'Een stad te winnen' Gemeenteraad nog onwennig in nieuwe stoelen 'Schiedam doet uitsluitend zaken met drie uitzendbureaus' Zakdoekje leggen PvdA richt zich op de kwaliteit van het leven Nestor van de raad kijkt alvast teleurgesteld terug *S* Overhandiging zeefdruk Kleding door de jaren heen Verkoop van de Kinderpostzegels Open acryl atelier voor en olieverf Passie voor Schiedam Rotterdams Dagblad A® %Ht ff Lg&v <2^ ffof Woensdag 12 november 1997 Ik ben benieuwd of op 22 november de waterpolowedstrijd tussen Schiedamse en Vlaardingse raadsleden doorgaat Het Vlaardingse WD-raadslid Lenie van Halteren had vorige week nog geen aanmel dingen binnen, toen ze over haar initiatief de krant informeerde. Het lijkt my wei geinig, zo'n wedstrijd tussen Schiedam en Vlaardin- gen. Vooral als die uit de hand loopt want het is lang geleden dat Schiedammers en Vlaardingers elkaar op de busbaan de hersens in sloegen. Ja, die Lenie heeft gevoel voor traditie. Lenie's idee werd geboren tijdens het jaarlijkse uitstapje van de Vlaardingse gemeenteraad. Om de bevolking te tonen dat er geen geld over de balk wordt gesmeten, was het reisdoel ditmaal niet Casa blanca of Tokyo, maar Schiedam. De reis ernaar toe werd per trein gemaakt, maar in Schiedam stond een touringcar klaar; waarschijn lijk om het geleden ongemak van reizen per trein te verzachten. In de Npordmolen, tijdens een copieuze warme lunch, discussieerden raadsleden uit beide gemeenten over het idee om beide steden sa men te voegen. Dat onzalige idee is gelanceerd door de Schiedamse 'Wethouder Wiegman, maar Wiegman kennende was het volgens mij méér een verlate l-aprilgrap. En hou is ome arme Lenie erin getrapt. Als opstapje naar de nieuwe gemeente Vijfsluizen duiken onze volksvertegenwoordigers het wa ter van de Kulk in. Ik vraag me af wat de volgende Case in het integra tieproces zal zijn. De mogelijkheden zijn legio; zakdoekje leggen, ezeltje prikje, blindemannetje, mens erger je niet, pesten {ik bedoel het kaartspel), volksdansen enz, Suggesties graag bij de redactie van dit blad. DICK VAN DER LUGT Vlaardingen De Vlaardingse kunstenaar Peter Dumas overhan digt 15 november om 14.00 uur in het Streekmuseum Jan Anderson zeefdruk no.l van de Pelmolen aan Ag nes van Ardenne, één van de Vlaardingse leden van de Tweede Kamer, Van Ardenne bestelde als eerste de prent. Daarna kunnen anderen hun prent in ont vangst nemen. De door de Rotaiyclub Vlaardingen bestelde veertig prenten waren afgelopen zomer bin- nertjtfnkele weken aan de man gebracht. De op brengst is bestemd voor de Kankerbestrijding. Wie geïnteresseerd is in kleding kan vanavond te recht in de NPB aan de Westvest in Schiedam waar de Historische Vereniging een najaarslezing houdt. Kunsthistoricus Klaas Komaat, schrijver van 'Ge zien door het oog van de naald', behandelt de ge schiedenisvan het maken en verkopen van kleding. Hij betrekt hierbij economische en sociale verande ringen. De aanvang— is 20.00 uur. Ongeveer veertig Schiedamse vrijwilligers verkopen vanaf vandaag de nieuwe sene Kinderpostzegels., Naast postzegels verkopen zij ook een collectie Kerst- en Nieuwjaarskaarten. De verkoopstands zijn te vinden by bibliotheek Noord en Hof van Spaland. Creatief en Educatief Centrum Klei Kleur presen teert de nieuwe cursus Aciyl en Olieverf door het houden van een atelier op 15 november. Deze korte cursus, die in januari van start gaat, is geschikt voor beginners en gevorderden. Docent Douwe van Laren laaf 'geïnteresseerden vrijblijvend kennis maken met het werken met verschillende soorten verf. Iedereen kan met zijn vragen terecht en is welkom eigen werk mee te nemen. Belangstellenden kunnen 15 novem- ber-van 11.00 tot 16.00 uur binnenlopen in het cursus gebouw aan de Usvogelstraat 2. Na het lezen van de column van Kor Kegel van afgelopen donderdag f kon mijn dag niet meer stuk. Hij schreef 'Het lijkt een deksels aardig programma'. Het was zijn conclusie nadat hij het programma van de Schiedamse PvdA van voor naar achter had doorgelezen. Omdat Kor bekend staat als eenkrittsch volger van de Schiedamse politiek en ze ker ook van de PvdA, was dit een groot compliment. Helaas..: na een tweede keer lezen bleek het programma nog niet dik genoeg! Het zou (nog) veel preciezer moeten zijn. Blijkbaar kan Kor geen genoeg krij gen vpn de vaak originele en nieuwe ideeën die wijmet medewerking van veel Schiedammers bin nen enbuitende partijhebben verzameld. Kor r^Jtent zich daar zelf ook toe. Hij kwam veel tegen wat hij zeifin zij n columns had geschreven. Ik kan dat niet overzien. De -PvdA is een partij die openstaat voor goede ideeën. We schrijven echter niet aües klakkeloos over. Vandaar dat Kor niets tegenkwam 'óver de door hem met veel hartstocht bepleitte 'gekantkloste zakken dragershuisjes'. Er staan weital vanandereinteressante zaken in 'Een Passie Voor Schiedam'. Maar voor Kor is dit niet genoeg; hy wil gede tailleerde antwoorden opeen aantal prangende vragen. Hierzijn enke le antwoorden. Als we in het programma spreken over het in hoge dichtheden bouwenbij hoogwaardig openbaar vervoer, dan bedoelen we niet alleen station Nieuwland, maar ook de toekomstige metrosta tions (met name Vijfsluizen). Ook het gebied pal achter station Schie dam Centraal biedt mogelijkheden. Compact bouwen rond deze sta- tionszalonnodigautoverkeertegengaan.Hetstaatoverigensailemaal in het programma beschreven. Hoe wij erover denken is overigens wel toegelicht op een speciale openbare themabijeenkomst over het on derwerp verkeer en vervoer. Korwil ook nog weten wat deconcreteen toetsbare afspraken met woningcorporaties in moeten houden. Die staan op pagina 11 uitvoerig beschreven. Het gaat bijvoorbeeld om prestatieafspraken over het bouwen van goedkope huurwoningen, aanpasbaar bouwen, de verschijningsvorm en energiebesparing. Wanneerandere vragen nogdienen te worden beantwoord, zalikgraag op een uitnodiging hiertoe ingaan. Mijn conclusie is dat Kor veel van zijn ideeën herkent in ons verkie zingsprogramma. Dat doet me goed. Ik reken er dan ook een beetje op dat de PvdA zijn stem waard is. Ondanks het ontbreken van het 'ge kantkloste zakkendragershuisje...*. Martin Huls, voorzitter programmacommissie PvdA Schiedam Vlaardingen 'Een stad te winnen', heet het verkie zingsprogramma van de PvdA in Vlaardingen. Het landelijke programma van de socialisten voor de even eens volgend jaar te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer heet 'Een wereld te winnen'. „Wij zijn een onder deel van een landelijke par tij, maar wel lokaal," zegt An- ny Attema, coördinator van de club die het concept-ver kiezingsprogramma opstelde en fractievoorzitter in de ge meenteraad. Maar het gaat verder, blijkt als At tema uit de keuken komt waar ze een tweede kop koffie heeft inge schonken. „De PvdA staat voor spreiding van kennis, inkomen en macht. Dat is de leus. Kijk eens naar de drie hoogste prioriteiten die wij in Vlaardingen hebben ge steld: het onderwijsachterstand beleid, armoedebestrijding en wijkbeheer. Met andere woorden: kennis, inkomen en met het wijk beheer krijgen de bewoners meer macht." Volgorde Tevreden over die inval legt ze vervolgens het waarom uit van deze prioriteiten. En waarom van deze volgorde. Attema: „Het on- derwij sachterstandbeleid heeft voor ons absolute prioriteit. Als je met een achterstand op school be gint. blijft datje vaak je hele leven achtervolgen. De rest wat je dan als overheid nog kan doen zijn ei genlijk lapmiddelen: armoedebe strijding, doelgroepenbeleid en ga zo maar door. Het is natuuriyk een utopie dat het zonder die lap middelen kan, maar het verklaart wel het belang van het onderwijs achterstandbeleid. Vanwege de start. Boot Sommigen vallen toch uit de boot," vervolgt de PvdA'er. „Om die mensen een fatsoenlijk en leefbaar bestaan te bieden is geld nodig. Het is gaten dichten, maar hartstikke nodig om zo veel mo gelijk te streven naar gelijkheid en gelijkwaardigheid," En als dat dan allemaal is gelukt komt het plezierig en veilig wo nen aan bod: Het wijkbeheer. De betrokkenheid van de bewoners bij hun eigen leefomgeving moet worden vergroot met de wijkcen tra als spin in het web van de sa menleving. Als rode draad kiest de PvdA voor kwaliteit in plaats van kwantiteit. Net als de VVD komt PvdA tot de conclusie dat de lijd van hui/en uit de grond stampen voor een zich uitbreidend Vlaardingen voorbij is en dat het juist gaat om een kwalitatief goede invulling van de lege plekken die er nog zijn. „De kwaliteit van het leven in de stad moet omhoog.'" Zorgen Maar de socialisten trekken dat bijvoorbeeld ook door naar het ar moedebeleid. „Wij vinden dat we nu een prima plan van aanpak hebben voor de armoedebestrij ding. Nu is het tijd om al die plan nen tot uitvoering te brengen," al dus Attema, die zich 'grote zor gen' maakt om de problemen bij de sociale dienst: „Optimale klantvriendelijkheid en zorgen dat iedereen krijgt waar hij recht op heeft. Eenvoudige procedures en goede bereikbaarheid." Een aantal opvallende punten: ♦Omdat er met valt te ontkomen aan verhoging van de tarieven (ri oolrecht bijvoorbeeld), moet de gemeente by de verhoging van de OZB uiterst terughoudend zijn: niet meer dan de inflatiecorrectie of deze zelfs achterwege laten. •Kinderen moeten op de basis school al vertrouwd worden ge maakt met computers, daarom moet er per dne kinderen een beeldscherm, muis en toetsen bord komen die werken op een ge controleerd netwerk. •De PvdA onderschrijft nog steeds het Verkeers Circulatie Plan en vindt het met langer ver antwoord om voor het ongedaan maken van busbanen en afsluitin gen geld uit te trekken. Bouwstenen De eerste bouwstenen van het nu voorliggende concept-programma van de PvdA zijn begin dit jaar ge legd door een telefonische enquê te te houden onder de leden. Daarna is een viermans werk groep aan de slag gegaan die ver volgens een rondetafelgesprek heeft belegd met kopstukken uit allerlei clubs in Vlaardingen, waaronder de kinderopvang, Raad van kerken en vertegen woordigers uit welzijn en onder wijs. Er volgden gesprekken met allerlei andere mensen van bin nen en buiten de partij en de werkgroep liet zich vollopen met informatie van ondernemers, ge handicaptenzorg en ga zo maar door. „Iedereen is er bij betrok ken." Vlak na de zomervakantie begon het schrijven, waarvan de eerste proeve onder veertig leden is ver spreid. waarna er nog wat aanpas singen op z(jn gekomen. En dit concept tenslotte wordt 24 novem ber voorgelegd aan de ledenver gadering, die hierop wijzigingen en toevoegingen kan aanbrengen. Herijking „We hebben er enorm veel tijd in gestoken," zegt Attema. „We wa ren ook wel toe aan een heryking. Dat was inmiddels acht jaar gele den. Bij de vorige verkiezingen is er voor gekozen een kort pamflet van een aan twee zijden bedrukt A4tje. Met als belangrijkste punt dat de Broekpolder groen moest blijven. Nu is er niet voor zo'n pamflet gekozen omdat we in de fractie toch de behoefte hebben aan de mogelijkheid om op iets te rug te vallen. Zonder overigens te stellen dat dit programma volle dig is. Daar is ook niet naar ge streefd. Een verkiezingsprogram ma blij ft een zaak van prioriteiten stellen." Het was even zoeken en rond kijken. Waar moet iedereen heen? Waar staat mijn naam bordje en wie zit er naast me? In de zoektocht botste me ningeen nog op eikaar, maar dit alles mocht de pret gister middag rond een uur in de nieuwe raadzaal in het Schie damse stadskantoor niet drukken. De nieuwe stoel werd uitgeprobeerd. Eerste conclusie: lekker zacht en comfortabel. De benen zitten niet klem tegen een tafel poot. En de zaal: de akoes tiek is aanmerkelijk beter dan in de noodraadzaal in de aula var» het Stedelijk Museum. Toch is er ook een minpunt, want in de nieuwe multifunc tionele zaal wordt aan tafel niets geschonken. Weg is die blik van verstandhouding met een van de bodes als die de nattigheid inschenkt. Maar gelukkig zijn het dit keer de algemene beschouwingen en hebben de bodes genoeg werk aan de tafels met het ronddelen van de moties. Fo to's Roe! Dijkstra Schiedam Het had niets te ma ken met de algemene beschou wingen, maar Arie van Loenen,de nestor van de raad, greep de bij eenkomst gisteren in de raadzaal aan om zijn hart te luchten. Ooit zat hy in een grote fractie -de PvdA - en deze periode begon hij ais eenmansfractie voor Solidair '93, en later sloot hij zich aan bij de Gemeentebelangen Schiedam. En de behandeling die hem ais raadslid van een kleine partij ten deel valt, valt hem vies tegen, heel vies zelfs. Van Loenen: „Van mij dus geen loftuitingen. Zo goed was het col lege nou ook weer niet. Ik wil het hebben over hoe het is om in Schiedam politiek te bedrijven vanuit een kleine partij. De ande re partijen zijn in de afgelopen vier jaar in de omgang met ons niet altijd even collegiaal en vriendschappelijk geweest. Men zal het niet willen beamen, maar de coalitiepartijen zijn wat inge nomen met hun meerderheidspo sitie van 23 tegen de rest."Van Loenen noemde het de arrogantie van de macht. „Macht, die de coa litiepartijen niet altijd hebben verkregen door hun werk voor de Schiedamse bevolking, maar meer door het feit dat zij, zijnde een filiaal van een landelijke par ty, profiteren van de charismati sche uitstraling van een landelijk leider van dat moment. De keer zijde is dat als de glans eenmaal verschrompeld is tot een flauwe glimp de plaatselijke macht van zelf inkrimpt. En zo blijft er van alle borstklopperij later maar wei nig over" Van Loenen heeft zich de afgelo pen periode meermalen aangeval len gevoeld. „Ik wil het vooral hebben over de laatdunkendheid waarmee de coalitiepartijen de standpunten van een kleine oppo sitiepartij aanhoren. Dit was ken merkend in deze periode. Eigen standpunten waren - naai-zij zelf dachten- de hoogste wijsheid. Als de oppositiepartijen wat be weerden zat men op zijn stoel te wiebelen en werd bij voorbaat al met het hoofd geschud. Blijkbaar vinden de zichzelf noemenden de mocraten dat het standpunt van een kleine democratische partij er met toe doet in de plaatselijke de mocratie. Terwijl politiek en de mocratie een zaak van iedereen zijn." Laatdunkend Wethouder Adrie Reijnhout trok zich de aanval van Van Loenen persoonlijk aan. „Het stoort mij dat iemand zich laatdunkend voelt behandeld. Ik ben meteen bij mezelf te rade gegaan en kan niet anders concluderen dan dat bij het college genoeg ruimte en aandacht is voor de mening van de kleine partyen" zei hy. Reijnhout sprak uit jarenlange er varing en kon de mening van Van Loenen absoluut niet delen. „Ik heb lange tijd in een kleine fractie gezeten. Maar ook toen hebben we er als Klein Links toch wel wat voor elkaar gekregen. Uw onte rechte gevoel komt misschien wel voort uit een gebrek aan kwaliteit van uw eigen voorstellen," zei Reijnhout. En daar kon de nestor van de raad het voorlopig mee doen. Schiedam De gemeente Schie dam doet al vijftien jaar exclusief zaken met drie uitzendbureaus. „Ook als de gemeente wordt ge dwongen om offertes aan te wa gen doet het dat bij deze drie, en twee andere. Maar ze leggen de goedkoopste vervolgens laconiek naast zich neer en gaan met de drie vertrouwde relaties onver stoorbaar door," zei raadslid Th. H. B. Schoenmakers gisteren tijdens de algemene beschouwin gen. Schoenmakers komt in zijn alge mene beschouwingen tot de con clusie dat deze procedure voor het aanvragen van de offertes een wassen neus is geweest. „De be doeling van een dergelijke proce dure is de goedkoopste aanbieder te vinden. Aan de goedkoopste wordt echter zonder opgaaf van reden bij nader inzien toch maai1 geen werk gegund. De bestaande relaties worden voortgezet, om geen andere reden dan dat het lekker met ze gaat. Rest de vraag wat de investeringen behelsden die deze bureaus ten behoeve van die goede relatie hebben ver richt," aldus Schoenmakers in de schriftelijke uitleg van zijn be schuldigingen aan het adres van de gemeente. „Op basis van een b en w-besluit uit 1982 heeft de gemeente vijf tienjaar lang uitsluitend uitzend krachten ingehuurd van Tempo Team en in tweede instantie van Randstad. Later kwam daar Start bij." legt Schoenmakers uit. Van de vyf offertes die nu zijn ge maakt blijkt die van Intergom vol gens het raadslid over de gehele linie veruit de goedkoopste. „Manpower wordt wegens een an dere tariefstructuur al helemaal niet meegenomen in de vergelij king. De verschillen zyn niet ge ring en bedragen over de totale som gemiddeld drie procent ten opzichte van de op een na laagste inschrijvers. Randstad en Tempo Team zitten op hetzelfde niveau en Start is veruit de duurste." De verbazing van het raadslid was na het bestuderen van deze cyfers des te groter toen hij de uitkomst hoorde. „In de adviesnota staat aal er opnieuw een conti act mei de drie eerder genoemde uitzend bureaus moet worden afgesloten. Gezien de tarieven en de goede werkrelatie met de drie. Dat noem ik dus een charade." Woensdag 12 november SCHIEDAM NPB. Lezingover kleding, Histori sche Vereniging Schiedam, 20.00u. VLAARDINGEN Dc West. Dansavond, 19.30u. Stadsgehoorzaal. Robert Long met Meer dan ooit, 20.00u. Dien stencentrum West. Dansavond, 19.30u. Openbare bibliotheek. Schrijversavond met Abdeikader Benaii, 2Ö.3ÖU. Panta Rei. Trans missie meditatie, 19.15-22.00u. MAASSLUIS Theater "Schuurkerk. Stichting Katoen met Geheime Dienst, 14.00u. ROTTERDAM Lantaren 1 20.30 Matemus. Lan taren 2 21.0OY, een thriller in dans en film. Lantaren 2 21.00 Sheep Entertainment: Part I. Ahoy 20.00 Holiday on Ice. Wykgebouw Castagnet 14.30 Peter en Dodo gaan Kamperen. WijkgebouwHet Peil 14.00 Nico de Verhalenman, Wijkgebouw Romeynshof 14.00 Haring onder het gras. de Doelen Gr.z. 20.15 Rotterdams Pbiiharmo- nisch Orkest. New Orleans 21.00- 00.30 After Work Caribean Party. Paraöijskerk 20.30 Rob Zuidam. Zaal de Unie 20.30 Volgspot Live. Luxor Theater 20.15 Adèle Bloe- mendaal. Rotterdamse Schouw burg Studio 20.30 Undesirable Ele- ments. Gr.z. 20.15 RO Theater, 'Het neerstorten van de Hinden burg en wat er daarna gebeurdé. KLz. 20.30 Kingcom of zogezegd en alles. RO THEATER 20.15 For-, zaCaesari.delaatse dagen van Au-, gustus. Theater Zuidplein Grx 20,15 De Berinis. St.Laurenskerk 14.30 Deugden. Lezing door drs. Gr Kleijn, Thema: De deugd van Rotterdam, wat groeit er aan sod% le moraal. HisLMus. De Dubbelde Palmboom 13.00-18.00 Sinter klaascursus. Donderdag 13 november SCHIEDAM Dienstencentrum Oost. Gymnas- tiekopde stoel, 10.00-ll.OOu. Bup- huis Zuid, Ouderendag, 11.00- 17.00u. Dienstencentrum de Woud hoek. Bingo, 13,3üu. Dien stencentrum Ook. Olieverf schil deren, 14.00-16.00u. Stedelijk Mu seum. Rondleiding, 14.00u. Film huis. Graceof my heart, 21.00u. Po dium, Oorsmeer, 21.OOu. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert Aad Zoutendijk,12.45-l3.15u.Stadsge- hoorzaal. Henk van Ulsen, Eric Schneider e.a met De bezoeker, 20.00u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. (Vlaarding se) Klederdrachtenshow, HOEKVANHOLLAND De Hoekstee. Schrijfavond Am nesty International, 19.30-21.OOu. Bioscopen ROTTERDAM Cinerama 1: 'The Lost World' (al) dag.12.30-15.30-18,30-21.30. Cine rama 2: Wolcano' (12) dag. 18.30- 21.10. Cinerama 3: 'Nothing to lo se' (al) dag. 19-21.30 do.vr.ma-, .di.ook 13.30-16.15. Cinerama 4: 'Contact' (al) dag.21, do.vr,ma*, .di.ook 13.30-17. 'Bean' (alj dag. 13.30-16-18.30. 'Cinerama 5; - Men in Black' (12) dag. 13.15-16.% 18.45. 'Copland' (16) dag.21.15.~~ Imax Theater: 'Super Speedway (al) dag,(beh.ma.) 14-16-20; mail- leen 20. 'Ringof Fire' (al) dag.toeh- .ma,)15; za.zo.di.wo.ook 13. 'Con tact' (ai) dag.17-21. Lantaren 1; 'Brassed Off (al) dag. 20-22.15, ma.alleen 20, -wo.zo. 14.30. ma.22.15 Sneak Preview. Heaven ly Creatures' vr.15.30. Venster 2: "Wuthering Heights' do.19.30. 'Stazione Termini' vr.19.30. 'Hu- moresque' zo.19.30. 'Girasoli' di.19.30.'How green wasmyvaüey' wo,19.20.'Comoaguaparachocola- te' za.19.30 zo.l4,3Q.Tristana' ma.19.30. 'Fire' (16) dag.22. Ven ster 3: 'Lógrimas Negras' (al) dag. 1930-21.30. zo.wo.14.3Q. Ven- stcr4: 'Alife less ordinary' (al) dag, 20-22.15. "Ma vie en rosé' (al) wo. 14.30. COC-nachten in vier za len 00,20 uur. Lumière 1: The pea cemaker' (16) dag.12-15-18-21.15. Lumière 2: 'The lost world' (al) aag.12-15,05-18.10-21.15. Lumière 3: 'Face/Off (16) dag. 18.10-21.10, do.vr.ma.di.ook 12.10-15.10. Lu mière 4: 'George of the Jungle' (al) dag.13-15.30-18.30. 'My best friend's wedding' (al) dag.21.30. Rexane: 'Hete nachten van Josefi- ne Mutzenbacher' (18) do. t/m zo. doori. voorst. 'Two sexy girls' (18) ma. t/m wo. doori. voorst. Pathé: 'Contact' (al) dag.l 1,30-14.30-18- 21.10; za,zo. niet om 11.30. "Volca no' (12) dag.18.45-21.10; do.vr.ma- .di. 11.30-13.55-16.20. -Murder at 1600'(16)dag.l6.30-19.20-21.45;do- •vr.ma.di.ook 11.40-14.05. 'Air For ce One' (16) dag. 15.25-18.20-21.10, do.vr.ma.di.ook 11.45. 'My Best Friends's Wedding' (al) dag.xl.15- 14.1O-16.4ö-19.05-21.4O.di.niet om 21.40. 'The peacemaker' (16) dag.l 1.45-15-18.3Q-21.30,za.zo.met om 11.45. 'Fore Roseanna (al) dag. 11.55-14.30-17.10-19,30-21.50. Sneak Preview: 'Gevarendrie hoek* (16) di. 21.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3