieder geval één die dat echt merkt: de buurvrouw aan de overkant van Spartanello aan de Schulpweg, die op maandag de was pleegt buiten te hangen. Den nis de Nooijer: „Laatst is ze ko men klagen, dat haar was hele maal zwart zag door de uitlaatgas sen van de sportwagen van Nico Jalink. Hij heeft één keer zijn wa gen van de parkeerplaats tot haar huis geduwd, en vervolgens daar zijn auto gestart. Kon ze opnieuw gaan wassen." Marco de Ruiter, Sparta's p.r.- man met een Feyenoord-hart en - dubcard, is vertrokken van het Kasteel, waar hij vorige week maandag een afscheidsreceptie gaf. Eerder die dag moest er een teamfoto worden gemaakt voor het etiket voor de flessen Chateau Spangen, die met Kerstmis aan relaties worden uitgedeeld. Den nis de Nooijer: „Een nieuwe foto, omdat Jalink niet op de eerder ge maakte foto staat. Is niet nodig, heb ik nog gezegd, we nemen ge woon zijn hoofd uit een elftalfoto van Fortuna Sittard van jaren ge leden, want toen had hij al hetzelf de haar als nu." Nico Jalink wordt trouwens flink gedold sinds zijn terugkeer op Spangen. Ook vanwege zyn ietwat uit de tydse kleding. Vol gens sommige spelers wordt hij dan ook gesponsord door Adidas- Oostblok. Zondag zullen bij Sparta-Ajax de kassa's normaal zijn geopend. Eerder gaf de KNVB de Kasteel club hiervoor geen toestemming, maar dit weekeinde kregen de Spangenaren alsnog groen licht. Morgen start de voorverkoop aan het stadion. Sparta rekent op een uitverkocht huls. Gehooid tijdens Sparta's Rood- Wit Mannendiner, uit de mond van trainer Hans van der Zee: „Als we bij de winterstop nog by de eerste tien staan, gaan we voor Europees voetbal" _a, *IE IK NOU steeds mis in het rijtje kandidaat-trai ners voor Feyenoord is Ab Fafié. 'Appie' noemde senior-manager Fred Blankemeijer hem halver wege de jaren tachtig, toen de Nieuw-Beyerlander ook eens moest inspringen nadat Thys Li bregts Feyenoords slangenkuil voor het Griekse Aris Saloniki had verruild. 'Appie' is vrij. Zijn club in Indone sië is opgeheven, dus wat let Jo rien van den Henk om de ooit bij FC Utrecht tot 'Koning Ab' ge kroonde trainer aan te stellen. Hij kent Feyenoord, is oud-speler, heeft ervanng, is voorkomend, weliswaar kleurloos, maar jaagt niemand tegen zich m het harnas. Bovendien kan hij alleraardigst schilderen. In de jaren zeventig konden Ne derlandse clubs nog wel eens hun blik laten vallen op trainers uit het voormalige Oostblok. Maar die hebben het veld moeten ruimen toen de Stichting Arbeids zaken niet alleen spelers, maar ook trainers tegen het licht moest houden, voordat ze hier aan de slag mochten. Ter herinnering: Frantisek Fadr- honc, Stefan Kovacs,Tomislav Ivic, Vaclav Jezek, Vujadm Bos- kov, Anton Malatins2ky, Antoni Brzezanczyk en Mircea Peteseu, En het waren zeker niet allemaal onbenullen, want Wim Jansen loopt nog altijd weg met Vujadin Boskov, Arie Haan copieert nog steeds de tactiek van de Kroaat Tomislav Ivic en by Feyenoord noemer1, sommigen de Tsjech Vaclav Jezek nog immer een be minnelijke persoonlijkheid. De Roemeen Stefan Kovacs (Ajax) kreeg vooral bekendheid als char mante charlatan. Er zyn eigenlijk maar weinig trai ners uit de landen met de verkeer de valuta die zijn mislukt, zoals de Roemeen Mircea Peteseu en An toni Brzezanczyk, die zich 'Herr Antoni' liet noemen, vanwege die onuitsprekelijke achternaam. Feyenoorder Jurgen Kristensen liet in zijn tijd ooit uit balorigheid zyn broek zakken tijdens de trai ning voor de ogen van de Pool, wiens onafscheidelijke pijp van schrik in zijn keelgat schoot en die vervolgens drie dagen lang zijn hoedje achterstevoren droeg. By de toen al eigenwijze Louis van Gaal stond Peteseu (Sparta) op tactisch gebied in hoog aan zien, maar mentaal bleek de Roe meen zo kwetsbaar dat - terwyl hy nog zat na te treuren in de kleedkamer over weer een neder laag - de spelers zich al stonden te laven in de Ridderzaal. Stefan Kovacs teerde bij Ajax nog een paar jaar op het werk van Ri- nus Michels, voordat hy als trai ner definitief de anonimiteit in dook. Tomislav Ivic is nog steeds een meester in het bedenken van een tactiek die het voorkomen en met het maken van doelpunten voorstaat. Een apart geval blijft Vaclav Je zek, die zijn sporen in Tsjechoslo- wakije ruimschoots had verdiend, maar die de weelde van het Wes ten niet aankon. Het grootste ge deelte van het salaris dat hij niet aan Prago Sport hoefde af te dra gen, stopte hij in de eenarmige bandieten in Feyenoords Kuipje. Hy was er niet vandaan te slaan. Jezek was zo blij dat hy in het Westen aan de slag mocht, dat hij zich alle kritiek liet welgevallen. In die mate zelfs dat hij journalist Henk Evenblij (Telegraaf), die weinig vleiend over hem had ge schreven, er slechts op attendeer de dat Tsjechoslowakye niet in Oost- maar in Midden-Europa lag. Bob Maaskant, voormalig mede werker van de inmiddels opgehe ven Stichting Arbeidszaken, was destijds als manager van Go Ahead Eagles woedend op Feye noord, dat hem Jezek voorde neus had weggekaapt. Later zou hij zich namens de Stichting Arbeidszaken eerst ach ter de oren hebben gekrabd, voor dat hij een positief advies zou uit brengen over een arbeidsvergun ning als een club met een trainer van het kaliber Jezek op de prop pen was gekomen. Want dan kan je net zo goed Ab Fafié nemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6