13 Adviseur gemeente Schiedam werkt voor projectontwikkelaar u m s i:i g s nu GroenLinks nodigt zichzelf uit voor volgende coalitie Jacht op wilde duiven aangescherpt in Rotterdams Dagblad XQCl SJCLlCLQJi; 'Hij was wel degelijk onafhankelijk' Verval Qpstandmgskerk tegengaan Politiek wil vaart achter 'woonbieb' Nieuwe plek voor jeugd Oefenen in torpedoloods Prominenten melden zich voor comité van aanbeveling stadsvernieuwing Ui li i] Li iJCJI Jongen vast in trein Bejaarde aangevallen Stomdronken Rotterdammer Politie pakt brute dief Waterweg Dinsdag 4 november 1997 Vlaardingen Een 14-jarige dro merige Vlaardinger kreeg gister middag de schnk van zijn leven. De jongen zat in de trein vanuit Rotterdam en moest er op Gaar dingen-Oost uit. De scholier zat wat te suffen en had te laat in de gaten dat de trein al op station Gaardingen-Oost stond. Snel pro beerde hu nog het voertuig te ver laten maar kwam met zijn hand vast te zitten tussen de schuifdeu ren. Gelukkig stond de jongen nog bmnen. Op Gaardingen-Cen trum kon hu zich uit zijn benarde positie bevrijden. Schiedam Een Schiedamse is gisteravond m de Bellstraat rond half elf aangeval len dooreen gemaskerde man. De man benaderde de vrouw van ach ter en wilde vervolgens haar tas afpakken. De Schiedamse liet zich echter met uit het veld slaan en hield haar tas stevig vast. De rover vluchtte daarop zonder buit. De vrouw bleef ongedeerd. Schiedam Een stomdronken Rotterdammer is gisteravond in de "Villastraat aangehouden en meegenomen naar het bureau. De Rotterdammer bleek een alcohol- promilage van 2 in zijn bloed te hebben. Hij moest zijn rijbewijs inleveren waarna hij naar huis werd gestuurd. Schiedam—Snel handelen van de Schiedamse politie heeft er gister middag voor gezorgd dat een 21- jarige Rotterdamse overvaller di- rect jj&zijh daad'achter de tralies bélStid^L^ man had rond half twaalf een overval gepleegd op eentabakswinkel aan de 's-Grave- landsweg. Hij zette een mede werkster van de zaak een mes op de keel en dwong haar de inhoud van de kassa af te staan. De vrouw deed dat en de Rotterdammer vluchtte de winkel uit. Nog geen vijf minuten later zagen agenten de man lopen. Hij werd direct in de boeien geslagen. De Rotterdammer bleek het mes en de buit nog m zijn zak te hebben. Door Menno Haddeman Schiedam De gemeente Schiedam heeft vorig jaar een adviseur benoemd van wie zij wist dat hij niet onaf hankelijk was. C. Hol, eige naar van een adviesbureau werd aangetrokken om de Grond Exploitatie Maat schappij (GEM) voor de bouw van de woonwijk Sveaparken vorm te geven. In opdracht van de gemeente moest hij onderhandelingen voeren met drie projectontwikke laars. Hoi was naast adviseur echter ook directeur van een bedrijf dat is gelieerd aan één van de ontwikkelaars waarmee hij zaken moest doen. Vong jaar benaderde de gemeen te Schiedam het adviesbureau Hol, Gerrichhauzn en partners in Dordrecht. De gemeente had in middels van de ruim veertig pro jectontwikkelaars die zich voor Sveaparken hadden mgeschre- ven, vuf ontwikkelaars uitgeko zen Er moesten er nog twee afval len. Hol werd gevraagd samen met een ambtenaar de samenwer king in de GEM vorm te geven In de GEM nemen de gemeente Schiedam en de uiteindelijk over gebleven projectontwikkelaars Bemog, Amsteliand en Bokx Bouw deel. Deze vier partijen zijn verantwoordelijk voor de bouw van Sveaparken. Hol en de ambte naar werden op pad gestuurd om in de onderhandelingen met de ontwikkelaars voor de gemeente zo gunstig mogelijke voorwaar den te bedingen. Kort nadat Hol in opdracht van de gemeente een zogenoemd plan van aanpak had geschreven - hierin wordt aangegeven hoe de samenwerking tussen de verschil lende GEM-partijen tot stand moet komen - deelde hij de ge meente mee naast eigenaar van het adviesbureau ook directeur van het bedrijf TRS te zyn. De on derneming TOS staat voor 'Thun- mssen, Rutger en SSN* en heeft als doel de belangen van de dne deelnemende projectontwikke laars te behartigen. SSN is met haar nieuwe naam Bokx Bouw echter één van de projectontwik kelaars in de GEM waarmee Hol moest onderhandelen. Het college van burgemeester en wethouders boog zich vervolgens over de mededeling van Hol. Uit eindelijk werd besloten, na alle betrokken partijen te hebben ge ïnformeerd, door te gaan met het De gemeente Schiedam heeft maatregelen genomen om het verval yan de Opstandlngskerk In Nleuwland tegen te gaan. Van het leegstaande gebouw zijn de afgelopen weken onder meer de ruiten ingegooid. Om verdere verpaupering te voorko men wordt het gebroken glas uit de sponningen verwijderd en vervangen door draadglas. Verder wordt een deel van de on derbouw dichtgezet met houten panelen en wordt een poortje dichtgetimmerd. De gemeente is afgelopen vrijdag begonnen met de werkzaamheden. De Opstardingskerk is begin dit jaar door de gemeente gekocht. Het is de bedoeling dat het voor malige gebouw van de Hervormde Gemeente voor sportieve en culturele doeleinden gebruikt gaat worden. Foto Roei Dijkstra bureau van Hol Ondanks dat de adviseur m deze een dubbelrol in nam, had de gemeente voldoende vertrouwen in de kwaliteiten en oprechtheid van de adviseur uit Dordrecht om hem met de drie projectontwikkelaars, waaronder zijn eigen broodheer Bokx Bouw, te laten onderhandelen. Een woordvoerder van de ge meente reageert dat het 'onzin' is te stellen dat Hol een dubbelrol speelde. „De man was wel dege lijk onafhankelijk Hu had ons verzekerd beide functies uit elkaar te kunnen houden, boven dien had hu geen carte blanche om te onderhandelen. Hij had de verplichting datgene waarover hij mocht onderhandelen direct te rug te koppelen met een afvaardi ging van het college. Het bureau van Hol werkte met een beperkt mandaat onder toezicht van het colllege. Bovendien werkte hu sa men meteen ambtenaar." Volgens de woordvoerder is de ge meente goed uit de onderhande lingen met de projectontwikke laars gekomen. „Wij zijn dik te vreden over het uiteindelijke re sultaat van de samenwerkings overeenkomst." Maassluis Met name WD en D66 hebben burgemeester en wet houders van Maassluis gevraagd vaart te zetten achter de bouw van de nieuwe bibliotheek. Het colle ge is al een aantal maanden in on derhandeling met een projectont wikkelaar over de bouw (en vooral de financiën) van een bibliotheek- vestiging die de te kleine in Ko ningshof moet vervangen. Het nieuwe gebouw moet naast het stadhuis komen, gedeelteluk in wat nu nog stadhuistuin is. Het complex moet voor een groot deel gefmancieerd worden door de 24 woningen die bovenop de biblio theek worden gebouwd. Wethouder L D. Wesenhagen zag in de vertraging,nietalleen nade len vertelde ze gisteren tijdens de algemene beschouwingen: „Het voordeel is dat Wij van het be schikbaar gestelde budget langer kunnen profiteren." Wesenha gen, die vertelde dat de bouw ei genlijk al vorig jaar had moeten starten, sprak de hoop uit in de eerstvolgende vergadering verga dering van de commissie onder wijs, cultuur, sport en recreatie met een definitief voorstel te kun nen komen. Zie ook pagina 15 Maassluis Nabij de picknick plaats aan de Albert Sehweitzer- dreef in Maassluis is de afgelo pen week een meuwe Jongeren Opvang Plaats (JOP) geplaatst. Door de toenemende overlast bij de Wethouder Smithal was het volgens de gemeente Maassluis hard nodig een alternatieve plaats voor de JOP te vinden. Omdat het om een grote groep jongeren gaat die naar verwach ting de JOP gebruiken, wordt in plaats van een zogenaamd bus hokje een container neergezet. De nieuwe plek is de enige in de Steendijkpolder die m aanmer king komt Op alle andere moge lijke plaatsen zijn de bezwaren groter. Deze plek is het verst ge legen van de woonbebouwing. De politie verwacht op de nieu we plaats goed toezicht te kun nen houden. Ook de Stichting Stedelijk Jongerenwerk Maas sluis is ervan overtuigd dat deze plek een goed alternatief is en dat jongeren de nieuwe plek uit vrije wil zullen bezoeken. Met het plaatsen van de contai ner aan de Albert Schweitzer- dreef worden de bankjes in de omgeving van de "Wethouder Smithal verwijderd en zal de po litie streng toezicht houden op activiteiten van de jeugd nabij de sportbaL Jongeren die de ko mende tud samenscholen bij de hal, lopen het risico door de poli tie weggestuurd te worden. „Zij hebben immers een nieuwe JOP waar ze naar toe kunnen. Wan neer niet naar ze wordt geluis terd, lopen zij vanaf nu het risico een proces-verbaal te krijgen voor samenscholing," aldus de gemeente. Het gebruik van alco hol op de openbare weg, het ver oorzaken van geluidsoverlast en hinderlijk gedrag zijn al rede nen om in Maassluis een proces- verbaai te krijgen. Hoek van Holland Het staat his torisch vast dat er in de torpedo- loods aan de Berghaven in Hoek van Holland nooit echte torpedo's hebben gelegen. Maar ja, je weet natuurlijk nooit En voor het sce nario van een rampenoefening is dat al helemaal niet van belang, dus ontplofte er gisteravond zo'n projectiel. Juist op het moment dat de loods vol zat met mensen. Want anders heeft zo'n oefening natuurlijk helemaal geen zin voor brandweer, Calamiteitenteam Hoek van Holland, GGD en poli tie. Bevelvoerder Rolf Theunissen van de Hoekse vrijwillige brand weer is de geestelijk vader van de oefening, die erop was gericht om het vernieuwde calamiteitenteam ervaring op te laten doen. „Voor heen was er sprake van gezamen lijk werken, maar dat leidde vaak tot een chaotische toestand," legt Theunissen uit „Nu gaan alle or ganisaties uit van hun eigen ver antwoordelijkheid. De brandweer fungeert als speerpunt, maar als blijkt dat de zaak veilig is, dan kunnen Calamiteitenteam, GGD en EHBO hun eigen werk doen. Op die manier lopen we elkaar minder voor de voeten. De politie heeft uiteraard een taak bij het af zetten van de omgeving en het weg houden vsn mensen die op de plek niets te maken hebben." In het scenario dat maandag avond werd gehanteerd, was spra ke van een groep studenten die archeologisch onderzoek deed in de torpedoloods voordat de ver bouwing tot restaurant gaat plaatsvinden. Daarbij stuitte men echter met een graafmachine toch op een kleme torpedo die explo deerde met rampzalige gevolgen. Doden, zwaar- en lichtgewonden vielen onder de studenten die werden uitgebeeld door een LO- TUS-groep. Zij zorgden zoals ver wacht met veel geschreeuw en ge gil wel voor de nodige paniek, maar de hulpverleners gingen rustig hun gang en stuk voor stuk werden de overlevenden behan deld en afgevoerd. Bij de oefening werden twee brandweerwagens ingezet Ver der waren er drie ambulances be schikbaar, een materiaalwagen en een verbindingswagen, allemaal van de GGD Rotterdam. Ook de politie zette materieel en man kracht in. Tijdens de evaluatie-bespreking in de brandweerkazerne werden de zaken op een rijtje gezet De constatering was dat er weliswaar ook nu weer fouten zijn gemaakt waaruit lenng moet worden ge trokken, maar dat er duidelijk sprake is van een verbetering ten opzi chte van vorige oefeningen. Vlaartfingen Groenlinks in -Gaardingen wil na de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar deelnemen aan de co alitie, Fractievoorzitter B, E. van der Velde zal zijn partij donder dagmiddag tijdens de algemene beschouwingen voor de begro ting 1998 daarvoor beschikbaar stellen. „Groenlinks wil haar politieke opvattingen en idealen uitdra gen en verdedigen in de voorste linie. Groenlinks wenst zich niet meer aan de zijlijn op te houden, maar daadwerkelijk in de voors te linie te functioneren," aldus Van der Vélde. Be tweemans op positiefractie komt tot de conclu sie' dat de coalitie de begroting Volledig heeft dichtgemetseld'. ,$!r wordt wel naar ons geluis terd, maar met onze voorstellen wordt zelden iets gedaan," aldus Van der Velde, die stelt dat 'al leen voor de schijn' rekening wordt gehouden met de opposi tie. En daarom wil GroenLinks aan de andere kant van de collegeta fel plaatsnemen. Verantwoorde lijkheid nemen in de Vlaar- dingse politiek. „Dat is ons uit gangspunt," aldus de fractie voorzitter. PvdA-fractievoorzitterA. Attema reageert terughoudend op de toenaderingen van GroenLinks: „Laten we eerst de verkiezingen maar eens afwachten." Maar Attema laat ook doorsche meren 'zeker niet tegen samen werking met GroenLinks te zijn'. „Ik denk dat ik namens onze he le fractie spreek als ik zeg: hoe linkser, hoe beter." Maar de PvdA is zeker niet van plan om de tijdtwintig jaar terugte draai en en vooraf te streven naar een programcollege, zoals in 1974 met de PPR. Voor de verkiezin gen werd door die twee partijen al een coalitieprogramma ge schreven. „Net ais GmanLinks zijn ook wij bezig met ons verkiezingspro gramma, maar dat wordt niet op elkaar afgestemd," aldus Atte ma. „Pas na de verkiezingen is bekend boe de 35 raadszetels worden verdeeld en dan is zo'n beetje alles bespreekbaar." Zie ook pagina 15: 'Roepende in de woestijn' wil gehoord wor den Schiedam—Een aantal prominen te Schiedammers heeft zich gis teravond beschikbaar gesteld voor het comité van aanbeveling dat dient als ondersteuning bij het offensief van de gemeente Schiedam om geld los te krugen van de staatssecretaris van volks huisvesting voor de stadsvernieu wing in de vooroorlogse wijken. Het comité bestaat onder meer uit de directeuren van de twee wo- mngestichtingen, het Centrum Management, makelaar A. Bode- wes en aannemer Bokx. Ook vier bewonersorganisaties hebben gis teren een aantal initiatieven ge nomen voor de lobby van de ge meente Schiedam. De gemeente Schiedam heeft mi nimaal 240 miljoen gulden nodig om de vooroorlogse gebouwen op te knappen. De helft van dat be drag moet van het rijk komen, vindt de gemeente. Schiedam knjgt nu 9 miljoen gulden per jaar voor de stadsvernieuwing. Dat zou door een nieuwe verdeelsleu tel 2,1 miljoen gulden per jaar worden. Om meer geld te krijgen is de ge meente een kort maar hevig of fensief begonnen, waarvan ook het comité van aanbeveling deel uit maakt. Wethouder A Reijn- hout praat morgen met twee gede puteerden van de provincie Zuid- Holland om het logo van de pro vincie op de Schiedamse pleitno titie te krijgen. De pleitnotitie zou eigenlijk al vorige maand op tafel liggen. Volgens woordvoerder H. Ex- mann is de vertraging geen al te groot probleem, „Het moeilijke van een lobby in Den Haag is om de aandacht vast te houden. Door dat we het nu echt heel kort en in tensief doen, denken wrj de aan dacht goed op Schiedam te hou den." De staatssecretaris neemt in december een beslissing over de verdeling van de stadsvermeu- wmgsgelden. •iUsrtj&Hsfc,. Een mede- Schiedam Verwilderde duiven werker van de zorgen steeds vaker voor overlast, gemeente Stinkende balkons door duiven- Schledam poep en nesten die de afvoer ver heeft op het stoppen zijn de meest gehoorde ABC-complex klachten. De gemeente Schiedam zojuist een heeft inmiddels het aantal vang- nieuwevang- kooien uitgebreid van tien tot kool ge- veertig. En behalve de stadsjager. plaatst. De die zich met al het 'wild' in eerste paar Schiedam bezighoudt, is er een dagen worden ambtenaar voor een halve week de duiven met vrijgemaakt om duiven te van- voer gelokt, gen. waarna de Het zijn in Schiedam vooral het kool wordt centrum en de wijken Nieuwland opengezet en Groenoord die in hoge mate te om de dieren kampen hebben met duivenover- te vangen en last. Dat komt vooral omdat daar vervolgens af voor de duiven het voedsel voor te maken. Foto het oppikken ligt. „In het cen- Gerrtt de Heus/Roei trum de patatbakjes en andere Dijkstra etenswaren die op straat worden gegooid. En m Nieuwland en Groenoord omdat daar etensres ten vaak over de reling van het balkon worden gegooid," weet Karin Jansen, chef van de afde ling natuurontwikkeling bij de gemeente Schiedam. De belangrijkste maatregel tegen de dmvenoverlast is dan ook om er voor te zorgen dat ze niets meer te eten hebben. Doordat de ver wilderde duiven zo gemakkelijk aan voedsel kunnen komen, plan ten ze zich ook veelvuldig voort. Wel tot vijf nesten per jaar. Jan sen benadrukt dat het verwilder de duiven gaat en met om in het wild levende duiven zoals de houtduif of Turkse tortel Die ver wilderde duiven kunnen wel een bedreiging zijn voor andere vo gels, omdat ze vaak allerlei ziek tes onder de leden hebben die ze kunnen overbrengen. Het afvangen van de duiven (dat mag tussen I september en 15 april) gaat volgens de gemeente op een verantwoorde manier. Als de kooi op het dak van een huis, flat of ander gebouw is geplaatst, worden de vogels naar die plek gelokt door het strooien van voer. Na een paar dagen wordt de kooi opengezet en is het de bedoeling dat de duiven in de kooi voedsel en water pakken. Eenmaal in de kooi kunnen ze er niet meer uit Vaak gaan er meerdere duiven m één kooi. Andere vogels die in de kooi terecht komen kunnen ais ze klein genoeg zijn zelf ontsnappen of worden door de controleur aan het einde van de dag bevrijd. Voor de gevangen duiven is er dan geen ontsnappen meer aan. Door het uit elkaar trekken van de nekwervels worden de dieren afgemaakt. Volgens Jansen 'de snelste en meest humane ma nier'; „Ze schijnen er weinig tot niets van te voelen." Van experimenten met hef voeren van de verwilderde duiven met voer waann een anti-conceptie middel was verwerkt, is de ge meente Schiedam teruggekomen. Jansen: .Behalve dat het heel lang duurt voordat je resultaat hebt, zijn er ook allerlei nare be werkingen. Zo zijn er in de tijd dat hiermee werd geëxperimenteerd nogal wat mismaakte vogels gebo ren. Niet alleen duiven, maar ook mussen, vinkjes en merels omdat die ook dat voer aten. Daarom zijn we daarvan afgestapt." De gemeente Schiedam heeft een inventarisatielijst van plekken waar veel sprake is van duiven- overlast. De komende maanden worden daar per tourbeurt vang- kooien geplaatst. „Maar," waar schuwt Jansen, „de mensen moe ten zelf ook wat doen anders is het vangbeleid dweilen met de kraan over." (Klachten over duivenoverlast kunnen worden doorgegeven op telefoonnummer 4154605 of 2465666.) DORPSSTRAAT 3SS2 AS BARBttWtfCHT B TEL OIBO-6-mOO MAANDAG CESlOTtN - VftUOAG

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1