6 WD: kiesrecht buitenlanders zo goed Investeer in netwerken voor ondernemers mm Bont Televisiestation Feyenoord van eoLvmsrsH HET VERLEDEN Zwart geld geen bezwaar, maar drugshandel wel Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Dinsdag 18 november 1997 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 De Stichting Bont voor Dieren vindt het niet zo ver wonderlijk dat (zogenaamde) dierenbeschermers an dermans eigendommen beschadigen, in dit geval de sloten van winkels in Rotterdam. Want daar ging het om en niet om louter onvrede. De bontwerkers en bontzaken in Nederland oefenen een legitiem beroep oit, geheel binnen de wetzoals in een democratie past Het beschadigen van eigendommen en ook het zwart maken van mensen die dit beroep uitoefenen, is dan ook ordinaire terreur en zou in een rechtsstaat als Ne derland niet moeten en mogen voorkomen. De stich- tingBontvoordierengeneertzicherook niet voor gro ve onwaarheden te verkondigen, met als doel de win kelier die bont verkoopt, zwart te maken. Kennelijk zijn alle middelen geoorloofd en worden er hele en hal ve onwaarheden gebruikt om dit doel te bereiken. En Bont voor Dieren stelt dat bij de herkomst van bont er altijd sprake is van extreem veel dierenleed. Het staat echter vast dat 60 procent van het bont, net als leer, af komstig is uit de vleesindustrie. Het gaat gewoon om larasvachten, geiten vachten en konijnenvachten, die in geschoren toestand leer, nappa of suède heten, öf van de huiden leer dan wel bont wordt gemaakt, heeft uiteraard geen enkel effect op het wel of niet houden van deze dieren, daar zij bestemd zijn voor de vleesin dustrie. Tien procent van hetbontkomtuitde'natuur- regulatie', waarbij er haastal tijd sprake is van schade lijk wild dat gevangen moet worden om bijvoorbeeld schade aan dijken of eigendommen van mensen te voorkomen. Als gevolg van ditailes heeft de aanschaf van zeven van de tien bontjassen geen enkele invloed op het wel of niet houden van de dieren. De overige 30 procent kom t dan nog uit de peïsdiezhouderij en in Ne derland is dit voor ongeveer 27procentde nertsenhou- derij, die alhoewel voor verbetering vatbaar (maar wat niet op deze aardbol) aan alle welzünseisen van de nieuwste welzijnswet voor dieren voldoet. Bont voor Dieren spreekt echter over de beruchtste vorm van bio-industrie en over erbarmelijke omstandigheden inde bontfokkerij. Waarom bedienen deze zogenaam de dierenbeschermers zich van deze boosaardige zwartmakerij? H. Verkade-Voorhoeve, secretaris Stichting Bontwaarborg te Den Haag De naamsverandering en verbeterde vormgeving ten spijt, de'kwaliteit van TVRijnmond is niet hoger dan die van het ten grave gedragen Stads TV Rotterdam. Eenoordeel datnaarmijn mening door de lagekijkdj- fers wordt bevestigd. Dat dit zou komen door de be perkte financiële middelen van het televisiestation is maargedeeltelijkwaar.Eenveelessentiëlerprobleem isdathetTVRijnmondlijktteontbreken aan redactio nele leiding. Wie vorige week maandag een uurtje keek,weetprecieswatikbedoel.Zaterdag9november vond in de centrale b ibliotheek in Rotterdam deeerste en zeer succesvolle editie van het Lezersfeest plaats. Ruim tweeduizend bezoekers waren getuige van on der andere een dubbelinterview van Philip Freriks met Hugo Claus en Harry Mulisch, voordrechten van talloze auteurs, vrolijke signeersessies met Herman Brusselmans en JA Deelder en een scala van activi teiten op drie verdiepingen. Met als resultaat onder meer positieve aandacht van de landelijke media. Bü TV Rijnmond meende men echter dat er dringender zaken waren. Daarmee was echter hetdieptepuntnog niet bereikt. Daarvoor zorgdehetprogrammaMeldka- mer, waarin dekijker uitvoerig werd bericht over een man die 's nachts tegen de gevel van het postkantoor aan de Coolsingel was geklommen en vervolgens niet meer naar beneden durfde. Bij hetzien van zulke naar mijn mening ranzige televisie vraag je je af welke dunk de leiding van TV Rij nmondvan de kijker heeft. Terwijl ep dit moment het grootstedelijke karakter van de stad onderstreept wordt door de Rotterdamse ka ndidaatstell mg voor Culturele Hoofd stad van Euro pa in 2001 komt TV Rij nmond met dit soort dorpstele visie. Uiteraard behoor ik tot het groepje stuurlui aan de wal. Televisiemaken Ujkt me bovendien een moei lijk vak. Maar programma's als bijvoorbeeld De Bur gemeester, Kijkglas en Mooisbewijzendathetmaken van regionale televisie in Rijnmond mogelijk is. In plaats dat men een cameraploeg de hele nacht wanho- pigdoordestadlaatriiden.hadmen haar een paaruur- tjes naar het Lezersfeest kunnen sturen. Eenperfecte sfeerreportage lag daarvoor hetoprapen: eenpleidooi van wethouder Han s Kombrink, een anekdote van Ja- na Berano vóeen korte voordracht vanFay Weldon en burgemees ter Peper en oud-commissaris Blsauw, die herinneringen ophaalden aan de tijd dat het leiding geven aan de politie nog leuk was. Dat TVRijnmond zo'n kans voor open doel mist, kan alleen maar door een fundamenteel gebrek aan redactionele leiding worden verklaard. Het station wekt de indruk zonder enige coherentie zijn zendtijd samen te stellen. Wie TVRijnmond inschakelt, heeft recht op een journalis tiek kwaliteitsproduct, of het nu cultuur, politiek, en tertainment, human interest of sport is.Dat is tenslot te tcch de enige reden waarom de gemeentelijke over heid de regionale televisie financieel steunt en waar voor de leiding van TV Rijnmond wordt betaald. Giel van S trien, Rotterdam Wim Jansen is Feyenoorder, al ging hij wel voor Ajax spelen en dat is hem nooit vergeven door de Feye- noord-supporters. Wim Jansen kwam ook veel op kan toor, hij lelde mee. Willem van Hanegem meed het k an toor en dat veroorzaakte volgens mij de breuk tus sen Jansen en Van Hanegem. Als Van Hanegem wat nodig had, ginghij rechtstreeks naar de grootstse bo bo, Jonen van den Herik en dan voelde het kantoor zich weer gepasseerd. Ze waren wat blij dat Van Hane gem gedumpt werd, maar volgens mij is dat de groot ste blunder van Van den Herik geweest. Willem van Hanegem was er drie seizoenen, waarin een kampi oenschap en twee bekers werden gewonnenTel uit je winst Dat Cruz nog niet presteert, dat komt wel. Hij heeft techniek genoeg, maar bij NOS Sport en in de Amsterdamse media verkneuteren ze zich er op dat Cruz voortien miljoen een miskoop is, maartoenAjax twee jaar geleden de Braziliaan Santos kocht voorvijf miljoen US-doilars, hij heeft één wedstrijd gespeeld En tijdens de tweede wedstrijd kreeg hij na een mi nuut een rode kaart. Daaxhoorje de Amsterdamse me dia en NOS Sport niet over. Nee, want dan mag dat kliekje niet meer in de Arena komen. En dan de stupi de vragen van sportverslaggever Emile Schelvis aan de interim-trainer Geert Meijer. Moet er een nieuwe trainer komen? Nee, zegt Meijer, want als hij ja zou zeggen, zou hij zichzelf een brevet van onvermogen geven. Feyenoordsupporters blijf achter Feyenoord staan. Don Leo maakt er weer iets moois van. KJ. v.d. Berge, Rotterdam rekening TVvit> Tom tü ValrUviie an Door Jan te Veldhuis en Désiré de Groot In de Tweede Kamer hebben PvdA, D66 en GroenLinks on langs voorgesteld om niet-Neder- landers kiesrecht te geven voor Provinciale Staten. Het betreft hier het recht van kiezers om deel te nemen aan verkiezingen (actief kiesrecht) en het recht om in dat orgaan gekozen te worden (pas sief kiesrecht). Daartoe is een wij ziging van de Grondwet noodza kelijk. De WD is het niet met dit voorstel eens. Bij de grondwetsherziening van 1983 werd het wel mogelijk ge maakt om het actieve en passieve kiesrecht te verlenen aan niet-Ne- derlanders voor de gemeente raadsverkiezingen. Bij de verkie zingen van maart 1986 konden zij daar voor het eerst gebruik van maken. De WD-fractie heeft indertijd met dit kiesrecht ingestemd, om dat de integratie van migranten, die voor lange tijd in Nederland zijn gevestigd, vooral op lokaal ni veau plaatsvindt. In de gemeen ten doen migranten namelijk mee in diverse maatschappelijke ver banden en bouwen zij hun contac ten en. Kortom, op gemeentelijk nivt-j komt de integratie daad werkelijk, althans het intensiefst tot stand. PvdA, D66 en Groenlinks zijn van mening, dat de niet-Neder- landers die zich in Nederland heb ben gevestigd, onvolwaardig wor den behandeld als zij het zonder het kiesrecht voor Provinciale Staten moeten stellen. Volgens deze partijen wordt daardoor de democratische staat in haar wor tels ondermijnd. Zy vinden dat de democratie niet is gebaat bij een tweedeling tussen mensen die wel en mensen die geen volledige burgerrechten hebben. Iedereen die betrokken is bij de maatschap pij, moet volgens hen de kans krijgen om een volwaardig hurger te worden, met dezelfde rechten en plichten. Deze partijen vinden het dan ook logisch en gewenst om het kies recht voor niet-Nederlanders uit te breiden tot het provinciale ni veau. Zij voeren verder aan, dat ook de provincie zich bezighoudt met zaken die alle inwoners recht- Naarde me nlngvan de WD is het principieel onjuist e.;niet wenselijk om niet-Neder landers ook kiesrechtte geven voor provinciate staten. De grondwette lijke beiem meringen daarvoor ook niet wor den opgehe ven. AfChtefTOtO P.s. Molkrmboar streeks raken. De indieners vin den het niet meer van deze tijd, dat het bezit van de Nederlandse nationaliteit als voorwaarde wordt gesteld voor volwaardig burger schap. Naar onze mening daarentegen is het principieel onjuist en niet wenselyk om met-Nederlanders ook kiesrecht te geven voor Pro vinciale Staten, De grondwettelij ke belemmeringen daarvoor moe ten dan ook niet worden, opgehe ven. Het is waar dat vele onder werpen, waarover op provinciaal niveau wordt besloten, ook van groot belang zijn voor niet-Neder landers. Voor de WD weegt even wel het nationaliteitsbeginsel zwaarder. Het kiesrecht voor het provinciaal niveau (en ook voor de Tweede Kamer) moet voorbehouden blij ven aan personen met de Neder landse nationaliteit Provinciale staten kiezen namelijk de Eerste Kamer, die als medewetgever en controleur van de regering op treedt op het nationale niveau. Met de f\veede Kamer en de rege ring bepaalt de Eerste Kamer hoe de Grondwet luidt. Daarmee be palen deze organen de structuur en de grondslagen van de Neder landse samenleving. Daarnaast beslissen zij ook over het buiten lands beleid van Nederland en zijn defensie. Het gaat hier dus om zaken die te maken hebben met de soevereiniteit van de Ne derlandse staat. Als het voorstel van de PvdA, D66 en GroenLinks wordt gevolgd, krijgen niet-Nederlanders indi rect invloed op het Nederlandse buitenlandse (en defensie-) beleid ten opzicht van de landen, waar zij zelf vandaan komen. Zo krij gen bijvoorbeeld in Nederland verblijvende Turken (indirecte) zeggenschap over het Nederland se beleid ten opzichte van Tur kije. Dat is geen goede zaak. De initiatiefnemers van PvdA, DG6 en GroenLinks vinden dat geen relevant bezwaar; wy daarente gen wel. Wij vinden dat het kies recht voor Provinciale Staten moet voorbehouden blijven aan personen met de Nederlandse na tionaliteit. Als buitenlanders het kiesrecht voor Provinciale Staten willen verwerven, moeten ze zich maar laten naturaliseren. Zij krij gen dan dezelfde rechten en plichten als Nederlanders. Door het kiesrecht voor provincia le staten aan niet-Nederlanders toe te kennen, is bovendien de stap naar het verlenen van het kiesrecht voor de Tweede Kamer nog maar klein. Het is opmerkelijk, dat het voor stel van Pvda, D66 en GroenLinks daar geen betrekking op heeft. Geldt hier het argument van de tweedeling tussen verschillende groepen burgers dan niet? Het zou op zich zelf consequent zijn geweest, als zij tegelijkertijd had den voorgesteld om niet-Neder landers dan ook het recht te ge ven hun stem uit te brengen voor de Tweede Kamer. Ook al zijn wij het daar, om dezelfde redenen als hierboven genoemd, niet mee eens. Het beslissen over de grondsla gen van onze maatschappij en over de Nederlandse houding te genover andere landen moet voor behouden blijven aan Nederlan ders, Is er trouwens ergens een land op deze wereld waar Neder landers, die daar wonen, het recht hebben om direct of indirect de samenstelling van het nationale parlement mede te kunnen bepa len? Wy denken van niet. (Jan te Veldhuis is Tweede Kamer lid voor de WD, Désiré de Groot is beleidsmedewerker bij de WD- fractie in de Tweede Kamer) Door Paul Hofstra Wie in sommige wijken van Rot terdam rondwandelt kan zich al een aantal jaren verbazen over het grote aantal Turkse, Marok kaanse, Surinaamse winkels. Met de komst van vele migranten naar Rotterdam is gaandeweg ook het winkelbestand in de oude stads wijken voor een deel overgegaan in allochtone handen. Het gemeentebestuur stimuleert deze ontwikkeling terecht, onder meer omdat daarmee nieuwe werkgelegenheid ontstaat in krin gen van migranten. We weten im mers dat de werkloosheid mo menteel onder migranten relatief hoog is. Hoe meer werk ook voor migranten kan worden gevonden des te beter. Het is dan ook een grr*"f succes dat éénderde van de sto_ .v-nde ondernemers in Rotter dam tegenwoordig migrant is. Hoe goed deze ontwikkeling ook is, toch is het verdere perspectief voor de 'etnische ondernemer' niet erg zonnig. Wie denkt dat met het ontstaan van etnische winkels economische groei ook voor deze migranten gegeven is, heeft het mis. Omdat daarmee een kans voor groei van werkgele genheid (vooral voor migranten) voorbij dreigt te gaan, heeft de Werkgelegenheids Adviesraad (WAR) van de gemeente nog eens extra aandacht gevraagd van het gemeentebestuur voor deze pro blematiek. De WAR constateert nogal wat problemen die een ver dere groei van het etnisch onder nemerschap in Rotterdam in de weg zitten. De adviesraad heeft zich voor haar advies laten bij staan door een deskundige op dit gebied, dr. Robert Kloosterman van de universiteit te Delft. Ik noem een aantal knelpunten die zich momenteel voordoen by de verdere ontwikkeling van deze kleine etnische ondernemingen. Ten eerste is het aantal klanten relatief beperkt. De etnische on dernemer heeft zich gevestigd in de oude wijken, te midden van an dere Turken, Marokkanen, Suri- namers. Zy vormen zijn klanten kring. Het probleem is echter dat deze klanten weinig geld hebben en dan ook niet veel kunnen ko pen. Zo is de klantenkring van de etnische ondernemer in de regel te beperkt om een verder groei door te maken. Om daartoe wel in staat te zyn zouden de etnische ondernemers andere bevolkings groepen en mensen uit andere wijken als klanten moeten wer ven. Dat lukt ze nauwelijks. Zo blijven ze erg afhankelijk van een kleine klantenkring met een ge ringe koopkracht. Wrange vruchten Er is in de oude stadswijken ver der relatief weinig ruimte voor de vestiging (en de uitbreiding) van bedrijven. De stadsvernieuwing heeft in de vorige decennia veel goeds gedaan, maar tegelijkertijd is daardoor veel ruimte voor be drijven verloren gegaan. Daar plukken we nu de wrange vruch ten van. Goedkope huisvesting is er te weinig voor de relatief arme bedrijven van de etnische onder nemers. Ook de etnische ondernemers zelf zijn er de oorzaak van dat een ver dere gioei van hun bedrijven moeilijk tot stand komt. Ze heb ben vaak te weinig kennis van za ken als het gaat om de ontwikke ling van een onderneming. Ze we ten te weinig van de bestaande re gelgeving, ze hebben niet zelden een taalachterstand, ze ontberen vaak een adequate visie op de toe komst van de eigen onderneming. De gemeente zou daaraan zeker kunnen bijdragen. Etnische ondernemers weten in de regel te weinig van nieuwe ont wikkelingen en van de consu mentenmarkt, vooral omdat ze te weinig contacten hebben met an dere ondernemers, die daarvan wel op de hoogte zijn. Elke onder nemer blijft op de hoogte van ont wikkelingen omdat hij deel uit maakt van een bepaald 'netwerk'. Zo hoort hij snel van zijn collega's wat er gaande is, welke nieuwe ontwikkelingen te verwachten zyn. etcetera. De etnische onder nemers hebben ook wel een der gelijk netwerk, maai" dat is vaak te beperkt en omvat in de regel al leen maar andere etnische onder nemers (die op hun beurt ook weer vaak te weinig weten). De gemeente zou moeten investeren in deze netwerken van etnische ondernemers, zodat ze beter geïn formeerd raken over de 'omge ving' van hun eigen onderne ming, In alle voorbeelden kan het gemeentebestuur dus wel veel doen. De gemeente doet ook al veeL maar zal haar inspanningen moeten verhogen om er voor te zorgen dat de etnische onderne mers een werkelijke doorstart kunnen maken. En waarom zou den ze dat niet doen? De Friese koek wordt toch ook in heel Ne derland gegeten? (P. Hofstm is hoofd 'Operational Auditing' van de Belastingdienst in Utrecht en lid van de Werkgele genheids AdviesRaad (WAR) van de gemeente Botterdam Door Raymond Peil In Japan gaat de Hokkaido Takushoku Bank failliet en stijgen de aandelenkoersen razendsnel. Het ver trouwen in het bankwezen lykt terug te keren. Hier geeft De Nederlandsche Bank (DNB) een 'advies' en Friesland Bank lijft de van witwassen verdachte ef- fectenbank Banger Pontier in. De oeurs stijgt intus sen razendsnel. Is het vertrouwen soms terug? Vertrouwen in de Nederlr ndse banken is een belang rijke drijfveer voorde centrale bank aan het hoofd stedelijke Fredenksplein. Drugs- en zwartgeldbank Femis, de financiële spil in de Octopus-bende, het DNB in 1991 ontmantelen. Slavenburgs Bank (goed voor een miljard gulden zwart geld per jaar) kwam in 1983 wel onder de hoede van Crédit Lyonnais Bank. De lange arm van De Nederlandsche Bank reikt ver. Haar bestuurders leggen c.e grens by zwart geld én drugs. Bankje Bangert Pontier (BBP) komt nu in handen van 'noordelijke boeren'. Haar beursanalist Gosling gaat zijn naam veranderen in Goslmga. zo grapt de beursvloer over de Friese coup. Justitie stelt dat de gang van zaken is gewettigd door 'de vrees dat een heleboel mensen met een rekening by Bangert, niet de dupe mogen worden van iets waar ze niets mee te maken hebben'. Met witwassen door ene Eddie Sef fectenhandelaar te Londen. Bangert koopt vervol ging af voor een mihoen gulden De DNB-woordvoerder zegt dat 's lands centrale bank in dit soort zaken deelneemt in 'advies en over leg'. „Dat komt met zo vaak voor." wil hij wel toege ven. Maar zolang de bank-m-kweslie zich niet be zondigt aan een 'strafrechtelijk iets' magdc bank van DNB zelf maatregelen treffen. By Bangert zyn dat crisis-directeuren, door DNB doorgelicht. Hun voorgangers zitten werkloos thuis In Nederland laat de strenge bovenmeester van het bankwezen, DNB, hoogst zelden een bank failliet gaan. In de juiste geschiedenisboekjes is terug te vinden hoe zy zelfs leningen verstrekte om wanke lende bankinstituten op de been te houden. Hoe on verantwoord er ook met miljarden guldens was om gesprongen. In het uiterste geval kan DNB de bankvergunnmg intrekken. Dat leidt tot een onmiddellijk bankroet van de betrokken bank. Als er ook maar enigszins kans op overleving is stelt zy bij gelegenheid een om vangrijke lening ter beschikking. Dat was voor Ban gert niet nodig. Kennelijk zit er geen luchtje aan BBP zelf en is redding van de effectenbank via de Friesland-route zonder bezwaar. Nederland heeft geen historie van failliete banken. De laatste was Femis Bank in 1991, die overigens op merkelijke gelijkenissen vertoont met waar justitie momenteel onderzoek naar doet op en bij de Amster damse beurs: grote contante geldbedragen, banden met Zwitserse en Antilliaanse instituten en anonie me coderekeningen (indertijd via NMB Helmond, een keurige, gerespecteerde bank). In het geval van Femis stak DNB geen vinger uit. Zwart geld op zich zonder drugsbendes en zo lijkt niet het grootste bezwaar. Bij Slavenburgs Bank ging het rond 1982 om een miljard gulden, toen het doelwit van intensief justitieel onderzoek, m 1988 had DNB nog 600 miljoen tegoed op haar lening aan de, door haar bemiddeling Slavenburgs nieuwe moe der geworden, Crédit Lyonnais, dat er zelf een 2,5 miljard op toelegde. Haar polder-dochter Crédit Lyonnais Bank Neder land (CLBN) raakte later zelf voor 1,3 miljard in nood door extreme soepelheid met Italiaanse boeven. De rechtszaken hierover zijn lang niet klaar. DNB heeft inmiddels de rokende puinhopen van CLBN binnen geloodst bij Generale Bank, een op Benei ux-expan- sie beluste Belg en inmiddels de vierde publieks- bank in Nederland. Op de staat van dienst van de DNB prijkt verder nog één vers faillissement. De Tilburgsehe Hypotheek Bank (THB) ging in 1983 over de kop met een schul denlast van 730 miljoen gulden. Onroerend goed, ge financierd met veel te hoge hypotheken, was toen ge meengoed. Waarvoor ook de Verenigde Staten en Ja pan (nog steeds) knalhard de rekening kregen gepre senteerd. De curatoren hebben uit de boedel de openstaande schulden vrijwel tot de laatste cent kunnen afbeta len. Alleen de aandeelhouders en houders van ach tergestelde leningen (bungelend onderaan de lyst by bankroet) grepen mis. Dat is standaardpraktijk, ook anno 1997, zoals het nu Fokker gaat. Twee andere zwakke steeën in de toenmalige hypo theek-catastrofe waren Westland Utrecht Hypo theekbank (WïïH)en de Friesch Groningsche Hypo theekbank (FGH). Diverse hulppogingen organiseer de DNB, met medewerking van onder meer Nationa- Ie-Nederlanden, de Rijkspostspaarbank (nu Post bank), Aegon, ABN, Amro Bank, Rabo, NMB, ambte- narenpensioenfonds ABP enzovoorts. FGH werd uiteindelijk bij Aegon ondergebracht, WUH landde veilig bij Nationale-Nederlanden, nu ING Verzekeringen. Dat het huidigeNB-hoofdkan- toor, toen eigendom van WUH, daarin een rol heeft gespeeld is nauwelijks aannemelijk. De Nederlandse centrale bank zegt 'niet op de stoel van bankdirecties te gaat zitten'. Maar zij reikt heel ver met haar lange Hoofdredactie: J. Prins en L P. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt Rubriekschefe: Eindredactie Vormgeving R.LJ. van Zeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Regio Voome-Putten :C.G. Buitendijk Regio Waterweg: JA. Roze n daa I Regio Usset en Lek: M.E. Verwaaijen Regio Zuid: M. Schreuder. Nieuwsdienst/BInnen/buttenland: b.V. Veritade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: GJ. van den Hil. Sport: p. Cuwerkerk. Eindredactie Rotterdams Dagblad TV: M. de Jong Persbureaus: ANP, AP, Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Graphic News. Correspondenten In bet buitenland via Geassocieerde Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: drs. J.W.M. Gertsen; Bonn: P.G.W. v. Nuijsenburg; Brussel: —A.B.C. Knol, PJ AM. Koopman: Genève: B. Kroon; Istanbul: dra J.EJ.M. Lutz; Kaapstad; R. Hellinga; Moskou: H.0. Hoogendijk; Londen:J.A. Geleljnse; Parijs: C. van Zweeden; Peking: Y. v.d. Heijden- Rome: drsEJ.A. v.d. Linden; Tel Avtv:A.P. Bloemendaa!;' Washington: J. A.M. de Brnijn. Deze podiumpagina bevat analyses en meningen van redacteuren, gastschrijvers en lezers. Het commentaar op pagina 3 vertolkt de mening van de krant

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6