In Sveaparken zijn schutting en verkeersbord taboe Schiedam bootst Zweeds wonen na in Hollandse polder f' IHUill - Rotterdams Dagblad Zaterdag november 1997 St. Sveaparken. Niet alleen de naam Is on-Hollands. De In richting wordt dat ook. Gamma-loos. Want voor de schut ting, hèt symbool van Neerlands hokjesgeest, zal geen plaats zijn In Schiedams laatste nieuwbouwwijk. Alles moet er aan Zweden herinneren. Van de vrije groenbele- vlng tot de brede dakverstekken, van de trottolrloze stra ten tot de 'fietsenstallingen voor auto's'. Zelfs de boom keuze doet Zweeds aan: berk, els, esdoorn, larlks. Alleen de ondergrond blijft Inheems. Veen en giftig havenslib. Boor Peter de Lange Was Adri Reynhout niet zo vaak ■-tin Skandinavië op vakantie ge weest, dan zou Spa]and-Oost on getwijfeld een doorsneewijk zijn geworden. Met rechtlijnige appar- 'tementenblokken, eengezinswo- ninkjes strak in het gelid en stadsvilla's volgens de blokken - doos-traditie. Maar het Hoge Noorden inspireerde de Schiedamse wethouder voor .stadsontwikkeling tot een veel frisser woonidee. Dat van de men selijke maat. De term is van Ralph Erskine, een Schotse architect die kort voor de Tweede Wereldoorlog naar Zwe den emigreerde. Erskines bouw kunst weerspiegelt 's mans demo- cratische principes. Jong en oud, rijk en arm wonen in zijn wijken dwars door elkaar en ook de goed koopste huizen zijn met zorg ont worpen. Een ander kenmerk is geborgenheid: veel hofjes, volop spesLrnimte voor kinderen. Reijrmbüt- maakte in Zweden kennis met Erkines werk en no- digde. de bejaarde maar vitale bouwmeester uit het stedenbouw- kundig ontwerp voor Spaland- Oost, later herdoopt in Sveapar- ken, te maken. Architect Bram -van Hengel 'vertaalde' opzet van dit 'Zweedse park' vervolgens naar Nederlandse normen. Om te voorkomen dat zijn troetel- x kindje te veel zou vernederland-^ sen, hield de D66-wethoudër tij- dens het gehele proces een stêvi- ge vinger in de pap. Toch moest hij enkele gevoelige concessies doen. Zijn'vastberadenheid van. itwee jaar terug om wurgende nor- hmen en verstikkende bouwvoor- w schriften te doorbreken; moest hij laten varen. Geschrapt zijn de ge- l i'meenschappeiijke, op energiebe- sparing gerichte wasruimtes die t- hem zo in verrukking brachten. „Daar zijn Nederlanders toch te individualistisch voor," beseft, de {'[wethouder. Achterhaald blijkt Ij.ook het idee om iedere woning ri'standaard te voorzien van een zonneboiler. iDat hij er niét in is geslaagd de au- j to volledig uit de directe woonom- geving te weren, vindt Reynhout i1 ronduit jammer. „Je ontkomt niet Iaan auto's op straat Leg je geen parkeerplaatsen aan, is de kans groot datje gras wordt vernield," beseft hij. De 'marktpartijen' (dat zijn de ontwikkelaars die Svea parken financieren: Amsteliand, Bemog en Bokx) hielden trou wens onvermurwbaar vast aan het beproefde concept 'blik voor eigen deur'. Blik van straat Reijnhout meent desondanks dat Sveaparken niet door de auto zal worden gedomineerd. Heel veel huizen krijgen een eigen garage, ruim genoeg om auto én fiets naast elkaar in te stallen. Daar mee is het blik toch grotendeels van de straat. Elders worden 'fiet senstallingen- voor auto's' ge bouwd: overdekte, achter woon blokken weggewerkte parkeer plaatsen. Door dit soort ingrepen blijft er aan de straatzijde meer ruimte over voor groen. Om dezelfde re den worden de wegen smal ge houden zo smal dat de Schiedamse brandweer on gerust naar Zweden reisde om te bestude ren of dit wel verantwoord was en bly- vgn x trottoirs zelfs geheel achterwege. 1 Sveaparken wordt de eer ste wijk nage noeg zonder verkeersbor den. Er zijn wel meer elementen die er ontbreken. Schuurtjes en schuttingen in de tuinen, bijvoor beeld. Eigenhandig opgerichte bouwsels zijn absoluut verboden; ieder huis krijgt een lage, door de architect ontworpen afscheiding. Prefab-hekken en pergola's uit het assortiment van de bouw markt worden niet getolereerd, waarschuwen Reijnhout en hoofd stadsontwikkeling Jules Peppe laar. „Het is de bedoeling dat de bewoners de buitenruimte anders gaan beleven, als één geheel" Dat stelt zekere eisen aan de men taliteit van de toekomstige bewo ners, erkennen Reijnhout en Pep- petaar. „Met zulke maatregelen Wethouder Adn Reijnhout voor het bord van Sveapar ken aan de rand van Schiedam: Het Is de be doeling datde bewoners de Ir> ontwikkeling circa 1000 woningen beleven, als éen geheel. Foto Fred Emst/Cor Woon Info Stadserf 1 te'om 7T* beperk je heel bewust je doel groep." Maar de bestuurder en de ambtenaar beweren eenstemmig dat er nauwelijks bezwaren klin ken uit de kring van adspirant-ko- pers. Integendeel, hoewel er nog geen paal in de grond zit (de eer ste wordt pas volgend jaar gesla gen), loopt het storm. Het woonin- fo-centrum noteerde al een paar duizend aanmeldingen voor de 1040 geplande woningen. Gekrakeel Oorspronkelijk waren het er zelfs maar 900, maar bij dat aantal bleek voor de gemeente Schiedam de grondexploitatie verliesgevend. In de gemeente- De ontwerpers van de wijk hielden vast aan het principe 'auto voor de deur', maar tekenden toch ook'fietsenstallingen' voor auto's waar het blik uit het zicht wordt opgeborgen. FotoGemeenteScWeéam raad zijn bij de uiteindelijke be sluitvorming twijfels geuit of Schiedam fiancieel wel het onder ste uit de kan heeft gehaald, en of de ontwikkelaars niet te veel in vloed hebben gekregen. Reijn hout denkt dat de gemeente er goed is uitgesprongen. Over het latere debat dat een ge meentelijk onderhandelaar ook, zakelijke belangen had in een van de drie ontwikkelmaatscbappyen haait hij de schouders op. Volgens Reijnhout was het sop de kool niet waard. Hij plaatst het gekrakeel in de context van een ruzie bin nen de PvdA, waar PvdA-wethou- der Wiegman van financiën het de laatste tijd zwaar te verduren heeft. Over de opzet van Sveapar ken heeft Reynhout in het raads- debat geen kwaad woord gehoord. De raad is ook van meet af aan zeer geïnteresseerd geweest in het idee voor een Zweedse wijk, zegt hij. Het stedenbouwkundig plan en de folder die daarvan is afgeleid beloven de kopers iets heel bij zonders. Een woonfront dat be staat uit gevels die in warme kleu ren zijn geschilderd, een groen el dorado waar 'lelijke' materialen (bijvoorbeeld dakpannen van be- tonsteen) ontbreken en 'mooie' materialen (hout, stucwerk, ge verfde baksteen) veelvuldig zijn toegepast. Typerend voor Svea parken worden ook de brede dakoverstekken, de flauw hellen de daken en de vele uitbouwsel- tjes. Het totaalbeeld herinnert aan de bouwkunde uit de jaren dertig. Het betere huis, zoals dat te vinden is in de bosrijke buur ten van Zeist en het Gooi. Ook al staat Erskines werk dicht bij de 'gewone man', Sveaparken zal toch voornamelijk worden be volkt door de hogere inkomens. De verhouding tussen woningen in de sociale sector en de koopsec tor ligt op twintig tachtig. Waarbij wordt aangetekend dat ongeveer de helft van de sociale woningen óók uit koopwoningen bestaat (prijs om en naby de 183.000 gul den). In het andere segment vari ëren de prijzen van circa 280.000 gulden tot pakweg vijf ton. Het gros van de huizen is geschakeld dan wel vrijstaand, het aantal ap- partementenblokken zal te tellen zijn op de vingers van één hand. Meer geld Wethouder Reijnhout verdedigt deze onmiskenbare keuze voor de welgestelden door te wijzen op Schiedams eenzijdige bevol kingsopbouw: „Na Rotterdam zijn wij de Riinmondgemeente met het laagste inkomen per hoofd van de bevolking. We heb ben dringend behoefte aan men sen die meer geld te besteden hebben. Ander punt is dat er in Schiedam voor de laagste inko mens al meer dan genoeg wonin gen staan, maar voor de hogere in komens nog nauwelijks." Met welke voorzieningen de Zweedse wijk zal worden uitge rust, is nog geen uitgemaakte zaak. Er komt in elk geval een ba sisschool. Gepland is ook een (ge zondheidscentrum voor ouderen. Verder wordt ruimte gereser veerd voor winkels en zelfs voor een café. Winkeliers hebben zich echter nog niet gemeld en een bo- reca-ondernemer ook niet. Wel staan volgens Peppelaar de apo thekers in de rij voor een vesti ging in de nieuwe wijk. Om het grapje dat dat wellicht te maken heeft met de te verwach ten hoge woonlasten, de ernstige verzakkingen die zich mogelijk net als in Spaland-West zullen voordoen, of anders wel met het gif dat er in de grond zit {Spaland is opgespoten met slib uit de Pe troleumhavens) kan Reijnhout niet lachen. Dat is een kwestie van oud zeer, want de ironie wil dat juist Reijn hout het raadslid was dat zich in de jaren tachtig het felst verzette tegen woningbouw in Spaland wegens de aanwezigheid van che misch afval in de bodem. Nu tel len die bezwaren voor hem niet meer. Er is een dikke laag zand over de vervuilde poldergrond ge stort en daarmee is volgens de wethouder het gevaar geweken. Ook verwacht hij geen dramati sche verzakkingen in Sveapar ken, er is zc'n reusachtig overge wicht aan grond op de bouwplaats gestort dat als er iets te verzakken viel, dat nu ruimschoots en gron dig is gebeurd. Verzakkingen Toch zal de gemeente Schiedam iedere koper 'heel open en eerlijk' attent maken op de mogelijkheid utunuiiumiii De erfafsch el dingen in Sveaparken zullen er anders uitzien dan in de doorsnee nieuwbouwwijk. Dankzij lage hekjes in plaats van hoge schuttingen wordt het groen niet In kleine lapjes opgedeeld, maar blijft het één geheel. Foto GemeenteSchierfam dat zich verzakkingen kunnen voordoen, zegt Reijnhout. „En als ze vragen, wat 2it er onder, dan zeggen we ook niet verzwijgen dat er havenslib ligt." Voorlopig rept de wethouder ech ter liever over de goede waterkwa liteit in de grachten van het toe komstige Sveaparken. Want wa ter komt er volop in de nieuwe woonwijk. Erskine ontwierp een centrum dat min of meer het spie gelbeeld is van het oude hart van Schiedam: een brink met wonin gen eromheen, het geheel omge- ven dooreen singel Er is een spe- ciaal zuiveringssysteem ontwik- keld om het water rein te houdea. Reijnhout: „Het wordt zo schoon, 1 dat kikkers en salamanders er ge- woon in kunnen leven." Zweeds wonen a la Erskine kenmerkt zich door ondermeer heldere kleuren, een beschutte omgeving en smalle wegen zonder trot toirs. Foto Gemeente Schiedam ±.-z :?-x'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6