12 Rotterdam Vraagtekens bij hulp aan lastige huurders Muntgeld blijft aorlopig nodig bij parkeren Chinezen op bres voor maatschappelijk werkster Juk Chan Masterclass kampt met luxeprobleem HSL: 'Het kostte zweet en tranen, maar bloed zal er niet vloeien' SpiceGirls bij film- première Corporaties: niet onze verantwoordelijkheid; Meijer: leefbaarheid is kerntaak verhuurder - - - clubs zoeken we naar alternatieve mogelijkheden. We hopen daarbij direct definitieve locaties te kun nen vinden. Twee keer moeten verhuizen is natuurlijk onwense lijk." De plannenmakers laten vooral hun ogen vallen op de om geving van Hifiegersberg en Schïebroek. Betaalchaos dreigt door oorlog tussen automatenfabrikanten Gerry Adams komt naar EUR Rotterdams Dagblad Donderdag 6 november 1997 Rotterdam Woningbouwverenigingen lijken niet meer zo Jaappig op het meefinaneieren van project Stoeprand, Pat pro ject probeert overlast gevende huurders weer op het rechte spoor te krijgen'. De corporaties, die een gulden per woning zouden moeten betalen, trekken hun verantwoordelijkheid pj.j de hulpverlening aan probleemhuurders in twijfel. .«De grens ligt in de kwaliteiten van de corporatie," aldus L Broe- ye van STZ Woningbouwcorpora tie (Stichting Tuinstad Zuid) gis teren tijdens een congres over de ze huurdersproblemen. „Hulpver lening is geen taak van de ver huurder. Als de 'mogelijkheden voor de corporatie op zyn, dan ligt (te verantwoordelijkheid bij de hulpverleners. En is er geen plicht tot woningverschaffing. Ook elders zijn vraagtekens gezet bij de noodzaak van dit project. „De deelgemeente Noord heeft het zogenoemde zorgnetwerk al, waarin allerlei hulpverlenende in stanties zijn vertegenwoordigd," vertelde voorzitter T. Eikenbroek van deze deelraad. „Dit netwerk wordt al als preventieve maatre gel ingeschakeld. En het blijkt dat het lokale netwerk vaak wordt in geschakeld in plaats van Stoep rand." Wethouder H. Meijer (volkshuis vesting en stadsvernieuwing) be strijdt het standpunt van de cor poratie. „Ook de leefbaarheid van de wjjk behoort tot de kerntaken van de verhuurder. Het zijn zijn wooncomplexen die daar staan, hij is net zo goed verantwoorde lijk. Zoals ook de gemeente en deelgemeenten zich hiermee moeten bemoeien." Daarin zit het venijn, want'aan de verantwoordelijkheid kleeft uiter aard een geldelijke consequentie. Meijer meent dat de noodzaak en nut van Stoeprand onomstotelijk bewezen moet worden en zo ook andere mogelijkheden, zoals de lokale zorgnetwerken, bekeken moeten worden. „Maar," zegt Meijer, „als je niet zonder dit pro ject kunt, moeten alle deelge meenten meedoen en -financie ren, alsook de corporaties." Het Centrum voor Dienstverle ning, de Stoeprandhulpverlener, zegt dat dit voor sommige geval len het enige redmiddel is: Want Stoeprand gaat op zoek naar de wil van de overlastgevende huur der. De corporatie geeft het op als de huurder niet meer wil, alhoe wel eenlang voortraject aan voor af gegaan is. Uitzetting is dan de volgende stap. Klanten Stoeprand komt net vóór die laat ste stap. Als de begeleiding slaagt, krijgt de huurder een normaal huurcontract Faalt het dan vindt alsnog huisuitzetting plaats. En deze zogenaamde vuilnisbakklan ten vinden via allerlei omwegen alsnog de hulpverlening, maar de problemen zijn dan meestal gro ter geworden. Het eindrapport over Stoeprand wordt nog voor het ebde van het jaar verwacht. Stoeprand startte in 1992 op klein schalig niveau in Kraiingen. Drie jaar later is het project naar de he le stad uitgebreid. Het aantal uitzichtloze probleem gevallen lijkt mee te vallen. Tot oktober dit jaar zijn er 110 aan meldingen gedaan. Alleen de wo ningcorporaties mogen bewoners inschrijven voor dit project; iets dat als een manco wordt aange merkt. Francois Hebei, directeur van Magnum Photos In Parijs, schets zijn gehoor in het Nederlands Foto Instituut de'problemen waarmee de World Press Photo Joop Swart Masterclass dit Jaar te maken «reeg. Foto Niels van der HoeverVRotterdams Dagblad Rotterdam De fotografie-mas- tarclass die de afgelopen dagen is gehouden in het Nederlands Foto Instituut heeft een luxeprobleem opgeleverd. In het instituut aan de Witte de Withstraat in Rotter dam zou een groep ervaren foto grafen en fotoredacteuren twaalf jonge fotografen uit elf verschil lende landen tijdens een intensie ve uitwisseling les geven. „Maar de kwaliteit van de studenten was zo goed, dat af en toe was ondui delijk wie nu eigenlijk leerling was en wie leraar," zo schetste Frangois Hebei, directeur van Magnum Photos in Parijs, het 'probleem'gisteren. Hebei heeft de expositie samen gesteld van het werk datde twaalf fotografen hadden gemaakt rond het thema Vriendschap'. De foto essays van deze voor de World Press Photo Joop Swart Master class geselecteerde fotografen hebben de afgelopen dagen ge diend als werkmateriaal voor de uitwisseling tussen 'masters' en studenten. De voor de masterclass gebruikte foto's,-die nog tot 5 december te den zijn in het Foto Instituut, ma ken duidelijk dat Hebei niet over drijft: het thema heeft de fotogra fen geprikkeld tot mooie reporta ges -grofkorrelig zwart-wit tot opvallend warm in kleur- over de meest uiteenlopende vormen van vriendschap. Dokwerkers in Liverpool, een ka tholieke jongerenontmoeting in Frankrijk, twee vrienden -één deels verlamd- op vakantie in Thailand, verkennerskampen in Italië, 'Cabbagetown' in Atlanta (Georgia), het Kroatische stelVIto en Iva, het leven in het ernstig vervuilde Mexico Stad en dat van twee Zulu-vrouwen - weduwen yan dezelfde man, de terugkeer naar geboortestad XFan, het eroensleven van verstandelijk ge handicapten, een beeld van men sen die contactadvertenties heb ben geplaatst en het gevoel van vriendschap tijdens de begrafenis van prinses Diana. Ip het Nederlands Foto Instituut is vanaf komende zaterdag meer documentaire fotografie te zien. Gastcurator Herman Hoeneveld heeft een expositie samengesteld over actuele, gezichtsbepalende fotografie in zes landelijke Neder landse dagbladen. De tentoonstel ling laat niet alleen het orginele werk zien van twaalf fotografen, maar ook de wijze waarop dat uit eindelijk in hun kranten terecht is gekomen. De officiële opening wordt zaterdag om 16.00 uur ver richt door prof. drs. HA Locke- feer, hoogleraar journalistiek aan de Rijksuniversiteit Groningen (en oud-hoofdredacteur van de Volkskrant). De zaterdag daarop is er in het NET een seminar met als titel 'Fotojournalist: aangebo ren of aangeleerd? Opleiding: noodzaak of onzin?' Door Rutger Kerstiens Rotterdam De ongeveer zestig oudere Chinezen van het woon complex Kafook Mansion (Chi nees voor 'meer geluk hebben') in de Graaf Florisstraat in het Nieu we Westen dreigen met ingang van de komende maand zonder maatschappelijk werkster te zit ten. En dat is volgens Ky Chan, een verontruste dochter van een bejaarde uit het complex, 'een re gelrechte ramp'. De Chinese bewoners steunen - niemand uitgezonderd- volle dig op hun maatschappelijkwerk- ster Juk Chan. De vrouw staat bij Mathenesser Bogerd voor twintig werkuren per week op de loon lijst, maar moet worden wegbe- zuinigd. Dochter Ky is enorm be zorgd over de gevolgen die dat zal hebben voor de bewoners van het voormalige schoolcomplex. „De mensen hebben nauwelijks of he lemaal geen kermis van de Neder landse taal en leven daardoor in een isolement. Chan is voor hen een soort brug van een eiland waarop ze gevangen zitten. Als zij weggaat, heeft dat dramatische gevolgen." De maatschappelijk werkster is het daar volledig mee eens. Ze maakt in het complex weken van dertig uur of meer omdat de hoe veelheid werk daar nu eenmaal om vraagt. Afspraken met de. huisarts, een bezoek aan het zie kenhuis, de GGD of de fysiothera peut, vrijwel al het contact met de niet-Chinese samenleving gaat via Juk. „Ik ben een soort moeder voor zestig ouderen. Die brug functie mag niet verdwijnen, dan vallen ze in een diep gat Heel simpele zaken als het lezen van de post lukt ze al niet. Zo kunnen ze bijvoorbeeld een geadresseer de reclamefolder niet eens onder scheiden van een belastingenve- loppe. Ik neem iedere ochtend al le post met ze door." De moeder van Ky ziet de toe- De Chinese bewoners van het wooncomplex Kafook Mansion zouden ernstig gedupeerd worden wanneer hun maatschappelijk werk- ster Juk Chan zou worden wegbezulnigd. foto Fred Emst/corVos komst niet al te somber in omdat ze er blind op vertrouwt dat haar dochter haar wel komt helpen. Maar daar mag ze niet 2onder meer van uitgaan, vindt Ky. Volgens Juk Chan hebben de be woners al verschillende malen gesmeekt of ze wil blijven. „Deze maand werk ik nog twaalf uur, volgende maand is het afgelopen. Mijn baas plaatst me over. Dat zeg ik telkens maar weer. Ik kan er ook niets aan doen." Niet minder bezorgd is zorgmana ger R. de Groot van de Mathenes ser Bogerd. „Er moet inderdaad snel een oplossing komen. Juk kost ons vijftigduizend gulden per j aar maar daarvoor krijgen we geen geld van de overheid. Met het weghalen van de maatschap pelijk werkster hopen we de ernst van de situatie duidelijk te maken bij de verantwoordelijke instan ties die niet willen bijdragen in de kosten." De Groot zoekt de oorzaak van al le problemen in een denkfout bij het opzetten van Kafook Mansion, „Niemand heeft nagedacht over de zorg en opvang die de mensen dachten te kunnen vinden in het complex Om dat probleem op te vangen hebben wij een maat schappelijk werkster in dienst ge nomen in de wetenschap dat So ciale Zaken dat zou vergoeden. Maar plotseling is SoZaWe erg op de regels gaan ziten, heeft be paald dat dit een grensgeval is en heeft vervolgens onze aanvraag afgewezen." Met een ingelaste vergadering, morgen in het woon complex, wil De Groot het ge strande schip weer vlot trekken. De Mathenesser Bogerd heeft on der meer de gemeente, de deelge meente, de huisbaas en SoZaWe uitgenodigd om tot een overeen komst te komen. De overeen komst moet er een zijn voor drie jaar, zo wil De Groot. Door Gert Onnink Rotterdam De kaait waarop de jongste plannen voor de Hoge snelheidslijn (HSL) staan ingete kend, is nog maar net binnen op het Rotterdamse stadhuis. We zien daarop een dikke lijn, het spoor inclusief tijdelijke werk ruimte, die circa honderd meter breed wordt. Ook prijken op de kaart met het zogeheten ontwerp- tracébesluit gekleurde vlekken. De gedeeltes betreffen de sport velden en de volkstuintjes die voor het spoor moeten wijken. „We proberen die vlekken natuur lijk zo klein mogelijk te houden," zegt ir. G. van Veggel, projectlei der Ruimtelijke Ordening van de gemeentelijke dienst Stedebouw en Volkshuisvesting (dS+V). Hij treedt op als woordvoerder van wethouder J.C. Kombrink, die op dit moment door Europa vliegt om overal steun te vergaren voor de kandidatuur van Rotterdam als Culturele Hoofdstad, Om de schade van de HSL te be perken is de dS+V in nauw over leg met de Nederlandse Spoorwe gen, de ministeries van Verkeer en Waterstaat en VROM, het Ont wikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR) en de dienst Recreatie Rot terdam (dRR), „Voor de sport- Lijstje De pen van Van Veggel gaat lang zaam over de nieuwe HSL-kaart. Het lijstje van sportterreinen die in Rotterdam-Noord door het spoor worden geraakt, is impo sant. Het begint bij het Centraal Station met het tennisveld van de Nederlandse Spoorwegen zelf aan de Diergaardesingel, vervolgens het sportterrein van het Marnix Gymnasium en het veld van vrij etijdsvereniging De Spits. Aan de Daltonlaan zijn dat de ter reinen van de paintballclub en de scouting en de tennis- en voetbal complexen van Unilever en Ned- lloyd. Het veld van voetbalvereni ging Germinal wordt geraakt, maar wellicht kan samen met de buren AVS en Noorderkwartier naar een oplossing worden ge zocht. De grootste klappen krij gen de terreinen van voetbalver eniging Xerxes en hockeyclub Rotterdam. Hun complex wordt door de HSL geheel bedekt. Ook tennisvereniging TOEG en honk- en softbalclub Orioles val len daaronder, bij ragbyvereni- ging Rotterdam is dat nog niet he lemaal zeker. Tot slot moeten aan de Zwarteweg in Schiebroek de terreinen van de scouting, de hon- denvereniging en de invaliden- boogschuttersclub voor de HSL wijken. De spooiplannen hebben ook ge volgen voor de volkstuintjes, wijst Van Veggel op de kaart. Van de complexen van Streven naar Ver betering, Tot Nut en Genoegen, Eigen Hof en Helpt Elkander zul len circa veertig tuintjes weg moe ten voor de HSL. „We gaan proberen deze mensen intern te laten verhuizen, vaak komen er tuintjes leeg. We hopen dat het lukt." De Rotterdamse Volkstuindersbond houdt volgen de week zaterdag 15 november een vergadering waar deze kwes tie aan de orde zal worden gesteld. Wringen De planning van het projectbu reau HSL is 'heel krap', geeft Van Veggel direct toe. „Het wordt wringen, toch ben ik optimistisch gestemd." De bouw van het spoor moet al in 2000 beginnen, zo is de bedoeling. Vanaf het jaar 2005 kunnen de snelle treinen dan van en naar Amsterdam en Parijs gaan rijden, met Rotterdam Cen traal Station als een van de stopplaatsen. De ambtenaar stelt vast dat er te gen de HSL minder verzet is gere zen dan tegen de Betuwelijn, „Dat komt omdat veel grond al eigen dom is van de gemeente Rotter dam, we hebben nu met minder particulieren te maken. Het heeft alles bij elkaar veel zweet en tra nen gekost, maar bloed zal er niet vloeien," vat Van Veggel samen. Op het ontwerp-tracébesluit voor de HSL dat vanaf morgen ter in zage ligt, kunnen belanghebben den nog vier weken lang reage ren. Voor deze mensen worden op dinsdag 2 december hoorzittin gen gehouden in Bleiswijk en in Heerjansdam. De plannen liggen tot en met vrijdag 5 december ter inzage in het stadhuis en andere gemeentehuizen, bij de deelge meenten, bij het kantoor van de dS+V aan het Marconiplein en in de bibliotheken. De HSL-plannen brengen ook met zich dat in Rotterdam zeker drie nieuwe bestemmingsplan nen moeten worden gemaakt. Van Veggel verwacht dat hij voor stellen dient te maken voor Hille- gersberg-Schiebroek, Overschie en Noord. De bestemmingsplan nen voor Feijenoord en IJssel- monde hoeven niet te worden aangepast, omdat in Feijenoord de snelle treinen over het be staande spoor rijden en in IJssel- monde bij de Betuwelijn-plannen al rekening is gehouden met de HSL-voorstellen. Het is de bedoe ling dat het kabinet volgend jaar april het zogenoemde traeébesluit vaststelt. Burgers kunnen daarna tegen dit definitieve aanlegplan nog zes weken in beroep bij de Raad van State. Door Peter de Lange Rotterdam De introductie van elektronisch betalen aan de par keerautomaten in Rotterdam dreigt vertraging op te lopen. Het Parkeerhedrijf Rotterdam (PBR) is ontevreden over de techniek waarmee de 'elektronische kwart jes' worden geïnd De verwerking van deze gegevens kost meer tijd en geld dan PBR-directeur G.C. Schopman had verwacht. Schop, man is 'niet enthousiast' over de aangeboden apparatuur. Het PBR hoopt ondanks deze te genslag dat de eerste betaalauto maten voor chipkaarten nog voor het eind van dit jaar op straat staan, zoals de bedoeling was. Maar volgens de leveranciers van de apparatuur vergt de ontwikke ling van snellere software min stens een half jaar. Verder is het maar de vraag of die apparatuur wel geschikt is voor Rotterdam. 'Volgens Schopman hebben de fa brikanten ten onrechte de indruk gewekt dat het 'afstorten' van het elektronisch geïnde geld een fluitje van een cent is. „Het beeld wat wij opvingen was dat van een monteur die met een soort lees- kaart langs de automaten liep en daarmee de bits en bytes inzamel de, Dat blijkt in de praktijk dus niet zo simpel te kunnen." Verbaasd Taxa Meters Centrale, een van de twee leveranders van de Rotter damse apparatuur, reageert ver baasd op Schopmans bezwaren. Het Amsterdamse bedrijf maakt duidelijk dat het inzamelen van de gegevens met een handcompu ter aan iedere automaat a' - der- Iijk voorlopig het enig bruikbare systeem is. Voor dit 'ophaalsys- teem', dat in Arnhem op beschei den schaal is beproefd, ontving TMC onlangs een goedkeurings certificaat. De tweede mogelijkheid om het elektronische geld te innen, is ie dere automaat uitrusten met een telefoonlijn. Een centrale compu ter kan de data dan on line opvra gen en doorsturen naar de bank. Het besturingsprogramma voor zo'n volledig geautomatiseerde gegevensverwerking moet echter nog worden ontwikkeld. „Het wordt medio volgend jaar voordat dat klaar is," meldt TMC. Bewering Overigens kijkt het Amsterdamse bedrijf op van Schopmans bewe ring dat de handmatige inzame ling tijdrovend zou zijn. Gemid deld heeft de ophaler met zijn handcomputer, waaraan een GSM-telefoon is gekoppeld, per automaat niet meer nodig dan één minuut. „De duur hangt een beet je af van het aantal transacties. De verwerking van achthonderd elektronische betalingen duurt langer dan die van één." Rotterdams tv.-- n leverancier van parkeeraut ...tutten, Neder land Haarlem, reageert al even verwonderd. Een zegsman: „De gemeente Rotterdam wil geen verbinding over vaste telefoonlij nen, omdat daarvoor de hele stad moet worden opengegraven. Blijft over een off-line verbinding. Dat betekent hoe dan ook dat er een man de straat op moet om met een handcomputer alle automaten langs te lopen. Dat kost nu een maaltijd." Nederland Haarlem heeft soortgelijk ophaalsysteem wikkeld als TMC. Het enige v schil is dat er geen mobiele tele foon aan te pas komt. De elektro nisch gestorte kwartjes worden volgens deze methode verzameld Omdat de vijfhonderd Rotter damse parkeerautomaten voor de helft bij TMC zijn gemaakt en voor de andere helft by Nederland Haarlem, is de gemeente Rotter dam wel verplicht de inzame lingssystemen van beide fabri kanten aan te schaffen. Eén me thode aankopen gaat niet, want de apparatuur van de twee fabrikan ten is onderling niet uitwissel baar. „Ie concurrent en wy zijn gezworen vijanden," aldus de zegsman van Nederland Haarlem. Rotterdam moet de gegevens uit de parkeerautomaten straks dus op twee verschillende manieren op een collectie-kaart, die aan het slot van iedere inzamelingsdag wordt geleegd op de centrale com puter. Tijdrovend, maar volgens de fabrikant altijd nog goedkoper dan het systeem van TMC, omdat er geen dure belminuten over een GSM-telefoon nodig zijn. Nederland Haarlem schat dat er circa dertig seconden nodig zijn om een automaat te legen. „Dat lykt met veel, maar als het slecht weer is, heb je er na drie automa ten schoon genoeg van." Ander tijdsaspect is dat het parkeerhe drijf verplicht is de automaten mi nimaal eenmaal per week te le gen. Dat eisen de banken om hun betalingen veiligte stellen. verzamelen, alvorens die te kun nen doorsluizen naar de banken. Is dat niet inefficiënt en vergroot dat niet de kans op fouten? Waar om maakt Rotterdam eigenlijk niet gebruik van één soort par keerautomaten? De directeur van het Parkeer Be drijf Rotterdam legt de schuld van alle ongemakken geheel bij de fabrikanten. „Het is mjj een raadsel waqrum er geen stan daard mningstechnïek wordt ont wikkeld. Zeker als ik daarbij reke ning houd met het feit dat de be taalautomaten in de garages van weer andere leveranciers zijn. Een standaard zou in het belang zijn van de hele branche. Ik ga daar zeker met banken en leve ranciers over in de slag." Dat Rotterdam gebruik maakt van meerdere merken automaten heeft volgens Schopman te ma ken met Europese regelgeving. „Gelet op de omvang van het in vesteringsbedrag moesten wij openbaar aanbesteden. Op basis van prijs-prestatie is bij verschil lende aanbestedingen de op dracht aan twee leveranciers ge gund." Schopman is ondanks alle handi caps overtuigd van het succes van elektronisch betalen. Hij streeft al sinds de oprichting van het par keerhedrijf in 1994 een systeem na waarbij niet contanten aan de automaat wordt betaald. De voor delen zijn evident: de klant hoeft niet te zoeken naar muntgeld en de meters worden niet meer ver nield door dieven en vandalen. Na het mislukken van de Prisma Card (op magneet-basis), zette Schopman zijn kaarten op de chipper en de chipknip, de elek tronische betaalkaarten van res pectievelijk de Postbank en de handelsbanken. De Prisma Card vindt hij nog steeds 'een heel aar dig systeem'. „Maar toen begin '96 de hele chip technologie in een versnelling raakte, zag het ernaar uit dat de elektronische portemonnee snel gemeengoed zou worden in heel Nederland, De Prisma Card had het nadeel dat je er alleen in Rot terdam mee terecht kon. Wij hel toen de strategische keuze gemaakt verder te gaan met de chipknip. Tijd om de kat uit de boom te kijken was er niet, we moesten 120 nieuwe parkeer automaten aanschaffen en de vraag was voor welk betaalsys teem die geschikt gemaakt moes ten worden. Dat werd dus de chip. Ik steun die keuze nog steeds. Ik ben ervan overtuigd dat het slechts een kwestie van tijd is voordat heel Nederland ermee be taalt." Het parkeerbedrijf Arnhem, dat al twee jaar op beperkte schaal expe rimenteert met de chipknip, ge looft onvoorwaardelijk in het suc ces van elektronisch betalen. In de garages gebruikt twaalf pro cent van de parkeerders de chip knip, bij de automaten op straat zo'n acht procent. „Dat is behoorlijk, want nog lang niet iedereen heeft zo'n kaart. Als de klanten van de Postbank straks mee gaan chippen, zitten we al gauw op vijfentwintig pro cent Het is absoluut een groeien de markt" Voorwaarde is dan wel, zo wordt in Arnhem gesteld, dat de inzame ling van elektronisch parkeergeld efficiënt is geregeld. „In ons geval gaat het om een experiment met enkele tientallen automaten, het is geen bezwaar om die te laten le gen door "and met een hand computer een grote stad als Rotterdam met enkele honderden meters ligt dat natuurlijk heel an ders." ^Rotte™i,-^-De,razend popu- rilaira Spicë Girlv-vandaag in. 1 Aboy' voor 'de uitreiking van (te;"MTV,"Awards, "broeken Botterdam op 17 december op- nieuw, voor - de Nederlandse ^prémière-van, hunfüm Spice s'world Ttie. Movie, De film is., een- dag later-in heel .Neder- laiidteziéri." 1 :.Spicewörld' is een komedie 3Moyer ëèn^week uit'het leven 'van Emma," Geri, Victoria,'Mei B. en MeiC. Ook. onder ande ren Roger Moore en* Claire Rushbrook (Secrets en Lies) doen aan deze film over *gfrl power" mee. Rotterdam—Sinn-Femleider Ger ry Adams komt op 19 november naar de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De voorman van de politieke tak van het Ierse Repu blikeinse Leger bezoekt de uni versiteit op uitnodiging van de Economische faculteitsvereni ging. Adams zal een toespraak houden voor Rotterdamse studen ten. Hij geeft dan zijn visie op de rol van Sinn Fein en de internatio nale gemeenschap in het vredes proces in Noord-Ieriand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2