A4 wordt strijdpunt in verkiezingen Rotterdams Dagblad WD wil snelle aanleg PvdA schrapt omstreden rijksweg Minister Borst in voor experiment met GGD Tonnen schuld Eerste paspoort uit Stadswinkel Tevreden' over schooi met een f KOUKENSTUPH» KONUNCMHJK BABENMMUT Frontale botsing bromfietsers Hond neemt wraak voor opsluiting Mishandeling met tuinhark en stok Zomaar geslagen Groot aantal aanrijdingen Inhalen bekeurd Vechtersbaas aangehouden Van der Steen staat dp één UI Waterweg Dinsdag 18 november 1997 Vlaardingen Twee bromfietsers zijn gisterochtend gewond ge raakt na een frontale botsing op de Broekpolderweg in Vlaardin- gen. In een flauwe bocht botsten de 45-jarige Rotterdammer en de 18-jarige Vlaardinger op elkaar. Hoe dit heeft kunnen gebeuren is een raadsel Het letsel van de slachtoffers is niet bekend. Vlaardingen Een hond op de bo venste verdieping van de Profes sor Rutgerstraat heeft nogal wat wateroverlast veroorzaakt. De hond zat opgesloten in de badka mer waar hij uit nijd de slang van de vaatwasmachine doorbeet. De brandweer, hondenbrigade en po litie kwamen net opdraven toen de eigenaar thuiskwam. Het pro bleem kon worden verholpen. Drie woningen hadden te lijden van het water. Vlaardingen Twee vrouwen zijn met een tuinhark en een houten stok gisterochtend een 55-jarige vrouw te lijf gegaan op de Adriaan Pauwstraat in Vlaardingen. Ver moedelijk is een langlopende ru zie de oorzaak van deze mishan deling. De vrouw uit Vlaardingen raakte gewond aan haar hand. VlaardingenEen 34-jarige werk nemer in een horecagelegenheid aan de Reigerlaan is gisteravond rond half twaalf zonder enige aan leiding mishandeld door een on bekend persoon. Hij liep schaaf wonden op in zijn gezicht. Maassluis Er waren nogal wat aanrijdingen gisteren in Maas sluis. Zo raakte een vrachtwagen rond half acht een verkeersbord op de Laan 4045. Een bedrijfswa gen raakte 's middags een licht mast op de V. Scorelstraat. Een 56- jarige Maassluise verleende rond 15.00 uur op de Uiverlaan geen voorrang aan een andere automo bilist. Na een aanrijding op de Westlandseweg klaagde een 15-ja- rige Maassluise over een pijnlijk been en een kaak en over duize ligheid. Verder raakte een vracht wagen een geparkeerde auto op de Wip. Rteassfeifs - De politie heeft van nacht twee gevaarlijke rijders be trapt. Op de Laan 4945 haalden zij elkaar links en rechts in met zo'n 140 km/uur. Eén auto reed weg richting de Maassluiseweg, de ander reed de Kerkweg in Maasland op. De politie kon één van de bestuur ders aanhouden op de Kerkweg. Het rijbewijs van de 19-jaiige be stuurder uit Maassluis is ingevor derd. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. Schiedam Een 41-jarige Schie dammer is zaterdagmorgen aan gehouden op het Broersveld in zijn woonplaats. By wordt verdacht van mishande ling van een 22-jarige Schiedamse en van bedreiging van een 42-jari- ge taxichauffeur eerder die mor gen in de Lange Kerkstraat. Daar was onenigheid ontstaan tussen de verdachte en het vrouwelijke slachtoffer. De taxichauffeur kwam tussen beide en werd hierop bedreigd met iets dat op een vuurwapen leek. Vervolgens verplaatsten zij zich naar het Broersveld, waar de inmiddels gealarmeerde politie de verdachte aanhield. Het vuur wapen is in beslag genomen, de verdachte is in verzekering ge steld. Door Ben van Haren Den Haag - „Ik heb voor dit deel van de A 4 tot nog toe niets aangereikt gekregen, dat mij op weg helpt," zei WD-minister Jonitsma gis teren. Dus houdt ze vast aan haar plan voor een rijksweg, die op maaiveldniveau door Mid den-Delfland gaat van Delft naar de Benehixtunnel, waartegen een Kamermeer derheid zich heeft uitgespro ken. De PvdA-Kamerfractie daarentegen gelooft niet meer in de haalbaarheid van een zorgvuldige inpassing en heeft daarom het omstreden wegdeel al geschrapt. De coalitiepartners WD en PvdA staan lijnrecht tegenover elkaar in deze. Woordvoerster Verbugt van de WD verwacht op korte ter mijn een voorstel van het kabinet voor de aanleg. Haar collega Van Heemst van de PvdA gelooft hier niet in omdat de minister onvol doende geld beschikbaar heeft en ook geen heil ziet in samenwer king met projectontwikkelaars voor de aanleg van moeilijk inpas bare stukken rijksweg. De minister zei gisteren, toen de A 4 ter sprake kwam bij de behan deling van het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Trans port 1998-2002, niet onder de in druk te zijn van de verschillende aangedragen compromissen. „Niets is. zo veranderlijk als deze regio," kritiseerde Jorritsma de manier waarop Zuid-Hollands ge deputeerde Brouwer haar heeft benaderd. Hij heeft haar gesugge reerd dat provincie, stadsregio en betrokken gemeenten overeen stemming konden krijgen over de aanleg van een rijksweg die al leen in het stedelijke gebied van Vlaardingen en Schiedam onder gronds ligt. De meerderheid van Provinciale Staten en de gemeen ten eisen echter verdiepte aanleg in natuurgebied Midden-Delf land. Ook over de plannen die bouw- consortia hebben aangedragen was zij kritisch. De bouwers den ken een ondergrondse aanleg van de rijksweg te kunnen betalen, door de grond boven de tunnel te gebruiken voor bebouwing. „La ten we de mensen toch niet wijs maken dat alles zomaar kan," ver zuchtte Jorritsma. „Private inves teerders blijken zich overal te melden, maarniet bij mij." Finan ciering door anderen dan de over heid zal volgens de minister ook geen doorslaggevende voordelen opleveren. Bovendien voelt ze er weinig voor om delen van rijkswe gen in particuliere handen te ge ven. Ze wees het voorstel van PvdA'er Van Heemst af om te la ten onderzoeken of samenwer king met projectontwikkelaars het oplossen vergemakkelijkt van knelpunten als de spoorverbre- dïng bij het NS-station Delft en de A4-aanleg tussen Delft en Bene luxtunnel en bij Leiderdorp. Van Heemst had als overweging in lijn motie aangegeven, dat sa menwerking hoogwaardige inpas sing van moeilijke infrastructure le werken bereikbaa.' zou kunnen maken. Jorritsm" benadrukte hier niet in te geloven Het zou volgens haar tot precedentwer king en 'grote problemen' leiden. Duidelijk werd gisteren wel. dat voor een A 4-zuid (Hoogvliet- Klaaswaal) helemaal geen geld is. De financiering van dat wegdeel is met de Vinexplannen in dat ge bied ver vooruit geschoven. In het algemeen heeft Jorritsma veel meer plannen op haar programma staan dan er aan investerings ruimte beschikbaar is. De minister maande derhalve tot voorzichtigheid. „We zullen in de komende jaren sober moeten om gaan met inpassingsvoorstellen," hield ze de Kamerleden voor. Wel maakt ze haast met de A 4 door Midden-Delfland en wil ze niet wachten op het resultaat van een onderzoek dat thans loopt naar de fricties tussen een besluit over de wegaanleg en andere Kamerbe- sluiten op het gebied van mi lieuhinder en volksgezondheid. Na afloop van de vergadering rea geerde Van Heemst hierop met de mededeling, dat de Kamerfractie van de PvdA geen behoefte meer heeft aan een A 4 door Midden- Delfland. Bij gerichte cor zijn gisteren in Schiedam en Vlaardingen veel bromfietsers bon gesfingerd. Op'de Schfedamsedljk en de Rotterdamse^ in Schiedam (foto) zijn gistermiddag en -avond brom- en snorbietscontroles gehouden. In totaal wer den 48 tweewielers gecontroleerd, waarbij tien bestuurders op de bon gingen. Zes van hen hadden geen bromfietscertificaat, één voerde onterecht een crarrje plaat en drie hadden fe veel vermogen. Verder werden drie bromfietsen in beslaggenomen; één vanwege te vee! vermogen, een andere omdat hij was ge stolen. Bij de derde was met het framenummer geknoeid. Twee 17-Jarige Rotterdammers werden aangehouden. Zij reden op gestolen brommers. Bij de controle bleek een 23-jarJge Rotte- dammer niet alleen geen bromfietscertificaat te hebben, hij was evenmin in het bezit van een identiteitsbewijs. Voor vast stelling van zijn identiteit is hij aangehouden en overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Bij een bromfietscontroie op de Van Hogendorplaan, Lepelaar singel, Sportlaan, Burgemeester Heusdenslaan, Blllitonstraat, Floris de Vijfdelaan en de Ambonfaan in Vlaardingen zijn diver se bekeuringen uitgeschreven. Er werden bijna zestig brom fietsen gecontroleerd, waarbij geen gestolen brom- of snorfiet sen gevonden zijn. De brommereigenaren werden bekeurd voor het ontbreken van een bel tot te veel vermogen c.q. te veel de cibellen. Foto Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen Minister Borst van Volksgezondheid gaat on derzoeken welke mogelijkhe den er zijn om de GGD Nieuwe Waterwég Noord anders te be sturen. Nu wordt het bestuur ge vormd door de drie wethouders die in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis verantwoordelijk zijn voor volksgezondheid. Dus be halve dat zij ieder voor hun ei gen gemeente de volksgezond heid onder hun hoede hebben, zijn ze ook verantwoordelijk voor het beheer van de totale GGD. Deze zogenoemde gemeen schappelijke regeling wordt als 'knellend' ervaren. De wethou der kan als bestuurder van de GGD bijvoorbeeld een voorstan der zijn van een zelfstandige GGD, terwijl hij als wethouder naar de meerderheid van de ge meenteraad moet luisteren die vindt dat de huidige regeling voldoet. In Vlaardingen zit wet houder A. Kool in een dergelijke situatie. N In het overleg dat de drie wet houders en de directie van de GGD deze week met minister Borst hebben gehad, heeft de bewindsvrouw niet ingestemd met een verzelfstandiging, zoals haar gesprekspartners willen. Wel heeft ze aangegeven de knelpunten in deze regio met de GGD te erkennen. Daarom heeft zij afgesproken om samen met de GGD Nieuwe Waterweg Noord een onderzoek te verrich ten naar die knelpunten en op lossingen. Daar moet dan uit naar voren komen wat de beste bestuursvorm is en of die als ex- periment kan worden inge voerd. Als zou blijken dat die op- lossing succesvol is dan zou de ze als voorbeeld voor de andere GGD-regio's in Nederland kun nen gelden, heeft Borst als mo gelijkheid geschetst De Schiedamse wethouder A. de Leede, die voorzitter is van het GGD-bestuur, heeft het gesprek als 'zeer positief ervaren. „We hebben de minister er van kun nen doordringen dat de huidige- situatie moet veranderen, zodat gemeenten meer aandacht kun nen geven aan de lokale volks gezondheid en zich niet bezig hoeven te houden met de be stuurlijke verhoudingen. En dat voor de oplossing van het pro bleem alle opties open zijn." Dat laatste is een doorbraak om- -• dat minister Borst eerder dit jaar nog een brief had gestuurd - naar de GGD Nieuwe Waterweg Noord waarin zij verzelfstandi- ging van de hand wees. De Leede schat dat de kans op - 'meer dan vijftig procent' dat de uitkomst van het onderzoek'^ leidt tot een verzelfstandiging van de GGD. „Zeker voor £on experiment Kijk," legt De<„ Leede dan uit, „ik heb het woord verzelfstandiging ook niet fa m'n voorhoofd gegrift "staan. Verzelfstandiging mag ooknooit - een doel «i zichzelf zijfa- maar de din.', 'u gezondheidszorg t wordt niet door de overheid ge-_ domineerd. Kijk maar naar. de' huisartsen en ziekenhuizen.). A Bovendien," gaat De Leede vei^ der, „heb je tal van manieren om te verzelfstandigen. Als je; van de GGD een nv of bv maakienjV verdeelt de aandelen onder de i drie gemeenten, dan zet je de GGD verder van je af dan als je Schiedam, Vlaardingen - en Maassluis het bestuur laat vor- f men. Dan verandert er niet zo - veeL" Al die opties worden de komen- de maanden door ambtenaren l van de GGD en van het ministe- rie van Volksgezondheid beke-~ ken. Vlaardingen T.W. van der Steen is door de ledenvergadering van de Vlaardingse D66-afdeling ge kozen tot lijsttrekker voor de ge- mrenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar, Eerder was hij bij de interne verkiezingen al op de eerste plek gezet. Vier jaar ge leden was Van der Steen, die in middels bijna acht jaar wethouder is, ook al de kopman van de Vlaar dingse Democraten. H. Sfrutz en B. van Nieuwenhuizen zijn, nieuwkomers. Zy staan respectie velijk twee en drie op de lijst' Strutz maakt sinds enkele weken deel uit van de gemeenteraadsj fractie. Zij nam de plaats in van W. van Rijn. De fractievoorzitter, moest het veld ruimen nadat hij door zyn werkgever werd ontsla*' gen op verdenking van fraude. Maassluis - De meeste mensen die in Maassluis aankloppen voor schuldhulpverlening heb ben een schuld van tussen de 5000 en 25.000 gulden. Dit valt op te maken uit het overzicht dat Planpraktijk - de organisa-, tie die de schuldhulpverlening in de gemeente Maassluis uit voert - geeft over het tweede •kwartaal van 1997. Van de 74 huishoudens die in die periode gebruik maakten van de begeleiding die Plan praktijk biedt, hebben er vier totale schulden die niet hoger rijn dan 5000 gulden. 41 Klan ten van het in 1995 gestarte project vallen in een totaal schuldbedrag van tussen de 5000 en 25.000 gulden, achttien ritten' er tussen 25.000 en 100.000 gulden. Vijf deelne mers aan het project hebben een totaal schuldenpakket.van meer dan een ton. Buiten de 74 deelnemers kon den 27 aanvragers van de schuldhulpverlening in het tweede kwartaal nog niet wor den geholpen. Zij belandden op de wachtlijst. De meest voorkomende schuldeisers van de klanten van Planprak tijk, meldt het overzicht, zijn: verhuurders, het energiebe drijf de belastingdienst, kre- dietvexstrekkers en banken, privépersonen, postorderbe drijven en de dienst sociale za ken en werkgelegenheid. De schuldhulpverlening door Pianpraktijk kost Maassluis, schat men bij de gemeente, dit jaar 124.000 gulden. Voor vol gend jaar wordt een zelfde be drag begroot. De door Plan- praktijk geboden hulp is voor de deelnemers gratis. BurgemeesterScheeres informeert naar de gegevens diehij moet weten om het eerste paspoort in nieuwe Stadswinkel te kunnen maken. Foto Roei Dijkstra Schiedam De Stadswinkel aan het Stadserf is officieel geopend dbor burgemeester Scheeres. Hij verrichte de openingshandeling gisteren door grote affiches van de ramen te scheuren, de deur te openen en de eerste klant welkom te heten en te helpen. De dame in kwestie was bij toeval vroeg aan wezig en had geen idee dat zij door de burgemeester persoonlijk zou wordet eholpen. „Ik wist wel dat hij aanwezig zou zijn, maar niet dat hij me zou helpen. Ik kwam gewoon een paspoort ha len," aldus de wouw. Terwijl de burgemeester ijverig bezig was met het nieuwe pas poort, daarbij bijgestaan door me dewerksters van de Stadswinkel, werden al gauw grapjes gemaakt. „Het is maar goed dat de burge meester dit niet elke dag doet, de rijen zouden erg lang worden," was een opmerking die tot veel hi lariteit leidde in het meuwe kan toor. Bij de aanwezigen was veel lof voor d>' meuwe Stadswinkel. Vooral imte werd geprezen. Bijna alk zaken die met de ge meente te maken hebben, zyn nu samengebracht in één grote ruim te. Er zijn vier verschillende ba lies: het gemeentelijk informatie punt, zorg welzijn, publieksza- ken en bouwen, wonen en milieu. Een medewerkster: „Bij het infor matiepunt kunnen stukken wor den opgevraagd om in te zien of voor algemene vragen. Bij zorgen welzijn is bijvoorbeeld informatie te krijgen over uitkeringen. Of voor het regelen van een plaats in een bejaardentehuis." Het Woon Informatie Centrum, dat eerst aan de overkant zat, is vanaf nu ook gevestigd in de Stadswinkel. „Dat is heel nuttig voor ons, omdat we hier alle infor matie kunnen vinden die we no dig hebben," aldus een mede- werkblei van het Centrum. „Het belangrijkste \an de nieuwe Stadswinkel is de klantvriende lijkheid. Zo staan er overal stoe len en een aantal tafels, zodat mensen op hun gemak kunnen zitten als ze bijvoorbeeld stukken willen inzien. De stoelen hebben we een heel eind van de balies vandaan gezet zodat er genoeg privacy is voor de mensen. Moch ten ze iets privé willen bespreken dan kunnen ze in een cabine te recht. Het is de bedoeling de afstand tussen ambtenaren en burgers te verkleinen. De klant moet net zo geholpen worden als in een win kel Daarom zijn er ook uniforme openingstijden van de balies, elke dag van 8,00 tot 17.00 uur. De meeste medewerkers hier zijn daarom parttimers. Voor drukke tijden zijn er alvast reservebalies gemaakt, zodat voorlopig niet uit gebreid hoeft te worden," aldus de gemeente. Schiedam - Een warm applaus van de ouders voor het hoofd van de school met een schrikbarend lage kwa liteitsbeoordeling. Rector R. van der Meijden van de openbare scholengemeenschap Schravenlant in Schiedam voelde rich tijdens de gisteren gehouden jaarvergadering van de ouderraad moreel gesteund. Hij kan het goed gebruiken bij de voorbereidingen op de grote verandering in het voortgezet onderwijs systeem over twee jaar. „Een leerling mag bij ons in twee vakken één keer herkansen," antwoordt Van der Meijden op een vraag van oud-staatssecretaris van Onderwijs, mevrouw N.J. Ginjaar-Maas. „Dat is erg streng" spreekt ze hem quasi bestraffend toe, „Op sommige scholen mojen ze eindeloos herkan1 sen. Dit had u een hoger cf ifer in het dagblad Trouw kunnen opleveren!" De volgestroomde zaal in het gebouw aan de Hugo de Grootstraat barst in lachen uit. Het is tekenend voor de hele sfeer onder de ouders. Zij hechten weinig waarde aan de door prof. dr. J, Dronkers in Trouw ge publiceerde rapportcijfers over de Nederlandse mid delbare scholen. Schravenlant kwam er ongenadig van af: een 1 voor de havo-afdeling, een 4 voor het atheneum. „&t. "helijk," luidt de stellige mening van de oud-staatssecretaris, tevens voorzitter van de stuurgroep Tweede Fase en 'moeder' van de komen de vernieuwing in het voortgezet onderwijs, na af loop van haar lezing over de ingrijpende veranderin gen. „Cijfers zeggen wel wat, maar niet alles. Als een leerling zich veilig en prettig voelt op een school is dat minstens zo belangrijk." De vernieuwde Tweede Fase wordt gezien als de meest ingrijpende onderwijsvernieuwing sinds de Mammoetwet in 1968. Zowel inhoudelijk als pedago- gisch-didactiseh wordt het systeem in de bovenbouw van havo en vwo veranderd. Het moet leiden tot meer vaardigheden, een bredere algemene ontwikkeling en bovenal een betere aansluiting op vervolgoplei dingen. In het Studiehuis, de nieuweofficiële benaming voor het onderwijssysteem, betekent dit dat de vrije vak kenkeuze wordt vervangen door vier vaste vakken pakketten, zogenoemde profielen. Een profiel be staat uit een gemeenschappelijk deel, met nieuwe vakken als 'algemene natuurwetenschappen' en 'cul turele en kunstzinnige vorming', een profieldeel (Cultuur en Maatschappij, Economie en Maatschap pij, Natuur en Gezondheid, Natuur en Techniek) en een vrij deel. In de nieuwe aanpak ligt de nadruk op het 'actief en zelfstandig leren'. Individualisering en flexibilisering van het onderwijs, met het doel de leerlingen meer verantwoordelijkheid, zelfwerk zaamheid en zelfstandigheid bij te brengen. Een aantal scholen zal het Studiehuis volgend schooljaar al invoeren. Een ander deel in augusïuk 1999, waaronder Schravenlant De school is al drie jaar bezig met de voorbereidingen op het nieuwe sys teem en dat loopt voorspoedig. Het jaar 1995/1996 met veel lage cijfers, uitgerekend het jaar waarover, Dronkers zyn rapportcijfers berekende, was een uit* zondering. Na het 'rampjaar' werd door de leiding) een scala aan maatregelen genomen, waarna de per centages liet daaropvolgend jaar aanzienlijk verbei terden. Langelaar: Na de slechte resultaten waarover uitge breid en zee >pen gesproken is, heb ik dat proces als -ouderraadslid kritisch gevolgd. EnlPÖran niet anders peggen dan dat ik veel bewonderifjbuis# voor de aan pak van de problemen en de inzet vart de schoollei ding en de leraren." In een verklaring zegt de ouder raad dan ook unaniem 'groot vertrouwen in het ma nagement van Schravenlant' te hebben. „De sugges tie, gewekt door de onderzoeksresultaten, dat het on derwijs op Schravenlant niet deugen zou, wijzen we volmondig af." Met name het gebrek aan nuancering en het ontbre-" ken van belangrijke parameters in het onderzoek zorgen voor een vertekend beeld, zoals rector Van, der Meijden aangeeft. Bijvoorbeeld onderzoek naar de instroomgegevens en het percentage brugklas leerlingen dat uiteindelijk slaagt. Of naar het sla gingspercentage van de leerlingen bij de vervolgop& leiding, en enquêtes onder ouders en leerlingen over hun beleving van de school. „Het is een beperkt onderzoek," aldus ouder Wop Fa* ber. „Het dekt de lading niet. Minstens zo bélangryë is het sociale klimaat. Via een meerjarenonderzoek met gedegen criteria zul je een beter beeld krijgen.* Collega-ouder Georg Grund vult hem aam „Het on| derzoek is dan wel beperkt, maar het kille cijfer staaf er. En daar kijken de mensen naar. Ze verbinden eg hun voorbarige conclusies aan en voor sommige, mensen is het doorslaggevend bij de schoolkeuze." Aan de ouders van de huidige leerlingen ligt het dan? ook niet Dat blijkt wel uit het feit dat geen één oudefj verontrust naar de telefoon heeft gegrepen na de pin blicatie van de cijfers. Ook is er niemand van school afgehaald. De ouders kennen de school van 'binnen^ en zijn over het algemeen dik tevreden over de bege§ leiding. Lastiger is het bij de ouders van mogelijk toekomstig ge leerlingen, die de school vaak alleen op zo'n rap0 portcijfer beoordelen. Tijdens de traditionele infot» matieavonden op basisscholen is merkbaar dat derf1 gelijke cijfers de mensen verontrusten en.veel vra* gen --Gepen. Van der Meijden: „Ik maak me daar-- h wel *»zgen, maar na deze avond voel ik me i. toch buitengewoon gesteund." DORPSSTRAAT 174 2992 AB 8Aft£N0RECHT BU DEI Hi TEC trt8C-€1HOd MAANDAG GESLOTENVBID? -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1