11,^ Nieuwe bibliotheek licht en huiselijk STama 'Je moet gewoon in het midden schieten en goed richten' af Bezoekers: 'Deze bibliotheek is mooier dan die van Rotterdam' Kunstpaus opent Schiedamse manifestatie Kunstlint 'Sint-aankomst op televisie volgend jaar in Schiedam' Verbouwing zorgt voor problemen Bonnen bij de Margriethal Jonge dief aangehouden Bijrijder gewond Man krijgt vuistslag De Leutloggers kiezen Prins Rotterdams Dagblad Maandag 17 november 1897 Vlaardingen—Bij een verbouwing in een supermarkt aan de Reiger laan hebben enkele bovenliggen de woningen aanzienlijke schade opgelopen. De problemen ont stonden toen tijdens verbou wingswerkzaamheden een draag- muur werd verwijderd. Op advies van bouw- en woningtoezicht wer den daarna twee woningen ont ruimd. De bewoners zijn onderge bracht by de buren. Nadat maat regelen waren genomen om de muur weer vast te zetten, konden de bewoners weer naar huis. Schiedam Ruim honderd auto mobilisten hebben gisteren een bekeuring gekregen omdat ze hun auto op de Nieuwe Damlaan fout hadden geparkeerd bij de sporthal Voordat de politie ging schrijven heeft de politie de be zoekers van een vlooienmarkt m de Margriethal laten weten dat zy bonnen uit zou schrijven. Meer dan honderd automobilisten lie ten de wagen ondanks de waar schuwing op de groenstrook staan en kregen een bekeuring. Schiedam Een 17-jarige Schie dammer is vannacht aangehou den op het Cornelia van Zanten- plein. Een oplettende man had de verdachte betrapt toen deze in een auto, waarvan het voorpor tierraam was ingeslagen, zat te rommelen. Hierop ging de Schiedammer er vandoor, maar hij werd ingehaald door de getuige die hem over droeg aan de politie. De Schie dammer had twee zaklampjes, een autoradio en een bevesti gingsklepje van de radio in zijn bezit. Deze goederen werden bij zijn aanhoudingen in beslag ge nomen. Vlaardingen Een 30-jarige Schiedammer is zondag met Edge snelheid uit de bocht gevlogen op de Breeweg. Hij probeerde de au to nog uit de slip te halen, maar dat lukte niet en hij vloog tegen een boom aan. De bijrijder, een 27-jarige Rotter dammer, is met onbekend letsel naar het Holy Ziekenhuis ge bracht. De bestuurder mocht na een medische controle hetzieken- huis weer verlaten. Vlaardingen—Een 19-jarige brom fietser uit Vlaardingen kreeg gis teren op de Trekkade enkele vuistslagen. Een onbekend geble ven jongen op een scooter vond blijkbaar dat het slachtoffer hem afgesneden had en reageerde agressief. Hij sloeg vijf keer op het hoofd van deVlaardlnger. Schiedam - Niet de Sint en zijn gevolg die buiten staan te ver pieteren in de regen, maar de bezoekers van de nieuwe Cen trale Bibliotheek van Schiedam werden afgelopen zaterdag getrakteerd op een warm onthaal. De nieuwe vestiging aan het Stadserf, waarin licht en huiselijke sfeer belangrijke ele menten vormen, werd tijdens de drukbezochte open dag dan ook prompt bestempeld als 'mooier dan die van Rotterdam'. „Ik wist niet wat ik zag toen ik binnenkwam," roept een bezoek ster bewonderend uit „Dit had den ze al 25 jaar geleden moeten doen," vult een ander aan. Zij zijn niet de enigen die overrompeld worden door de enorme metamor fose van de bibliotheek, die op 25 november in gebruik wordt geno men. De overgang van het oude, donkere en muffe herenhuis aan de Lange Haven naar het hart van het strakke en moderne Stads kantoor is voor zowel bezoekers als medewerkers een verade ming. „Dit gebouw is frivoler en vrolij ker" vindt de trotse directeur AartThijhof, En met de prachtige, marmeren trappen zeker ook sjie- ker. Maandenlang is er samen met de architect van het gebouw en de ontwerper gebrainstormd over de inrichting. Het heeft gere sulteerd in een 'transparante' en ruime opzet, waarin ücht een be langrijke rol speelt. De talrijke ra men en glazen wanden zorgen er voor dat het daglicht tot diep in het gebouw doordringt. Volgens Thïjhof maakt die combi natie van licht en ruimtelijke wer king het gebouw uniek. De door kijk van de begane grond tot de derde verdieping, en van de voor kant naar de achterkant van het gebouw, maken het geheel over zichtelijk. Sinds het slaan van de eerste paal in augustus 1995 is met man en macht gewerkt aan het nieuwe en publiekgerichte concept, waarin drie metaforen centraal staan: de huiskamer, de studiekamer en de collectie. Thijhof: „Met deze be grippen willen we zo dicht moge lijk by de huiselijke sfeer bly- ven." De 'huiskamer' op de eerste ver dieping, waar de kranten en tijd schriften gelezen worden, moet de rust van het gezinsleven na bootsen. Vandaar ook de twee kof- fieautomafen en echte neten stoe len. „Het moet uitnodigen om lan ger te blijven zitten," vertelt me dewerkster Ellen Frank tijdens de rondleiding. Met meer dan 140 zit- plekken mogelijkheden genoeg. De 'cybertafel' in de studiekamer op de tweede verdieping staat symbool voor de overgang naar het moderne. In de toekomst moe ten de acht huidige computers uitgebreid zijn tot twintig, waar van een kwart met een internet aansluiting, Een extra budget van 200.000 gulden is het afgelopen jaar geïnvesteerd m de uitbrei ding van de collectie boeken en cd-roms. De 59-jarige mevrouw Bril vindt het gebouw 'hartstikke mooi'. „Het is gToot en je hebt de ruimte. Dit is lekker overzichtelijk, je kan overal heen kijken." M.J. van Al- De bezoekers van de open dag staan in het licht van de bibliotheek. Het overgrote deel vindt deSchiedamse bibliotheek mooier dan die van Rotterdam. Foto Roel Dijkstra phen noemt het 'een wereld van verschil' met de oude situatie, maar plaatst toch een kritische kanttekening. Het wegmoffelen van het aangrenzende 'Rui ne Huis te Riviere' stoort hem mate loos. „Historisch gezien is dat de bakermat van Schiedam. Het is een aanfluiting dat dit zo m een hoekje is ingepast. De ruïne had een veel ruimere plek moeten krijgen." Zo vindt een andere cnticus de zo genaamde 'voorleestoren' wegge gooid geld. Het torentje dient als activiteitenruimte voor de jeugd. Over de precieze invulling wordt nog druk nagedacht, evenals over de samenwerking met de andere faciliteiten in het gebouw, het Ge meentearchief, Theater aan de Sehie en de Stadswmkel. De bibliotheek rekent in ieder ge val op minstens een half miljoen bezoekers per jaar. Suggesties en opmerkingen worden dankbaar meegenomen. „Het eerste jaar staat vooral in het teken van het inventariseren," al dus Ellen Frank. „Goed luisteren naar de ervaringen van de klan ten." Maandag 17 november ROTTERDAM De Doelen. Gr.z. Roanng Rotter dam, 20.15u; KJ.z. Internationale ka merorkesten, 20.15u. Dinsdag 18 november SCHIEDAM SchïelandZi ekenhuls. Voorlichting over geneesmiddelen en Cara, 14.30u. Podium. Jamsessie, 21.30 u. VLAARDINGEN Dienstencentrum Soenda. Neder landse taalbelevmg cursus, IO.OO- 11.30u. Dc West Schindler's list, 19.30u. Triangel. Najaars postze- gelveilrng, 20.15u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg. Gr.z. la RnteGiardimera, 20.15u; Studio. Undesirable Elements, 20.30u; Kl.z. Lichaampje, lichaampje aan de wand, 20.30u. Dizzy. Beyond Vera Lynn, 22.00u. Nlghttown café. De Getemde Feeks. Theater Zuidplein. De Benm s, 20.15u. Bioscopen Schiedam— Een hey.se kunstpaus opende samen met cultuurwet houder LA Hafkamp de manifes tatie het Kunstlint bij de Koren beurs, Het pak van de paus, ont worpen door A Braad, was zo zwaar dat de paus niet eens kon lopen en voorgetrokken moest worden. Na de opening wandelde het gezelschap de Kunstroute langs de gemarkeerde panden aan onder meer de Lange en Kor te Haven. In deze panden presen teren meer dan zeventig kunste naars uit het hele land de rest van deze maand hun werk. Dit 'R-festival voor Schiedam', zo als de organisatoren van het Kunstlint, Louis Looyschelder en Monique Suttorp, hun Kunst beurs noemen, bestaat niet alleen uit een Kunstroute. In de Koren beurs had gisteren een Literair Café plaats. Daar was onder meer de pr esentati e van de bundel 'Hel der1, een bundel met transparante bladzyden waar om de tekst te kunnen lezen een wit papier ach ter gehouden moet worden. Daar naast is er voor de liefhebbers elk weekeinde film en theater. In het nog niet voltooide Theater a/d Schie zyn bijzondere opdracht films te zien, met aansluitend fo rumgesprekken. In De Teerstoof wordt 23 november de Nederland se film 'Lueebert, tijd en afscheid' getoond. Deze film kreeg een Gouden Kalf voor de beste korte documentaire. Het KunsÜint wordt afgesloten met de uitreiking van de V5B- prys op 30 november voor de po pulairste kunstenaar. Bezoekers kunnen meedoen door de naam van him favoriete deelnemer aan het Kunstlint te vermelden op een enquêteformulier. Ze maken dan meteenkans op een prijs, direct te besteden aan kunst. Enquêtefor mulieren zyn verkrijgbaar bij alle deelnemende panden. Eerder die dag is in Spijs Drankensalon 't Paard een kunstveiling. Eén van de gedachten achter het Kunstlint is kunst toegankelijk Met het kos tuum kon de kunstpaus niet uit de voeten. Hij werd over de Lange Haven geduwd. Foto Roel Dijkstra maken voor een breed publiek, waarbij het ook de bedoeling is dat er kunst wordt gekocht. De te veilen kunstvoorwerpen zijn ge durende de hele manifestatie te zien in 't Paard, waar ook een voorlopig bod uitgebracht kan worden. Alle evenementen zijn gratis toegankelijk op vertoon van een uitnodiging (af te halen bij WV-Schiedam). De Kunstbeurs, dit jaar voor de zevende keer georganiseerd door Stichting Kunstwerkt, is groter dan ooit. Voorgaande jaren zat de beurs in het Stedelijk Museum, dit jaar was dat niet beschikbaar en werd gekozen om het groots aan te pakken. Gratis toegangs kaarten voor film en theater zijn te reserveren bij VW-Sehiedam: 4733000. Voor 'Lueebert, tijd en af scheid' reserveren bij de Theater kassa: 2467467. ROTTERDAM Cinerama 1: The Game' (12) dag.12.30-15.25-18.20-21.15. Cinerama 2: 'Double Team' (16) dag.15.45-19-21.40; do.vr.ma.di. ook 13.15. Cinerama 3: The Lost World' (al) dag.18.30-21.30; do.vr- .ma.di. ook 12.30-15.30. Cinera ma 4:— 'Volcano' (12) dag. 19- 21.50; do.vr.ma.di. ook 13-15.45. Cinerama 5: Men m Black' (12) dag.12,45-16-18.45. 'Copland' (16) dag.21.30. imax Theater. 'Su per Speedway' (al) dag.(beh.ma.) 14-16-20; ma.alleen 20. 'Rmgof Fi re' (al) dagdbeh.ma.) 15; za.zo.di. cok 13. 'Contact' (al) dag.17-21. Lantaren 1:— 'Brassed Off (af)dag. 20-22.15, ms.al1een 20, wo^o. 14.30. Sneak Preview: ma. 22.15. Lantaarn 2: Nina Menkes pragram- ma-.TheGreatSadressofZohara'en 'Queenof Diamonds' do.19.30. The Bloody Child' vr.19.30. 'Magdalena Viraga; A Red Sea Crossing' za.zo. 19.30. 'CanfU Hear me Singing* zo.14.30; di.wo. 19.30. Nassieken- reeks: 'Fanfare' vr.wo.14.30; ma. 19.30. 'Bngands: Chapite Vil' (16) dag.21.30. Venster 3: 'Lagn- mas Negras' (al) dag.19.30-21.30; vrzo .woook 14.30. Ve nster 4:A li fe less ordinary' (af) dag. 20-22.15; vr, ook 14.30. Lumière 1: The Pea cemaker' (16) dag.12-16-18-21; wo. vervalt 15;za.vervaltl2. Lumiè re 2; "The lost world' (al) dag.12-', 15.05-18.10-21.15. Lumière 3: 'Face/QfF (16) dag, 18,10-21,10; do.vr.ma.di.ook 12.10-15.10. Lu mière 4: 'Murder at 1600' (16) dag.18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 12.40-16.— Rexane: Verpleeg sters aii-m' (18) do, t/m 20. doort.voorst 'Keer op Keer* (18) ma. t/m wo. doori. voorst Pathé; 'Con tact (al) dag.11.30-14.30-18- 21.10; za. vervalt 11.30. The Full Monty" (al) dag. (beh.wo.) 11.40- 14.05-16.30-19.20-21.45; zajo. vervalt 11.40; wo. 11-10-13.25- 21.45. 'Air Force One' (16) dag.18.10-21; do.vr.ma.di.ook 11.55-? 5,25. 'My Best Fnends's Wedding' (al) dag.11.15-14.10- 16.40-19.05-21.40. The Peace maker' (16) dag. 11.45-15-18.30- 21.30;za. vervalt 11.45. TheGame' (12) dag.11.20-14,50-18,20- 21.20; dl. veivalt 21.20. 'A life less ordinary' (16) dag.16.50-19.10- 21.55; do.vr.ma.di. ook 11.50- 14.20. Sneak Preview: 'It happened mSpace'(16)di.21.30. De informatiestands van de volleybalvereniging en van de windsurfers staan er in de Maassluise Olympïahal wat verla ten bij. De deelnemers aan het Sportcircuit, meest Turkse en Ma rokkaanse jongens, hebben er geen oog voor. Tijdens de pauze van de gisteren gehouden sport dag bewegen de jongeren zich vooral op skates of trappen tegen een bal. Het Sportcircuit, georganiseerd door verschillende Maassluise in stanties, trok gisteren zo'n vijftig deelnemers. Jongeren tussen de 13 en 20 jaar 'uit verschillende buurten en met diverse culturele achtergronden'. Door in een team met elkaar te sporten moeien ze met elkaar in contact komen, vertelt Margarita Mena, één van de organisatoren. „De groepen zijn gemengd. In het begin waren ze daar niet zo tevre den over want ze wilden bij vriendjes in een team. Maar later gmgen ze toch samenwerken. Bij het penalty-schieten zag je dat de grote jongens de kleintjes uitleg den hoe ze moesten schieten. Dat was wel leuk." Niet zo'n succes was, vertelt vrij williger Vincent Rolvers, het bok sen. Vincent helpt bij de boksles- sen die bij jongerencentrum De Toevlught worden gegeven en had vandaag een bokszak en - handschoenen meegenomen. „Dan wil je het ze een beetje bij brengen, maar dat willen ze niet Ze willen er gelijk volop inhak ken. Ze kunnen zich niet inhou- Maasslulse jongeren proberen tijdens het sportcircuit de halfpipe uit. Foto Roei Dijkstra den, zijn een beetje te fanatiek." Na de pauze wordt er - mede om dat er nog steeds deelnemers bin nendruppelen - afgestapt van de 's morgens samengestelde teams. Maar gesport wordt er nog steeds. Volleyballen, tafeltennissen en natuurlijk skaten door de zaal en op een 'halfpipe' baan. Ook het le ge voetbaldoel is in trek. Erachter staat immers een apparaat dat de snelheid van de bal meet. Jongens schieten op doel alsof hun leven er van afhangt. Op z'n skates is Vahdeddin Demtr (13) - met rugnummer 484 - er be langstellend toeschouwer van. „Dit is makkelijk. Je moet ge woon in het midden schieten en goed richten," is zijn memng. Vahdeddin was deze morgen in gedeeld in een team met oudere jongens die hij met kende. Hij vond dat 'best goed'. „Ik doe ge woon mee omdat ik het leuk vind en gezellig." Na zijn skates te hebben verruild voor zijn sportschoenen doet Vah deddin, na geduldig te hebben ge wacht op de oudere jongens, ook een pogmg by de snelheidsmeter. De voetballer (in de Cl bij VDL) schiet recht door het midden. Maar waar geregeld snelheden van rond de 90 kilometer per uur worden gehaald, haalt de dertien jarige 'slechts' 61 kilometer. Ron Andrade (17) is één van de skaters die dagelijks te vinden zijn op het skatebaantje achter jongerencentrum de Toevlught. De reden dat hij met z'n skate- vnenden naar de Olympïahal is gekomen, is de 'haifpipe'-skate- baan die door de organisatie is ge huurd. Aan de andere sporten hebben ze vandaag met meege daan ..Wii zijn gewoon hier bij die baan gebleven en hebben alleen maar geskate. We zijn een beetje verslaafd aan het skaten. Bijna m de hele regio heb je ze, maar Maassluis heeft nog met zo'n half- pipe. De gemeente wil dat niet be talen." Schiedam Niet alleen m Schie dam, maar in het hele land moet iedereen volgend jaar de sint zien aankomen in de jeneverstad. His torisch. Schiedam met de Lange Haven als vaarroute en het stad huis als tijdelijk onderkomen voor de goedheiligman en zijn pieten zou een uitstekend decor zijn voor de feestelijke televisie- intocht. Dat vindt de Schiedamse afdeling van het CDA De CDA-fractie meent dat de tv- aankomst van Sint Nicolaas pri ma past in het promotiebeleid van het historisch centrum. Lijsttrek ker Paul van Mansum denkt dat daardoor meer loensten en dag jesmensen op Schiedam af zullen komen. „Het CDA heeft in de vori ge raadsperiode het initiatief ge nomen voor een samenhangend beleid op het gebied van toerisme en recreatie en veel activiteiten langs de Lange Haven zyn er daarna ontwikkeld," schrijft de fractie. „Landelijke aandacht voor dit bijzondere stukje Schie dam door middel van een door miljoenen bekeken televisiepro gramma zou zeer goed zijn. Het kan een extra impuls geven aan de aantrekkingskracht van de stad op dagjesmensen en bezoe kers van buiten die nog niet we ten dat Schiedam meer schenkt dan men denkt," aldus het CDA. Departij stelt het Schiedamse col lege van burgemeester en wet houders voor om zo snel mogelijk een brief te sturen naar de NPS om de stad voor te dragen voor de televisie-intocht van Sint Nico laas volgend jaar. Vlaardingen Pieter de Eerste is dit weekeinde door carnavalsver eniging De Leutloggers gekozen als Prins van het Buizengat voor het seizoen '9»-98. Tijdens een feestavondwaarbij gastverenigin- gen als De Kubikanussen. De Vrije Stappers en De Hobbelende Bierviltjes aanwezig waren kreeg de prins de prinsencape omge hangen door hofdame Karin. Prins Pieter, die het tegen twee andere genomineerden op moest nemen, is gekozen vanwege zijn ervaring als pnns. Het thema van het 15-jarig jubileum van De Leutloggers wordt: Niets is te mal, na 15 jaar carnaval. Op 21 februari krijgt Pieter de Eerste de stads- sleutet van burgemeester Stam. Samen met de Senaat en de Raad van Elf zal hij dan tot 24 februari over het Buizengat heersen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1