11',; Armoedebeleid Kool onder vuur Rotterdams Oagblai WD: 'Minima hebben het beter dan minima-plus' Baggeraars halen troep uit binnenhavens Prinses Margriet te gast in Schiedams zeemanshuis Moermanlaan wordt Hoogstad Timmermans, Storm en De Zeeuw verdwijnen van toneel Man ernstig gewond bij ongeval 'Sluipweg' tussen Delft en Rotterdam verbeterd Geparkeerde auto in brand Winkeldief gepakt in tram Gebroken neus Maassluizer Steunleden verversen mag Wat is dat dan, een artotheek? jp* TapasbarPerritoCaliente Spaanse keuken catering terras op het water Lange Haven 26,3111 CG Schiedam Telefoon 426 38 98 Rotterdams Dagblad -• Waterweg Donderdag 6 november 199? m Door Jan. Rozendaal Vlaardingen —"De WD heeft vanmiddag forse kritiek geuit op het armoedebeleid van de Vlaardingse wethouder A Kool. Volgens de liberalen toetst de CDA-wethouder zijn armoede beleid op het geld dat hij er voor vrij heeft weten te maken, maar legt hij geen goede verantwoording af over wat cr met dat geld gebeurt. En VVD-fractievoorzitter A de Lange noemde het volgen van de uitgaven juist 'noodzakelijk'. Ook al omdat volgens hem de tijd dat gemeenten bijna als vanzelfspre kend geld overhielden op de be grotingspost bijzondere bijstand omdat daar nauwelijks gebruik van werd gemaakt door de mini ma, inmiddels voorbij is. Een van de speerpunten van het Vlaar dingse armoedebeleid was juist de minima bekend maken met het bestaan van maatregelen als de bijzondere bijstand. De WD eiste daarom vanmiddag van Kool dat hij aangeeft hoeveel de gemeente Vlaardingen nu pre cies uitgeeft en waaraan. Om zo eventuele budgetoverschrijdin gen op tijd te ontdekken. Ook heeft de grootste coalitiepartij twijfels over de resultaten die Kool boekt met zijn armoedebe leid. Daarom wil de WD dat de wethouder de omvang van de groep noemt waarom het gaat en op welke wijze hij die denkt te verkleinen. Hoewel de WD in het onlangs ge presenteerde verkiezingspro gramma ruim aandacht geeft aan armoedebestrijding, denken de li beralen dat Kool zijn doel met z'n armoedebeleid voorby schiet. „Huishoudens met een inkomen net even boven het minimum, be halve AOWers, zijn slechter af dan de huishoudens met een bij standsuitkering. Dat achten vrij onrechtvaardig. De minima-plus maken kosten omdat zij werken. Zij komen daardoor niet in aan merking voor kwijtschelding van gemeentelijke heffingen," aldus de WD, die best wil praten over maatregelen om de minima-plus tegemoet te komen, maar niet voordat Kool de effecten van zijn armoedebeleid heeft aangetoond. Werklozen De algemene beschouwingen van coalitiepartner WD ('zeer onge rust over de wijze waarop wethou- 1 der Kool de armoedebestrijding ter hand neemt') zijn verreweg het meest kritisch over het armoe debeleid. Zelfs de grootste opposi tiepartij SP had vanmiddag daar geen kritiek op. Ook de andere partijen toonden zich over het al gemeen tevreden over de aanpak van de armoede in Vlaardingen door Kool. Wel op een aantal andere terrei nen waarvoor de CDA-wethouder verantwoordelijk is (onder meer werkgelegenheid, kinderopvang, personeelszaken) werd hij door verschillende partijen aan de tand gevoeld. De VVD noemde het 'te leurstellend' dat slechts 548 van de 5000 ingeschreven werklozen in Vlaardingen dit jaar aan de slag is gekomen. Een andere coalitie partner, de PvdA, vindt dat Kool eerst een acceptabele oplossing voor kinderopvang Peuterleut moet hebben voordat hij het ge bouw aan de Oosterstraat ver koopt. De peuters dreigen op straat komen te staan omdat het gebouw wordt verkocht aan een projectontwikkelaar die er wo ning—en van wil maken. D66 en SP maken zich zorgen over het 'onrustbarend gestegen' ziekteverzuim (8,5 procent) onder de Vlaardingse ambtenaren. De SP constateert verder dat het er 'zeer slecht voorstaat met de ge meentelijke organisatie', die on danks de vele reorganisaties 'steeds grotere gaten' vertoont. „De wachttijden bij de sociale dienst zijn nog steeds onverant woord lang. De bereikbaarheid van de gemeente is nog steeds on voldoende," aldus fractievoorzit ter M.X Kappers, die 'niet onder de indruk is vande beterschap die de wethouder elk jaar beloofd'. Ook het feit dat er bij de Dienst Stadsbeheer twintig procent van de banen niet is bezet maakt de SP zich grote zorgen. Zie ook pagina 13: Mager oogst jaar voor Vlaardingse coalitie Onder het water van de binnenhavens van Schiedam ligt een 'rijkdom' aan goederen. Vooral gedumpte fietsen komen deze week bij het baggeren uit het water tevoorschijn. Bij de ge meente Schiedam weten ze nog niet hoe groot de oogst zal zijn, maar vast staat wel dat dit jaar meer vuil uit de binnenha vens Is gehaald dan bij voorgaande baggerbeurten. Het bagge ren, zoals hier op de Lange Haven, neemt nog deze hele week in beslag. Doordat het baggeren van de binnenhavens meer tijd in beslag heeft genomen en dus meer geld heeft gekost, kan een aantal werken dit jaar niet meer worden uitgevoerd. De baggeraars zijn de rest van de week bezig met baggeren in de Korte Haven. Foto Roei Dijkstra Schiedam In een geparkeerde personenauto op de Rotterdamse- dijk ontstond vannacht rond half dne brand De politie zag kans het vuur te blussen. De oorzaak van de brand is nog niet achterhaald. Schiedam Een 37-jarige Rotter dammer en een 53-jarige Schie- damse zijn gistermiddag in dè tram richting Nieuwlandplein aangehouden. Het tweetal had na het plegen van winkeldiefstal bij een drogisterij op het winkelcen trum Hof van Spaland de benen genomen. Een medewerker van de winkel volgde het duo. In de tram werden zij door de politie aangehouden. De Schiedamse werd bij gebrek aan bewijs vrijge laten. De Rotterdammer is in ver zekering gesteld Schiedam Een 15-jarige Maas sluizer liep gisteren op de Merel laan een gebroken neus op, nadat hij door een fietser was geslagen. De jongen probeerde - zonder helm - een brommer uit. De fiet ser sloeg hem blijkbaar zonder enige aanleiding in zijn gezicht. De jongen en zijn vriendje, een 16-jarige Maassluizer, achtervolg den de fietser. Tijdens de achter volging kreeg ook het vriendje een klap van de fietser. Als beschermvrouwe van de Nederlandse Koopvaardij woonde prinses Margriet gis termiddag het vijftigjarig jubi leum van het zeemanshuls aan de Admiraal Trompstraat in Schiedam bij. The Missions to Seamen is een wereldwijd opererende instelling en werd in 1856 in Engeland opgericht door de Anglicaanse kerk. Zeelieden uit alle delen van de wereld die een poosje in Vlaardingen of Schiedam ver blijven, kunnen in het zee manshuis terecht voor een spelletje biljart cf gewoon voor een biertje. Pastoor Mi chael Sparrow en zo'n zestig vrijwilligers runnen het huis. Prinses Margriet toonde veel belangstelling voor het werk van de vrijwilligers. Ze infor meerde niet alleen naar de gang van zaken in het zee manshuis, maar sneed ook de taart aan. Ze kreeg daarbij gezelschap van oud-vrijwilllg- ster Sheila Strathie die speci aal voor de gelegenheid in Schotse kledij verscheen. Foto Roel Dijkstra Maassluis Na één periode raadslid en twee periodes wet houder keert CDA'er L.Timmer mans komend voorjaar niet meer terug in de Maassluise po litiek. Het geplaagde collegelid - hij lag afgelopen tijd vanwege het armoedebeleid ook bij zijn eigen partij onder vuur - heeft zelf aangegeven te willen stop pen. Onduidelijk is nog of de an dere CDA-raadsleden willen doorgaan, Bij oppositiepartij PvdA hebben alle huidige raadsleden aange geven in te zijn voor een nieuwe periode van vier jaar. De sociaal democraten hopen met meer mensen terug te keren en de grootste party van Maassluis te worden. De oppositiebanken waarop men vier jaar heeft geze ten wil men daarbij graag inrui- on voor een zetel in het college vanbenw. Raadsleden L. de Zeeuw en J.C.J. de Boer zijn de vertrek kers bij de WD. De liberalen ho pen, zo grifte men ook tijdens de algemene beschouwingen, dat de raad en ook de eigen frac tie na de verkiezingen in maart meer jongeren en vrouwen telt. D66 moet het vanaf komend voorjaar doen zonder J. Storm Dit vooijaar droeg hij zijn wet houderschap over aan pai tijge noot L van Duijn-Camfferman, Storm koos toen noodgedwon gen voor een meer bescheiden rol in de raad, omdat hij fulltime ging werken voor Afvalverwer king Rijnmond. Daar werd hij hoofd van de afdeling marke ting. De andere vertrekker bij D66 is AG. Bijtenhoom, de man die nog maar een jaar geleden N.R. van Dijk verving. H.G. van Hoeven (RPF) gaat nog een raadsperiode door als lijst trekker voor de combinatie RPF/SGP/GPV. Hij acht het niet onwaarschijnlijk dat zijn chris telijke fractie een tweede zetel krijgt J. van der Kolk (SGP), nu nog steunraadslid,- is de eerste gegadigde voer deze plek. AQV/Unie 55+ is (nog) niet ver tegenwoordigd in de Maassluise gemeenteraad, maar gaat daar in maart wel een gooi naar doen. Lijsttrekker H.F. Mulder, be kend als inspreker tijdens com missievergaderingen, heeft twee partijgenoten bereid ge vonden zich actief voor de oude renpartij te willen inzetten. Bij Groenlinks heeft men een tekort aan vrijwilligers. Deze partij besloot in mei al om niet mee te doen aan de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar. E.V. Broeder zal daarom haar raadszetel opgeven. Een 71-jarige fietser uit Schiedam is gisteren ernstig gewond geraakt bij een aan rijding op de Burgemeester Heusdenslaan In Vlaardin gen. De man reed op het pa rallel gelegen fietspad en ging in de richting van Schie dam. Toen hij de weg wilde oversteken, werd hij aangere den door een 24-Jarige vrachtwagenchauffeur uit Zoetermeer. De chauffeur zag de fletser te laat en on danks hard remmen kon hij het slachtoffer niet meer kon ontwijken. De traumahelfkop- ter rukte na het ongevat uit, maar de Schiedammer kon met een ambulance worden vervoerd naar het ziekenhuis. Hij werd met een ribfractuur, een gebroken enkel en diver se kneuzingen naar het Dijk- zigt Ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De Dokter Moer manlaan in Vlaardingen gaat Hoogstad heten. Dat heeft de ge meenteraad vanmiddag besloten. De naamswijziging van de ring weg op het bedrijvenpark wordt zo snel mogelijk ingevoerd. Wel blijft er tot 1 januari 1999 onder het straatnaambord een bordje hangen met daarop 'voorheen Dokter Moermanlaan'. Wijlen dokter Moerman raakte enkele weken geleden in op spraak nadat de inhoud van een boek dat hij heeft geschreven in Vlaardingen bekend werd. Daarin heeft de Vlaardingse alternatieve kankerarts anti-semitische uit spraken gedaan. De opening van zijn in stand gehouden woning als museum werd op last van de ge meente uitgesteld en na vragen uit de gemeenteraad besloten burgemeester en wethouders ook de naam Dokter Moermanlaan van de plattegrond te schrappen. Alleen wilde men dat doen op een manier die zo min mogelijk over last en onkosten gaf voor de be drijven, die al dreigden de reke ning bij de gem—eente neer te leggen. Dinsdag voerde wethouder H.C.J. Roijers overleg met de onderne mers. Volgens hem is de nu geko zen oplossing er eentje die de be drijven zo ver mogelijk tegemoet komt. Er is voor een snel besluit gekozen omdat binnen enkele da gen een aantal nieuwe bedrijven 2ich daar gaat vestigen en die hebben na de ophef de opdracht bij de drukker voor briefpapier, visitekaartjes en dergelijke stop laten zetten. Er is voor de naam Hoogstad gekozen omdat het be drijvenpark al zo heet en veel be drijven op foldermateriaal die naam al gebruikten in plaats van Dokter Moermanlaan- Er is voor een onderbord met Voorheen Dokter Moermanlaan' gekozen omdat het bestaande drukwerk niet meteen waardeloos is, maar het komende jaar kan worden op- gemaak Bovendien hoeft de ge meen* ,uet van de een op de an- dert uug alle plattegronden te ver nieuwen. Ook de PTT heeft met die dubbele naamgeving geen moeite, aldus Roijers. De meeste fracties hadden waar dering op de wijze waarop 'het probleem' is opgelost M.W. Lens- velt (S—GP/RPF/GFV) had wel wat vraagtekens bij de naam Hoogstad en vroeg zich af of het niet beter Hoogstadlaan of -weg kon worden. „Hoogstad lijkt ook zo veel op Hoogstraat. Dat is voor ambulances en brandweer lastig. Het kan tot misverstanden lei den," waarschuwde Lensvelt, die zich toch schikte in de naam. J. Ranshuijsen (W200Q) had nog wat moeite met het onderboni 'voorheen i »>kter Moermanlaan'. „Om principiële redenen willen we de naam Dokter Moermanlaan niet meer. Dan moet je daarin consequent zijn," aldus Ranshufr sen. L. den Hoedt (D66) meende daaren 'gen juist dat er een posi tieve W' tóng vanuit kan gaan: „Webent 'rukken nogeens dat we heel bewust de naam Dokter Moermanlaan niet meer' willen." Daarop reageerde Ranshuysen weer dat het onderbord dan defi nitief moet blijven hangen. Daarvoor heeft de gemeenteraad nog een jaar de tijd om dat te be slissen. VlaardingenDe kwaliteit van de fundering van de plattelandswe gen in het gebied tussen Delft en Rotterdam wordt momenteel door de Dienst Landelijk Gebied on derzocht. De negen wegvakken met een lengte van in totaal twaalf kilometer is op enkele plaatsen ernstig verzakt. De route wordt door het verkeer vaak als sluipweg gebruikt om de files op de A13 te vermijden. Dit tot grote ergernis van de agrariërs en de vijf gemeenten waar de smalle weggetjes zich doorheen slingeren. De wegen zullen daar om zeker niet worden verbreed zodat het sluipverkeer er dan plankgas kan scheuren. Volgens woordvoerder J. Aamink van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) moet de weg na de nodige verbeteringen weer twintig jaar meegaan. De aanleg van enkele uitwijkplaatsen langs het populai re traject behoort wel tot de moge lijkheden. Grondmy voert de as- faltboringen uit. Gistermorgen was de Woudweg tussen de Bree- weg in Vlaardmgen en de Harre- weg in Schiedam aan de beurt. Op enkele plekken op de Woud weg werd midden op de weg een gat met een doorsnee van vijftien centimeter geboord. Naast het meten van de dikte van het asfalt, werden ook monsters genomen van de aanwezige bouwstoffen die in de grond worden gevonden. Voordat het asfalt in zwang kwam werd zo'n dertig jaar geleden puin of ander materiaal gebruikt als fundering van een weg. Deze zo geheten gebiedsvreemde stoffen zijn op het traject tussen Delft en Rotterdam zelfs tot op een diepte van 22 meter-aangetroffen. Ook de draagkracht van de onder grond, - de grond onder de laag as falt en bouwstoffen - wordt getest Op sommige plekken blijkt dat de asfaitlaag maar liefst negentig centimeter dik is, terwijl die op andere plaatsen maar twee centi meter bedraagt „Die zware wej- gen zijn de afgelopen jaren tel kens opgehoogd met een nieuwe laag asfalt Maar door die dikke laag is de weg moeilijk stabiel te houden," legt Aamink uit De re sultaten van het onderzoek zijn in maart bekend. Dan gaat de Dienst Landelijk Gebied het vervolgtra ject bespreken met de vijf ge meenten. De gemeenten zouden de helft van de kosten voor de ver: betering moeten ophoesten. Vlaardingen Met een nipte meerderheid heeft de gemeente raad van Vlaardingen gisteravond twee steunleden benoemd voor de fractie van Burger Belangen. Na een wat kribbig debat tussen bur gemeester L.W. Stam en fractie voorzitter J, Fial van Burger Be langen viel de stemming als volgt uit: 12 voor, 10 tegen en 11 blanco. Steunleden zijn mensen die tegen een vergoeding namens kleine fracties commissievergaderingen bezoeken, waar ze ook stemrecht hebben OokGroenLinks.W2ÖÖO en SGP/RPF/GFV die twee of drie zetels hebben, maken 'dankbaar' gebruik van steunleden. Burger Belangen wilde de steun leden vervangen. De mensen die werden voorgedragen zijn C. Jan maat en A Brouwer. En dit duo heeft onlangs de fundamenten gelegd voor een nieuwe partij: Stadsbelangen En daarmee, meldde de gemeentesecretaris, wordt niet gehandeld in de geest van het instituut steunraadslid Met andere woorden: het tweetal zou zich vast warm willen lopen voor hun nieuwe partij. Fial be- strydde dat. Schiedam Vraag een willekeu rige voorbijganger in Schiedam waar de artotheek ligt en de kans is zeer groot dat hij zich achter de oren krabt en het antwoord niet weet. De fractieleden van D66 stelden afgelopen zaterdag - tij dens de dag van de artotheek - de proef op de som. Rond de D66-paal die deze keer aan de Groenelaan stond, kregen 170 winkelende inwoners een lijstje met vragen voorgescho teld. Niemand van de onder vraagden wist te melden dat de artotheek aan het Bachplein ligt. Driekwart weet trouwens niet eens wat een artotheek is, laat staan dat ze ooit een voet over de drempel van zo'n gebouw voor kunstuitleen heeft gezet. De bibliotheek geniet veel meer bekendheid onder de geënquê teerden hoewel ruim 55 procent er nooit komt. Van de rest die aangeeft er wel te komen, doet ongeveer zeven procent dit meer dere malen per week en een kwart bezoekt de bibliotheek twee keer per maand. Ruim een derde zegt er maar af en toe eens binnen te lopen. Het gros van de mensen komt alleen in de biblio theek om boeken te ruilen of te rug te brengen. Een enkeling leest er een tijdschrift, komt een CD-rom lenen of moet iets kopië ren. D66 concludeert dat de onder vraagden met een videorecorder in huis meer in een videotheek komen dan in de bibliotheek. En dat is negentig procent Ruim een kwart bezoekt de videotheek - een paar keer per maand en ruim twintig proeent éénmaal per- maand. Veel ondervraagden brachten de fractieleden na afloop vande en-1 quète op de hoogte van hun er- j gemis over in hun ogen veel be- langrijker zaken. Zoals honden poep, parkeren van grote vracht- wagens, de kerk aan de Schaep- mansingel en de overlast van - sommige bewoners van De Pio- - nier door voetballende jeugd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1