Waterweg Vluchtelingen bekritiseren sociale dienst Weer kopstuk Hoeks Welzijn uit deelgemeenteraad Rotterdams Dagblad Architect pleit voor herkenbare binnenstad Wethouder zegt kritiek serieus te nemen en belooft gesprek 'Problemen Schiedam oplossen door samenwerking' 'Prachtig Schiedam krachtig' Vernieuwde Stad koopt bouwondernemingen uit Stookolie de Niéuwe Maas in Coasters botsen Bewoners schrikken zich wild van explosie op scheepswerf nieuwe ideeën Schiedam-C Kreupelstraat 31 naast A.B.C. parkeergarage. Tel: 427 00 77 Rotterdam» Dagblad Donderdag 13 november 1997 MaassluisDe architect Ron van Leeuwen, tevens bestuurslid van de onderaemersfederatie (OFM), heeft gemeente en ondernemers gisteren een aantal praktische tips gegeven om het Maassluise centrum herkenbaarder te ma ken. Tijdens een informatieavond van de OFM over de ruimtelijke ontwikkelingen in Maassluis was hij in de Schuurkerk één van de sprekers. Van Leeuwen had met de fotocamera in de hand een fietstochtje door Maassluis ge maakt en vooraag zijn dia's gister avond van commentaar. Hij pleit te voor 'een duidelijke visuele beeldregieYDe gemeente moet er, onderstreepte hjj, samen met on dernemers voor zorgen dat de be zoekers als het ware de binnen stad worden ingetrokken. Zo confronteerde de Maassluise architect zijn publiek ermee dat de eerste indruk van de stad - van af rijksweg 20 - wordt bepaald door- een Shell-benzinestation. Ook een stukje t erder op de Laan 1940-1945 zit het volgens hem niet goed. „Bij de P.C. Hooftlaan blijkt nergens uit dat je, om in het cen trum te komen, rechtsaf moet." De huidige 'gedateerde' huizen blokken vindt hij daarbij ook nog eens schril afsteken tegen de woontorens - Toumesol en De Meesters - die aan de andere kant van de weg uit de grond worden gestampt. De P.C, Hooftlaan zou verder een soort avenue met bo men en bedrijfjes moeten worden met tussen dienstencentrum De Vliet en de Petrus en Pauluskerk een groot plein. Om te zorgen dat Noord- en Zuidvliet uitnodigen om er te gaan winketen, moeten er vooral ook aan het begin - ge- „zien vanaf de P.C. Hooftlaan - win kels en leuke smalle pandjes zijn, meent Van Leeuwen, Dus geen vierkante blokken maar, zoals de architect ze noemt, verticale pan den. Op de Markt zijn het wat dat betreft onder meer de panden van Stigter die uit de toon vallen. „Zulke abstracte bouw op een der gelijke belangrijke plek, dat moet de gemeente niet meer toestaan." De economisch in het slop geraak te binnenstad moet niet alleen met woorden, maar vooral ook met daden worden aangepakt, be- toogde Van Leeuwen na afloop. „Je kan jaren rapporten schrij ven, maar je moet nu eens eon- creet 2eggen 'dit pakken we aan'. Je moet de moed hebben er iets aan te doen." Ook Van Leeuwen constateerde dat het onderwerp leeft bij de politiek. Wethouder L, van Duijn-Camfferman kon dit beamen. „Ik vind dat hij gelijk heeftj" reageerde ze na de dia-pr e- séntatie. Direct daarop actie on dernemen kon de politica echter mietvWe moeten kijken wat we er "meedoen," Wel is er binnen enke le weken van het college een voor stel te verwachten over wat men - inclusief het horecabeleid - van plan-is met de binnenstad. Vlaardingen In een poging om een ander schip te ontwijken is de coaster Katharina B gistermiddag met de voorsteven tegen de kade van het Vlaardings Hoofd geva ren. By het achteruitslaan voer de coaster tegen het achteropkomen de binnenvaartschip LÏroosella jaan, dat als gevolg van de aanva ring zwaar werd beschadigd en ;jek raakte. Uit het binnenvaart schip, stroomde zo'n twintig ton 'stookolie in de Nieuwe Maas. Het •kon op eigen kracht afmeren. De Roteb heeft een zogenoemde olie- beam geplaatst en heeft de stook olie opgeruimd. SchiedamDoor onbekende oor zaak had gisteravond een aanva ring plaats tussen een coaster en een sleepboot Toevalligerwijs beide met de naam Triton. Twee opvarenden raakten gewond. Het gaat om' een 28-jarige man uit Kraiingseveer en een 47-jarige man uit Rotterdam. Zij zijn met snijwonden en rugklachten naar het Schieland Ziekenhuis ge bracht. De coaster is naar een werf en de sleepboot is in de Wiltonha ven afgemeerd. Een onderzoek naar de toedracht wordt door de Rivierpolitie ingesteld. VlaardingenDe sociale dienst in Vlaardingen werkt traag, de wachttijden zijn lang, de informatieverstrekking is slecht, for mulieren zijn onduidelijk en de contactpersonen bij de ge meentelijke instelling zijn respectloos, onstabiel en niet te vertrouwen. Dat zegt ruim eenderde van de geïnterviewden in het rapport met de titel 'Vluchtelingen aan het woord'. De resultaten van het onderzoek handeling van zaken en de lange naar de integratie van vluchtelin gen in Vlaardingen zijn gister morgen door wethouder A. Koo! in ontvangst genomen. In een eer ste reactie wijt Kool, die de kritiek serieus zegt te nemen, d wachttijden bij de sociale dienst vooral aan de nasleep van de reor ganisatie en de invoering van de nieuwe Bijstandswet. „Sociale diensten worden overspoeld door allerlei nieuwe wetten en regels. Dat vraagt een andere houding. Met de reorganisatie zorgt dat voor een wachttijd die langer is dan gewenst." Om de wachttijden te verkorten zijn het afgelopen jaar al extra krachten ingezet en is door vaste medewerkers overgewerkt, aldus de wethouder, die beloofde een gesprek aan te gaan met de be treffende dienst. Vluchtelingen met klachten over de houding van hun contactpersoon bij de sociale dienst adviseert Kool hun beklag te doen bij de daarvoor in het le ven geroepen klachtencommis sie. .Alleen dan kunnen we iets doen." Naast de sociale dienst worden ook andere instellingen in het rapport niet gespaard. Een meer derheid van de geïnterviewde vluchtelingen zegt ontevreden te zijn met de huisarts. Deze zou niet goed luisteren, de vluchteling niet serieus nemen, niet doorver wijzen naar specialisten en geen vertrouwen genieten van de cli ent. Verder ervaren vijf vluchte lingen de vreemdelingenpolitie als discriminerend en bedrei gend, Ook blijkt uit het onder zoek, dat is uitgevoerd door Vluchtelingenwerk Vlaardingen en rechtenstudente Patricia Wij nen van de Erasmus Universiteit, dat veel vluchtelingen niet be kend zijn met andere instellingen of deze als hoogdrempelig zien. Zie ook pagina II: 'Ik heb zo mijn best gedaan'. Staatssecretaris i. KohnstammbezochttljdenszJJnwerkbezoekookdeFuttonstraat, vorig Jaar nog een vuilstortplaats, nu door de bewoners Ingericht als speelpleken buurtplantsoen. Wethouder A.G.Wiegman(mfdden)enajncollegaA.Reijnhoutkijkentoeterwij! de staatssecretaris een praatje met de kinderen aanknoopt. Foto jaap Razema/ Rotterdams Dagblad Schiedam „De grootste fout die we nu kunnen maken is ophou den," meent J. Kohnsiamm, staatssecretaris voor het grote ste denbeleid, Hij bracht gisteren een werkbezoek aan een mistig Schie dam, waarbij hij een aantal pro jecten dat in het kader van het grote stedenbeleid wordt uitge voerd bekeek. Volgens Kbfcn- stamm, die vorig jaar ook een be zoek bracht aan Schiedam, is er wel degelijk vooruitgang te zien, maar zijn er over het algemeen niet veel harde resultaten bereikt. Hij zei onder de indruk te zijn van de achterstelling van sommige buurten. „Het is absoluut noodza kelijk dat er begeleiding is by de ze problemen. Die begeleiding moet langjarig worden voortgezet om het effect te krijgen wat we willen zien." De staatssecretaris bracht net als vorig jaar onder meer een bezoek aan de Fulton- straat in Schiedam-Oost, dat er volgens Kohnstamm 'zo ontzet tend veel beter uitziet dan een jaar geleden," toen het nette speeltuintje nog een vuilstort plaats was. Tijdens een onderons je met enkele toevallig aanwezige gemeentewerkers werd het gezel schap bruut gestoord door een spontaan protest van een boze speeltuinbeheerder. De man was oprecht verontwaardigd: „Een schommel en'een wip zijn niet ge noeg. Ik ben misschien ongedul dig, maar het duurt allemaal zo lang, Het is niet af, dat stoort me het meest," was zijn commentaar. Kohnstamm kon begrip opbren gen voer de actie en het stand punt van de beheerder. „Dat soort mensen moet je hebben, dat is een en al betrokkenheid," was zijn reactie. In het wijkservice- punt in Nieuwland maakte de staatssecretaris een praatje met beveiügings- en reinigingsmen sen. Daar werd hem het toezichts- project dat afgelopen voorjaar ge start is in deze naoorlogse stads- vemieuwingswijk uitgelegd. Voorzitter van het Centrum Ma nagement C. Coppens en de be drijfsleider van supermarkt Plus markt Komneef zyn het met Kohnstamm eens wat betreft sa menwerking tussen de gemeente en het bedrijfsleven. „De achter stand moet worden ingehaald vindt Coppens, „maar daarvoor is geld nodig én interesse in projec ten. Er zyn een paar grotere on dernemers die niet mee willen werken aan projecten in de buurt. Die denken laat maar hangen. Dan wordt het moeilijk, want je kunt het niet in je eentje. De be volking hier heeft over het alge meen een laag inkomen-en een la ge opleiding,legt hij uit. „En dat wordt alleen maar lager. Er is dan risico op een neerwaartse spi raal." Kohnstamm knikt begrij pend. „Dit is een van de proble men die vorig jaar ook al opvielen in deze lastige wijken," zegt hij, „dat die grotere ondernemers niet bereid zijn te participeren in de buurt. Dit is op zijn'minst merk waardig, heel raar. De overheid en het bedrijfsleven moeten dichter by elkaar komen en overleggen om te kijken hoever er binnen de wijken activiteiten te ontplooien zijn. Het komt er op aan samen door te zetten. Hoewel er veel moet gebeuren, heeft Schiedam fantastische mogelijkheden. De Schiedamse panden spreken tot de verbeelding, maar liggen er nu desolaat by." Kohnstamm pleit ervoor op toeristisch vlak de eco nomie te versterken, waarbij ge bruik gemaakt kan worden van de historische binnenstad. „Schie dam heeft te weinig een eigen po sitie. Het was ooit een jenever- stad, daar houdt het mee op. Voor elke stad is het essentieel om te bepalen waar je over tien jaar wilt zyn. Een voorbeeld is om iedere vyf jaar een groot project op te zetten. Dat kost geld, dat realiseer ik me, maar het op de kaart zetten van de stad is belangrijk. Ook moeten sport, veiligheid, onder wijs en al dat soort zaken samen gaan, De burger leeft niet alleen van economie, of zelfs alleen in een huis, maar van al die dingen samen. Daarom is samenwerking zo belangrijk," besluit hy Door Ben van Haren Schiedam - Even had burge meester Scheeres zich losge maakt van het gezelschap, dat staatssecretaris Kohnstamm langs de lelijke plekken van Schiedam voerde. Hij was ge komen naar het nieuwste mu seum van de stad, De Gekroon de Brandersketel, om het eer ste exemplaar in ontvangst te nemen van het ,boek 'Schie dam, de kracht vaneen stad'. Directeur Gerjan de Waard van uitgeverij Scriptum weifelde of hy Scheeres voor de staats secretaris ook een boek zou meegeven. „Immers, hij komt hier om overtuigd te worden van de noodzaak dat voor het opknappen van Schiedam meer geld nodig is. Misschien kan hij beter het vijf jaargele den verschenen bpek'Schie- dam-HoUand' meenemen óm dat dat de zwakke plekken van de stad toont Dit nieuwe boek gaat over het mooie Schiedam van'nu.' Door Menno Haddeman sprak over een^fachtig'boek^ met prachtige foto's van.Lam- brecht de.Waard (73:jaar, oud- architect en vader van de uit gever) over een'prachtige stad, met prachtige monumenten y die ïn de laatste tien tot vijftien jaar zijn verbeterd. „We willen meer aan de weg timmeren met die verworvenheden om dat wë daar trots op zijn en om dat het economische belangen dient." Hy prees zich gelukkig dat Han van der Horst, histori cus/publicist, de "bijschriften in dit plaatjesboek" heeft ver zorgd. „Hjj is een van de toon aangevende historici van onze stad met de kracht om feiten uit de geschiedenis in te kleu ren." Auteur Han van der Horst had verteld dat de foto's van De Waard hem dwongen om niet naar het plaveisel van de straat te kijken maar hoger. Het is een boek voor wie nieuwsgierig is naar Schiedam en voor wie nieuwsgierig ge: maakt moet worden," aldus Van der Horst. De burgemeester nam toch maar een paar boeken mee voor de staatssecreatris en zyn gevolg. Door Leen van Ooyen Hoek van Holland—Nadat ditvoor jaar D. van Wijngaarden na on enigheid met deelraadsvoorzitter en partijgenoot L. Vreugdenhil de deelgemeenteraad de rug toe keerde, heeft nu weer één van de kopstukken van Hoeks Welzijn bedankt voor de eer. J. de Jong, burgerlid in de com missie ruimtelijke ordening, is van mening dat hij in de commis sie te weinig kan terugvinden van de doelstelling van Hoeks Wel- 4jn. Hij stapt niet alleen uit de commissie, maar ook uit de lokale partij. De Jong vindt vooral dat voorzit ter Vreugdenhil, de eerste man van Hoeks Welzijn, te veel aan het handje loopt van het Ontwikke- lings Bedrijf Rotterdam. „Vreug denhil heeft er op geen enkele wijze blijk van gegeven dat hij het alternatieve plan van Hoeks Wel- zyn voor het Waterwegcentrum ook maar enigszins ondersteunt. Als gevolg daarvan hebben de 'Hoekse' Rotterdammers vrij spel en wordt voorbij gegaan aan dfc mening en de belangen van de in woners van Hoek van Holland. Het project wordt in stukjes ge hakt en niets is zichtbaar van het plan van Hoeks Welzijn." De Jong heeft in een brief aan de betrokkenen zyn grieven uiteen gezet. Hij verwijt Vreugdenhil dat hij een goed discussiestuk van Hoeks Welzyn om zeep heeft ge holpen en dat hy met applaus de plannen van projectleider J.W. Vader en zijn team van het OBR begroet. Een aantal zaken dat'door Hoeks Welzijn als voorwaarde is gesteld, zijn nergens meer terug te vin den. Volgens De Jong gaat het daarby om het autoluw maken van de Prins Hendrikstraat en de omgeving van het Brinkplein, geen bebouwing ten zuidoosten van bet fort, het voorkomen van doorgaand verkeer dooT de Oude Hoek en het Berghavengebied, het handhaven van de parkeer plaats aan de Badweg, de door trekking van de NS-Ujn door na tuurgebied verder dan de oude strandlyn en nog een aantal ande re zaken. „Vreugdenhil probeert ons nu zand in de ogen te strooien door te vertellen dat het project toch niet doorgaat, omdat er niet buiten dijks gebouwd mag worden. Maar inmiddels heeft het OBR daar voor natuurlijk wel oplossingen en alternatieven bedacht. Met im posante hoorzittingen, omlijst met enquêtes, wordt de indruk gewekt dat er geluisterd wordt, maar het resultaat is gewoon dat het Rotterdamse plan ongewij zigd doorgaat en dat inspraakre sultaten nauwelijks zichtbaar zijn," vindt De Jong. Hij voorziet in het Hoek van Hol land van de toekomst betonnen, indrukwekkende Rotterdamse hoogstandjes. Omgang Het Waterwegcentrum is niet de enige reden waarom De Jong heeft bedankt als lid van de com missie ruimtelijke ordening. „Ik heb herhaalde malen gevraagd om meer overleg voorafgaand aan commissievergaderingen. Maar partijvoorzitter P, Blok, deel raadsvoorzitter Vreugdenhil en fractievoorzitter A. van Os rea geerden daar niet op. Wel moest ik via de achterdeur horen dat ik een 'dwarsligger' was, die te hoog van de toren blies. Dat werd me niet rechtstreeks verteld, hoewel mijn adres en telefoonnummer by de anderen bekend zijn." De Jong zegt dat hij juist heeft aangedrongen op rust binnen de partij. „Maar Van Wijngaarden werd te lastig omdat hij de me ning ventileerde van de kader groepen die hijzelf had opgericht. Het ging niet om zijn eigen me ning. Na het vertrek van Dick (Van Wijngaarden, red.) is de ka dergroep ruimtelijke ordening de nek omgedraaid. De betrokken mensen liepen Vreugdenhil ken nelijk in de weg en dat geldt nu dus ook voor mij. Kritisch den kende mensen, lastposten in zijn ogen, zijn niet welkom!" De Jong vervolgt: „Deze deel raadsvoorzitter is bezeten van machtswellust. Hij heeft zijn mensen en zyn kiezers in de kou laten staan. Het afwijken van ver kiezingsprogramma en coalitieaf spraken neemt soms dusdanige vormen aan dat het ongeloofwaar dig wordt voor de kiezer. Er is een enorm verschil tussen baas zijn en de baas spelen, maar dat on derscheid kan Vreugdenhil ken nelijk niet maken. Gedumpt Terwij! andere partyen met het oog op de komende verkiezingen zich qua mankracht aan het ver sterken zyn, worden bij Hoeks Welzijn de mensen gedumpt," stelt De Jong. Hij betwijfelt of er nog voldoende kandidaten te vin den zullen zijn om de schouders onder Hoeks Welïijn te zetten na het optreden van Vreugdenhil in de laatste jaren. Vreugdenhil 2elf was onbereik baar voor commentaar. Hy is al een week met ziekteverlof. Ook de persconferentie over het Wa- terwegcentrum, die maandag werd gehouden, kon niet door hem worden geleid. Schiedam Een plof, glasgerin kel en weer stilte. De bewoners van Schiedam-West sehrokken zich gisteravond een ongeluk. De meesten zaten aan tafel en waren net begonnen aan het avondeten. „Het was een enorme klap, ik schrok met het lazerus," vertelt een bewoner van de Burgemees ter Knappertlaan. Een vader in de Julianalaan die in de keuken be zig was hoorde na de knal ook een hels kabaal van glasgerinkel „Ik ben onmiddellijk naar de huiska mer gerend waar mijn dochter op de bank lag. Ik zag dat de ruit in de kamer was gesprongen. Geluk kig was er met mijn dochter niets aan de hand." De gasexplosie op de scheepswerf van Wilton-Fijenoord zorgde gis termiddag rond half zes voor flin ke commotie in Schiedam. De plof was zo hard dat op verschillende plaatsen de ruiten sprongen. Bij de pas gebouwde garage Kalfs- beek op bedrijventerrein Vyfslui- zen, op de Burgemeester Knap pertlaan en de Julianalaan sneu velden ramen. Wonder boven wonder raakte niemand gewond door het rondvliegend glas. Bij ijzerhandel Engermg aan de Burgemeester Knappertlaan zijn medewerkers hard bezig met het diehtimmeren van de open etala ge. De ruiten sprongen door de klap in honderden stukjes uit el kaar. „Nu gebeurt het jullie zelf eens," wordt door voorbijgangers gegrapt. Engeringwordt in Schie dam regelmatig ingezet om wo ningen dicht te timmeren, nu zijn ze zelf aan de beurt. „Wü waren binnen bezig toen ik na de ontploffing de grond voelde trillen," vertelt een medewerker. „We liepen direct naar buiten en daar stond het zwart van de men sen. Iedereen was van schrik de straat op gegaan. Velen dachten dat er een straaljager door de ge luidsbarrière was gevlogen." De explosie op de werf is onstaan nadat een gas-zuurstof mengsel dat uit een lekkende leiding stroomde ontplofte. De buizen la gen in een honderden meters lan ge betonnen bekisting. Boven op het beton dat meteen dienst deed als kade reden havenkranen. Het gas uit de leidingen heeft zich in de bekisting opgehoopt en is ver moedelijk door een vonk van de kraan ontploft Door de explosie klapte het beton uit elkaar en kwam verspreid over het terrein neer. Ook de kraan viel door de klap om. De 47-jarige machinist kwam er wonder boven wonder met weinig kl eerscheuren vanaf. Hij werd door personeel van Wilton naar het ziekenhuis gebracht waar zyn verwondingen bleken mee te vallen. De Schiedamse brandweer was gisteravond vllug ter plaatse. Zij konden echter weinig meer doen. Er brandde niets en een grotere ravage kon niet ontstaan. Direct begonnen de brandweerlieden, geholpen door medewerkers van de DCMR Milieudienst Rijnmond met meten om de hoeveelheid gas in de lucht te bepalen. Wat bleek was dat er nog steeds gas ontsnap te en dat voorzichtigheid was ge-, boden. Rond half elf 's avonds gaf de brandweer de werf vrij. Er weid geen gas meer gemeten. Toch mocht op de hulpdiensten na nog niemand het terrein op. Eerst moeten de politie en de arbeidsin spectie de werf onderzoeken om achter de oorzaak van de explosie te komen. De schade die de explo sie heeft aangericht wordt in be ginsel geschat op meer dan tién miljoen gulden. Kinderen uit de Julianalaan zijn met bezems In de weer om het ka- potte glas op te ruimen. Pa en ma kijken negsteeds geschrokken vanuit de woonkamer toe. Foto Roei Dijkstra Door Menno Haddeman Schiedam Het bestuur van de Vernieuwde Stad in Schiedam heeft de drie in hetproject deelne mende aannemers uitgekocht. Slavenburg, Bokx Bouw en Van Ostade maken nu geen deel meer uit van het samenwerkingsver band dat zich bezighoudt met las tige stadsvemieuwingsprojecten. Volgens C. Bolmers, voorzitter de Vernieuwde Stad heeft de stichting het aandeel van de aan nemers opgekocht om op die ma nier een einde te maken aan het 'monopolie' van de bouwers. De Vernieuwde Stad werd in 1995 opgericht en had als doel verloe derde delen in de gemeente onder handen te nemen en op te knap pen. In de Vernieuwde Stad, een zogenoemde Particulier-Private Samenwerking (PPS), namen naast de gemeente Schiedam drie lokale bouwondernemingen deel. Gedachte achter deze constructie was dat de gemeente bij het uit voeren van 'lastige' stadsvemieu wingsprojecten altijd kon reke nen op de steun van de drie bou wers. Drie jaar geleden was dit een nieuwe manier van samenwerken en was het voorstel aan de ge meente door Bolmers enigszins revolutionair. Achteraf heeft PPS de Vernieuw de Stad op deze manier niet ge werkt. Initiator Bolmers geeft dat ook ruiterlijk toe. „Het is een ver gissing geweest om de drie bou wers binnen de Vernieuwde Stad te halen. De PPS-constructie wordt uiteraard in een andere vorm. tegenwoordig vaker toege past. In de Schiedamse versie' is echter sprake van een verkeerde inschatting." Het probleem met de drie vaste bouwers was dat de ondernemers onderling min of meer een kartel vormden. Slavenburg, Bokx Bouw en Van Ostade richtten al snel na het toetreden tot de Ver nieuwde Stad een aparte vennoot schap onder firma op. Dit inge wikkeld genoeg 'De Vernieuwde Stad' geheten bedrijf vormde de enige onderhandelingspartner voor de PPS. In de praktijk bleek dat het geld dat de gemeente Schiedam in een stadsvernieuwingsproject van de Vernieuwde Stad stopte direct op het bureau van de gezamenlijke bouwers belandde en er geen en kele mogelijkheid was om via het vrije marktprincipe aan een wel licht goedkopere ondernemer te komen. Er was geen sprake van concurrentie en dus bestond de mogelijkheid dat de prijs kunst matig hoog werd gehouden. Drie jaar en verschillende projec ten als de Rembrandtflat, de s'~ dentenwoningen in de Frank' straat en het Raam verder Bolmers niet zeggen dat de L, wers ooit een te hoge prijs hebben berekend, „Wy zijn tot andere in richten gekomen en om het risico niet te nemen is besloten de bou wers uit te kopen." De Vernieuwde Stad verkoopt de aandelen van de bouwers direct weer door aan de Rabo-bank die daarmee dan deelneemt in de Vernieuwde Stad. Hoe de Ver nieuwde Stad er precies uit komt te zien is nu nog niet bekend. Het blijft volgens Bolmer in ieder ge val een publiek-privale samen werking.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1