17 «d Lijstverbinding PvdA en GroenLinks Socialisten willen minder partijen in college Rotterdams Dagblad Asiel ontfermt zich over 'scheepsherders' Hoger beroep Vlaardingse arts kent geen verrassingen Kinderen doen beroep op goedheid en gulheid Wethouder haalt uit naar Schoenmakers 'Resenepositie Schiedam moet worden verbeterd' Fietsers j op de bon Rotterdammer verdacht van autodiefstal Hagenaar aangehouden Woning overvallen Vrouw gewond bij aanrijding Bromfietsers botsen Vluchtelingen hebben moeite met integreren Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Waterweg Woensdag 12 november 1997 f Schiedam Bij een verkeerscon- trole op de Nieuwe Haven in - Schiedam zijn gisteravond zeven- *5 tien fietsers op de bon geslingerd omdat zij zonder verlichting re 's den. Bij drie fietsers deed alleen l het voor- of achterlicht het niet. Ook vijf automobilisten bleken te rijden zonder een goede verlich ting Een bromfietser kon zijn cer tificaat niet tonen en een automo bilist reed zonder rijbewijs. In to- -taal werden 27 bekeuringen uitge schreven Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft een 50-jange Rotter dammer gearresteerd op verden king van diefstal van zyn eigen auto en oplichting. De Spaanse politie heeft de man eind oktober aangehouden en uitgeleverd aan Nederland. De belastingdienst had beslag gelegd op het voertuig van de Rotterdammer wegens een belastingschuld De auto werd ui de nacht van 14 op 15 mei gestolen vanaf het terrein van de belas tingdienst m Vlaardingen. De man diende vervolgens bij de diensteen schadeclaim in. Op 19 september hield de Spaan se politie de gestolen auto aan in MeiiUa. De Rotterdammer zat achter het stuur. Hy verklaarde dat hy zijn wagen had terugge vonden, maar vergeten was dit aan de politie te meiden. De man, die op 29 oktober door Spanje werd uitgeleverd, blijft ontkennen dat hij zyn eigen auto heeft gestolen. Hij is voorlopig op vnje voeten gesteld. Vlaardingen Een 24-jange Hage naar is gisteren op de Van Rie- beeckstraat opgepakt nadat hy een parkeermeter had geleegd. Een agent die in zyn vrije tyd door de stad liep zag dat en hield de man aan. Op het bureau bleek dat hy voor ongeveer 45 gulden aan kleingeld m zyn zakken had zitten. Ook had hu een sleutel bij zich waarmee hij de parkeerme- ters opende. De man bekende de diefstal en zit nog vast op het bu reau. Maassluis Drie mannen zijn gistermiddag een woning aan de Tooigplaan binnengedrongen en hebben eenlS-jarig meisje be dreigd met een vuurwapen. Het slachtoffer dat alleen thuis was werd in een washok vastgebon den en opgesloten, In de woning hebben de mannen een kluis ge opend. Onbekend is nog wat aan buit uit de kluis is gehaald. Na een uur kwam een oudere zus thuis die de politie waarschuwde. Maassluis Een 77-jarige vrouw is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Zuidvhet. De vrouw kwam net een winkel uit toen zij werd aangereden door een 87-jange fietser. De man reed in de verkeerde richting. De vrouw viel en brak haar pols. Zg is naar het Schieland Ziekenhuis overgebracht. Een 19-jarige Maassluizer is gis teravond op de Kortebuurt ge wond geraakt toen hg over een kat viel. Hij werd door ambulan- ceprsoneel ter plekke behandeld. Maassluis Twee bromfietsers zijn vannacht gewond geraakt bij een aanrijding op de Maasdijk. De oorzaak van de aanrijding is nog onduidelijk. Inmiddels zijn er twee verklaringen afgelegd. In ie der geval botsten de twee brom fietsers tegen elkaar waardoor een 17-jange Maassluizer met brommer en al onder aan de dijk terecht kwam. De 19-jarige man uil De Lier klaagde over pijnlijke nbben. Beiden zijn naar het Holy Ziekenhuis gebracht, De politie stelt een onderzoek in naar de wa re toedracht van de aanrijding. Door Jan Ro/cndaal Vlaardingen Het bestuur van de PvdA m Vlaardingen wil voor de komende verkiezingen een lijstverbinding aangaan met GroenLinks. Het gaat volgens de socialisten Vooral om een technische kwestie'. ..In feite regel je dan dat bij de ver kiezingen een restzetel net iets eerder by de PvdA of Groen Links terecht komt dan bij een andere partij." Na het tellen van de stemmen en het verdelen van de zetels bluven er altijd stemmen over voor de restzetel(s) De partij die de mees te reststemmen heeft maakt daar aanspraak op Door het aangaan van de lijstverbinding worden de reststemmen van de PvdA en GroenLinks bij elkaar opgeteld en maakt eén van beide party en meer kans op die restzetel. „Na tuurlek hebben we die het aller liefst zelf, maar als die bij Groen Links terechtkomt is me dat ook hef," aldus PvdA-fractievoorzitter A. Attema. Afgelopen week tijdens de alge mene beschouwingen over de be groting voor volgend jaar nodigde oppositiepartij GroenLinks zich uitdrukkelijk uit voor een plekje in het college van burgemeester en wethouderg. GroenLinks is het zat om langer als 'roepende m de woestijn' aan de zijlijn te staan Positieve instelling Het bestuur van de PvdA schrijft dat de lijstverbinding met meer betekent dan een middel om de kans op een restzetel te vergroten Om daar aan toe te voegen dat 'het bestuur echter ook vindt dat je zon verbond met aan mag gaan als je niet ten minste een zekere positieve instelling tegenover zo'n partij hebt Ook Attema be nadrukt dat dit mets zegt over de collegeonderhandelingen „Al mag het wel duidelijk zijn dat on ze sympathie naar GroenLinks uitgaatEn na emg aandringen: „We zitten wel op de lijn om een coalitie van niet teveel partyen te vormen Als je met veel partijen bent gaat er heel veel energie zit ten in het steeds weer op één lijn zien te komen," aldus Attema, die daarmee alvast terugblikt op de afgelopen vier jaar waarin de PvdA met WD, CDA en D66 de coalitie vormde. De ledenvergadering van de PvdA in Vlaardingen beslist op 24 november over het wel of met aangaan van de lystverbindmg. Die avond komt ook het concept verkiezingsprogramma aan de or de waarmee de PvdA de gemeen teraadsverkiezingen van maart in wil gaan. Dat is deze week onder de titel 'Een stad te winnen' ge presenteerd. Zie ook pagina 19: 'Een stad te winnen'. Met Sint Maarten-lantaarns gingen kinderen en hun ouders gisteravond in optocht door de Schiedamse Plantage. Elk jaar vie ren de kinderen van de Plantage Sint Maarten. Het feest van de ridder die zijn mantel doormidden sneed om een arme bede laar te bedekken. EUt werd later gezien als een voorbeeld van goedheid en Sint Maarten werd al snel een lichtfeest In een jaar getijde dat de dagen steeds korter worden. De kleine Schiedammers liepen gisteren met hun (zelfgemaakte) lampionnen langs de deuren en zongen voor de bewoners. Met dat gebaardoden zij een beroep op de goedheid van de mensen en op de bereidheid om iets te geven. Foto Roef Dijkstra Vlaardingen Het dierentehuis Nieuwe Waterweg in Gaardingen heeft zich ontfermd over vier bij zondere honden die buna de halve wereld hebben rondgereisd. Het gaat om zogeheten Anatoïische herdershonden van de soort Ak- bas De honden, eigendom van Taiwa nese passagiers, kwamen twee weken geleden met een Grieks schip aan in Engeland. Onderweg naar Europa wilde de kapitein van de dieren af en dreigde hij ze zelfs overboord te zetten. In Engeland moesten de honden meteen voor een half jaar in quarantaine. Probleem was alleen wie dat moest betalen. Een vraag die nog prangender werd nadat één van de honden acht pups had gewor pen. De Engelse dierenbescher ming zocht daarom contact met de Nederlandse collega's met het verzoek de honden over te ne men. "Vervolgens kwam de vraag bij het dierentehuis Nieuwe Wa terweg terecht omdat dit asiel het dichtstbijzijnde was. Per boot hebben de honden de overtocht naar Hoek van Holland gemaakt. De teef van drie jaar en twee reu en en een teef van ongeveer tien maanden houden nu vakantie in het verblijf in 't Hof. De pups ver blijven nog steeds in Engeland Medewerkers van het asiel gaan nu op zoek naar geschikte men sen om de honden op te nemen. Beheerder Kees Planken: „Eén van de voorwaarden is dat ze ruimte moeten hebben. Een flat of een klein benedenhuis is mets Ook moeten we nog even zjen hoe de honden reageren. Tot nu toe Medewerkers van het Dierentehuis Nieuwe Waterweg laten de nieuwe gasten uit in 't Hof in Vlaar dingen. Foto Roel OljKstra gedragen ze zich redelijk sociaal, maar hoe ze met andere dieren omgaan moeten we nog uitzoe ken." De honden zyn zo'n 65 centimeter hoog en hebben een half langhari ge vacht die heel e is. Dat is zo volgens Plan* „mdat ze gewend zijn om buiten te leven „Ze komen veel voor m de bergen van Turkije en kunnen dus tegen extreme hitte en extreme kou. Ze worden vaak ingezet voor het hoe den van schapen. Niet zoals wij dat kennen, maar op een zelfstan dige manier. Ze beschermen de schapen tegen roofdieren en stro pers." Door Mariëtte 01 st hoorn Vlaardingen Vluchtelingen in Vlaardingen ondervinden tal van problemen bij de integratie in de samenleving. Contacten met Ne derlanders verlopen stroef, het vinden van werk is moeilijk, de wachtlijsten voor de Nederlandse taalles zijn lang en het aangebo den niveau is laag. Dit blijkt uiteen onderzoek dat de Vereniging Vluchtelingenwerk Vlaardingen in samenwerking met rechtenstudente Patricia Wij nen van de Erasmus Universiteit deed naar het integratieproces van Vlaardingse vluchtelingen. Beeld In het rapport, dat vanmorgen door wethouder A Kool in ont vangst is genomen, komen 67 vluchtelingen aan het woord, ver deeld over acht taalgroepen. Doel van het onderzoek was om een beeld te krijgen van de meningen en ervaringen van vluchtelingen zelf en om de dienstverlening van Vluchtelingenwerk door te lich ten. Vrijwillig Het onderzoek met de titel Vluch telingen aan het woord' werd gefi nancierd door het groepenfonds van het Landelijk Bureau Vluch telingenwerken de Wetenschaps winkel van de Erasmus Universi teit De gesprekken met de vluch telingen zijn, in het bijzün van tol ken, gevoerd door 27 vrijwillige interviewers uit alle lagen van de Vlaardingse bevolking en Patricia Wijnen. Slechts een aantal vluch telingen dat voor het onderzoek werd benaderd gaf aan met mee te willen werken omdat ze geen zin, geen tijd hadden of het nut er van niet inzagen. In het Rotterdams Dagblad van morgen een uitgebreid verslag van het onderzoek: Contacten met Nederlanders gaan niet ver der dan: hallo en hoe gaat bet. Schiedam—De teneur van de al gemene beschouwingen van het Schiedamse raadslid Th.H.B. Schoenmakers is geheel in bet verkeerde keelgat geschoten bij wethouder A Reijnhout. Op het moment dat Reijnhout met G. Kaptein (CDA) aan het stegge len was over welke staatssecre taris nu verantwoordelijk was voor het afbreken van het stads vernieuwingsbeleid, mengde Schoenmakers zich in de dis cussie. Voor de wethouder - zwaar geïrriteerd door het ver- haai dat het raadslid van Plat form Schiedam én voormalig CDA'er had gehouden- was dat reden voor een felle uitval „O, daar heb je spuit elf ook weer," was zijn reactie. De wethouder ging even later toch in op de vragen die het raadslid in eerste termijn bij het college had neergelegd. '„Schoenmakers moet juist stel len dat als de verkiezingen op komst zijn, wij met geld gaan strooien. Hij strooit hier onop houdelijk met uitspraken waar door er een smoezelige en vieze sfeer wordt gecreëerd. Dat neem ik hem hoogst kwalijk," zei de wethouder, waarna hij zijn betoog besloot met de woor den: „Ik neem u dan ook niet meer serieus." Wordt vervolgd in de tweede termijn. Schoenmakers liet meteen we ten zwaar beledigd te zijn door deze aanval van Reijnhout In een brief laat Schoenmakers weten dat het college zelf een einde kan maken aan de door Platform Schiedam geuite kri tiek. „Ons werd verweten dat wij een prima sfeer roet onze bij dragen zouden hebben doen verkeren In een smoezelige sfeer. De verantwoordelijkheid voor zaken als het vasthouden aan de voorselectie bij aanbeste dingen, het inhuren van een ge meentelijke onderhandelaar met belangen aan de andere kant en het negeren van de goedkoopste aanbieding en vasthouden aan drie uitzendbu reaus waarmee al een lange re latie bestaat, ligt geheel bij u en niet bij degene die probeert der gelijke zaken aan de kaak te stellen," schrijft Schoenmakers aan het college. „Als dergelijke procedures en handelingen - in uw woorden - een smoezelige sfeer oproepen dan kunt u daar met onmiddellijke ingang en- onze volledige steun radicaal verandering in brengen." SchiedamHet college is alert op de achteruitgang van de reserve positie van de gemeente Schie dam. Dat zei verantwoordelijk wethouder AG. Wiegman gister middag bij de beantwoording in eerste termijn van de algemene beschouwingen. „De reserveposi tie begint achteruit te kachelen en we moeten kijken naar de verbe tering van die situatie," zei hij gis teren. De financiële situatie van de ge meente baart de fracties in de ge meenteraad grote zorgen, zo bleek tijdens de algemene be schouwingen. „De waarschuwen de woorden zijn niet ten onrech te," vond ook Wiegman. Maar hij vond het te vergaan om dan maar meteen - zoals D66 voorstelt - een kemtakendiscussie te starten. Hierbij worden alle uitgaven van de gemeente nog eens onder de loep genomen. „Momenteel zijn we ook bezig met het organisatie vernieuwingsproces. As dat sa men met een kerntakendiscussie door elkaar zou gaan lopen, dan zouden we pas echt in de proble men komen." Dat de begroting zoals die er nu ligt een onvolledig overzicht zou zijn, zoals de PvdA suggeerde, vond Wiegman ook niet gegrond. P. Groeneweg (PvdA) vond dat over de gelden voor bijvoorbeeld het armoedebeleid en het grote stedenbeleid nog te veel onduide lijk was en dan vooral over de hoogte van de bedragen. „Op het gebied van het grote stedenbeleid of het armoedebeleid zij n al de vo lumes bekend, maar we hebben de keuzes nog niet allemaal ge maakt," zei Wiegman, Wethouder LA Halkamp was blij met de raadsbrede steun voor zijn binnenstadsvisie, maar uitspra ken over een door Gemeentebe langen Schiedam ingediende mo tie over de aanpak van de Hoog straat wilde hij gisteren nog niet doen. „De beleidsnotitie komt zo snel mogelijk in de gemeenteraad en dan kunnen we met concrete voorstellen komen. Ook over de Hoogstraat komen we dan te pra ten. Maar we moeten de mensen voor wie dit hun vakgebied is ook hun werk laten doen," zei Haf kamp. S tadsvernieuwing De PvdA heeft voor de tweede ter mijn een motie in voorbereiding waarin raadsbreed steun wordt gegeven aan de lobby in Den Haag om meer stadsvemieu- wingsgelden voor Schiedam te krijgen. Wethouder A Reijnhout was bij voorbaat al enthousiast. „We kunnen die motie naar een aantal Haagse adressen sturen. Die steun kunnen we gebruiken. Elke creativiteit opdatvlak Is wel kom," zei hy. Na de eerste termijn was duidelijk dat het overgrote deel van de gemeenteraad de mo- üe zal steunen. Met de motie van het CDA over de GGD was wethouder AF. de Leede niet erg gelukkig. „We heb ben onlangs overleg gehad met het ministerie over de nieuwe or ganisatiestructuur en die motie waarin wordt gevraagd naar een goed lokaal volksgezondheidsbe leid komt dan zeer ongelukkig over. Die twee dingen bijten el kaar," vond De Leede.. De gemeenteraad gaat morgen om 18.00 uur verder met de alge mene beschouwingen. Door Menno Haddeman Den Haag/Vlaardingen Voor vele betrokkenen bij de strafzaak te gen de Vlaardingse arts H. B. was de behandeling van de zaak giste ren bij het Haagse gerechtshof een herhaling van zetten. Op nieuw nam het horen van dezelf de getuigen uren in beslag, op nieuw sloeg by sommigen aan het eind van de dag de vermoeidheid toe en opnieuw werd de zaak om die reden vroegtijdig afgesloten. Enige grote verschil met de zit ting voor de Rotterdamse recht bank in december vorig jaar was dat de van opdracht voor moord verdachte H. B. nu als vrij man in het beklaagdenbankje zat H. B. wordt er door het Openbaar Ministerie (OM) van verdacht in 1988 zijn vrouw te hebben laten vermoorden. De Vlaardingse werd negen jaar geleden op het fietspad langs de Vlaardingse Vaart gedood. Kort na de moord bleek haar neef S. A de dood van de vrouw up zyn geweten te heb ben. Hy bekende zijn daad en werd tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. De reden voor de neef om zijn tante te vermoorden was dat zij de naam van de familie te grabbel zou hebben gegooid door van haar Hindoestaanse man te scheiden. Nadat de neef zyn straf er op had zitten en werd ontslagen uit de ge vangenis, meldde hy zich enkele maanden later op het Vlaardingse politiebureau. Dezelfde recher cheurs die hem toen verhoorden vertelde hy het verhaal dat zyn oom H. B. achter de moord zat. De oom zou de neef met een grote som geld in het verschiet de op dracht hebben gegeven de vrouw te doden. Na de verklaringen van de neef en het onderzoek van de recher cheurs werd H. B. begin vorig jaar in Engeland, waar hy als chirurg werkzaam was, aangehouden. Na driekwart jaar vast te hebben ge zeten sprak de Rotterdamse rechtbank H. B. eind vong jaar uiteindelijk vrij. Samen met zijn advocaat mr. M. Moszkowiez was het hem gelukt de rechtbank er van te overtuigen dst het verhaal dat de neef vertelde nergens op sloeg. Het OM pikte dit niet en ging in hoger beroep. Tydens deze zitting gisteren in Den Haag werden door het OM echter geen nieuwe bewij zen of invalshoeken aangedragen. In bijna alle opzichten leek de rechtszitting op een herhaling van die in Rotterdam. Dezelfde getuigen die in Rotter dam verschenen, meldden zich ook weer in Den Haag. Ook neef S. A was opgeroepen te vertellen over de opdracht die hij zou heb ben gekregen. Het lukte mr. Moszkowiez net als in Rotterdam de neef zodanig te bewerken dat de man de controle over zichzelf- verloor. De neef werd boos en guig in discussie met de gelouter de advocaat. Dit is precies wat Moszkowiez wilde. Het was in het voordeel van de verdediging als S. A zichzelf als verwarde getuige voordoet. Na alle getuigen, de vrouw van S.A, zyn moeder, S. A zelf, een getuigendeskundige en een aan tal telefoongesprekken te hebben beluisterd, was het inmiddels half tien geworden. Besloten werd om de zitting op vrijdag 12 december voort te zetten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1