5 Journalisten gedaagd in de zaak rond Etienne U. 'Openbaar vervoer in Randstad is ouderwets' 1998.- Rolkestein blijft bij aanval op Tommei, ondanks felle kritiek Onderzoek: Betuwelijn maakt te veel lawaai Sorgdrager: Frankrijk accepteert ons drugsbeleid Kamer wil opheldering over vertraging van bezuinigingen in gezondheidszorg hIf fr||f,fj2pTii'y-, z Kamerleden gewaarschuwd Muisarm voor Ondertitelaars Speciaal dak tegen lawaai Verzuring afgenomen Verpleger vrijgesproken Spelcomputers buit op Schiphol Rechtbank neemt morgen besluit na verzoek advocaat Drie doden iia inademen van kooimonoxyde Sail moet groter worden dan ooit Je ziet meteen waarom de Konmar zo voordel i? i i KOtiMar l Plakpleister voor anticonceptie Rotterdams Dagblad I 8*0'- V> I#t j Dinsdag 18 november 1997 <-* CJ g"*T'' /W New York De Tweede-Kamer commissie voor Justitie is giste ren op de eerste dag van een vijf daags bezoek aan New York ge waarschuwd voor het klakkeloos overnemen van Amerikaanse op sporingsmethoden. De Ameri kaanse criminoloog en historicus A, Block maande de delegatie tot grote terughoudendheid bij de wettelijke regeling voor het ge bruik van informanten en poli- tie-infiltranten. De commissie onder leiding van het CDA-Ka- merlid Van der Burg, wil tijdens zijn verblijf in New York het wets voorstel bijzondere opsporings methoden nog eens goed tegen het licht houden. De Kamerleden zullen zich de komende dagen vooral bezighouden met zaken als afluisterpraktijken, infiltratie en deals met criminelen. Amsterdam De circa vierhon derd ondertitelaars/vertalers die werken voor fcv, film en video, lo pen grote kans op een muis- of wel computerarm. Dat blijkt uit onderzoek van de vakgroep WFT, aangesloten bij de FNV. RSI ofwel de muisarm is de ziekte die bijvoorbeeld optreedt bij op makers van kranten en andere be roepsgroepen die voortdurend identieke bewegingen maken met een computermuis. De ondertite laars werken met een shuttleknop voor het heen en weer schuiven van het Filmbeeld. Dat zijn fijne bewegingen die de hele werktijd doorgaan en die sterk gelijken op het bewegen van de computer muis. Het Nederlands Omroep- produktlebedrijf is inmiddels overgestapt op voetbediening. Er wordt geëxperimenteerd met de stemgestuurde computer. Neerijnen—Aan de snelweg A 2 in Neerijnen zijn 29 huizen gebouwd die zijn voorzien van een talud en een speciaal dak om verkeersge luid te weren. Dit soort bouw, vlakbij drukke wegen, maakt het mogelijk ruimte te benutten die anders wegens te veel verkeersla waai ongebruikt zou blijven. Aan de achterkant van de woningen is over een lengte van vierhonderd meter een geluidwal van vijf me ter hoog aangelegd. De evenhoge zolderverdieping steekt boven het talud uit. Het dak van die eta ge is tevens geluidsscherm. Rotterdam - De landbouw draagt steeds minder bij aan de verzu ring. Sinds 1980 is de uitstoot van verzurende stoffen door de land bouw met meer dan de helft afge nomen, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren. De Nederlandse landbouw blinkt uit in Europa. In de periode 1985- L992 is de verzuring gemiddeld met 13 procent gedaald. Neder landse landbouwers boekten een daling van 33 procent. Den HaagDe rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 42-jarige man uit Den Haag vrijgesproken. De rechtbank achtte niet bewezen dat hij als verpleger van De Woon vorm twee lichamelijk gehandi capte bewoonsters van dat ver pleeghuis seksueel misbruikt beeft en een van hen heeft ver kracht Het Openbaar Ministerie had dertig maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk tegen de verpleger geëist. De zaak kwam aan het licht nadat de man in maart vorig jaar op staande voet was ontslagen, omdat hij een andere gehandicapte bewoner had geslagen. Zijn gedwongen vertrek was voor de twee spasti sche en verlamde vrouwen aanlei ding om hun verhaal aan de lei ding van de instelling te doen. Ze wilden voorkomen dat h|j ooit nog in de gezondheidszorg aan het werk zou komen. Schiphol Vier gewapende over vallers die zondagavond het vrachtbedrijf Schiphol Express overvielen, hebben vijfhonderd Sony PlayStations gestolen. De waarde van de spelcomputers, voor gebruik op de tv, bedraagt naar schatting twee ton, aldus een woordvoerder van de marechaus see op de luchthaven. De overval lers knevelden drie personeelsle den van het vrachtbedrijf. Amsterdam De advocaten van Etienne U. en zijn ver meende drugsbende hebben gisteren twee journalisten van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD) - het persbu reau waarvan deze krant deel uitmaakt - en een Haarlemse officier van justitie als getui gen opgeroepen in het straf proces tegen de verdachte bende van U. De verdediging beticht politie en justitie uit het vertrouwelijke dos sier te hebben gelekt naar de GPD. Daarmee zou justitie vol gens de advocaten bewust probe ren de U.-clan te criminaliseren. De rechtbank spreekt zich mor gen o\ 11 et verzoek uit. De gt i .en door de aanklagers als getuige opgeroepen 40-jarige Amsterdammer Rmus S. kreeg na zijn verhoor het verwijt van mein eed voor de voeten geworpen. De vorig jaar uit de gevangenis ont- slagen S. ontkende U. en andere leden van de vermeende bende te kennen. Ook hadden er geen ge sprekken met hen, dan wel ande re 'vrienden' van S. plaatsgevon den waarin gesproken werd over hasjopslag. Dit ondanks de regi stratie van afgeluisterde telefoon gesprekken die de officier van justitie hem voorhield. Daarin verwees S. indirect naar diverse leden van de clan en hasjopslag- plaatsen. Wel verklaarde S. dat hem tijdens zijn gevangenschap een zoge naamde kroongetuigeregeling was aangeboden in ruil voor be lastende verklaringen tegen U. en zyn bendeleden. Hij was hier ech ter nooit op ingegaan. Advocaat A. Moszkowicz zag in de uitspraak van S. over een kroon getuigenregeling reden om de aanklagers onder vuur te nemen. Hy maakte kenbaar zowel de poli tieman die S. deze regeling had aangeboden, als de advocaat Staehle als getuige te willen ho ren. In een reactie tegenover deze krant ontkent advocaat Staehle echter dat er sprake is geweest van een kroongetuigeregeling. ,.S. is wel het hemd van het lijf ge vraagd tijdens zyn detentie, maar er is nooit gesproken over Etienne U. of zijn groep en er is zover ik weet ook niets beloofd." S. werd na zijn vermeende mein edige verklaring direct gearres teerd. Ook het Openbaar Ministe rie laat weten dat S. 'niets' is be loofd. Onrechtmatig De advocaat van Etienne U. haal de in zijn protest fel uit naar het Openbaar Ministerie. „Dit OM heeft bewust stukken in het dos sier gevoegd die onrechtmatig zijn verkregen in de hoop dat de stukken zouden uitlekken naar de pers." Klap op de vuurpijl was voor de advocaten het uitlekken van een weergave van een inter view dat misdaadjournalist Bas van Hout vorig jaar met U. heeft gehad. In het interview laat die weten voorheen in drugs te heb ben gehandeld en kennis te heb ben over liquidaties in het crimi nele milieu. Omdat de stukken nooit door de Franse politie in be slag zijn genomen, konden de stukken ook niet aan de Neder landse politie worden overhan digd en mag het dus niet in het proces worden gebruikt, aldus de rechtbank gisteren. „Het is een schandelijke manoeuvre waar mee dit OM dit proces hoopt te be ïnvloeden." De advocaten wilden naast de GPD-versiaggevers ook de persofficier van het OM in Haarlem en een advocaat van het kantoor van Korvinus als getui gen horen. Volgens deze laatste getuige zqu de persofficier heb ben verklaard dat de publicatie van het interview 'het OM goed zou uitkomen'. Den Haag Bewoners langs de toekomstige Betuwelijn krijgen met bijna twee keer zo veel herrie te maken dan de NS, en daarmee ook het kabinet, hebben bere kend. Dat blijkt uiteen onderzoek van het ingenieursbureau Uleha- ke, dat vanmorgen is gepresen teerd tijdens de eerste van een nieuwe serie hoorzittingen van de Raad van State. Volgens de inge nieurs van Ulehake moet het ka binet veel meer woningen afbre ken en veel meer geld uittrekken voor geluidwerende maatregelen. En dan nog zal de geluidshinder vaak aanzienlijk hoger uitkomen dan de door de Tweede Kamer vastgestelde norm van 57 decibel. Ulehake concludeert dat minister Jorritsma (Verkeer) op basis van de nieuwe onderzoeksgegevens wettelijk verplicht is de bereke ningen naar de geluidsoverlast - opnieuw te maken. Voor de studie heeft Ulehake me- tingen verricht langs de Havens-. -1 poorlyn in Rotterdam en de Bra- bantroute, het goederenspoor dat- f onder meer door Breda, Eindho- ven en Venlo loopt. De onderzoo-. 1 kers kwamen uit op zeven decibel, meer lawaai dan in de laatste"- plannen van het kabinet staat. De Raad van State behandelt des- komende dagen de bijna twee-, honderd bezwaren tegen het tra- cébesluit voor de Betuwelijn. De tegenstanders verwachten dat de raad zal besluiten dat het kabinet het spoor op bepaalde stukken zo- 1 danig moet aan- en inpassen dat f schade aan landschap en overlast voor omwonenden zo veel moge-, j lijk beperkt blijven. Het spoor.,., moet in 2006 klaar rijn. „Ik ben ontzettend blij dat men ons drugsbeleid accepteert," concludeerde Sorgdrager nadat ze afscheid had genomen van haar ambtgenote Guigou. Foto Herman Pieterse/ANP Den Haag Frankrijk draait by als het om het Nederlandse drugs beleid gaat. Minister Sorgdrager van Justitie waakte er gisteren voor het met zoveel woorden te zeggen. Maar de eerste kennisma king met haar Franse collega Guigou bevestigde haar gisteren dat het begrip uit Parijs groeit. Volgens Sorgdrager heeft Frank rijk Nederland benaderd om op het gebied van drugspreventie de handen ineen te slaan. Een 'be langrijke stap' noemt de minister het plan een commissie van des kundigen uit beide landen samen te stellen die als taak krijgt erva- ringen en ideeën uit te wisselen om drugsverslaving te voorko men. B|j de bestrijding van drugs criminaliteit is al langer sprake van Frans/Nederlandse samen werking. Sinds er afgelopen voorjaar een nieuwe Franse regering kwam, is de tijd voorbij dat door Parijs har de veroordelingen van het Neder landse drugsbeleid werden uitge sproken. „Ik ben ontzettend blij' dat men ons drugsbeleid accep teert," concludeerde Sorgdrager nadat ze afscheid had genomen van haar ambtgenote. Guigou had kort daarvoor laten weten geen oordeel uit te willen spreken over het Nederlandse be leid. Een andere toon dan tot dus ver uit Parijs werd aangeslagen. De vorige Franse regering was in haar nadagen al wat milder, maar liet er volgens Sorgdrager geen twöfel over bestaan, welk drugsbe leid ze het best vond. De nieuwe Franse regering is juist 'neutra ler' en 'voorzichtiger' over de Ne derlandse aanpak, stelt Sorgdra ger. „Er bestaat niet meer de nei ging ons drugsbeleid te veroorde len." Trouwens, in de Franse wet mag dan geen scheiding gemaakt wor den tussen harddrugs en soft drugs, de dageljjkse praktijk ver schilt niet zoveel van de Neder landse, weet Sorgdrager. Ook in Frankryk is er sprake van een ze ker gedogen van softdrugs. Het enige verschil zijn de Nederland se coffeeshops. Den HaagHet openbaar vervoer in de Randstad is allang niet meer van deze tijd. Treinen en bussen rijden volgens een systeem dat honderd jaar geleden ontstond. Het is niet geschikt voor een mo dem, dichtbevolkt en geïndu strialiseerd land met veel auto's. Dat schrijft de Delftse ingenieur G. van den Heuvel naar aanlei ding van zijn onderzoek naar het openbaar vervoer in de Randstad. Uit zijn berekeningen blijkt dat een op de huidige tijd toegesne den openbaar vervoer niet meer hoeft te kosten dan het bestaande stelsel. Van den Heuvel promoveert van daag op zijn studie naar wat hij noemt het 'herschikkingsscena rio'. Het plan komt erop neer dat de Randstad gezien wordt als een grote bevolkingskem waarin het openbaar vervoer, de fiets en de auto elkaar aanvullen. Net als in andere wereldsteden dient het massavervoer de forenzen snel en comfortabel naar hun werkplek te vervoeren. Fiets en auto gebruikt de werknemer om van huis naar het openbaar vervoer te komen. Trein, tram en bus moeten de ge dachte verlaten dat zij vooral een sociale functie vervullen, zegt Van den Heuvel. Het openbaar vervoer hoeft in zijn ogen niet ie dereen te vervoeren. Vroeger gol den de toegankelijkheid, een re delijke frequentie en gematigd ta rief als de belangrijkste uitgangs punten. Dat ligt tegenwoordig anders, „Wanneer je ervan uitgaat dat het openbaar vervoer een alternatief is voor de auto gaan andere eisen een rol spelen, zoals kwaliteit en snelheid. Prijs is dan minder be langrijk," aldus Van den Heuvel. Hij wijst erop dat de overheid van af 1990 tot 2010 ruim dertig mil jard gulden uittrekt voor een ver betering van het openbaar ver voer in de Randstad. Het doel is om mensen uit de auto te krijgen en per bus of trein te laten reizen. Dat is niet de juiste aanpak. Uit zijn onderzoek blijkt dat meer succes geboekt zal worden als de overheid het geld besteedt aan be tere en snellere verbindingen met korte wachttijden. Als een OV- lijn vaak rijdt, is overstappen naar tram of trein minder snel een pro bleem. Hij gelooft dat het open baar vervoer de automobilist bij verkeersknelpunten uit de auto kan lokken. Op dergelijke knooppunten, zoals bij Zoetermeer, de Moerdijk en ten oosten van Rotterdam, kan hij overstappen op ander, openbaar, vervoer. Voorwaarde is dan wel dat de rei ziger zijn auto veilig kan achterla ten en snel op de plaats van be stemming kan komen. Den Haag—De Tweede Kamer wil van minister Borst (VWS) weten hoe het komt dat de bezuinigin gen op de medische hulpmidde len vertraging hebben opgelopen, Als de minister niet met een goed verhaal komt, dan sluit PvdA- Kamerlid Oudkerk een parlemen taire enquête niet uit. „De afgelopen jaren had er in to taal een half miljard bezuinigd kunnen worden op de kunst- en hulpmiddelen. Wij willen weten waarom dit niet is gebeurd," al dus Oudkerk gisteravond tijdens het debat over het Jaaroverzicht Zorg 1998. Begin 1995 concludeer de een ambtelijke werkgroep dat er jaarlijks tweehonderd miljoen gulden te besparen valt op de uit gaven van hulpmiddelen. In 1998 komt de minister met een rapport over hoe zij de bezuinigingen wil aanpakken. De Kamer begrijpt niet hoe het komt dat de minister drie jaar na het verschijnen van het rapport pas actie onderneemt. Afgelopen week liet de minister doorschemeren dat de vertraging was ontstaan doordat een ambte lijk adviseur was bedreigd door mensen uit de hulpmiddelen branche. Later trok zij deze sug gestie in. WD-woordvoerder Van Blerck noemde de uitlatingen 'onhan dig'. .Maar door de uitspraken van de minster rijn in ieder geval de bezuinigingen op de medische hulpmiddelen hoog op de politie ke agenda gekomen. Borst is nu gedwongen het probleem op te lossen," aldus het Kamerlid. Borst benadrukte tijdens het dei-I, bat nogmaals tegen een voor rangsregeling te rijn voor werkM' nemers in de gezondheidszorg om de wachtlijsten te omzeilen. Een j., voorrangsregeling leidt volgens haar tot een tweedeling tussen v/erkenden en mensen zonder baan en daarvan wil zij niets we-",; ten. Ook D66, PvdA en CDA zijn tegen dergelijke wachtlijst ontzëi- lende initiatieven. "rlJ De minister is echter niet op voor- hand tegen experimenten om by werknemers sneller een diagnose - te stellen. Dit mag echter niet lei den tot langere wachttijden voor-, anderen en ook niet tot een snel: lere vervolgbehandeling van* werknemers. Den Haag—Een vrouw in ver wachting, "haar man en haar broer .zijn gisteren om *21.00 uur' door familieleden dooiT aangetroffen in hun woning" aan de Herman Cosferstraat (Schilderswijk). De -drie zyn verrast door kooimonoxyde uit een slecht onderhouden com biketel in de badkamer. De drie slachtoffers lagen ver spreid in de woning. Vermoe delijk waren ze ©sferen al en kele dagen dood. Familieleden die het drietal af gelopen zaterdag niet hadden ontmoet b|j een afspraak, gin gen gisteravond poolshoogte nemen in de woning. Bij aan komst reageerde niemand op hun aanbellen en viel het hen, op dat de ramen van de bene-' denwoning compleet beslagen waren. Op dat moment passeerde een politieauto die door de familie leden meteen werd aangehou den. Zij vertelden hun verhaal en forceerden samen met de agenten de voordeur, waarna het drama al snel duidelijk werd. Op verschillende plek ken in het huis troffen, ze hun naasten dood aan. Hermetisch De woning was hermetisch af gesloten met dubbele begla zing. Daardoor was er nauwe lijks sprake van ventilatie- waardoor het giftige gas dat vrij is gekomen bij de slecht onderhouden combi-ketel snel kon toeslaan, Amsterdam—Groter en nog impo santer, zo moet de zeilmanifesta- tie Sail 2000 in Amsterdam te boek gaan. Het nautische evene ment vindt plaats van 24 tot 28 au gustus 2000, Voor het eerst sinds het bestaan van Sail Amsterdam, worden nu ook vijf andere Neder landse havens bij het zeilfeest be trokken: Den Helder, IJmuiden, Delfzijl, Vlissingen en Schevenin- gen. Het is voor de zesde keer dat in de hoofdstad de vijfjaarlijkse Sail-manifestaite plaatsvindt. De laatste keer in 1995 ging het fes tijn de geschiedenis in als 'Com- mersail', vanwege de grote com mercie die met het evenement ge paard ging. De kritiek over het in- schakelen van Endemol was niet van de lucht Ook in 2000 zal dat A niet veel. anders zijn, verzekert voorzitter H, Verkoren van' de H Stichting Sail. „Dat is noodzake- lijk om Sail voor het publiek grs~ tis toegankelijk te houden." De kosten zyn dit keer geraamd ruim 13 miljoen gulden. De helft van dat bedrag zal opnieuwmoe-1 ten komen van hoofdsponsors. De rest van het budget moet de stich- ting nu zelfverdienen met onder-r aannemers die zorgen voor de merchandising, verhuur van par tyschepen, catering en het ver pachten van het Saü-terrein. mtie Eurotine computer •Mini tower 200W voeding en CE goedkeuring. 'Windows 95 op CD Rom Inclusief handboek.*Mothcrbcard 512 KB. 'Processor IBM/Cjrfx M2 200 Mhz MMX. *16 Mb Edo ram. 'HDD 2,1 GB. 'FDD i,44 Mb. 16 MAX CD-Roni. 'VGA 1 MB. 'Soundkaart 16 bit. 'Windows 95 toetsenbord. 'PS/2 muis. *14 inch SVGA monitor. *50 Watt speakersei. 'Kant en klaar geinstalleetd. 'Garantie 1 }aar on site fd.w.z. thuis) op de hardware. *1 jaar telefonische helpdesk (ma t/m vr: 09.00- 22.30 uur en za. lO.OO-16.00 uur tegen normaal telefoontarief). Nijmegen: Winkelcentxum Dukenburg. Rotterdam: Winkelcentrum Qosterhoft m,i up ue iidiurvdie. i \Oxil Door Caret van der Velden Rotterdam In de pauze van het debat op de Erasmus-universiteit haalt Frits Bolkestein de schou ders maar even op. Na de keihar de aanval op de vroegere rol van staatssecretaris Tommei in de Vereniging Nederland-DDR is 'half politiek Den Haag weer eens over hem heengevallen. De WD- 'er zegt dat 3haj de boemerang heeft zien aankomen. ..Nederland is een zwakstroomsamenleving, waar je niks meer mag zeggen. Het enige dat ik wil is een volwas sen debat waarin mensen zich verantwoorden voor hun houding ten opzichte van het dictatoriale communisme." Bolkestein wil graag aan zo'n dis cussie deelnemen. „Het commu nisme heeft miljoenen mensen de dood ingejaagd. Een verantwoor ding heeft echter nooit plaatsge vonden. In de voormalige Sovjet- Unie is niemand voor zijn rol be recht. En in Nederland heeft nie mand verantwoording afgelegd voor contacten met het vroegere Oostblok. Dat stoort me. Ik zie graag dat er een meerdaagse con ferentie over dit thema komt. We zijn hier op de universiteit, wat mij betreft gebeurt het hier." Heeft Bolkestein heimwee, een terugverlangen naar de tijd dat de Berlijnse muur er nog stond? De tijd dat de tegenstelling tussen links en rechts nog tof emotione le, beladen debatten leidde? Het is niet ondenkbaar, want de ver schillen in het huidige politieke spectrum lijken zelfs een erkend debater als Bolkestein niet meer te kunnen inspireren. Voor en na de pauze van het debat over de ideologie in de moderne politiek speelde Bolkestein een al even onopvallende rol als zijn tegen strevers Paul Rosenmöiler (GroenLmks) en Thom de Graaff (D66). „De verschillen tussen de vier grote partijen zijn in graad, niet in aard," schetste Bolkestein (het ge brek aan) ideologische tegenstel lingen in Nederland. Zorg voorde zwakkeren, veiligheid, een goed functionerende markt, lastenver lichting en decentralisatie, de WD'er schudde de kernthema's uit de diverse partijprogramma's zo uit de mouw. Het verschil is slechts dat de regeringspartijen binnen dit rijtje andere prioritei ten stellen. Paars mag derhalve blijven van Bolkestein, al vindt hij te ver gaan om de vruchten van de samenwerking met een programma-akkoord tot inzet van de verkiezingen te maken. Kader Studium Generale stelde het prik kelend in de uitnodiging voor'de politieke bijeenkomst: Politici richten zich tegenwoordig slechts op goed in de markt liggende issu es. Maar wie er ook rouwt om het einde van de ideologie, niet Thom de Graaff. „D66 zoekt naar een permanente wisselwerking tus sen handelen en visie. Wij hebben geen ideologie, dat beschouwen we als een knellend kader. Maar dat betekent niet dat we geen ide alen hebben. We richten ons in eerste instantie op het individu, op een sociale samenhang van verstandige mensen." Tsja, wie is daar tegen? Toch heeft de kiezer straks wel degelijk een alternatief voor het door de grote partijen omarmde markt denken, stelt Paul Rosenmöiler. GroenLinks is in de ban van de denkwereld van Furet,de histori cus die de kunst propageert om het menselijk handelen in dienst te stellen van 'de ander'. „Culturele openheid, sociale rechtvaardigheid en ecologische duurzaamheid staan centraal in ons verkiezingsprogramma. Ze richten zich allen op 'de ander'. Op de culturele minderheden, op de armeren in de samenlevingen op ons nageslacht. Klassieke ideo- logien hebben geen antwoord op zoiets als de milieu-problema tiek." Volgens Dc Graaff creëert Rosen möiler een schijntegenstelling. „GroenLinks probeert thema's te monopoliseren waar ook wij ons om bekommeren." Bolkesiein is op dit punt aanvankelijk best be reid de tegenstelling aan te zet ten. Zich beroepend op het klas sieke liberalisme noemt hij GroenLinks naïef. Juist het egoïs me dient volgens hem de mens heid. „Een filantropische bakker moet zijn deuren sluiten, omdat hij geen winst maakt. Uiteindelijk is de klant meer gebaat bij een bak ker die winst wil maken. Die blijft open." Nuance Maar in het actuele debat zoekt zelfs Bolkestein de nuance. „Het klassiek liberalisme heeft geen antwoord op alle vragen. Voor het 'goede leven' is meer nodig. Eer lijkheid en oprechtheid zijn be langrijke deugden, het funda ment voor wellevendheid en rechtvaardigheid." „Rosenmoller had het gezegd kunnen hebben," knipoogt een student in de zaal. Gelukkig maar dat Bolkestein in het weekeinde nog een paar kwa de woorden over Tommei sprak. Het voorkomt dat de honderdvijf- tig aanwezige studenten het ge heel zonder vuurwerk moeten doen. De Graaff grijpt de kans om zijn partijgenoot te verdedigen. Tommel was vroeger vice-voorrit- ter van de Vereniging Nederland- DDR. Al was het wellicht onbe doeld, volgens Bolkestein werkte Tommel in die rol mee aan de le gitimering van een verwerpelijk regime. De Graaff: „Bolkestein lijkt niet te begrijpen dat dit geen vriend schapsbeweging betrof. Deze ver eniging probeerde bruggen te slaan tussen werelden die totaal van elkaar waren vervreemd. De WD lijkt onder Bolkestein te lij den onder een harde vorm van re- vancldsme die absoluut niet bij de cultuur van het liberaiisme past." Den Haag Er is een nieuw anti-, conceptiemiddel op komst en wel in de vorm van een pleister. De^ vrouw plakt de pleister op haar*: buik of dijbeen, waarna de hormth nen rechtstreeks via de huid in de ,o bloedbaan terechtkomen. 7. P. Reijnders van het geneesmicfr'2 delenbedrijf Janssen Cilag wijst erop dat de pleistermethode aIJ voor andere geneesmiddelen in'", gebruik is. Zo is er al een voojj*! kankerpatiënten en bestaat er^„ ook een nicotinepleister. voordeel van de pleistermethode -7 is dat de werkzame stoffen rechW streeks in de bloedbaan terecht-;* komen. Bij gewone medicijnen^ gebeurt dat indirect via de maag -) en de lever. >.fi Volgens Reijnders gaat het m-> principe om een betrouwbaar an ticonceptiemiddel. Het is nog niet duidelijk wanneer het middel in.? Nederland op de markt komt, writ het gaat kosten en of het eer plaats krygt in het ziekenfonds^-ï pakket.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5