14 i@tterdam 'Opvang van mishandelde vrouwen kan stuk beter' ZEKERHP Gasboringen bij Hoek van Holland begonnen ^?r 'De dood was het zachtste dat Lisandra kon overkomen' Leerlingen van ROC Zadkine bezetten school Plan voor winkelcomplex Alexandrium eindelijk af Plan: jonge zedendelinquenten naar cursus heropvoeding volwaardige tv-omroep Botlektunnel uren gestremd Koper voor disco La Xala RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Dinsdag 25 november 1997 Leerlingen klommen vanmorgen op het dak van het bezette ROC Zadkine om hun protestlied ten gehoren te brengen. FotoCees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Door Annemiek Veelenturf Rotterdam Zo'n honderd leer lingen van het Regionale Oplei dingen Centrum (ROC) Zadkine aan de Argonautenweg in Rotter- dam-Kdlegersberg hebben van morgen hun school bezet In alle vroegte hingen zy spandoeken op met hun eisen, waarna zij de school binnengingen om met ta fels en kasten de toegang te barri caderen. De leerlingen willen nieuwe computers, betere lesroos ters en meer lokalen. Maar boven al eisen zij opheldering over de re den waarom de coördinatrices Thea Rhijnen en Rosita Otter speer-op non-actief zijn gesteld. "Wij müen eerlijkheid1 en "Wij rijn bet zat' luidden de teksten op spandoeken. En die boc^chap sprak ookTffit bet protestlied, spe ciaal vïior m gelegenheid ge schreven. 'dat de leerlingen van morgen om half acht vaar de school ten gehore brachten tuorlök r -j Zadfcme tróuw, maar als he: „o doorgaat -gaan we naar het Albeda-gebouw,"" Monk het, met een verwtjzmg naar die andere HOC in het Rijnmondge bied. De 18-jarige actieleidster Anne- miek van Zoelen. leerlinge van klas 3D verzorging: „De twee co ördinatrices hebben in februari al bij de direcüe aangekaart wat voor problemen op school konden ontstaan. Maar op die brief is nooit gereageerd. Wij vinden dat op z'n minst naar hen geluisterd had moeten worden. Het zijn boel -actieve begeleiders met heel veel ervaring in het onderwijs." „Conciërge Harry Klein was van morgen even voor half acht de eerste die bij de school arriveerde. „Ik vind de actie prima," zei hij. „Door de fusie die de school ach ter de rug heeft, is het menselijke aspect uit het oog verloren. Het is een heel complex aan factoren waarom het nu niet goed draait Maar ik weet wel dat de schooi voorheen honderd procent ge slaagden had en dat nu de zaakjes niet goed zijn geregeld." „De leerlingen krijgen te weinig les. De ouders klagen," ging Klein voortJk vind het niet goed dat Thea en Rosita op een zyspoor zijn gezet Ook onze voormalige directeur Louis Daalöerop is ver vangen. Al vanaf 1988 krijgen we te horen dat de school gaatverhui zen. Maar dat hoeft toch geen ex cuus te zijn om geen investerin gen te doen? Je kan die nieuwe spullen toch gewoon meenemen? Vijf minuten later arriveerde Mi- rande Hakbijl van de administra tie. Ze bekeek de spandoeken en zwaaide naar de leerlingen. „Voor de twee coördinatrices is het een hele eer dat op deze wijze actie voor ben wordt gevoerd." Al vroeg vanmorgen gingen ge ruchten dat het nieuws van de be zetting gisteravond al was uitge lekt en de directrice zoveel moge lijk docenten telefonisch op de hoogte had gesteld. Toen om kwart over acht een kwartier voordat de lessen zouden begin nen, nog geen enkele leraar was gearriveerd, zweiden die verhalen alleen maar aan. Matthias Steinebach, docent ken nisgebied ziektekunde, was de eerste van het lerarenkorps die zich meldde, „Ik wist dat er on rust was op school en dat er wat ritselde. Maar ik had geen idee dat er vandaag een bezetting zou zijn. Nee, ik ben ook niet gebeid door de directrice."" Steinebach bevestigde dat er sinds de fusie 'veel is veranderd' op school. Naar binnen kon hij niet. „En ik ben ook niet van plan de hele dag in de kou te staan. Ik ga eens kijken of ik nuttiger werk kan doen." Van de zijde van de directie van hei ROC Zadkine was vanmorgen niemand beschikbaar voor com mentaar. Rotterdam - Het centrum van de deelgemeente Prins Alexander wordt na jarenlange discussies eindelijk voltooid. De commissie ruimtelijke ordening van de deel gemeente ging gisteravond ak koord met de laatste fase van het Masterplan Hoofdweg, waarin on der meer de koppeling tussen winkelcentrum Oosterhof en de megawinkels van Alexandrium II is geregeld. De commissie besprak gisteren het laatste struikelblok. De leden van de commissie waren het roe rend met elkaar eens ("Eindelijk wordt het centrum van Prins Alexander afgemaakt") ow de aanpassing in de plannen voor de winkelcentra en het zogenaamde Koppelstuk. Aanvankelijk zou de verbinding tussen Alexandrium I en II (het Koppelstuk) niet alleen twee win- keÜagen en een ondergrondse ga rage in zich bergen, maar daar bo venop een woontoren. Aangezien geen enkele projectontwikkelaar te vinden is voor de flat is dat stuk komen te vervallen. De parkeergarage komt op de be gane grond terwijl aan de buiten zijde winkels komen- Op de twee de laag komen eveneens winkels en een horeca-gedeelte. De Alexandriums en het Koppelstuk worden verbonden door een over dekte loopbrug met aan de zijde van de megawinkels (Alexan drium II) roltrappen. De uitbreiding van de Oosterhof aan de zijde van de Kleine Beer en het Prins Alexanderplein (de zo genaamde Schillen) blijft gehand haafd. De Oosterhof wordt aan de zijde van Kleine Beer uitgebreid met twee winkellagen. Op de kop van de Oosterhof wordt als het wa re over de weg heen een winkel- laag gebouwd, terwijl de expedi- tieruimte en de huidige eenrich- tingsweg behouden blijven. De zogenaamde Okseltoren aan de Pegasusweg {hoek Prins Alexanderiaan/Hoofdweg) wordt uitgebreid tot maximaal veertig woningen in plaats van 120. De woontoren mag maximaal 28 la gen hoog worden. Of dit huur- of koopwoningen worden (of beide) is momenteel nog onduidelijk. Aan de Hoofd wegzijde komt een kantoorge bouw in plaats van de eerder ge plande woningen. "Woningbouw blijft een alternatief mocht de kantorenontwikkeiing stagneren. Dit is het laatste stadium van de eentrumontwikkeïing van de deelgemeente en de voltooiing van het winkelgebied dat dan ge heel overdekt is. Dan rest nog het nieuwe station Rotterdam Alexander maar de plannen van de Nederlandse Spoorwegen Ia- ten opnieuw - door wat 'schoon heidsfoutjes' - nog een aantal maanden op zich wachten. Rotterdam Een door de ge meente opgerichte werk groep haalt in de notitie 'Be leid Geweld tegen Vrouwen aangescherpt', genadeloos uit naar de opvang en hulp verlening van mishandelde vrouwen. Vrouwen die thuis aan geweld worden blootge steld, worden door slechte communicatie van hulpverle nende instanties niet effec tief geholpen, is een belang rijk punt van kritiek. De gemeente Rotterdam wil daar om dat geweld tegen vrouwen snel aanmerkelijk beter wordt aangepakt Voorgesteld wordt speciaal hiervoor een centrale ge- weldsregistratie aan te leggen. Ronduit revolutionair is de sug gestie om jongens die door de po litie voor lichte zedenmisdrijven worden opgepakt, op een (ver plichte) cursus relationele en sek suele vorming te sturen. Verdere escalatie van het gedrag van die jongens zou daarmee voorkomen moeten worden. Onderzoek heeft aangetoond dat ruim één op de vijf vrouwen tus- sen de twintig en en zestig jaar thuis lichamelijk of geestelijk zijn of worden misbruikt door hun (ex) partner. Liefst elf procent van die vrouwen wordt geregeld ver kracht, met een wapen bedreigd, tegen de muur gesmeten en zo hard geschopt of geslagen dat de ledematen breken. De werkgroep, bestaande uit me dewerkers van de Bestuursdienst, SoZaWe. de GGD en Vrouwen- hulpcentrum Sara, concluderen in hun notitie dat er geen sprake is van een integraal Rotterdams beleid, mede omdat de aanwezige voorzieningen en hulpverleners nog te vaak langs elkaar heen werken. Verder is geweld tegen vrouwen nog veel te veel een 'huiselijk' in plaats van maatschappelijk pro bleem. vinden de opstellers van het rapport. Bepaalde groepen, als vluchtelingen, asielzoekers, ge handicapten, migranten en man nen die slachtoffer zijn van seksu eel geweld, krijgen daardoor nau welijks aandacht. Bovendien wor den slachtoffers regelmatig met wachttijden en capaciteitsproble men bij de hulpverlenende in stanties geconfronteerd. De onderzoekers vegen de vloer aan met politie en justitie, die hui selijk geweld nog te vaak zouden zien als een relatie-probleem en te weinig als een misdrijf dat open baar veroordeeld en bestreden moet worden. Een niet onbelang rijk aanvulling hierop is dat mi granten-vrouwen die willen schei den vanwege een gewelddadige echtgenoot, geen garantie hebben op een zelfstandige verblijfstitel. Werkgevers Meer begrip zou er evenzeer moe ten komen van werkgevers. Wan neer vrouwen mishandeld wor den en zich daardoor geregeld bij hun baas ziek melden, gaat dat in veel gevallen ten koste van hun carrière. SoZaWe gaat evenmin vrijuit. Als de dienst het inkomen van cic vrouw berekent aan de hand van het gezinsinkomen, gaat SoZaWe er aan voorbij dat in de regel man nen de portemonnee beheren. De onafhankelijkheid van de vrouw, is daardoor uiterst. Tot slot ziet de commissie dat op het gebied van daderpreventie en daderbchandeling, nog veel ver beterd moet worden. Geweldple gers kunnen onvoldoende worden aangepakt of (herjopgevoed. Bo vendien wordt in de programma's voor criminaliteitspreventie on voldoende aandacht besleed aan geweld binnenshuis. De lijst met aanbevelingen be slaat twee kantjes. De meeste sug gesties vloeien automatisch voort uit de kritische kanttekeningen die de commissie plaatst. Maar bovenal moet er een centra le registratie komen van geweld tegen vrouwen. Geopperd wordt de laken van het Bureau Vrou- wenopvang Rotterdam uit te brei den mei de registratie van mel dingen van gewcldsplegmgen door artsen, hulpverleners en par ticulieren. Verkracht Ook vindt de werkgroep dat een nauwe samenwerking met Bu reau Vertrouwensarts moet wor den onderzocht omdat in meer dan een kwart van de gezinnen waar een kind mishandeld wordt, ook de vrouw des huizes geregeld wordt geslagen, geschopt, be dreigd of verkracht De hulpverleningsinstanties zou den elkaar beier moeten aanvul len om zo het tempo van behande ling en de doorstroom van slacht offers hoog te houden. Daarnaast is het nodig om extra huisvesting te regelen voor vrouwen die het huis uit moeten. Verder pleit de werkgroep ervoor om organisaties van Doch top vrouwen onder hun eigen achter ban onderzoek te Jaten verrichten naar huiselijk geweld Met de ge gevens die worden verkregen zouden voorzieningen aangepot kunnen worden Ook moeten d>- instelliDgen meer gebruik maken van de reeds beslaande experthe De Neder landse Aard olie Maat schappij (NAM) is voor de kust van Hoek van Holland met proefbo ringen. Vol gens de on derneming bestaat er een redelijke kans dat er in een twee honderd mil joen jaar ou- voor de kust wordt gevon den. De boortoren staat zes ki lometer uit de kust maar zelfs bij heiig weer Is het ge vaarte nog mooi. Foto Roe Door Ben Maandag Rotterdam Cees van der Wel (45). nu nog eindredacteur na mens de AVRO fay het tv-pro- gramma Netwerk, wordt de nieu we hoofdredacteur van TV Rijn mond Hij volgt Jan Haasbroek op, die m september bij TV Rijn mond opstapte om directeur van de Humanistische Omroep te worden. Cees van der Wel begon zijn journalistieke loopbaan by het Vlaardings Dagblad Vandaar stapte hij over naar Hei Vnje Volk. Bij die krant was hij tot 1980 werkzaam als verslaggever, waar na hij naar Stockholm verhuisde. Als correspondent voor verschil lende media maakte hu in Stock holm voor het eerst kennis mei de televisiéjnurnalistiek. Na enkele jaren keerde hij weer terug naar Nederland en schreef als free-lan cer voor bladen als Ad formatie. De Tijd, Zero en Nieuwe Revu In 198(1 vroeg de NCRV Van dei Wel by de?e omroep te komen werken. Na tien maanden maakte hij de overstap naar de AVRO „voor de AVRO heb ik in de afge lopen tien jaar alles gedaan." zegt Van der Wel. Hij maakte buiten landse reportages over de meest uiteenlopende onderwerpen, van de presidentsverkiezingen in de Verenigde Stalen lol de val van het Oostblok. Zijn interesse ging daarbij vooral uit naai' de 'mense lijke kant' van het nieuws. Maar ook de omgeving dichter by huis, in Rotterdam, itispireeidp hem tot reportages „IWh ik in het Potlood woonde aan de Bin nenrotte en elke dag te maken had mei die peslhenie van de aanleg van de Spoot Ulhnel, heb ik rla) nitotoHplljk van nin nf gp. fiimd," zegt van der Wet Uuerig ÖU TV Rifnihond wil Van dei Wei laten zien dat ook in RottertJam een volwaardige lokale ohtroep mogelijk moet zijn. In de roerige geschiedenis van Stads TV/TV Rijnmond Wit bij zich iievei niet verdiepen. „Ik heb dat allemaal vahaf de zijlijn zo'n beetje ge volgd. Ik ga ervanuil dat ik geen verleden heb, dat ik met die ge schiedenis veider geen band heb." Van der Wel wil graag een vooi- beeld nemen aan hoe het in ande re grote steden gaat: „Wanneer ik zie dal AT5 goed loopt in Amster dam, dat TV West het goed doet in Den Haag, daii moet het toch Wel heel eig raar zijn, als zoiets in Rot terdam hiet wil lukken." Onder het hiotio: niet meer terug kijken, maar de handen uit de mouwen, wit hy bij TV Rijnmond aan zijn taak als hoofdredadeut begihnen. Dat daarbij het be schikbare budget soms niet ai te groot is, maakt hem niet veel uit „Ook bij Netwerk doen we hef met budgetten die niet erg groot ?Ün. Ik denk dat we hier, gebed in de Rotterdamse cultuur, heel cre atief aan de slag kunnen Erg vaak naar TV Rijnmond heeft Van der Wel de laatste tijd niet ge keken „We zagen het alleen wan neer we bii mijn vader in <V>bi«. dam kwamen. Ik had wel de in druk dal het een onsje beter kon. ja Van der We? woont sinds een halfjaar in het 'verre' Amersfoort, maar verlangt elke dag terug naar Rotterdam. „Er zijn daar zoveel bomen in Amersfoort. Ik mis Rot terdam. want jk houd van die stad. Ik kom snel weer terug." Rotterdam Door een aanrijding is gisteren de Botlektunnel in de richting van Botlek/Europoort urenlang gestremd geweest. Een vrachtwagenchauffeur raakte licht gewond. Het ongeluk gc beurde net voor het middaguur toen de chauffeur van een trekker met oplegger op een vrachtwagen voor hem reed. De brandweer ruk te uit na het ongeluk omdat er de vrees bestond dat de voertuigen in brand waren geraakt. Er was namelijk een enorme rookontwik keling ontstaan. In de noordelijke tunnelbuis bleek het echter mee te vallen. Er was geen brand, wei was 300 liter dieselolie uit een vrachtwagen gelekt. In verband hiermee is de tunnelbuis tot half vier 's middags afgesloten ge weest voor het verkeer. Automobilisten werden omgeleid via de Botlekbrug en de Spijke- nisserbrug. Door de stremming ontstonden urenlange files in de omgeving. Rotterdam Discotheek La Xala in de Prins Alexanderpolder wordt zo goed als zeker begin vol gend jaar heropend. De huidige eigenaar Nico Lagerwey heeft na maandenlang overleg een koper gevonden die ook de goedkeunng van de gemeente heeft. De onder handelingen kunnen alleen nog afketsen op het verstrekken van een exploitatievergunning. „Dat is in wezen nog het enige obsta kel," bevestigt een woordvoerster van de gemeente. Het inmiddels danig verpauperde uitgaanspaleis werd in februari gesloten, nadat de politie had ge constateerd dat er in LaXaia op grote schaal in xtc-piiJen werd ge handeld. Door Donald Bax RotterdamZelfs de verdediging leek uit hel lood geslagen. „Dit kindje," paste mr. Ch. L. van den Puttelaar het timbre van haar stem aan bij de zinloosheid van het delict, „heeft het wel heel slecht getroffen met haar ouders. De dood was waarschijnlijk het zachtste dat haar kon overkomen. Het leven van Lisandra Soriano mocht niet langer duren dan bijna tweeëntwintig maanden. Terwijl haar moeder Mariana -een aan drugs verslaafde prostituee- in Utrecht de tijd doorbracht in een politiecel, raakte haar vader Sig- mund M. (34) op 19 november van het vorig jaar dusdanig buiten zinnen dat hij Lisand ra met enke le vuistslagen regelrecht de dood injoeg. Het was niet de eerste keer dat Sigmund zich aan zijn dochtertje had vergrepen. Zo'n zes maanden eerder was hij er al mee begon nen, Lisandra zou papa in haar macht hebben, Dank zij de in vloed van Mariana, die er volgens Sigmund voodoo-prakiijkett op nahield. De duivel was in Lisan dra geslopen. En die kon alleen maar worden verdreven door haar te slaan, steeds vaker en steeds harder. Het sectierapport van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk wond daar geen doekjes om. Op het lichaampje van Lisan dra waren vele letsels (gescheur de lever en buikvlies, diverse kneuzingen, ribbreuken) gecon stateerd, alle van verschillende ouderdom. Moeder Mariana had haar doch tertje een dag eerder afgeleverd m Sigmunds woning aan de Ma- thenesserdyk. De twee leefden scheiden van elkaar In feite was Lisandra het enige dat hen nog bond, Wat Mariana ging doen, was Sigmund volstrekt onduide lijk, LateT bleek dat zij liep te tip pelen in Utrecht. Zij werd door de politie aangehouden bij een con trole en weïd terstond in een cel opgeborgen omdat zij nog een aantal boetes moest betalen. Sig- mund wist absoluut niet waai1 Ma riana uithing, Rb raakte steeds meer geobsedeerd door de in zijn ogen te veel huilende Lisandra. Sigmund voelde zich in zijh vrij heid beknot zonder dat hij daarop zelf invloed kon uitoefenen. Klappen Hij had z'n dochtertje 's middags al een paar klappen gegeven, in de buik en op het lichaam. In de buik wat harder, omdat ze daar volgens Sigmund meer kon heb ben, Daarna speelde zich het le ven van alle dag af. Papa keek naar de tv, en Lisandra danste vrolijk mee op de muziek. Avonds nam Sigmund haar mei naar de avondwinkel en een seks shop. Daar hum de hij een paar vi deobanden, terwijl hij Lisandra buiten in de gure kou liet zitten in haar buggy, Later kreeg Lisandra nog een paar klappen en legde Sigmund haar op een matras in de huiskamer. Het kindje was de rest van de avond stil, Sigmund maakte zich zorgen. Hij ging naast haar liggen en toen Lisandra nog één keer een diepe zucht liet, ebden die /srrgpn weg Sigmund verklaar/te lateT dat hij zo'n beetje de hele nacht naast Lisandra had gelegen en haar allerlei verhaaltjes had verteld. Het was hem wel opgeval len dat Lisandra steeds kouder begon aan te voelen. Waarschijn lijk is de door hem met opluchting ontvangen zucht Lisandra's laat ste teken van leven geweest. Do volgende dag liet Sigmund r> 'nilB&rtB opdraven, omdat Li- F'i 11 a nergens meer op reageer de. De arts schakelde prompt de politie in. Hij constateerde dat Li sandra was overleden en in geen geval een natuurlijke dood was gestorven. De politie beschouwde zowel Sigmund ais Mariana als verdachten. Mariana had eeh ali bi, zodat alle aandacht zich op Sig mund richtte. Pas in zijn zesde verklaring gaf hij uiterst gedetail leerd de gang van zaken prijs. „Ik was een beetje dronken eri had geen controle meer over mezelf. Maar ik heb haar nooit willen do- aldus Sigmund. Belang Sigmund zelf ontbrak gistermid dag tijdens de rechtszitting. Offi ciervan justitie mr. P, G. Blanken hechtte grote waaide aan de aan wezigheid van de verdachte. Raadsvrouwe mr. Van den Putte laar verzocht de rechtbank met klem om de zaak niet voor de vijf de of zesde keer aan te houden „Een nieuwe aanhouding is niet in zijn belang," zei de verdedi ging, „Hij moet zo snel mogelijk behandeld worden Als mijn cli ent hier was geweest, was dat uit sluitend voor de vorm geweest. Hij zou absoluut niet in staat zijn geweest zijn verhaal te doen." De rechtbank was het met haar eens. De over Sigmund uitgebreide rap portages 'varen to groot in aantal en zo duidelijk qua weergave dat zijn afwezigheid er inderdaad niets toe deed Sigmuhd, in Suri name opgegroeid in een gezin met tien kinderen waarin de va derfiguur ontbrak, Was in löftö naar Nederland gekohieh Zyn moeder en tante hadden geld in gezameld om hem de kans le ge ven hief een nieuw leven te begin nen t» eigen tahd was dal volsla gen onmogelijk. Dfiai sprak men meesmuilend van de 'eilahdgek', omdat hij in z'n eentje in een boom hut woonde. Huurschulden Sigmund, die op z'n elfde aan de sofld ru gs i aakte en op z'n twintig ste cocaïne begon te gebruiken, vestigde zich In Amsterdam, Daai sloeg hij als drugsdealer toch weer het criminele pad in Vreemd was dat niet, omdat Sig mund in Suriname en in Neder land een aardig strafblad had op gebouwd. In 1992 leeuie hij de prostituee Mariana kennen, hiel wie hij een relatie aanknoopte waaruit op 4 februari 1995 Lisan dra werd geboren. Omdat hij We gens huurschulden uil z'n huis werd gezet en omdat hij aan de in vloed van Mariana Wilde ontsnap pen, nam Sigmund in maart 1995 de vlucht naar Rotterdam Aan de bel „Het veibaast mij dat nooit ie mand aan de bel heeft getrokken over de positie waarin Sigmund zich bevond." vroeg mr. Van den Puttelaar zich af. De raadsvrouwe was het in grote lijnen eens met het requisitoir van de officier van justitie, die een eis van drie jaar gevangenisstraf met. terbeschik kingstelling (tbs) formuleerde „Maar ik pleit wel voor een zo kort mogelijke celstrtaf, temeer daar mijn cliënt volgens mij erg tegen een volledigs ontoerekeningsvat baarheid aan zat toen hij Lisandra sloeg. De gemiddelde wachttijd op een tbs-plaats bedraagt een jaar. Met medicatie en therapie moet zijn leven enigermate op de rads zijn te krijgen De rechtbank doet maandag 8 de cember uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4