13^ Zorgen om financiën Het mes in aantal borden Leerlingen voor even artiesten 'Investeerders staan te trappelen voor de Hoek' Rotterdams DagbSad Raad Schiedam: 'Hoogstraat zo snel mogelijk aanpakken' Meer geld uit grote-stedenpot Intocht Sinterklaas Klokje rond slachtofferhulp Tweetal bekent vele inbraken Dieven betrapt Man ernstig mishandeld Presentaties renovatie Visserhuis 'ondermaats' X Waterweg ^/rr Dinsdag 11 november 1997 Schiedam De gemeenteraad van Schiedam maakt zich zor gen over de financiële positie van de gemeente. Hoewei de be groting voor het komend jaar sluitend is gemaakt, maken de meeste fracties zich grote zorgen over wat er in de jaren daar na gaat gebeuren. Ze hebben die zorg vanmiddag uitgespro ken tijdens de algemene beschouwingen in de nieuwe raad zaal aan het Stadserf. Vooral de positie van dereserves, die bij tekorten worden aange sproken, baart de raad zorgen. Voor de PvdA, de partij van de wethouder van financiën AG. Wiegman, is het reden om het col lege te vragen om de reserveposi- tie van de gemeente te verster ken. Het CDA pleit ervoor om voor de dekkingsvoorstellen geen gebruik meer te maken van de WVG-resetve, maar een beroep te doen op het grote reservebedrag van de ONS. Ook vindt het CDA dat de gemeente eigenlijk al te laat is met het bijsturen van de fi nanciële proble men bij gemeente werken. „Vorig jaar is al raads- breed aandacht daarvoor gevraagd en nu lezen we dat de omvang veront rustende vormen aanneemt," zei G. Kaptein. Ook D56 vindt het te gemakkelijk om tegenvallers aan de inkomstenkant van de gemeente begroting op te vangen. „Het is niet dat D66 graag wil snijden in uitgaven, maar het is nu bittere noodzaak geworden. Te v eel nieuw geld vloeit naar oud beleid en oude uitgaven. Te wei nig wordt bezien of het anders kan," zei fractievoorzitter M. J. C. Houtkamp, Ook Platform Schiedam heeft nogal wat aan te merken op de be groting. „Volgens «gen zeggen was er vele creativiteit nodig om hem sluitend te krijgen. Dat ver taalt zich als: hy hangt met kauw gum en elastiek aan elkaar," zei Th. H. B. Schoenmakers. Het raadslid vond bovendien dat de gemeente het geld van de Schie dammer wel met erg veel gemak besteed. „Het past de tarieven wel even aan. Het denkt toch zeker niet dat de Schiedammer de schok van rijn OZB-aanslag al te boven is." Oproep Ve—rschillende fracties drongen tijdens de algemene beschouwin gen ook aan op een snelle aanpak van.de binnenstad. De "WD vond dat hoge prioriteit moet worden gegeven aan het aanpakken van de Hoogstraat. „Gemeente, on dernemers en publiek kunnen daar gedrieën direct al aan de slag mët het opruimen van ongewens te reclame-uitingen en uitstallin gen en met een gediscipUneerder fietsparkeer gedrag." De dringende oproep van de VVD- fractie om op de Hoogstraat snel te starten kreeg de steun van on der meer het CDA „Een duidelij ker signaal kan de WD-wethou- der niet krijgen. Wy hopen dat hij met deze oproep wat vlotter om springt dan met de herhaalde op roepen over het Hema-terrein. Hoe verkopen we anders de bur ger straks het prachtige, maar ook kostbare plein voor de deur, ter wijl elders geen zichtbare verbete ring is te zien," zei Kaptein. Ge meentebelangen Schiedam ging nog een stap verder door een mo tie in te dienen om zo snel moge lijk met een budget te komen voor de Hoogstraat. De laatste algemene beschouwin gen voor de ge meenteraadsver kiezingen stonden vooral in het teken van terugblikken op de afgelopen driejaar. Een zaak die de partijen veelvuldig heeft bezig gehouden is hetorganisaiiever- nieuwingsproces binnen de ge meente. Groen links vond dat de geloofwaardigheid van dit proces ern stig is geschaad door de manier waarop kort geleden 34 functies zy n vervuld. „Hoe denkt het colle ge liet vertrouwen van de organi satie weer terug te krijgen en hoe gaat het college ervoor zorgen dat ook de zo gewenste cultuurom slag door zal zetten," vroeg B. Oo- mens zich af. Cultuurgoed Gemeentebelangen Schiedam schrok rich onlangs nog een hoed je toen het bedrag werd bekend gemaakt dat nodig is voor het Ste delijk Museum. Toch moet vol gens H. W. Metaal snel worden be gonnen met het maken van een plan voor het museum. Naast re novatie en uitbreiding wordt ook gekeken naar de mogelijkheden voor nieuwbouw. De VVD vond dat de monumenten zoals het mu seum en de Korenbeurs moeten worden gekoesterd. „Vooral het museum verdient de nodige aan dacht. „De WD heeft er dan ook veel voor over om dat prachtige stukje cultuurgoed op een goede en waardevolle manier voor Schiedam te bewaren." De gemeenteraad heeft vanmid dag het eerste deel van de algeme ne beschouwingen behandeld. De moties komen donderdagavond aan bod tijdens het tweede deel van de algemene beschouwingen. Vast staai dat het Platform Schie dam dit jaar geen moties zal indie nen. „Het is zwaar teleurstellend dat de enige vorig jaar van ons aangenomen motie nog altijd niet tot resultaat heeft geleid," aldus Schoenmakers, Vlaardingen De gemeente Vlaardingen wil het mes zetten in het aantal borden. Behalve een onderzoek naar de noodzakelijk heid van de officiële ANWB-bor- den, zijn vooral de diverse ver wijsborden de beheerders van de openbare weg een doom in het oog. Vaak zo'n rommeltje, datje door de bomen het bos niet meer ziet, luidt de mening. Ook de on officiële aankondigingen, de kar tonnetjes voor feesten, partjjen en jubilea moeten aan banden worden gelegd. Daarentegen heeft de gemeente raad afgelopen week ook een mo tie aangenomen van Burger Be langen, waarin burgemeester en wethouders wordt verzocht de plaatsingsmogelijkheden van een nieuw bord te bevorderen. Het gaat om een bord langs de rijksweg Hoek van Holland-Rot terdam waarop voorbijgangers worden gewezen op de mooie plekjes die Vlaardingen heeft. Volgens Burger Belangen-frac- tievoorzitter J. Fial rijden er zo veel mensen over de rijksweg die alleen maar de flatgebouwen van Waardingen zien en zich daarom een totaal verkeerd beeld vor men van de stad, „Een attentie- Er komt In Vlaardingen een onderzoek naar denoodzaak van alle (verkeers)bordenopde openba re weg. Soms zie je door d bomen het bos niet meer, zoals hier op de Floris de Vijfdelaan. Foto Roel Dijkstra bord met een silhouet en/of ver melding van de belangrijkste historische gebouwen en musea, geplaatst lang-- de rijksweg 20 kan een uitnodigende werking hebben voor een bezoek aan Vlaardingen," aldus Fial. Ook burgemeester en wethou ders ondersteunden die intentie. Schiedam De gemeente Schie dam krijgt een half miljoen gul den meer aan grote-stedengeiden dan was voorzien. By de eerste be oordeling van de drie projecten - Broersveld, Mathenesse-Zuid en Vijfsluizen (Zeehavengebied) - kreeg de gemeente ruim twee mil joen gulden toegewezen. Bü de definitieve toewijzing gaat het om 2,6 miljoen gulden. Vooral het gebied rondom Mathe- nesse-Zuid wordt door het minis terie van Binnenlandse Zaken ge zien als topprioriteit. Voor de ge meente wordt echter vooral geke ken naar het Broersveld. „Dat sluit ook naadloos aan bij de on langs gepresenteerde binnen stadsvisie," zegt een meer dan te vreden wethouder AG. Wieg man. „We zijn zeer blij met de toe wijzing. Voor een deel is dat aan onszelf toe te schrijven. We heb ben de projecten goed gepresen teerd en daardoor het maximale bedrag binnengehaald. Dat is wei een succes te noemen," aldus de wethouder. Staatssecretaris Kohnstamm zal woensdagmiddag een aantal van de projecten bekijken. Precies een jaar geleden kwam Kohn stamm voor het eerst naar Schie dam. Vlak daarna werd de jene- verstad benoemd als grote stad- Ruim 250 leerlingen van Vlaardlngse basisscholen waanden zich voor even heuse circusartiesten. Om beurten presenteerden zij vanmorgen hun act op het podium van de Stadsgehoorzaal. Jan en de leeuwenclub van basisschool de Klinker beten het spits afin hun eigen circus Furioso voor een publiek bestaande uit leeftijdgenoten. Uitgedost in kos tuums die zij zelf hadden gemaakt in het atelier van de Vlaardingse kunstenares Beaty Czetö. In het ka der van dit circusproject heeft zij de kinderen sa men met «nette Braad a' iskcr.cnd en schilderend de sFeer van het circus laten ontdekken. Rob de Vries studeerde met de leerlingen op school de cir cusacts in. Na afloop van de voorstelling werd bekend gemaakt welke drie acts mogen optreden in het echte circus: het Nationaal Nederlands Wlntercircus. De direc teur van het Wintercircus, dat op 10 december in de Stadsgehoorzaal optreedt, opent op 9 december na een optocht door de stad de grote tentoonstelling over het circus. Alle deelnemers mogen meelopen in de circusoptocht en aanwezig zijn bij het ope ningsfeest van de tentoonstelling. Foto Roel Drjkstra Schiedam/Maassluis Wie de goedheiligman met zijn pieterba zen met de boot in Schiedam wil zien aankomen, kan 15 november èen plaatsje zoeken langs de Lan- geHaven. Deboten vertrekken om 13.00uur vanuit'de Buitenhaven via de Lange Haven naar de plaats van aankomst aan de Lange Haven te- "géhÖvër de Korenbeurs. Daar i stapt Sint rond 13.30 uur aan wal, waar hij muzikaal wordt onthaalt door Drumband Juliana om zich vervolgens naar het Stadhuis te Burgemeester Scheeres verwel komt Sint op het bordes van het Stadhuis om 14.00 uur. Daarna vertrekt Sint Nieolaas voor een rondrit door Schiedam. In de stoet is ook een aantal figuren te zien van de Klokkenluider van de No tre Dame. Rond 15.15 uur is Sint weer terug by het Stadhuis waar kinderen hun gekleurde tekening mogen geven. Intussen zorgen een clown en een draaiorgel voor wat afleiding tijdens het wachten. In Maassluis komt de Sint aan aan de Stadhuiskade en in Vlaar dingen aan de Oosthavenkade. Hoek van HollandDe houw van het Water wegcentrum gebeurt vrijwel zeker vanaf de Langeweg. Dat betekent dat er vanuit het dorp wordt gebouwd in de richting van het strand. Langs de Langeweg verrijzen gesta pelde woningen. Project-ontwikkelaar J. W. Vader van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam zegt dat de spoorlijn geen problemen zal geven. „Tussen de huizen en de spoorbaan ligt nog ruim dertig meter. Dat is voldoende en met goede isolatie is er zeker geen sprake van geluidsoverlast We hebben deze keuze me de gemaakt omdat het bouwplan by de Berghaven is vervallen. Dit gebied lag te laag en bij extreme omstandigheden zou er gevaar voor overstroming kunnen zijn." De verdere ontwikkeling van het Water wegcentrum laat nog wat langer op zich wachten, omdat allerlei procedures toch de nodige vertraging opleveren. In januari van dit jaar werd bekend dat buitendijks bou wen problemen oplevert na de overstromin gen van de grote rivieren. Dat betekent dat er een zeewering moet worden aangebracht vanaf de grens met 's-Gravenzande. Die loopt langs hel strand tot aan dc Badweg by Hoek van Holland en gaat vervolgens land inwaarts om aan te sluiten op de bestaande dijken. De nieuwe zeewering krijgt het ka rakter van een duinenrij die zonodig verder kan worden opgehoogd, wanneer dat nood- zakeiijkzouzijn. De bestaande strandhore- ca moet zeewaarts worden verplaatst, maar daar staat ook een verdere verbreding van het strand tegenover. Doortrekking Met de Nederlandse Spoorwegen is inmid dels een principeakkoord bereikt over de doortrekking van de strandspoorlijn rich ting Badweg, Er komen twee overgangen - de eerste by het bestaande station en daar na nog één ter hoogte van de oude boule vard. Met de natuurbeschermers is men eveneens tot een akkoord gekomen. De spoorlijn mag maximaal 65 meter ten noor den van de Badweg komen. Langs de spoor baan komen parkeerplaatsen voor auto's omdat het grote parkeerterrein bij het strand zal worden bebouwd. „Het is even wennen, maar treinreizigers worden straks dichterbij het strand afgezet dan de mensen die per auto komen," zegt Vader. „De mensen die uit de trein komen arriveren op het Zeeplein en ze staan in fei te dan direct op het strand." Als het ministerie van Verkeer en Water staat groen licht geeft voor de verlenging van de spoorbaan, dan kan binnen een jaar of vier worden begonnen met de aanleg. Langs de Noorderpier wordt een brede strook uitgediept en daar komt een lagune die bij hoog water volloopt met maximaal een meter water. Bij laag water valt de lagu ne droog en blijven er alleen wat plasjes staan. Langs de lagune komt een autovrije boulevard die weer aansluit op de Em- maboulevard. Mengeling Het hele gebied zal een mengeling worden van woningen in hoog en laagbouw én van winkels. Bij de verkeerspost aan de Nieuwe Waterweg verrijst het "Waterweggebouw', een markant bouwwerk dat voor een groot deel het gezicht van het Waterwegcentrum 2al bepalen. T, Brabander, portefeuillehou der ruimtelijke ordening, verwacht dat er m totaal zo'n duizend woningen in het ge bied worden gebouwd. Het inwoneraantal stijgt tot ongeveer 12.000. „Het is de bedoeling dat het plan de komen de tien jaar wordt afgebouwd," zegt Bra bander. „We denken aan zo'n 75 procent dure woningen en ongeveer 25 procent in de meer voor iedereen betaalbare sector." Volgende week komen tie plannen in de commissies en eind van deze maand zal de deelgemeenteraad zich er over uitspreken. „Het is belangrijk dat de Hoekse politiek nu op een lijn komt," vindt Vader. „Juist ambtelijk en politiek verlopen de zaken ei genlijk te stroef door de vele procedures en door tegenvallers. De investeerders daaren tegen staan te trappelen om te beginnen. Hoek van Holland is in trek en juist dit prachtige gebied is het ook waard om ont wikkeld te worden." Vader verwacht een investering van hon derden miljoenen, naast de zestig miljoen die de gemeente Rotterdam aan de grond waarde toekent. Hoek van Holland trekt op dit moment jaarlijks zo'n drie miljoen men sen. De helft daarvan beweegt zich richting strand, de Stena Line brengt 1,2 miljoen mensen van en naar De Hoek, terwijl zo'n 300.000 mensen zich jaarlijks in de natuur en langs de Nieuwe Waterweg bevinden. „Maar de besteding van al die bezoekers is veel te laag," weet Vader. „Meer nog dan naar uitbreiding van het aantal mensen, moeten we vooral streven naar een langere verblijfsduur van de huidige bezoekers. Wanneer drie miljoen mensen allemaal ge middeld twee gulden meer uitgeven, dan betekent dat al een economische op- brengstverkoging van zes miljoen op jaar basis." Vlaardingen De gemeente Vlaar dingen gaat haar steentje bijdra gen aan het Bureau Slachtoffer hulp om een 24 uurs-dienstverle- ning mogelijk te maken. Het gaat om een extra bijdrage van 12.500 gulden per jaar. Dat heeft burgemeester L.W. Stam toegezegd aan de PvdA Tij dens de begrotingsbehandeling van vorige week kwam fractie voorzitter A. Atlema terug op haar pleidooi van een halfjaar geleden. Ook toen was al door het college toegezegd dat Waardingen zijn verplichtingen na zou komen, maar daar was nog niets van te recht gekomen. Onder dreiging van een motie werd de PvdA me teen door Stam bediend. Vlaardingen was tot nu toe één van de weinige gemeenten in de Rijnmond die geen volledige bij drage leverde aan de slachtoffer hulp. Daardoor komt de 24 uurs voorziening in gevaar. Schiedam en CapeUe aan den IJssei zijn nu nog de enige gemeenten die niet voor een 24 nors-voorziening be talen. Schiedam Een 28-jarige Schie dammer en een 26*jarige man uit Dordrecht die afgelopen weekein de in Rotterdam werden gearres teerd, blijken in Schiedam meer dere inbraken te hebben ge pleegd. De mannen werden bij een tankstation langs de rijksweg A13 aangehouden nadat ze wei gerden te betalen. Inmiddels heb ben de mannen inbraken in een pand aan het Rubensplein, een bakkerswinkel aan de Monsig- neur Nolenslaan en bij een wijk centrum in de Jan Vennesstraat bekend. Ook hebben zij een po ging tot een inbraak bij een klc- dingwinkelaandeVan Hogendor- plaan in Vlaardingen bekend. Schiedam Een 43-jarige man en een 53-jarige vTouwuit Rotterdam zijn gistermorgen rond kwart voor twaalf aangehouden in een winkel aan de Lange Kerkstraat in Schiedam. Het tweetal had voor ruim honderd gulden aan goederen weggenomen zonder te betalen. Een medewerker betrap te de twee en droeg ze over aan de poltiie. Op het bureau bleek de mannelijke verdachte ook nog een boete van 300 gulden open te hebben staan. Schiedam Een 33-jarige man uit Hellevoetsluis is zondagnacht in elkaar geslagen nadat hij op het Nieuwlandplein in Schiedam drie baldadige jongens had aangespro ken. De jongeren reden op een wals die daar stond vanwege weg werkzaamheden, Toen de man het drietal sommeerde van het voertuig af te komen werd hij ge schopt en geslagen. Te hulp ge schoten familieleden werden door de jongeren bedreigd met een mes. De politie is nog op zoek naar de daders. Het slachtoffer heeft vanwege zyn verwondingen pas gisteren aangifte kunnen doen. Hoek ran Holland De CDA- fractie in de Hoekse deelge meenteraad vindt dat de Slich ting Humanitas de renovatie-' plannen voor het'Herman Vis serhuis heeft gepresenteerd op een manier die bepaald geen schoonheidsprijs verdient Het,' Herman Visserhuis is met 25 jaar het oudste van de drie be-; jaardenhuixen van de Stich ting Humanitas. Volgens de di rectie is de serviceflat, met ruim zestig wooneenheden, toe aan e^i opknapbeurt. Die renovatie wordt gekoppeld aan de bouw van. winkels op het Brinkpïero. Het is de be doeling om de woonruimte te vergroten door de achterbal kons dicht te maken. Boven dien wordt er een extra woon laag op het gebouw gezet Aan de zijde van dé Prins Hendrik straat is ruimte om aan de zij kant van het gebouw eveneens nog enkele woningen te bou wen. Onrust Over het bouwplan is grote on rust ontstaan bij de bewoners. Zy vrezen grote overlast. Vol gens G. Geelhoed (CDA) is de onrust vooral ontstaan door de ondermaatse presentatie van de Stichting Humanitas. Wel iswaar is de cliëntenraad in sa menspraak met de hoofddirec tie nu bezig om de bewoners gerust te stellen, maar Geel hoed meent dat het eigenlijk veel te laat gebeurt „De wijze waarop het plan is bekendgemaakt aan de bewo ners, is onwaardig voor een stichting die zorg draagt voor het woongenot van vele oude ren in Hoek van Holland," al dus de CDA-woordvoerder. Hy vraagt het dagelijks bestuur van de deelgemeente Hoek van Holland om maatregelen te nemen die de onrust bij de bewoners van het Herman Vis serhuis kan wegnemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1