9 Zorgen om ziekteverzuim ambtenaren even geduld met Hoogstraat Bestuur van de B'VSO maakt plaats voor nieuwe garde Rotterdams Dagblad Wethouder: 'Het is alle hens aan dek' Vlaardingen trekt veel geld uit voor aanpak van speeltoestellen PvdA wil parkeerwachten ook snelheid laten meten Kool verbaasd over felle kritiek WD College heeft terecht vergunning geweigerd Schiedammer opgepakt Automobilisten op de bon Dronken over de Holyweg Beenletsel door een obstakel Mislukte inbraak -JÉÉS Mitzi mode nieuwe mode nieuwe ideeën Schiedam-C Kreupeistraat 31 naast A.B.C. parkeergarage. Tel. 427 00 Waterweg Vrijdag 1 november 1997 Schiedam Een 2l-jarige Schiedammer wordt vandaag voorgeleid aan de officier van jus titie. Hij wordt verdacht van het plegen van de overval van 4 okto ber op een snackbar aan de J>. J. Troelstralaan. Hierbij bedreigde hij een mede werker van de zaak met een mes en een vuurwapen. Hij ging er 'met een aanzienlijk geldbedrag vandoor. SchiedamDe politie heeft giste ren op de Lange Nieuwstraat een controle gehouden op het dragen van autogordels. Hierbij gingen 55, automobilisten en voorin zit tende medepassagiers op de bon. De/inzittenden achterin die geen gordel droegen, kregen alleen een waarschuwing. Vlaardingen Een 30-jarige auto mobilist uit Schipluiden reed van morgen dronken over de Holy weg. Bij de blaastest bleek dat hij ^een alcoholpromillage van 0,60 in zijn bloed had. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt Hoek van Holland Een 86-jarige vrouw liep gisteravond beenletsel op. Zij struikelde over een obsta kel op hét trottoir van de Merca- torweg. De obstakels zijn daar neergezet om parkeren op het trottoir tegen te gaan. Hoek van Holland—Inbrekers heb ben vanmorgen vroeg vergeefs- geprobeerd de kluis van een win kel aan de Mercatorweg te ope nen. Zij kwamen binnen door een ruit in te slaan. Twee minuten nadat het alarm af ging, stond de politie alrop- de stoep. De daders bleken toen al gevlucht te zijn. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardin gen maken zich zorgen over het hoge ziekteverzuim on der ambtenaren. Volgens de jongste cijfers ligt dat op 8,5 procent. Daarbij is afwezig heid door zwangerschap niet meegerekend. In antwoord op vragen van diver se politieke partijen zei verant woordelijk wethouder A. Kool gis teravond dat ook het college van b en w van mening is dat 'de cijfers er niet om liegen'. „Behalve dat het sociale problemen oplevert, gaat het de gemeente ook geld kosten als het zo doorgaat," aldus Kool. Inmiddels heeft hij de direc teuren van de diensten opdracht gegeven om de ziekteverzuimcij fers te analyseren. Pas als die ana lyse bekend is, wordt het zinvol om te bekijken welke maatrege len moeten worden genomen om het ziekteverzuim naar beneden te krijgen, aldus de wethouder. Behalve een hoog ziekteverzuim, uitten diverse fractie ook hun zorgen over het vertrek van een groot aantal ambtenaren. Zo is volgens de statistieken twintig procent van de vacatures bij de Dienst Stadsbeheer onbezet. Maar statistieken spreken niet al tijd de waarheid, bleek uit de reac tie van Kool. In de praktijk, legde de wethouder uit, zijn veel van de plekken bezet door uitzendkrach ten of personeel met een tijdelijk contract. Voor dat 'rustige in stroombeleid' is gekozen omdat er het afgelopen jaar veel is gere organiseerd binnen de gemeente Vlaardingen. De Dienst Stadsbe heer bijvoorbeeld is dit jaar ont staan uit de diensten Stadswerk en Milieu. Bovendien zijn er door de invoering van het wijk- en buurtbeheer veel mensen van plek veranderd. „De werkdruk is hoog. Het is alle hens aan dek," bevestigde Kool de onrust in de raad. „Maar dat er met mensen wordt gesold zoals de SP zegt, dat is niet waar. Dat zijn ook niet de signalen die wij van de onderne mingsraden krijgen." Kool ging gisteravond ook in op de uitspraken van W200ö-fractie- voorzitter J. Ranshuijsen dat Vlaardingen met 25 tot 40 procent minder ambtenaren toe kan als de gemeente zich richt op de kernta ken. De wethouder vond dat wel een beetje veel. „Sinds 1993 heb ben we een groot aantal taken af gestoten," aldus Kool, die onder meer het energiebedrijf, woning bedrijf en als laatste het zwembad als voorbeelden noemde. „Momenteel zijn we bezig met stadsreiniging en er zijn best nog wel meer taken die we op termijn zullen afstoten. Maar 25 tot 40 pro cent is aan de hoge kant" De Hoogstraat blijft de Vlaar- dingse politiek zorgen baren. On danks dat mo menteel hard wordt gewerkt aan de bestrating en ook met de op knapbeurt van de gelijknamige par keergarage is be gonnen, gaat het veel partijen niet snel genoeg. Te vens gaan er stemmen op dat langzamerhand de ondernemers zelf ook actie moeten ondernemen en de gemeente niet alles kan doen. Toch is er nog even geduld no dig. Wethouder H. C. J. Roiijers maakte gister avond bekend dat volgende maand de lang verwachte resultaten van het onderzoek naar de toekomstmo gelijkheden van voorheen Viaar- dings belangrijk ste winkelstraat door d$ gemeen teraad kunnen worden bespro ken. Foto Roel Dijkstra Door Danielle Hermans Schiedam De vijf overgebleven bestuursleden van bewonersver eniging Schiedam-Oost zullen zich in januari volgend jaar niet meer verkiesbaar stellen. Ze vin den unaniem dat de leden tijdens de jaarlijkse vergadering maar een nieuw bestuur moeien kie zen, dat zonder verleden een fris se start kan maken. Het zittende bestuur voelde zich tot deze beslissing genoodzaakt toen het plotselinge vertrek van voorzitter Aad de Wolf vorige week bekend werd gemaakt in het Rotterdams Dagblad. Ret be stuur kan niet als eenheid naar buiten treden door verschil in aanpak en inzicht De Wolf stapte op na een conflict binpen het be stuur. Bestuurslid Hans Bal stak hierop een beschuldigende vinger, uit naar medebestuurslid Marina Monté. Het werd haar door Bal en De Wolf zeer kwalijk genomen dat ze zonder hen vooraf te informe ren had plaats genomen in twee commissies. Bal suggereerde dat Monté door zulk gedrag te verto nen het vertrek van de voorzitter op haar geweten had. „Opjuist," zo luidt de verklaring van de ar.dere bestuursleden. „We hebben als bestuur, als geheel dus, niet lekker gewerkt. We hebben eerder gerezen con flicten tussen bestuursleden nooit eerlijk uitgepraat. Onderling werd verschillend gedacht over de manier waarop we als vereni ging actie moesten voeren. Ga je de barricades op of probeer je eerst met de betrokken partijen overleg te voeren en compromis sen te sluiten. Deze discussie kwam elke keer terug." Te laat De vertegenwoordigers van de Schiedamse bewonersvéreniging vinden het heel jammer dat het bestuur door onderling geruzie uiteen is gevallen. „Door al die communicatiestoornissen is het nu spaak gelopen. Als deze crisis niet breed was uitgemeten in de krant, hadden we de boel mis schien kunnen redden. Maar nu is het gewoon te laat. De geloofwaar digheid van het bestuur is aange tast. We zullen totdat er een nieuw bestuur is gekozen alle lopende zaken netjes afronden. Het is treurig dat we ons de laatste maanden meer met bestuurspro- blemen moesten bezighouden dan met de belangen van de be woners in Oost. Da* wil niet zeg gen dat we niets meer voor hen h.bben gedaan." Marina Monté die haar kant van de zaak graag wil toelichten, vindt het zonde van alle energie dat ze haar werk als bestuurslid, - ten minste voor een jaar- aan de kant moet zetten. „Ik heb beide lidmaatschappen (van de klach tencommissie van de WbS en van de IOBS, red.), vorig jaar gemeld bij het toenmalige bestuur. De Wolf en Bal zaten toen niet in het bestuur, maar hadden dit nieuws in de notulen kunnen lezen. Ik zit overigens puur en alleen voor de huurders in de klachtencommis sie. Van belangenverstrengeling is beslist geen sprake. En voor de IOBS ben ik slechts plaatsvervan-. gend lid namens de bewoners," verklaart Monté. Ze noemt de ex-voorzitter een man van de oude stempel die hét liefst meteen de barricade opgaat. Zelf wil ze alle mogelijke acties van bewoners steunen. „Bewo ners kunnen verschillende belan gen hebben. Sommige mensen willen bijvoorbeeld meteen weg uit een sloopgebïed en andere be woners juist niet. Je kunt dan als bewonersvereni ging niet de kant kiezen van één Vepaalde groep. Ik zie meer in het voeren van overlég én een advise rende rol van een bewonersorga nisatie." Vlaardingen De gemeente heeft 450.000 gulden uitgetrokken om de speelplaatsen in Vlaardingen te verbeteren. Dat is nodig om aan de strengere eisen te voldoen die het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport heeft opge legd. In dat zogenoemde Besluit veilig heid attractie- en speeltoestellen staat dat de gemeenten er voor moeten zorgen dat er. 'geen ge vaar' is. Hoewel de gemeente Vlaardingen stelt dat dit altijd al het uitgangs punt is geweest en dat er sinds 1980 twee ongevallen zijn ge beurd op de openbare speelplaat sen ('waarbij schadeclaims zijn af gewezen omdat we aan de toen geldende voorwaarden voldeden') voldoen veel speelplaatsen niet aan de nieuwe eisen. Zo moeten de al meer dan twintig jaar oude klimbogen ('waarmee nooit pro blemen zijn geweest') worden ver vangen. En verder rijn de eisen aan de ondergrond van de speel plaatsen een stuk strenger gewor den. Bijna alle speelplaatsen waar toestellen op verhardingen staan moeten worden aangepast. Tegels of andere harde ondergrond moe ten op de meeste plekken worden vervangen door rubber tegels omdat die een groot schokabsor- berend vermogen hebben. De dikte -en dus absorberende werking- wordt bepaald aa.' de mogelijke valhoogte: hoe hoger het toestel, hoe dikker de tegel moet zijn. Niet acceptabel Burgemeester en wethouders noemen de kosten die er mee zijn gemoeid 'aanzienlijk'. „Maar," stellen zij in het inmiddels aange nomen voorstel door de gemeen teraad, „wü hechten waarde aan kwalitatief goede speelvoorzie- ningen. Het alternatief, waarbij een groot aantal speelplaatsen zou moeten verdwijnen, achten wij niet accep tabel." Schiedam De - PvdA in Schiedam wil dat de gemeente een aantal verkeerstoezichtta- ken van de politie gaat overne men. De partij schrijft dit in haar jongste concept-verkie zingsprogramma. Boetes voor te hard rijden en het negeren van een stoplicht zouden in de toe komst moeten worden uitge deeld door gemeenteambtena ren. Op deze manier heeft de po litie meer tijd over voor het be strijden van de criminaliteit Het idee van de Schiedamse so ciaal-democraten is gebaseerd op demanierwaarop momenteel parkeerboetes worden' uitge deeld. Vroeger was die taak al leen voorbehouden aan politie- agenten. Sinds enkele jaren worden parkeerbonnen echter ook uitgeschreven door parkeer wachters, Deze: geüniformeerde ambtenaren zijn in dienst van de gemeente en staan onder su pervisie van de poltiie. Het boe- tegeld wordt geïnd door de ge meente en belandt als een soort belasting in de gemeentekas. Snelheid- en roodlichtcontroles worden op dit moment alleen uitgevoerd door politieagenten. De bekeuringen die de politie uitschrijft worden geïnd door het Centraal Justitieel Incasso bureau. Het geld gaat de ge meente aan de. neus voorbij en belandt in de staatskas. De PvdA meent dat het ook moge- lijk is om de parkeerwachters te belasten met deze controles. Op die manier worden de agenten ontlast en hebben ze meer tijd over om dé criminaliteit te be- strijden. Bovendien gaat. het geld van de boetes niet meer naar het rijk maar direct naar de gemeente. „Verkeer en verkeersveiligheid wordt door de Nederlanders en in dit geval de Schiedammers als een steeds groter probleem ervaren,"- vertelt Martin Huls, één. van de opstellers van het Z verkiezingsprogramma. „De po- litie krijgt het daardoor steeds drukker. Om te voorkomen dat de agenten voor belangrijke za- ken geen tijd meer hebben stelt de PvdA voor om een aantal ver- keerstoezïchttaken af te stoten j naar de gemeente." Volgens Huls moet het geen pro- bleem zijnom parkeerwachters voor de controles in te schake- 1 len. Deze wachters, hebben een cursus totbyzonderdpsporings- ambtenaar (boa) gevolgd. Zij zijn bevoegd bepaalde politieta- ken uit te voeren zoals het uit schrijven van processen-verbaal en het aanhouden van overtre ders. Met: het; geld dat de ge meente vangt voor dè snelheids boetes kunnen de nieuwe ge meentelijke controleurs worden betaald. Een woordvoerder van de politie meldt dat zij niet staan te juichen over het voorstel. Ver keerstoezicht is volgens haar, een politietaak. Het maakt on derdeel uit van de handhaving van de openbare orde. Het uit-, schrijven van parkeerbonnen is j volgens de woordvoerder niet te - vergelijken met het controleren van het verkeer. Kiimbogen zoals deze aan de Van Maerlarrtlaan In de VlaardingseWestwijk moeten wegomdat ze niet meer aan de verscherpte eisen van het ministerie voldoen. Foto Roei Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen Wethouder A. Kool zegt de scherpe kritiek die coali tiepartner WD gisteren heeft uit gestort over zijn armoedebeleid niet te kunnen plaatsen. Volgens de CDA-wethouder moet er spra ke zijn vm 'een misverstand'. Maar kwam die wel. Binnen de CDA-fractie werd zelfs gespro ken over 'broedermoord'. De christen-democraten waren laai end omdat de WD de CDA-wet houder zo persoonlyk aansprak. „Het hele college is gezamenlijk verantwoordelijk," beet fractielei der K. W. van Netten zijn collega van de WD in het openbaar toe. A. de Lange haalde gistermiddag in zijn algemene beschouwingen over de begroting uit naar Kool. De WD-ffactievoorzitter zei 'on gerust' te zijn over het armoede beleid dat de wethouder voert. Er zou geen controle zijn op de uitga ven en ook is volgens de WD niet duidelijk wat de resultaten van het beleid zijn. Het enige waar Kool zich volgens de liberalen druk om maakt is om de hoeveel heid geld die hij weoc vrij te ma ken voor armoedebestrijding in Vlaardingen. „Dat zijn tamelijk stevige uitspraken," reageerde Kool gisteravond droog. Maar vol gens hem moeten de harde woor- den van de WD 'een misver stand' zjji£';,Iri september, twee maanden geleden dus, hebben we nog over de voortgang van het ar- moedebeleid gesproken. Toen wa ren er louter uitbundige reacties. Ook van de WD. Dus ik ga er van uit dat u het collegebeleid steunt," aldus Kool, Volgens de wethouder worden de uitgaven 'heel goed' in de gaten gehouden. En zyn die voorzien van een ver klaring van de accountant. En de voortgang was dus twee maanden geleden nog uitvoerig besproken. Na afloop van de vergadering zei Kool het te betreuren dat de WD hem niet persoonlijk om ophelde ring had gevraagd. „Want zo gaan we toch meestal met elkaar órn binnen de coalitie. Nee, ik weet ook niet waarom dit zo is ge speeld.''' De CDA-fractie wónd zich gistermiddag nog meer op over de uitlatingen van de WD dan de persoon in kwestie, broe dermoord," fluisterde C. T. Ooste- rom zijn fractievoorzitter KW. van Netten toe. Nadat, de tekst van De Lange op papier was uitge reikt werd die nogeens met verbe ten gezichten, nagelezen en ver- volgens ging er een briefje naar de wethouder. Vanmiddag reage ren de fracties in tweede termijn. Den Haag' Schiedam De Raad van State in Den Haag vindt dat het college van burgemeester en wethouders van Schiedam terecht een vergunning heeft geweigerd aan M. Eskikilic om een shoarma- grillroom en een café aan de Rot terdamsedijk 431/433 te exploite ren. Het Haagse rechtscollege verwierp het beroep Van Eskikilic tegen de vergunmngweigermg door de burgemeester van Schiedam. Eskikilic zat tot 1994 met een horecavestiging aan het Broersveld maar is door de bouw van de Nieuwe Passage ontei gend. Van het geld dat hij aan de onteigening overhield kocht hij de panden aan de Rotterdamse dijk. Aangezien de uitbating van zijn zaak aan het Broersveld altijd probleemloos was verlopen re kende Eskikilic opeen moeiteloze afgifte van een vergunning. De Schiedamse burgemeester wei gerde de vergunning echter met een verwijzing naar de hoge druk die de horeca op dit deel van de Rotterdamsedijk reeds op de om geving legt. Het streven is juist de horeca te bundelen in een 'horeca- eoncentratiegebied' waar dat deel! van de Rotterdamsedijk niet on- der valt. De president van de- rechtbank in Rotterdam bekrach-; tigde de weigering om de vergun ning te verlenen. In hoger beroep bij de Raad van State wees advo cate mr.V. Weski op de Chicken farm die zich langs een ander deel van de Rotterdamsedijk heeft ge- vestigd, ongeveer tegelijkertijd met de komst van de zaak van haar cliënt Weski houdt vol dat er in deze gelegenheid, die wel ver gunning heeft gekregen, prostitu-" tie plaatsheeft. De gemeente- heeft de politie langs gestuurd en- die stelt dat de enige aanwezige" vrouw in de Chickenfarm de echt-"* genote van de exploitant is. Ge-_ meentewoordvoerder W. Zaaf deed tijdens de hoorzitting eerder deze week in Den Haag de toezeg ging Eskikilic niet aan zijn lot over te laten. De horeca-ondeme- mer heeft 80.000 gulden gestoken in de verbouwing van zijn shoar mazaak annex café dat zal moeten siuiten. De motivering van de Raad van State om het beroep te verwerpen is nog niet bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1